khhuuper iliiikiuklizi r HEVEA NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA overzicht Spastische reisindrukken. TOBICALCO 59ste JAARGANG Gegevens omtrent den tegenwoordigen toestand der ontwapening. - De beteekenis der Volkenbond voor Bngeland. - MacDonald over den wereldvrede. - Nog geen oplossing van de ministerieële crisis in België. Wt|BRS3ENSl en RE'PAREEREN FEUILLETON BINNENLAND. Het visscherijbedrijf te IJmuiden. ietsbanden Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-eclit COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.36. Losse nos. 4 ctfr. p. p. 6 ct. erschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag, Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te buur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewysno. 4 ct. Be veraaateting van gegevens omtrent ten tegenwoordigen toestand der bewa- De Volkenbondsraad beeft Vanochtend in de eerste plaats behandeld de voorstellen van Duitschland en Enge land over de methode van bijeenbrenging ven gegevens omtrent den tegenwoordi- n toestand van bewapening. De raad eft hierover reeds Woensdag een lange scussie gevoerd, waarbij gebleken was, __»t alle leden van den Volkenbondsraad, behalve Curtius, zich met het Engelsche vborstel vereenigden om de tabellen van het onfcwerp-conventie d,er voorbereidings- Oommissie-Loudon te gebruiken voor de iijvulUng van gegevens omtrent den te- genwoordigen stand der bewapening. De &ad heeft vandaag een dienovereenkom- ifrig rapport van den Spaanschen minis ter Lerroux aangenomen. Curtius verklaarde, dat hij zich natuur lijk met het rapport niet zou kunnen ver enigen, doch dat hij zich van stemming wade onthouden, ten einde een besluit mogelijk te maken. De gedelegeerden van Noorwegen en Ierland verklaarden, dat zjjö weliswaar de voorkeur zouden hebben gegeven aan het voorstel van Duitschland, woh, aangezien hieromtrent geen over eenstemming te verkrijgen was, zij zich bij het Britsche voorstel neerlegden. De beteekenis van den Volkenbond voor Engeland. Naar aanleiding van den aanval van de „Daily-Express op den Vol kenbond en op de Engelsche Volken- bgjpdsvereeniging, heeft de Britsche mi ester van buitenlandsche zaken Hender- uit Genève een telegram gezonden aan de liberale „News Chronicle" waarin o.a. zegt, niet te kunnen gelooven, dat hét Bngelsche volk van de onontbeerlijk heid van den Volkenbond voor de geheele wereld, 200 goed als voor de welvaart van Engeland overtuigd behoeft te worden. Alle politieke partijen zijn het erover eens, dat de Volkenbond een grondpeiler yan de Engelsche buitenlandsche politiek is, zooals ook Henderson's voorganger, Sir A usten Chamberlain heeft gezegd. De on evenwichtige aanvallen van den Volken bond zouden in het buitenland een geheel verkeerden indruk kunnen wekken. De meerderheid van het Engelsche volk staat geheel achter den Volkenbond en bij de komende ontwapeningsconferentie, moet de Engelsche regeering dan ook het ge- vgpl hébben, dat het geheele volk gesloten achter haar staat. Mseüonald over den wereldvrede. ïn een rede, die hij te Lossiemoutb in ïphoÈÊacd voor de microfoon heeft gehou den ter gelegenheid van de Empire Day, hóeft MacDonald gezegd, dat hij van aning is, dat er op het oogenblik te veel arapstlsche krachten in de wereld dia door middel van revolutie met l't verleden willen breken in plaats van bör revolutie, zooals spr. steeds heeft iföösgBteaan. Na uitvoerig de problemen van het Jriteche rijk uiteengezet te hebben en de levensmogelijkheid onder nieuwe vormen, te de premier.de hoop, dat er een dag komen, dat alle landen der wereld te gjïé sporten wollen Kousen en Sokken, ook de allerfijn tto. Voor nieuw werk zijn wij no. I. JAAP SNOR, Zuidstraat 19. Ijjgt op d«p gelen winkel. - Telefoon 251 Texel: depót Wed. SCHUMAKER, Den Burg THE DARK CHAPTEB door E. J. RATH. 26 fis een plan van mijn zuster," ze er aan toe. mikte. Dat had hii wel begrepen, egt, dat het de wensch van uw cx'der is," merkte hij op. „Mag ik weten, het ook de uwe is?" „Ik wensch mijn moeder te helpen, Rawlins," „Dat begrijp ik. En hebt u de heele zaak zorgvuldig overwogen en van alle Kanten beschouwd?" ilèf, klonk als een waarschuwing. „We zouden het je niet vragen, als we er niet over nagedacht hadden. Ant woord, als je blieft." „Ik neem natuurlijk aan. Tenminste Hij keek naar zijn uniform. „Daar zal voor gezorgd worden," zei Hilda kalm. „Het is nog vroeg. Er is een flinke stad, op ongeveer twintig mijl van hier. Je kunt mijn auto nemen en koopen wat je noodig hebt. Je hadt Kane's klee- reii wel kunnen leenen, maar ik ben bang, dat je te lang bent" Hy knikta Genève elkaar zullen ontmoeten, het als vaststaand beschouwend, dat er geen sprake meer zal zijn van oorlog en hun vraagstukken gezamenlijk besprekende, geleid door het bewustzijn van grootere eenheid, eer, rechtvaardigheid en ver antwoordelijkheid. MacDonald voegde hier aan toe, dat de expansie van het Britsche rijk meer en meer een expansie van de constitutioneele vrijheid zal moe ten zyn, die nieuwe vormen en methoden van uitdrukking vindt De mlniutercrlsis in België is nog niet opgelost en zal ook moeilijk op te lossen zijn. De „Nw. Rott. Crt." schrijft er o.m. over: Gelukt de oplossing niet, dan zal Ka merontbinding het gevolg zijn. De socia listen en de Vlaamsche nationalisten zou den dat gaarne zien, daar zij er voor hun partijen baat van verwachten. De libera len en katholieken daarentegen, zijn bang voor nieuwe verkiezingen, omdat ook zij gelooven, dat de oppositiepartijen daar zijde bij zouden spinnen. Zij zullen dus moeten zien het weer met elkaar eens te worden, wat in dit geval moeite kosten zal, omdat een deel der katholieken ook al uit vrees voor de Vlaamsche natio nalisten een kant op wil, zoowel inzake het taalvraagstuk als ten aanzien van de defensie, waarop de liberalen hen niet volgen willen. Een derde oplossing, een accoord met de socialisten, schijnt niet In aanmerking te komen. De „Gentsche Vooruit" zegt dienaangaande: Daarover bestaat in onze rangen niet het minste meeningsverschil. Katholieken en liberalen hebben samen den verkie zingsstrijd van 1929 tegen ons gevoerd; zij hebben daarna vrijwillig hun ministe rie gevormd niet alleen zonder ons, maar vooral tegen ons; zij hebben beweerd dat zij alleen de groote vraagstukken konden oplossen. Welnu, tot het einde toe zullen zij het spektakel hunner egoïstische on macht geven. De socialisten zullen niet in de regeering treden zoolang er geen nieuwe verkiezingen hebben plaats ge had". POLITIEK WIJZIGING TEN OPZICHTE VAN RUSLAND? Litwinow overal hoffelijk ont vangen. De correspondent van de „Daily Herald" te Genève meldt, dat de ontwikkeling van de verhouding tusschen Rusland en de delegaties der andere mogendheden op de Volkenbondsconferentie misschien wel de meest interessante en de gewich tigste gebeurtenis van de geheele confe rentie ik In tegenstelling met vroeger wordt Lit winow overal hoffelijk ontvangen en aan gehoord. Men krijgt den indruk, dat een ver andering van de Fransche politiek jegens Rusland op handen is. Dit wordt nog ver sterkt, door geruchten van onderhande lingen over een handels- en credietover- eenkomst tusschen Rusland en Frankrijk, welke momenteel te Parijs zouden wor den gevoerd. Een bevestiging van deze berichten is echter niet ontvangen. DE HERVATTING VAN DE BRTTSCH- INDISCHE CONFERENTIE. Wedgwood Benn, de minister voor In- dië heeft den nieuwen onderkoning ge- „Als je hier even wacht, zal ik gold halen," zei ze, opstaand. Hü leunde tegen den deurpost en wachtte. Hij zag er niet uit als een man, die op het punt stond van niets tot iets gemaakt te worden. Wat ook zijn gevoe lens mochten zijn, zijn gezicht was strak als een masker; maar zijn hersens werk ten met vervaarlijke snelheid. Hilda kwam terug met geld, dat ze hem gaf. Hij bedankte haar en stak het in den zak, zonder het na te tellen. „Je moet een kennis uit de stad voor stellen," zei ze. „Je hoeft niets uit te leggen. De menschen, die jo zult ontmoe ten, zijn volkomen vreemden voor je." „Ken ik uw familie intiem?" „Ja, dat geloof ik wel, Rawlins, maar je moet lastige herinneringen met rust laten." „Natuurlijk". „Moeder heeft een beetje opgesneden over den man, die ons in den steek heeft gelaten," voegde ze er aa ntoe; „er wordt dus veel van je verwacht." „Voer Ik zijn naam?" „O, neen! Dat zou onvoorziene moei lijkheden veroorzaken. Houd je eigen naam. Toen ik zei, dat er veel van je ver wacht werd, sprak ik voornamelijk uit moeders naam." „Ik geloof wel, dat ik u begrijp," zei hij. U hebt veel intelligente vrienden." Juist. Moeder zal blij zijn, als alles goed afloopt. Als het achter den rug is, Ze zweeg plotseling en keek den ande ren kant op. „Als we dat voorloopig maar met rust lieten," stelde hij voor. „Daar kunnen we het later nog over hebben." polst over de mogelijkheid van hervatting van het werk van de Centrale Indische federale commissie tegen het einde van Juni. Deze commissie die onder leiding staat van Lord Sankey, den Lord kanselier, kan haar arbeid in ongeveer zes weken vol tooien. Benn heeft nog geen datum voorgesteld voor de nieuwe bijeenkomst van de Britsch-Indische conferentie, maar men verwacht dat zij in September, gedurende de parlementaire vacantie zal vergade ren. Benn zal nog voor de Pinkstervacan- tie nadere mededeelingen in het Lager huis doen. teristiek, die het, wellicht dank zij de af sluiting der Pyreneeën, door de eeuwen heen eigen is gebleven 1 M. VII. (Slot). En als men dan het innerlijk van het Alhambra heeft gezien als een werkelijk sprookje uit Duizend-en-een Nacht, gaai men kijken op de terrassen, langs de torens, die nog overgebleven zijn en gaat men naar het aan den overkant gelegen Generalife, dat eens de zomerresidentie was van de Moorsche heerschers. Hier is pracht van natuur en praal van hoo rnen. En ais men de reis voortzet, niet rechtstreeks naar het Noorden terug, maar op Valencia, aan Spanje's Oostkust gelegen, aan, blijft men toeven in het zelfde weelderige landschap. Valencia is belangrijke havenstad, maar Valencia is in nog grooter mate stad van Spanje's Oostkust. Hier overheerscht het Zuidelijk klimaat en karakter, gelijk ook in Malaga het geval is, Malaga met zijn prachtige tuinen en zijn mooie Kathedraal. Hier in Valencia denken wij weer aan den Cid, die zich er koning deed kronen, en wij denken er nu aandë republikeinen en aan den stoutmoedigen conservatief San- chez Guerra, die een paar jaren tevoren onder Primo's regime daar waagde het leger tot opstand te bewegen. Toen ver geefs, en misschien ook nu vergeefs, wanneer een dictator van beteekenis de teugels in handen had gehouden! Kalmte heerscht er in Valencia; er is wel opwin ding geweest en men heeft ten onrechte, wat misdadige gevangenen losgelaten tegelijk met de politieke. Maar dat is al weer hersteld; het is merkwaardig hoe in een land, dat zoo juist revolutie heeft ge had, de administratieve machine door draait en zich al evenmin als wij reizi gers iets van die uiterlijke dingen aan trekt! Dat is niet minder in Barcelona het ge val, al zou een bezoeker, die voor den eersten keer er komt, hier een bijzondere stemming meenen te bespeuren. Maar die is er altijd, want Catalonië is wat leven diger van gebaar dan het verdere Spanje. De gemiddelde Catalaan beweegt en be toogt gaarne, nergens wordt ook zoo druk aan politiek gedaan als in dit gedeelte van Spanje, dat zich bij voorkeur het meest werkzame van het land noemt. Barcelona is de mooiste havenstad aan de Oostkust; de belangrijkste haven van Spanje en bijkans de grootste stad. Hoe groot het is, kan men het beste waarne men als men zich naar boven begeeft, op dien eigenaardigen heuvel, die Tibidabo wordt geheeten en waar men naast geheel een kermisterrein een Kathedraal aan treft, die pas in gebruik genomen werd. Aan onze voeten strekt zich het bijkans geheel witte Barcelona uit; is het helder, dan kunnen scherp zienden de omtrek ken van het grootste der Balearische eilanden ontdekken, maar een ieder ziet in elk geval de mooie blauwe zee, waar over het scheepvaartverkeer zeer leven dig is. Barcelona heeft uitgestrekte ha vens; prachtige parken ter plaatse waar tevoren de Citadel stond. Het sombere op pervlak van Montjuich, waarvan de tegenwoordige Cidatel nog maar een klein plaatsje inneemt, is verlevendigd als gevolg van de tentoonstelling van 1929. Het hoofdgebouw staat er nog, en dit Palacio Nacional met zijn belangwek- kenden inhoud is nog altijd de trots van Barcelona, dat verder nu niet zoo heel veel belangrijke musea heeft. Aan de haven, met het gezicht naar de zee ge keerd, staat ook hier Columbus; den rug „Ja, graag." Hij beschouwde het gesprek als ge ëindigd, boog en liet haar alleen. Terwijl hij snel uit het oog verdween, werd het Hilda plotseling bang te moede. Voor het diner was ze niet bang. Ze twij felde er niet aan, dat ze met succes de gasten voor den mal zouden houden, zon der dat dezen er ooit achter kwamen; maar wat bedoelde Rawlins, toen hü zei, „dat ze hem zoo gauw aan kleeren kun- Hilda zag heel precies het onvermijdelijk gevolg. Ze had er niet eerder aan ge dacht, dat Rawlins ook zijn eischen zou stellen. Ze liep naar het einde van het terras, van waar ze de garage juist kon zien door de struiken. Ze zag hem naar bin nen loopen. Even later zag ze haar two- seater naar buiten rijden, om daarna te verdwijnen in een bocht van de oprijlaan. „Ik hoop maar," sprak ze bij zichzelf, „dat ze hem zoo gauw aan keeren kun nen helpen. Hij heeft zulke vreeselijk lange beenen!" XVI. Etta, het linnenmeisje, dat Grosvenor gewoonlijk hielp bij kleine dinertjes, kwam do provisiekamer binnen met een leedig blad. De provisiekamer was eigen lijk een heel ruim vertrek. Rosa zat aan een tafel in den hoek glazen af te vegen. Grosvenor stond stijf tegen den muur geleund, de armen gekruist over de borst. „Wat doet hij?" vroeg hij koel, terwijl Etta het blad neerzette. „Ze zaten hem iets te vertellen over Pa rijs," zei Etta. Rosa hield op met werken om beter te kunnen luisteren. wendt hij toe aan dat gedeelte van Bar celona, dat het meest bekend is: de Rambla. Die Rambla is een opeenvolging van straten. De gedeelten zijn verschillend, maar alle betrekkelijk nauw. Hier is het levendig geheel den dag en den halven nacht, want is Spanje in het algemeen laat, Barcelona spant de kroon. Hier zijn ook de meeste couranten gevestigd, en wanneer men zoo aan het einde van den middag zich naar de Rambla begeeft, waar deze het Plein der Constitutie kruist, ziet men en hoort men een poli tieke discussie op de openbare straat. Barcelona is een grootendeels moderne stad, breed opgetrokken met hooge hui zen en mooie paleizen. Maar in het mid den is het oude gedeelte; is de prachtige Kathedraal; is het Gemeentehuis en het niet minder aantrekkelijke huis van het Provinciaal Gouvernement. Daar heeft in 1921 de Verkeersconferentie van den Volkenbond vergaderd, en dit heeft Bar celona vermoedelijk mede op het denk beeld gebracht om de Ontwapeningscon ferentie uit te noodigen. En hier heeft Kolonel Marcia, snel uit zijn ballingschap teruggekeerd, de republiek uitgeroepen, al weet men ook nu nog niet zeker of het op den duur zal zijn een Catalaansche Republiek dan wel een Catalaansche pro vincie in het Republikeinsche Spanje. Basken en Cataloniërs, die zoo eeuwen lang van den koning hun fuero's, dat wil zeggen hun voorrechten behielden, ach ten blijkbaar het oogenblik gunstig om daarop terug te komen. Laten wij hopen, dat het dit mooie land en dit sympathieke volk geen schade berokkent! En nu zijn wij aan het einde. Wij had den gaarne Saragossa nog gezien en wa ren dan met het electrische baantje onder de Pyreneeën door teruggekeerd. Maar het gaat niet, en wij moeten er ook de reis door het woeste Aragonsche berg land, dat zoo heerlijk verlaten is, aan geven. Wij gaan nu met den trein dit ge deelte van de Middellandsche zee langs; wij hebben Carcassonne, typisch midden- eeuwsche vestingstad nog op het pro gramma en dan gaat het recht door naar Parijs. Met indrukken, die meer zijn dan die van een gewonen toerist. Want waar lijk, wij betraden een Koninkrijk en wij verlaten een Republiek, en dat zonder dat noemenswaardige stoornis is opgemerkt. De gemiddelde Spanjaard weet zelf nau welijks wat hij van den momenteelen toe stand heeft te denken; een vreemdeling doet dus zeker verstandig zich niet aan voorspellingen te wagen. Wie de kalmte, waarmede de Republiek is aanvaard, ook door het monarchale deel der bevolking, aanschouwt, kan niet anders dan het re publikeinsche regime een goede kans geven. Als er in Juni Cortes-verkiezin- gen zijn, is dit nog niet lang genoeg aan het bewind geweest om teleurstellingen in grooten kring te brengen. Maar als die teleurstellingen komen, zal dan de liefde voor de Republiek groot genoeg blijken om ze te aanvaarden? Een Spanjaard is, geheel in tegenstelling van wat men meent, niet zoo gemakkelijk te doorgron den en er zijn zooveel Spanjaarden als er provinciën zijn! Maar dat is zeker, men kan reizen in Spanje naar hartelust, en steeds zal men er genieten. Men kan reizen, terwijl de golven der politiek omhoog gaan, en de vreemdeling is er rustig en veilig. En wel geen vreemdeling, die dit land ver laat of hij wenscht daaraan het beste, en zeer zeker ook het behoud van de karak- „Iets, dat gebeurd is in de Rue de ik weet niet meer hoe hij het noemde." Grosvenor gaf ondubbelzinnig zijn mis noegen te kennen. .Morgen ga ik mevrouw den dienst op zeggen," sprak hij. „Ik denk er niet aan!" (Uit de richting van Rosa.) „Ik ook niet," verkondigde Etta. „Als het een beetje wil, komen wij den volgen den keer aan de beurt." De butler keek medelijdend van het eene meisje naar het andere. „Als je er op gesteld bent, landloopers te bedienen, dan moet je hier bepaald blijven," zei hij tegen Etta. „Jij hebt wel met hem aan één tafel gezeten," antwoordde Etta. „Dat maakt niet veel verschil." „En hoe weten jullie of hij wel een echte landlooper is?" vroeg Rosa. „Mis schien is hij wel echt in Parijs geweest." Grosvenor streek zijn vest glad en trok zijn handschoenen aan. Ze zouden hem dadelijk weer noodig hebben in de eet kamer en hii bereidde zich voor op de gehate taak. Rosa keek naar zijn gezlcnt. „Laat niii iets naar binnen brengen," zei ze opgewonden. „Heusch, ik zou hem zoo dolgraag zien." „Vergeet je plaats niet," sprak de but ler gestreng. „Het is al erg genoeg, dat Etta zich moet vertoonen." Met deze woorden verdween hü in het gangetje, dat de provisiekamer met de' eetkamer verbond. Een genoeglijk lachen klonk hem tegemoet, maar in Grosvenor's ooren klonk het grof en bacchantisch. De geschiedenis uit Parijs was blijkbaar net uit. Er zaten zestien menschen om de De minister van binnenlandsche zaken dringt aan op maatregelen tot gezondmaking van het bedrijf. De steeds toenemende werkloosheid in het visscherijbedryf te IJmuiden heeft tot gehad een aanzienlyke styging van de kosten van steunverleening. Burgemees ter en wethouders van Velzen hebben aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd een bijdrage in die kosten te verleenen. Naar aanleiding van dit verzoek hebben aan het departe ment twee conferenties plaats gehad. Hierbü bleek, dat van de regeering een by'drage in de kosten niet te verwachten zal zijn. Thans heeft het gemeentebestuur van den minister den volgenden brief ontvangen: In verband met uw aanvrage om een by- drage in de kosten van de steunregeling, welke uwerzy ds getroffen is voor hen die by het visscherijbedrijf betrokken zy'n, heb ik de eer het volgende onder de aandacht van uw college te brengen. Zooals u ongetwyfeld bekend is, huldigt de dezerzüds getroffen steunregeling de opvatting, dat er sprake moet zün van crisis-werkloosheid, d.w.z. werkloosheid, welke het gevolg is van de huidige min- der goede algemeene economische om standigheden. By' mij nu heeft het een ernstig punt van overweging uitgemaakt, of die ongunstige toestanden in de vis- scherü in uw gemeente wei in hoofdzaak geweten kunnen worden aan de alge meene malaise. Op grond van hetgeen te myner kennis is gebracht omtrent aller lei factoren, welke van invloed zijn op de bedrüfsuitkomsten in de visscherij, ben ik van oordeel, dat hier bezwaarlijk kan worden gesproken van crisiswerkloosheid welke in hoofdzaak veroorzaakt wordt door den algemeenen toestand. De oogenblikkelijke nood wordt, zie ik het goed, in de eerste plaats veroorzaakt door de organisatie van het bedrijf, waar onder ook de arbeidsvoorwaarden, niet meer beantwoord aan datgene, waaraan deze in de moeilijke tijden moet voldoen. Wil men dus betere uitkomsten en der halve verruiming van werkgelegenheid verkrijgen, dan zal de eerste stap moeten zijn, dat zoowel de ondernemers als de werknemers op zeer korten termijn de noodzakelijke maatregelen, welke kunnen /eiden tot een gezondmaking van het be drüf, nemen. Eerst als de ernstige wil bij beide par tijen om tot een saneering te geraken, aanwezig is, en deze wil moet, wil wer kelijk resultaat worden bereikt, op zeer korten termy'n tot uiting komen door o.m. zegelen en arbeidsvoorwaarden, welke alleen gelden voor meer normale verhou dingen, buiten werking te stellen kan ik, teneinde de onvermijdelijke overgangs periode voor uw gemeente en de betrok ken werknemers minder moeilük te doen zün, toekenning van subsidie in de kos ten van een steunregeling in gunstige overweging nemen. Ik mag niet nalaten er tenslotte nog met nadruk op te wijzen, dat willen de moeilijkheden voor de visscherij ten uwent niet nog grooter worden wellicht bij lang uitstel zoo groot, dat er geen redding meer mogelijk is het dringend noodzakelijk is, dat de saneering zeer spoedig ter hand wordt genomen." //cht/oo ovale tafel en de steen des aanstoots zat tusschen Minnie Harlan en Hilda. In overeenstemming met Marian's voor spelling at hü met een vork en niet van zün mes. Van den anderen kant van den kamer kon Grosvenor al zien, dat het de goede vork was. Hij had zeker gekeken, wat de anderen deden. Marian zat vrijwel recht tegenover Rawlins. Ze had een jongmensch naast zich, dat geen oogenblik vergat, waarom hü gevraagd was, maar Marian had geen tüd voor hem. Ze was te verbaasd over het welslagen van haar plan, om ook maar een woord te willen missen van den man, die tegenover haar zat Ineens kneep ze zich stilletjes in het been om zich te overtuigen, dat ze niet droomde. „Maar, mijnheer Rawlins," begon het meisje Harlan, „hoe slaagde u er in het aan den prefect uit teleggen?" Rawlins glimlachte vergenoegd en keek eens naar den heer Kilbourne, die aan het hoofd van de tafel zat. Deze knip oogde geheimzinnig. „En wat is een prefect?" vroeg Marian, die het niet ontgaan was. „Dat is zooiets als het hoofd van de politie," zei Rawlins. „Dat kan Hilda je wel vertellen. Die zal er wel heen zijn moeten gaan om een identiteitsbewy's te halen." Hilda knikte, maar er kwam een stroeve trek om haar mond, dien haar glimlach niet geheel verborg. Ze hadden het niet over namen gehad vóór het diner. Er was geen tijd voor ge weest. Hü kwam laat thuis met den two- seater en had ternauwernood tijd om zich te scheren en de kleeden voordat de gasten kwamen. Aangezien hü de veel Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar by: Lelop naam op don zelfkant Vraagt onze stalen -collectie GOODWILL DAY COMITEE. In antwoord op de Vredesboodschap der Nederlandsche jeugd, welke op 18 Mei werd uitgezonden door de A.V.R.O. en welke eenige maanden voordien schrifte- lyk ging naar het Internationale Goodwill Day Comitee te Londen, kwamen tot nu toe do volgende antwoorden in: Vredes boodschappen uit: Engeland, Derby (25.000 kinderen), Denemarken, Noorwe gen, Amerika, Australië, Japan en Ban- doeng. (Deze laatste werd op 19 Mei door den Indischen kortegolf-zender uitgezon den). Sympathiebetuigingen van: De Jonge ren Vredes Actie (1500 leden), Internatio nale Vrouwenbond voor Vrede en Vrij heid, Ned. Afd., Algemeene Nederl. Vrou wen Vredebond, R. K. Volkspartij in Ne derland, Wereld Federatie van Jong Theosofen, Ned. Afd., Intern. Correspon dentie Club, Vredesscouts (60 leden met hun leiders), Chr. Jongel. Ver. Psalm 119: 9a, Steenwyk, N. B. A. S. Afd. Rot terdam, Chr. Jongeren Ver. „Jonge Kracht" Haarlem, 35 afd. van den V. C. J. B. (Vrjjz. Chr. Jongeren Bond), 15 scholen. Circa 400 handteekeningen van scholie ren uit Den Haag, en verder nog ruim tweehonderd sympathiebetuigingen van particulieren. Een beslagen tong ls een vrl) zeker bewijs van slechte spijsvertering en verstopping. Ook voor kinderen zijn Posters Maagpillen, het bekende laxeermiddel, uitstekend. f 0.65 Der flacon. kSLÜLi geprezen vriend uit de stad was, trad Rawlins op als vriend van den huize. Hilda had begrepen dat hij opgang zou maken, zoodra ze hem zag. Zijn uiterlijk was buitengewoon geslaagd. Als een kleermaker een week lang voor hem bezig was geweest, zou hij het, haars inziens, niet beter hebben kunnen doen. Marian vond hem een beeld, Voor den heer Kilbourne en zijn vrouw onder scheidde hii zich in niets van de andere jongelui in rok. Maar de gasten kwamen en de gelegen heid om kry'gsraad te houden ging voor bij. Alleen Marian had tüd hem toe te fluisteren: „Als je me na tafel niet ten dans vraagt, zal het je berouwen." Zoo werd dus „mijnheer Rawlins" voorgesteld aan het meisje Harlan en juffrouw McCumber en de Shinns en an dere gasten, die langzamerhand versche nen. Toen hij Minnie Harlan naar de tafel leidde, was hij al een persoon van gewicht. Heel in het begin had zich de moeilijk heid van de namen al voorgedaan en Rawlins had haar op de eenig mogelijke manier opgelost. Marian keek hem strak aan over de tafel. „Wade," zei zee „ik had vanmiddag met je willen tennissen, maar je was ner gens te vinden. Waar zat je? Marian hield van gewaagde experimen ten. Het was een gewoonte van haar. De Kilbournes schrikten zich dood. Ze wis ten maar al te goed waar Rawlins ge weest was en hoopten van ganscher harte, dat zü de eenigen waren. Wordt vervolgd. m

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1