Uit de Land- en ïuinbouwwereld GEMENGD NIEUWS. De regeling van den kinder aftrek voor Inkomsten- en Personeele Belasting. Tukken. De Culemborgsche moordzaak. Auto tegen een boom. Agent mishandeld. Auto door winkelruit. Ingezonden hier worden verzonden. Vroeger meende men, dat species zaadconstant waren en waarschijnlijk zullen er wel zaadvaste exemplaren onder zitten, maar de meeste moeten we, zooals we straks al meedeel den, als door de natuur gevormde zaai lingen beschouwen. Met opzet hebben we geen enkelen variëteitsnaam opgegeven. Het zou ons volstrekt niet moeilijk vallen een uitge breide lijst samen te stellen, maar we zouden daarbij natuurlijk onzen per soonlijken smaak weergeven. We zijn er van overtuigd, dat we veel zouden noe men, wat anderen niet interesseert en heel wat zouden verzwijgen wat anderen buitengewoon mooi vinden. De bezoekers van de „Boltha" kunnen niet beter doen dan zelf aan te teekenen wat zij mooi vinden. (Nadruk verboden). NOORD-HOLL. BOND VAN COÖP. ZUIVELFABRIEKEN. In 1930 verwerkt 141 mlllioen kg. meiK. In het n,annbouwhuis te Alkmaar ver- gaaerae üe xsooru-moii. üona van doop. /jUivenabneken, onder voorzitterscnap van zyn nieuwen voorzitter, oen heer iv. Auyper te Oostwouu. in zijn openingswoord schetste de voor zitter uen mesland m de zuiveiiiidusirie, weike nog nimmer zoo zorg wennend ge weest is. van een ïoouena oeuryi is geen spraxe meer. Nu ons land ais net ware ooor hooge tarieimuren is omringd, wordt noor oen Aig. Nen. Zuivelbona naar andere afzetgebieden uitgezien, maar men moet aan beginnen met goede qualiteiten te leveren en ae nooaige reciame te maken, De secretaris, de heer G. Nobel, deelde mede, nat üe hoeveelheid verwerkte melk der aangesloten fabrieken van 131 inil- lioen kg. in 1919 steeg tot 141 millioen kg. in rabU. Vervolgens gaf spr. een kort overzicht van het rapport van net onder zoek aan het rjjksiandbouwproefstation te Hoorn, onder leiding van ür. W. v. Dam en dr. L. O. oansen: „Het verband tusschen vet- en caseïnegehaite van melk van afzonderlijke boerderijen en de be- teekenis daarvan voor de uitbetaling door coöp. boter- en kaasfabrieken". Uit het rapport bleek, dat de gevonden uitkom sten geen steun gaven aan het in Fries land wei uitgesproken vermoeden, dat de vetrijke melk minder kaasstof zou bevat ten dan met het gevonden verband tus schen vet en caseïne overeen komt, waar door een systematische fout zou worden gemaakt bij de uitbetaling per pet. vet. Dr. L. Pehey lichtte het rapport uitvoe rig toe, terwijl ir. D. C. de Waal als zijn meening daarover te kennen gaf, dat het onderzoek der heeren Van Dam en Jan sen had bewezen, dat er wel degelijk ver band bestaat tusschen de stijgingen en dalingen van het vetgehalte en kaasstof- gehalte der melk. Van het rapport zal een uittreksel aan de fabrieken worden toegezonden. De rekening 1930 sloot met een totaal in ontvangsten en uitgaven van 81.858.87 en een batig saldo van 529.75. De rekening van den gezamenlyken aankoop sloot met een bedrag van 124.600.01; de reserve steeg tot 5.595.07. Vervolgens deed de heer J. A. Geluk, secr. van den Alg. Ned. Zuivelbond, eenige mededeelingen over den alge- meenen toestand van den export van zuivelproducten. In 19S0 was de op brengst van boter en kaas 40 millioen minder dan in 1929, hoofdzakelijk door dat de uitvoer belemmerd was. Spr. wees op het gevaar der D.-O. tolunie, omdat daardoor Oostenrijk zijn teveel aan zui vel zonder invoerrechten aan Duitsch- land kan leveren, terwijl Nederland 50 Mark per 100 kg. boter moet betalen. In Frankrijk dreigt, volgens spr., het in voertarief van 200 frs. tot 400 frs. ver hoogd te worden ten gevolge van een actie onder leiding van Chéron. In Bel gië dringt de Boerenbond eveneens op verhooging der invoerrechten aan. Al leen in Engeland is de toestand momen teel nog goed. Ten opzichte van Tsjecho-Slowakye is er een lichtpunt. Weliswaar wacht men nog steeds op een verlaging van het ta rief van 420 kronen per 100 kg., maar bij eventueele verlaging der tarieven en een intensieve reclame is er in dat land nog wel een beter afzetgebied te vinden. Via den rijksveeteeltconsulent te Was hington is aan de Ver. Staten een ver zoek gedaan om tot verlaging der tarie ven over te gaan. Daartoe bestaat wel een kans. In Mexico is de boter vrij, in Roemenië is de kaas met 1/3 invoertarief verlaagd. of pleegkinderen. Onder eigen kinderen vallen niet alleen de wettige, doch ook de natuurlijk erkende kinderen. Voor 'n niet erkend natuurlijk kind wordt evenwel geen aftrek verleend. De wet heeft alleen het oog op die kinderen, die in familie rechtelijke en burgerrechtelijke betrek king tot den belastingschuldige staan, vermits het niet in de bedoeling des wet gevers gelegen kan hebben den fiscus te belasten met de taak, om na te gaan, of en zoo ja hoeveel natuurlijke kinderen een belastingplichtige mocht hebben (Be slissing 3943), Wel krijgt men daaren tegen aftrek voor stiefkinderen, omdat dit aangehuwde kinderen zijn. Wanneer een huwelijk door echtschei ding is ontbonden, zoodat én de vrouw én de man ieder voor hun eigen inkom sten worden aangeslagen, dan zal elk der oudei's aanspraak hebben op kinderaftrek voor alle kinderen, uit hun voormalig hu welijk gesproten. Elk dezer kinderen is en blijft immers t.o.v. elk dezer twee be lastingplichtigen een eigen kind. Ook voor pleegkinderen wordt aftrek verleend. De wet verstaat hieronder kin deren, die door den belastingplichtige als een eigen kind worden onderhouden en opgevoed. Wonen kinderen met hun moe der in bij een familielid, dan zijn deze daardoor nog geen pleegkinderen van een familielid, omdat een verhouding als tus schen ouders en kinderen zich hier niet voordoet; het familielid onderhoudt wel- 1 iswaar deze kinderen, maar de wet stelt als eisch „onderhouden en opvoeden". I Dit laatste zal het familielid, wel aan de moeder overlaten. Evenszoo zijn ook kin- j deren die door hun broer of zwager wor den onderhouden, nog geen pleegkin deren. Tijdelijk hier te lande verblijvende bui- tenHandsche kinderen komen als regel niet voor kinderaftrek in aanmerking. Bii den i belastingplichtige bestaat toch meestal niet het ernstige voornemen zulk een kind als een eigen kind groot te brengen en op te voeden. Hoeveel bedraagt nu de kinderaftrek? Het bedrag hangt af van de hoegrootheid van het belastbaar inkomen volgens on derstaande schaal: Belastbaar Vermin inkomen: dering: 100 in gemeenten te boven der gaat. 2de klasse een bedrag van 1800 3de 4de 5de 6de 7 de 8ste 9de 1600 1400 1200 1000 800 600 400 De wet erkent bij dergelijke groote per- ceelen niet meer de noodzakelijkheid eener reductie van belasting. Hoeveel bedraagt nu de kinderaftrek? Deze vermindering bedraagt een zeker percentage van de belasting, verschuldigd naar faen eersten en tweeden grondslag, welk percentage verschilt naar mate men in een gemeente van een bepaalde klasse woont, en hangt voorts af van de beiast- bare huurwaarde van het perceel. Aan hen, die een buis van lage huurwaarde bewonen, wordt de grootste reductie ver leend. Deze reductie vermindert geleide lijk naarmate de huurwaarde stijgt. De belangstellende lezer vindt in art. 7 der wet een uitgewerkte regeling van den kinderaftrek vermeld. mnneniand. IA. Rijksinkomstenbelasting. Het tarief, waarnaar de rijksinkomsten- belasting wordt geheven, wordt op het Zuiver inkomen toegepast, nadat er reke ning gehouden is met den z.g. kinder aftrek. De wet bepaalt ni. in art. 38, dat hét belastbaar inkomen voor ieder min derjarig edgen of aangehuwd kind of pleegkind, dat niet zelf in deze belasting Wordt aangeslagen, verminderd wordt vol gens een hierna op te nemen schaal. Zoolang een kind dus nog geen 21 jaar telt het mee voor de berekening van ,lcn kinderaftrek. Beslissend is de ouder dom op 30 April, des namiddags 12 uur, reilt ^astin«"jaar voorafgaand. Be- ®en kind op 1 Mei 1931 den heining11 :'aar' dan valt hét voor het trek teS1' 1931~'32 buit^ dezen af- kind' voor at611 i°,p April 1931 geboren ontstaan. r(ik verhoogt of doet inkoÏÏem^hrtS^n^ .d.usdanj«° stenMasting wordt ain^?g°£ Jasjibaar inkomen moet minstens 800 bedragen), dan krijgt de ouder voor d K rï" lftrek meer' zulks blijkens de duidelijke bewoordingen van liet hier boven aangehaald wetsartikel. Aftrek wondt verleend .voor edgen, aangehuwde minder dan 1400 1400 of meer, doch minder dan 1500 110 1500 1600 120 1600 1700 130 1700 l800 140 1800 1900 150 1900 2000 160 2000 2300 170 2300 2600 180 2600 3000 190 3000 of meer 200 Heeft iemand nu een belastbaar inko men van 2500 en 3 minderjarige kinde ren, dan wordt de verschuldigde belasting berekend naar het tarief van 2500 minus 3 X 180 of 1960. De maximum-aftrek per kind bedraagt 200. De reductie wordt verleend op elk inkomen, hoe groot dit ook is. Heeft men meer dan vier kinderen, dan wordt de aftrek voor ieder kind gesteld op een en een vierde maal het bedrag in vorenstaande schaal omschreven. Bij een inkomen van 4000 is de aftrek voor 5 kinderen dus 114 maal 1000 of 1250. De lezer diene goed te onderscheiden, dat het bovenstaande alleen geldt voor die r ij k s inkomstenbelasting. Voor de ge^ meentefondsbeiasting geldt deze regeling slechts in zooverre, dat voor die heffing ook buiten aanmerking blijven de kinde ren die, hoewel zij niet in de rijksinkom stenbelasting worden aangeslagen, niette min in het gemeentefonds worden betrok ken. Het tarief der kinderaftrek is overi gens voor de gemeentefondsbelasting het zelfde als voor de rijksinkomsfcenbelasting. B. Personeele belasting. Bij de personeele belasting wordt de kinderaftrek toegepast op het bedrag, ver sabuldigd naar den grondslag huurwaarde en den grondslag mobilair. Hier wordt dus eerst die verschuldigde belasting uit gerekend en daarop de vermindering toe gepast. De kinderen, die voor aftrek in aanmerking komen, kunnen hier andere zijn dan voor de inkomstenbelasting. Hier geldt n.1. de regel, dlat kinderaftrek ver leend wordt i.v.m. het getal eigen of aan gehuwde kinderen, kleinkinderen en pu pillen, die met den belastingplichtige het perceel bewonen en op den eersten Ja nuari den vollen ouderdom van 20 jaar nog niet overschreden hebben, terwijl voorts zij, die tijdelijk elders verblijven, tot het verkrijgen van onderwijs als in wonend worden beschouwd. De kinderen, waarvoor aftrek verleend wordt, moeten alzoo aan eenige vereiseh- ten voldoen. Allereerst moeten zij met het hoofd van het gezin het perceel bewonen. Dat zij, die tijdelijk uit huis zijn tot het verkrijgen van onderwijs, meetellen, is logisch. De grootte van het huis is ook op deze kinderen berekend. Een weduwe van 19 jaar, die bij haar vader inwoont, telt dus voor kinderaftrek mede. Tenslotte moet op ryanuari de leeftijd van' 20 jaar nog niet bereikt zijn. Voor kinderen, die op 1 Januari 20 jaar worden, wordt geen aftrek meer verleend, omdat zij o p dien dag den vollen ouderdom van 20 jaar be reiken. In verband met de bepaling van art. 36 der wet, dat hü, die belastingplich tig is, op 15 Januari volgens den toestand op dien datum over het geheele jaar wordt aangeslagen, bestaat wel aanspraak op re ductie voor kinderen, die tusschen 1 en 15 Januari geboren worden. Naast de eigen of aangehuwde kinderen en kleinkinderen wordt ook aftrek ver leend voor pupillen. Hieronder zijn te ver staan de kinderen, waarover men de voogdij uitoefent. Oefent men alleen toe ziende voogdij uit, dan. telt het kind even wel niet mee. Voor pleegkinderen, waar over men geen voogdij uitoefent, is geen aftrek toelaatbaar. Men krijgt voorts alleen vermindering van belasting voor de grondslagen huur waarde en mobilair van woningen. Heeft men tevens een winkel, logement of een gemeubeld verhuurd gedeelte, dan wordt op de belasting voor deze, als afzonder lijke perceelen beschouwde, gedeelten ver schuldigd geen reductie te dezer, zake ver leend. Vermindering zou hier geen zin hebben, omdat de bedoeling van den kin deraftrek slechte deze is, om hen tegemoet te komen, die met het oog op de grootte van hun gezin een ruimer huis möeten bewonen. Geen kinderaftrek wordt tenslotte ver leend aan gebruikers van perceelen, waar van de belastbare huurwaarde in gemeen ten der lste klasse een bedrag van 2000 te hoven gaat 1 Je kunt ze er weer vinden, jong en oud, hetzij met een grandiozen soharhoepel, hetzij met een touwtje, waaraan, behalve •het aas, een halven straatklinker of een stuk ijzer of lood. Alle vlotjes zijn bezet en de marine prauwen zijn ook vaak pleizierige gele genheden om van daar af, scharhoepel of tuksnoer in de haven te smijten: „op hoop van zegen". Het is de moeite waard even bij deze sport (want dat is het inderdaad, al spreekt hier en daar het bakzoodje ook een woordje mee) te blijven stilstaan en te observeeren hoe, vooral de jeugd, in zijn ongekunsteldheid, zich gedraagt en op al lerlei dingen reageert. Nu al het gevischte thans tot goede buit wordt verklaard, doordat alles kan dienen voor puf, is ei' geen gebrek aan aas voor de scharvissdherij. Tootertjes voor den scharhoepel en tegenwoordig voor het tuksnoertje, de heremietkralb. Vele van deze ietwat luguber uitziende wezens moe ten thans dienen als aas. Wie dat heeft uitgedacht, valt niet te zeggen, maar het schijnt, dat dit wezen, hetwelk zich zoo onbereikbaar voor zijn medebewoners en vijanden dei; zee, weet terug te trekken in zijn gestolen huisje, een lekkernij vormt voor het argelooze scharretjes dat zioh daarmee laat optukken. Met Homp of steen wordt de schelp, waarin de heremietkrab meestal de schelp van een wulk, stukgeslagen, het beest wordt van pooten en knijpers ont daan en het weefce lichaam aan den hoek geslagen. Ofschoon de jeugd hier tamelijk goed met krabben weet om te gaan en zich dus niet gemakkelijk door de knijpers laat te pakken nemen, zal het toch wel eens voorkomen, dat een gevoelige kneep wordt ontvangen, want een beest in nood is al net als een mensoh in nood. Na dit noodzakelijke experiment met de heremietkrab, komt de opwindende actie van het uitwerpen van het snoer.. Dan moet ge het vuur zien in de oogen en het starre staren in het onpeilbare water; het losjes houden van het snoer, maar toch zóó vast, dat alle trillingen van uit de diepte, voortgeplant door de vezels van het touw, in de hand kunnen worden waarge nomen. En als dat het geval is, dat het schar retje onbewust seint naar zijn belager, dan veert de tukker op, geeft een korten ruk aan het touw en palmt het daarna in snel tempo in, Alle oogen van de sterk belangstellen de supporters, hetzij vriendjes of broer tjes of zusjes, zijn op het ééne punt, waar het touw door het water wordt getrokken, gericht en als er dan een spartelend vlschje naar boven komt, is het één en al bedrijvigheid en allen willen de hel pende hand bieden. Wat een zeifactie in die jeugd; wat een vertrouwdheid zich vlug en frank te be wegen op vlot of prauw, niet denkend aan gevaar van in het water te plompen, maar eerder zelfbewust wetend hoe te handelen, dat er van gevaar geen sprake behoeft te zijn. Het is het zuiver actievolle, dat de jeugd onbewust vormt tot zelfstandigheid, wetend' hoe op bepaalde momenten dient te worden gehandeld, zonder dat dat eerst reglementair behoeft te worden voorge schreven. Erkend dient, dat er door leiding veel ten goede kan worden tot stand gebracht en dat er ook velen zijn, die het zonder leiding niet kunnen stellen, maar het treft me steeds van welk een geweldige betee- kenis het ook voor een individu kan zijn,- als hii„ staande midden in allerlei omstan digheden, weet hoe zich te gedragen. En die jeugd, daar aan den waterkant, leert zioh te redden. Onbewust weten ze te reageeren op allerlei dingen, die zich voordoen. Ze leeren op eigen beenen staan en hebben zelfs niet te overwegen of het zoo wel goed of niet goed is. Ze doen en dragen van die daad de volle ver antwoordelijkheid. Ze durven wat. Het is een vorming van hun zelfbewustheid, die het mogelijk maakt, dat ze zich door de perikelen, heenslaan en die hen, nog maals, onbewust rijp maakt om stevig in het leven te staan. Dit klinkt als een lofzang op de onge breideldheid, hetgeen het inderdaad toch niet wil zijn. Natuurlijk kan men in on gebondenheid de jeugd niet laten op groeien, maar het komt ons voor, dat er toch ook wel eens te veel wordt gestreefd om zioh met alles wat de jeugd betreft te bemoeien, zoodat die jeugd niet kan ko men tot spontane zelfontplooiing, waar door ze komt tot het zich voelen kt een harnas en de eigen actie verloren gaat of dat er ontstaat een onevenwichtigheid. En toch zal ten slotte de maatschappij het van menschen moeten hebben, die, op kritieke momenten, instinctief weten hoe te handelen en daarvoor de verantwoorde lijkheid durven dragen, zonder eerst zich te vergewissen, of hun daad door A of B. wel zal worden goedgekeurd, Maar wat een afdwaling! Het havembeeld staat in het teeken van de tukkerij en jong en oud heeft daarvan vreugde en brengt voor moeder of voor de vrouw ook nog wel eens een braadje mede. Robinson, FAMILIETWIST. Bü een familietwist, Zondag te Zalt- bominel ontstaan over een kind van de dochter van j. Wiegmans, heeft de aan staande schoonzoon G. N. v. d. M. den 59- jarigen W iegmans levensgevaarlijk met een mes in het onderlijf gestoken. Beide wilden het kind bij zich houden. De dader was in ondertrouw met de dochter van Wiegmans. ONWEER. Te Doetinchem is Zaterdagavond de bliksem geslagen in een schuur van den landbouwer Lettink. Schuur en inhoud gingen geheel verloren. DOOR AUTOBUS OVERREDEN. Zondagmiddag is de landbouwer Jan sen uit Steenderen die met twee kinde ren op zijn fiets in de richting Dieren reed, nabij Doesburg door een autobus der Geldersche Tramwegmaatschappij aangereden en zwaar gewond. Hij is in hopeloozen toestand naar het Sint Elisa- beth-ziekenhuis te Doesburg overge bracht. De kideren bleven ongedeerd. Jansen is gisteren overleden. ONDER EEN AUTO. Zaterdagmiddag ongeveer halfzes is het 21/2-jarige jongetje A. van der Luyt, die voor de woning van zijn ouders in de Burgemeester Terweeweg te Oegstgeest speelde, onder een auto geraakt. Het kind is naar het academisch ziekenhuis te Lei den overgebracht, waar het Zondagmid dag aan inwendige bloedingen is over leden. A. O., die in verband met de Culem- borgsche moordzaak op 5 dezer te Tiel in voorloopige hechtenis werd gesteld, is Zondagavond half acht op vrije voeten gesteld. Hjj zeide, niet precies te weten, waarom hij in arrest gesteld was. Bij het voor- loopig onderzoek had de rechter-com- missaris hem gevraagd, of hij de schrijver was van een der indertijd geschreven anonieme brieven. Hij ontkende dit ten stelligste; naar zijn zeggen had hij met deze aangelegenheid absoluut niets uit staande. O. is dadelijk per trein naar Oulem- borg gegaan. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORFIETS. Motorrijder gedood. Gistermiddag heeft in Halfweg een ern stig motorongeluk plaats gehad. Een heer uit Halfweg kwam met ziin auto uit de richting Amsterdam en wilde de WiLhel- mmastraat inrijden, toen c\y hetzelfde oogenblik uit de richting Haarlem een motorrijder naderde. Een botsing was on vermijdelijk. De motorrijder vloog door de voorruit van de auto, waarbij hem de hals ader werd afgesneden. Hij overleed eenige oogeniblikken later. De duorijder kwam er goed af. De motor werd zwaar beschadigd. De bestuurder van de auto bekwam geen letsel. Zoowel het motorrijwiel als de auto zijn in beslag genomen. AANGETEEKENDE BRIEF VERMIST. Bevat een waarde van 90@®. Aan het post- en telegraafkantoor te Baarn wordt sinds Maandagmorgen half- tien vermist een aangeteekende brief, in houdende negen pandbrieven van 1000 aan toonder van de Insulaire Hypotheek bank te Zierikzee, serie E. 10056 t/m 10064. De commissaris van politie te Baarn verzoekt inlichtingen. Een doode, een ernstig gewonde. Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur is een ernstig auto-ongeluk gebeurd op den weg tusschen Tiel en Utrecht, in de na bijheid van Buren. De 40-jarige .kermis reiziger Brunselaar uit Utrecht reed in een bocht van den weg met zijn auto tegen een boom. De bestuurder werd op slag gedood en de naast hem zittende man, eveneens uit Utrecht, werd zwaar gewond. De beide andere inzittenden werden licht gewond. Spoedig waren de gemeente-geneesheer, gemeente- en rijks politie ter plaatse. De gewonden werden naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd. De heer Brunselaar was gehuwd, doch had geen kinderen. Hij was op weg naar het feestterrein te Buren 'om zijn broer te bezoeken, die daar een schiettent exploi teert. SMOKKELAAR AANGESCHOTEN. Zaterdag is in het r.k. ziekenhuis te Winterswijk opgenomen een Duitscher uit Gelsenkirchen, bijgenaamd de smok- kelkoning, die door de Duitsche douane beambten was aangeschoten en schot wonden in buik en beenen had gekregen. De man had kruipend over de Neder- landsche grens weten te komen, voordat de beambten hem hebben kunnen inhalen. MOTORONGELUK. Onder de gemeente Bellingwolde is gisteren een ernstig verkeersongeluk ge beurd. De 20-jarige C. Prins reed op zijn motorrijwiel op een kruispunt in volle vaart tegen een automobiel. De motor werd geheel vernield en de berijder was op slag dood. Een jongen, die op de duo zat, bleef ongedeerd. Zondagnacht omstreeks 1 uur hebben burgers op den Schiedamschenweg te Rotterdam een agent van politie gewaar schuwd, dat een vreemdeling voorbijgang sters lastig viel. Even later hoorde de agent een vrouw om hulp roepen en tegelijkertijd zag hij iemand wegloopen achtervolgd door een man. Hij fietste hem na en hield den man aan. Deze gaf den agent al dadelijk een geduchtea klap in het gezicht De agent greep den man, die inderdaad een vreemdeling bleek te zijn, heet waarop de man hem in de rechter hand beet. Desondanks gelukte het den agent toch den vreemdeling, ondanks zijn verzet mee te krijgen, op weg naar het bureau aan de Voorstraat. Plotseling werd de agent evenwel van achteren aan gevallen door een vrouw. Op hetzelfde oogenblik viel de arrestant den agent van veren aan, met het gevolg dat beiden vielen. De vrouw trachtte toen den agent de jas over het hoofd te trekken, ten einde hem weerloos te maken. Zij trok evenwel te hard, waardoor de uniformjas scheurde. De agent, die steeds zijn arrestant was blijven vasthouden, kon toen met moeite opstaan, maar de vrouw begon hem te schoppen en zij trapte hem daarbij zoo hard tegen het onderlijf, dat de agent in elkaar zakte. Inmiddels hadden een paar brugwachters van de Aelbrachtsbrug ge merkt, dat er op den Schiedamschen weg iets aan de hand was, zij alarmeerden nog een paar agenten en gezamenlijk slaagde men er in man en vrouw te arresteeren. Het bleken de 30-jarige Grieksche stoker D. K. en de 27-j. Nederlandsche vrouw F. D. te zijn. Beiden zijn opgesloten. De agent B. J. Balster is per auto van den geneeskundigen dienst naar zijn wo ning vervoerd. Hij is buiten dienst gesteld moeten worden. VECHTPARTIJ. Om een meisje van 16 jaar. Te Medemblik is Donderdag een sport dag gehouden, welke met een bal werd be sloten. Twee jongemannen, die teveel sterkedrank hadden genuttigd, kregen toen twist om een meisje van 16 jaar. Nadat de zaal door de politie ontruimd was, werd de strijd buiten verder ge voerd, waarbij J. F., werkzaam bii de Zuiderzeewerken, zijn dolk trok en zijn medeminnaar aan een knie verwondde. Er is proces-verbaal tegen hem opge maakt. Dame zwaar gewond. Een ernstig ongeluk heeft Zondagmid dag in de binnenstad van Haarlem groote opschudding verwekt. De 41-jarige mevr. M. stond voor een der étalages van de firma Vroom en Dreesmann aan het Ver- wuift. Juist op dat oogenblik wilde een autobestuurder uit de Koningstraat het Verwulft oprijden. Hij nam de bocht te groot, verloor zijn macht over het stuur en vloog door de ruit van Vroom en Dreesmann waarvoor mevr. M. stond te kijken. Een daverende slag was tot ver in den omtrek te hooren, evenals hevig glasgerinkel, stukken glas vlogen naar alle zijden. Omwonenden en voorbijgan gers begaven zich onverwijld naar de plaats van het gebeurde. Het bleek hun dat de autobestuurder er vrij goed was afgekomen. Mevr. M. was er evenwel er ger aan toe. Zij was dwars door de spie gelruit heengedrukt en lag in de étalage. Zij heeft ernstige inwendige kneuzin gen opgeloopen. Tegen den autobestuur der is proces-verbaal opgemaakt. AUTO UIT LEEUWARDEN GESLIPT EN TEGEN BOOM GEVLOGEN. De drie inzittenden gewond. Zondagmorgen te omstreeks half twaalf is aan den Heerenweg te Groningen een personenauto uit Leeuwarden, bestuurd door den heer A. Nauta, ter hoogte van de kazerne tegen een boom gebotst, door dat de wagen bij het uitwijken voor een anderen auto slipte. De auto werd bijna geheel vernield en de heer A. Nauta, be nevens de beide andere inzittenden, de 32-jarige R. H. en de 35-jarige accoun tant, H. H., beiden uit Leeuwarden, liepen min of meer ernstige verwondingen op. De heer R. H. werd vrij ernstig aan het hoofd gewond. Na door dr. Nathans ver bonden te zijn, konden alle drie per trein naar Leeuwarden terugkeeren. LAGE WRAAK VAN EEN DIENSTBODE. Het drama te 's-Gravezande. Het anderhalfjarig dochtertje van de tuinderfamilie B. Valstar, te 's-Gravezan de, dat door de 14-jarige dienstbode M. F. met azijn-extract vergiftigd is, verkeerde gisteravond nog in zorgwekkenden toe stand. De slokdarm van het kind is door de werking van het azijn-extract geheel verbrand; het levensgevaar is nog niet geweken. Het overleden kindje van een half jaar is hedenmorgen, nadat het lijkje door de Justitie was vrij gegeven, te Delft ter aarde besteld. Uit de verhooren der politie is gebleken dat de jeugdige daderes haar handeling te voren heeft overwogen. Eenige weken geleden heeft zij azijn toegevoegd aan de thee van de veldarbeiders, naar zij voor gaf uit wraak over plagerij. Ook heeft zij eenigen tijd te voren aan een familielid gevraagd wat de uitwerking zou zijn van liet toedienen van azijn-extract, waarop dit familielid gezegd heeft dat die uitwer king doodebjk zou zijn. Maandag heeft zij het anderhalf-jarig dochtertje Elisabeth uit een kroesje azijn-extract laten drin ken. Eenige uren later werd het kind on wel, waarop een geneesheer werd ge waarschuwd, die, omdat de verschijnselen op vergiftiging wezen, overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Het meisje heeft de uitwerking van haar daad op het eerste kind gade geslagen en op de vraag van de moeder wat er gebeurd was, gezegd dat zij de Heine een beetje melk en koffie te drinken had gegeven. Men vond dit reeds vreemd omdat het kind dezen drank nog nimmer gekregen had. Niettemin heeft de dienstbode den volgenden dag aan het jongste kind, den zes maanden ouden Nicolaas, met een le peltje eveneens azijn-extract te drinken gegeven, met het gevolg, dat het kind overleed. Omtrent de motieven tot deze daden tast men nog eenigermate in het duister. Het meisje beweerde dat zij een hekel aan de familie Valstar had, die regelmatig rapporten aan haar voogdes moest uitbrengen. Het kind was met tegenzin in haar betrekking. Zij wilde liever op een fabriek werken dan dienst bode zijn. Nadat zij haar bekentenis had afgelegd en geconfronteerd was met het lijkje is het meisje ter beschikking van de Justitie gesteld. („De Telegraaf".) Geachte Redactie, Met verontwaardiging hebben wij uit uw blad van Zaterdag jl kennis £.yIia", men van het feit, dataan de „christelijKe Ulo-school een cursus zal gevormd wor den ter opleiding van onderwijzers nn. het kost moeite, met niet te harde woor den het optreden van den heer E. H. Bos te kritiseeren. Hij, die het deed voorkomen, dat hl] zoo voor een rijkskweekschool was, heelt zich van zijn ware zijde doen kennen, in drie inste ilies heeft hij niet geschroomd, zich unfair te gedragen: 1. Unfair tesenover de publieke opinie, aan welke nij getracht heeft een ander denkbeeld omtrent zijn persoon op te dringen. 2. Unfair tegenover den inspecteur van het L.O., die, onkundig met zijn i Hos plannen, voorzoover hij kon, medehie.p aan onze plannen voor een rijkskweek school. 3. Unfair tegenover zijn collega, het hoofd der openbare Ulo-school, met wie hij „vriendschappelijk" samenwerkte voor een rijkskweekschool, zonder hem zijn speciale plannen mede te deelen. Wij zijn verplicht deze „stille" actie van den heer Bos te beantwoorden met „openlijke". Daartoe hel eggen wij op Vrijdag a.s. een openbare vergadering in het Militair Tehuis, Spoorstraat, waar wij zullen ko men tot het besluit, aan de openbare Ulo ook een opleidingsinstituut te vestigen. Daar zal de heer Bos gelegenheid krij gen zijn houding te rechtvaardigen. Hij hoeft niet te vreezen, dat om_ taktische redenen onze vergadering huishoudelijk zal worden. Onze motieven daartoe zijn vervallen. U dankend, redactie, voor de verleende plaatsruimtte, teekenen wij Hoogachtend, Het bestuur van „Volksonderwijs' afd. Den Helder. M. de R. Verzoeke beleefd opname in uw geacht blad voor 't volgende: Aan Mevr. Dekker-Klik. Mevrouw. Het is met eenigen schroom, dat ik mif waag op 't pad der ingezonden stukken, want mijn pen is niet zoo wel versneden als de uwe, maar toch wilde ik gaarne met alle bescheidenheid 't volgende on der uw aandacht brengen. In uw ingezonden stuk in de Helder- sche Courant van 9 Mei treffen mij twee dingen. Ie. Waarom hebt u de moederbood- schap veranderd en daaruit weggelaten: „dat in alle landen vele jonge mannen volgens hun geweten niet meer kunnen deelnemen aan oorlogsdoeleinden en wij dringen er bij u op aan, bü de regeerin gen voor hen een mildere behandeling te bepleiten, dan tot heden het geval is geweest. Ook zijn zü medewerkers aan een betere samenleving, die, naar wij vast ver trouwen, eindelük komen zal." 2e. In uw aanhef ziet u met droefheid en zorg, dat het wantrouwen in de wereld nog zoo groot is, dat geen enkel land schijnt te durven zeggen: „Wij gaan met bewapening niet verder". Welnu Me vrouw, aan datzelfde euvel lijdt u blijk baar ook, want toen u van twee zijden het petitionnement tegen de vlootuitbrei- ding werd aangeboden, hebt u geweigerd te teekenen. Schuilt hier wellicht wat politiek achter? U nnjnheer de redacteur, beleefd dankend. J. DE VRIES, Singel 52. Den Helder, 18 Mei '31. -o- Den Helder, 18 Mei. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd een kleine plaats ruimte, waarvoor dank. Het bestuur van de Katholieke Radio- Vereeniging alhier is bezig gelden biieen te brengen voor de aanschaffing van een „Radio-Installatie" voor het ziekenhuis „Lidwina". Van vele ingezetenen mochten wij hier voor al een bijdrage ontvangen, waarvoor ook namens de verpleegden hartelijk dank. Aangezien echter nog niet het benoo- digde bedrag bijeen is, is met toestem mingvan Burgemeester en Wethouders van Den Helder een loterij georganiseerd (zie advertentie in dit blad), waarvan de lot endoor eenige dames ten verkoop zul len worden aangeboden. Dat een ieder, door aankoop van een of meer loten dit sympathieke doel zal steu nen, daaraan wordt niet getwijfeld. Na verkoop der loten kan tot aankoop van de installatie worden overgegaan en kunnen de zieken ook mede genieten van de wonderen der techniek, waarop zij al zoo lang liggen te wachten. Namens het Bestuur, W. BURGERS, Secretaris, Van Galenstraat 26. Wieringen, 15 Mei 1931. Mijnheer de Redacteur, Vergun ons s.v.p. een kleine plaats ruimte in uw blad. Bij voorbaat onzen hartelyken dank. In uw blad van Dinsdag 12 Mei j.1. komt een nieuwsberichtje voor over ons concert van Zondag j.1. Dat dit storende was voor den kerkdienst geven wij gaar ne toe, doch wij konden niet anders han delen. Wij moesten nog eenmaal buiten in de muziektent spelen, voor het a.s. concours en daar onze directeur gebonden was aan de autobus van half zes, waren wij ver plicht de nummers op dien middag uit te voeren. Wy hebben zoolang mogelijk gewacht, zelfs tot half vijf. Het lag geenszins in onze bedoeling de kerkdienst te storen, wij eerbiedigen ieder geloof. Hoogachtend, het Bestuur van de Muziekver. »A polio".

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7