PU ROL Siu&$e&cp&n voebs/n verzacht en geneest Turndag van het Gewest Holland van het N. C. G. V. circa tien personen'die r het fMr tea-**ee" "Md DE B.O.L.T.H.A. KONIJN's BOTER de fijnste. SPOORSTRAAT 122 Gemeenteraad van Texel. 1^' Ingezonden mededeeling. men met Doos 30-60.Uibe 80ct. Bij Apoth.en Drogisten i Prachtig geslaagde sportdag. r Gisteren vond op het Bolweg-terrein de jaarlij ksohe gewestelijke turndag plaats van het Ned. Ghr. Gymnastiek-Verbond. Telkemjare wordt door het gewest dezen turndag gehouden en ditmaal was „Turn- lust" de eer te beurt gevallen als gast- vrouwe op te treden. „Turnlust" kan met genoegen op dezen dag terugzien. Ten eerste was het uitste kend weer. De leden zullen de vorige week, toen het nog minder goed weer was, wel met bezorgdheid den tweeden Pinksterdag tegemoet hebben gezien.De eerste Pink sterdag deed de papieren echter reusachtig rijzen en werkelijk is het schitterend weer geworden. Het was niet overwarm, net goed weer voor turnen en hoewel de lucht af en toe betrok, heeft het weer zich prach tig gehouden. Het zou ook jammer zijn ge weest als dat speciale feest door slecht weer zou zijn bedorven. Ten tweede was de regeling uitstekend. Zelden hebben wij een wedstrijd bijge woond, die zoo op tijd is verloopen. Alles ging volgens het programma. Stipt om elf uur werd begonnen en verder werd ook goed het programma gevolgd. Dit is hoofdzakelijk het werk van de lei ders, met den hoofdleider, den heer M. Groen Hzn. uit Den Haag. Deze had o. i. een verre van benijdenswaardig baantje. Hij rende heen en weer, schreeuwde door zijn scheepsroeper, was hier en daar en overal. Nu eens moest hij er op letten, dat geen onbevoegden het terrein betraden, dan weer dat de oefeningen niet te lang duurden en na afloop zal hij wel een hart grondig „oef" hebben geslaakt. Doch alles verliep onder zijn uitnemende leiding uit stekend. Hl De aankomst. De aankomst van de turners en de tocht naar het terrein vond plaats, zooals wij dit in ons blad van Zaterdag hebben vermeld. De turners werden door muziek van de „Oranje Harmoniekapel" verwelkomd, waarna zij door het bestuurslid van het eere-comité, den heer E. H. Bos, werden toegesproken; de eere-voorzitter, burge meester Driessen, was door uitstedigheid. verhinderd dit persoonlijk te doen. Officieele opening. Precies om elf uur opende de voorzitter van het Gewest Holland, de heer Kam steeg, dezen turndag. Na voorlezing van een gedeelte van Psalm 91, waarna de heer Kamsteeg een korte rede hield. Hü heette alle vrienden, vriendinnen en allen die van hun belangstelling blijk gaven, hartelijk welkom, sneciaal de leden van het eere comité en andere vooraanstaande personen uit de Chr. Gymnastiekbeweging, speciaal den bondsbestuurder, den heer C. A. de Bruün. Voor velen was de reis ver en waren de kosten hoog, doch zelfs uit het verre Zui den, uit Zeeland, zijn ze gekomen. Allen zijn gekomen, niet alleen om feest te vie ren, maar ook om hun ideaal uit te dragen dat strekt ter eere van hun Koning. Wel stemt deze dag tot verheugenis, maar daar naast gaan onze onze gedachten naar het droevig lot van 'n groot deel der mensch- heid, naar hen, die naar lichaam en geest ziek zijn, in wier leven slechts een ang stig klagen is en waarin geen glimpje verwachting is aan te treffen. Wü propageeren ons turnen, doch wij vertrouwen niet op eigen kracht, doch op de kracht van Hem, te wiens eere wij dit werk doen. Inmiddels waren de afgevaardigden van het gemeentebestuur gearriveerd, nJ. de wethouders De Zwart en Smits, die door den heer Kamsteeg welkom werden gehee- ten, benevens de pers en de afdeeling van het Roode Kruis, die ter hulpverleening op het terrein aanwezig was. Drie coupletten van het bondslied werden hierop gezongen. i Rede van Wethouder de Zwart. Namens het gemeentebestuur heette de heer De Zwart de turners van het Gewest Holland van het N.C.G.V. welkom. Als loco-burgemeester beduidt hij zijn dank en sympathie voor de ontvangen uitnoodi- gmg. Hij is er trotsch op, dat ditmaal deze gemeente voor den turndag is aangewezen. k r de "emeente is het turnen een waarborg, dat er straks gezonde en sterke menschen de gemeente zullen bevolken en niet door ziekte e. d. verhooging van de uitgaven met zich brengen. Spr. hoopt, dat Den Helder nog meerdere malen uitverkoren zal worden» en namens net gemeentebestuur wenscht spr. den turners een succesvollen dag. Eerste deel van het programma. V?" 31 uur vonden hierna de gym- voor vork £laats' De Punten iiier- tek'ommbf^A611 werden verzaineld dooreen baïr'^s7emr7" Wi008 hadden beschik- gesteld. Zij hadden onderdak gevon- lin<>- teru-iii hot0a 9°^ Kn'is een afdee- iing, terwijl het derde gedeelte in beslas die voThew1 d?°r dveri«e jongedames* e \oor het („natje en droogje" zorgden geconsumeerd. Rivieren koffie en thee riin verzwolgen en de dames hadden het reuze" druk met allen te bedienen. De firma T^an maakte ook beste zaken. Onderwijl zijn de gymnastiekwedstriiden in vollen gang. Over het geheeleterrein wordt geturnd, daarom if het wel een algemeen wordt er goed ge turnd, door de heeren beter dan door de reWÓrdt6®! belangstelling heeft het toe- stelturn™ P j18P g-vmnastiek getoond, urnen van de heeren, vooral aan de «ok 5^1. Sen der dames «rloope- Vlot worden de nummers afgewerkt. Wanneer men bedenkt, dat er circa 600 turners meedoen, kan men iets beseffen van de geweldige organisatie, die hier noo- dig is. De heer Groen heeft dan ook overal zijn oogen. Regelmatig brengen kleine jongens de resultaten naar de telcommissie, waar met bekwamen speed wordt gewerkt. Des mid dags vroeg was de uitslag al kant en klaar. De marschwedstrijd. Na de gymnastiekwedstriiden was het opstellen voor den marschwedstrijd. Som mige vereenigingen hadden eigen pijpers en tamboers (ook een vrouwelijke tamboer, en niet eens een van de slechtste). Vooral „Fraternitas" van Utrecht had een goede troep. De volgende 25 vereenigingen namen er aan deel, met totaal ongeveer zevenhonderd turners: „Turnlust", Den Helder; „Vlug en Vaar dig", Amsterdam; „Oranje Nassau", Den Haag; „Fraternitas", De Bilt; „Die Haghe", Den Haag; „K. en V.", Pijnacker; „Excelsior", Baarn; „C. V. L. 0.", Leiden; „Excelsior", Delft; „Fraternitas", Utrecht; „D. O. K.", Schiedam; „O. D. I. L. O", Hilversum; „D. I. N. D. U. A.", Enk huizen; „A. D. V. E. N. D. O.", Alk maar; „D. O. S."; Naaldwijk; „O. D. I. S.", Alkmaar; „Het Funen", Amsterdam; „O. K.K.", Goes; „Excelsior", Schagen; „D.E. V.", Amsterdam; „D.I.O.", Dordrecht; „K. en V.", Rotterdam; „K. en V.", Zaandam; „K. en V.", Haarlem. Daar de turners niet dicht op elkaar lie pen, was de stoet enorm uitgestrekt. Reeds was het begin bii den watertoren, toen het einde van het terrein afmarcheerde. De stoet werd voorafgegaan door de „O.H.K. met piioers van „Winnubst". Daar voor den marsch ook punten werden toegekend, is het te begrijpen, dat iedereen zijn beste beentje voorzette. Er werd inderdaad dan ook keurig gemarcheerd. Wanneer men achter den troep li-t», zag men slechts drie rijen turners, haast zonder eenige onder breking. Men kon, om zoo te zeggen, er wel een kog°l doorschieten. Langs den weg stond enorm veel publiek en vaak hoorden wü hieruit lofuitingen voor de keurige wijze van marcheeren. Langs den weg stond op verschillende punten de jury op gesteld De route was niet te groot genomen, zoo dat 0D tijd begonnen kon worden met het tweede gedeelte van het programma. Dit tweede gedeelte, de demonstratie, omvatte een zevental nummers. Eerst maakten de deelnemers, aan het einde van den marschwedstrijd een rondgang over het terrein, aangevoerd door het keurige pijpercorps van „Fraternitas" en brachten voor de tribune den Olympischen groet. Daarna werd een vaandelgroet gebracht. Dit was een prachtig gezicht, deze vele vaandels te zien zwenken en op en neer gaan (zooals men weet, werd ook het vaan del meegedragen, dat de dames-afdeeling van „Turnlust" kort geleden van de bur gerij van Den Helder heeft gekregen). De vaandels gaven met de vlaggen, die rondom het terrein stonden, het geheel een zeer feestelijk aanzien. En dan de kranige manier, waarop ze gedragen werden. Het is trouwens een mooi gezicht groe pen turners te zien marcheeren, vooral heeren, in hun kwieke kleeding. Na algemeene vrije oefeningen voor da mes, vond algemeen toestelturnen plaats, waarbij weer schitterende staaltjes gvm- nastiek te zien werden gegeven, vooral het werken aan het rek was prachtig. De vrije oefeningen voor de adspiranten verliepen ook vrij vlot, waarna een zeer bij zonder nummer aan de orde kwam, n.1. de SpringtafeL, Dit toestel, wat hier in Den Helder, naar wij meenen, nog niet wordt gebruikt, ver- eisoht veel durf en moed en een geweldige lenigheid. Verscheidene zeer goede sprin gers vertoonden hun kunnen. Zoo waren er die een salto maakten over de tafel, waarop nog driemaal twee personen lagen. Inderdaad een schitterende prestatie. Na stokoefeningen voor heeren kregen wü het laatste nummer van 't programma, de oefeningen naar keuze, waarvoor ook punten werden toegekend. Hiervan zijn te noemen de knots- en rhythmische oefenin gen door dames en de zeer aardige oefe ningen, welke vlot wei-den uitgevoerd door een tiental heeren van de vereeniging „D.I.O." uit Dordrecht. Hiermede was het programma ten einde. Sluiting. De voorzitter sloot met een korte rede dezen turndag, waarin hü nogmaals den nadruk legde op het verband tusschen de christelijke beginselen en het turnen en elk turner opwekte om propagandist te zijn voor het christelijk turnideaal. Een ieder, die direct, of indirect had meegewerkt, of belangstelling had getoond, werd tenslotte nog door den voorzitter be dankt. De heer Kamsteeg sloot den dag met gebed. De bekendmaking van de prijzen werd op het terrein bekend gemaakt en met luide hoera's werden de eerste prijzen be groet. „Turnlust" zal dezen schitterend geslaag den dag zeker niet licht vergeten en wü feliciteeren de vereeniging ook van harte met hun succes. Des avonds vond een diner plaats in „Bellevue", waaraan ongeveer 100 perso nen deelnamen. Het Roode Kruis behoefde, behalve in enkele zeer kleine ge vallen, niet op te treden. Hieronder volgen de gedetailleerde uit slagen. Heeren. Heeren le graad. „Vlug en Vaardig", Amsterdam, 2e prijs, 64 punten; „Oranje Nassau", Den Haag, 2e prijs, 64 pt.; „Excelsior", Delft, 2e prijs, 63 pt. Heeren 2e graad» „Fraternitas", Utrecht, le prijs, 116 pt.; „D.I.O.Dordrecht, le pr., 11334 pt.; „Turnlust", Den Helder, 2e pr., 110 pt.; „D.O.S., Naaldwijk, 2e pr., 108 pt.; „K. en V. Zaandam, 2e pr., 10734 pt.; „Excel sior Delft, 2e pr., 106M pt.: „Oranje Nas sau Den Haag, 2e pr., 10634 pt.; „D.E V Amsterdam; 2e pr., 106 pt.; „O.D.I.L.O."! Hilversum, 2e pr., 106 nt.; „D.O.Iv.", Sohie- dam, 2e pr., 106 pt.; „O.D.I.S.", Alkmaar, 3e pr 104 pt.; „K. en V.", Rotterdam, 3e pr., 101 pt.„Turnlust Den Helder, 3e pr., 101 pt.;; „K. en V.", Haarlem, 3e pr., 10034 pk; „O.K.K.", Goes, 3e pr., 10034 pk Heeren 3e graad. „Fraternitas I", Utrecht, 2e pr., 109 pk; „D.O.S.", Naaldwijk, 106 pt.; „K. en V. II", Zaandam, 2e pr., 108 pk; „O.D.I.S.", Alkmaar, 3e pr., 102 pt.; „Fraternitas 1", de Bilt, 3e pr., 103 pt.; „Fraternitas II", de Bilt, 3e pr., 98 pt.; „Excelsior", Delft, 3e pr., 100 pt.; „D.I.O.", Dordrecht, 3e pr. 104 pt.; „K. en V.", Haarlem, 8e pr., 102 pt.; „O.D.I.L.O.", Hilversum, 3e pr., 102 pk; „D.O.K. I", Schiedam, 3e pr., 100 pt.; „Fra ternitas II", Utrecht, 3e pr., 101 pt. Dames. Dames le graad. „Vlug en Vaardig", Amsterdam, le pr., 90 pt.; „D.I.O.", Dordrecht, le pr., 96 pt.; „Turnlust", Den Helder, le pr., 91 pt.; „Die Haghe", Den Haag, le pr., 94 pt.; „K. en V. I", Pijnacker, 2e pr., 84 pt.; Advendo Alkmaar, 3e pr., 83 pk; „D.E.V. II .Am sterdam, 3e pr., 82 pt.; „Excelsior Dc.it, 3e pr., 82 pt. Dames 2e graad. „D.O.K. I", Schiedam, 2e pr., 111 pt.; „Fraternitas I". Utrecht, 2e pr., 111 pk; „O.D.I.S., Alkmaar, 3e pr., 100 pt.; ..Excel sior", Delft. 3e pr., 104 pt.; ,.D T.O. Dor drecht, 3e pr, 104 pt.; „Oranje Nassau; Den Haag, 3e pr„ 100 pt.; „K. en V. I Rotterdam, 3e pr., 103 pt.; „Turnlust 1 Den Helder, 3e pr., 103 pt.; „Die Haghe I", Den Haag, 3e pr., 100 pt. Dames Se graad. „Excelsior I", Delft, 2e pr., 108 pt.; „D.O.K. I", Schiedam, 2e pr., 10734 pt.; „Excelsior I", Baarn, 2e pr„ 10834 pt.; „Excelsior II", Baarn, 3e pr., 99 pt.; „Fraternitas" De Bilt, 3e pr., 101 pt.; „Oranje Nassau I", Den Haag, 3e pr., 9834 pt.; „K. en V. I", Haarlem,, 3e pr., 104 pt.; „C.V.L.O.", Leiden, 3e pr., 9734 pt.; „D.O.K. II", Schiedam, 3e pr., 100 pt.; „Fraternitas I", Utrecht, 3e pr., 10434 pt.; „D.O.S.", Naaldwijk, 3e pr., 102 pt.; „K. en V. II", Zaandam, 3e pr., 10434 pt; „Excelsior II", Delft, 3e pr„ 9834 pt. Marschwedstrijd. „Fraternitas", Utrecht, le pr., 11634 pt.; „O.D.I.L.O.", Hilversum, 2e pr., 113 pt.; „K. en V.", Zaandam, 3e pr., 109 pt. WEDSTRIJD EIGEN KEUS OEFENINGEN. Dames knotsoefeningem „K. en V.", Rotterdam, le pr., 24 pk; „Turnlust", Den Helder, le pr., 24 pt.; „Advendo", Alkmaar, 2e pr„ 23 pk; „D. E. V.", Amsterdam, 3e pr., 22 pk Da mes vrije oefeningen. „D.E.V.", Amsterdam, 3e pr., 22 pt. Heeren vrije oefeningen. „Fraternitas", Utrecht, le pr., 24 pt.; „D.I.O.", Dordrecht, 3e pr., 22 pk „HELDERSCHE JEUGDHERBERG". Hedenavond 8 uur zal in het Kegelhuis een algemeene vergadering van begun stigers en vertegenwoordigers van «be gunstigende* vereenigingen enz. worden gehouden. Men kan zich staande de ver gadering nog opgeven als begunstiger eij zoo medewerken tot deze nuttige zaqkj. Zie de advertentie in dit nummer onzier courant. EEN AUTO ONGEVAL. Zondagmorgen heeft een der auto's van de verhuurinrichting van den heer Veer man te Oudkerk onder Amsterdam een ongeluk gehad. De chauffeur moest uit wijken voor eenige fietsers en moest, daar de weg tamelijk smal was, over den berm 1 ^Deze berm was echter door het water ondergraven, zoodat de wagen kantelde en over den kop sloeg. De inzittenden liepen kleine verwondingen op door net Klab> terwijl de kleeren van den chauffeur onder den modder kwamen. De inzittenden, de heer Bandt uit de Breewaterstraat met familie, tezamen zeven T sonen, zijn toen, nadat de chauf feur van droge kleeren was voorzien, per auto naar Amsterdam gereden, vanwaar per trein de terugtocht naar Den Helder werd aanvaard. De heer Veerman is naar Oudkerk ver trokken om bij het bergen van de auto aanwezig te zijn. EEN VECHTPARTIJ. Op den eersten Pinksterdag, des avonds ongeveer zeven uur, heeft in de Spoor straat een vechtparty plaats gehad. Eeni ge visscherlui raakten slaags met een aantal matrozen. Een der visschers trok zijn mes en begon daarmede wild in het rond te slaan. Een burger die zich ermee bemoeide, kreeg een wondje in zijn hals, terwyl ook zyn jas werd beschadigd, een der matrozen kreeg ook een wond aan zijn hals. De burger werd in de apotheek van de fa. De Ven verbonden. De politie was zeer spoedig ter plaatse en zorgde dat het gevecht geen voort gang kon vinden. De drank was aan dit combatje niet vreemd. De 20.000ste bezoekster. De Boltha heeft den 2en Pinksterdag een tamelijk druk bezoek gehad. In den middag van dezen dag zou het gebeuren dat de 20.000e bezoeker de controle moest passeeren, en inderdaad geschiedde dit omstreeks 3.35 uur. 't Was mejuffrouw M. Sas, uit Breezand, aan wie de voorzitter van het Boltha-bestuur, met een gelukwensch, een zeer mooi ge slaagde foto mocht overhandigen, daartoe welwillend aangeboden door den heer de Boer, fotograaf, Den Helder. Een hartelyk applausje besloot dit aardige moment, dat niet alleen voor de ontvang ster een verrassing bleek, doch ook voor het bestuur een voldoening was. Inder daad, 20.000 bezoekers mag zeker een groot aantal genoemd worden. De tentoonstelling is nog deze week open. Zaterdagmiddag half 4 heeft ten stadhuize alhier de uitreiking plaats der bekroningen, Brand. 2e Pinksterdag werd op het bouwter rein aan den Duinweg te Huisduinen door eenige jongens een brandje gesticht met oud papier, wat tengevolge had, dat natuurlijk al heel spoedig de aldaar staande helmbeplanting ging branden. Door omwonenden werd deze brand spoe dig gebluscht. Het zou wellicht raadzaam zijn, als de gedeelten van het nu nog onbebouwde terrein van Gemeentewege met draad werden afgezet, mede met het oog op brandgevaar voor de in de onmiddellyke nabijheid staande woningen en pensions. VECHTENDE JONGEDAMES. Een tweetal jongedames, van het slag die avond aan avond in de Spoorstraat flaneeren, kregen het Zondagavond met elkaar aan den stok. Eerst bleef het bij een scheldpartij, doch aangemoedigd door eenige cavaliers, vlogen ze elkaar al spoedig in de haren en rolden over den grond, tot groot genoegen natuurlijk van de omstanders die het een zeer ver makelijk geval vonden. De eene jonge dame was 13, de ander 14 of 15 jaar. Het is wel treurig dat de ouders zulke kinderen maar iederen avond in de Spoor straat laten slenteren. Het gevolg van de vechtpartij was dat een der jongedames waarschijnlijk een arm gekneusd heeft, althans was een van haar armen ernstig opgezwollen. Hevig huilend ging ze naar nuis en de jongens en andere jonge dames*?) vervolgden hun slenterpnrüj door de Spoorstraat, nagenietend van dit kostelijk incident. TELEFOON 339 De heer R. P. Keijser (wethouder) opent, als voorzitter, de vergadering, onder mededeeling, dat de Burgemeester met verlof buiten de gemeente vertoeft. Na behandeling van de Notulen en In lichtingen betreffende de bestelling van porfierbristar voor den Schilderweg, wor den een viertal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Dit zijn: Ingekomen stukken. a. Een schrijven van mevr. van der Vangstde Gilde, waarin deze hulde aan den Raad brengt voor zijn besluit met be trekking tot den aankoop van motoren voor de electrische centrale, de voorkeur te hebben gegeven aan het Nederlandsche fabricaat. b. Een schrijven van de N.V. „Werk spoor", waarin deze o.m. bericht zich te zullen beijveren, het gemeentebestuur te doen blijken, dat een bestelling in Neder land, zelfs tegen hoogeren prijs, de ge meente geen finantieel nadeel behoeft te berokkenen. c. Een dankbetuiging van het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart, voor de verleende bijdrage in de bouwkosten van een nieuw instructie-vaartuig. d. Een schrijven van mej. J. Henkes, berichtende de aanneming harer herbenoe ming tot gemeente-vroedvrouw. Verder was ingekomen: e. Een schrijven van het Theater- Bureau Jacques Sluijters, waarin wordt verzocht alsnog in te gaan op zijn voor stel, betreffende het geven van tooneel- voorstellingen en andere vermakelijkheden. Wordt ter beslissing in handen gesteld van den Burgemeester, die reeds voor enkele maanden bericht heeft geen termen aanwezig te achten op het voorstel in te gaan. Naar aanleiding van een opmerking van Gedep. Staten worden in art. 10 der instructie betreffende de gem.-geneeshee- ren een kleine wijziging gebracht. Ontslagneming Wethouders. Ingekomen zijn voorts: Schriftelijke kennisgevingen, waarbij de heeren R. P. Keijser Cz., en K. Vlaming mededeelen ontslag te nemen als wethou der, omdat zij in de voorlaatste en laatste raadsvergadering genomen beslissingen meenen te moeten afleiden niet meer het vertrouwen te hebben van de meerderheid van den Raad. De voorzitter deelt mede, dat de beide wethouders van meening zijn, dat de oppositie tegen hun beheer tijdens de ongeveer 8-jarige zittingsperiode, een zoo- danigen vorm heeft aangenomen, dat zij de oppositie in de gelegenheid meenen te moeten stellen hun mandaat over te ne men. Zij brengen in herinnering, dat al hoewel hun meeste voorstellen op alle mogelijke manieren door de oppositie zijn bestreden, die voorstellen telkens toch zonder hoofdelijke stemming werden aan genomen, hetgeen zeker eenig is in Ne derland. De oude eensgezindheid was in de beide vorige raadsvergaderingen niet meer aan wezig, waaraan de stelselmatige oppositie niet vreemd is. Met de door den Raad gewenschte openbare strandverpachting zal, naar de wethouders verwachten, een groot échec worden geleden door de gemeente, waar om zij deze verpachting niet ten uitvoer wenschen te brengen. Ook met betrekking tot de autobus diensten, waarvoor naar zij vermoeden, de oppositie een zelfden weg zal willen'in slaan, voelen de wethouders conflicten, die zij liever wenschen te vermijden. Hun mandaat als raadslid zullen zij blijven uitdienen en wanneer de kiezers hun opnieuw het vertrouwen schenken, trekke 2'Ch 9ezondheid niet terug- Met betrekking tot de strandexploitatie deelt de voorzitter mede. dat de op brengst in enkele jaren is gestegen van 5.— tot ruim 750.— en B. en'w. heb ben zich steeds op het standpunt gesteld, dat de strandexploitatie van de gemeente geen offers mag vragen, omdat het een betrekkelijk klein aantal ingezetenen is. dat van het strand profiteert. Het besluit tot aftreden een verrassing. De heer De Graaf zegt, dat de ver gadering van heden voor hem een verras sing is, waarvan de motieven zijn instem ming niet hebben. Spreker had niet kun nen denken, dat verschillen over zoo wei nig belangrijke zaken tot zulke gevolgen zouden leiden. Geenzins heeft spreker be doeld zijn vertrouwen aan de wethouders op te zeggen. Nog bij de behandeling der laatste begrooting heeft spreker verklaard in de groote lijnen met B. en W. te kun nen meegaan, hetgeen echter niet we9" neemt, dat over eenig onderdeel verschil kon ontstaan. Als een raadslid zijn afwij kende meening niet kan uiten, wat doet hij dan ter vergadering te komen! Spreker handhaaft zijn zakelijke bestrij ding van het voorstel inzake de strand exploitatie. Een niet parlementaire uit drukking ten opzichte van het voorstel neemt hij gaarne terug. Met het oog op de op handen zijnde groote werken, waartoe de Raad besloot, is een aftreden van de wethouders niet in het belang der gemeente. Dat de opge geven motieven de eenige zijn, die tot ont slagneming hebben geleid, kan spreker niet aannemen. Zijn het gezondheidsrede nen, dan valt dit te betreuren, doch is daarin te berusten. Spreker eindigt met de vraag of de beide wethouders zich weder voor het ambt beschiktbaar willen stellen, er aan toevoegende het te betreuren als hun besluit onherroepelijk mocht zijn. Welk gemeentebelang wordt gediend door aftreding? De heer Lap zegt de openbare ver pachting destijds te hebben aanbevolen en stelt vervolgens aan den voorzitter de vraag op grond waarvan de wethouders meenen het gemeentebelang te dienen door thans hun ontslag te nemen, op welke vraag de voorzitter niet wenscht te antwoorden. De heer Dogger verklaart een tegen stander te zijn van geregelde publieke verpachting van het strand en zet uiteen, dat ook door het Rijk bij het begeven van zetplaatsen van vischnetten dien weg niet bewandeld wordt. Een fout noemt spreker het in de voor dracht, dat de pachter Daalder belast zou worden met de uitoefening van politie toezicht. Russische toestanden? Volgens den heer Lap is met de ont slagneming aangetoond, dat de wethou ders zelfs op ondergeschikte punten geen critiek dulden. Hoe dit standpunt, dat doet denken aan Russische toestanden, is overeen te brengen met de democratische beginselen van de heeren, is spreker onbe grijpelijk. Dat gewacht is tot het vertrek van den burgemeester, geeft spreker te denken: hij is het dan ook eens met den heer De Graaf, dat er andere motieven bestaan, die de heeren niet noemen. Geklaagd wordt over oppositie, doch die zal men in eiken raad aantreffen: die moet er zijn, en zij, die aan het hoofd staan, moet ener tegen kunnen. Nu het gemeentebelang moet wijken voor persoonlijke gevoeligheden en griet jes, is sprekers vertrouwen in de heeren, als het er nog was, heelemaal verloren. Het vertrouwen in B. en W. opgezegd. De Voorzitter brengt het verloop der zaak in herinnering, n.1. het gebeurde met de overname van den weg naar 't Horntje, alsmede de verwerping van het strandexploitatie-voorstel. De in het vorig jaar tot stand gekomen regeling voldeed. De door den Raad gewenschte regeling acht spr. funest; besprekingen met Daal der en den exploitant van het badhotel, die z.i. moreele aanspraken op een strand- vak kan doen gelden, hebben hem hierin gesterkt. Deze besprekingen hebben plaats gevonden na het vertrek van den burgemeester en hebben spreker en den heer Vlaming doen besluiten hun man daat* ter beschikking te stellen van den Raad. De heer Kikkert meent, dat de groot ste aanleiding voor het ontslag schuilt in de minder goede gezondheid van den heer Keijser, die hem de lust tot strijden be neemt. De beide heeren zijn als wethou ders als het ware samen gegroeid, waarbij de heer Keijzer meer de leiding had en als gevolg hiervan heeft ook de heer Vla ming ontslag genomen. De heer P i s a r t keurt de ontslag neming om die twee z.i. luttele feiten af. Ook z.i. moeten er andere beweegredenen zijn. Steeds werden de voorstellen van B. en W. aangenomen, ondanks het gerede neer daarover. De heer Dogger hoorde buiten den Raad reeds mompelen, dat het met de ge- meente-financiën niet in orde is. Laten de ingezetenen nu maar eens hooren of we werkelijk in de knel zitten. De voorzitter antwoordt, dat de financieele toestand der gemeente zoo goed is als ooit te voren. Verschillende raadsleden laten zich over deze zaak nog uit om alsnog de wet houders tot aanblijven te nopen. Volgens den heer Vlaming (wet houder) is het betoog van den heer Lap in strijd met diens houding in een der vorige vergaderingen, toen de heer Lap zich over dezelfde zaak, die hij nu een van ondergeschikt belang noemt, zoo opwond, dat hij het vertrouwen in B. en W. op zegde. Toen het strandvoorstel verworpen werd in de laatste vergadering, zei de heer Lap in de richting van spreker: „Het ministerie valt". Dit gezegde heeft tot de ontslagneming bijgedragen. De heer Henkes motiveert zijn stem Juffrouw Laatste Hoop: Meen je 't werkelyk, dat ik anders ben dan an dere meisjes? Wim (haar stevig vasthoudend): Ja zeker, want die hebben me allemaal de bons gegeven. Bulletin, Sydney. tegen de voorgestelde strandexploitatie. Ook deze spreker zou gaarne zien, dat de wethouders op hun besluit terug kwamen. De heer Lap komt terug op het door den heer Vlaming gesprokene, dat voor hem minder vleiend is. Beide wethouders worden herkozen, doch wenschen gebruik te maken van den wet- telijken termijn van drie dagen om zich te beraden over de aanneming. Daarna komt de kwestie der strand exploitatie opnieuw in bespreking. De voorzitter stelt de vraag of de Raad zijn in de vorige vergadering inge nomen standpunt blijft handhaven, het geen spreker ontraadt. Zonder hoofdelijke stemming worden, na ampele discussies, op voorstel van den voorzitter, B. en W. gemachtigd de aangelegenheid zoo goed mogelijk te rege len, door tot verkiezing over te gaan, bij voorkeur voor één jaar, en als het naar hun meening bezwaarlijk anders kan, voor den tijd van drie jaar. De heer Kikkert informeert of het richtingsbord op den Koogerweg al dan niet door het gemeentebestuur is aange bracht. De aanwijzing op het bord is mis- dend. De voorzitter antwoordt, dat het afsluiten van den weg tot de bevoegdheid van B. en W. behoort; de afsluiting is gepubliceerd geworden door het Polder bestuur, waarop B. en W. geen aanmer king hebben gemaakt. Daarna wordt de vergadering gesloten. RAADSOVERZICHT. Buitengewone belangstelling. De belangstelling van de zyde van 't publiek voor deze raadsvergadering met zulk een korte agenda, was wel heel groot, geen plaats op de publieke tribune (hier de burgemeesterskamers), was on bezet, alle zit- en staanplaatsen waren reeds ingenomen en nog steeds stroomde 't publiek toe. Wij merkten by deze be langstellenden adspirant raadsleden op en verder personen van alle richtin gen in deze gemeente. Ons, verslaggevers, werd toegestaan door dezelfde deur de vergadering binnen te treden als de raadsleden, omdat langs onzen gebruike- lijken weg, door de burgemeesterskamer geen ruimte voor doorgang gehouden was. 't Eerst ontwaarden we weer't vrien delijk gelaat van den heer Dogger, die de vorige keer wegens ziekte afwezig was, de geheele raad was voltallig. 't Geduld van 't groote publiek werd niet zoo lang op de proef gesteld, als wij dit gewoon zijn, bijna direct na drie uur werd de vergadering geopend, doch na de opening werd nogal wat geduld geëischt, tengevolge van het voorlezen der notulen. 't Eerste punt der agenda gaf weinig belangrijks, in de tijdsruimte van tien dagen, na de laatste vergadering was weinig gewichtigs ingekomen. De raad werd even op «een pennetje gestoken* door een Haarlemsche dame, die in een mooi licht blauw briefje hulde bracht om 't besluit in de vorige vergadering genomen, waarbij de Nederlandsche in dustrie bevoordeeld werd. Ook de N.V. «Werkspoor* bracht dank voor dit be sluit, doch deze was de direct belang hebbende in deze zaak. De wethouderscrisis. Spoedig daar kwamen we aan het kardinale punt, de aftreding van de beide wethouders. In twee, woordelijk op elkaar gelykende stukken, namen onze beide wethouders ontslag. Wethouder Keijser, die bij de afwezigheid van den burge meester, de voorzittershamer hanteerde, gaf nog een uitgebreide uiteenzetting van de reden waarom dit ontslag genomen werd, de stelselmatig gevoerde oppositie door een gedeelte van den raad heeft tot uitwerking gehad, dat ook degenen, die de beide wethouders op hun zetel brach ten, niet meer met B. en W. meegaan en tegen de voorstellen stemmen. De wethoudere willen de macht nu ir. hnnden geven van de oppositie. Toch meenen we uit het gesprokene te moeten opmaken, dat de wethouders zelfvan meening zijn, dat hun vrienden niet wetens en willens gehandeld hebben. Had de heer De Graaf gewetens- knaging? De heer De Graaf had al direct het woord gevraagd, doch moest nog even wachten, totdat de voorzitter uitgesproken was. Blijkbaar gevoelde de heer De G. iets als gewetensknaging, daar hij in de vorige vergadering het voorstel van B- en W. over strandexploitatie «een vod" had genoemd. Z(jn vertrouwen in het beleid van B. en W. uitsprekende, kwam de lieer de G. evengoed op voor zijn goed recht, iets te mogen zeggen. Spr. \ernioeddc dan ook, dat er achter deze kwrestie iets anders zat dan alleen het verwerpen van het voorstel omtrent s randexploitatie. Spr. wenschte verder, aat de wethouders op hun besluit zouden i nigkomen, doch als ze er niet op terug Zoude"komen, hoopte spr., dat het ge nre itebelang niet geschaad zou worden. (Wordt vervolgd op pag. 2 van het le blad).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 6