BMHKUMMKl SLUwnsusii foEUWSSLAG VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WiERINGEN EN ANNA PAULOWNA BtiitonSandsch overzicht, 59ste JAARGANG De kabinetscrisis in België. - Een voorstander van de dictatuur in Duitschland. - Ernstig conflict tusschen den Paus e« Mussohni. - Ontevredenheid over de Spaaiw;che regeering. WijBREBENS! en REPAREEREM OOST-IN DIE. FEUILLETON De schade aan de „Sumatra" BINNENLAND. Zoo gemakkelijk te waseehen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-eoM De moderniseering van het Nederl. Telefoontoestelsel. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Keidersohe Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modablsd resp. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.36. Losse nos. 4 ct.; fr.p.p.6ct. erschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag, Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16006. De kabinetscrisis ia België heeft ook Zaterdag niet veel verandering onder gaan. De corr. van de „Nw. Rott. Crt." te Brussel wist aan zijn blad mee te deelen: Êr werd vergaderd door de christen democratische afgevaardigden en later door de katholieke Vlamingen, zonder dat men veel terrein in de richting van een oplossing bleek te winnen. Laat in den middag had de kabinetsformateur Renkin een langdurig onderhoud met den leider der liberale Kamerfractie, Deveze. Hij deed hem mededeeling van de grondsla ge^, op welke hij meent zoowel wat be treft het militaire en ftnancieele vraag stuk als de talenkwestie het nieuwe kabi net te kunnen samenstellen. Na deze wis seling van gedachten besloot Deveze de liberale fracties tegen Maandagmiddag bijeen te roepen, teneinde na te gaan, of de liberalen het programma van Renkin kunnen aanvaarden. Omtrent den inhoud van dit programma is niets met zekerheid bekend. Renkin heeft zich Zaterdag avond ten paleize begeven en den Koning op de hoogte gebracht van den stand der besprekingen. De kabinetsformateur zeide ops, alles in het werk te zullen stellen om ?ijn pogingen te doen slagen. Zondag zul len geen besprekingen, van welken aard ook, plaats hebben. Dr. Sehaebt, de oud-president van de Rijksbank beveelt zich thans aan als dicta tor, om, zooals hij zegt, den Duitschen boedel te redden. Volgens den „Dortmunder Generalanz" moet hij verleden week in een besloten vergadering van leidende persoonlijk heden uit het Rijnsch-Westfaalsche in dustriegebied een rede hebben gehouden, waarin hij allereerst sprak over het on dragelijk geworden plan-Young in ver band met zijn propagandareis in de Ver- eenigde Staten. Vervolgens zette hij een plan uiteen tot doorvoering van een revi sie van het Nieuwe Plan en tevens wijzi ging van het verdrag van Versailles be sprak. Dr. Schacht betoogde o.a. dat de invoer moest worden verminderd, dat Duitsch land meer dan tot dusver met de eigen producten moest uitkomen en ook meer moest sparen. Amerika zag wel degelijk in, dat verdragen, welke boven de kracht van een volk gaan, veranderd moeten wor den. Vervolgens besprak hij het gevaar van het bolsjewisme als reactie op het on- fezonde roof systeem van Versailles. Het wam er voor het Duitsche volk thans slechts op aan of men te rechter tijd uit eigen initiatief wilde handelen dan wel met gebonden handen nog verder wilde toezien en afwachten. Het oogenblik nadert, aldus dr. Schacht, waarop alle kringen zich moeten aaneensluiten, die gekant zijn tegen de internationale en Socialistische richting. De polemiek tusschen de fascistische regeering en het Vatioaan, die in het Vati- caansohe orgaan „Osservatore Romano" duideliik tot uiting komt, heeft thans vrij scherpe vormen aangenomen, zooals sedert den Lateraan-vrede nog niet was voorgekomen. ajle soorten wollen Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk zijn wij no. I. JAAP SNOR, Zuidstraat 19. Lgt op den gelen winkel. - Telefoon 3.51 Texel: depót Wed. SCHUMAKER, Den Burg De toon, die door het blad „Lavoro Fas- cista" wordt aangeslagen, kenmerkt zich door buitengewone heftigheid. De ge- dachtenwisselingen, tusschen beide par tijen, hebben tot dusverre nog weinig resultaat gehad. In fascistische kringen houdt men reke ning met de mogelijkheid, dat de regee ring binnen afzienbaren tijd de katho lieke jeugdvereenigingen zal doen ont binden. De politie heeft Zaterdag op last der regeering alle katholieke jeugdclubs t< Rome gesloten en de documenten, welke in de gebouwen zijn aangetroffen, in be slag genomen. V erechillende dezer instel lingen zijn gevestigd op bij het Lateraan- verdrag omschreven exterritoriaal gebied. De regeering heeft verder den prefecten in geheel Italië opdracht gegeven, alle katholieke organisaties van .jonge mannen te ontbinden, indien de toestand in de des betreffende provincies dit eischt. Uit Vaticaanstad wordt nog gemeld, dat bovendien de missie van den pauselijken legaat te Padua opgeschort i6, evenals het Eucharistisch Congres te Rome. Van rogeeringszijde wordt meegedeeld, dat het bevel tot sluiting van bovenge noemde instellingen is gegeven in verband met de ongeregeldheden, welke den laat- sten tijd tusschen de fascisten en katho lieken hebben plaats gevonden, doch dat deze maatregel slechts als een tijdelijke is bedoeld. In welingelichte kringen wordt aange nomen, dat thans het tijdstip is aangebro ken,, dat de fascisten of de katholieke actie ten eenenmale verbieden of het Vaticaan willen dwingen, zijn activiteit tot zuiver religieuse aangelegenhedien te beperken. Ontevredenheid over de Spaansehe re geering. De crisis, die de voorloopige Spaansehe regeering in de afgeloopen da gen heeft doorstaan, is de ernstigste die zij sedert haar bestaan van 47 dagen heeft doorgemaakt schrijft de corr. van „De Telegraaf". Vrijdag was een van die kri tieke dagen, zooals Madrid er in de ergste tijden van de dictatuur heeft gekend en het scheen, alsof de bevolking geloof hechtte aan de wilde geruchten, die de ronde deden; bovendien bereikte de peseta het laagste punt sedert het begin van deze eeuw. Op het congres van de radicaal-republi keinen, dat te Madrid zitting houdt, wer den de president van de voorloopige re geering en de minister van Binnenland- sehe Zaken heftig aangevallen door de aanhanger» van de ministers van Onder wijs en Openbare Werken. Tegelijkertijd eisehten de syndicalisten het aftreden van den minister van Arbeid, terwijl de minis ter van Financiën openlijk erkende, dat hij gefaald had en daarom wenschte af te treden. Verder was het bekend geworden, dat Alcala Zamora en Maura moeilijkheden -hadden met hun partij, den rechtervleugel der repuhli'keinsohe partij, daar zjj de lei ding hadden overgedragen aan Ohapa Priete, die vroeger de rechterhand is ge weest van Santiago Aba, volgens veler meening een der minst betrouwbare be roepspolitici. Het kabinet weigerde de (yitslagaan- vraag van den minister van Financiën; Prieto, te aanvaarden en zijn collega's ver langden van hem, dat hij aan het bewind zou blijven tot de hijeen roe ping van de constitueerepde Cortes. De kabinetsraad besloot, dat de voorloopige regeering geen verdere hervormingen zou invoeren, doch alle krachten, zal concentreren op de voor bereiding van de verkiezingen. Zamora en Maura deelden hunnerzijde mede, dat zij voor het oogenblik al hun betrekkingen met den republikeinschen rechtervleugel zouden verbreken en dat zij geheel vrij zouden staan. Tenslotte werden op het ra- dieaal-republikeinsche congTes de tegen standers van het kabinet verslagen en be sloot de partij de alliantie met de radicaal- socialisten bij de verkiezingen te handha ven. Ben directe crisis was hierdoor over wonnen. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. THE DARK OH A PT EK door E. J. RATH. fS.,Bn ik heb ook nog een paar afspraken voor overmorgen", vervolgde Rawlins peinzend. „Niet vast, natuurlijk. Ik heb gezegd, dat het van jou afhing. Golfen, én Met een driftig gebaar legde ze hem het zwijgen op. „Schrijf zooveel briefjes als noodig zijn", zei ze. „Maar maak, dat het gebeurt. Je moet er ons uit helpen!" „Het spijt me, dat je er op zoo een ma nier partij van probeert te trekken". Hg scheen over den toestand 11a te den kon. Het duurde zoo lang, tot hij weer m .da er zenuwachtig van werd. vr VwïUet ?frlh*k tegenover mij", zei ten slotte.. „Ik geef niets om een maat- Positie, maar ik had een be trekking die me beviel. Nu krijg ik te hooren, dat ik den dienst moet verlaten omdat ik één avond de familie uit den rood heb moeten redden. Vindt te ,u> eertijk?" -le „Ik vind alleen, dat het gebeuren moei Rawlins." „Waarom hebben jullie me niet gewaar- clat ik er mijn baantje door zou 1?" we haddgg geen tjjd zoo ver »tn", zei Hikte, vertegen sehui- ook „We - ^vóóruit te a* hélend, j3an moesten jullie <te flinker onder de oogen durven zien Rawlins keek haar zoo strak aan, dat ze de oogen neersloeg. „Jfk doe, wat ik kan", antwoordde ze *boos. „Ik doe het eenig mogelijke." „O neen!" Hij schudde hét hoofd. „Er is nog een andere mogelijkheid waar ik al aan begonnen was. „Ik wil er niets van hooren of weten!" „Maar je kunt het niet vermijden. ïk geef toe, dat het moeilijk zou zijn' hier chauffeur te blijven. Dat komt er van, als je hooger op klimt. Dan kan je niet goed meer afdalen, maar waarom zou ik niet hooger op blijven?" „En hoe lang denk je dat vol te kunnen houden?" vroeg ze miöachtend. „Minstens een week; zoolang ik hier als vriend logeer." Het gevoel van angst maakte zich weer van haar meester en ze vond geen rust bij de onverklaarbare stem in haar binnenste, die haar zei, dat hij moest blijven. Het was een quaestie van principe en ze hield er zich vastberaden aan vast. „Ik doe een beroep op je, als heer, Raw lins," zei ze plotseling. „Dat beroep is misschien misplaatst. ".Neen, zeker niet!" Hil boog als dank voor het compliment een beweging, die ze niet geheel zonder achterdocht gadesloeg, omdat ze er met zeker van was, dat alle spot er aan, ont brak. „Ik ik weet wel, dat het veel gevergd is", vervolgde ze gezocht. „Het spijt' nie, dat je je betrekking verliest, als je ten- PROTE8T WEGENS OVERVLIEGEN VAN DUITSCH GRONDGEBIED. De Duitsche rijksregeering heeft den Duitschen ambassadeur te Parijs opdracht gegeven bij de Fransche regeering te proteeteeren wegens het herhaaldelijk vliegen over Duitsch grondgebied door Fransche militaire vliegers. Dï HERVORMINGEN IN HET SPAANSCHE LEGER. Tengevolge van de hervormingen in het Spaansehe leger hebben tot nu toe 6000 oficieren, onder wie 8 commandee- rende generaals, 16 divisie-generaal en 54 brigade-generaals ontslag gevraagd. Te Barcelona staakt het personeel van de electrische treinen, daar aan de loon- eischen niet is voldaan. EEN PLEIDOOI VOOR EEN EUROPEESCHEN STATENBOND. Sedert den vrede van Versailles, die een eind maakte aan den vreeselijksten oorlog, dien de wereld heeft gekend, is het denkbeeld van een grooten Europee- schen statenbond niet losgelaten. Wij ontvingen van het Pan-Europa- Verlag (Uitgeverij) te Weenen een, in de Hollandsche taal geschreven brochure van de hand van R. N. Coudenhove- Calergi, voorzitter van de Pan-Europa- Unie, waarin nog eens weer het goed recht en de voor een krachtig en sterk Europa onafwijsbare noodzakelijkheid van zoo'n statenbond bepleit wordt. De moei lijkheden, die de Europeesche aanslui ting belemmeren, zijn veel kleiner dan die, welke andere geslaagde bewegingen tot aaneensluiting, bijv. de Duitsche, Ita- liaansche of Poolsche, hadden te over winnen. Aldus de schrijver, en hij gaat verder: Want Europa bestaat uit zelfstan dige staten, die om zich aaneen te sluiten, geen oorlogen of revoluties van noode hebben. De éénwording van Europa hangt daarom uitsluitend van den wil van zijn bewoners en leiders af. In een 24-tal stellingen worden alle problemen van Pan-Europa uiteengezet en na het lezen van deze 24 vragen en ant woorden heeft men een zuiver beeld van het werken en streven der Pan-Europa- beweging ontvangen. R. N. Coudenhove-Kalergi toont aller eerst de noodzakelijkheid eener Europee sche aaneensluiting aan en wijst op de gevaren welke Europa bedreigen, wan neer het zich aan het militarisme, pro tectionisme of bolsjewisme overgeeft. Hij weerlegt de tegenwerpingen van den twij felaar en geeft den aarzelenden nieuwen moed. Coudenhove wijst den weg naar de toekomst en wijst tevens ook de midde len, welke het voortbestaan van Europa verzekeren kunnen. Het geschrift is ook hierom van betee- kenis, omdat het tegelijk in alle Europee sche talen verschijnt en op deze manier het Europeesche gemeenschapsgevoel be vorderen wil. Ten slotte is dit alleen be slissend. Want het geloof in Europa is in staat, Éuropa te hernieuwen. De brochure a 30 ct. is bij het Pan-Eu- ropa-Veriag, Stofburg Wien, verkrijg baar. De „Sumatra" is Woensdag in het dok opgenomen, waardoor thans een overzicht van die schade mogelijk is. De neus onder den boeg, bestaande uit losse platen, waar doorheen aan weerszijden een ketting van paravanes loopt, welke worden uit gezet om drijvende mijnen los te snijden, is wat de punt betreft naar stuurboord omgebogen, terwijl ook verschillende pla ten zijn beschadigd. Deze neus ving den eersten stoot op en temperde ongetwijfeld de verdere beschadiging, al moet deze aan zienlijk worden genoemd. Het rif bestond uit ronde steenen met slechts een dunne koraalplaat. Scheuren zijn dan ook in den scheepswand niet te bemerken. Duidelijk blijkt hoe de wand door stooten op de steenen met een golving en ronde deuken is ingedrukt aan stuurboordzijde tot den kofferdam, dat is de leege ruimte welke de olietanks en de watertanks scheidt, aan bakboord tot voorbij den kofferdam en bet daarop volgend ketelruim. De huid platen zijn niet alleen ingedrukt, doch ook de spanten naar binnen gebogen, waarbij de klinknagels zijn losgesprongen en de plaatverbindingen ontzet, zoodat lekkage ontstond. Heel wat spanten en huidplaten moeten worden vernieuwd, terwijl ook de inwendig ontwrichte dwars- en andere schotten dienen te worden ge repareerd of vernieuwd. Na een nauwkeu rige opneming van de schade heeft de „Sumatra" Zaterdag het dok weer verlaten om over 14 dagen weer te worden opge nomen voor de herstelwerkzaamheden. minste heusch van plan was geweest te blijven. We zullen het zooveel mogelijk goed maken heusoh. Je hebt me één grooten dienst bewezen, Rawlins, en dat vergeet ik niet. Ik ben niet ondankbaar. Nu vraag ik je ten tweeden male." Het was de eerste keer, dat ze met een smeekbede tot hem kwam; tot nu toe had hij haar slechts gezien als gebiedster. De verandering trok hem aan, maar hü be greep, dat het gevaarlijk was. Het was veiliger haar weer op haar oude stand punt terug te hebben. „Ik zal er een paar dagen over naden ken," zei hij. Hij had de uitwerking juist berekend. Ze richtte zidh op en de strijdlust keerde tPTUff „Neepi" riep ze uit. „Je zult nu be- slis9611." „Goed, als je er op aandringt." „En .je besluit Ze voelde de zwakke formuleering. Ze had op de een of andere manier zich de beslissing laten ontglippen. „Het spijt me, dat ik me tegen je moet verzetten", zei hij. Niettegenstaande de hevige beroering in haar binnenste was Hilda kalm genoeg om te begrijpen, waarom Rawlins in staat was zijn eigen zin door te zetten. Hij had een ontstellende hardnekkigheid, waar door hij weerstand nog meer over het hoofd zag dan overwon. Maar je kunt het niet doen, Rawlins. Zie je dan niet in, dat het onmogelijk is?' Ik zal verschrikkelijk voorzichtig ziiii", zei hij. „Je begrijpt het niet Het personeel al leen al „Laat dat maar aan mij over". DAGBLAD „DE TIJD". Met 1 Juli opgeheven. Vrijdag is in een langdurige vergade ring van aandeelhouders van het dagblad „De Tijd" besloten tegen 1 Juli a.s. dit blad op te heffen. Een deel van de redactie is ontslag aangekondigd. De directie van „De Maasbode" heeft de abonnementenlijst van „De Tijd" ge kocht. „De Amstelbodte" zal blijven verschijnen. DE MILITAIRE DIENSTPLICHT. Verkorting van militairen dienst voor a.s. dienstplichtigen. In Juni wordt te 's-Gravenhage geloot, wie van hen, die in het kalenderjaar 18 .jaar worden, in elke gemeente het eerst in aanmerking komt om in vredestijd een militaire opleiding te ontvangen. Vanaf dat tijdstip kan ieder met vrij groote zekerheid uitmaken of hij dienten gevolge zal moeten dienen, te meer waar, door het „één-zoon-per-gezin" stelsel de vrijstelling wegens opleiding tot een gees telijk ambt en de afkeuring, elk jaar blijkt, dat de kans om te moeten dienen (voor elke gemeente verschillende) 90% of meer bedraagt. De Wet geeft de gelegenheid om op twee wijzen de militaire opleiding te kun nen volbrengen, t. w.: a. geconcentreerd in de kazernes; b. grootendeels ter plaatse bij het voor oefeningsinstituut. Gelegenheid tot het ontvangen van in lichtingen en tot het sluiten van een ver bintenis bü het V. I. bestaat: bü de plaat selijke landstormcommandanten. DE WERKLOOSHEID. In de Vrijdag gehouden bijeenkomst van het crisisbureau van N.V.V. en S.D. A.P. zijn, zoo meldt „Het Volk", ter sprake gekomen de moeilijkheden, waarin duigende gezinnen en alleenstaande per sonen verkeeren, die tengevolge van de lange werkloosheid niet in staat zijn, de hoogstooodige kleeding en schoeisel aan te schaffen. Gezien den noodtoestand werd het noodzakelijk geacht er bij de gemeen tebesturen met kraoht op aan te dringen, een bedrag in eens beschikbaar te stellen voor hen, die langen tijd werkloos zijn en voor hen, wier inkomen door crisis gedu rende langen tijd belangrijk lager is ge weest dan het normale, om hen daardoor in staat te stellen de noodige kleeding en schoeisel te verkrijgen. Den minister van binnenlandsche zaken en landbouw zal met klem worden ver zocht, het daarheen te leiden, dat ook voor dit doel een extra-subsidie aan de gemeen ten zal worden verstrekt. UITKEERINGEN AAN MOBILISATIESLACHTOFFERS. Het bestuur van den Bond van mobili satie-invaliden en van hun nabestaanden, te Drachten, heeft van den secretaris van den Raad van State bericht ontvangen, dat over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het VlIIste Hoofdstuk der Riiksbegrooting voor het dienstjaar 1931 (uitkeeringen aan de zg. mobilisatie- slachtoffere) en het wetsontwerp strek kende tot het vaststellen van een regeling inzake bet verieenen van geldelijke uit keeringen aan de mobilisatie-slachtoffers resp. op 5 en 12 Mei aan de Koningin ad vies is uitgebracht en deze wetsontwerpen dientengevolge den Raad van State reeds hebben veriaten. Het bestuur heeft zich thans tot de Ko ningin gewend met verzoek, den meest mogelijken spoed in deze te bevorderen. DE MOEILIJKHEDEN TE IJMUIDEN. Vragen van een Kamerlid. Het Tweede Kamerlid Brautigam heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd: Zijn de mededeelingen irt de pers, be treffende den inhoud van een door den minister aan het gemeentebestuur van Velsen verzonden brief, aangaande het verieenen van crisissteun, juist? Zoo ja, kan de minister dan mededee- len, of hetgeen te zijner kennis is ge bracht en waarop zijn oordeel is gegrond vest, dat bezwaarlijk van crisiswerkloos heid in het visscherijibedrijf kan worden gesproken, steunt op inlichtingen, verkre gen in besprekingen en overleg met de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers? Indien dat niet het geval mocht zijn, is de minister dan alsnog bereid in zooda nige besprekingen te treden en kan bü dan meedeelen, uit welke bron de inlich tingen voor zijn tegenwoordig oordeel zijn verkregen? Is het den minister bekend, dat de ar beidsvoorwaarden voor het visscherijbe- drijf te IJmuiden eerst kort geleden in gemeen overleg voor den tijd van twee jaren in een collectieve arbeidsovereen komst zijn geregeld en dat deze in het al gemeen slechts een matige belooning in houden voor zwanen, zeer langdurigen en gevaarlijken arbeid? Is het den minister bekend, dat meer dere factoren, die met de arbeidsvoor waarden geen enkel verband houden, de crisis in het vissoherijbedrijf veroorzaken, Groote sorteering, in effen en gewerkt, 76 cent per el. Verkrijgbaar bij: Letop naam op den zelfkant Vraagt onze stalen -collectie Ze keek hem wanhopig aan. „Dat komt allemaal wel in orde zonder veel moeite", vervolgde Rawlins. „Ik kan je bijna zeker beloven, dat je er geen last van zult hebben." „Ik Ze zweeg, begrijpend, hoe vruchteloos haar woorden zouden zijn. „Dan moet ik de reden weten." „Het wordt al laat", zei hit; „en morgen zullen we het druk hebben." Hij keerde zich om en liep weg, maar Hilda klampte zich krampachtig vast aan wat ze haar plicht achtte. „Rawlins, doe het niet. Ik ik smeek het je." Maar hij schudde het hoofd ten teeken, dat ze zich die verandering kon besparen. „Vannacht zal ik nog in de garage sla pen", zei hij. „Dan kunnen we morgen mijin rommel verhuizen." „Wat?" riep ze verschrikt uit. „Het komt er niets op aan, welke lo geerkamer ik krijg. Ik ben nogal gemak kelijk te voldoen. Goeden nacht, Hilda!" Machteloos leunde ze tegen den pilaar, terwijl hii het terras afliep, het grasveld overstak en verdween in de duisternis. Hij zou het natuurlijk doorzetten; ze zag nu in, dat ze het van den beginne af ge weten had. HÜ beheerschte de heele situa tie. Hii zou het bedrog volhouden, wie weet hoe lang. Ze konden niets beginnen! Ten slotte zou alles uitkomen. Het zou een ramp zijn en de familie zou hope loos medeplichtig zijn. De schaduw, die onheilspellend lag over Kilbourne Heights, omvatte ook haar, totdat het was alsof ze zou stikken onder den zacliten, meedoogenloozen druk. En wonder boven wonder ze was büi, dat Rawlins bleef. Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. XVIII. Mevrouw Kilbourne zat langzaam haar ontbijt op te peuzelen. Ze was voorzichtig in haar doen, want ze wist niet of ze ont steld of zegevierend moest zijn. Herhaal delijk keek ze over de tafel heen naar Henry Kilbourne, als om eenige aanwij zing te vinden voor haar gevoelens. Ze werd er niet veel wijzer door, hoewel het haar toch in zekeren zin gerust stelde te zien, dat hü zijn spek en eieren met den gewonen eetlust verorberde. Hii had des ochtends altijd een gezonden trek. „Het is waarschijnlijk onze eigen schuld," zei ze polsend. „Wat bedoel je?" vroeg hij zonder op te zien. „Rawlins, natuurlijk." „01 Daar hoef je mü anders niet de schuld van te geven. Ik ben er niet mee begonnen." „Maar kan het je niet sehelenP" „Neen! Gaat mii niet aan." Dat nam haar een pak van het hart, maar toch kon ze de zaak niet met rust laten. Haar geweten moest geholpen worden. „Maar er zijn zooveel onvoorziene ge volgen mogelijk, Henry." „Het was gokken." „Ik ben er niet zeker van, dat ik goed gehandeld heb „Je hebt het zelf aangehaald", zei de heer Kilbourne, toen ze zweeg. „Laat je je nu op je kop zitten?" „Hilda zit er vreeselijk over in." Hii teek zijn vrouw even aan en grin nikte toen tegen zijn kop koffie. „Ze kan ieder oogenblik in haar schulp kruipen", zei hij. als slechte vischstand, pufvisscherij, lage marktprijzen, slecht bedrijfsbeheer e. a.? Acht de minister het onder deze omstan digheden juist en een objectieve beoor deeling der feiten, om als zijn oordeel te kennen te geven, dat in de arbeidsvoor waarden de oorzaak der crisis zou zijn ge legen? Systeem van het ontwerp. Werkplan voor de naaste toekomst Het „Orgaan van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel" publieeert, met toe stemming van de bedrijfsleiding, de offi- cieele uiteenzetting der Administratie om trent het plan der voorgenomen automa tiseering en interiocale concentratie van den Telefoondienst. Wij ontleenen hieraan de volgende bij zonderheden: De grondslagen. De grondslagen, volgens welke het Ne- derlandsche telefoonstelsel zal worden omgebouwd, zijn weer te geven in de vol gende vier punten: Geleidelijke automatiseering van alle locale netten; ver doorgevoerde automatiseering van het interiocale verkeer, in het bijzonder van dat op kortere afstanden, gepaard met automatische registratie der gesprek ken; concentratie der bediening van het in teriocale verkeer, voorzoover daarbij de tusschenkomst van telefonisten noodig blijft, in een beperkt aantal groote, goed uitgeruste, centralen; het zooveel mogelijk samentrekken van het spinneweb van interiocale verbindin gen in een beperkt aantal bundels. Het aantal districten, waarin het land zal worden verdeeld, is voorloopig vast gesteld op 22. In al die districten zijn de Mevrouw Kilbourne fronste de wenk brauwen en zuchtte. Dikwijls wenschte ze, dat haar man wat minder studentikoos sprak. „Ik weet niet zeker wat we moeten doen," zei ze peinzend. „Wat lijkt jou het beste, Henry?" „Je wil mijn oordeel weten, hè?" „Natuurlijk." „In den piepzak, hè? Je hebt ook mijn oordeel niet gevraagd, voordat je hem op nam." „Ja, maar toen „Ja, toen," sprak de heer Kilbourne. „Het is al lang goed. En hier heb je mijn oordeel. Ik vind het een vedraaid goeden mop tegenover ons." „Henry 1" Maar Henry stond al op, aangezien er geen spek en geen eieren meer te ver werken waren. Hij liep de hal door, waar hij een langen jongen man tegen kwam in tenniscostuum. „Morgen, Rawlins," zei hij. „Al ont beten?" „Nog niet. Ben ik laat?" vroeg Raw lins. „Vroeg genoeg. Mijn vrouw is nog aan tafel. Ga je gang maar en laat Grosvenor je brengen, wat je wilt". Daarna stapte de heer Kilbourne met >en plechtig gezicht, dat alles en nog vat kon beduiden, het terras op om wat te rooken. Rawlins liep de ontbijtkamer binnen. Zoodra mevrouw Kilbourne hem zag, werd ze zenuwachtig-bedrijvig. Grosvenor, die op hetzelfde oogenblik binnenkwam, liet een glas vallen, dat rinkelend aan scher ven viel. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1