MMIMMPHI es Stoppen? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bulten! andsch overzicht. 6971 EERSTE BLAD DONDERDAG 4 JUNI 1931. 59ste JAARGANG Gaat Briand toch heen - De strijd tusschen kerk en staat in Italië. - De Italiaansche buitenlandsche politiek. De Kamerverkiezingen in Roemenië. - De verkiezin gen in Egypte een succes voor de regeering. - Leger- vermindering in Marokko. FEUILLETON W De opstand in Birma. OOST-IN DIE. BINNENLAND. Het Afbetalingsstelsel. Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-echt mwuiii. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50f 0.70, f 0.70, 11.—. Modeblad mep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag, Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h O. DE BOER Jb. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Opnieuw duiken er in de transche pers geruchten op over een binnenkort te verwachten aftreden van Briand. Sommige bladen verklaren, dat Briand, nadat het kabinet-Laval op 13 Juni aan staande den nieuwen president der Re publiek zijn ontslag zal hebben aangebo den, geen deel meer van het kabinet zal uitmaken. De Petit Parisien meldt in dit verband, dat een eventueel aftreden van Briand, aan de positie van het kabinet-Laval niets zou veranderen. Laval blijft in ieder ge val minister-president. Wie de porte feuille van buitenlandsche zaken zal overnemen is nog niet bekend; in ieder geval Tardieu niet. De strijd tusschen kerk en staat in Italië. Bij de ontvangst van Mexicaan- 8phe pelgrims, die vergezeld waren van den aartsbisschop van Mexico en de leer- Hngen van het Latijnsch-Amerikaansche Pluscollege, heeft de Paus een toespraak gehouden met tal van toespelingen op aen huidigen toestand. Hij verklaarde ge troffen te zijn door de aanwezigheid van al deze zonen, die van zoo verre gekomen waren en die zelf ook zooveel te lijden hebben gehad. Thans had hij zelf behoef te aan troost. De Paus toont zich nie- mands vijand, dat maakt de aanvallen en dbden van geweld tegen zijn kinderen des te onbegrijpelijker. De Paus heeft de Katholieke Actie steeds aanbevolen geen politiek te bedrijven. De gegeven richt snoeren werden over het algemeen goed begrepen en de Katholieke Actie was ge hoorzaam en gedisciplineerd. Het doel van de Katholieke Actie behoeft de sanctie van hen, die er buiten staan, daarom verzoek ik u het lot van uw broe ders ter harte te nemen. In kerkelijke kringen merkt men, naar Bei ga uit de Vaticaansche stad meldt op, dat bij het sluiten van het concordaat tus schen den Heiligen Stoel en de Italiaan sche regeering de wetten nopens het na tionale jeugdwerk Balila al bestonden, die geleid hadden tot bet opheffen van de katholieke padvinders. Dientengevolge kan de erkenning van de Katholieke Actie, die vervat is in art. 43 van het egnoordaat zeer wel, dat tot de vereeni- sijds wisten de onderhandelaars over het ooncoordaat zeer wel, dat tot de vereeni- gingen, die de Katholieke Actie vormen, tot de katholieke jeugd- en de katholie ke studentverbonden behooren. De Italiaansche buitenlandsche poli tiek. De Italiaansche Senaat is Dinsdag begonnen met de behandeling van de be grooting van buitenlandsche zaken. De oud-minister van buitenlandsche zaken, senator Schauzer, verklaarde, dat Italië ten aanzien van de Duitsch-Oostenrijk- sche tolunie aan zijn politiek had vast gehouden. Grandi heeft duidelijk ge maakt, dat de tolunie niets anders is dan een voorbereiding voor de aansluiting. Het is belachelijk om te veronderstellen, dat de houding van Italië bepaald zou zijn door den wensch om met Frankrijk in de vlootkwestie tot overeenstemming te komen. Italië maakt het delicate vraag stuk der landsverdediging niet tót een handelsobject. Spr. oefende critiek op de Frensche voorstellen, te Genève gedaan, tot ver mindering van de oeconomische crisis. Deze voorstellen zijn eenzijdig, daar zij slechts een statengroep Midden-Oost- Europa voorzien. THE DARK CHAPTfiR door E. J. RATH. Kfiwlins boog met een ietwat spottende hoffelijkheid, ging aan tafel zitten en be- Sn onmiddellijk een gesprek over een cr Vlaamsohe gaaien, die duchtig te keer gingen op het grasveld achter het huis. Blijkbaar had. hij verstand van vo- wat mevrouw Kilbourne als een, goed teeken beschouwde, niettegenstaande het feit, dat hij waarschijnlijk al die kennis vergaard ha^] door in de open lucht te sapcn, na een dag rondzwerven. ïoou^Hilda binnenkwam, stond, me vrouwKifbourne op. Als Hiida verl>aasd was, hield ze zich kranig. Als het ook wffn nu1 in haar opgekomen wps niet te willen ontbijten verwiem ze <fto gedachte onmiddellijk weer dank Ai de tegenwoordigheid van Senor dié bfe het buffet stond, met een uitdrukking van verheven ongenaakbaarheid op ziin onbewegelijk gezicht. 1 ZIjn „Goeden morgen", zei Rawlins; hn Stond op en bleef staan, totdat ze was gaan zlttqn. „Goeden morgen." Hiermee was de teerling geworpen en Rawlins begreep het. Hij wist nog niet, In verband met de a.s. ontwapenings conferentie zei spr., dat de wapeningen in Europa in vergelijking met vóór den oorlog waren toegenomen. Rusland is één der sterkste militaire naties. Van het suc ces of de mislukking van de ontwape ningsconferentie zal Europa's lot afhan gen. Het is te hopen, dat vóór de confe rentie de Fransch-Italiaansche vloot kwestie geregeld is. De Kamerverkiezingen ln Roemenië zijn in het heele land volkomen rustig en zonder noemenswaardige incidenten verloopen. De deelneming was zeer groot en de regeering moet een aanzien lijke meerderheid hebben verkregen. Hoewel ons bij het schrijven van dit over zicht nog geen gedetailleerde uitslagen bekend zijn en men die waarschijnlijk el ders in dit blad zal aantreffen, werd Dinsdag reeds in politieke kringen te Boekarest beweerd, dat 60 der stem men op de regeering werden uitgebracht. De nationale boerenpartij, die in het vorige, ontbonden parlement zulk een groote meerderheid had, heeft een groot aantal zetels verloren. De verkiezingen voor de nationale ver gadering in Egypte hebben eveneens voor de regeering belangrijke successen gebracht, zoodat, naar de eerste minister beweerde, de verkregen resultaten een bewijs zijn dat het huidige regime door het volk wordt goedgekeurd. De Nw. Rott. Crt. schrijft nog over het resultaat dezer verkiezingen: Hetgeen intusschen allerminst zeggen wil, dat hiermede het Egyptische pro bleem is opgelost (bedoeld wordt met de overwinning van de regeering. Red. Held. Crt.), noch wat betreft den binnenland- schen politieken toestand, noch wat be treft de verhouding tot Engeland inzake de daarmee te treffen regeling. De oppositie toch erkent de eenzijdig opgelegde grondwet van Oct. '30 niet, evenmin als de daarop gebaseerde verkie zingen en heeft verklaard geenerlei over eenkomst met Engeland, door deze regee ring en dit parlement gesloten, te zullen aanvaarden. Zooals men weet, staat de Britsche regeering op het standpunt, dat slechts een overeenkomst inzake de „voorbehouden" kan worden gesloten, in dien dit geratificeerd wordt door een uit vrije verkiezingen ontstaan Egyptisch parlement. Hier ligt dus de groote moei lijkheid. De toekomst ziet er dan ook voor Egyp te, dat zoozeer behoefte heeft aan rust om het land tot economische ontwikkeling te brengen, nog allesbehalve rooskleurig uit, terwijl men ook in Engeland niet zonder bezorgdheid den gang van zaken zal gade slaan, al blijft men daar vasthouden aan het standpunt, dat dit alles binnenland- sche aangelegenheden van Egypte zijn, waar men zich buiten moet houden, zoo lang de orde wordt gehandhaafd en geen vreemdelingen in het gedrang komen. Het Egyptische vraagstuk blijft na de verkiezingen van Sidky pasja in zijn ge- heelen omvang bestaan. Legerveraiindering in Marokko. De Spaansche ministerraad heeft tot 'n voor- loopige reorganisatie van het leger in Marokko besloten. Het contingent Spaan sche troepen in Marokko zal volgens deze ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v, d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4 ct. plannen met drie generaals, 163 officie ren, 234 onderofficieren en 5555 man schappen worden verminderd, hetgeen een besparing van meer dan 14 millioen peseta mogelijk maakt. De ministerraad heeft verder een de creet goedgekeurd, waarbij bepaald wordt dat adeljjke praedicaten en titels van adeldom voortaan niet meer in officieele bescheiden mogen worden gebruikt DE LOONSVERLAGING IN DUITSCHLAND. Dr. Stegerwald, de rijksminister van Arbeid, heeft den Berlijnschen corres pondent van de »Koln. Volksztg.» enkele gegevens verstrekt over de loonsver lagingen sedert 1929. In 1929 zijn aan »grondloonen« in het rijk ongeveer 29 milliard uitbetaald, welk bedrag in 1931 naar schatting tot 21è milliard, dus met 7J milliard of 26 pet., zal dalen: le. de toeneming van de werk loosheid (er zijn thans 2 millioen werk- loozen meer dan tegen het eind van 1929), 3j milliard2e. de verkorting van den arbeidstijd in tal van bedrijven, 1 milliard 3e. de eigenlijke loonsvermindering 3 millard, of ongeveer 10 pet. BRITSCH-INDISCHE MOEILIJK HEDEN. Dreigementen van de Moham medanen. Op een Pan-Indische Muzelmansche bijeenkomst werd een resolutie aangeno men, behelzende dat indien de Britsche regeering de eischen van de Pan-Indische Muzelmansche organisatie niet aanvaardt, de Mohammedanen geen enkele grond wet voor Britsch-Indië zullen aanvaarden. Tevens werd een resolutie aangenomen, waarin de wreedheden, waarvan de Ita lianen in Tripoli worden beschuldigd, worden gelaakt: en wordt gedreigd met een boycott van alle Italiaansche waren. Naar Reuter uit Rangoon meldt, schij nen de opstandelingen weer een groote mate avn roerigheid te toonen in de streek van Promee. Eén tiental politie agenten, uitgezonden tot onderzoek van gepleegde misdrijven, ontdekten Zondag de opstandelingen en legden er een neer. Later weiden zij aangevallen door een honderdtal opstandelingen en gedwongen al vechtende terug te trekken op Wetti gan. Een hunner wordt vermist. Maandag trok een afdeeling van het regiment Pendsjaab naar Wettigan, ontliep een nederlaaag en arresteerde negen opstan delingen in een naburig klooster. Intus schen vielen 500 opstandeingen den poli tiepost te Wettigan aan. De politie bood kranig weerstand, legde een tiental rebel len neeren verwondde er verscheidene. Een afdeeling politie, ter versterking uit gezonden, wist den post te ontzetten, maar kon niet beletten dat de opstande lingen de huizen rond den post plat brandden met het doel ook den post in brand te steken. LIBERIË EN DE VER. STATEN. De slavernij. Het departement van Staat te Washing ton heeft, na de verkiezing van Barclay tot president van de Afrikaansche neger republiek Liberië, besloten, de nieuwe regeering nite eerder officieel te erken nen, dan nadat inzake de slavernij en de hygiënische toestanden uitvoering is ge geven aan de maatregelen, die de door den Volkenbond ingestelde internationale oommissie van deskundigen noodig heeft geoordeeld. DE TROEBELEN IN CHINA. Kanton tegen Nanking. De opstandelingen in Kanton hebben blijkbaar tot een gewapende actie tegen Nanking besloten. De regeering te Kan ton zou ter voorbereiding van het offen sief een militairen raad hebben ingesteld, welke uit vijftien generaals bestaat. AARDBEVING TE BOEMIAJOE IN N.-W. MIDDEN-JA VA. Een telefonisch bericht uit Jogja meldt, dat juist een hevige aardbeving te Boe- miajoe heeft plaats gehad, tengevolge waarvan het staatsgebouw gescheurd is, terwijl gevreesd wordt dat de spoorlijn is beschadigd. Nedere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Ramiajoe ligt aan den rand van het Pembarisan-gebergte in de residentie Pekalongan in N.W.-Midden-Java, aan den grooten weg, die Pekalongan en Ban- joemas verbindt, dicht benoorden den pas van Patagoeran. De spoorlijn Cheribon Poerwokerto loopt er langs. hoe dit alles zou afloopen, maar er was weer een crisis doorstaan. Toen Grosve- nor in de dienkamer verdween, keek Hilda op. „Weet vader hiervan af?" vroeg ze. „Ik ben hem tegengekomen in de gang". Hilda knikte. Op het oogenblik had ze van dien kant niets te duchten. Ze keek verbaasd naar Rawlins' kleeren. „Ik zal het je uitleggen", zei hij. „Het was onvermijdelijk, dat alles zoo zou loopen. Je hebt me gisteren nogal royaal geld gegeven. Je hebt het zelf misschien niet eens nageteld. Ik kon er van allee voor koopen. Ik heb natuurlijk niet alles betaald, maar ik ben er toch een heel eind mee gekomen. De rest heb ik laten op schrijven." Sprakeloos van verbazing keek ze hem aan. Niet, dat ze een oogenblik aan zijn woorden twijfelde, want het was blijkbaar maar al te waar, maar toch stond ze ver- &teid „Zelfs een klucht moet aangekleed wor den", zei ze. „Of een society-stuk." In haar hart was ze blü, dat hü er netjes uitzag. Anders was het nog on draaglijker geweest. „Moet ik met .je .moeder spreken over mijn kamer?" vroeg hij. Dat had ze heelemaal vergeten en het kwetste haar opnieuw. Maar sedert den vorigen avond had ze geleerd geen noode- loozen weerstand te bieden. „Je hoeft er moeder niet mee lastig te vallen", zei ze. „De butler zal er voor zorgen." Op datzelfde oogenblik kwam de butler te verschijn uit de dienkamer. „Zeg, Grosvernor", zei "Rawlins kalm. Een oogenblik van verbaasd aarzelen en toen trad Grosvenor nader. „Ik verhuis naar één van de logeer kamers," deelde Rawlins mee en keek even naar hem op. „Als er één is, waar 's ochtends de zon in schijnt, dan zou ik die graag hebben. Wil je er asjeblieft voor zorgen, dat mijn bagage er heen gebracht wordt, zoodra je er gelegenheid toe hebt?" Grosvenor's adem stokte hem onbewust in de keel, als kon dat hem redden van een wissen ondergang. „Ik heb geen opdracht ontvangen....' begon hij. „Wat bedoel je?" Weer keek Rawlins hem scherp aan. „Als ik me niet vergis, heb je zoo juist je opdracht ontvangen." Grosvenor keek onzeker naar Hilda. Kilbourne Heights scheen op zijn maat schappelijke grondvesten te Wankelen. Misschien kon hij niet begrijpen, dat hij van Hilda's kant geen steun hoefde te verwachten, want hij wist nog niet, hoe ver dit vandalisme gedreven werd, maar hij zou weldra inzien, hoe vruchteloos zijn verzet was. „Doe alsjeblieft, wat mijnheer Rawlins zegt," sprak Hilda. „De kamer op het oosten lijkt me het best." Grosvenor werd bleek, toen boog hij en met de houding van een verslagen gene raal of geruïneerd bankier verliet hij het vertrek. „Is het niet genoeg om alleen de familie te vernederen?" vroeg Hilda. „Waag je het ook al het personeel te drillen?" „Wat ik deed, was noodzakelijk," zei Rawlins, terwijl hij nog een stuk toast nam. „Je hebt het misschien niet gemerkt, maar in zekeren zin was de toestand cri- DE KIESWET. Twee artikelen in strijd met de Grondwet? Het Tweede Kamerlid de heer Van den Bergh heeft aan den minister van Bin- nenl. Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is de minister niet van oordeel, dat de art. 5 en 6 der Kieswet, welke het kies recht voor Provinciale Staten, resp. ge meenteraad, mede afhankelijk stellen van het bezit van het Rijksingezetenschap, in strijd zijn met de Grondwet? Is de minister bereid, ten spoedigste wijziging van deze artikelen te bevorde ren, ten einde hen in overeenstemming met de Grondwet te brengen? EEN AANKLACHT. Het bestuur van de afdeeling Gouda van de communistische partij heeft bij de justitie een aanklacht ingediend tegen het echtpaar Van den BroekWilten- burg, die beiden valschelijk zouden heb ben verklaard, dat de handteekening van een hunner onder de candidatenlijst van de communistische partij in kieskring 3 te Gouda niet door juffrouw Van den Broek zou zijn geplaatst. Gedep. Staten van Zuid-Holland zouden op deze valsche tiek. Nu de familie me erkend heeft als vriend des huizes, moest het personeel het ook doen. Nog meer tegenover de familie dan tegenover mij. Grosvenor aarzelde en aarzeling maakt een slechten bediende. Nu we hem goed aanpakken, zijn we meteen klaar met het heele dienstboden- vraagstuk. Grosvenor zal wei voor de rest zorgen. Wel bedankt, dat je me ge holpen hebt." „Ik kon niet anders," antwoordde ze koel. „Dat is waar en hieruit blijkt meteen, dat je de situatie precies zoo zag als ik." Hierna zweeg ze eenigen tijd. Rawlins ontbeet en wachtte af. Ze had hem willen zeggen, dat hij dit gerust kon laten, maar ze was ervan overtuigd, dat hij toch zou blijven. Het was hoogst pijnlijk hem daar tegenover haar te zien zitten, maar toch bedierf het Hilda's eetlust niet Zelfs al had ze geen trek gehad, dan zou ze nog kalm ontbeten hebben, al was het alleen om hem te toonen, hoe weinig ze zich van alles aantrok. Toen ze opstond, vergezelde hij haar tot de hal. „Het buiten van de Harlans grenst aan Kilbourne Heights, als ik me niet vergis," merkte hij op. „Ja." „Om elf uur moeten we er tennissen." „Ik niet." Hij keek oprecht bedrukt. „Maar ik moet je meebrengen," zei hij. „Dat hadden we duidelijk afgesproken." j Nu kon ze eindelijk haar eigen wil eens doen en ze was vast besloten dien door te j zetten. „Ik ga niet," zei ze nadrukkelijk en langzaam. „Als je het noodig vindt mij te verklaringen aan de communistische lijst in kieskring 3 geldigheid hebben ontzegd. DE KORTING OP DE INDISCHE AMBTENAARSSALARISSEN. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het adres van den Volksraad in Ned.-Indië, houdende verzoek het daarheen te leiden, dat de door de Indische regeering be raamde korting van 5 pet. op de salaris sen over 1931 achterwege blijft. Dit adres is gezonden aan de begroo- tingscommissie voor de Indische begroo ting voor 1931. HET DAGBLAD „DE TIJD". De Nederlander meldt: Als reeds kort gemeld, is het te Amster dam verschijnend R.-K. dagblad De Tijd verkocht aan de Maasbode te Rotterdam; het zal met 1, Juli a.s. ophouden te be staan. Omtrent deze transactie vernemen wij nog het volgende: De verkoop van De Tijd kwam voor velen, zelfs voor voor aanstaande personen in het bedrijf, on verwacht. Reeds vroeger hebben herhaal delijk geruchten over fusie van Tijd en Maasbode de ronde gedaan, doch j. deze zijn niet bevestigd. Nu, l1/2 jaar geleden^ heeft de directie van De Tijd besloten haar blad in och tend- en avondeditie te doen verschijnen en het is een politiek geheim, dat dit be sluit niet door haar van harte, doch ge forceerd, onder sterken drang van bui ten, genomen is. De uitgave van het ochtendblad en de malaise schijnen nu de financi'-ele positie van de N.V. Dagblad en Drukkerij „De Tijd" dermate te hebben verzwakt, dat van deze zijde onderhande lingen met de directie van De Maasbode zijn geopend, welke tot den verkoop heb ben geleid. Een Vrijdagavond gehouden vergade-1 ring van aandeelhouders van De Tijd heeft inmiddels het besluit tot yerkoop! van het blad reeds goedgekeurd. Echter zijn bij deze transactie nog an dere zaken betrokken. Want de N.V. had behalve De Tijd, ook de drukkerij 't Kas teel van Amstel, waar o.a. de R.-Kath. Radiogids wordt gedrukt en het R.-K. Volksdagblad De Amstelbode, die hoofd zakelijk uit zetsel van f De 1 Tiid werd samengesteld. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de directie van De Maasbode zich ook een belangrijken invloed in deze beide objec ten verzekerd en wel in dezen vorm, dat een nieuwe N.V. zal worden gesticht, welke de drukkerij zal exploiteeren en De Amstelbode zal uitgeven, in welke N.V. De Maasbode geïnteresseerd is. Deze N.V. zal een klein gedeelte van het technisch en redactioneel personeel van De Tijd in dienst nemen. De Amstelbode zal echter een volksdagblad worden, dat geen belangrijken invloed zal kunnen oefenen op het R.-Kath. cultureele leven. Het redactioneel en technisch personeel van De Tijd heeft Zaterdag ontslag ge kregen, waarbij een opzeggingstermijn, varieerende van 1 tot 6 maanden, is ge steld. Een rapport van de Ned. MIJ. voor Nijverheid en Handel. Een door de Ned, Mij. voor Nijverheid en Handel ingestelde commissie heeft een rapport uitgebracht over het afbetalings stelsel. Onjuiste toepassing van het stelsel, lei dende tot misbruiken van allerlei aard, komt veelvuldig voor. Deze onjuiste toe passing vindt haar oorzaak, eenerzijds in onkunde en slecht begrepen eigenbelang van den handelaar, anderzijds in oner varenheid van den kooper. Dat onkunde en onervarenheid zoo'n belangrijke rol spelen in de practijk van het afbetalings stelsel, vindt zün verklaring in het feit, dat sedert zijn verbreiding credieten wor den aangeboden aan bevolkingsgroepen, die nimmer crediet hebben genoten, door personen, die nimmer crediet hebben ver- Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar bij: Letop naam op den zelfkant Vraagt onze stalen -collectie verontschuldigen, bedenk dan maar een of andere aannemelijke uitvlucht." „Het spijt me, Hilda." „En ik zou je vriendelijk willen ver zoeken," voegde ze eraan toe, „zoolang deze.... deze toestand duurt, geen af spraken voor mij te maken. Ik wensch me zooveel mogelijk overal buiten te houden. Ik ben er van overtuigd, dat je aan mijn verzoek zult voldoen. Probeer weer te zijn als gisteren, toen je me een grooten dienst bewees, zonder er iets voor te vragen." Ze liet hem achter in de hal en ging naar boven naar haar kamer. Rawlins dacht ernstig na over haar woorden. Die laatste zin gaf hem een onbehaaglijk ge voel. Hij voelde zich op dat oogenlbik niet buitengewoon heerschzuchtig; maar ten slotte haalde hij de schouders op, als om zichzelf er van te overtuigen, dat alles berustte in handen van het Noodlot. „We moeten nu wel doorzetten," mom pelde hij. „Maar hoe ver?" Op het terras trof hij Marian aan, die haar arm door den zijne stak en met hem ging wandelen. „Het gaat fijn!" riep ze uit, toen ze van uit huis niet meer gehoord konden wor den. „Het speet me, dat ik al ontbeten had vóór jou, maar ik heb altijd zoo'n honger. Hoe kom je aan al die kleeren?" Hij scheen liever niet over zijn kleeren te spreken en ze liet het onderwerp dus voor het oogenblik met rust, hoewgl het financieele deel haar veel belang inboe zemde. „Hebben ze je verteld, wie dit alles uit gedacht heeft?" vroeg ze. „Ja, maar ik weet nog niet zeker of ik je er voor moet bedanken." strekt. Kortzichtigheid kan den hande laar drijven tot redelooze concurrentie. Dit leidt tot een voor beide partijen scha delijke verwaarloozing van selectie bij het winnen van relaties, vaak ook tot onver antwoordelijke colportage-methoden. De toepassing van het stelsel zelf zal het gebrek aan ervaring doen verminde ren. Bovendien zal zich op den duur, evenals bij den contanten handel, een tra ditie ontwikkelen, waarnaar koopers en verkoopers zich kunnen richten. De ongewenschte middelen, welke wor den aangegrepen om het debiet te ven grooten, zullen op den duur zichzelf wrei ken, daar zfj door hun aard noodzakelij kerwijze ten koste van het gehalte der cliëntèle moeten werken. De oommissie is dan van meening, dat ook op dit terrein uiteindelijk de belangen van kooper en verkooper parallel loopen en dat het kwaad zichzelf op den duur grootendeels zal genezen. De commissie twijfelt aan de practische uitvoerbaarheid van dwingende maatrege len, welke dit genezingsproces zouden kunnen versnellen. Zij is echter van oor deel, dat ter reguleering van de toepassing van het stelsel en ter verzachting van de uitwassen, welke zich thans in de practijk voordoen, door samenwerking van de han delaren en door voorlichting van het pu bliek veel zou kunnen worden bereikt. Ook van de houding van den rechter is in dezen invloed te verwachten. De samenwerking der handelaren zou kunnen bestaan in de oprichting van plaatselijke zoo noodig landelijk gecen traliseerde advies-, registratie- en in- formatiebureaux. De voorlichting van het publiek zou kunnen bestaan in het op groote schaal verspreiden van vlugschriften, waarin wenken worden gegeven aan hen, die ep afbetaling wenschen te koopen en waarin op de gevaren van „overkoopen" wordt gewezen. Door in de gevallen, welke hem worden voorgelegd, zooveel mogelijk te rade te gaan met de werkelijke verhoudingen, kan de rechter de gevolgen van ondeugdelijke praktijken voor een gedeelte verzachten. „Ben je niet blij over je promotie? Het lijkt me eenig om ineens rijk te zijn. Ik weet er alles van." „Ik was me niet bewust van eenigen financieelen vooruitgang." „Maar het komt op hetzelfde neer," hield ze vol. „Je logeert hier en hebt mooie kleeren; je kunt doen en laten wat je wilt en alles staat tot je beschikking. Wat kan je nog meer wenschen? Wat is er anders nog? Ik wed, dat jij op het oogenblik rijker bent, dan ik." Hij veranderde snel van onderwerp, want Marian vertoonde bekende sympto men. Hij vertelde haar dus van Grosvoffor, wat ze zulk een heldhaftig feit vond, dat ze bleef staan en hem plechtig de hand drukte. Eenigen tijd liep het gesprek daarna over duiken en ze spraken af dien middag eens terdege te oefenen. Daarna hadden ze het over alle gasten en even later sprong Marian weer op een ander onderwerp over. Rawlins begreep langzamerhand haar gedachtengang. Als Marian plotseling, quasi toevallig, over iets begon, was het altijd iets, dat ze belangrijk vond. Ze had de gewoonte over belangrijke quaesties te zwijgen en ze er dan nonchalant uit te flappen. Het was een haar eigen tactiek. „Hoe schiet je op met Hilda?" vroeg ze. „Dat gaat best." „Geen kunstmatige afkoeling?" Als eenig antwoord lachte Rawlins. „Zal wel overgaan," zei Marian. „Ze kan de ij. fabriek niet eeuwig laten werken. Je weet zeker wel, wat ze mankeert?" „Ik heb niets gemerkt." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1