Konijn's Artikelen BINNENLAND. Examen gedaan en niet geslaagd BUITENLAND. tóïM ssssr^ JULIANADORP. BREEZAND. ANNA PAULOWNA. CALLANTSOOG. SCHAGEN. Gemeenteraadsverkiezing. TEXEL. Verkiezingen voor den gemeenteraad. WIERINGEN. TWEEDE KAMER. De Oostenrijksche kabinetscrisis. ming tot hoofd van school 1 van den heer n^fklH-tuiging van het Comité ter Toïrgiteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen.) Overdracht erfpachtsrecht. Voorstel tot overdracht van erfpachts- m> een gedeelte Rüksduinterrem te ÖXen aan .nejnHronw P. V. 1 Ende. Verkoop en erfpachtenitrglfte vnn grond. Voorstellen tot uitgifte van grond in erfpacht aan A. Geervliet Jr. en H Riet veld tot verkoop van grond aan U. J. £its, tot verhuur van weiland aan J. Konijn. Begrooting. Voorstellen tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1930, en tot het vaststellen van de vierde wijzigingsbegrooting 1930. Grondbedrijf. Voorstel tot in- en afvoer van gronden door het Grondbedrijf. Overdracht beheer en onderhoud weg. Voorstel om aan den Polder „Het Koe gras" in beheer en onderhoud over te gragen den weg MiddenvlietDoggers- Verbetering Parallelweg. Voorstel tot verbetering van den Paral lelweg. Toiletten Huisduinen. Voorstel in zake vrouwen-toiletten te Huisduinen en tot het betalen eener re kening aan den architet J. J. van der £,eek ten laste der N.V. Zeebad Huis duinen. Wegennamen Huteduinen en Julianadorp. Voorstel tot het geven van namen aan wegen te Huisduinen en Julianadorp. I Onderwijszaken. Voorstellen tot het in gebruik geven van een lokaal van de school aan de Hoofdgracht ten behoeve van de Handels school, alsmede om aan de Heldersche Schoolvereeniging in eigendom over te dragen een lokaal van school 11 en van school 14, tot het verbouwen van school no. 1, te Julianadorp, tot het verleenen fan de vergoeding overeenkomstig art. 100 der Lager Onderwijswet 1920 aan de Heldersche Schoolvereeniging en tot het verbouwen van de U.L.O.-school aan de Molenstraat. de sloot kan behouden blijven en het ge vaar van het verkrijgen van een palissa deering van de spoorwegen afgewend blijft, schijnt ons met den Directeur van Gemeentewerken toe langs deze sloot eveneens een trottoir te leggen in aan sluiting bij de bestaande ombuiging op den hoek van den Parrallelweg en over weg, met daarlangs een heek in aanslui ting met de bestaande hekwerken. De kosten aan hekwerken, grondwer ken, trottoirbanden, tegels, enz., gerekend dat alles zooveel mogelijk met behulp van eigen personeel zal geschieden, worden geraamd op 1200 a 1300. Voorgesteld wordt tot deze werkzaam heden over t? gaan. STAR OF HOPE MISSIOX. Hedenavond om 8 uur dienst. Spreker de heer L. Schut, te Winschoten. Toiletten enz. te Huisduinen. B. en W. schrijven aan den Raad: Er is in de laatste jaren door verschil lende leden van Uwen Raad op aange drongen om te Huisduinen een urinoir te plaatsen. Ook in ons midden had de plaatsing van zoodanige inrichting aldaar meermalen een punt van overweging uit gemaakt. Omdat in het dorp geen rioJee- ring aanwezig is en omdat het bovendien moeilijk is een geschikte plaats er voor aan te wijzen, is van uitvoering tot dus ver niet gekomen. Wij hopen echter bin nenkort een bevredigende oplossing te kuftnen aangeven en wij zullen u daartoe dan de noodige voorstellen doen. Er is evenwel ook gevraagd en wel bij monde van den heer De Njjs om zoodanige inrichting voor beide seksen dienstbaar te maken. Wij geven toe, dat het een eisch des tijds mag heeten, dat hier afdoend wordt opgetreden ook ten behoeve van vrouwen en kinderen. Aan den anderen kant moet men hierbij echter rekening houden met de exploitatiekos ten van een dergelijke gelegenheid. In verband daarmede hebben wij het ge- Als opvolger van den rijksveldwachter J. Korstanje is aangewezen de beer W. C. E. Bruijn, van Den Helder, die op 1 Juli a.s. alhier in functie treedt. Het schilderwerk der school J. Hillings, MedemWik, voor 1975; Jouwersma, Sumarum, voor 1729; Vis ser, Leeuwarden, voor 1682; R. Visser, Winsum, voor f 1625; Joh. Meijer, Fra- neker, voor f 1625; Boonsma, Sneek, voor f 1575; A. Kraak, Den Oever, voor 1520; D. Leeuw, Alkmaar, voor f 1432. Raming was 1750. Gunning nog niet bekend. steeds verzorgd SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: H. Kuit van 's-Gra- venhage; G. J. van den Park van Oudorp; Adr. Voormeulen van Bergen op Zoom; mej. A. C. Spekken van Oude Pekela; G. N. Gouwenberg en eclitg. van Schagen; A. H. van den Heuvel en echtg. van Veld hoven; B. S. de Vries van Heerhugo- waard; G. Wilbers en Gez. van Gieten. Vertrokken: W. Oosthof naar Me- demblik; L. Dijkstra naar Opsterland; ,T. A. Tromp en gezin naar Beverwijk; A. onstra en echtg. naar Velsen; G. Bos ar Bussum. Burgerlijke stand* van Anna Paulowna GEBOREN: Jan Coenraad, zoon van H. Wilms en A. Geerligs; Adrianus, zoon van J. J. Rozenbroek en A. M. A. Hui- berts; Franciscus Antonius, zoon van S. Smit en E. M. Westmeyer. GETROUWD: A. G. van Eek en J. Hooimeijer; D. C. Kooy en H. P. van Dijk; P. Smit en G. V. Keijzer; P. Hooii en G. HET ONGELUK VAN DE SLEEPBOOT „VEERGAT". Dinsdagmorgen in do vroegte is het stoffelijk overschot van den kapitein van de gezonken sleepboot „Veergat", de heer A. Bakker, drijvend gtvond in de nabij heid van den zandzuiger „Sliedrecht" en overgebracht naar het tot rouwkamer in gericht verbandlokaal der N. V. Maat schappij tot Uitvoering van Zinderzee- werken te Den Oever. Om 11 uur Dinsdagmorgen is het lijk overgebracht op de sleepboot „Amstel", die het rechtstreeks naar Sliedrecht heeft vervoerd, waar het ter aarde is besteld. Het stoffelijk overschot werd uitgeleide gedaan door de heeren Ir. Lely, Ir. Vetter en den hoofdadministrateur van de M.U.Z., den heer v. d. Mark. De vlaggen op het werkterrein en op de vaartuigen van de M.U.Z. waaien thans opnieuw halfstok. OVERLEDEN: A. Huiberts, oud 36 j., echtgenoot van J. M. Smits. V. C. J. B. Hedenavond om 8 uur V. O. J. B.-bij- eenkomst, DE SCHOOLREISJES. Verkorte arbeidstijd. Voorstel om afwijzend te beschikken lap het adres van den Algemeenen Bond van Overheidspersoneel in Nederland in zake verkorting van den arbeidstijd. Radio-omroep politie. Voorstel tot het toekennen van een Subsidie ten behoeve van den politie- radio-omroep. Verkoop gedeelte Molenvaart. Verkoop van een gedeelte der Molen- vaart aan de N.V. Houthandel v.h. J. Oortgijsen en Zoon. Autobusdiensten. Voorstel naar aanleiding van het adres van H. Heeman c.s. in zake niet naleving deze zaak altdus te regelen. wenscht geacht, vóór dat wy overgingen (]e j}oer. A Schouten en J. Boon tot het uitwerken van zoodanige plannen, ons hieromtrent in verbinding te stellen met de N.V. Zeebad Huisduinen. Op onze vraag of in een der door haar geëxploi teerde inrichtingen voor vrouwen ge legenheid bestaat om van een W. C. ge bruik te maken, ook wanneer door die vrouwen in deze inrichtingen geen ver teringen worden gemaakt, werd door de N. V. geantwoord, dat een oplossing mo gelijk is, indien het Gemeentebestuur bereid is om de drie W. C.-deuren van de toiletten van haar badpavilloen te Huisduinen te doen voorzien van auto matische geldinwerpsloten. De kosten des wege zullen volgens mede-deeling van den Directeur van Gemeentewerken bedragen 81.—. Voor het gebruik der toiletten door vrouwen, ook al maken zij geen vertering in het paviljoen, is dan 21/2 cent ver schuldigd, voor welk bedrag de N. V. kan zorgen, dat de privaten op tijd schoon ge houden worden. De N. V. wijst er op, dat de betaling van 21/2 cent, afgezien van onderhouds kosten, bovendien gewenseht is om te voorkomen dat misbruik van de inrich ting wordt gemaakt. Het komt ons voor, dat de voorgestel de regeling een bevredigende oplossing brengt. Het ligt in de bedoeling van ons der Zoo hoor en dan de schoolreisjes O. L. school, alhier, tot het verleden. Vrijdag j.1. trokken, met auto's en rij tuigen, de klassen 15 naar Schoorl en Bergen. Dat daar natuurlijk volop geno ten is, is te begrijpen. Heel voldaan trok men dan ook 's avonds zingende huis waarts. In het dorp teruggekomen, werden de feestgangers verrast met eenige nummers muziek, uitgevoerd door het fanfarecorps „Callantsoog". Dinsdag j.1. maakten de klassen 6 en 7 hun tweejaarlijksche reisje naar Amster dam. Vroeger ging men steeds per trein. Thans ging men, als proef, met een twee tal bussen van den heer Jn. van Scheijen, alhier. We meenen te. mogen aannemen* College door het aanbrengen van een dat deze proef goed geslaagd is. De tocht bordje met opschrift het publiek op deze gelegenheid attent te maken. Wij verzoeken U ons te machtigen cm fan de overeenkomst door Gebr. van Ko- mngsbruggen. W etlioudcrspensionneering. Voorstel tot het vaststellen eener nieuwe verordening tot regeling van de pension- fi.ee ring der wethouders en hunne wedu- vven en weezen, alsmede de toekenning fan vergoeding. Er is nog een andere zaak, die verband houdt met de ontwikkeling van Huisdui nen, en die afdoening eischt. Zooals U naar Amsterdam ging over Alkmaar en Purmerend. Terug over Haarlem en Castricum. In Amsterdam werd eerst de „Bijenkorf" bezocht en vervolgens het Hoofdpostkantoor. Het is te begrijpen, dat zij, die nog nimmer in Amsterdam geweest waren, zich de oogen uitkeken. Daama Lijst 1, wilde lijst (van Erp), 244 stem men, 1 zetel, vorigen keer geen, gekozen van Erp. Lijst 2, R.-Katholieken, 455 stemmen, 3 zetels, vorigen keer 3 zetels, gekozen H. van Nuland, Klaver en Stam. Lijst 3, Schagens Belang, 781 stemmen, verlies 1 zetel, gekozen: Buiskool, Schoorl, Bel, Blaauboer, Boontjes. Lijst 4, S.D.A.P., 353 stemmen, 2 zetels, geen verandering, gekozen Orsel en Bak ker. De verkiezing brengt 5 nieuwe raads leden, n.1. de heeren S. Stam, tf. A. E. Buiskool, Joch. Blaauboer Kz., Joh. de Veer en B. Orsel. Niet herkozen zijn de heeren W. F. Gorter, D. Leg uit, J. W. Lookman en L. van Rijswijk, terwijl de heer C. Kooi niet als candidaat voorkwam. Den Burg. GOED AFGELOOPEN. weet is door de N. V. Zeebad Huisduinen gjng het dwars door de drukste gedeelten in den loop. van het vorig jaar een plan van de stad naar Artis. Ook hier hebben Slacht- en Koelhuis. Rapport van de raadscommissie in zake het oprichten van een slacht- en koelhuis en mededeeling van Burgemeester en Wethouders dat het in hun voornemen ligt binnenkort een voorstel in te dienen voor het oprichten van een slacht- en koelhuis. Wegenbelasting. Behandeling bezwaarschrift wegenbe lasting. Opleiding onderwijzers. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders, in verband met de in de vorige raadsvergadering gedane toezegging om- tent gelegenheid voor opleiding tot on derwijzer. Ter Inzalge. Ter inzage zijn gelegd: 1. De stukken betreffende de aanstel- }jng van vakonderwijzers(essen) voor de ichamelijke oefening, waaruit blijkt, dat mede in verband met de daaruit voor de gemeente voortvloeiende hooge kosten, door Burgemeester en Wethouders geen stappen in deze richting zullen worden gedaan. 2. De stukken welke betrekking heb- op den verbouw van het perceel van den heer P. J. Sleper te Huisduinen, tegen welke verbouwing ook bij de Adviescom missie voor bouwontwerpen enz. geen be zwaar bestond. 3. De vergunning tot het plaatsen van een consumptietent en fietsenstalling op epn terrein aan den Huisduinerweg te Huisduinen. 4. Het antwoord van Burgemeester en Wethouders op de vraag van den heer Van Gessel in zake het verkeer Polder weg, hoek Krugorstraat, waaruit blijkt, dat zi,j van oordeel zijn, dat het treffen van bijzondere maatregelen tor plaatse met noodig is. 5. De verantwoording van de gelden voor een carillon op het Raadhuis, waar- heeft r ®°hoeffelenberger gevraagd Verbetering Parallelweg. xt' eu T' sc2lri"iven aan den Raad: het verbeteren en verbreeden van den toegangsweg naar den spoorwegover- Iton-ul 6 Slijkstraat is de wen- K®* ^u l ook het gedeelte 3KJ lweR' n-L vanaf de SI nis- beton'n öan Torenstraat, te ver- Nu der jeugd niet meer, althans niet filk' de hermen aan de w!u v 1,1 en ovmv'eg als speel- t n h'n dienste staan door de aange brachte tegeltrottoirs en hekwerken langs van bet6n' trekken/e berm en de sloot het genoemde deel van den Parallel- daarlangs een hek in aanslui- te TTerinmn! zeer ono®RUik geworden dto rif!^ t!!K !s vruchteloos daar spoe- vond is Weer lnftotrard en geha- De meest doelmatige oplossing, waarbij ingediend voor den bouw van :1S wonin gen en 15 autoboxen, enz. op een terrein aan den Huisduinerweg volgens voor- loopig ontwerp van den architect J. J. van der Leek. Bij onze voordracht no. 117 van dat jaar werd een voorstel gedaan om aan de uitvoering van dat plan mede werking te verleenen, waarvan evenwel niets is gekomen. De N. V. heeft ons verzocht te beschik ken, dat de voorloopige door haar voor eenvoudig j deze plannen gemaakte kosten voor reke ning van de gemeente zullen komen, waarop wy hebben bericht, dat de kinderen genoten. Vooral de apen en papegaaien genoten speciale belangstel ling. Toen na vertrek uit Artis aan de jeugd werd gevraagd wat zij het mooist vonden, was het eenparig antwoord: „Het aquarium". Vervolgens ging de tocht naar Schiphol. Onder deskundige leiding werd het gezelschap rondgeleid. Alles werd be zichtigd. Zelfs namen allen plaats in één der grootste K. L. M. machines, evenwel zonder te vliegen, wat velen -heeft ge speten. Hierna werd de terugtocht aanvaard. Wa vHiblhveito onz^goedkeuring^ ^aan 0ver Haarlem en Castric»m het weer vrijblijvend onze goedkeuring aan huiswaarts Voor de leerlingen is deze hebben gehecht, dat de door den ontwen per der teekeningen in te zenden reke ning door middel van de Vennootschap bij ons werd ingediend. Het bedrag van deze rekening is groot 235.hetgeen in verband met het geleverde werk niet te hoog is te achten. Wij hebben deze plannen overgenomen om te zien wat er eventueel van tot uitvoering kan worden gebracht. In verband hiermede komt het ons billijk voor dat het verschuldigde honorarium van den architect door de gemeente wordt betaald. WJj stellen u daarom voor ons te mach tigen tot uitbetaling van gemeld bedrag over te gaan. Verkoop van erfpacht. B. en W. stellen voor aan mejuffrouw P. van den Ende te Amsterdam te ver- koopen het erfpachtsrecht dat de ge meente bezit op een perceel duinterrein, groot 3.29 H.A., voor den bouw van een woning. Canon 25 cent, met uitdrukke lijk beding, dat dit terrein niet zal mogen worden benut voor het houden van vee, kippen en pluimvee voor eigen gebruik uitgezonderd. Verhuur van welland. Weduwe Blom alliier verzoekt de huur den, gelegen aan Singel en Huisduiner van de bij haar in gebruik zijnde weilan- weg, te mogen overdragen aan J. Konijn alhier, die bereid is deze gronden voor de zelfde huur over te nemen. B. en W. bie den den Raad de daarvoor noodige beslui ten ter vaststelling aan. Vergoeding boventallige onderwijzeres Comeniusschool. Voorgesteld wordt aan de Heldersche Schoolvereeniging, op grond van art. 100 der L.O.-wet 1920, een vergoeding toe te kennen tot een bedrag van 1584.83, zijn de de jaarwedde van mejuffrouw W. Jacer over het jaar 1929 als boventallige onder wijzeres aan de Comeniusschool. Kennis voldoende, maar te nerveus Keweest Waarom niet t.jd.g Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 7j cent. dag een prettige leerzame dag geweest. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. hebben de volgende bouwver gunningen verleend. Aan A. Toes voor aanbouw van een woon- en slaapkamer. Aan C. Smit voor een watergemaaltje en een koestalling. Aan A. Dekker voor een koestalling. Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor den gemeenteraad verkregen de Katholieken 51 stemmen, de V. D. 189 stemmen en de S. D. A. P. 188 stemmen. Gekozen zijn voor de S. D. A. P. de hee ren S. Kooger, J. Wey en A. Kuit, voor de V. D. de heeren H. Kruisveld, M. Vries en G. W. Jimmink en voor de Katho lieken de heer P. van Diepen. In het aantal zetels van de verschil lende partijen is in vergelijking met den vorigen raad geen verandering gekomen. Den Oever. BOUW VAN DE CHR. SCHOOL. Door den architect, den heer L. Itei- naltiiH, van Leeuwarden, werd gisterenmid dag in het Christelijk Tehuis, voor het bestuur der Christelijk Nationale School vereeniging te Den Oever, publiek aan- besteed het bouwen van een school voor lager onderwijs te Den Oever. Ingeschre ven werd door de volgende heeren: Dienaar, Den Helder, voor 36.200; P. Tuin, 't Zand, voor 35.900; Krijten- burg, Harlingen, voor 33.280; Gebr. Boekei, Oude Niedorp, voor 32.600; Kingma, Leeuwarden, voor 32.475; P Adina, Enkhuizen, voor 31.561; Cupèrus," Berdaard, voor 30.590; H. Juisting, Den Oever, voor 30.300; F. SteMema, Rensu- mageest, voor 30.300; Zwart en Van der Meer, Zwaag Westeinde, voor 29.700; D. C'. Bannink, Sexbierum, voor 29.660- Wetterhouw, Minnertsga, voor 29.600 H. de Vries, Wijnalda, voor 29.400- Jornsma, Bolsward, voor 29.400; Bos en Beelstra, Sneek, voor 29.355; P. J. /-aagsma, Sexbierum, voor 29.294- S S de Boer, Drachten, voor 28.140 bekemL1* f nog met Woensdagmorgen bevonden een paar werklieden zich boven op een steiger van het in aanbouw zijnd huis van mej. M. Saris in de Weverstraat te den Burg. Plotseling wankelde de metselaar Bruin. Gelukkig wist de heer Jac. Koorn, die zich in zijn nabijheid bevond, Bruin te grijpen en met de grootste moeite over de kalkbak heen te brengen, waardoor een zeer ernstig ongeval voorkomen is. Ver moedelijk was B. plotseling door een dui zeling bevangen. HET NIEUWE GYMNASTIEK- GEBOUW TE DEN BURG IN GEBRUIK GENOMEN. Met den ombouw van de voormalige R.K. School te Den Burg tot gemeente lijk gymnastieklokaal is men dezer dagen gereed gekomen. De leerlingen van de O.L. School te Den Burg hebben vorige w.eek er reeds hun eerste lessen in ont vangen. Ook de R.K. Turnvereeniging heeft er al gebruik van gemaakt, ter wijl de Gymnastiek-Vereeniging „Texel" haar toestellen er heeft geplaatst. Wy zijn in 't nieuwe gebouw eens een kijkje gaan nemen; de drie achterste lokalen zijn tot een groote zaal vereenigd, deze zaal is 24 Meter lang en 7 Meter breed; het geheel ziet er keurig uit en zal ongetwijfeld als gymnastieklokaal zeer voldoen. Vooral de zeer moderne inrichting van den vloer, die, naar men ons mededeelt, pl.m. 700.heeft gekost, valt bizonder op. Naar wij vernemen zal de Gymn.-Ver. „Texel" aan 't gemeentebestuur het ver zoek doen om de toestellen etc. over te nemen, ook de andere vereen., die ge bruik willen maken van 't lokaal, kunnen er dan tegen huurvergoeding dienst van hebben. Ook voor militaire vooroefenin gen zal o.a. 't gebouw dienst doen. De Sportvereen. „Texel" hgeft eveneens ver zocht in de wintermaanden voor training 't gebouw te mogen gebruiken. ALGEMEENE VERGADERING x COÖP. BOERENLEENBANK TE TEXEL. De bizondere aanmaning van het Be stuur tot de leden van de Coöp. Boeren leenbank om de algemeene vergadering bij te wonen, heeft al heel weinig succes ge had. Het aantal aanwezige leden was Woensdagavond nog minder dan op de jaarvergadering van het vorig jaar. Te ruim half negen werd de bijeen komst door den voorzitter, den heer Jac. Kikkert Mz. geopend. Spr. wees bij ope ning op de moeilijke omstandigheden, die het bankwezen meemaakt in dezen malaise-tijd; gelukkig verkeert, zooals op de algemeene vergadering van de Centrale Bank werd medegedeeld, onze bank in gunstige omstandigheden, vervolgde de heer Kikkert, doch de voorzitter van het Hoofdbestuur verklaarde op de algemeene vergadering te Utrecht, dat de tijdsom standigheden zoo vreemd zijn als hij ze nog niet heeft beleefd. Onze Texelsche bank verkeert in bizonder bevoorrechte conditie, omdat slechts weinig boeren bedrijven alhier door de malaise zijn qe- De bank heeft d,„ ook wedeM» 1930 met succes gewerkt. Het afgeloopen jaar is voor ons van zeer Croote beteeke- ms geweest omdat een nieuw modern in gericht gebouw op een der mooiste stan- de nvan onze gemeente in gebruik is ge nomen. Bij de opening is het voor alle eden ter bezichtiging opengesteld, hoe wel velen hiervan gebruik hebben qe- gemaakt, hadden wij met de officieele opening op 6 Augustus wel wat meer be langstelling verwacht. Vervolgens verzocht de Voorzitter, den kassier, den heer C. Graaf de notulen te lezen; de notuleering werd evenals het jaarverslag onveranderd vastgesteld. Uit het laatste ontleenen wij dat het aantal leden in 1930 is gestegen van 778 tot 813. In totaal werden 7717 posten afgesloten. Het saldo aan Spaargelden bedraagt 129.473.26 meer dan vorig jaar; uitge geven zijn 1380 spaarboekjes, 378 termijn- boekjes en 185 loopende Rekening- courantboekjes. In 1930 zijn gehouden 21 bestuursvergaderingen, 17 gecombineerde vergaderingen van bestuur en R. van Toe zicht. Inspectie door het hoofdbestuur werd gehouden aanvangende 26 Aug. Van deze inspectie werd een gunstig rap port uitgebracht. De rekening sluit met een totaal-omzet van 2.633.754,78. Hieruit ontleenen wij dc volgende cijfers. Van de Spaarbank: Ontvangen in totaal 954.268.24; uitgegeven 65.593.87. Voorschotten terugbetaald 236.131. gegeven 29516. In de loopende rekening (aan mede leden, Ccnlr. Bank, Postrekening, ver kochte i waarden enz.) ontvangen 1.322.797.87. uitgaven 1.391.785.82. Aan rente werd ontvangen 102.245.44; uitgegeven .83.393.76. De op de resuve gebrachte winst be draagt f 12.423.44. De uitgaven voor het nieuwe gebouw hebben bedragen f 21.686.72, meubilair 3186.01. Salaris kassier 2.000.Afschrijvin gen 1186.84, diverse uitgaven 4904.28. De balans sluit met de eindcijfers 2.305.180.29. Het winstsaldo 1930 be draagt 102.086.18. Het nieuwe gebouw steat op de balans voor 30.000.Het meubilair op 3000.Het Reservefonds stijgt met het winstsaldo 1930 tot 112.668.48. Bij de bestuursverkiezing werden met algemeene stemmen de aftredende leden P. Drijver als lid van den Raad van Toe zicht en J. Keijser Aug.z. als lid van het bestuur herkozen. Hierna volgden eenige mededeelingen van het bestuur: besloten is de rente als volgt te bepalen: Voor ingelegde gelden, een jaar vast, 4 pet. (was 41/4 pet.). Spaargelden 2^2 pet. (was 3 pet.), Loopende rekening cre- diet 2J/2 pet., Debet 43/4 pet. De heer Jb. v. Heerwaarden waarschuw de voor het vaststellen van de rente der Spaargelden op 21/2 pet.; de tijd is niet ver meer, zei spr., dat aan de Rijkspost spaarbank 3 pet. wordt gegeven. De voorzitter merkte op, dat de Centr. Bank niet meer geeft dan 2f/2 pet, de bank kan daarom bezwaarlijk een hoogere rente geven; mocht wijziging mogelijk zijn, dan zal het bestuur er direct toe overgaan. Wat de 3 pet. van de Rijkspostspaarbank betreft merkte de voorzitter op, dat hier toe wel is besloten, doch dat van invoe ring voorloopig wel niets zal komen. Door de malaise wordt aan de banken zooveel geld in bewaring gegeven, dat een hoo gere renfe voorloopig niet mogelijk zal zijn. De heer van Heerwaarden was het ver der niet eens met het bestuursbesluit om de rente van voorschotten te laten op 43/4 pet. Spr. begreep, dat men dezen rentevoet ongewijzigd wilde laten om ook nu nog een behoorlijke winst te maken, hij wees echter op de groote reserve en meende, dat de bank zonder bezwaren den bedoel den rentevoet kan verlagen. Over deze kwestie werden de discussies vrij heftig. De voorzitter deelde mede, dat de Centrale Bank in den laatsten tijd bi zonder aandringt op geleidelijke verhoo ging van het reservefonds. Het bleek, dat ook in het bestuur over dit punt verschil van meening heeft be staan. De voorzitter wenschte echter deze zaak alleen als mededeeling aan de ver gadering te beschouwen, omdat de alge meene vergadering hierover geen zeggen schap heeft. Verder werd door het bestuur nog ken nisgegeven dat aanvragen waren ingeko men om voorschotten waarover de alge meene vergadering moest beslissen; een aanvraag voor 18.000 en een in loopende rekening van 20.000. Evenals in de vorige algemeene vergadering van vorig jaar werd ook nu aangedrongen om in de Staten een zoodanige wijziging aan te brengen, dat het bestuur in' dergelijke aanvragen kan beslissen. Bij de rondvraag maakt de heer T. Ze gel de opmerking, dat het voor het bestuur zeer onaangenaam is, dat de vergaderin- gen zoo slecht bezocht worden. De heer Keijser Sz. drong in verband hiermede aan op het houden van de jaarverqade- nng in Mei. Het bestuur zal in over weging nemen welke maatregelen te tref fen zijn om het vergaderingbezoek wat op te voeren. Daar verder niemand het woord langde, bracht de voorzitter nog dank den kassier voor zijn werkzaamheden op en voor deze algemeene vergadering en sloot daarna de bijeenkomst. DE KONINKLIJKE FAMILIE TE PARIJS. Krans op het graf van den On bekenden Soldaat. Gisterenmiddag na het officieele be zoek aan de Koloniale Tentoonstelling heeft de Koningin persoonlijk "een kra?is gelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat. Gisterenavond zou ter eere van de Ko ninklijke Gasten, na de dansen door de inlanders van Kambodja, een groot vuur werk worden ontstoken, terwyl de ten toonstellingsgebouwen geheel verlicht, de parken en hoornen fantastisch geïllumi neerd zouden worden. - DE RIJKSMIDDELEN OVER MEI. De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Mei j.1. bedroeg 43.215.782 tegen 50.777.309 in dezelfde maand van het vorig jaar (dus ruim Th millioen lager dan in 1930). De inkomsten ten bate van het „Lee- ningfonds 19i4" bedroegen In Mei 1931 f 7.722.949.59 tegenover 10.810.457.35 in 1930 (dus ruim 3 millioen lager dan In 1930). De inkomsten ten bate van het „We- genfonds" bedroegen in Mei j.i. 1.735.714.94 tegen J 1.898.492.13 in 1930. NOORDHOLL. BRANDWAARB. MAATSCH. ÓUDKARSPEL. I11 de op Maandag 1 J uni 1.1, te Alkmaar gehouden vergadering van Directie, Com missarissen, hoogste deelhebbers en agenten der Noordholl. (Onderlinge) Brandwaarborg-Maatschappij, gevestigd te Oudkarspel van 1816, werd het verslag uitgebracht over het 113e boekjaar, waar uit bleek, dat de bedrijfsresultaten zeer gunstig genoemd kunnen worden. Het ver zekerd kapitaal nam toe met 5.087.280 en bedroeg op 1 Dec. 1930 117.670.671. Aan schade werd betaald 160.043.15, waarvan door herverzekering werd be taald 64.022.57. Het bedrag der reserve werd gebracht op 148.572.65kL De aftredende Commissaris H. C. Oud werd herkozen. In deze vergadering werd de heer H. C. Oud gehuldigd ter gelegen heid van zijn 25-jarig jubileum als Com missaris der Maatschappij. Namens Di rectie en Commissarissen werd door den heer Mr. C. P. Eecen onder hartelijke woorden den jubilaris een staande electr. leeslamp aangeboden. Namens de agen ten en het personeel werd door de Com missie, bestaande uit de heeren Burge meester Krooneiïburg, Burgemeester Klerk en J. Valkering de jubilaris ge huldigd, onder aanbieding van een drie tal fraaie Delft's blauwe wandlxyrden. Na afloop daarvan vereenigden Direc tie, Commissarissen, Commissieleden, agenten en personeel zich aan een ge meenschappelijke koffietafel. ver- aan z.; 16 en 17 Juni 1931. ONDERSTROUWD: J. Filmer en D Steeman. BEVALLEN; N. KossenKuiken, J. Kokter Steege, d.; W. P. Bezu Voorderhaak, d.; E. Ck Kos—Vethman, d.; K. SlikkerBylsma, d.; J. v. Kuiik— v .Oostenrijk, z. OVERLEDEN: J. Gottmer, 59 i T Post—Brands, 36 j. De Kamer zette Dinsdag de beraadsla gingen over de interpellatie-Wijnkoop voort inzake het weren van „de Tribune" uit de openbare leeszalen. De heer Schokking c.h. achtte het antwoord van den minister voldoende en afdoende. De heer C o 1 ij n a.r. acht de vrijheid van gedachtenuiting geenszins aangetast door dit verbod. De heer Knottenbelt lib. komt met een motie waarin gezegd wordt, dat een van Rijkswege aan open bare leeszalen of bibliotheken verleend subsidie alleen mag worden onthouden in dien vooraf daarvoor het advies van het bestuur der Centrale Vereeniging is ge vraagd en gepubliceerd. Verder voeren nog het woord de kath. heer W ij n b e r- g e n, ds. Kersten, de heer De V i s- serfcomm.), waarna de Min. Woens dag aan het woord komt, die de motie- Knottenbelt niet te aanvaarden acht. In dit speciale geval is trouwens advies ge vraagd en gepubliceerd. Tenslotte wordt de motie-Wijnkoop verworpen met 45-23 stemmen; de motie Knottenbelt met 43-24. Omtrent de overige agenda allerlei kleine wetsontwerpen vermelden wij niets, behalve een wijziging van de Leer plichtwet. waarbij het mogelijk wordt ge maakt leerplichtige leerlingen, die het 7de leerjaar hebben doorlooppen, vrij te stel len van het doubleeren daarvan, voor het geval dat zij overgaan naar een lagere land- of tuinbouwschool. Dit wetsontwerp wordt aangenomen. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Dc uitnoodigingen verzonden. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft gisteren aan alle regeeringen, Volkenbondsleden of niet Volkenlbonds- leden de officieele uitnoodiging verzon den tot deelneming aan de ontwapenings conferentie, die op 2 Februari 1932 te Genève zal beginnen. In verband met de in de laatste tijden loopende geruchten, dat met het oog op de nieuwe politieke toestanden aan een uitstel van de ontwa peningsconferentie zou worden gedacht, is de verzending van deze officieele uit noodiging wel van beteekenis. Dr. Ender ontvangt opdracht. De officieele persdienst deelt mede, dat de President gisterenavond dr. Ender op dracht tot vorming van een nieuw kabinet heeft gegeven. Bondskanselier Ender verklaarde van meening te zijn, dat de buitengewone moeilijkheden niet op de gewone wijze epgelost kunnen worden. Hij kon daarom de opdracht slechts aanvaarden, indien hem daartoe de middelen verschaft wer den. Eerste voorwaarde is, dat het par lement de regeering vérgaande volmach ten verleent om het evenwicht In de f'*

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 6