ill Koopt in andere steden niet Wat onze zaak U ruimschoots biedt. Hf II III IUU'1 VAN ZATE DAG 18 MEI 1231 VIERDE EN LAATSTE BLAD. schenen. BUITENLAND. Na c!e Eransche presidents verkiezing. OOST-IND5E. D3 kruiser Sumatra op een rif geloopen. GiMENGO NIEUWS. TWEEDE KAMER. LUCHTVAART De postvluchten naar en van Indië. Zes leeuwen vergiftigd? Dö moord op den heer Eschauzier. Auto-ongeluk te Montfoorl. Azijnextract ingegeven. Groote stadsbrand in Japan. TEXEL. Heeren- Kinderkleedingmagazijn Speciale afdeeling Heerenmcde-artikefen JULIASNJADORP. Visscherijberichten. Haven van Nieuwediep. De bezittingen des konlngs In beslag genomen. De ministerraad heeft besloten alle be- I zittingen van koning Alfonso, voor zoo l ver deze binnen haar bereik liggen, in - - - - beslag te nemen. Het desbetreffende be- Persstemmen uit diverse landen. Uit Frankrijk. Parijs, 13 Mei (Belga). De nederlaag van Briand vindt een grooten weerklank in de bladen, die er met nadruk de aan dacht op vestigen, dat men de nederlaag van Briand, die zijn candidatuur minder uit persoonlijk verlangen had gesteld, dan wel onder den druk van zijn vrien den, uit redenen van binnenlandsche po litiek moet verklaren en dat men in het buitenland op moet passen voor een uit leg, die het succes van Doumer zou wil len voorstellen als een wijziging in de openbare meening in Frankrijk inzake de vredesvraagstukken. De groote meer derheid van de bladen acht het handha ven van Briand als minister van buiten- landsehe zaken noodzakelijk en meent dat zijn gezag inzake de buitenlandsche poli tiek onaangetast blijft. Volgens de „Matin" heeft Briand afge daan. Hij heeft zich nog slechts naar Ge- nève begeven om afscheid te nemen. De premier Laval heeft echter nog niet alle hoop opgegeven om hem te bewegen zijn portefeuille tot 13 Juni te. behouden. Uit Engeland. De Londensche Ochtendbladen van Donderdag geven op verschillende wijze uiting aan hun verrassing over Briand's nederlaag, doch wijzen er op, dat dit ver lies aan prestige niet al te ernstig dient te worden opgevat als Briand maar mi nister van buitenlandsche zaken blijft. Uit België. Veel commentaar op de verkiezing van president Doumer geven de Brusselsche bladen niet. De „Nation Beige", die aan de zijde staat der Fransche royalisten en conservatieven, verheugt zich uitbundig over het échec van Briand en schrijft, dat diens verkiezing een beleediging zou zijn geweest voor het nationalistische Parijs en op buitenlandsoh gebied de gevaarlijk ste gevolgen had kunnen hebben. Het ge zag en het prestige van Briand heeft, al dus dezelfde courant, te Versailles een slag gekregen, waarvan zij zich niet zoo heel gauw zuilen herstellen. Deze uitla tingen maken de verontwaardiging gaan de van het socialistische hoofdorgaan „Le Peuple", dat de vredespolitiek van Briand met hartd en tand verdedigt. Uit Duitschland. Een groot deel van de Duitsohe pers be schouwt de nederlaag van Briand als een nederlaag van de vredespolitiek, die hij naar het oordeel van de openbare meening in Europa belichaamde. Algemeen betwij felen de bladen dat 'hij minister van bui tenlandsche zaken zal blijven. Uit Amerika. De nederlaag van Briand vormt in Ame rika het gesprek van den dag. Algemeen wordt toegegeven dat deze uitslag, welken men het bewijs noemt voor het grooter worden van de nationalistische stroomin gen in Frankrijk, de positie van Briand ernstig geschokt heeft. Uit Italië. Het resultaat van de presidentsverkie zing is in Italië met spanning verwacht. De nederlaag van Briand werd met vreug de begroet. De verkiezing van Doumer aldus de „Popoio di Roma" beteekent het eeren van een ernstig, evenwichtig en van veel geduld voorzien man. De verkie zing heeft echter een politieke beteekenis, die veel verder gaat dan de parlementaire daad. Deze beteekenis moet gezocht wor den in de misschien definitieve nederlaag van Briand in het politieke leven. Met zijn val stort ook zijn politieke thesis in en de gevolgen voor de Fransche buitenland sche politiek zullen van belang zijn. De nationale vergadering heeft door deze ver kiezingen het diplomatieke werk van Briand gedurende de laatste jaren ver oordeeld. DE LIQUIDATIE VAN DE ONGEREGELDHEDEN IN SPANJE. De rust keert terug. Donderdagmiddag werd in officieele kringen te Madrid verklaard, dat in heel Spanje rust heerschte. Met dit al komen van hier en daar nog berichten van plaatselijke ongeregeldheden. Te Gerez heeft de bevolking in den loop van Woensdagnacht op het gerucht dat de Franciscaansche nonnen haar klooster weer betrokken, dit gebouw in asch gelegd, evenals het Carmelieten klooster. De Guardia civele maakte ge bruik van de wapens, waarbij één betoo- ger gewond werd. Ónder de bevolking onttsond een paniek. 's Morgens was de rust volkomen her steld. De stakingen te Malaga, Cardöba en Sevilla zijn geëindigd. De berichten in de buitenlandsche bla den, waarbij gesproken wordt vag de ver woesting der kathedrale kerken van To- lèdo en Sevilla, zijn onjuist. Do actie tegen Alfons XIII en zijn medewerkers. "V.f,yas", Woensdag nog uit Madrid meldde, heeft de procureur-ge neraal van de republiek verklaard dut de strafvervolging tegen degea" eaJSrdS monarchisten dadelijk zal beginnen De monarchisten hebben een groot com plot voorbereid. Alfons XIII Ls voor de monarchistische actie verantwoordelijk Hij was de leider van de beweging Mar kies Luca de Tena (de directeur van de a Red') en 6611 ander Zaterdag te Madrid aangekomen persoon hebben hem op de hoogte gehoudeu. De prleizen van koning Alfons ln beslag genomen. De beide particuliere pal izen van ex- koning Alfons te Santander en te San Sebastian zijn Donderdag op grond van de verordening inzake de onteigening der koninklijke eigendommen in beslag ge nomen en door republikeinsche troepen bezet. Het paleis Miramar te San Sebas tian zal zomerresidentie worden vopr Ten Z. van Biüiton. Toe stand niet gevaarlijk. As- sistentie derwaarts vertrokken. De kruiser „Sumatra" is Donderdag ochtend op een onbekend rif geloopen tusschen Kebatoe en de Witte Rots, 30 mijlen ten zuiden van Billiton. Het voor schip is geboeid. De sleepbooten „Kraus" uit Tandjong-Priok en „Tata" uit Soera- ba ja zijn Danderdagavond naar de plaats van het ongeval vertrokken terwijl Hr. Ms. „Soemba" en het stoomschip der gou vernementsmarine „Wega" eveneens ter .assistentie derwaarts gingen. De toestand van de „Sumatra" is niet gevaarlijk. is Walewijn. Met dit vliegtuig is verder naar Batavia vertrokken de heer De Bree van de Kon. Ned. Ind. Luchtvaartmij. Te Boedapest zou nog een passagier voor Karatsji in het vliegtuig stappen. Met het vliegtuig zijn verzonden 27 zakken luchtpost, wegende 199 K.G. 50 gr. bruto en 179 K.G. 590 gr. netto. De zending bevat 14.414 brieven beneden 5 gr. 98 briefkaarten en postwissels en 7039 stukken zwaarder dan 5 gr. Voorts wa ren er 1037 stuks voor tusschenliggende landen. In totaal werden 22.588 stuks mee gevoerd. Verdnr 31 K.G. lading. Gisteren is het vliegtuig uit Boedapest vertrokken. Te Athene. Het 18e postvliegtuig is gister te 6 u. 10 uit Boedapest vertrokken en om 13 u. 20 te Athene aangekomen. DOOR DE LUCHT NAAR INDIË. Een tweede sportvlieger op weg. Van het vliegveld Schiphol is gister morgen in een sportvliegtuig vertrokken de heer A. E. Leclair. die voornemens is, in 9 dagen naar Medan te v liegen. Hij zou trachten gisteren Genua te bereiken. Binnenland. AMSTERDAM—ALKMAAR. De electrische dienst geopend. Gisteren met den zomerdienst, zijn de electrische treinen tusschen Amsterdam en Alkmaar gaan rijden, weer een stap vooruit dus op den weg der electrificatie. Alkmaar is nu van de hoofdstad uit, met de sneltreinen in 32 minuten te berei ken. En de stoptreinen doen het ook be hoorlijk vlug. Voor Alkmaar was het dan ook een dag van vreugde, j Eigenlijk zijn er Donderdagavond, van i tien uur af, de electrische treinen naar Alkmaar gegaan, omdat men daar mate- j riaal moest hebben, opdat gisterenoch- I tend de dienst in beide richtingen dade lijk kon beginnen. DE VOORGENOMEN LEGER-REVUE. Het plan blijft achterwege. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer A1 b a r d a in verband met een voorgenomen plan tot het houden van een leger-revue hier te lande in Aug. a.s. heeft de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers, geantwoord dat ter her denking van de in 1830/31 gevallenen en ter opwekking tot dankbaarheid voor het feit, dat gedurende een eeuw de vrede in het Rijk van Europa heeft mogen heerschen, een plan heeft bestaan, als hier bedoeld, zij het dan ook in so berder vorm, dan in de vragen omschre ven. Alleen reeds om de tijdsomstandig heden zal de uitvoering echter achter wege blijven. Wat voor het plan in de plaats zal treden, maakt bij de regeering nog een punt van overweging uit. Vergadering van Woensdag. Voortgegaan wordt met de behande ling der Drankwetswijziging. Allerlei amendementen bij de artikelen komen ter sprake, waarvan wij alleen willen ver melden dat van mr. Kortenhorst, die het uitreiken van vennootschapsvergun ningen mogelijk wil maken ook wanneer overigens het maximum aantal vergun ningen bereikt is. De Minister wilde hiervan evenwel niet weten, en mr. Kor tenhorst wijzigde dan ook zijn amende ment in dier voege, dat deze eventueele overschrijding geen 10 zou mogen bedragen boven het in de betrokken ge meente geldige aantal. Dat vond ook de Minister nog te veel, en zoo bleef de Ka mer in bedoeld artikel steken tot a.s. Dinsdag. De heer vanderHeide, s.d., licht een amendement toe, dat voorkomen wil ontduiking van het tapverbod door in sociëteiten te gaan drinken. Ook dit zal a.s. Dinsdag verder worden behandeld. Opcenten tabaksbelasting. De Eerste Kamer heeft Woensdag aan genomen het wetsontwerp Inzake de hef fing van opcenten op den tabaksaccijns op cigaretten. Er werd nog door enkele leden hierover het woord gevoerd; hoof delijke stemming had evenwel niet plaats. Nog enkele andere wetsontwerpen pas seerden den hamer, waarvan wij noemen dat tot Wijziging van de voorschriften betreffende de bevordering en het ont slag van officieren-vlieger bij de zee macht. Het 16e retourvllegtuig te Medan. Het 16e retourvliegtuig is gisteren om 6 u. 50 uit Batavia vertrokken, om 8 u 55 te Palembang geland en vandaar om 9 u. 25 vertrokken. Het is om 15 u. 05 te Me dan aangekomen. Vertrek van het 18e vliegtuig. Donderdagochtend 6.25 is de P.H.A.F.O. van Schiphol naar Indië vertrokken. Het vliegtuig wordt bestuurd door Geysen- dorffer en Pannentier; werktuigkundige Uit Helmond wordt gemeld: In het circus Barum ontdekte de leeu wentemmer 'savonds dat in een der kooien zes leeuwen dood lagen. Er wordt aan vergiftiging gedacht. Het bloed is voor scheikundig onderzoek opgestuurd. De schade bedraagt f 50,0u0 en wordt niet door verzekering gedekt. Voor de voor stelling te Eindhoven en Helmond waren de leeuwen volkomen gezond. De beide verdachten van den moord op den heer Eschazier zullen heden naar het huis v. bewaring worden overgebracht. Bij de huiszoekingen in de woning van K., in hoofdzaak ter completeering van het politie-onderzoek, zijn in de laatste dagen verschillende voorwerpen, van welke men kon vermoeden, dat zij op eenigerlei wijze met den moord iets te maken hadden, in beslag genomen. De hospita van K., mej. Z., die zooals mrjn weet eenige dagen uit de stad was geweest, is hedenmorgen in haar woning teruggekeerd. Zij is eveneens door de politie verhoord. Mej. Z. kon bewijzen, dat zij Zaterdag in Groningen moest zijn in verband met haar werkzaamheden als variété-artiste. Toen zij echter uit de bladen kennis nam van het voorgevallene in haar woning, heeft zij het contract, dat zij met haar impressario gesloten had, verbroken en is naar Den Haag gereisd waar zij zich Donderdagavond bij de politie heeft ge meld. Het onderzoek wees met zekerheid uit, dat mej. Z. geheel buiten deze zaak staat. Zij was zeer geschokt door het voorge vallene. Naar de Avondpost meldt, is bij een tweede huiszoeking in de kamer van verdachte K. op gistermiddag, een concept contract gevonden voor verkoop van het „Koning's klomp-patent" naar Engeland, waarin voor den heer Eschauzier zeer ongunstige bepalingen voorkomen. Men vraagt zich af, of de heer Eschau zier bij zijn bezoek aan K. geweigerd heeft dit contract te teelcenen en of men hem daarna met opzet heeft gedood om door berooving van het lijk toch geld machtig te worden. Dit alles moet echter nog nader worden onderzocht en dit onderzoek zal de eerstvolgende dagen nog wel geheel in beslag nemen. NA DEN STUDENTENWEDSTRIJD. Wederom: de noodrem. Donderdagavond is in den treinenloop Amsterdam-Haarlem een vrij belangrijke stagnatie ontstaan, doordat in één der j treinen beschonken studenten zaten, die j onderweg viermaal aan de noodrem 'hebben getrokken. Toen de trein uit i Haarlem zou vertrekken, werd opnieuw tweemaal aan de noodrem getrokken. Er zijn toen tien studenten uit den trein gezet. Door de groote drukte kon het treinpersoneel niet beletten, dat hun vrienden hen door de coupéraampjes weer naar binnen heschen. Tenslotte is de politie eraan te pas gekomen, die eenige studenten in arrest heeft gesteld. De trein kon daarna met een uur ver traging weer vertrekken. VREESELIJKE ONTDEKKING. Donderdagmorgen ontdekte de heer Th. R. te Postenholt na zijn thuiskomst uit de kerk, het lijk van zijn 41-jarige echt- genoote in de waterput. Direct werd de politie gewaarschuwd. Uit het voorloopig onderzoek is evenwel komen vast te staan, dat van misdryf geen sprake is. Het onderzoek wordt voortgezet. Twee zwaar- en twee lichtge wonden. Donderdagavond, omstreeks 6 uur heeft te Hees wijk onder Montfoort een zeer ern stig auto-ongeluk plaats gehad. Een personenauto, bestuurd door den heer J. van Klaveren te 's-Gravenliage, kwam in volle vaart uit de richting Utrecht rijden. Voorbij het nieuw ge- asphalteerde gedeelte van den provincia len weg passeerde hij een motorrijder met zijspan, zoodat de wagen in het mulle zand van den ouden weg terecht kwam en begon te slingeren. De auto reed hierdoor tegen een telefoonpaal, die direct af knapte. Tengevolge van den schok raakte de stuurinrichting defect, waardoor de auto een 50 meter verder over den kop sloeg en in een sloot terecht kwam. Alle inzittenden, onder wie de echtge- noote van den heer Van Klaveren en de heer J. Kelderman uit Rotterdam met diens eohtgenoote, geraakten te water, be halve het ongeveer 5-jarig zoontje van laatstgenoemden* dat over de sloot in het weiland viel. zonder eenig letsel te beko men. De beide dames werden zwaar ge wond opgenomen en naar de dichtstbij zijnde woning vervoerd. Ook de beide hee- ren liepen verwondingen op, welke eehtir niet van zoo ernstigen aard bleken te zijn. Ook dezen werden overgebracht in de wo ningen van de heeren De Bruin en Van Zuilen. Direct werd de G.G.D. te Utrecht van dit ongeluk verwittigd, die spoedig met een ziekenauto kwam opdagen, waarmede de gewonden naar de Rijksklinieken wer den vervoerd. Naar de „Nw. Rott. Crt." verder ver neemt, ziin de beide heeren Donuerdag- avond nog uit het ziekenhuis ontslagen. De toestand der beide dames is niet gun stig. Mevrouw Van Klaveren bekwam een ribfractuur. welke zeer ernstig bleek te zijn, en mevrouw Kelderman een knie fractuur. Aan twee kinderen; het eene kind overleden. Te 's-Gravenzande werd j.1. Maandag middag het 134-jarig dochtertje van den tuinder B. Valstar ernstig ziek. Daar de huisdokter geen raad met het geval wist, werd de kleine naar het St. Hippolitus- gestioht te Delft vervoerd en gesteld onder behandeling van dr. De Walle. Ook deze kon geen oorzaak van de ongesteldheid vinden. Tot groote ontsteltenis van de ouders vertoonden zich Dinsdagmiddag 1 uur dezelfde ziekteverschijnselen bij een kind van een half jaar oud. Dit werd on middellijk naar Delft vervoerd, waar het om 3 uur aankwam en om 4 uur is over leden. Daar dr. De Walle de doodsoorzaak niet kon vaststellen, gaf hij hiervan den commissaris van politie te Delft kennis. De commissaris werd daarop door de jus titie gemachtigd, het lijkje gerechtelijk te doen schouwen. Het gevolg hiervan was, dat de commissaris aanleiding vond, de dienstbode te arresteeren. Zü ontkende aanvankelijk alle schuld, doch gisteren morgen heeft zü te Delft een volledige be kentenis afgelegd en daarbij meegedeeld, dat zij de kinderen azijnextract had inge geven, omdat zii lastig waren. De dienst- bode, de 14-jarige M. F. uit Schiedam, stond onder gezinsvoogdij, wijl zij zich in j een dienstbetrekking te Maassluis had j s/iu'ldig gemaakt aan diefstal. Zij was on geveer zes weken in dienist bij de fa milie V. j De toestand van het oudste kind is voor- i uitgaande. Buitenland. Meer dan 500 gebouwen in één plaats verwoest. Dertig personen vermist. In de plaats van Sjiranomachi, op circa 200 K.M. ten Noorden van Tokio, heeft een hevige brand gewoed, die eerst na zes uur kon worden bedwongen en een groot deel der stad in de asch legde. Meer dan 500 gebouwen zfjn verwoest, waar ronder een bank, het postkantoor, het j-stadhuis, een kerk en een schouwburg. Een persoon is. om het leven gekomen, terwül 30 menschen worden vermist. Meer |dan 2500 dakloozen moesten in schoolge bouwen worden ondergebracht. De schade wordt op l1/» millioen yen geschat. In een dorp aan de overzijde van de rivier gelegen werden twintig huizen verwoest door een brand, die ontstond door de vele vonken, welke door den wind in het dorp terechtkwamen. DISCONTOVERLAGING IN ENGELAND. Van 3 op 21/, De Bank van Engeland heeft Donder dag het disconto verlaagd van 3 op 2112 264 UUR OP EEN SCHOORSTEEN. Uit sympathie met stakers Een man, die uit sympathie met een staking aan de fabriek te Londen, waar hü werkte, zich op den schoorsteen van zyn 'fabriek had. genesteld en daar 264 uur achter elkaar had gezeten, is thans in el kaar gezakt en ligt geheel uitgeput op het ijzeren platvorm boven aan den schoorsteen, Hij is niet meer in staat voedsel tot zioh te nemen. Twee stakers trachtten hem te bewe gen, zich naar beneden te laten brengen, doch hfj weigerde. De mannen, die op den schoorsteen waren geklommen, hebben hem toen met een waterdicht doek tegen den sedert 36 uur vallenden regen be schermd. Men vreest, dat de man zal ster ven, aangezien men geen kans ziet hem naar omlaag te brengen. De „Schoorsteenzitter" zich zakken. laat De schoorsteenzitter is na 314 uur op zijn weinig benijdenswaardigen post te hebben vertoefd, eindelijk in een mand naar beneden gekomen. Hij werd onmid dellijk naar het ziekenhuis gebracht; hoe wel hij bij kennis is verkeert hij in uiterst zwakken toestand. Hij stemde er eerst in toe naar beneden te worden gebracht, nadat de werkgevers de eischen der sta kers hadden ingewilligd. Ook de stakers in de mijn Fulkuoka, die niet naar boven wilden komen, hebben hun verzet opgegeven. SCHADEVERGOEDING AAN EEN LANDVERRADER. Naar uit Boekarest gemeld wordt, heeft het hoogste administratieve gerechtshof den staat tot betaling van 300.000 lei ver oordeeld aan den gewezen eersten luite nant Vartioeanu, die wegens landverraad tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld is en deswege uit de gevangenis procedeer de. Door een verzuim van de codificatie- afdeeling van het ministerie van justitie is namelijk m de nieuwe spionnagewet de passage vergeten, waarbij veroordeelde ambtenaren het recht op hun salaris ver liezen. Daar de betrokkene bij zijn veroor deeling niet uit het leger was verwijderd, moet de staat hem zijn salaris over de vier jaren na de veroordeeling nog uitbetalen. MOEDER EN TWEE DOCHTERS TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Buesen heeft gisteren drie doodvonnissen geveld. Zekere vrouw Kozlowska en haar beide dochters zijn n.1. ter dood veroordeeld wegens moord op haar man en vader. GEMEENTERAAD. (Vervolg van pag. 2 van het 3e blad.) Financlëele regelingen. Een door B. en W. aangeboden ont- werp-besluit tot wüziging der gemeente- begrooting voor 1930 wordt zonder hoof delijke stemming ongewijzigd vastgesteld. Rondvraag. De heer Dros klaagt over.de brieven post. Een brief te 8.30 uur in M. Eierland gepost, verlaat eerst met de laatste boot het eiland, niettegenstaande nog 2 maal een autobus passeert. De heer Lap maakt zich bezorgd of de Sehilderweg wel zoo spoedig mogelijk ver beterd zal zijn. De heer Kikkert wijst op een ge deelte van den Waalderweg bij Sonne- vanck, dat verbetering behoeft. De heer P i s a r t verzoekt bespoedi ging van de beslissing van een verzoek van de gymnastiek vereen iging om gebruik te mogen maken van het gymnastiék- lokaal aan de Molenstraat, welk verzoek naar de Voorzitter zegt op de agenda staat om afgedaan te worden. De heer P i s a r t informeert vervolgens of B. en W. al gevorderd zijn met hun onderhandelingen betreffende de bochten in den weg door Burger-Nieuwland, waar op de Voorzitter te kennen geeft, dat de weg momenteel in behoorlijken staat verkeert. De heer Pisart oppert het denkbeeld dat de gemeente den weg in onderhoud overneemt tegen een bijdrage van den polder. De heer De Graaf beveelt B. en W. aan de noodige voorzichtigheid te be trachten bij de op handen zijnde vernieu wing van de autobusdienst-overeenkom sten. De heer H e n k e s wiist er op. dat een drinkwaterput aan den Sehilderweg ge vaar loopt vervuild te worden, omdat het deksel ontbreekt. De heer Bonk deelt mede, dat het rij- slag te Vierhuizen eenige voorziening be hoeft. Sluiting. TEXELSCH FANFARECORPS NAAR HET CONCOURS TE SCHOORL. Een schitterend resultaat. Met het motorschip van Wuijs vertrok „Texelsch Fanfarecorps" Donderdagmor gen naar Den Helder. De zee was ruw, doch onder de reizigers deed zich geluk kig geen zeeziekte voor. Te Den Helder stond een autobus van den heer Konings- bruggen gereed, die het gezelschap naar Schoorl vervoerde, waar het te ongeveer twaalf uur aankwam. Zooals men weet zou het „Texelsch Fan farecorps" daar deelnemen, aan het con cours van den West-Frieschen Bond, in de eerste afdeeling. Onder leiding van den heer Lugtenburg, had men daartoe ingestudeerd: als verplicht nummer „Glo ria Victis" van P. Baume en als vrjj nummer „Néron" van Francis Popy. Om 1 uur ongeveer was ons Fanfarecorps aan de beurt. Het resultaat dat met deze num mer werd behaald was „schitterend", niet alleen verwierf het corps een eerste prys, doch kwam zelfs nog 26 punten boven het vereischte aantal. Behaald werden 171 punten; (met „Néron" U/2 punt meer dan met het verplicht nummer) voor een eer sten prijs waren slechts noodig 145 pun ten. Terwijl het maximum aantal punten dat behaald kon worden 180 bedroeg. Het doet ons bizonder veel genoegen dat voor opvatting en tempo (de directeurspunten) beide een 5 werd gegeven. Ook heeft het corps nog deelgenomen aan den eere-wedstryd; daarbij werd „Terveate" uitgevoerd. De uitslag daar van is nog niet bekend. Ook werd nog een prijs gegeven voor het hoogste aantal punten. Aanvankelijk meende men dat Texel ook daarmede zou gaan strijken, doch ten slotte kwam het corps „Hugo" van Heer-Hugowaard, dat in de eere-af- deeling uitkwam, met 3V2 punten boven Texel. Dit is nu de tweede eerste prijs die „Texelsch Fanfarecorps" in de eerste af deeling heeft behaald, zoodat in den West-Frieschen Bond bij een volgend concours, in de afdeeling „Uitmuntend heid" zal moeten worden gespeeld. Wü feliciteeren directeur en leden van harte met het behaald succes en hopen nog dikwijls van de mooie muziek van ons corps te genieten. Nog deelt men ons mede, dat de terug tocht weder is volbracht met den autobus van den heer Koningsbruggen en de mo torboot van den heer Wuljs; een feeste lijke doortocht door Den Helder kon dezen keer niét plaats hebben, omdat men te laat daar arriveerde en enkele leden waren vooruitgegaan. In de eerste afdeeling kwamen met Texel te Schoorl uit „Kunstmin" uit An- dyk, dat 125 punten behaalde en het corps van Schoorl zelf dat 141Vi punten behaalde. Deze corpsen kregen beide een tweeden prijs. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10.30 u,Ds. R.C.W.J.Hoek van Den Helder Zendingsgebouw „De Ster der Hope", 's Morgens 10 uur en 's avonds 7.30 u. de heer L. Brasser, van Den Helder TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. Sport in Beeld bevat deze week tekst van Bart Prinsen Geerligs over „onzen Holland- schen coureur van Hulzen", van Meerum lur- wogt over de Cricketsport, van H. Wanting over Boksen, het Dagboek van een leek door Tartuffe, overzicht over de auto in I93L het feuilleton, en de wekelijksche vaste rubrieken, llustraties zijn er o.a.: het grafmonument van Leo Lauer, spelmomenten uit diverse wed strijden van de week (voetbal), zeilsport- kieken, nieuwe automerken, reuniekieken van de K.N.M.V. te Deventer, hippische sport e.a. Stad Amsterdam, 15 Mei. Op de voorpagina een meisje onder de groote parasol, met on derschrift: „Zij wil niet bruin worden", een aantal opnamen van groote nieuwe werken bij Amsterdam, kieken uit Enkhuizen betreffende het ansjovis-seizoen, en uitvoerige mededeeling over een nieuwe premie voor de abonné's n.1. de oprichting eener eigen reisvereeniging, met een programma van de reizen, die zullen wor den ondernomen. Een dubbele pagina met op namen betreffende het dansen van Spaansche meisjes, hetgeen al vrijwel precies zoo gaat als in Patria. Aardig is de kiek van twee loco motieven op de Hemburg: de stoom- en de electrische machine, oud en nieuw, die elkaar daar passeeren. 13 Méi. Aangebracht door korders: 1120 tongen p. st. 0.35O.30 j 810 kleine tongen 0.100.05 57 kisten schol p. k. 6.003.00 1 Door haringvisschers: 236 tal haring p. tal 0.870.07 90 tal geep 17.008.00 42339 kg. ansjovisch p. kg. 0.080.05 Door garnalenvisschers: [910 kg. gekookte garnalen p. kg. O.240.23 14 Mei. Aangebracht door haringvisschers: 70 tal haring 60 tal geep 8095 kg. ansjovis 15 Mei. Aangebracht door korders: 1060 tongen 700 kleine tongen 70 kisten schol Door garnalenvisschers: 228 tal haring 40 tal geep Door garnalenvisschers: 1200 kg. gekookte agrnalen p. tal 1. 13. p. kg. o. .100.10 00—5.45 .04—0.02 p. st. P- k. p. tal .300.22 .07—0.04 .502.90 ,200.06 005.20 kg. 0.160.12 3 Mei 1931. Aangekomen van Hartingen en vertrokken naar Londen Eng. s.s. „Leeuwarden" 15 Mei 193Ï. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Leeuwarden". Aangekomen van Arndal, Noorwegen, met bestemming IJsland, de Noorsche motor- botter „Wim". Vertrokken voor toezicht op de visscherij Politievaartuig Vulcanus. I j Hr. Ms. Nautilus, die vier k vijf dagen op Noordzee onderzoek is uitgeweest, is weer in de haven aangekomen. Een standbeeld te Callantsoog, geschenk van Mej. Op 't Land, werd Donderdag op de fontein aldaar onthuld.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 9