DE INNEMENDE LANDLDOPER S. Jt. MHNLWtSSEI t Zn. Nieuwsblad voor den helder, koegras, texel, wieringen en anna paulowna Buitanlandsch overzicht HEERENBAAI Heerenbaai EEN DUBBELTJE No. 6966 EERSTE BLAD ZATERDAG 23 MEI 1931. 59ste JAARGANG Een kabinetscrisis in België. - Sluiting van de derde zitt-ing van de Europeesche commissie. - Militair ver toon in Duitschland. - De ontwapeningsconferentie. - Een pleit voor uittreding van Duitschland uit den Volkenbond. BINNENLAND. FEUILLETON „O!" Excursies naar de Wieringer- meer en de Zuiderwerken. Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-echt COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f '2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. I 0.50, f 0.70 f 0 70 f 1.-. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr.p.p.e'ct.' Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag, Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v'h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Het Belgische kabinet Is gevallen. Del Moeilijkheden waarin katholiek-liberale kabinet Jaspar zich sedert eenigen tijd De derde zitting van de Europeesche bevond en die door de „onhandige" wijze tomm|ss|e is Donderdag gesloten. De (eooals de Brusselsche correspondent 'vmnnssie, die^ zooals men weet onder van de Nw. Rott. Crt. het noemt) waarop voorzitterschap van Briand bijeen ge- de minister-president tot gedeeltelijke wees^ 's> heeft rapport van de ondercom- wijziging van de samenstelling der re- missie> onder voorzitterschap van Motta, geering overging sedert Dinsdag in aan-1 ov,e.r vei'dere behandeling van de ver- zienlijke mate waren toegenomen, heb-1 schll'ende voorstellen tot verzachting van ben Donderdagmiddag tot ontslag van de Europeoschen economischen nood, regeering geleid. i aangenomen. In de Kamer, waar de algemeene be-?e oommissie heeft hieromtrent 14 be schouwingen over het nieuwe fortenplan t s'uden genomen, welke besluiten een der regeering Woensdagavond waren ge- stemmig zÜ,n goedgekeurd, met uitzonde- sloten, moest Donderdagmiddag in de fin*L van zevende, dat betrekking eerste plaats over een socialistisch voor-!;1 °P de voorkeursrechten, waarom stel tot verdaging van de uitvoering der1 trent een vrij krachtig voorbehoud gc- vestingwerken tot na de ontwapenings-'Ilaa werd door Henderson en Litwinof, conferentie 1932 worden gestemd. Zooals 111 ,ie zachter vorm de minister verwacht werd dit voorstel door de meer- van huiteniandsche zaken van Belgie, De- derheid verworpen, maar hiermede bleek J!eniar en'. ed.^r al?d' doorwegen en het gevaar nog niet geweken, want het,w. en 21 d voorbehoud aan- politieke onweder stak pas daarna met sloten- ADVERTENTIÊN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewqsno. 4 ct. groot geweld op, toen drie Vlaamsche katholieke leden, ieder op hun beurt een amendement indienden, het eerste strek kende tot onbepaalde verdaging van het deel van het fortenplan betreffende Ant werpen, het tweede houdende verminde ring der voor 1931 voorziene buitenge wone begrooting van landsverdediging van 300 tot 175 millioen francs, het derde voorstellende uitstel van het bouwen van de forten ten Zuiden van Gent. Te midden van- het gerucht verklaar den Jaspar en de minister van landsver dediging, de Brocqueville, de eerste twee amendementen te kunnen aanvaarden, ipaar ten aanzien van het derde de kwes tie van vertrouwen te moeten stellen. Dit bracht heel wat opschudding teweeg, wat nog toenam, toen duidelijk werd, dat de liberale leider, Deveze, het oneens was met Jaspar. Toen een half uur later de vergadering Tenslotte heeft Briand een afscheids woord gesproken en daarin verklaard, dat de gang van zaken in de Europeesche commissie hem stelliger dan ooit over tuigd heeft, dat hij zich gelukkig mag prijzen verleden jaar het initiatief tot de Europeesche samenwerking te hebben De ontwapeningsconferentie zal, zooals men in ons vorig nummer heeit kunnen lezen, op het vastgestelde tijdstip, n.1. op 2 Februari 1932, plaats hebben. Hender son, de Engelsche minister van buiten- landsche zaken, heelt zijn benoeming tot voorzitter aangenomen en als plaats van samenkomst is Genève gekozen. Van een uitstel van de conferentie zal dus geluk kig waarschijnlijk niets komen, hoewel, het is nog geen 1932. En wat zal deze conlötentie dan voor resultaat aïwerpen? Pessimisten gelooven dat het resultaat nihil zal zijn en veel vertrouwen in een goeden afloop hebben ook zelfs de opti misten niet. Zoo lezen wij b.v. in de Nw. Rott. Crt.: Hoe moeilyk het zal zijn het volgend jaar tot overeenstemming te komen; valt al op te maken uit het gister in den Raad gehouden debat over de vragenlijsten, die aan de betrokken regeeringen zullen worden gezonden om een overzicht te krijgen van den stand der wapening in de onderscheiden landen. Duitschland geeft een zeer gedetail leerde lijst in overweging, die beoogt de staten het naadje van de kous te vragen. Het Engelsche schema is veel globaler, maar daalt desondanks enkele staten nog te veel in bizonderheden af. Uit den woordenstrijd, die daarover is ontbrand, blijkt wel, dat het onderlinge vertrouwen, op de groote beteekenis waarvan Londen met zooveel nadruk heeft gewezen, nog heel wat te wen- schen laat. luchtvaart zal zich voor iedere mogelijk heid in gereedheid brengen om het lucht ruim boven Italië krachtig te bewaken. De wenschen van Italië en de andere landen naar vrede, mag het land niet blind maken voor de gevaren, die Italië bij een nieuwen oorlog uit de lucht be dreigen. Wjj mogen derhalve, aldus minister Balbo, niet inslapen op de lauweren, die wij geoogst hebben door onze vlucht over den Atlantischen Oceaan. Henderson heeft namens alle leden der Europeesche commissie Briand voor zijn voortreffelijke leiding bedankt en de hoop uitgesproken, dat Briand nog langen tijd voorzitter der Europeesche commissie zal kunnen blijven. Briand antwoordde hier op met een woord van dank en verklaar de, dat wat den laatsten wensch van Hen derson betreft, de omstandigheden hier omtrent zullen moeten beslissen. Miiitair vertoon in Duitschland. Over werd hervat, las de Kamerpresident den het militaire vertoon dat heeft plaats ge- brief voor van Jaspar aan het parlement, mededeelend dat de regeering haar ver zoek om ontslag aan den Koning had overhandigd. Enkele conservatieve katho lieken hieven daarop een Vive Jaspar $an; op de banken van sociaal-democra had bij de tewaterlating van üe nieuwe Pantserkruiser „Deutschland", heeft men zich in verschillende kringen nogal ge- ergerd en dat niet alleen in anti-milita ristische kringen. In het „Alg. Handels blad", dat men toch niet van anti-milt ten en Vlaamsch-nationalen beantwoord taristische neigingen kan beschuldigen, mqj de kreten: Dissolution! Ontbinding! lezen wij o.m.: Welke richting het nu moet uitgaan,1 Het moet wel een eenigszins onbehaag- schrijft de „Nw. Rott. Crt.", is natuurlijk lijken indruk maken, dat men in Duitsch- nog niet met eenige zekerheid te zeg-land het noodig heeft geacht het van gen. De naam die het meest naar voren stapel loopen van dezen nieuwen oorlogs- kwam als vermoedelijk kabinetsforma- bodem, tot een grootsche militaire mani- teui' was die van den katholiek-democra-iestatie te maken in den ouden stijl... tischen en gematigd Vlaamsch-gezinden met den rijkspresident als peet, met rede oud-premier burggraaf prof. Prosper voeringen, patriotische optochten, school- Poullet. Van een herhaling der katho- f vacanties en schoolkinderenbetoogingen. Hek-socialistische combinatie Poullet—Moet al dit rumoer niet in binnen- en bui- Van der Velde, welke in 1926 door de li- tenland den indruk wekken alsof met de beralen en de katholieke conservatieven voltooiing van dezen eersteling van ten val werd gebracht, kan echter geenDuitschlands pantser-eskader de weder- sprake zijn, maar of de liberalen bereid geboorte wordt ingeluid van het Duitsche zullen blijken met Poullet, den katholie-1 Rijk, dat toch zeker op het oogenblik wel ken Vlaamschen democraat, samen te in andere nooden en behoeften heeft te gaan, is ook nog een vraag. I voorzien en dat, zooals trouwens de Waarschijnlijk zijn we wel in staat ge- rijksweerminister zelf moest erkennen, de weest elders in dit blad nader bizonder-i strijd voor zijn toekomst „niet met kanon heden omtrent de eventueele formatie 1 nen kan uitvechten, doch slechts met alle van het nieuwe kabinet mee te deelen. "krachten van geest en karakter. Het schip liep te vroeg af en was al te water gegaan eer de doop was geschied. Een symbolisch teeken voor het onge duld van het Duitsche volk om zich in militair opzicht weer mee in de eerste rij te plaatsen? Gelukkig beraden was de Duitsche re geering zeker niet toen zij besloot deze nieuwe aanwinst van de Duitsche oorlogs vloot met zooveel bombarie te water te doen gaan. Een pleit voor het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond. In een hoofdartikel schrijft de „Deutsche Allge- meine Zeitung" o.m.: Wat te Genève is gebeurd met de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie dringt de vraag op den voorgrond in hoeverre Duitschland in de toekomst aan den Vol kenbond moet medewerken en of het nog denkbaar is, dat de minister van buiten- landsche zaken den rijkskanselier naar The Chequers zal vergezellen. Te Genève is het tot een stormloop tegen Duitsch land en Oostenrijk gekomen. Er is een beslissing genomen door overrompeling, voordat nog de onjuiste rechtsbeding een ieder duidelijk voor oogen stond. Wij zijn van meening, dat de tijd gekomen is om te overwegen of wij in of buiten Genève sterker zjjn. Het Duitsche volk verdraagt de krenking niet langer, welke het zich in den Volkenbond moet laten welgeval len. Wij houden niet van ledige, holle de monstraties. Er moet thans uitgemaakt worden of een officieele aankondiging van Duitschland's uittreding uit den Vol kenbond een daad van minder reëele po litiek zou zijn, dan voortzetting van het Geneefsche systeem, dat, terwijl zware schokken ons staatsbestel teisteren, de goedmoedigheid van de Duitschers al te sterk op de proef stelt. In een officieel antwoord ageert de Duitsche regeering tegen het artikel, maar toch geeft een uiting van een zoo groot en belangrijk blad te denken. DE KONINGIN NAAR PARIJS. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Parijs meldt ons: Het bezoek tegen 15 Juni door Ko ningin Wilhelmina aan Parijs te bren- i gen, ter gelegenheid van de koloniale tentoonstelling, zal allerwegen met war- 1 me instemming worden vernomen. Het laatste officieele bezoek door de Ko ningin en den Prins aan Parijs gebracht, dateert van vóór den oorlog. Later is de I Prins hier nog geweest. De Koningin zal het eerste staatshoofd zijn, dat door president Doumer in zijn nieuwe waardigheid wordt ontvangen. Hij wil ter eere van de Koningin een in tiem noenmaal aanbieden. V.A.R.A. EN LANDELIJK COMITÉ BELANGEN LUISTERAARS. De heer Zwertbroek, secretaris van de V.A.R.A., heeft aan Z.Exc. den minister van waterstaat een brief gezonden, waarin hij betoogt dat het zich noemende Landelijk Comité Belangen Luisteraars, hetwelk vrij regelmatig den minister te- legrammen en brieven zendt, welke zich vrijwel uitsluitend bezighouden met de V.A.R.A. en de uitzendingen dezer ver- eeniging, noch landelijk, noch een comi té is, terwijl het bovendien geen enkel mandaat bezit van luisteraars of groepen van luisteraars, nl dit verband verzoekt de heer Zwertbroek den minister, naar deze feiten een onderzoek te doen instel len. TOEZICHT OP DE RUSTTIJDEN BIJ DE N. S. Benoeming van controleurs. ECHTE FRIESCHE Miiiiimimmimim 20-50ct. per ons THE DARK CHAPTER door E. J. RATH. 24 Ze keek haar jongste dochter veelbetee- kenend aan. Marian stampte op den grond en balde de vuisten. „Het is gemeen! Ik wil het niet!" kermde ze „Hilda, maak dat ze het niet doet. Hilda's belangstelling was nog steeds nauw. Ze vroeg zich af, hoe het diner ver- U'Hfer! zouzijn, als haar plannen met i,eij niet niislukt waren. Misschien i^n m ;°°r moeten zetten; dan zou er waf Tu1e over 2i>'n geweest aan tafel. „Wat, Marian?" vroeg ze. »Mij boven houden!"" „Je zegt het net, alsof het er niet. nn aan komt, zei Marian opgewonden jij bent al op zooveel diners geweest, dat het je mets meer kan schelen. Dit is miin eerste kans! En, moeder, u hebt het be- loq^p!" Mevrouw Kilbourne wist niet, wat te cloqu. „I>it heb ik natuurlijk niet kunnen voor MINISTER BALBO OVER DE ITALIAANSCHE LUCHTVAART. Balbo, de Italiaansche minister van luchtvaart, heeft Dinsdagavond in den Senaat in een rede er op gewezen, dat de civiele luchtvaart in Italië nog verder moet worden uitgebreid. De miltaire Op de vragen van het Tweede Kamer lid, den heer van Braambeek, betreffende I de benoeming van een drietal controleurs j bij het Rijkstoezicht op de spoorwegen :voor de controle op de dienst- en rust tijden van het autobuspersoneel heeft de minister van Waterstaat geantwoord, dat j bij het toezicht op de spoorwegen drie j controleurs noodig zijn voor controle op jde dienst- en rusttijden van de bestuur ders van autobussen. Als zoodanig zijn benoemd twee onder officieren van de politietroepen. De der de plaats wordt niet in het bijzonder opengehouden voor een onderofficier van de politietroepen, al is het niet uitgeslo ten, dat ook deze plaats door een onder officier zal worden vervuld. De werkkring der onderofficieren van de politietroepen wordt in het algemeen een geschikte voorbereiding geacht voor het bedoelde controleursambt, aangezien zij bekend zijn met het maken van rap porten, het opmaken van processen-ver zien. Ik had nooit gedachtt, dat René ons zou teleurstellen. Nu moet er maar iemand anders naast Minnie Harlan zit ten, maar daarmee is het nog niet ver holpen, en. „En ik blijf over," zei Marian. „"Waar om zegt. u nu niet aan Minnie Harlan, dat ze niet moet komen?" „Stel je niet aan, Marian", antwoordde Hilda met een afwijzend gebaar. „Je bent nóg jong en kunt nog dikwijls genoeg uitgaan, kindlief," zei mevrouw Kilbourne vriendelijk. „Dat praatje heb ik al meer gehoord. Ik trek altijd aan het kortste eind. Waar om stuurt u me niet naar beneden om met de meiden te eten? Dan had ik tenminste gezelschap." „Marian, ik wou, dat je niet zulke din gen zei." „Wees dan ook eerlijk. Waarom h?b ik anders een nieuwe jurk gekregen?" Hilda en haar moeder keken elkaar aan. Ze begrepen, dat die nieuwe jurk haar een verplichting oplegde, maar zelts een nieuwe jurk maakte niet goed, dat er een heer te kort was. Plotseling keerde Marian, die Koos heen en weer liep, zich om, zwaaide 'net de armen in de lucht, en klapte triomfan telijk in de handen. „Ik ben er!" riep ze uit. „Waar?" „Ik weet een heer!" Hilda zag er niet heel hoopvol uit. „Wie?" „Wade!" „Wade?" herhaalde haar moeder ver baasd. „Natuurlijk, Wade Wade Rawlins. Weet u zijn naam niet meer? De nieu v.ROSSEM'sTROOST we.de chauffeur.de landlooper." Mevrouw Kilbourne greep onthutst een stoel. „Maar Marian!" „Is het geen pracht-idee?" riep Marian uit. „Het ismaar Mevrouw Kilbourne zweeg, overmand door verbazing. „Het is gewoon schitterend!" zei Ma rian, zich balanceerend op de leuning van het terras. „Niemand in de buurt kent Wade, behalve wij. Ze weten waarschijn lijk niet eens, dat we een nieuwen land looper hebben. En als ze het weten, heb ben ze hem in geen geval gezien. U weet, evengoed als ik, dat hij zich keurig zal gedragen. Hij is een heer en heeft vast even goede tafelmanier als wij. Dan hebben we iemand voor Minn'e Harlan en heeft u mij niet naar boven te sturen. Het is een schitterende inval!" Mevrouw Kilbourne zwaaide zich fris- sche lucht toe met haar waaier en trachtte na te denken. Het was onmogelijk, be spottelijk, en toch neen, het zou te mooi zijn. Op zekeren dag zou natuurlijk de ware man komen. Misschien was hij er al, maar ze voelde zich nog niet hereid haar gasten aan te vullen met een land looper. En als de buren het te weten kwamen.... „Hii zal heuseh niet met zijn mes eten, zei Marian. „Dat weet u heel goed en u heeft verder niets uit te leggin." „Onmogelijk!" antwoordde haar moeder. En daarna keek ze Hilda aan, als ver wachtte ze van haar den genadeslag; maar Hilda was blijkbaar nog zoo ver niet. Ze zat peinzend voor zich uit te kij ken en beet zich op de lip. „De buren zullen gnuiven!" riep Ma rian uit. Mevrouw Kilbourne was het met haar eens, al zou ze de gedachte anders gefor muleerd hebben; maar ze was niet iemand, die gemakkelijk van sleur afweek. Daarvoor was ze niet sentimenteel ge noeg. „Het is onmogelijk," herhaalde ze hoofdschuddend. „Je vader zou „Wat weet u van vader af?" zei Marian. Ze had nog meer kunnen zeggen, maar ze vergat niet, dat het soms loonde om voorzichtig te zijn. „Neen, er is geen denken aan. Niet waar, Hilda?" Op deze manier noodigde mevrouw Kil bourne haar oudste dochter uit een eind aan de quaestie te maken. Hilda keek ernstig op. „Het lijkt me wel een goed plan," zei ze langzaam en nadenkend. „Maar Hilda!" Mevrouw Kilbourne's uitroep van ver bazing werd ten eenenmale overstemd door triomfantelijke vreugdekreten van Marian, die zich van de leuning liet af glijden en haar zuster bijna verpletterde in een teedere omhelzing. Hilda duwde haar van zich af. Ze han delde geenszins uit vriendschap voor Marian. „Het helpt u uit alle moeilijkheden, zei ze. „Ons eigen personeel zal het alleen weten en die kunnen uit den aard der zaak niets zeggen. En wat Rawlins aangaat Ze zweeg, als om te overleg gen, hoe ze het best haar gedachten on der woorden kon brengen. „Hij heeft ongetwijfeld een goede opvoeding geno ten; hij praat verstandiger dan een heele- baal ,enz. Hieruit mag echter niet wor den afgeleid, dat zij, die een andere dan militaire opleiding hebben gehad, niet voor een benoeming in aanmerking zou den kunnen komen. Mede in verband met de tijdelijke aan stelling kwam het plaatsen van een op roeping niet noodig voor, doch er bestaat geen bezwaar voor het vervolg een oproe ping te plaatsen. In verband met de vele aanvragen, een bezoek te brengen aan de Wieringer- meer, is het wenschelijk gebleken een al gemeen excursieplan vast te stellen, waarin de hoofdzaken zijn opgenomen, welke voor bezichtiging in aanmerking komen. Daar de Wieringermeer nog niet voor auto's toegankelijk is en het voor be zichtiging van de. werkzaamheden, ver band houdende met het in cultuur bren gen van de gronden, noodzakelijk is, in den nieuwen polder vrij groote afstanden af te leggen heeft de Wieringermeer- directie de N.V. Gebr. Kaan's Vervoer Mij. te Hippolytushoef (Wieringen) ge machtigd op bepaalde dagen en uren be- Jangstellenden tegen billijke vergoeding naar de daarvoor in aanmerking komen de plaatsen in den polder te vervoeren. Ingevolge de gemaakte afspraak zal de N.V. Gebr. Kaan van 1 Juni af op eiken -Dinsdag en Vrijdag van Kolhorn af met een salonboot, plaats biedend aan circa 40 personen, een rondvaart door den polder maken, volgens een door de Wieringermeer-directie vast te stellen route, waarbij een door genoemde direc tie beschikbaar gesteld leider de ge- wenschte inlichtingen zal verstrekken. Op genoemde dagen zal des morgens om 10 uur en 's middag om 2 uur een uit stapje worden gemaakt van circa 3Va uur waarbij de nieuwe sluis in Ce Wie ringermeer nabij Kolhorn, als punt van vertrek en aankomst is gekozen. Het tarief is voor deze halve dag ex cursies vastgesteld op 1.25 per persoon, met dien verstande, dat per boottocht door de deelnemers in totaal een mini mum van 15 verschuldigd zal zijn. Behalve op genoemde dagen en uren zal de boot door de N.V. Gebr. Kaan ook op de andere dagen op aanvrage voor 'excursies beschikbaar zijn, waarbij des- gewenscht een grootere route kan wor den gemaakt en tevens zooveel mogelijk geleide namens de Wieringermeer-direc tie aan boord zal worden verstrekt. Het tarief voor den boottocht van 105 uur is vastgesteld op 1.50 per persoon, met dien verstande, dat de deelnemers in totaal voor deze heele-dag-excursie een bedrag van 25 verschuldigd zullen zijn. Gezelschappen, welke de Wieringer meer wenschen te bezoeken, wordt aan bevolen zich hiervoor tijdig schriftelijk op te geven bij de N.V. Gebr. Kaan te Wieringen. Hoewel een eenvoudig buffet aan boord zal zijn, wordt ieder vrijheid gelaten, eigen consumptie aan boord mee te nemen. Aan degenen die tevens den proefpol- der nabij Andijk wenschen te bezoeken, wordt meegedeeld, dat hiertoe dezen zo mer op eiken Dinsdag en Vrijdagmiddag (van 2 uur af) gelegenheid wordt gegeven en zooveel mogelijk geleide beschikbaar zal worden gesteld. Men gelieve zich hiertoe aan te melden aan het laborato rium ter plaatse. Voor bezoek op andere tijdstippen is schriftelijk overleg noodig met den landbouwkundigen-ambtenaar ir. W. A. Bosma, Wieringermeerpolder te Medemblik. Ten aanzien van het bezoeken van de Zuiderzeewerken heeft de directeur-ge neraal der Zuiderzeewerken het volgen de bepaald: Aan de heeren W. Verkerk, rqksont- spanningslokaal in Den Oever (Wierin gen) en W. J. Agterberg, rqksontspan- ningslokaal te Kornwerderzand, die met de ter plaatse uit te voeren werken be- Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar bij: Letop naam op den zelfkant Vraagt onze stalen -collectie boel mannen, die ik ken en ik geloof, dat hij kiesch genoeg zal zijn om ons niet in verlegenheid te brengen of party te trek ken van de gelegenheid. Het lijkt me, dat Marian het goed bedacht heeft." Mevrouw Kilbourne bleef zich koelte toewaaien, trachtend deze wonderlijke uit spraak te doorgronden. Ze had dit nooit van Hilda verwacht, want Hilda was altijd haar steun en toeverlaat als Marian tot orde geroepen moest worden. Ze kon ook natuurlijk niet weten wat er in Hilda omging. Ze kon niet bevroeden, dat Hilda een ingewikkelde wraak nam op Herbert Wheeler; of zelfs, dat er eenige reden tot wraakneming bestond. Ze verwonder de zich alleen over het feit, dat Hilda een onbegrijpelijk voorstel steunde met krachtige, gezonde argumenten. Het was ongetwijfeld schandelijk eèn landlooper te introduceeren in een gezelschap, dat landloopers verachtte. Marian was tot bedaren gekomen en keek naar haar moeder.Ze wist, wanneer het het verstandigst was een gedachte kalm te laten inwerken, maar terwijl ze haar meoder gadesloeg, waren haar ge dachten bezig Hilda's wonderlijke hou ding te doorgronden. Ze begreep even min als mevrouw Kilbourne, maar ze zocht dieper beweegredenen. Eindelijk legde mevrouw Kilbourne den waaier neer. Het wonderlijke plan was listig. Hoe meer ze er over nadacht, des te meer beschouwde ze het als een compliment voor zichzelf. Misschien werd dan eindelijk haar hoop verwezenlijkt. „Bel Rawlins op," zei ze. Marian rende naar binnen en had het al gedaan, voordat haar moeder tijd had van gedachten te veranderen. Daarna kend zqn, is vergunning verleend tot het rondleiden van gezelschappen, zoodat de in aanbouw zqnde sluiswerken ter plaatse kunnen worden bezichtigd, indien van de diensten van deze geleiders wordt ge bruik gemaakt. (Kosten per persoon met een minimum van 2.50 en een maxi mum van 10). Hierbq zq aangeteekend, dat, wanneer men Den Oever en Korn werderzand per eigen vaartuig wil be reiken, vooraf voor het meren in de werkhavens vergunning moet worden aangevraagd, respectievelijk aan den havenmeester K. Brinkman, Den Oever, Waarom noodeloos dag in, dag uit aan doffe, onophoudelijke rugpijn lijden met scherpe, stekende pijn bij bukken of zich oprichten? Waarom die ellen dige last van urinekwalen, hoofdpijn en duizeligheid? Deze kwalen wijzen maar al te vaak op nierzwakte, waardoor urinezuur en andere schadelijke onzui verheden in het bloed achterblijven in plaats van er uit gefilterd te worden. Waarom? Als blijkens de ervaring van zoovelen Foster's Rugpijn Nieren Pil len in dergelijke gevallen zoo weldadig kunnen werken: de verzwakte nieren weder kunnen opwekken en versterken, en zoodoende zoowel rheumatiek, jicht, waterzucht, spit en niergruis kunnen voorkomen als verbeteren. Verwaarloos geen kostbaren tijd! Grijp de kwaal onmiddellijk in haar wortels aan. Bij alle drogisten, enz. 1.75 p. flacon. duikelde ze tot drie keer toe door de hall en was juist op weg naar het terras, toen ze haar meoder tegen het lijf liep, die naar binnen ging. Mevrouw Kilbourne hield haar tegen. „Ik heb besloten, dat Hilda het hem zal zeggen," zei ze. „Ga mee naar boven." „Maar ik wil er bq zijn!" pruilde Marian. Mevrouw Kilbourne greep haar jongste dochter bij den arm en nam haar mee. „We moeten Rawlins niet verlegen ma ken," zei ze. „Hilda zal alles wel -zeggen, wat noodig is." „Maar ik heb het bedacht, moeder. Waarom niet maar ik mag toch aan het eten komen, hè?" Hilda bleef stil op het terras zitten met een peinzende, afwezige uitdrukking in haar oogen. Ze wist niet zeker of haar wraak wel goed of zelfs wel wraak was, zoolang het slachtoffer er niets van wist. Maar afge zien van wraakgierige plannen, waren er nog andere redenen, waarover ze thuis maar liever niet wilde spreken. Als ze een plaatsvervanger noodig had den, moesten ze dat zelf weten. Toen Rawlins kwam, verzocht ze hem te gaan zitten, maar hq gaf er de voor keur aan te blijven staan. Hilda stak meteen van wal. „Moeder wil, dat je vanavond om half acht met ons eet. Schikt het je?" Hij keek haar stom verbaasd aan, zon der te antwoorden. „Zou ik mogen weten waarom?" vroeg hij. Hilda legde hem het heele geval kort en zakelqk uit. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1