DEIiEKiiUiin SUMMUM ik HIIUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA oversSchfc KONIJN's Artikelen EHRSÏS BLAD D9NSDAG 7 JULI 1331. 59ste JAARGANG Het Amerikaansche voorstel. - Gee» uitbreiding van Duitschtands bewapening- - De Duüsche vloot. - De verhouding tusschen Staat. - Een scherpe omzendbrief van den Paus. breit alles best, FEUILLETON BINNENLAND. OOST-SNDIE. SPOORSTRAAT 122 De brand te Parijs. QEMENSD NIEUWS. Groote brand te Aerdenhout. Badmeester bij Breda verdronken. Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-eeht voor Bejaarden 6986. ECOURANT Abonnement per 3 maanden bij yooruitbet.Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2. Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.36. Losse nos. 4 ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jk. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4 ct. „De Fransch-Amerikaansche overeen stemming is tot stand gekomen, behou dens goedkeuring door de onderteekenaars van het plan-Young", zoo seinde Reuter Saterdag uit Parijs, terwijl door Havas Zondag het volgende communiqué werd gepubüceerdi: De Fransche en Anierikaansclie onder handelaars hebben van Zaterdagavond half tien tot Zondagochtend kwart voor één besprekingen gevoerd. De Franschen hebben den Amerikanen den tekst doen toekomen van de grondslagen voor een accoord, welke dos middags in den Fran schen ministerraad waren goedgekeurd. In den naoht van Zaterdag op Zondag is daarop deze tekst naar Washington ge seind, met eenige wijzigingen, die er in gemeen overleg in waren aangebracht. Naar Havas verder meldt, bestond Za terdag nog verschil van meening omtrent de betalingen in natura. Frankrijk drong er namelijk op aan, dat deze betalingen ook bij het in-werking-treden van het Hoover-plan zouden voortduren. Zij beloo- pea voor het jaar 1930/31 omstreeks 125 millioen mark. De Fransche opvatting is, dat Duitschland door de handhaving van deze betalingen geen schade zou lijden, terwijl een opschorting er van de werk loosheidscrisis in Duitschland zou verer- Ïeren. Amerika wenscht evenwel niet, dat luitechland gedurende het moratorium- jaar eenige betaling, welke ook, verricht, én zoodoende bleef dit punt een techni sche moeilijkheid opleveren. Ook moesten de onderhandelaars het nog eens worden over de politieke garan ties, welke Frankrijk van het Duitsche rijk wenscht te verkrijgen in ruil voor de offers, waarin Frankrijk heeft toegestemd. Frankrijk, dat trouw blijft aan zijn poli tiek van internationale samenwerking, wenscht dat Duitschland in denzelfden geest te werk gaat. De aan Duitschland te verstrekken credieten zouden derhalve J] echts voor economische doeleinden mo gen dienen en niet voor versterking der bewapening, en Duitschland zou moeten afzien van zij» pogingen om een politieke hegemonie in Midden-Europa te vestigen. Dr. Brtming, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, heeft intusschen de angst trachten weg te nemen voor een eventueele bewapening van Duitschland met het geld, dat Duitschland door het moratorium in handen houdt. Zooals men weet was het vooral Frankrijk, dat daar voor vrees koesterde en dit ook niet onder stoelen of banken stak. Dr. Brüning heeft nu aan de regeering der Ver. Staten het volgende telegram gezonden: „Met het oog op de vrees, die in som mige kringen is geuit, dat de bedragen, die op de Duitsche begrooting vrij komen door de verlichting der herstellasten, zou den kunnen worden gebruikt voor ver grooting der bewapening, verklaar ik, dat ©enigerlei hoogere uitgaven voor leger en vloot gedurende het moratorium-jaar nim mer is overwogen en nooit zal plaats heb ben. De verlichtingen, die Duitschland zullen toevloeien als gevolg van het Hoo- ver-<plan, worden geheel vereischt om het tekort in de ontvangsten te dekken; zij moeten den financieelen toestand consoli- deeren en Duitschlands economisch leven redden". JAAP SNOR ook wollen Badpakken. ZUIDSTRAAT 19. Let op den gelen winjcel. Voor Texel: Wed. SCHUMAKER. door E. J. RATH. 42) „Jullie zijn een troep mispunten!" zei Marian vol minachting. Ze liet zich van de leuning glijden en liep weg om in eenzaamheid te mokken. Mevrouw Kilbourne zuchtte en schudde het hoofd. Daarna wisselden de vier oud ste Kilbournes veelbeteekenende blikken. „Dat is dus afgesproken," zei de heer Kilbourne snel: Hij was nog heelemaal niet gerust. Wat Hilda en Kane betrof, was hij niet zoo heel bang. Hij wist nog niet, dat ook Ma rian van alles op de hoogte was. Marian was van plan er munt uit te slaan. Maar in tegenwoordigheid van zijn vrouw kon hij niets zeggen. „Ja, dat is afgesproken," zei mevrouw Kilbourne. „Wil jij het hem zeggen, Henry?" Wisik?" De stem van den heer Kilbourne klonk oprecht verbaasd en hii keek oprecht ver wonderd. „Jij bent het hoofd van het gezin, Hen ry." Of hij het hoofd was of niet, er waren redenen, waarom de heer Kilbourne zijn De Duitsche vloot. In het ministerie van riiksweerbaarheid te Berlijn is men eveneens niet te spreken over de mede- deelingen die de Fransche minister van marine bü de behandeling van het vloot- bouworogram, in de Kamer heeft gedaan, over de Duitsche vloot. De Fransche minister heeft gezegd, dat Duitschland meer schepen bouwt dan het krachtens het verdrag van Versailles mag Verder beweerde hii, dat Duitschland 8 kleine kruisers, 25 torpedojagers en 25 torpedobooten bezit. Daartegenover geeft het ministerie van rijksweerbaarheid officieus te kennen, dat deze mededeelingen volstrekt onjuist zijn. Het verdrag van Versailles staat Duitsch land 6 pantserschepen, 6 kruisers, 12 tor pedojagers en 12 torpedobooten toe. Bo vendien mag het aan oude schepen 2 krui sers, 4 torpedojagers en 4 torpedobooten als reserve hebben. Daar het Duitsche vlootprogramma slechts 4 pantserschepen, 4 kruisers, 9 torpedojagers en 10 torpedobooten voor ziet, blijft het nog aanmerkelijk beneden de verdragsMmiet. De Paus heeft een nieuwen omzendbrief de wereld ingezonden, waarvan de toon en inhoud in politieke en katholieke kringen groote opschudding verwekt heeft, vooral daar verluidt, dat de Paus hem eigenhan dig ontworpen en geredigeerd heeft. Wij ontleenen er het volgende aan: De inleiding van den brief zegt, dat het niet noodig is nopens de gebeurtenissen, die den laatsten tijd te Rome en in geheel Italië zijn gebeurd in bijzonderheden te treden. Men heeft getracht datgene doodelijk te treffen wat den paus steeds het dierbaar ste is geweest en ook steeds zal blijven, en de wijze waarop dit is gebeurd, is bui tengewoon kwetsend geweest. Daarom rekent de paus het zich een be hoefte en een plicht zich tot alle katho lieken op de wereld te wenden om de waarheid en gerechtigheid in een zaak te verdedigen, die de vitale belangen en rechten van de katholieke kerk raakt. Na dank gebracht te hebben aan de van alle katholieken ondervonden bewij zen van steun en trouw, keurt de paus de begane daden van geweld en oneer biedigheid in scherpe woorden af, vooral de persoonlijke beleedigingen in een d »3l van de pers. Omdat bij de daden van ge weld vele personen in uniform zijn ge zien ligt de gedachte voor de hand dat de bevelen van hooger hand afkomstig zijn geweest. Het zoogenaamde document van de tegenpartij waarin alle laster tegen de Kerk is bijeengebracht, die maar te vin den was, heeft den Paus ten zeerste be droefd. Zelden heeft hij een officieus docu ment onder de oogen gehad, dat zulke ten dentieus© ededeelingen bevatte en zoo zeer in tegenspraak met de waarheid no pens de katholieke actie stond. Er wordt o.a. van den „zwarten ondank" der pries ters gesproken, die zich tegen de partij zoud .il gewend hebben, die de religieuse vrijheid in Italië "evestigd zou hebben. De Paus spreekt dan over de angst en zor~ die hem bezielen omtrent de toe komst van de godsdienstige vrijheid. Aanvallen op de katholieke actie waren tenslotte ontaard in gewone politiemaat- reraP" wat den H. Stoel eindelijk ge noopt had tot het nemen van tegenmaat regelen, Met groote smart moet de Paus vaststellen, dat in Rome en in geheel Italië een campagne op touw gezet was tegen datgene, wat de kerk en haar hoofd van oudsher het heiligst geweest was; de rechten der ziel. Ofschoon de Paus zelf herhaaldelijk be toogd had, dat de katholieke actie, zoowel in opaet als in de practijk, boven en bui ten iedere part';"olitiek stond, werd de vervolging ongestoord voortgezet. D® WERKLOOSHEID IN DE VER. STATEN. Twaalfhonderd vooraanstaande man nen en vrouwen in de Vereenigde Staten hebben een request gericht tot president l Hoover om een speciale zitting van het congres bijeen te roepen ter behandeling van het vraagstuk der werkloosheid. Er worden voorzieningen gevraagd, die drie en een half millioen dollars kosten. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. De bestrijding ervan. De hoofdcommissie van den Pruisi- schen Landdag heeft een voorstel aan genomen, om bij de rijksregeering aan te dringen op de indiening van een buiten gewoon wetsontwerp ter bestrijding van de werkloosheid, vooramelijk door een tijdelijke inkrimping van den arbeidstijd, beperking van overwerk, niet-toelating van buitenlandsche seizoenarbeiders, vol doende verstrekking van middelen voor werkverschaffing, de organisatie van vrjj- willigen arbeidsdienst, hulpverleening aan nationaal belangrijke industrieën, vooral in de grensstreken en voorlichting van de bevolking van het schadelijke van den invoer van buitenlandsche genot- en weeldeartikelen. HONGARIJE'S ONGUNSTIGE OECONOMISCHE SITUATIE IN CIJFERS. Aan de April-uitgave van het bureau voor de statisstiek van de stad Boedapest is het volgende ontleend: In de eerste vier maanden van dit jaar het aantal wonigen in Boedapest met 582, dat der kamers met 1386 toenam, in dezelfde periode van 1930 waren deze cijfers resp.: 1318 en 3514. In dezelfde periode moest de deurwaarder in niet minder dan 94.585 gevallen tot be slaglegging overgaan, wat 8472 meer was dan in Januari-April 1930. Het aantal door de tram vervoerde passagiers daalde van 98.554.000 tot 91.948.000, dat, van de autobussen van 8.105.000 tot 7.985.000. vrouw met onverholen ontstemdheid aan keek. Ze zou het niet begrepen hebben, als hij haar er van beschuldigd had, dat ze moeilijkheden ontdook ten koste van een ander, maar hij dacht het ongetwij feld. De heele situatie kwam hem voor als volgt: Hij mocht Rawlins graag lijden. Dat was één reden, waarom hij aarzelde, Bo vendien was hij bang voor Rawlins. Raw lins wist het een en ander van hem. Som mige familieleden schenen ook op de hoogte te zijn, maar toch niet allemaal. Rawlins was een mysterie en een mysterie is altijd iets onzekers. De heer Kilbourne was niet in de stemming om iets te wa gen. Het was tijd om voorzichtig te zijn. „Het is mogelijk, dat ik het hoofd van het gezin ben," zei hii met een zijdeling- schen blik op Hilda .maar ik ben niet aansprakelijk voor Rawlins. Ik heb hem niet hier gebracht." Mevrouw Kilbourne's waaier fladderde zenuwachtig op en neer. „Maar jij jaagt ze gewoonlijk weg, Hen ry." zei ze. „Als je a zegt, moet je ook b zeggen, merkte hy op, zijn toevlucht nemend tot een van zijn geliefkoosde leefregels. Mevrouw Kilbourne beet zich op de lip en keek haar zoon aan. „We zouden Kane kunnen vragen het hem te zeggen," zei ze aarzelend. Kane kon nooit goed zijn gevoelens ver bergen en nu minder dan ooit. Hij was verwonderd en benauwd. „Wat heb ik er mee te maken?" vroeg hij. „Maar jij vondt toch ook, dat h;i weg moet," sprak zijn moeder. FRAUDES BIJ VEEM TE MAKASSAR. Het Soer. Hbl. bespreekt de vele ern stige ontdekkingen, die onlangs gedaan zijn bij het Molukkenveem te Kakassar, waar eerst door een Chineeschen kassier fraude gepleegd werd tot een bedrag van 173,000, welke zaak door de firma ge- toetoept doch door de politie onderzocht werd en binnenkort voor den landraad zal komen. Verder zou volgens het Hbl. ge knoeid zijn met aanbestedingen, waardoor diverse mededingers uitgeschakeld wer den en het Veem de leveranties kreeg. Deze zaak is niet bewezen, doch valt niet onder de strafwet, voegt het Soerabaja- sche blad er aan toe. Tenslotte is een onderzoek gaande naar geknoei met leve ranties aan de K.P.M., die volgens ver schillende verklaringen daardoor in een jaar tijds voor 100.000 benadeeld zou zijn. steeds verzorgd TELEFOON 339 „Maar daarom hoef ik het hem niet te vertellen. Het is mijn huishouden niet." „Dat weet ik wel, Kane; maar je vader spreekt liever niet met hem en nu dacht ik „Ik heb er toch niets over te zeggen, moeder." „Maar als je het doet uit mijn naam," zei mevrouw Kilbourne. De heer Kilbourne knikte, dat hij het er mee eens was; maar Kane schudde kop pig het hoofd. Hij beschouwde de quaestie als volgt: Hij mocht Rawlins graag lijden. Dat was één reden, waarom hij aarzelde. Bo vendien was hij bang voor Rawlins. Raw lins wist het een en ander van hem. Som mige familieleden schenen ook op de hoogte te zijn, maar niet allemaal. Raw lins was een mysterie en een mysterie is altijd iets onzekers. Kane was niet in een stemming om iets te wagen. Het was tijd om voorzichtig te zijn heel voorzichtig. „Het is mijn werk niet om personeel of logé's weg te sturen," zei hij. „U moet het mij niet vragen." Marian, die brandde van nieuwsgierig heid, was weer teruggekomen en stond met een boos gezicht te kijken en te luis- teren. „Het is toch mannenwerk", zei me vrouw Kilbourne. Vraag het dan aan Grosvenor stelde Kane voor. „Die heeft tenminste flink het land aan hem". Marian barstte in lachen uit. „Ja, vraag het aan Grosvenor", drong ze 'aan. „En mag ik er dan bij zijn, als het gebeurt?" Haar moeder beduidde haar, dat ze KOOPVAARDIJ-OFFIC1EBEN. J.l. Zaterdagochtend had wederom een bijeenkomst plaats van de vertegenwoor digers van de Koopvaardij-offieieren en die van de reeders. In deze bijeenkomst werd nog geen overeenstemming bereikt. Intusschen zullen de onderhandelingen over een nieuwe arbeidsovereenkomst worden voortgezet. Voorloopig zullen de reeders geen wijzigingen brengen in de loon- en arbeidsvoorwaarden, zooals deze op den 30sten Juni j.l. werden toegepast. DE HAVENPLANNEN OOSTMAHORN. Standpunt van Ged. Staten van Friesland. De havencommissie Oostmahorn heeft een adres met toelichting tot de Prov. Staten van Friesland gericht, waarin zij verzoekt haar een geldelijken steun ad 1000 uit de provinciale fondsen te ver- leenen, opdat zij in staat zij haar werk zaamheden bestaande in het wekken van belangstelling en het voeren van actie voor de totstandkoming van een Rijkshavengelegenheid te Oostmahorn voort te zetten. Zooals uit het adres blijkt, zijn bij den Rijkswaterstaat plannen omtrent den havenaanleg in onderzoek; in het maken van deze plannen zijn noch Ged. Staten noch de Prov. waterschapsdienst gekend dit volkomen terecht, omdat de provin cie zich de zorg van de havenwerken nim mer tot taak heeft gesteld. Het lijkt Ged. Staten raadzaam in elk geval den uitslag van elk onderzoek af te wachten, omdat eerst daarna zuivere beoordeeling van de zaak mogelijk zal zijn. Ged. Staten stellen voor dit aan Havencommissie te berich ten. Hbld. 9 GEDEPUTEERDE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Het huidige college blijft. Uit Haarlem wordt gemeld: Dinsdag 31 Juni is te Amsterdam een vergadering gehouden van de fracties van de Staten van Noord-Holland, uit wel ker midden het tegenwoordige college van Gedeputeerde Staten is samengesteld. De Protestantsche Christelijke Staten fracties bepleitten in deze vergadering de wenschelijkheid van interfractioneel overleg met alle geconstitueerde Staten fracties, maar er werd besloten tot voort zetting van den arbeid in de komende vier jaar door samenwerking tot herkie zing van de thans zittende leden van de Gedeputeerde Staten. Batavia's inzending gereconstrueerd. Aneta seint uit Batavia: Het college van B. en W. heeft beslo ten de inzending van de gemeente Batavia op de tentoonstelling te Parijs te recon- strueeren en per snelste gelegenheid der waarts te expedieeren. Geen kwaadwilligheid. De Parjjsche correspondent van het „Hbld." telefoneert: De commissaris van politie, belast met het onderzoek naar de oorzaken van den brand van ons paviljoen, de heer Leriche, heeft tegen een medewerker van de „Matin" verklaringen afgelegd. Hij zei eerst, dat het in vele gevallen even moei lijk is, de oorzaken van een brand na te gaan als het voor een gerechtelijk ge neeskundige is, de doodsoorzaken te be palen, als hij te doen heeft met een vol komen verkoold lijk. Daarna zei hij: „Ik kan u niettemin verzekeren, dat het denkbeeld van kwaadwilligheid al mijn aandacht heeft gehad en dat ik per soonlijk alle verklaringen, die mij in dit opzicht gedaan zQn, heb nagegaan of door de tot mijn beschikking gestelde inspecteurs heb laten nagaan. Alle veri ficaties rijn echter negatief uitgevallen". Binnenland. Drie nieuwe villa's vernield. Zaterdagavond omstreeks 6 u. is brand ontstaan in een complex van drie nieuwe villa's, gelegen aan de Houtvaartkade 30, 32 en 34, in het villapark Rijnegom te Aerdenhout. Het perceel 30 was onbe woond; de bewoners van perceel 32 waren tijdelijk afwezig. In perceel 34 woonde de heer De H„ die een bad wilde nemen. Bij het aansteken van den geiser, ontplofte deze met een geweldigen knal, en onmid dellijk daanar sloeg een groote vlam uit. Geheel ontsteld vluchtte de heer De H. de badkamer uit en toen hij, van schrik bevangen, beneden kwam, bemerkte hij, dat het vuur- reeds de rieten dakbedek king van het villacomplex had aangetast. In enkele minuten tijds stonden de drie huizen in lichte laaie, en aangewakkerd door den feilen wind, greep het vuur zoo snel om zich heen, dat er van redding van een gedeelte van den inboedel geen sprake kon zijn, hoewel de brandweer van Bloemendaal met twee motorspuiten en ander materiaal spoedig ter plaatse was verschenen. Met twaalf stralen werd de vlammen zee aangetast. In een minimum van tijd was de rieten dakbedekking der drie hui zen weggebrand. Tot ver over de Leid- schevaart en in het bosch- en vaartkwar tier te Haarlem werden de vonken en smeulende stukken riet op den wind mee genomen. De drie huizen zijn geheel vernield. Wegens gevaar voor instorting moesten zijmuren en geveltoppen worden neerge haald. De inboedels der perceelen 34 en 32 zjjn geheel in de vlammen opgegaan. Bij redding van een elfjarig meisje in een diep bassin der Leemputten. Een droevig ongeluk, hetwlk aan den 30-jarigen badmeester Bouman het leven heeft gekost heeft Zondag te Breda plaats gehad. Eenigen tijd geleden werden de Leem putten heropend, een unieke zwemgele- genheid onder Dorst, waar honderden in woners van Breda de zwemsport plegen te beoefenen. Mevr. R. kwam daar Zon dag, vergezeld van haar 11-jaig dochter tje, en wilde dit meisje in het diepe ge- deele van één der drie bassins laten j zwemmen. Op de vraag van den badmees ter Bouwman, of het meisje zwemmen kon, antwoordde mevr. R. bevestigend. Nauwelijks was het kind echter te water of het riep om hulp, waarop Bouman ge heel gekleed te water sprong. In haar doodsangst klampte het meisje zich aan den hals van den badmeester vast, waarop een vreeselijke worsteling ontstond. Nog wist Bouman het meisje boven te bren gen, doch hij zonk daarop geheel uitge put naar de diepte terug. Inmiddels schoot men van het heerenbassin te hulp. Eerst na tien minuten kon men het slacht offer boven brengen. Tevergeefs werd getracht de levensgeesten weer op te wekken. Dr. Sluijters uit Teteringen kon ten slotte slechts den dood constateeren. Bouman was een geroutineerd zwem mer, hij laat een vrouw en twee kinderen achter. ZWEMMER VERWARD IN EEN VISCHFUIK. Zaterdagmiddag geraakte zekere K. bij het zwemmen in de Waal onder Zenne- Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar üi,. Letop naam op den zellkant Vraagt onze stalen-collectie moest zwijgen, waaide zich koelte toe met den waaier en wendde toen langzaam de oogen op Hilda, die ze onderzoekend aan keek. „Hilda, jij bent het met ons allen eens. Zou jij „Neen!" Hilda barstte zoo plotseling los, dat zelfs Marian, die het een en ander opge merkt had, dat aan de rest van de familie ontgaan was, haar met groote oogen aan keek. „Jij zou het hem waarschijnlijk met meer tact aan het verstand kunnen bren gen, dan één van ons", sprak de heer Kilbourne overredend. „Neen!" „Maar je vader en broer „Neen, moeder! Neen!" Mevrouw Kilbourne was ten einde |raad. Ze begreep niet, waarom een heele familie met uitzondering van Marian, die te jong was om te begrijpen, te ver legen was iets te doen, waartoe met al- gemeene stemmen besloten was. „Je zoudt kunnen zeggen, dat je spreekt uit naam van je vader en moe der", zei ze. De heer Kilbourne betuigde al knik kend zijn instemming, maar Hilda was in een koppige bui. „Neen", was alles wat ze zei, maar ze dacht bij zichzelf ongeveer het volgende: Ze vond Rawlins nogal aardig. „Nogal" was misschien een beetje zwak uitge drukt, maar dat kwam er niet zooveel op aan. Dat was één reden, waarom ze aar zelde. Bovendien was ze bang voor Raw- 'lins. Rawlins wist het een en ander van haar. Niemand anders wist bij voorbeeld wijnen met zijn voeten verward in een vischfuik. Hierdoor werd hij naar bene den getrokken en verdronk jammerlijk. Het lijk is later gevonden. NA DE VERKIEZINGEN. Een overledene ter verant woording geroepen. Een 83-jarige inwoner van Apeldoorn ontving bij de jongste verkiezingen voor de Prov. Staten de gebruikelijke oproe- pingskaart, benevens een voor zijn echt- genoote, die echter reeds sedert 25 Jan. 1930 is overleden. Hij deelde dit op den dag der stemming mede aan den voorzit ter van het stembureau, waarbjj hij de kaart van zijn overleden vrouw inleverde Tot zijn verwondering ontving hij ook voor de onlangs gehouden gemeente raadsverkiezingen een oproepingskaart voor zijn echtgenoote. Men scheen er dus den vorigen keer al heel weinig nota van te hebben genomen, dat de opgeroepen e reeds anderhalf jaar was overleden. Nu de verkiezingen zijn afgeloopen, zou men meenen, dat hiermede de zaak uit de wereld was. Dit blijkt echter geens zins het geval te zijn. Dezer dagen ont ving de oude man een schrijven, bestemd voor zijn echtgenoote, behelzende, dat zij zich binnen tien dagen mondeling ot schriftelijk moet verantwoorden voor iets af van Herbert Wheeler. Dat moch- j ten ze nooit te weten komen. Het was tijd om voorzichtig te zijn. Bovendien, liep ze gevaar, dat Rawlins haar zou gehoor zamen; en wat kwam er dan terecht van het duistere hoofdstuk? „Ik ben er van overtuigd, dat Rawlins het zou begrijpen, als jij het hem uitleg de, Hilda". Het was altijd nutteloos met Hilda te 1 praten, als ze eenmaal een besluit geno men had en mevrouw Kilbourne gaf het op. Er heerschte een stilzwijgen, dat pijn- 1 lyk dreigde te worden. „Doe het zelf, moeder", zei Marian. Mevrouw Kilbourne begon zich heftig te bewaaieren. Alles draaide in een krin getje rond. „Het is wel vreemd", zei ze, „dat nie mand van jullie me wil helpen". Marian lachte honend. Als ze Wade Rawlins wilden wegsturen, zag ze met genoegen, hoe ze er tegen op zagen. „Ik heb gezegd, dat het in de eerste plaats jouw werk was", zei de heer Kil bourne en keek zijn vrouw aan. Kane en Hilda knikten, maar hun moe der waaierde vastberaden van neen. „Het is veel beter, als iemand anders het doet", zei ze. Als haar kinderen een naderen uitleg verwachtten, werden ze teleurgesteld. Mevrouw Kilbourne hield altijd meer van besluiten nemen, dan aan redeneeren. Natuurlijk beredeneerde ze in zichzelf de zaak als volgt: „Ze mocht Rawlins graag lijden. Dat was één reden waarom ze aarzelde. Bo vendien was ze min of meer bang voor hem ja, zelfs zij, Emily Kilbourne. Het zijn inderdaad het meest ideale middel ter bevorde ring van een normalen stoelgang. Gemakkelijk in te nemen, aangename smaak, verwekken geen krampen. 0.65 per flacon was iets, dat niemand kon vermoeden, zelfs haar man niet. Ze was gewaar schuwd, ze had zelfs een belofte gedaan en die niet gehouden. Ze wist, dat ze een schuldige vrouw was en Rawlins wist het ook. Henry Kilbourne had haar gewaar schuwd, nadat ze twee keer gezondigd had, nooit weer te speculeeren in petro leum; maar petroleum had altijd een bij zondere aantrekkingskracht voor haar bezeten. Misschien waren het de afbeel dingen van kranen en bronnen, die haar verbeeldingskracht prikkelden. Maar weer had ze gekocht, van haar eigen geld weliswaar, maar toch in een oogen- blik van heimelijke verdorvenheid. Ze had Rawlins de stukken laten zien en Rawlins had in stilte geïnformeerd en hetzelfde gezegd, wat Henry Kilbourne haar steeds had voorgehouden. Ze was bedrogen, net als met haar landloopers en als Henry het ooit te weten kwam! „Kom moeder doe het nu", herhaal de Marian kwaadaardig, zonder te weten hoe ze haar moeder kwelde. „Jullie stelt me allemaal te leur", zei mevrouw Kilbourne. Een lange pauze volgde, gedurende welke de vier oudste Kilbourne's het ver meden elkaar aan te zien. Marian ver brak de stilte, zooals gewoonlijk. „Zal ik het doen?" vroeg ze. Ze keken haar aan en Hilda was blijk baar achterdochtig. „Ik dacht dat jij er tegen was", zei me vrouw Kilbourne verbaasd. CWordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1