Spionagedienst tijdens den wereldoorlog. 'n Greep van Dit en Dat Hoe Karl LODI den dood vond. De avonturen van K. F. MUIIer. De tegenspionnage is uitsluitend in handen van den geheimen dienst van Scotland Yard, het hoofdbureau van politie te Londen. Haar voornaamste taak is wel de bewaking van vreemde gasten en potentaten. Een jaar voor den oorlog speurde zij de adressen van alle Duitsche agenten in Engeland op en nam den 4en Augustus alle 230 ge vangen, voordat zij nog een keer hun beroep uit hadden kunnen oefenen. Dat was haar belangrijkste bijdrage tot geheimhouding der Engelsche mo bilisatie. He Duitsche spionnage had iedere bron van informatie verloren en het duurde weken, voordat de eerste Duit sche agenten in Engeland konden landen. De speciale afdeeling der politie moest ook de 80000 vijandige buiten landers bewaken en tenslotte stelde zij de postcensuur in. Op welke wijze zij tegen de Duitsche spionnen te werk ging, zal ik hier met twee voorbeelden aantoonen: Het einde van Karl Lodi. Karl Lodi, een reserve-officier der Duitsche marine, was een der eersten, die naar Engeland werden gezonden. Lodi had voor den oorlog Engeland als gids van het reisbureau Cook naar alle richtingen doorkruist. Hij sprak de Engelsche taal als de inwoners en bood slechts uit patriottische overwe ging zijn diensten aan bij den Duit- schen geheimen dienst. Hij had echter weinig of geen routine en reeds onmid dellijk bij zijn aankomst zond hij van uit Edinburgh een telegram naar Zwe den dat argwaan opwekte en aanlei ding gaf tot scherpe controle van zijn correspondentie. Daar zijn brieven niet in geheimschrift, doch in open En- gelsoh of Zweedsch waren gesteld, kon gemakkelijk worden vastgesteld, dat hij berichten verzond over kustvestin- gen aan de Firth of Forth. Zijn lot was snel bezegeld. Men liet hem nog een week in vrij heid, die hij voor een reis naar Dublin en Liverpool benutte, vanuit béide plaatsen werden berichten over het havenverkeer opgevangen. Den 2en October werd hij gevangen genomen en den 30en en 31en voor den krijgsraad gedaagd. Zijn moed en pa triottische overtuigingen maakten grooten indruk, toen zijn vonnis was uitgesproken, dankte hij den officier, die over het battaillon in den Tower van Londen het commando voerde voor de goede behandeling. Toen viel hij on der de kogels van een peleton. De eenvoudigheid van zijn ontdek king werkt beschamend, doch alle 31 Duitsche spionnen, die in het verloop van den oorlog in Engeland gevangen werden genomen, kwamen op een der gelijke simpele wijze aan hun einde, Twaalf van hen werden geëxecuteerd,, één pleegde zelfmoord. Evenals in den Engelschen spionnagedienst zijn er in den Duitschen slechts weinig vrouwe' lijke spionnen opgetreden, van de wei nigen die naar Engeland kwamen en ontdekt werden, werd er geen enkele terechtgesteld. Hlglistrect nr. 578. Een Duitsche spion van groot for maat was K. F. Miiller, die tot 1915 on ontdekt bleef. Müller behoorde tot het commercieele type van den spion. Naar alle waarschijnlijkheid hebben hem materiëele zorgen in de rijen der spionnen gedreven. Hij was van Baltische afkomst en kon zich gemakkelijk voor een Rus uitgeven, om zoodoende onopvallend in het land te blijven. De postcensuur, die natuurlijk niet in het blinde weg kon werken, had de Engelsche agenten in de neutrale landen o.a. de opdracht versprekt de adressen van de tusschenpersonen op te sporen. In den loop van 1915 was men in neutrale landen enkele adressen op het spoor gekomen, die openlijk Duitsche spionnen behulpzaam waren. Aan de hand van zulke lijsten werd de Engel sche post gecontroleerd. Toen men op zekeren dag den brief voor een zekeren Cohen vond, die aan een verdacht adres in Rotterdam was gericht, opende men den brief en en vond als afzendadres Highstreet 578. Een blik in het adresboek verklaar de, dat op dit adres geen Cohen was gevestigd. De brief verhuisde naar de technische afdeeling en werd onmid dellijk onder een heet strijkijzer ge legd. Bruin en duidelijk te lezen tra den tusschen de inktregels andere te voorschijn, die nauwkeurige bewegin gen over de Engelsche troepen in Vlaanderen bevatten. Uit het poststem pel werd vastgesteld dat de brief op een bepaalde plaats in Londen, die een Highstreet met zoo'n hoog num mer bezat, zou zijn afgegeven. Op het aangegeven numfner woonde een bakker met een Duitschen naam, Hahn. Hij was de zoon van een gena- turaliseerden Duitscher. Al heel spoe dig wist men dat hij in 1910 bankroet was geweest, doch later opnieuw zjjn zaak had opgezet en de onderzoekin gen wezen uit, dat hij door den Duit schen geheimen dienst werd betaald om voor Duitsche spionnen als tus- schakel te dienen. In den kelder vond men materiaal dat diende tot het ver vaardigen van onzichtbare inkten en hiermede was bewezen dat hij met den spionnagedienst in betrekking stond. Hij ontkende echter pertinent een ze keren Cohen te kennen. Bjj de buren werd navraag gedaan en enkelen wisten te vertellen, dat dik wijls een Rus in de bakkerij werd ge zien; een vrouw kende zelfs den naam: Müller .Na een driedaagsche jacht werd Müller in Londen gesignaleerd. Hij werd gevangen genomen, veroor deeld en doodgeschoten. Met Müller deed de Engelsche spionnagedienst een goede vangst Men bezat zijn voor den dag te komen, doch dan over valt hem plotseling de vrees, dat de veiligheidswachten op afspraak hande len, dat ze alles ontkennen zullen, en hem zelf vrij onzacht zullen behande len. Neen, dan is het beter morgen den veldwachter te ontbieden en dien het zaakje te laten opknappen. Het geluid in de keuken is intus- schen verstomd. Ze zijn gevlogen, allemaal, en met hen een worst of een ham. Maar nu is het ook de laatste keer. Morgen liggen z? *n (?.e k°eien van den veldwachter, dien hij, Krelis, met een flinken fooi tot kranig optreden zal weten over te halen. Terwijl Krelis zich aldus verkneu kelt in het schitterende verschiet, over valt hem plotseling een geweldige angst. Weer is er gedruisch in de keet. Fluisterende stemmen, een ge smoord lachend geluid dringt tot hem door. Weer wordt er licht ontstoken in de keet, en een zacht gerammel als van ijzeren voorwerpen doet zich hooren. Het angstzweet breekt Krelis uit, want natuurlijk zijn er nu geroutineerde in brekers en dieven aan het werk, voor zien van allerlei gereedschappen, ge wapend wellicht tot de tanden. Onge twijfeld hebben ze den aftocht der vei ligheidswachters afgewacht en komen om htm slag te slaan. N-ag nooit in zirjn leven heeft EreUs wovetf a«gst uitgestaan ah? in deze dekadres in Holland en verzond daar heen onware berichten. Na eenigen tijd kwam er een groote som geld, die eigenlijk voor Müller bestemd was, doch die door de Engelschen rustig werd opgestreken. Dit was het bewijs er voor, dat de Duitschers van het ein de van hun spion nog niets hadden vernomen, eerst begin 1916 werd dit bekend. Zulke trucs konden slechts een hoog enkelen keer in praktijk worden ge bracht, het beroemste voorbeeld is wel het volgende: Aan het Turksche front. Daar had generaal Allenby in Juli 1917 het opperoommando overgeno men. Toen hij een offensief tegen het Turksch-Duitsche front opende vond hij de volgende positiestelling voor zich. De Turken waren bij Gaza aan de zee gelegerd in een bijna zoo goed als onneembare stelling, doch hoe verder de Turksche linies landwaarts inliepen, des te zwakker werden zij. 40 K.M. Oostelijk van Gaza, in de woestijn, had een aanval weinig succes. Aan dezen kant de operaties te begin nen, vereischte omvangrijke voorberei dingen. Behalve de aanvalstroepen moest hij ook water, voedsel en muni tie door de woestijn naar de bewuste plaats laten vervoeren. De bedoelde plaats Beersheba vormde de sleutel van het Turksche front. Het was van het grootste belpng haar bij den eer sten aanval al te nemen. Doch hoe moesten de voorbereidingen voor het offensief voor de Turken verborgen blijven? De eerste baby. De Engelsche geheime dienst of liever chef Al nam de uitvoering van het plan in de hand. Ten eerste begon men wekenlang valsche draadlooze be richten den aether in te zenden, die naar men wist, door de Duitsche sta tions werden opgevangen. Voor de week van den aanval wer den valsche berichten over den gene raal verspreid, die, naar werd gemeld, op weg naar Kaïro was. Na deze voorbereidingen bracht Al zijn voornaamste Schlager. De op- marsch voor Beersheba moest den lur ken duidelijk worden gemaakt. Voor dit doel vervaardigde het hoofdkwar tier een valsch divisiebevel, dat een aanval op Gaza en een verdedigings- manoeuvre voor Beersheba inhield. Dus ongeveer het tegenov rgestcide van hetgeen er beraamd was. Het ging er nu om de Turken het divisiebevel in handen te spelen. De chef Al zou deze gevaarlijke taak uitvoeren. Hij stopte den brief in een zadeltasch en stopte er nog iets bij, dat men nor maal gesproken in een zadeltasch van een Engelsch officier zou kunnen vin den. B.v. een foto van zijn vrouw, een notitieboekje met opgaven betreffende levensbehoeften, oude brieven enz. Om er geheel zeker van te zjjn compo neerde Al een roerende brief, waarin de vrouw van den officier melding deed van de geboorte van de eerste baby. Deze brief was een klein kunst werk, vooral voor Al„ daar hij nog vrijgezel was. Nadat op die manier UB van de zadeltasch was gPC,n stelde Al. een patrouille sam« den vroegen morgen in de rièhr is de Russische loopgraven Turkon waren waakzaam b,.„ vuren en joegen de Engèla,}, ?DöeQ vlucht en °P de De officier, die hen aanvoel loor zijn zadeltasch, zijn velao kaart.esch ej Het verlies van j,r Deze voorwerpen vindt woestijn. De Turksche korporaal *!9 hen vond, leverde hen aan :er en Turksche officieren gafTe f" 1 jjnr L kwartier af en kreeg twee dagen een stevige belooning. Zijn lw^ generaal Kress v. Kressenstein raad, om zich nimmer met bevel/011 de tasch in den strijd te begeven er goheel zeker van te zijn, verva»Jr de Al. nog een tweede bevel if verlies van het eerste werd u gemaakt en het tweede divisi/hl hekelde den betreffenden officie- verbood in het vervolg het vervoer van belangrijke stukken in den zadeWT "Mo+nnrlHlr wftrH Ar itaav oogenblikken. Aan ieder haartje hangt een zweetdruppel. De adem stokt hem in de keel. Zijn inspanning om zich doodstil te houden ondanks zjjn moei lijke, gebogen houding, mat hem zoo danig af, dat hij zich een appelflauwte nabij denkt. Slechts de wetenschap dat bij iedere beweging de dood wacht, houdt hem staande. Eindelijk, en tot Krelis' allergrootste verbazing wordt het weer stil De dieven schijnen te zijn afgetrokken zonder tot de woning te zijn doorgedrongen. Vermoedelijk heb ben ze onraad gehoord en het hazenpad gekozen. Ondanks de benauwdheid van zün verblijfplaats haalt Krelis ruimer adein, durft zelfs een andere houding aan te nemen al veroorzaakt dat wat gekraak Gelukkig zal het nu weldra dag ziin en dan is ook het laatste gevaar ge weken. 6 Doch eerst als de hanen kraaien in den omtrek, durft hij uit zijn schuil plaats te voorschijn komen. Met een lucifer inspecteert hq den inhoud van de schouw. Hé! alles hangt nog net als gister. Niets is weg. Vreemd. Wat moest Jan Louwersen dan hier uitvoe ren? Hij is dan niet de schuldige Doch dan denkt de boer aan het be zoek der dieven. Hij waagt het zijn on derzoek tot de keet uit te strekken opent de deur ervan en.... een snerpen den gil snijdt door de stilte. Met een enkelen sprong is Krelis weer bn de keuloensdhotrw terecht gekomen, terwijl hij druipt van water en daar staat als een beeld van schrik. Eerst langzaam komt hij tot bezin ning, keert terug tot de ongeluksdeur, ontwaart dan wat is voorgevallen. Een paar snaken van de veiligheidswacht hebben boven de deur een bak met water zoodanig aangebracht, dat bij opening van de deur de inhoud onver mijdelijk naar beneden moest storten, juist op de plaats waar de doortreden den persoon zich bevindt. De veront waardiging die zich eerst van Krelis meester maakt, wijkt echter spoedig; de boer lacht, al is het ook zuurzoet, zet zich aan het opruimingswerk om toch vooral zijn huisgenooten niets te laten merken van wat hem is overkomen. Als hij na verloop van enkele minu ten gereed is en even zijn erf heeft ge ïnspecteerd, om te zien of daar nog ver borgen^ toeschouwers aanwezig zijn, komt hij juist op tijd om te zien, hoe de kat van zjjn dochter, vanaf de naast- bijzijnde tafel den sprong in de schouw waagt en met een heerlijke worst in lle.n bek weer op den grond springt. Minder gelukkig dan den vofigen nacht is ze met haar behendigheid, want de klomp van den boer die met een vaartje in haar richting vliegt, noodzaakt het beest, den buit in den steek te laten, en met haastige spoed staart-in-de-luoht, het hazenpad te kie zen. En woeHaebfc Kami zonder «nok Natuurlijk werd er voor gezorgd dat ook deze depêche in handen Z. vijanden kwam. Thans was men in het Turk**, kamp van den aanval overtuigd. De radioberichten, de bevelen, alk duidde thans op een Engelschen Z. val op Gaza. Men trok versterk]»», samen. Den 5en November braken de E®, schen door. Niet bij Gaza, doch Bersheda. Het offensief gelukte en nÜ digde met de verovering van Jen. zalem. DWAZE DINGEN VAN VROEDE VADEREN. Dat men eenige honderden jaren ge leden nog volop in de angst verkeerde voor heksen en derzelver tooverij, is bekend. Overigens heel verstandige menschen bewerkten toen met veel ijver en nauwgezetheid heksenproces sen. Waar geen heksen te vinden waren, konden ook heel goeA dieren door den duivel gebruikt zyn wnto een of andere tooverij. Daaronder wa len ook wel eenige uitermate brutale exentrieke en baldadige beesten. Zoo werd in 1474 te Bazel een haan verbrand, die het gewaagd had een ei te leggent?) terwijl een hen hetzelfde vonnis onderging omdat zij gekraaid had. Beide dieren verdacht men van hekserij. In 1553 werden te Frankfort een paar zwijnen ter dood veroordeeld, die een kind hadden omvergeworpen en doodelijk gewond. In Sardinië stelde men dieren aan den schandpaal (wij vreezen dat het hun wel koud zal ge laten hebben). In de 17e eeuw werd in Rusland zelfs een balsturige bok naar Siberië verbannen! In 1618 werd door de Spaansche Inquisitie een papegaai ter dood veroordeeld wegens Godslaste ring. Arme Lorre! die zoo voor de zon de van zjjn eigenaar boette! thans tegen de niet-schuldige, slechts oolijke veiligheidswachters. Den volgenden Zondag krfl?( bezoek van Jan Louwersen, die dadelijk overblufte met de vrttf 5 i Krelis, heb je je goed geaniuseew de keukenkast?" En toen de boer ee verbaasd gezicht trachtte te zette"- „Nou, nou baas kijk maar niet zoo geloovig. Je dochter heeft me teld, dat je vrouw een heelen nacht V., vamv »1VU W wil AiV/x/' heeft liggen wachten vol angst. 1 dat gekraak in de keuken, dat we in de keet hoorden, doch waarvan de oorzaak niet konden ontdekte daar weet jij meer van af! Enne.» d0 weet ook wat er 's morgens m vroegte geschied is, en dat maak kend, als je me niet gauw je ynrje tot vrouw geeft. Je weet Ann®*" we en ik houden van elkaar. w«e het nu maar niet op een aceou*"»* 1 gooien?" 11 nrn^M En zoo gebeurde het dat er "ie den dag nog een paar jonge ge» arm in arm langs den dorps* ^„»uuf gen, hartelijk lachend om het a van den boer-detective, dat de 00""^ was van hun groot geink. R

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 6