POPULAIRE RUBRIEK POPULAIR B>rVO^qrf5^IH\5aMDÊ.HeLpERi3Cfï^ COURAHT Verkiezingen in het Zuiden. 490 VAN ZATERDAG 13 JUNI 1931. Pesos voor een stem De verkiezingen besloten met zang, dans en wijn. Film of werkelijkheid. De detective. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) Naar aanleiding van de a.s. gemeenteraadsverkiezingen ge ven wij in volgend interessant artikel over „stembustoestan den" in Zuid-Amerika. Het is een gloeiend heete dag in den Argentijnschen zomer. Bijna loodrecht staan de brandende zonnestralen op de dorre pampa's. De hemel is een tonig blauw. Het zachte windje, dat uit een oven schijnt te komen, waait gele stofwolken op, die als leelijke sluiers over het land liggen. Maar vandaag zijn er verkiezingen in het stadje RiQ Negro en daarom galoppeeren de man nen bij troepen door het veld om tijdig hun stem te kunnen uitbrengen. Toch dwingt de middaghitte hen tot een siësta. Zij stijgen hier en daar af in de schaduw van een eucalyptusboom, stoken een vuurtje van de droge gras halmen en koken daarop wat water in hun kleine veldketeltjes. Daar wordt thee van geschonken in de bombilla, de uitgeholde kalebas, zoo hard als hout. Zij rollen sigaretten van maïs- bladeren en zwarte tabak, die met stroop tot rollen is geperst. Het ge droogde vleesch wordt met wijn of gegist suikerrietsap „besproeid" en na hun maaltijd drukken de gauchos hun vilthoeden weer diep in hun oogen en bestijgen zijn hun paarden om ver der te rijden over de steppen. Siete y medio. De dag der verkiezingen is een feestdag. Voor de herberg staan vele méisjes met donkere oogen en bloe men in het haar. De balkons zijn ver sierd, in de straten ziet men bonte wimpels en allerlei aanplakbiljetten. Een bedelaar te paard, die nog te lui is om af te stijgen, reikt een potje aan een lange stok door de ramen en zamelt zoo zijn geld in. Er komen steeds meer gauchos de binnenplaats van de herberg oprijden, waar zij hun paarden ontzadelen en op luiden toon opmerkingen wisselen over politiek en vrouwen. De herbergier zelf is de po pulairste candidaat voor de kiezers en daarom schenkt hij gratis wijn en jenever en betaalt hij iedereen voor zijn stem een paar pesos, die dadelijk verdobbeld worden in het nationale Het was in den tijd, toen de jongste wereldoorlog ook in ons land de gevol gen ervan pijnlijk deed voelen. Gelei delijk was er voedselschaarste gekomen en dat was oorzaak, dat sommige min der met aardsche goederen gezegenden er geen been in zagen, zich de begeer de versterkende middelen toe te eige nen op een wijze, die flagrant in strijd was met de begrippen van het mijn en dijn. Speciaal de boeren van West-Brabant hadden last van de ongure elementen, die stad en land afreisden om zich ten koste van den noesten landman te goed te doen aan de vlijtig gekweekte en gaarne geoogste eetwaren. Zoover kwam het, dat op verschil lende dorpen z.g. veiligheidswachten werden opgericht. Zij bestonden uit een groote vereeniging, welker leden om beurten in groepjes van vier of vijf personen een gedeelte der plaats in de nachtelijke uren onder toezicht hiel den. En zooveel goeds werd van de vei- spel siete y medio. Wanneer men als vreemdeling in Argentinië vertoeft, is het niet raadzaam daaraan mee te doen. Men zou zeker verliezen en als men het waagde, te protesteeren met een beschuldiging van valsch spel, zou men misschien weieens de praktijk ondervinden van het gezegde, dat re volver en mes bij den gaucho zeer los zitten. z Het avondfeest. In de groote overdekte plaats, waar de aarde hard is vastgestampt, zit het comité aan de stembus. Oppositie wordt niet geduld en als er bij onge luk toch een ongewenscht stembiljet in de bus mocht komen, dan wordt dat er bij de telling zorgvuldig uitgevischt en door een handvol andere vervan gen. De bewoners van de pampastadjes geven er ook niet zooveel om, wie er gekozen wordt. Zij hebben veel meer belangstelling voor het schrille kerk klokje, dat het Angelus luidt en het sein is voor het avondfeest. De sche mering is reeds ingetreden, doch de avond is zeer helder en tegen den lich ten hemel zijn reeds verscheidene sterren te zien. Een paar gauchos be ginnen op de guitaar te tokkelen en zingen een paar melancholische lied jes, voordat het dansen begint. Maar dan vallen plotseling, eigenlijk zonder overgang, de drukke banjo's in. De paartjes dansen en verdwijnen ook wel eens in de donkere schaduwen van de tuinen, waar de nachtbloemen zware geuren verspreiden. Vleermuizen sui zen zacht langs de lampions en men hoort slechts uit de verte het meeslee- pende geluid der guitaren. De dansers raken opgewonden door den wijn, door de muziek en door den zwoelen nachtwind en menig mes wordt al los ser in de scheede geplaatst. Maar dan weerklinken er plotseling luide Viva's! De candidaat die met algemeene stem men verkozen is, verschijnt met een paar getrouwen in de herbergen. Allen verdringen zich om hem heen en met luide woorden dankt hij voor het hem bewezen vertrouwen. Er worden dooi den herbergier weer nieuwe tonnen wijn beschikbaar gesteld en het feest gaat door, totdat de zon zich vertoont aan den Oostelijken horizon. Dan pas li gheids wachten verwacht, dat de land bouwers, die hun hoeven gaarne be waakt zagen, behalve den vereischten geldelijken steun, ook gaarne andere materieelen steun verleenden, in den vorm van gereedgezette spijzen of boomvruchten, die gaarne werden ver orberd en die voor de wachten een lok aas waren om toch vooral de „goede" hoeven met een controle-bezoek te ver eeren. Zoo gebeurde het ook in een klein dorpje van West-Brabant, dat een landbouwer laten we hem Krelis noemen met zulke verlokkende mid delen telken nacht de veiligheidswach ters ten zijnen huize lokte. Toen was zijn adres weldra zeer bekend en er ging geen nacht voorbij of zijn hoeve werd gecontroleerd, wat bleek uit het steeds spoorloos verdwijnen van het heerlijke, dat in de keet, een aanbouw van de woning was gereed gezet. Echter op een morgen, vond hij de deur, die vanaf de keet naar de keuken leidde, op een kiertje staan. Dat was verdacht en dies trok Krelis op onder zoek uit: En hij ontdekte wat. Uit de schouw was een lekkere worst, die daar te rooken hing, weggenomen. En waar achtig hij was opgegeten ook en wel in zijn eigen huis. Daar in het hoekje on der de kast, lag nog het overschot. Een klein eindje, vies afgeknabbeld was alles wat er van overgebleven was, be halve dan de ijzeren haak, waar hij aangehangen had. worden de paarden gezadeld. Maar nu galoppeeren de gauchos ook spoedig weer terug door de eenzame velden. De verkiezingen zijn afgeloopen. De stembus ontvreemd. Het gaat niet overal zoo ordelijk en vreedzaam toe bij de verkiezingen. In de Zuid-Amerikaansche staten en in Mexico is het herhaaldelijk voorge komen, dat een ongewenschte candidaat werd neergeschoten of tijdig in de ge vangenis werd gestopt onder de be schuldiging van hoogverraad. Zoo is eens het volgende gebeurd te San Pedro in Paraguay, overigens een rus tig en aantrekkelijk land, waar men echter voortdurend een hevigen strijd heeft tusschen de „rooden" en de „groenen". Vermoedelijk weten zij zelf niet eens, waarom zij vechten, maar dat doet ook niets terzake. Nu, de verkie zingen zouden plaats vinden in het raadsgebouw en recht daar tegenover bevond zich de herberg van Medrano, waar de kiezers een hartversterking plachten te nemen. De verkiezingen waren goed en wel afgeloopen en de „groenen" hadden de overwinning be haald, toen plotseling een van de „roo den" uit een raam van de herberg met een Winchestergeweer het vuur opende op het tegenoverliggende stem bureau. Het geheele stemcomité inclu sief de vertegenwoordiger der regee ring sloeg op de vlucht en men moest zich verbergen in een boot. Intusschen maakte de „roode" zich meester van de stembus en verdween daarmee in het ontoegankelijke strandbosch. De klok verzet! Ook in andere Zuid-Amerikaansche staten gaat het bij de verkiezingen zon derling toe. Het volk wordt den weg naar de stembus maar al te dikwijls ge wezen door gewapende politie en on gewenschte candidaten worden door allerlei listen uitgeschakeld. In een stadje ergens in Chili moest zoo'n on gewenschte candidaat eens een open bare verkiezingsrede houden in het raadhuis. Uit de geheele omgeving was het volk samengestroomd en men had reden om te meenen, dat zijn populari teit grooter was dan die van den can didaat der regeeringspartijen. Wat zou men doen, om hem het spreken te be letten? Wel, de vergadering zou om twee uur 's middags beginnen. Men zette nu eenvoudig de klokken van het raadhuis en van de kerk op midder nacht en nu mocht onder het voor Hij bedacht dat een geroutineerde dief natuurlijk niet enkel een worst zou opeten, doch dat hij minstens een paar andere en een goede zijde spek zou hebben ingepikt. Bijgevolg was er geen sprake van, dat een of meer leden van de beruchte dievenbende zijn woning tot doelwit hadden gekozen. Maar wie dan? Tegen den avond had hij een oplos sing gevonden. Krelis had zóó geredeneerd: „Als de veiligheidswachters de worst hebben opgepeuzeld, dan zullen ze nu, nu ze den weg weten, het nog wel eens doen als ze de kans schoon zien. En als ik de deur nu openlaat en dan op den uitkijk zit op een verborgen plaats, waar ik alles kan zien, dan moet ik den dief of de dieven betrappen, al is het vandaag niet, dan is het morgen of later". Met kloppend hart wachtte hij den nacht af. Alles sliep, de boerin niet het zachtste. Zonder moeite schoof hij van zijn legerstede, kleedde zich stillekens aan, zocht de keuken op en verborg zich achter in de kast, waaronder hij des morgens het stuk worst gevonden had. Door een spleet in de deur kon hij precies de schouw met hammen en worsten in 't vizier houden. Zoo wachtte hij de veiligheidsmannen af. Hoe lang hij zat, daarvan had hij geen denkbeeld. Het werd hem haast te benauwd in zijn vrijwillige gevangenis. wendsel, dat nachtelijke vergaderingen verboden waren, niemand de vergader zaal betreden, ondanks het feit, dat de zon hoog aan den hemel stond. Alle protesten waren tevergeefs. Men moest zich houden aan de officieele klokken en die stonden op middernacht. Stieren in de politiek. Een nadere vergadering werd op nog primitievere manier uit elkaar gedre ven. Men liet een paar stieren uit den „corral" ontsnappen en met de horens omlaag op de menschen afstormen. De candidaat, die zoo juist nog overliep van moed en kracht, bracht zichzelf in veiligheid in een hoogen boom, terwijl zijn aanhangers in een paar schuren wegkropen. Het komt ook wel eens voor, dat bij het tellen der stemmen meer stembiijetten uit de bus worden gehaald dan er kiesgerechtigden zijn. Zoo kunnen er altijd wel candidaten worden verkozen met een overweldi gende meerderheid. Neen, dan is het in ons land met zijn vele partijen en partijtjes toch nog beter. Daar kan ten minste iedereen zijn eigen stokpaardje berijden! Dr. F. O. Sternberg. (Nadruk verboden). Zij: „Ik hoor, dat Grant in het zie kenhuis ligt.' Hij: „In het ziekenhuis? Welnee, ik zag hem gisterenavond nog met die opgedirkte blondine dansen." Zij,: „Ja, dat was zijn vrouw." Passing Show, Londen. Eindelijk, ja, daar hoorde hij voet stappen. Nog eens overviel hem de vrees, voor een dievenbende, doch het geluid van zacht schertsende en lachen de stemmen, stelde hem gerust. - Wie 's nachts komen met oneerlijke bedoe lingen, maken niet zooveel gedruisch, bedacht hij. Nu waren ze in de keet. Hij hoorde, hoe er een z'n tanden in een appel zette, hoe een ander met een lepel ram melde in een schaal met pap, die z'n dochter Anne-Marie eigenhandig had bereid en gereed gezet. Wacht nu zou het gebeuren wat hij verwachtte. Hij hoorde reeds hoe er in de keet werd gesproken over het vreemde verschijn sel, dat de deur van de keuken open stond. Krelis loerde zich de oogen haast uit het hoofd om toch maar goed te zien. Waarlijk. En dat is Jan Louwersen nog wel, dezelfde, dien hij kortgeleden de deur heeft uitgejaagd, toen hij hem kwam vragen om te mogen trouwen met Anne-Marie. Zoo, die wil zich dus op die manier wreken. Zie, nu loopt hij rond langs de muren, kijkt onder de tafel, loert om een hoekje van de kast.... gelukkig niet er in. En nu, jawel, nu naar de schouw. Jammer toch, dat de even geopende deur niet genoeg licht uit de keet door laat om te zien. wat hij eigenlijk uit voert. Maar twijfel is onmogelijk. Jan is de dader. Reeds denkt de boer den tajd ajjp om

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5