q BRIEVEN vochtig blijft; de ui wordt heel fijn genakt, waarna we alles met elkander vermengen en de eierdooiers eveneens bijvoegen; tenslotte roeren we de ge smolten boter en de gehakte peter selie er nog doorheen en het laatste het zeer stijf geklopte eiwit. Mocht het geheel erg droog zijn, dan voegen we er nog een beetje jus en water of een opgelost bouillon blokje bij en dan daarna pas het eiwit. Een vuurvaste schotel wordt met boter ingewreven en hier brengen we de vleeschmassa in over, bestrooien alles flink met paneer meel en leggen hier en daar klontje boter, waarna de schotel ongeveer 3/., uur in den oven gaat. Vanille vla met bitterkoekjes. s/4 L. meik, 30 gr. maizena of puddingmeel, 50 gr. suiker, 1 pakje vanille suiker, 1 ei en l1/2 ons bitterkoekjes. De melk met de vanille suiker wordt aan de kook gebracht en daarin wor- dan één voor één de bitterkoekjes even ondergedompeld, waarna ze op een platte schotel gelegd worden; de suiker en de met ei en een weinig melk aangemengde maizena worden door de melk geroerd en alles nog even doorgekookt; tenslotte komt het stijf geklopte eiwit door de vla; om het vormen van een vel op de vla te voor komen, zullen we deze van tijd tot tijd even kloppen en daarna de afgekoelde vla over de bitterkoekjes. Voor de rabarbertaart is noodig 250 gr. bloem, 125 gr. boter, 75 gr. suiker (bastaard), 1 ei, rabarber compote. De boter en bloem worden gehakt tot het kruimelig is en daarna met de sui ker en het ei verwerkt tot een goed samenhangend deeg, waarvan we een bal vormen. Ziet het deeg er wat slap uit, dan zullen we goed doen door het een half uurtje op een koele plaats weg te zetten. We smeren een spring vorm met boter in, rollen daarna het deeg op een met bloem bestoven tafel, aanrecht of dee,; plank met dpn rol uit, tot we een deeglap h bben die ongeveer '/2 c.M. dik is en bedekken hiermede den bodem en den opstaan- den kant van den vorm, terwijl we in den deegbodem hier en daar met een vork prikken geven, om te voorkomen dat het deeg te veel rijst; verder vul len wij den vorm aan met propjes pa pier of wel met bruine hooiten, die we na dat gebruik niet weggooien, maar in een busje bewaren tot een volgen den keer. We vullen het taartdeeg op, om te voorkomen dat de deegrand in zakt; met taarten, zooals b.v. appel taart, waar we appels tegelijk met het deeg in den over plaatsen, is dit na tuurlijk niet noodig. De vorm wordt nu in den oven geplaatst en bij matige warmte ongeveer 3/4 a 1 uur gebakken, daarna worden de proppen papier of de boonen verwijderd en even voor hr< opdienen wordt de taart met dg rabar ber gevuld. Vragen dezer rubriek worden gaarne- beantwoord, nadat naam on adres in de brieven zijn opgegeven. Redactrice „Onze Keuken" Theresiastraat 424, W IVIODEPRAATJE Ij. (Nadruk verboden.) Het mantelpak. Het mantelpak is een bijna klassiek geworden dracht, die zich in alle jaai- getijden weet te handhaven, en tel kens opnieuw in den smaak valt. De moderne mantelpakken kenmerken zich dan ook alleen door een kleine verandering van snit, een draperie bij wijze van revers en soms een wit vest inplaats van een blouse. De nieuwste modellen zijn dikwijls van crêpe ro- rnain en verder van mat en glanzend satijn of van brokaatsatijn. Iets nieuws is ook, dat de mouwen soms slechts halflang zijn; dikwijls ziet men daar onder dan de ondermouwen van een lichte zijden blouse. Moderne huishoudsehorten. Er worden de meest flatteuse en vroolijke schorten gedragen om de lichte zomerkleeren te beschermen bij het huiswerk. Dikwijls zijn ze van wit kapoen, in een levendige kleur bedrukt en met wat kant langs de vierkante halsuitsnijding. Zij worden echter ook gemaakt van shantung met tusschen- zetsels, van batist en zelfs van wasch- bare crêpe de chine. Allerlei bedrukte stoffen met een klein patroon zijn ge wild. Voor het werken in den tuin zijn de stevigere weefsels aan te raden, zooals cretonne: zij hebben dikwijls een grooten zak van voren. Ook de kinderschorten zijn bijzonder vroolijk van kleur en altijd van bijna onver- slijtbare stoffen gemaakt. Den Haag. gens hinderlijke tafereelen zag, ner gens overdreven uitgelatenheid. Latei- is men groepsgewijze naar -de zee ge trokken of werden er kleine wande lingen in de omgeving gemaakt. Tegen het vallen van den avond vertrok het gezelschap weer met de stoomboot, die hen gebracht had; alles ging huiswaarts in prettige opgewekte stemming. De Zweden zijn bijzonder prettige, eenvoudige menschen, opgewekt, be leefd en voorkomend en ik geloof zeker, dat het onthouden van het ge bruik van alcohol er in hooge mate toe meewerkt, om dergelijke uitstapjes in alle opzichten zóó te doen slagen. Ik was verrast door deze goede natio nale gewoonten, door de geheele echt menschelijke sfeer en den geest van saamhoorigheid. die bij deze menschen op hun „ééndaags" uitstapje viel op te merken. Vaak heb ik Zweden ontmoet en stond altijd sympathiek tegenover hen, maar om een echte studie van h°t volk te maken, moet men in het land zelve zijn. Ik hoop, beste lezeressen, u door bovenstaand schetsje een klein beeld te hebben geneven van de wijze, waarop het volk 'szom-rs van zijn uit gaansdag geniet en waarvoor men dan ook vaak een heel jaar spaart. (Nadruk verboden). Jurkje voor kleine kinderen van ci troengele shantungzijde met een kla verbladmotief. Over de schouderpas en onder langs het rokje bevinden zich kleine opnaaiseltjes. Zeer populair modelletje van blauw Behoud zucht. Twee soor- en eieren. riet is dezen keer niet moeilijk aan stonds de feiten van de week te noe men, die het meest op den voorgrond, in den zin van het meest in het pu blieke ocg treden. Het waren deze twee: het water-offensief tegen de rupsen in onze iepen, en de ineen storting van het „huisCoymans", dat men, met behoud van den indertijd door Jacob van Campen gebouwden gevel aan het verbouwen was, en waar bij het verlies van een menschenleven te betreuren viel. Beide feiten hebben rechtstreeks te maken met een veels zins te prijzen „behoud-zucht": de zucht 'om ons boomen-schoon en die cm ons oude bouwkunstig schoon te behouden. Het laatste leidde hier, zoo als „wel meer, tot veel meer moeilijk heden dan het eerste! Dat oude bouw kunstig schoon, bij die aan de Keizers gracht tegenover de Westermarkt ge legen H.B.S., als hoedanig dit oude huis de laatste jaren gebruikt werd, snee'de dit keer wel een extra daemo- nisch spel en bedreef wel een extra venijnige spot met onze goedbedoelde pogingenEerst, toen we alles in het werk stelden het, in den vorm van den voorgevel, te laten 'staan, veroorzaakte I het'ineenzakken van het achter-gelegen j bouwsel met noodlottig gevolg: en nu, nu we, met het oog op de nog voort durende bedreiging, die het ook na dien bleef, dan maar besloten had den de zaak neer te halen, biedt hut hardnekkig weerstand aan dezen veilig- heidsmaatregel en valt het niet te ver- wi ikken of te verwegen. Met dat andere schoon, het na tuurschoon, gaat het beter: de hier bij betrokkenen, onze iepenboomen, werken beter mee en laten zich de behandeling, die we hier noodig oor- deelen, gewillig welgevallen; zij laten zich n.1., met welbehagen zou men kun nen zeggen, door onze brandweer- en stadsreinigingsmannen van top tot teen gaarne met krachtige stralen bespuiten en zich ontlasten van hun en onzen vijand: de rups en deszelfs eieren. batist met smalle geplisseerde randjes. De klokrok heeft van boven korte ge stikte plooitjes. Jurkje van groen linnen met witte spikkels. Het lijfje bloust even, de L garneering is van organdi. Overigens wel eigenaardig, en het vermelden waard als weer eens een voorbeeld van hoe dit ondermaansche gemeenlijk uit wonderlijke tegenstel lingen bestaat! dat juist on het zelfde tijdsti" waarop wij dit water offensief tegen het ei-in-de-boomen in gang zetten en dit ei te vuur en te zwaard (of eigenlijk: „te motorspuit en te slang"!) aan het verdelgen gaan, dat andere ei, het ei-uit-het-kippen- hok en in de provisie-kast, door ons eens extra-krachtig gepropageerd gaat worden! •Dit laatste geschiedde dan op een dezer dagen gehouden vergadering in „Kras", waar de pluimveehouders be sloten hebben'een groote actie te gaan voeren met een nieuwe leus: „Iedere Nederlander minstens één ei per week!" Een leus, die men rraarne on derschrijft, ook omdat zü zoo beschei dener blijft en op toch wel wat gezon der basis rust dan die andere van, U weet wel! „lederen dag één glaasje!" Verkiezingsreclame. Een Lur.a-park. Aan leuzen hebben„we anders in deze dagen voor de verkiezingen wel aller minst gebrek. Maar de meesten zijn, helaas, jammerlijk oud-bakken en tot op den draad versleten. Evenals de methoden waarmede men hen onder het publiek tracht te brengen. „Onder" het publiek dan wel in de eerste plaats in den meest letterlijken zin van het woord door middel van de geliefde trottoir- en straat-bekladding: maar dan vervolgens ook door middel van rondrijdende vracht-auto's met besehil- derde beddenlakens, loudspeakers, waaruit rauwe klanken gestooten wor den, die, bij nader hooren, niets anders te verstaan geven dan dat men die of die moet kiezen, reclame-auto's, tvaarvoor, evenals voor de ronddrij vende motorbootjes, in denzelfden trant uitgerust, de eerste de beste exploitant van een reizend circus zich nog scha men zou! Om van de eerste-rangs ex ploitanten van dergelijke circussen nog maar niet eens te spreken. Zoo zal b.v. Sarasani, die dan toch, tenslotte, dezen zomer onder ons komt vertoeven en voor zijn tent een terrein bij het Sta dion kreeg aangewezen, ons binnen kort weerlijk w el wat anders laten zien. Het wordt inderdaad hoog tiid, dat een ondernemend man eens een verkie- zings-reclame-bureau op touw zet. Er is voor hem, op dat gebied, werk aan den winkel en er valt een groote ach terstand in te halen! Om nog even op Sarasani terug te komen: hii zal, op vermakelijkheids- gebied, het rijk dezen zomer niet alleen hebben! Het „Amsterdamsche Perma nente Lunapark en Tentoonstelling" te Diemen, waarvan wij vroeger al eens schreven dat er plannen voor in den maak waren, zal toch aan het einde van deze maand zijn poorten openen. Het bedoelde „park" is 4.6 H.A. groot en valt met 3 stads-bus-lijnen en met de Gooische Tram te bereiken. De entrée- prijzen zullen laag gesteld worden en de attracties zullen, natuurlijke.) „alles overtreffen wat op dit gebied bestaat. Een Rutschbaan, een fi- guur 8-baan, een rugby-baan, een golvingroad. heksentunnel, ver schillende stoomcaroussels, een cocktail-paleis, een Oberbayem met plaats voor 4000 bezoekersenfin: noemt u maar op! Vacantie-kampen. Steeds grooter wordt echter dat deel van de bevolking, vooral onder de jeugd, dat de zomer toch eigenlijk te mooi vindt om in dergelijke ver- maaks-établissementen weg te kruipen en dat er liever op uittrekt r?«r het volle „buiten", naar bosoh en hei, strand en plas, om er te kampeeren, ie zeilen, te roeien, te zwemmen. En zoo is het thans dan ook weer druk in de breinen en werkkamers van de be- stuurderen van diverse vereenigingen en jeugdbonden die dezen wil onder de jongeren nog trachten te prikkelen en die men behoeft- Verschillende kam de gelegenheden trachten te scheppen peil, water- zoowél als vastelands-dito, die, den geheelen zomer door^ tel kens weer nieuwe ploegen Amsterdam sche jeugd zullen herbergen, zijn al weer in „exploitatie" of worden het een dezer dagen gedaan. Ik noem ais voorbeelden: de waterkampen van de Veveeniging tot bevordering van c.e watersport onder de jongeren aan de Kaag, en de z.g. vacantie-kampen van oe Arbeidersjeugdcentrale op de/i Paasïhheuvel bii Nunspeet, op de Warandebergen te Blaricum en in het Hunehuis te Havelte. Uit het stijgend succes, dat deze laatstgenoemde kam pen hebben (in 1922 was de deelname daaraan: 50; in 1930 reeds 1505 jon gens en meisjes) blijkt wel hoezeer bovengenoemde wil speciaal ook onder de arbeidersjeugd groeiende is. Maar men kan daar, onder die jeugd met den wil, die er nog is, niet bereiken wat er tenslotte te bereiken valt zoo lang nog niet meer dan thans het geval is het .recht op vacantie", ook voor den arbeider, algemeen erkend wordt. En het is dan ook begrijpelijk, dat, van de zijde van de A.J.C., de propaganda voor haar kampen samengekoppeld wordt aan een propaganda voor wette lijk geregelde arbeiders-vacantie. Een verhoogde actie in deze richting werd door haar dezer dagen wederom inge zet. Misschien zullen velen, die tegenover liet principe van een derge lijke vacantie niet onsympathiek staan, oordeelen, dat een dergelijke actie wel wat overbodig is, nu toch in zoo vele collectieve arbeidscontracten reeds een vacantie-regeling is opgenomen. Maar de statistiek wijst uit, dat niet tegenstaande de vooruitgang die, mede dank zij dergelijke contracten in dezen de laatste jaren aantoonbaar is, onder de, naar schatting lYi millioen werk nemers in ons land nog maar een kleine 40.000 zijn die vacantie genie ten, zoodat er hier toch nog wel „wat te doen valt", gegeven altijd, dat men de zaak zélf een goed ding acht. En wie doet dat eigenlijk niét? De groote zaak! R®6* Uw voordeel! Vacantie, die nadert, ook v0^ onze eerste burger, burgemeester o® Vlugt, met rassche schreden 4 Juli a.s. hoopt hü er tijdelijk .Jus- schen uit te knijpen". Maar vóór oien wil hij, naar hü onlangs aanzegde, toen nog door dezen ouden Raad hèt g'-'-'Ot® 11,1. ..u.rr V - f; probleem, aan de voorbereiding •el van hij zelf zulk een groot had, het aanbod van de Regee b-g y1' zake het Paleis op den Dam, doen handelen. De zaak is thans dan ook voor open bare behandeling gereed. Als laatst étappe van de voorbereiding versehee dezer dagen een Memorie van Been - t

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 12