DE GEVOELIGE ZEEPBEL. xxxxxxx)<x rnmmu SAMBO EN JOCKO VAN EEN LEEUW EN EEN AAP iiiiiimül Uit de geschiedenis van de parapluie. Merkwaardige rekenvoorbeelden. Sch RAADSELS. X seling herinnerde hij zich weer, wat hij voor stoute streek den vorigen avond had uitgehaald, maar nu was alles weer goed. Toen oom Kees, want die was het, die de stoute knaapjes had teruggevon den, een kort hevel riep en een paard in draf oversloeg, sloot Jantje glim lachend de oogen. „Nu is alles weer goed", mompelde •hij en viel in slaap. (Nadruk verboden»). Met Kerstmis hang ik een kous aan 't bed, En heb daarbij wel even pret. Ik heb toevallig geen rood haar, De soep staat 's middags voor mij klaar. Tien jaar, dat ben ik bijna al, Mist leidt vaak tot een ongeval. Irma is een meisjesnaam, Soms zit ons poesje voor het raam. Een mat ligt er voor iedere deur, En rozen geven fijne geur. Op ieder schip vindt men matrozen, En de oplossers hiervan zijn bolleboozen. INA BOE-LS. Mijnheer de Kindervriend. Ik ben een nieuw vriendinnetje, Mijn Moeders eenigst kind, 'k Wil raadsels op gaan lossen, Omdat ik het aardig vind. Mijn naam is Leida v. d. Kamp, Ben negen jaren oud; Dan heb ik nog een Vader, Die heel veel van mij houdt. "k Ben in Den Helder niet geboren, Maar wel in Nederland, Als u dit rijmpje aardig vindt, Zet het dan in de courant Meer weet ik niet te schrijven, V Geloof dat u nu alles weet, "k Ga nu de raadsels raden, Dan ben ik gauw gereed. Bij het invoeren van nieuwtjes lachen de meesten, daarmede het bewijs leve rende, dat zij niet veel verder zien, dan hun neus lang is, aan niet veel gewend zijn en dom zijn in hooge mate, daar vele nieuwigheden later als gewoonhe den worden beschouwd. De parapluie is daarvan een goed voorbeeld.Van Chineeschen oorsprong kwam het ding over Perzië naar Europa. Het eerst werd het in Engeland gezien, toen in 1780 zich de Engelsche schrijver Han- way, gewapend met zoo'n parapluie in de Londensche straten vertoonde. Van alie kanten stroomden de menschen bij een om het wonder te aanschouwen, doch al spoedig veranderde de stem ming onder het publiek. Inplaats van den drager van het nieuwe voorwerp vrij te laten in zijn bewegingen en hem ongestoord zijn gang te laten gaan, be gon men hem te schimpen en uit te lachen, terwijl de lieve straatjeugd, evenals bij ons zoo vaak voorkomt, hein met handen vol modder begon te gooien. Het scheen wel, alsof Hanway een daad had gepleegd tegen de goede zedcni, zoo werd hij aangevallen en ge plaagd. Meermalen heeft hij zijn para pluie moeten laten overtrekken met nieuwe zijde wanneer deze gescheurd was door de vele steenworpen. Hij gaf het echter niet op en smaakte tenslotte nog het genoegen, bij zijn leven nog te mogen ondervinden, dat de Londenaars tenslotte er toe overgingen zich van een parapluie te bedienen, om zich te gen den regen te beschermen. Eenige jaren geleden publiceerde de bekende rekenkundige A. Hall een boek, waarin hjj verschillende reken kunstige merkwaardigheden had ver zameld. Enkele daarvan zijn werkelijk de moeite waard om aan de vergetel heid te worden ontrukt. Hieronder volgen er eenige: 1X9 12X9 123 X 9 1234 X 9 12345 X 9 123456 X 9 1234567 X 9 12345678 X 9 123456789 X 9 2 3 4 5 6 7 8 9 10^ 11 ■111 1111 =11111 =111111 =1111111 =11111111 111111111 =1111111111 Het tweede voorbeeld laten wij hier achter volgen; het is een omkeering. van het eerste en minstens even ver bluffend. Van welke zijde men de zaak ook bekijkt, steeds stuit men op dezelf de regelmatigheid van opvolgende ge tallen. Kent men de getallentheorie dan is dit verschijnsel gemakkelijk op te lossen. 1X8+1=9 12 X 8 2 98 123 X 8 3 987 1234 X 8 4 9876 12345 X 8 5 98765 123456 X 8 6 987654 1234567 X 8 7 9876543 12345678 X 8 8 98765432 123456789 X 8 9 987654321 (Nadruk verboden.) NEW YORKS TELEFOONGIDS Tusschen Aal en Zzyd. De nieuwe New Yorksche telefoon gids bevat als alphabetisch-uiterste namen B. S. Aal en Lewis B. Zzyd. In de Amerikaansche metropolis hebben sinds jaren het Joodsch en het Iersch element een wedkamp om de suprematie gehouden, en ook nu nog gaan zij nek-aan-nek. Elk van beiden omvat ongeveer 1/3 der bevolking. Dit jaar is de meest voorkomende naam in den gids die van „Cohen". Gecombineerd met „Cohn" neemt hij 36 volle kolommen in beslag, waarbij zelfs de naam „Smith", ook al neemt men de „Smyth's" mee, met 24 kolom men belangrijk in de minderheid is. De „Kelly's die als het Iersche equivalent van de „Cohen's" worden beschouwd, nemen maar 81/* kolom in. „Jones" heeft een ruimte van negen kolom noodig; de namen, die met „Wein" beginnen, niet minder dan 22 kolom. Er zijn voorts te New-York 45 perso nen van den naam Caruso met telefoon. Van de geheele bevolking zijn twee millioen menschen van buitenlandsche geboorte Vier-en-een-kwart millioen zijn er, met dezen mee, van vreemde Wij willen hieronder een proef beschrijven, welke heel gemakkelijk te nemen is, en die niet alleen zoo interessant is, omdat het een natuurkundige proef is, maar omdat de aanblik van de proefneming zoo aardig is. Het betreft hier de invloed van geluidsgolven op een zeepbel. Dat klinkt erg hoogdra vend, wel? Maar de proef zal jullie wel aantoonen, dat de zaak niet zoo droog en taai is, als jullie dachten. Wij zetten op verschillende afstanden, die men 't beste zelf kan bepalen, een brandende kaars, een wijnglas of eierdopje, en een projectiescherm, dat wij zelf vervaardigd hebben uit een blad dun, wit papier, waaromheen wij een kartonnen lijst hebben geplakt. De afstand scherm-glas meet ongeveer zes tot vijftien centimeter bedragen en die tusschen glas en kaars ongeveer 60 tot 100 centimeter. De rand van het wijnglas (of eierdopje) bestrijkt men met een beetje glycerine en hierop wordt thans een zeepbel geblazen. Een zeepbel wordt steviger, als men een beetje glycerine aan het water toevoegt. Nu doet men het licht in de kamer uit(behalve de kaars) en sluit de gor dijnen, zoodat alleen het kaarslicht zijn schijnsel verspreidt. Binnen enkele seconden zal men nu op het scherm een schitterende, kleurige projectie van de zeepbel zien verschijnen. Nu neemt men een blad papier, rolt hier een koker van en houdt deze met het eene einde vlak bil de zeepbel. Daarna zingt men verschillende tonen door de rol heen. De geluidsgolven komen zoo doende dadelijk in aanraking met de zeepbel en naarmate zij hooger of lager zijn, doen zij in de zeepbel meer of minder sterke trillingen ontstaan ont staan, die op het scherm merkbaar zijn door een voortdurende wisseling van de kleurschakeeringen, hetgeen een alleraardigst effect oplevert. Steeds kan men nieuwe kleuren te voorschijn tooveren, daar men er voor kan zorgen, voortdurend andere tonen in de rol te zingen. (Nadruk verboden.) afkomst. Dat is 76 van de totale bevolking. New-York telt meer Ieren dan Cork, meer Duitschers dan München, meer Italianen dan Rome, meer Polen dan Wilna. Daarentegen wordt de naam Midgley, een naam die in Yorkshire tienduizenden malen voorkomt, slechts driemaal in den New-Yorkschen tele foongids vertegenwoordigd. „Eens", vertelde de wereldreiziger, „had ik een ontmoeting met een leeuw en ik had geen andere wapens om hem te dwingen dan mijn oogen". „En kon je hem daarmee dwingen?" „Uitstekend. Hij raakte me niet aan". „Vreemd. Hoe verklaar je dat?" „Nou, ik denk wel eens, dat het was, omdat ik boven in een hoogen boom zat". Goede oplossingen van beide raad sels ontvangen van: C. B.; J. B.; A. en M. B.; A. de B. (IJmuiden); M. B.; L B.; W. B.; C. C.; D. C. D.; G. D.; N. D.; M. G.; L. H.; N. v. d. H.; A. J.; H. K; J. P. v. d. K.; N. K.; A. K. (IJmuiden); L. v. d. K.; A. E. K.; B. K.; J. K.; H. L.; D. en S. L.; P. L.; T. L.; G. M.; J. O.; M. v. P.; C. v. S.; D. en M. S.; L. v. S.; R. S.; A. v. S.; M. en J. S.; A. en J. T.; S. T.; M. T.; C. V.; T. W.; A. W. en J. v. Z. Oplossingen der vorige raadsels. I. Kous II. mat, roos, matroos. Even Rood Soep Tien Mist Irma Soms Nieuwe raadsels. L Op de horizontale en verticale lijn komt de naam van een stad in Gel derland. X X X x x X x le rij de gevraagde plaatsnaam; 2a rij een vogel; 3e rij iemand van hoogt afkomst; 4e rij vindt men in bed; 5« rij jongensnaam; 6e rij een jongens naam; 7e rjj lichaamsdeel; 8e rij deel van een mast; 9e rij medeklinker. (Ingez. door J. v. d. V+ IL Kent ge een dier, dat tegelijk een kleedingstuk aanduidt? Wat wordt grooter hoe meer er ai- gaat? (Ingez. door Jetty B.). - door Th. ROTMAN IIIIHm 'ArL.I pfy1 nauwtijks beeft hij uitgesproken, 8°ml daar klinkt een harde slag! V» i)d open vliegt de deur! Om 't hoekje Koffll^SBominend, Sambo voor den dag! 3311 den n» vtucttt tot achter m 't totaal»! "4- De sohoolopzincr (met de juffrouw En meester op de kast gevlucht) Ligt met den kaartenstok te zwaaien, Terwijl hij angstig slikt en kucht; En elk wacht, bevend als een riet, .Wie 't eesst in Sambols keelgat sebieb OS- Totdat, door al dat angstgetrappel De heele kast aan 't wank'len gaat, En dan met alles wat er op zit, Plots met een klap vooroversdaat Sana spnmgt op zij maar onze held Kaakt met zjjn staavtje vastgefcnekH. 1*6. Nu klimmen, op een sein van meeste^ De jongens alle op de kast; Zoo'n vracht kan Sambo niet verzette^ Hij zit secuur en stevig vast; Vriend Jocko neemt, ten einde raad. Een mkt-boöibapdentewt te baat.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 11