MME COURANT KATHOLIEKEN VAN DEN HELDER TWEEDE EK LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS op iijsi 8. VAN DINSDAG 16 JUNI 1931. stemt Woensdag 17 Juni alleen Visscherij. GROOTE CONFECTIE-OPRUIMING Ziet onze speciale étalages. Licht op voor atte voortuigen: Zomertijd. Dinsdag 16 Juni21.60 uur Woensdag 1721.50 IMS INDISCHE MAIL. Donderdag in ons land. De speciale trein met post en passa giers in aansluiting op het motorschip „r. O. Hooft", zal Woensdagmorgen om 10 u. 20 van Genua vertrekken. Aankomst Donderdagmorgen 10 u. 40 Amsterdam (Centraal Station). SCHAKEN. Woensdagavond heeft de schaakclub „Morphy" als gast in haar midden den heer J. Laas, uit Alkmaar. Genoemd heer- zal met den heer Dr. P. Feenstra Kuiper eene belangrijke partij spelen en wel om het districts-kampioenschap van Noord- Holland. Deze stri,jd zal ongetwijfeld met belangstelling gevolgd worden. Ook .niet- leden mogen haar bijwonen; zij vindt plaats in het „Militair Tehuis" in de Spoorstraat. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Bericht van verhindering. Evenals bij de Statenverkiezingen be staat thans ook weder gelegenheid op een voudige wijze aan den Voorzitter van het stembureau kennis te geven dat men ver hinderd is aan de stemming deel te nemen, door eenvoudig op de oproepings- lcaart eene korte mededeeling te plaatsen en deze aan het stembureau te sturen. Wel moet bij verhindering de reden daar van worden aangegeven, maar het is vol doende om te zeggen „uitstedig", „ziek", of iets dergelijks. De mededeeling „ver hinderd" alleen is dus onvoldoende, daar hierbij niet de oorzaak der verhindering wordt aangegeven. De vorige maal hebben zeer velen van deze gelegenheid gebruik gemaakt. MAIL VOOR BR. MS. „GELDERLAND" Volledig gefrankeerde brieven en van de daarvoor vastgestelde aanwijzing voorziene brieven en andere stukken, be stemd voor Hr. Ms. pantserdekschip „Gel derland" zullen worden opgenomen in brievenmalen voor genoemd schip te ver zenden dagelijks van 5 t/m 11 Juli naar Aarhuis. Laatste buslichting: Hoofdpostkantoor 21.05, vorigen dag. Bij bussen lichting 5, vorigen dag. Idem Zaterdags lichting 4, vorigen dag. Correspondentie voor opvarenden van de Gelderland ontvangen na de verzen ding van 11 Juli, moet naar Den Helder wóraen gezonden. EKTRA STEUNREGELING AAN WERKLOOZE ARBEIDERS. Naar aanleiding van het, door het Crisis-Bupreau van N.V.V. en S.D.A.P., aan den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw gezonden schrijven, waarin met klem verzocht wordt, aan de gemeentebesturen een extra-subsidie te verstrekken, ten einde dezen in staat te stellen, om aan gezinnen en personen, welke door den langen duur der werk loosheid, in een noodtoestand zijn komen te verkeeren, van het hoogstnoodige schoeisel en kleeding te voorzien, zullen de besturen van de afdeeling den Helder der Soc.-Dem. Arb. Partij en den Helder- schen Bestuurdersbond een onderzoek doen instellen naar den omvang der werkloosheid te dezer stede. Wanneer uit het onderzoek mocht blij ken, dat de werkloosheid en de daardoor ontstane noodtoestand van dien aard is, dat hulp en bijstand, als hier boven ge noemd wordt, dringend geboden is, dan zullen beide besturen overwegen, welke maatregelen er dienen getroffen te wor den, om in dien noodtoestand te voorzien. ONZE HAVEN. Harlingen staat weer volop in de be langstelling, door een krantenartikel, als haven- en visschersplaats. D outillage van de haven wordt verbe terd en de hoofdspoorbaan komende van het Zuiden, zal via afsluitdijk en Zurich worden geleid langs Harlingen. Dat is ongetwijfeld van groote betee- kenis voor deze plaats en ze mogen daar hun genius prijzen, die dat alles zoo netjes voor hen heetf geschikt. Wat in het artikel eeniigsziins eigenaar dig aandoet, is, dat de elektrificatie van genoemden spoorweg vanuit het Zuiden tot Anna Paulowna zal worden getrokken waarna de baan overeraat in stoomtractde. Misschien wordt dit een lichtpuntje ook voor Den Helder, want we kunnen ons niet voorstellen, dat men een zoo kort ge deelte als van Anna Paulowna naar hier, alt'üd van de dlectrificatie zou willen uit schakelen. Het mag dan misschien nog een poos in den bestaanden toestand blijven, tenr slotte zou het absurd zijn een dergelijk kort baanvak niet in de electrificatie op te nemen. m€n misschien. totdat een oog en snell6>- vervoermiddel is ri'Sr tfw °T van die nieuwe ze-e- te laten nrofiteeren? Dan ware er vrede anders dient alle SSe m® den gedaan de electrificatie tot Den Hel" der te dóen doortrekken. Deu Hel" Het is een der onaangenaamste dineer dat men Den Helder graag schijnt te lm' schouwen als een quantité népligéable en nieP het °og tracht te sluiten voor dj natuurlijk gunstige ligging onzer haven. Het wil ons voorkomen, dat men, ter bevoegder plaatse, zich te weinig bewust is van deze geografisch gunstige ligging Natuurlijk is dat herhaaldelijk en in den bicede uitgelegd, maar het oog en het oor, waai men te zien en te beluisteren had, scheen daartoe niet te zijn ingesteld. Misschien breekt er nog eens een tijd aan, dat deze zintuigen daarvoor meer toe gankelijk zijn en daarom zal liet geen kwaad kunnen met telkens aan te klop pen, opdat het gunstige oorenblik, dat wèl de deur -al worden opengesteld, ons niet J ontgaan. Ov<o- het visscherijoentrum Den Helder of Harlingen is ook al meermalen iets ge schreven. Ook in dat opzicht kent men onze argumenten en het zou indruischen teeen "-ezond economisch inzicht zoo men Harlirverkoos boven Den Helder. Maar ook in dat omzicht dient men de ./©rikken levendk' te houden". ZEILWEDSTRIJDEN VAN „H. W. N." PRACHTIG GESLAAGD. In de courant van Zaterdag hebben wij reeds een en ander medegedeeld omtrent de zeilwedstrijden van H.W.N. Deze zeilwedstrijden zijn gisteren ge houden en hebben een prachtig verloop gehad. De wind, die 's morgens nogal hard woei, zoodat het dubieus was, of de wedstrijden zouden doorgaan, ging na den middag wat liggen, zoodat er werke lijk een fijne zeilbries stond, waarvan dan ook terdege is geprofiteerd. Om ongeveer kwart over drie vertrok ken wij aan boord van de „Avontuur" van den heer Coolhaas, uit de Jachthaven. Met een aantal deelnemers (sommigen waren al vooruitgegaan) werden wij in de kleine sluis geschut en het is verwonder lijk hoeveel vaartuigjes er nog in deze sluis kunnen, precies een legkaart. Daar de „Avontuur" het startschip is, gaan wij ongeveer bij de olietank voor anker. De heer Coolhaas en zijn helper, boots man Langerak, oordeelen het noodig, daar de boeien nog niet zijn uitgezet, de wed strijden nog maar een uur uit te stellen en de daarvoor benoodigde seinen wor den geheschen. Als teeken van den aan vang der wedstrijden wordt een blauwe vlag geheschen, welke evenwel een onver wacht resultaat heeft. Bij schepen is dit toch de vlag waarmede men om assisten tie vraagt en even later komt een sleep boot van de marine om te vragen of wij hulp noodig hebben. Op het wachtschip had men onze blauwe vlag bemerkt en een sleepboot erop afgestuurd. Wel een be wijs hoe secuur de wacht daar werkt. De deelnemers zeilen op hun eigen houtje wat rond, vooral juffrouw van Triet toont zich een uitstekend zeilster, i Geheel alleen bedient zij heel handig haar jol. Zij zeilt van top, wat de goedkeuring van bootsman Langerak verwerft. Deze zeilcrack heeft trouwens een open oog voor alle fouten, die begaan worden en ook voor de goede dingen, die begaan worden. Al zitten de deelneemsters heele- maal bij de spuisluizen, hij ziet direct of hun schoot te strak staat of dat er iets anders aan mankeert. De heer Coolhaas is ook een zeildeskundige van de boven ste plank. Het is thans tijd geworden om de eerste deelnemers te laten starten. Dit zijn de „Dolfijn" van den heer Smit en de „Tan- neke" van den heer Heyboer. De ver schillende startschoten worden gelost, waarbij de sigaar, die als lont voor het kanon dienst doet, het niet overleeft en met een mooien start gaan de vaartuigen er vandoor. Daar zij van velschillende klassen zijn, wordt in handicap gezeild. De beide vaartuigen zijn aan elkaar ge waagd. De baan (in ons nummer van Zaterdag opgenomen) moet driemaal wor den gezeild en hoewel de „Tanneke' het eerst de finish passeert wint de „Dolfijn" toch door de handicap, zij het met een gering verschil. Het is een prachtig gezicht de verschil lende zeilwedstrijden zoo op het water te zien, een echt Hollandsch gezicht. Het is verblijdend, dat de zeilsport hier ook lang zamerhand meer populair wordt, ook darik zij het werken van H.W.N. Bij den wedstrijd voor jollen maakt Wim Coolhaas een mooien start. Bij Map Kruyff en mej. van Triet gaat dit niet zoo goed. Toch zeilt Kruyff best, wat ook het oordeel van de heeren Coolhaas en Langerak is, \Vim Coolhaas werd nu nummer één. Het is echter routinewerk, een goede start te maken. Onderwijl ver sterken wij den inwendigen mensch met erwtensoep populair snert genoemd hutspot en brood, terwijl ook het vloeibare deel niet vergeten wordt. Dan is het eilen voor de kleinere jach ten. De „Karekiet", gezeild door den heer Groot en de „Willy", gezeild door den heer Bot en zijn oudsten zoon, maken beide een prachtige start. De strijd gaat vrijwel gelijk op. De „Karekiet gaat als eerste door de finish, doch wordt jammer genoeg gedisqualificeerd, daar bij de eerste ronde het startschip geraakt werd. Aan den wedstrijd voor kano s namen twee vaartuigjes deel, de jongeheer Pou- wels kwam hier aan als no. 1, jongeheer Noot als no. 2. De laatste voer met een Canadeesche prauw, Pouwels met een gewone kano. De wedstrijd voor vletten werd gezeild door Piet met een eigen vlet, door den heer Stevenson met een vlet van de Zee vaartschool en door den Z.V.S.'er v. d. Veer ook met een sloep van de Z.V.S. De heer Stevenson had pech bij den start, zijn vlet liep bijna geheel vol, zoodat hij zeer laat startte. Toch haalde hij prachtig op en slechts op het allerlaatste moment wist Piet Bot door een handige manoeu vre, met een voorsprong van twee secon den te winnen. Toen kregen we nog wat vaklui. Twee sloepen van de Zeevaart school, één gezeild door stuurlieden en één door machinisten. Beide hadden een mooie start, doch de stuurlieden liepen al spoedig uit en toen de machinisten ook nog aan den grond kwamen te zitten doe daar als machinist nu maar eens wat aan), hadden de stuurlui, die dit keer niet aan den wal stonden, gewonnen spel, de ma chinisten werden bovendien gediskwalifi ceerd, daar zij afgesleept werden. De sloep van de stuurlui werd gezeild door den heer Scheer en deze maakte den snel- Wie nog geen oproepingsbiljet heeft ontvangen, gelieveop het Gemeentehuis, afd. Bevolking, te informeeren, of ken nis te geven bij de Commissie die savonds van 7 tot 8 uur en op den stemdag den geheelen dag zitting houdt in het Bondsgebouw Molengracht. Ook zieken en ouden van dagen kun nen daar worden opgegeven om afgehaald te worden. Als U gaat stemmen overtuigt U dan nf U het officieele oproepings biljet meeneemt en niet het daarop gelijkende biljet dat U aan huis is be zorgd. sten tijd van alle deelnemers. Hiermede was het programma afge- loopen en begaven de deelnemers zich weer naar de Jachthaven, waar de heer Coolhaas met eenige toepasselijke woor den de prijzen uitreikte. De wedstrijden zijn buitengewoon ge slaagd te noemen. Voor velen was het wedstrijdzeilen nieuw en toch hebben zij het er kranig afgebracht. Wanneer men zoo n middag als deze medemaakt, rqakt men onder de bekoring van de zeilsport, die meer dan eenige andere sport, vaardigheid, handigheid en doortastendheid kweekt. Hieronder volgen de gedetailleerde uit slagen. Groote jachten. „Dolfijn" (Smit) 1 uur 17 min. 475 sec.; „Tanneke" (Heyboer) 1 uur 13 min. 31 sec. (met een handicap van 5J min.). jollen. „Avontuur" (W. Coolhaas) 1 uur 30 min. 135 sec.; „Piet Hein" (Kruyff) 1 u. 30 min. 45 sec.; „Jannie" (mej. v. Triet) 1 u. 43 min. 17 sec. Kleinere jachten. „Karekiet" (Groot) 1 u. 6 min. 15 sec.; „Willy" (Coen Bot Sr, en Jr.) 1 u. 7 min. 6 sec. Cano's. „Tureluur" (Pouwels) 26 min. 40 sec.; „Inca" (Noot) 33 min. Vletten. Piet Bot 1 u. 13 m. 19 sec.; Stevenson 1 u. 13 m. 21 sec.; v. d. Veer 1 u. 32 m. 9 sec. Sloepen. I. Stuurlieden (Scheer) 53 m. 16 sec. (kortste tijd). II Machinisten (Buist) gediskwalifi ceerd. EEN GOEDE STRAND-ZONDAG MET EEN SLECHT EINDE. -vV 'ij. Bijna een slachtoffer van het zwemmen. Nv het weer de laatste da^en goed1 is geworden, heeft dit direct een drukker strandbezoek tengevolge gehad,. Vorig?" ondag was het strand ook wel goed bezocht, doch j.1. Zondag kon al van een vHJ druk strandleven gesnroken wor den. Er stond wel een flinke wind, doch golven waren er haast niet, daar de wind daarvoor uit den verkeerden hoek woei. Dit had zeker ook tot gevolg, dat het ter ras van het badpaviljoen niet zoo dicht bezet was als anders. In het begin van den middag zaten er maar enkelen. Er stonden reeds flink wat tenten op het strand en doorloopend waren zwem mers en baders te water. Het is echter bedroevend om te zien, hoe ver het strand is weggeslagen. Bij hoog water is nog maar een betrekkelijk smalle strook zand over en wanneer de wind roet vloed eens uit het W&ster. waait (dezen Zondag was hij pal Oost) zal het water nog wel hooger komen. Bü den pier zal dan geen zand meer te bekennen zijn en alleen langs de stoenen kan men dan nog op het stille strand komen. Een paal, even voorbij het gebouwtje van het Roode Kruis, waar men verleden jaar nog wel overheen kon springen, staat nu ge heel vrii van het zand en steenriien, die vroeger nooit zichtbaar waren, liggen thans bloot. Wij vragen ons af hoe dit zal worden, als straks door de afsluiting der Zuider zee de waterstand ongeveer 45 cm hooger zal worden. We zullen maar hopen, dat de Westenwinden het afgekaapte strand weer terug zullen brengen. Wat de plannen voor het doortrekken van den dijkmuur betreft, deze schijnen te zijn opgeschort. De gelden, die hier voor benoodigd waren, zijn niet toege staan. Br was sprake, dat de werk zaamheden reeds bet volgende jaar zou den beginnen, doch dit zal nu nog wel even duren. In verband met deze plannen heeft het „Roode Kruis" reeds overwogen om dan tegelijkertijd te komen tot de stichting van een permanent gebouwtje. De plannen hiervoor zijn reeds ontworpen, men heeft zich het gebouwtje boven op den muur gedacht, Hierin kan nog wel verandering komen, dit hangt af van Waterstaat. Toch is er reeds een commissie gevormd om voor dit gebouwtje het geld bijeen te krijgen. T.z.t. zullen hieromtrent nadere mededeelingen worden gedaan. Voorloopig blijft het „Roode Kruis' dus in het oude gebouwtje haar nuttig werk verrichten. Het weer heeft zich den afgeloopen Zondag vrij goed gehouden. Zoo nu en dan betrok de lucht wel even en vielen enkele regendroppels, doch het klaarde ook weer spoedig op, tot ongeveer een uur of zeven, toen de lang verwachte hui los brak en de laatste menschen van het strand verjoeg. Het scheepvaartverkeer op zee was de zen dag niet zoo druk als wij op andere Zondagen wel hebben waargenomen. Om ongeveer zes uur voer de „Dorus Rijkers" voorhij op zijn tocht, waarover men elders in dit blad meer vindt. De stroom langs de pier, vooraan op het strand, schijnt ons niet meer zoo ge vaarlijk toe, de groote zandbank, die de zen veroorzaakte, leek ons voor een groot gedeelte verdwenen, zoodat de sterke zui ging er niet meer is. Tcch blijft natuur lijk oppassen de boodschap. Dat onder vond een ongeveer twaalfjarige jongen, die bijna verdronken is. Het gebeurde ongeveer bij paal één. De .lóngen, die zwemmen kon, had zich bij de pier te water begeven, doch raakte in oen stroom. Hii dreef af en begen toen om hulp te roeper waarbij hij echter zijn positieven -reed bewaarde. Een viertal matrozen waren in de nabijheid ook aan het baden en één hunner, de matroos Dijk stra var de „Schorpioen", zwom naar den jonden toe. Ondertusschen was de bewoner van het sch"vernhuisje bij paal één. die het gevaar had bemerkt, met een lijn en een boei gekomen. Men liet den boei aan het touw met den stroom nrodedrijven, zoodat deze door den redder kon worden gegrepen. De jopro n was totaal in de war en het had niet veel langer moeten duren. Hiermede is weer eens bewezen, hoe gevaarlijk het is om aan het strand te gaan zwemmen. Ware het niet geweest door het flinke optreden van den marine man, de jongen zou ongetwijfeld zijn ver dronken. Men kan geen vakblad en ook wel nieuwsbladen ter hand nemen of men leest artikelen over dén toestand van het IJmuider visscherijbedrijf en over de mid delen om uit dezen crisis te komen. Zooals ook door ons in het algemeen werd betoogd, is, in de eerste plaats, om zetting van het stoomtrawler bedrijf in motorbedrijf noodzakelijk en bovendien moet met kracht het distributiestelsel voor visch worden herzien. Een eet-meer-visch campagne, waarover we meerdere malen reeds schreven, kan eerst dan volkomen resultaat opleveren, zoo tevens de vischdistributie grondig wordt hervormd. Kort geleden spraken we iemand, die zei: „Ja, er wordt nu wel aangeheven eet- meer-visch, maar dan mogen ze de prijzen eerst wel wat naar omlaag brengen, want ze halen je het vel over de ooren. En hij noemde enkele prijzen. Vergelijkt men daarbij dan de prijzen, die de vis- scher voor zijn artikel krijgt, dan, inder daad, zal een eet-meer-visch campagne moeilijk het gewenschte succes bereiken, zoo tevens niet invloed wordt uitgeoefend op den verkoopprijs van het vischproduct aan de consumenten. In dit opzicht zal er overleg en samen werking moeten zijn tussohen visohbedrijf en vischhandelbedrüf. Zoo we lezen zijn andere landen, zooals Duitschland, Frankrijk en Engeland ons daarin reeds vooreeoaan. Daar hebben de reeders en kooplieden eigen distributiestelsels met eigen visoh- wimkels ingericht. De visch wordt in deze visohwinkels met contant geld verkocht tegen afslag- prijs, verhoogd met een matige winst. De consumentenprijs daalde, het ver bruik van visch nam toe, d'e prijs op den afslag steeg, de marge tussohen afslag en consumptieprijs was verminderd, de reeders en de bemanningen hadden een bestaan. Ziehier een aanhaling uit „D© Vis scherij". Dit alles geeft te denken en hoe lang zal het nog duren vóór hier visscher (ree- der) en handel elkaar hebben gevonden? Durven zien waar die schoen wringt en daarnaar maatregelen te nemen, blijft ook hier onafwendbare eisch. Dan ook heeft men het over het brengen v an visch aan den consument in anderen vorm en wel in -^fileerden toestand (d.w.z. geheel gereed voor het gebruik, zonder graat en zonder afval). In Amerika, zoo zegt het blad, waar meer dan 80 van de visch gefileerd en bevroren verkocht wordt, is het vischver- bruik met 100 tot 200 in drie jaar ge stegen. Ook hier te lande en dan voornamelijk in de steden komt meer vraag naar gefi leerde visch, omdat daarbij de moeilijkheid van de vuile rommel (het afval) dat dagen lang bovendien moet liggen te stinken in den vuilnisbak, wordt opgeheven. Het fileeren en bevriezen zal dan echter moeten plaats vinden ter plaatse waar de visch wordt aangebracht. Daardoor krijgt men niet alleen centralisatie van arbeid, doch ook eenvoudiger te contoleeren juiste 1)0vriezingswijze en niet te vergeten het gemakkelijk te verzamelen afvalproduct, dat tot vischmeel kan worden verwerkt. Ieder toch, die zijn „eigen braadje" schoonmaakt, weet hoeveel afval er bij de visch is en als men dan nog nagaat, wat er als afval, na de consumptie, den vuil nisbak ingaat, dan kan veilig worden aan genomen, dat 50 van de visch voor de consumptie verloren gaat. Ook dit zou het pufvraagstuk ten goede komen. Bovendien vergete mén niet, dat er dus 50 minder gewicht valt te vervoeren, waardoor dus de totale vrachtprijs, die nu den prijs van het artikel bezwaart, met 50 vermindert. De gefileerde visch wordt in carton of blik verhandeld en van „vuile boel" is in dat opzicht in het gezin geen sprake meer, want juist de „vuile viscbboel" weerhoudt vaak de menschen tot het consumeeren van visch. Er valt dus van het buitenland nog wel wat te leeren. Gewezen mag nog worden op de door snee goede besoromingsresultaten van mo- torkotters en motorloggers. Daaruit mag worden geconcludeerd, dat, door de geringere exploitatiekosten, het Noord'zeevischbedrijf in hoofdzaak zal worden moeten uitgeoefend door derge lijke kleinere schepen, terwijl men voor de IJsland- en Wittezeevissoherij gebruik zal gaan maken van de groote motor trawlers. We mogen gerust aannemen, dat men hier, door het meer en meer in de vaart brengen van motorkotters op den goeden weg is. Een weg dient nu nog gevonden te wor den om de motorkotters te bewegen steeds hier hun vangsten te markten. Het is een vraagstuk, dat niet mag wor den genegeerd, doch dat snel en ernstig ter hand moet worden genomen. Want, in verband met hetgeen omtrent het distributiesysteem, omtrent fileering en bevriezing en omtrent de vischmeel- industrie hierboven is geschreven, raakt dit een plaatselijk belang van niet te on derschatten beteekenis. Ziet men hoe Harlingen tracht de vis scherij tot zich te trekken, dan mag het geografisch veel gunstiger liggend Den Helder zich te dien opzichte niet onbetuigd laten. EEN SCHOORSTEENBRANDJE. Op den warmen Zondag moest de poli tie uitrukken om een schoorsteen brandje te blusschen, dat ontstaan was in een woning in de Kuiperstraat. Door krachtdadig ingrijpen werd de brand in den aanvang gesmoord en hadden de be woners alleen nog maar last van de hitte buiten. De schade was zeer gering. GOEDEN MORGEN Een loopjongen-per fiets-hetgeen iets anders is dan een loopjongen die loopt (onder deze laatsten zijn er, die heelmaal geen loopjongen zijn), reed hedenmorgen pardoes tegen een van onze nieuwe boomen op de Kerkgracht. Het jonge boompje, destijds door onze school jeugd geplant, had blijkbaar al stevig wor tel geschoten, want de zwaar met allerlei winkelwaar beladen fiets kapseisde en de loopjongen lag weldra te zwemmen in de sinaasappel-limonade. Per slot van rekening viel het onheil, zooals bij het balans-opmaken bleek, nogal mee en behalve die flesch limonade was er niet veel bedorven. Ook hijzelf kwam er nogal zonder kleerscheuren af. Maar toch kun je beter thans in zee gaan zwemmen dan op de Kerkgracht. „Jan, Jan, wat heb je nou gedaan?" Zoo sprak een collega-loopjongen hem aan, Maar drukte hem hartelijk de hand En lei het zaakje weer in de mand. Maar voor Jan was door dezen rampzaligen morgen Heel zijn verdere zonnige zomersche dag bedorven. POLITIEKE VERGADERING S. D. A. P. De verkiezingsactie voor den gemeen teraad is, wij kunnen wel zeggen nage noeg geruischloos verloopen. Wel heb ben de verschillende partijen zich door middel van vlugschriften en op andere schriftelijke wijze, geenszins onbetuigd gelaten, de brievenbussen onzer lezers en de laatste nummers der Held. Courant kunnen het getuigen maar van ver gaderingen-met-debat, die in vroegere, politiek zoo felbewogen tijden het open bare leven »veraangenaamden« voor zoover gij zelf niet in het zonnetje der politieke analyse werd gezet, is geen sprake meer. Met uitzondering van de vergadering, waaromtrent wij hieronder verslag willen uitbrengen, van de S.D.A.P. namelijk, welke gisterenavond in Casino een volle zaal had met mannen en vrouwen, die naar den heer De Zwart kwamen luisteren. De plaatselijke afdeeling der S.D.A.P., die de heele week al optochten en demon straties had gehouden,had ook vóór deze vergadering den gebruikelijken rondgang door de stad gemaakt en kwam tegen 8 uur, gevolgd door een groote menigte, die in weinige minuten de zaal vulde, in Casino aan. Openingswoord van den Voor zitter. Hier was het, dat de zangvereeniging Kunst aan 't Volk», onder leiding van den heer Rusting, zich deed hooren met. een tweetal nummers, waarna de heer De Nijs aan de aanwezigen het welkom toeriep. Hij wees er op, dat het weder de S.D.A.P. is, die haar verkiezingsstrijd hoog opvoert en dat thans alles wat niet met haar medestrijdt, zich te zamen tegen haar vereenigt. De heer de Zwart zal hier hedenavond rekenschap afleggen van onze daden in de afgeloopen 4 jaar, zooals wij dat altijd doen tegenover de kiezers. De heer Schoeffelenberger en de politieke vóórlichting. De heer de Zwart, thans het woord verkrijgende, merkt op, dat bij de laatste begrootingsdiscussies de soc.-dem. hun tegenstanders met nadruk verzochten in de verkiezingsdagen met hun argumenten te komen tegen ons. Vooral de oppositie leider Schoeffelenberger beloofde dat hij tijdig-de kiezers zou inlichten. Nu zal wel op het laatste nippertje weer nog met allerlei materiaal gewerkt worden in de hoop dat er wel iets van blijft hangen. Dit blijkt uit zijn advertentie in de Held. Crt., waarin wordt aangekondigd dat er Dinsdag nadere mededeelingen van hem zullen komen. Candidaat voor den Bond, wiens verzoeken hijzelf negeerde. De Bond tegen den zwaren Belasting druk heeft ettelijke verzoeken bij den Raad ingediend die zouden kunnen leiden tot belastingverlaging. De heele Raad, ook Schoeffelenberger! nam ze alle voor kennisgeving aan. Nu staat Sch. als no. 1 op die lijst Het merkwaardige is voorts, dat nu de belde heterogene elementen tezamen een program maken, dat is opgesteld nèdat de candidaatstelling plaats had. En wat zij in hun program zetten, bestaat hier al öf het wordt zoodanig voorgesteld, dat het onbegrijpelijk is. Alle partijen hebben wel wenschen en verlangens die echter veel geld kosten (afschaffing van de kermis, o.a. zooals de a.-r. en c.-h. wenschen kost de gemeente f 20.000). Maar het frappante is, dat zij nu schel den op de hooge belastingen, die zij willen verlaagd zien. Zij zeggen er echter niet bij, dat alles wat zij willen bereiken het gemeente-budget zou verhoogen. Tegen een dergelijke politiek gaat ons protest. Uit den treure wordt er op gewezen dat de opcenten zoo hoog zijn. En dat is dan door de soc.-dem. geschied. Spr. wijst er op, dat die hoogo belasting n grootendeels zijn voortgekomen uit het vroegere vrijzinnige bewind. En wij zijn bovendien toch maar met ons zessen in den Raad Een pertinente onwaarheid van den heer Tlessen. Spr. heeft als Wethouder van Finan ciën namens B. W. in de vergadering van 12 Aug. 1930 voorgesteld de wijze van belastingheffing, zooals die thans voor 1931 wordt ingevoerd, om nl. 180 opcenten op de Pers. Belasiing te blijven heffen, 50 opc. Vermogensbelasting en pl.m. 56 op de Fondsbelasting. En door den Raad is dit voorstel met a 1 g e m. stemmen aangenomen. Maar in de advertentie van den heer Tiessen staat, dat de oppositiepartij zich daarvan onthouden heeft, hetgeen dus een per tinente leugen is. Bovendien is het geheel onjuist wat er staat omtrent een 10 maal hoogere heffing, zooals spr. aantoont. Hij begeeft zich daartoe op belasting technisch gebied. Het hier genoemde artikel bedoelt alleen, dat men kan aan slaan naar een 10 maal hoogere huur waarde. Uitvoerig gaat spr. nog op dat „program'' van dezen Bond in. Zijn dat nu menschen, die we in den Raad moeten hebben roept hij uit. Geroep: Opbergen! Met zijn verdere technische uiteenzet tingen, die de volslagen onkunde van den heer Tiessen aantoonen, krijgt spr. de lachers op zijn hand. De bezuinigingen van den heer Schoeffelenberger. Op posten, die niet bestonden! Verschillende bezuinigingen worden in de advertentie genoemd. Inderdaad heeft de heer Schoeffelenberger een poging gedaan posten te schrappen, die evenwel niet op de begrooting voor kwamen. Zij willen bezuinigen op straat- steenen, maar als het een kuiltje betreft voor eigen deur komt er brief op brief met klachten over de bestrating. Dat is hun heele geste, van al die partijen. De Chr.-hist. unie heeft een verkie zingscourant uitgegeven, waaruit inder daad blijkt dat men begrijpt, dat men voor allerlei wenschen bet-alen moet. Het versje van Gemeentebe lang. In het blaadje dezer partij komt een versje voor gewijd aan de figuren der wethouders, en met het laatste couplet wordt bedoeld een complimentje te maken aan den heer Bok, die nooit heeft ge luisterd naar inblazingen, maar trouw de belangen van Gemeentebelang heeft gediend. De heer Bok wordt daarin be wierookt, maar waarom heeft Gemeente belang dien man dan zonder vorm van proces buiten de deur gezet Zonder hoor en wederhoor. Hebben deze men schen van Gemeentebelang het woord democratie wel begrepen Zij wijzen den middenstander op Polen waar het staatssocialisme heerschte en de middenstand in de verdrukking zat. Dat is volksmisleiding, want juist in Polen zijn het onze sterkste tegenstanders die de regeering vormen. Wie daar het bewind in handen hebben zijn de gees telijke gelijken van de Bierstekers en en de Feenstra Kuipers De crisis. Zij vertellen in hun blaadje dat er een crisis is, maar vertellen er niet bij de oorzaken daarvan. Spr. gaat daar uitvoe rig op in; de toename der productie, die overal ïs opgevoerd(koffie, textielwaren, enz.), moest tot een crisis leiden en het zijn de arbeiders, die er het loodje bij leggen. En als men gelden moet hebben voor werkeloozen-ondersteuning, komen de menschen la Biersteker, die de loo- nen willen verlagen om daaruit dien steun te betalen. Het is wel sterk dat men over die crisis durft spreken. Dr. Feenstra Kuiper en Ge meentebelang. Dat Gemeentebelang onder haar can- didaten iemand als dr. Feenstra Kuiper heeft, beteekent niet anders dan dat zij toenadering zoekt tot de reactionaire elementen. In dit verband behandelt Spr. de bekende kwesties met de Comenius- scbool. Na de wetswijziging van 1920 ontstond de Schoolvereeniging, die nu hoopte met gelden der gemeenschap een beter school gebouw te kunnen krijgen dan de be staande gemeentelijke scholen, die waren gebouwd onder vigueur van een vrijzin nig bewind, en die slecht en als school totaal onvoldoende zijn. Het kwam even wel verkeerd uit, in hoogste instantie werd uitgemaakt, dat de Schoolvereeni ging genoegen moest nemen met de haar door de gemeente aangewezen school, en sedert heeft men van die zijde niet nage laten op alle mogelijke manieren te trach ten meer gelden binnen te halen dan waarop men recht had. Men wordt hierbij door de reactionaire regeering gesteund. Gelden voor onder houd, die men al ontvangen heeft, worden langs weer een ander wetsartikel nog maals binnen gehaald. Spr. behandelt in dit verband de kwestie met het gymna stieklokaal enz. Als dan ten slotte de gemeente gedwongen wordt de gelden een tweede maal te geven, is het de heer Biersteker, die er tegen is hieromtrent bij de Kroon in beroep te gaan! Juist Gemeentebelang, dat de mond vol heeft van het groepsbelang, dat wij zouden voorstaan, moest daarover zwij gen, want zij hebben nog nooit anders gedaan dan met gelden der gemeenschap hun particuliere belangen behartigd. De woningbouw te Huisduinen. Spr. wijst op de plannen betreffende woningbouw te Huisduinen; men wilde van de gemeente de rentegarantie over een bedrag, waardoor een aantal wonin gen zouden worden gebouwd, met auto boxen, tennisbanen enz. Voor de oprich ting van het Zeebad Huisduinen had het particulier initiatief, waarover men het altijd heeft, niet meer dan een bedrag van f 51.000 bijeen kunnen brengen, om dat dit „maar" 5°/o rente gaf. Waar nu de kans bestond, dat winst werd gemaakt en de gemeente dus niet meer die rente zou behoeven te betalen, kwam men weer met het verzoek om die rente-garantie. De Raad wilde er in meerderheid niet aan, behalve de heer Biersteker, die het met hand en tand verdedigde. Men verweet ons toen de be langen van Huisduinen tegen te werken

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5