OF NOOIT! RADIOTOESTEL 2634 VAN DiNSDAG 2G Mtl 1931 TWEEDE EK LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS Vooruitzichten voor de Visscherswereld. Van Pinksterzon en Pinksterstemming. nu Fl. 50.- PREMIE OP BETERE NiET-BURENSTORENDE ONTVANGST NA 1 JUNI BLIJFT DE PRIJS VAN PHILIPS' 2634 ONVER- LAAGD Fl. 257.50 Nog slechts een paar dagen hebt U gelegen heid, Fl. 50.- te ontvangen PHILIPS Fl. 257.50 Toestel en Luidspreker inéén GEMEENTERAAD. Kijkjes uit mijn venster. Licht op voor aiie voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 26 Mei21.31 uur. Woensdag 27 21.32 BIJEENKOMST LEGER DES HEILS. Door het K.S.G. (Kweekschoolgebouw)- eomité van het Leger des Heils is voor morgenavond een bizondere samenkomst belegd in de Nieuwe Kerk, Weststraat. Op die bijeenkomst zal Commandant Vlas het woord voeren, terwijl verder zullen spreken Ds. F. v. d. Poel en Ds. R. Hoek. Medewerking zal ook verleend worden door ensigne W. Sitters, Zr. D. Bruyns en ensigne C. Claeys. Het belooft dus een goede avond te worden, die door geen enkel „Leger vriend mag worden verzuimd, temeer waar de entrée maar 16 cent bedraagt en de netto-opbrengst natuurlijk ten goede komt aan het K.S.G.-comité. Men houde dus zijn avond (-morgen) vrij voor de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk. DE OUDE GULDENS. Wij herinneren onze lezers er nog eens aan, dat op 1 Juni a.s. alle guldens van vóór 1920 aan de circulatie worden ont trokken. Tot dien datum kunnen zij wor den ingewisseld bij alle postkantoren. Na 1 Juni is niemand meer gehouden ze in betaling aan te nemen. Wij verzoeken onze lezers hunne mede werking te willen verleenen om de oude geldstukken zoo spoedig mogelijk aan de circulatie te onttrekken. Wij raden daarom een ieder aan zijn portemonnaie of kas vóór 1 Juni na te zien en de zich daarin bevindende oude guldens in te wisselen, zoodat men na 1 Juni geen last meer heeft met betalin gen. Het is niet te verwonderen, dat men, in '(je visscherswereld, met droefheid en bangheid in het hart de afsluiting van de Zuiderzee zich snel ziet voltooien. Vooral vraagt men af of de vischsoor- ten, zooals haring, ansjovis, bot en garna len wel weer zoo'n prachtige gelegenheid toor hun paaigebied zullen vinden als hun de Zuiderzee thans biedt. Sommigen beweren, dat het met al die soort van visscherij hier in de buurt zal zijn afgeloopen; anderen beweren, dat het zoo'n vaart niet zal nemen en dat er in het Waddengebied nog ruimschoots plaat sen gevonden zullen worden, die genoem de zeebewoners voldoende gelegenheid Sullen bieden om hun voortplanting moge lijk te maken. Het is moeilijk zieh aan voorspellingen te wagen, want in den regel komt men falikant uit, omdat de factoren, waarop conclusies zouden kunnen worden ge bouwd, ontbreken. Levendig herinneren we ons, hoe vóór- de afsluiting van het Amsteldiep krachtig werd geageerd voor tegemoetkoming aan de Zuiderzeevisschers, omdat door die komende afsluiting de vischstand op de Zuiderzee te niet zou worden gedaan, wijl juist de trek van de visch door het Am steldiep plaats had. De feiten hebben, na de Amsteldiep- afsluiting wel krachtig bewezen, dat deze sombere veronderstelling allen grond miste, want in de jaren daarna en dat is het frappeerende is de vischstand op de Zuiderzee van jaar tot jaar voor uitgegaan en 1930 is zelfs een in alle op zichten record-jaar geweest. Hoe geweldig de intocht van haring in het Zuiderzeegebied dit jaar is geweest, bewijst het krantenbericht, hetwelk ver meldt, dat bij Pampus, ten Zuiden van het fort, de zeebodem, over een groote uitgestrektheid, ligt bedekt met een laag haringkuit ter dikte van 30 tot 40 cM. De aalvisschers scheppen het op, om het als aas in de kubben te gebruiken. Welk een enorme voortplanting van haring moet er dus wel plaats hebben. Zij, die, om dezen tijd van het jaar, wel eens op de Zuiderzee hebben gevaren, weten, dat vele plekken in zee vaak olie achtig dik zien en deze plekken zijn even eens groote verzamelingen kuit van haring. Zullen nu de haringen, zoo vraagt men zich af, later in het Waddengebied ook gelegenheid vinden hun kuit op daarvoor gunstige plaatsen te deponeeren? Hier en daar, komt het ons voor, zul len ondiepe plaatsen ontstaan, geschikt voor kuitafscheiding. Het zoutgehalte van het water zal anders zijn dan het vroe gere Zuiderzeewater en het is ons niet bekend of dit verschil invloed zal uitoefe nen op de gunstige verdere ontwikkeling van het kuit. Maar voor het volgende jaar het laat ste voor de open Zuiderzee kan ver wacht worden, dat de intocht van haring nog groot zal zijn. En de intocht van de enorme hoeveel heid ansjovis dit jaar, belooft ook wel iets voor de' toekomst, hoewel van dit gril lige vischje niets met zekerheid kan wor den voorspeld. Het is opmerkelijk, dat ook dit jaar het zich weer laat aanzien, dat de botvangst in Zuiderzee groot zal zijn Eveneens is dat het geval met aal en ook de garnalen- vangst laat zich daar goed aanzien. Er mag dus worden verwacht, dat ook dezen winter, in het garnalenseizoen, wel eenige kans is op goede vangst èn van garnalen èn van bot. Maar daarna? Dat zal de tijd wel leeren. De sluier van de toekomst zou men wel eens willen oplichten, doch in den regel Is het maar béter, dat die aan ons oog verborgen blijft. Dat echter de trek van deze vischsoor- tejj zou ophouden als de Zuiderzee is af gedamd, dat wil er bij ons echter niet in. 1:>e Pi'iksterzon was er: de Mei-zon immers staat al hoog aan den hemel, de uchten zijn blauw, de heele natuur stelt zich in op den zomer. De vruchtboomen staan in bloei; de narcissen en tulpen geinen nog, de jonge lammetjes, geitjes en kalfjes spelen in de wei, de jongens hangen den heelen dag aan den water kant, waar zij haaien of walrussen of ander gedierte hopen te vinden. De zo merjaponnetjes zjjn uit de kast gehaald en de winkels zijn de eerste sorteering schattige hoedjes al kwijt (tusschen haakjes: hebt u al opgemerkt, hoe coquet de jonge meisjes onder die hoedjes van daan gluren?) De eerste mannelijke strooien hoed is verschenen en de flanel len pantalon met de correcte vouw flad dert om de beenen van een of anderen vertegenwoordiger der Heldersohe jon gelingschap. Dit alles, lieve lezers, is het symbool van Pinksteren. Helaas: de Pinksterzon bracht dezen Eersten Pinksterdag nog geenszins de rechte Pinksterstemming Aanvankelijk was er de belofte; er wa ren de goede voornemens, de plannen om het er van deze beide dagen eens van te nemen. Kampeer-uitrustingen werden klaargelegd en nagezien, ja, de heel erge optimisten haalden zelfs het badpak uit de naftaline-balletjes vandaan. Men kon immers niet weten? Ach, en toen kwam Pinkster Eén: dag vol beloften, die niet in vervulling gingen. Want den ganschen dag was er een dreiging van regen en onweer, en de vrij sterke wind deed vele plannen ver waaien. De beste graadmeter was wel licht het bezoek aan de Boltha, dat maar zeer matig was dezen Eersten Pinkster dag. Maar onder de goede eigenschappen van Pinksteren behoort deze, dat hij ons twee volle vacantiedagen brengt. En wat dan de eerste tekortschiet, dat behoort, met eenige billijkheid, nummer twee te vergoeden. En wederom rees, dezen Maandagmorgen, de Mei-zon uit haar roze bed omhoog om den nieuwen dag aan te kondigen, en ditmaal was het met uitsluiting van den lastigen wind, dat hij tot ons kwam. En zoo dan kregen we'de groote uittocht, die al des morgens vroeg begon. Alles wat beenen had fietste (loo- pen is natuurlijk een uizondering), en de zomerjaponnejes bovengenoemd deden hun dienst, en behoefden niet met den mantel das winds bedekt te worden. Die Exodus begon des morgens en zette zich voort tot ver in den middag. Naar alle kanten verspreidden zich de men- schen, van alle horizonten kwamen zij aanzetten, Pic-nic-kers en kampeerders waren er, en, zoowaar ook pootjesbaders! Er was een zwaarlijvige vader die zelf niet begreep hoe allergrappigst hij er uitzag in zijn Pinksterbeste spullen. Keu rig zwart pak, waarvan vooralsnog de pantalon dienst deed en dan nog maar gedeeltelijk, met stevige beenen die pootjes gebaad hadden, met een eigen wijs petje op en verder en profond né gligé! Van de natuurlijke en mannelijke schoonheden, waarmede de voor Uw oude, niet selectieve en storende, doch nog function- neerende 3- of meerlamps toe stel, bij aankoop van een Philips Radiotoestel 2ój4. U kunt deze Fl. 50.- ook gebruiken als eerste termijn, wanneer U het toestel op gemakkelijke betalings voorwaarden wilt koopen. dezen vader gezegend had, was op dezen stralenden Pinkstermorgen niets meer overgebleven. Er waren de kindertjes, voor wie dit gespeel met de golven altijd weer een nieuwe en groote vreugde oplevert, er waren, zeer bescheiden, de strandtentjes en het strandvermaak. Maar voor de echte, vol-zomersche stranddrukte, was 't nog te vroeg, en het water te koud. Verder waren er de duinen, waarin de schuchtere duinviooltjes zeer bescheiden bloeiden, en waarover de leeuwerik reeds zijn jubelzang deed hooren. En over dat uitgestrekte duinlandschap zwermden reeds de wandelaars. Per fiets en bus wa ren ze aan komen zetten, in de warme, windstille kommen hadden ze zich ge nesteld en tennisbal en racket deden ook hier reeds opgeld, net zoo goed als hard gekookte eieren en Verkade's korstjes. O, die duinen Hoe stoffeeren zij ons landschap in gestage afwisseling van vergezichten. Hier is een duinkom, die u, indien gij over eenige fantasie be schikt, volkomen de illusie geeft van een Zwitsersch berglandschap: de trotsche koele Jungfraa is er met haar sneeuwen kap, het woeste ravijn van een of ande ren bergstroom, en het vriendelijke, pit toreske bergpad, dat langzaam omhoog- slingert. Wie echt genieten wil van mooie ver gezichten, dwale door het duinlandschap nabij „Duinoord", den kant naar Cal- lantsoog op. Nu men ppr bus gemakke lijk zoover komen kan, is deze wandeling niet zoo groot, en men geniet daar, meer dan in 't naar den kant van Huis duinen liggende gedeelte, van prachtige vergezichten en schilderachtige door kijkjes. Heel .ver weg ligt Den Helder en Julianadorp en toch weer vertrouwelijk dichtbij, want de watertoren ziet men nog van grooten afstand boven de dui nen uit. Het bezoek aan de Boltha heeft blijk baar zijn hoogtepunt bereikt. Hierboven zeiden we al, dat op den Eersten Pink sterdag dat bezoek niet erg groot was ten gevolge van het niet erg betrouwbare weer. Maandag was het er drukker, er bloeien nu nog de tulpen en zeker was het gezicht nog imposant en aantrekke lijk genoeg om vele wandelaars te trek ken. Prachtig ging, dezen Maandagavond, de zon onder in rood en geel met de scherpe slagschaduwen van de wolken. Diep-blauwe meren, omzoomd van gril lige bergen, waren er aan den hemel, meren, die, heel langzaam, zich voortbe wogen, inhammen vormden en telkens weder het aspect veranderden. En on danks een leelijke, scheefstaande radio- mast dwars door dit wolkenemer, was deze zonsondergang van een onzegbare schepping schoonheid en vormde zij een waardig Beul: Hoe drommel, moeten we nou een kerel hangen met een nek als deze Everybody s Weekly, Londen. einde van een schoonen Pinksterdag. En maken wij alzoo de balans op, dan is er veel reden tot dankbaarheid: duizenden hebben van den wondervollen Meidag genoten. Vervolgagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op morgen- (Woensdagavond), 27 Mei. Grondverkoop. Voorstel tot verkoop van grond aan D. Schippers. Belastingreclame. Voorstel om bezwaren in te dienen tegen elders opgelegde aanslagen wegens hoofdverblijf, in de inkomstenbelasting over het belastingjaar 1930/1931, ten name van W. A. van Bommel en 25 andéren. W egen belasting. Voorstel tot vaststelling van het kohier Wegenbelasting-dienst 1931. De voorstellen tot verkoop van grond aan H. van Pelt en C. J. Zits en uitgifte in erfpacht aan H. Rietveld worden voor- loopig teruggenomen. Verkoop en erfpacht. B. en W. stellen voor te verkoopen aan D. Schippers alhier een perceel aan de Krugerstraat, groot 140 M2., waarop reeds een woning is gebouwd. Koopprijs 8.per M2. Aan J. P. van Os, alhier, ten behoeve van den bouw van 14 woningen in erf pacht uit te geven een terrein aan de Joubertstraat, groot 1870 M2. Erfpachts canon 45 en 25 cent. Aankoop en onteigening van grond voor plantsoenaanleg. B. en W. schrijven aan den Raad: Zooals bekend is, is volgens het besluit van den Raad tot vaststelling van het „Uitbreidingsplan West", in dat uitbrei dingsplan opgenomen een plantsoen, ge dacht op den grond, gelegen in den drie hoek, welke gevormd wordt door den ouden Alkmaarderweg, het gedeelte Huis- duinerweg tot aan de gemeenschapslinie en het gedeelte van die linie vanaf den Huisduinerweg tot aan het punt waar de Alkmaarderweg de linie afsnijdt. Door dit Raadsbesluit zijn dus voor plantsoen- aanleg aangewezen een aantal perceelen, tezamen groot 5.38.05 H.A. Het komt ons om verschillende redenen wenschelijk voor, dat thans reeds aange vangen wordt met het treffen van maat regelen, welke kunnen leiden tot het ver krijgen van het ontworpen plantsoen. In de eerste plaats geldt voor ons de overweging, dat, indien aangenomen wordt, dat de te verrichten werkzaam heden over een 3 a 4-tal zullen worden verdeeld, eerst na ongeveer 15 jaar het plantsoen behoorlijk zal kunnen zijn vol tooid. Voorts zijn de objecten voor werk verschaffing voorloopig vrijwel uitgeput en is het dus zaak bijtijds uit te zien naar een gelegenheid, om des winters de werk- loozen te werk te kunnen stellen. Aanbe veling verdient het o.i. een tewerkstel ling te bevorderen, waarmede de gemeen te gebaat is en het komt ons voor, dat plantsoenaanleg inderdaad in een behoef te voorziet. komst nopens het aan deze gemeente in de voorgevels naar de Beukenkampstraat, beheer en onderhoud geven van het plant- waardoor de bouwperoeelen, in overeen- soen op het voorplein van het station, mei stemming met de andere woningen, een welk concept wij ons, zooals wij aan de diepte zouden verkrijgen van '-o Al. Directie mededeelden, konden vereeni-l \dressant draait de zaak om, en pro- gen. jecteert de'woningen met de voorgevels Ruim een maand geleden kregen wp naar de yischstraat, waardoor de grona van den Ingenieur van den Weg ter be- met 5 woningen zou kunnen worden be oordeeling een ontwerp-vergunning, rege- bouwd ,j0( h waardoor de diepte der per lende de voorwaarden, waaronder vergund ceejen' t0t pi.m. 121/» M. zou worden te- kan worden het gebruik tot wederopzeg- ru„aei)raeht geus van het terrein oostelijk van het wy te gering, en voorplein van het Stationsgebouw „als maakt het plan volkomen verwerpelijk, vcm"paden 'aansluife^de^aa^ aanwrénz^i1- mede ook - wij wijzen daar nadrukkelflk ZS, Zl'ijZXJZrZ «I' - mm »»>ï"isi.w var het verzoek In het ontworpen plantsoen zal een vijver gegraven moeten worden, en voorts zullen wandelpaden moeten worden aan gelegd, welke naar de meening van het college werkzaamheden zijn, die zich uitstekend leenen, om voor werkverschaf fing of voor werkverruiming te kunnen dienen. Om dit werk te kunnen doen uitvoeren, is in de eerste plaats noodig.dat de per ceelen, hiervoren genoemd, eigendom van de gemeente zijn. Dit nu is met een twee tal nog niet het geval. Reeds vroeger zijn door de Commissie voor het Grondbedrijf, in overleg met de J Taxatie-commissie, pogingen aangewend de «egen en straten, benevens het daarop 1 voor het Grond tot aankoop van die perceelen, doch die maken van inrichtingen en het uitvoeren wegens de conse- zijn destijds afgestuit op den hoogen prijs, van «erken met bedoeld gebruik verband .JU „it ppt, Pventueelen ver van werxen met oeaoeiu genruiK veroana- eventueelen houdende, zooals op de bij deze vergun- ^nt e s v ee ning behoorende teekening met roode om lijning is aangegeven". Daar er bij ons geen bezwaren bestaan welken de eigenaren voor den grond vroe gen. Nu zijn door den Wethouder van het Grondbedrijf wederom onderhandelingen met genoemde eigenaren gevoerd, welke er toe hebben geleid, dat de heeren C. de 10,11 de vergunning onder de gestelde Beurs c.s., eigenaren van het perceel E voorwaarden, waarbij o.m. wordt bepaald, no. 12, groot 9800 M2., bereid zijn den dat de gemeente een jaarlijksehe recog- grond aan de gemeente te verkoopen voor nitie is verschuldigd van 1.—, te accep- 1.— per M2.; kosten van overdracht teeren, stellen wy voor ons te machtigen voor rekening van de gemeente. Dit aan- de definitieve vergunning onder de ge bod blijft 2 maanden van kracht vanaf 21 stelde voorwaarden te aanvaarden. April 1931. Na correspondentie met den IIet zal u bij aandachtige lezing van heer P. de Beurs te Haarlem, heeft dehet bovenstaande wel zijn opgevallen, dat Wethouder ten slott* hem bericht, dat hij de toegangsweg, d.i. de Prins Hendrik- "bereid was een voorstel te verdedigen om laan- heelemaal buiten beschouwing ge- zijn eigendom voor denzelfden prijs aan laten «ordt. Het ligt in ons voornemen te te koopen. trachten ook in dezen tot een einde te Blijkens het antwoord op dit schrijven komen, is de heer P. de Beurs niet genegen daar koop voor deze bebouwing zouden vooit- vloeien. Ook de Commissie voor het Grondbe drijf, welker advies wij vroegen, is van oordeel, dat het verzoek niet moet wor den ingewilligd. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. voor op het verzoek van J. P. van Os afwijzend te beschikken. Jullanapark. 17 Mei. Het is al héél lang geleden dat ons „Spoorboschje" -*■ zoo noemde men toen dat bolwerk hetwelk het record der leelijkheid sloeg met zijn echt Hel- dersch gemoedelijk karakter bestond. Het nL was een onbelangrijk, ongenietbaar hof. de uitvoering van het bovengeschetste straat, groot pl.m. 815 M2., ten behoeve p>e wiide, woeste natuur stond er als in voor zijn grond aan de gemeente te ver koopen. Het komt ons voor, dat op zich zelf dit laatste geen ernstig bezwaar beteekent om toch de maatregelen ter voorbereiding van l,,t te geven een terrein aan de Begonia A Tj. 1. .1 11 Bt.l'Qat (TJ'fiaf nl m TV/fO fon hnViA/nn Verkoop en erfpacht van grord. B. en W. stellen voor: Aan A. Geervliet Jr. alhier in erfpacht plan te treffen. Noodig is echter wel, dat van den bou«r yan vier woonhuizen. Ca thans een besluit genomen wordt hetwelk non f tot gevolg heeft dat ook dit betrekkelijk kleine perceeltje in eigendom bij de ge meente overgaat. Voorts wordt nog opgemerkt, dat de ge meente de g e h e e l e inundatiekade langs de Oostzijde der overdekte Gemeen schapslinie in erfpacht heeft gekregen, dus ook voor het stuk vanaf den Huis- duiner- tot den Alkmaarderweg, en dat Als boven aan G. Kalf terrein aan de Violenstraat,groot pl.m. 10 M2., voor den bouw van een winkelhuis met j>akhuis. Canon 0.45. grooten bloempot te kwijnen. Een paar onstuimige bokken werden er aan een touw in toom gehouden en een eigenaar van geiten en kippen liet daar z'n beesten als in een beloofd land rondloopen. De buren uit de dwarssloppen van de Spui- Als boven aan P. C. Broekhuizen ter- straat) die er aan grensde, gingen op rein aan de Violenstraat, groot pl.m. waschdag even over een droge sloot er 290 M2., voor den bouw van 3 woonhui-heen en aan de hoornen hingen dan diver se kleurige kleedingstukken als guirlan- aan mevr, yle wed. J. des jn 't zonnetje te drogen. Ach, wat een ouderwetsche tijd was dat. Indien het niet even noodig was, zou- den we ons niet meer willen bezondigen zen. Canon 0.45. Te verkoopen toen de gemeente tevens de bevoegdheid i Spruit, geb. Govers, een te Huisduinen heeft gekregen, om op die inundatiekade gelegen stuk grond, groot pl.m. 40 M2., een verharden weg aan te leggen. ten behoeve van een toegang naar den De uitvoering der werkzaamheden kan wftg- Koopprijs 1.per M2. dus nog in dit najaar aanvangen, indien Als boven aan C. J. Westerbaan een te a?n d? komische en toch zoo dieptreunge thans besloten wordt tot aankoop van be- j Huisduinen gelegen stuk grond, groothistorie. doeld perceel E no. 12, groot 9800 M2. Pbm. 625 M2., ten behoeve van den De menschen van buiten, komende uit voor-1.per M2., van' de heeren C. de bouw eener woning. Koopprijs 1.het Station, keken hun oogen uit. Beurs c.s. te Amsterdam en te Velsen,Per ^2. urf kon dan ook bezwaarlijk recht heb- over te gaan. ben op den naam Stadspark, eenvoudig Wanneer U zich met een en ander kunt Ee gemeente is eigenares van eenige omdat deze schepping een naargeestig, vereenigen, zullen door ons de maatrege- nabii de^Vischstraat gelegen perceelen armzalig en verwaarloosd uiterlijk had. len worden genomen, welke noodig zijn poot 807 M2., welke een ingesloten ge- Het wag een ding van zeidzaam hoogen om te komen tot onteigening van het per- heel vormen, doordat een daarvóór lig-1 leeftijd. Als reusachtige steunpilaren der ceel Sectie E 3753. Voor het verkrijgen 8end perceel (dwarsstraat), aan een an-traditie van vele jaren stonden de leelijke van een sluitend geheel is het zooals werd en wel aan de iirma (xebr. Boot, Zoomen er zonder verband naast elkaar, opgemerkt noodig, dat de gemeente te alJ"er!toebehooït !met hun iang.fiadderende takken zich zijner tijd hierover de beschikking heeft.1Op het genoemde gemeentelijke terrein schrap zettend tegen alle stormen. Het schijnt ons daarom gewenscht, dat het langzamerhand een zeer onhygiënische j ,g maar wg hadden toen wer. plan tot onteigening thans voorloopig toestand ontstaan, waaraan reeds eerder 18 mddr we nduuen door U wordt goedgekeurd. getracht is voor goed een einde te maken i kpyk gebrek aan mannen van smaak, d e Voorgesteld wordt in dezen geest te be- door den grond te bebouwen. Deze jio- .?11011 vereenigden om te velde te trp o sluiten. gingen mislukten, en wel hoofdzakelijk - tegen dit afschuwelijke monument. Vergoeding beheer Woningstichting. B. en W. schrijven aan den Raad: ■Het Bestuur der Woningstichting be sloot in zijne vergadering van 6 October omdat een straat moest worden aange-1 En we schenen in die dagen geen cent legd, alsmede rioleering, waarvan de over te hebben voor het opknappen van kosten slechts op een eventueele bebou wing van de Z.W.-zijde van het terrein zijn te verhalen, prijs De indertijd geboden 1930 aan een lid der Commissie van on- wachten kosten van bestrating, enz. niet derhoud en bewoning, op grond van door dekken, niet gevolg, dat van verdere on- dat lid gepresteerde tijdroovende diensten, derhandelingen werd afgezien, en de on een vergoeding toe te kennen. Van on- gewenschte toestand ter plaatse besten- zentwege werd daarop aan de Woning- di§d bleef, stichting bericht, dat wij tegen een der gelijke handeling bezwaar hadden. zooiets. Totdat het oude „Vliegend Blaadje" den eersten zet deed op het schaakbord van van 2.per M.2 kon de te ver- den gemeentelijken invloed en in een po pulair artikeltje, dat de gemoederen in be roering bracht, eens wees op den toestand. Het gevolg was werkelijk dat wat kop stukken in den Raad bezweken en het droeve beeld in den spiegel wilden zien. Het terrein wordt nu door de Gebr. pei en scherp werd het aangevallen en Boot in koop gevraagd voor den bouw i een paar leden vochten als leeuwen om Het bestuur berichtte ons bij schrijven van 7 woningen. De aangeboden koop- dat ergernis-zaakje maar eens te redden. d d. 28 Januari j.1 nader, dat bovenbedoeld prijs bedraagt weliswaar slechts 1.- g di werd het met man en macht lid zeer veel werk had gemaakt van inge- voor het geheele terrein, doch daar staat hp-Lhanpn en kranig aancrenakt pn i™™„~ fpppnnvpp Hal rrpnnpmrip woiH io nerscnapen en kranig aangepakt en komen klachten van de zijde van bestuurs- tegenover dat genoemde firma bereid is leden en van de bewoners der door de om het terrein op hare kosten te bestra- Stichting geëxploiteerde huizen. In de ten en te rioleeren. vergadering van 5 Januari j.1. was daarom B. en W. achten de oplossing, bij tot besloten aan meerbedoeld lid behou- standkoming van bedoelde transactie, be- dens onze goedkeuring een vergoe-vredigend. Evenals de Commissie van Bij- ding toe te kennen van 200.—. Wij be-1 stand voor het Grondbedrijf en voor Pu- richtten hierop, dat wij ons standpunt blieke Werken zijn zij van oordeel, dat handhaafden, omdat het verleenen van uitvoering van het beoogde plan tor een dergelijke vergoeding naar onze mee- plaatse een belangrijke verbetering zal ning in strijd was met art. 5 der statuten, geven en stellen voor in dezen geest te volgens welk artikel de bestuursleden besluiten. geen geldelijk voordeel uit de kas der Stichting mogen genieten, tenzij de Raad een vergoeding toekent aan die leden, die met meer tijdroovende werkzaamheden zijn belast. Verminderinig van landhuur voor 1931. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij ons is ingekomen een verzoek van Bij schrijven van 4 Maart j.1. berichtte een aantal huurders yan weiland en tuin- het Bestuur ons, dat zijn oorspronkelijk grond om vermindering van landhuur, voorstel in zooverre onjuist was geweest, met het oog op de minder gunstige po- dat het bedrag van 200 niet speciaal sitie waarin de pachters in het algemeen aan één lid zou worden toegekend, doch verkeeren. aan de twee leden der Commissie van Wij hebben dat verzoek in handen ge- onderhoud en bewoning gezamenlijk. Ver- steld van de Commissie voor het Grond- zocht werd voorts te bevorderen, dat door bedrijf, welke Commissie, blijkens haar Uwen Raad genoemd bedrag over het advies van 7 Mei 1931, van oordeel is, dat jaar 1930 aan die leden werd verleend, een huuryermindering, voorloopig alleen Waar, zooals gezegd, de Statuten in art. voor het jaar 1931, behoort te worden 5 zich, tegen de toekenning van een ver-1 toegekend en wel aan gebruikers van goeding wegens tijdverlies door den Raad weiland pl.m. 15 (afgeronde bédragen) niet verzetten, terwijl ons, zoowel uit de en aan gebruikers van tuingrond 50 van het Bestuur ontvangen oorresponden- j Deze hiiurvermindering komt tot nït- tie als uit een mondeling onderhoud met drukking in een eer inzage voor den enkele bestuursleden, wel is gebleken, dat Raad gelegde lijst van pachters, welke de twee bedoelde leden der Commissiedoor de Commissie is samengesteld, van onderhoud en bewoning inderdaad j Enkele huurders komen niet voor huur- veel en voor de Stichting nuttig werkvermindering in aanmerking, omdat: le hebben verricht, stellen wy U voor ter- die vermindering reeds bij het aangaan zake een gunstige beslissing te nemen. der huurovereenkomst is verdisconteerd en 2e het gehuurde perceel niet valt on Beplanting enz. Jullanapark. B. en W. schrijven aan den Raad: der het begrip „weiland" of „tuingrond". Volgens de gemaakte becijfering be draagt de huurderving voor het jaar 1931 Bij akte van 2 Juli 1892 werd door den 2495.26. Staat aan de gemeente verleend het recht Indien u zich met het bovenstaande van beplanting gedurende 25 jaren van kunt vereenigen, verzoeken wij u in de den toegangsweg naar en het terrein zen geest te besluiten, voor het Stationsgebouw onder verschil lende voorwaarden. Wij hebben na het verstrijken van den termijn, waarvoor de vergunning gold, verlenging daarvan ge vraagd. Van rijkswege werd echter ge oordeeld, dat de toegangsweg naar het station overeenkomstig het beginsel van art. 70 der Spoorwegwet bij de gemeente in beheer behoort te worden onderge bracht. Wij hebben ons daarop gewend tot den Minister van Waterstaat met de vraag of het ook gewenscht is om het Stationsplein in de beheersoverdracht op te nemen. In bevestigend geval bestond daartegen zoo schrijven wjj den Minis ter dezerzijds geen bezwaar, mits dan Onbewoonbaarverklaring. B. en W. stellen voor de twee wonin gen in het perceel Zwaanstraat no. 10, in eigendom toebehoorende aan Hendrik Jonker, onbewoonbaar te verklaren. Grondverkoop. Afwijzend voorstel. Voorgesteld wordt aan den Raad aan J. Riemers, alhier, te verkoopen een ter rein aan de De la Reystraat, groot 803 M2. tegen den prijs van 6.en 4.— per M2. De aannemer, J. P. van Os, heeft ver- uitdrukkelijk werd bepaald, dat de ge-zocht van de gemeente te mogen koopen meente, wat het gebruik van het plein be- een stuk grond aan de Beukenkampstraat treft, daarover volkomen de beschikking hoek Vischstraat, voor woningbouw, ter krijgt. De Minister gaf evenwel te ken nen, dat het gewenscht voorkomt dit plein niet in de beheersoverdracht op te nemen. In het vorige jaar ontvingen wjj van de grootte van pl.m. 311 M2. B. en W. deelen naar aanleiding hier van aan den Raad mede: Deze grond, welke tot de 3e klasse be- Directie der Nederlandsche Spoorwegen j hoort, heeft volgens het Uitbreidingsplan ter beoordeeling een concept-overeen-1 de bestemming van een bebouwing met veel jonger en veel frisscher van geest werd het een aardig, een behoorlijk plant soen, waarvoor we ons tot vandaag niet behoeven te geneeren. Toen het klaar was ging het Heldersche hart echt open en met een gebaar van ver rassing en bewondering was men het roe rend eens, dat het zóó goed was. Haast in een ommezien was deze nieuwe tuin uit den grond opgestaan, waar vroe ger modderpoelen waren en het terrein geen wegen kende om te wandelen. Zoo is het al weer verscheidene jaren en iedere nieuwe lente brengt hier een nieuw gewaad. In de gras-omboorde per ken ontluikt alles weer frisch en ongerept en op hetzelfde moment, nu de natuur daar buiten weer alles jong groen maakt, vindt een belangrijke verandering rondom plaats. Men moppert wel eens tegen dergelijke verbeteringen en beweert dat het verspil len van geld aan dergelijke zaken steeds erger afmetingen aanneemt en dat het voor je oogen wemelt wanneer het op be talen aankomt. Maar, gelijk vanouds, wordt ook thans dit stadsdeel hervormd, zoodat het in werkelijkheid veel fijner uit drukking en meer schoonheid zal krijgen. Daar moet men toch wat voor over heb ben? Welaan dan. En als er wat feitelijk monsterachtige hoornen moeten sneuvelen, lijkt ons dit geen wellust om de boel te vernielen. Het gaat zoo goed. Het is noodig voor een andere, betere vorming, voor een bepaalde opvatting in de aesthe- tische harmonie. Later zal wel uitkomen dat hier eeri opvatting in het spel is, die der gemeenschap voldoening geeft. Een tegelbestrating rondom, een voor treffelijke moderne verlichting en in de Prins Hendriklaan een geheel nieuwe architectonische uiting. Het Julianapark zal in kwaliteit winnen. Qpk het oude, slordige stukje grond bij den controle-uitgang van 't Station heeft een prettiger aanzien gekregen. Het past zich veel beter aan, vindt u niet? Met uit zondering van het groote groene scherm, dat afgezet met prikkeldraad voor fijnproevers van mooie groepeering een misselijk gezicht is. Hoe komt men er in vredesnaam bjj? Het is zeker niet te rechtvaardigen dat men deze „Plaats voor Heeren" hier heeft ingelascht. Ware het er buiten, op 't hoekje van den Parallel weg gezet, dan was het wat anders ge weest. Nu is het een volstrekt smakelooze vertooning die afbreuk doet. Tegen deze wijze van aanleg mogen we wel even be zwaar uitbrengen. Het ontsiert de goede bedoeling om van dit plekje wat te maken. Hier staat een monster in den weg waar van we twijfelachtig genoegen zullen be leven. En we willen deze leelijke „ge legenheid" even critisch belichten, in de hoop dat het vandaag of morgen alsnog zakelijk en streng verplaatst en het hoek je zoodoende veel aardiger gewijzigd kan worden.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5