3 Jw stem verraadt u! Ij AM STERDAM SC HE Ij U* 1 BRIEVEN j| De melk brengen wij aan de kook en laten hierin het brood weeken, waarna we het geheel en al fiin wrij ven; eierdooiers, kaneel en suiker goed kloppen en met het stijfgeklopte eiwit foor het brood mengen. De kersen wasschen, van de stelen ?n pitten ontdoen en eveneens door het brood mengen, waarna we de massa in -en beboterden vuurvasten schotel over brengen en de overgehouden boter in klontjes op den bovenkant leggen en 'iet gedurende een half uur in den oven plaatsen, tot het schoteltje licht bruin is. Griesmeelpudding met aardbeiensaus. 1 L. melk, 100 gram griesmeel, 100 gram suiker, 1 ei. citroenschilletje, lelk met citroenschil aan de kook brengen en daarna de met suiker ver mengde griesmeel door de melk roeren en dit gedurende enkele minuten laten doorkoken, het ei flink kloppen en hierbij eerst lepelsgewijze een deel van de griesmeel bijvoegen, daarna alles in de pan terug en de pudding met de gard flink luchtig kloppen en in den vorm, die vooraf omgespoeld is, over brengen en koud laten worden. Aardbeiensaus. 500 gram aardbeien, 75 gram suiker, 2/2 dL. water, sap van een halven ci troen, maizena. De aardbeien worden gewasschen en door een paardeharen zeef gewreven, het water, de suiker en het citroensap erbij voegen en alles even opkoken en binden met maizena, daarna koud la ten worden. Tomatensla. 6 groote tomaten, 2 kropjes sla, 2 bard gekookte eieren, 1 uitje, 1 eetlepel ijn gehakte peterselie, olie en azijn, out. De tomaten worden gewasschen en n plakken gesneden en ongeveer eer. iur voor het gebruik met olie en azijn en zout in de slabak weggezet; de krop sla wordt even voor het gebruik in een 'amandje of in een doek uitgeslagen, laarna met de tomaten vermengd; de lan plakken gesneden eieren, de zeem lijn gehakte ui en de peterselie. Wil men de sla extra fiin, dan gebruike men in plaats van olie en azijn mayo naise. Kersenjam. 2 K.G. kersen, 1 K.G. suiker. We wasschen de kersen, halen de stelen er af en ontpitten ze, waarna we ze even een minuut of 5 laten doorko ken en daarna de suiker bijvoegen, waarna we alles laten keken, totdat de wasem de vereischte dikte heeft. We kunnen ons hiervan overtuigen, door een lepeltje jam op een bordje te doen en zien dan vanzelf wel of de dikte goed is. We denken er echter wel aan, dat de jam, indien ze koud is, van zelf dikker wordt. Is ze gereed, dan brengen wij de jam in met soda omgewassehen potjes over en sluiten deze met perkamentpa pier af. Redactrice „Onze Keuken". Theresiastraat 424, Den Haag. Kan men iemand naar zijn stem be- oordeelen? Ik heb toevallig een paar gevallen meegemaakt, die aantoonen, dat dit inderdaad mogelijk is, speciaal wanneer men het karakter van den be trokkene wenscht te taxeeren. Op zekeren dag verwachtten wij een onbekende gast; een vriend van mijn broer uit zijn studententijd. Hii kon mijn broer zelf helaas niet ontmoeten, want die woont al eenige jaren in het buitenland, maar hij kon dan tenminste kennis maken met ons gezin, waarvan hij al zoovee! gehoord had. W ij van onzen kant wisten van hem veel minder af. Mijn broer kon alleen in de vacanties de lange reis naar huis maken en bracht dan weieens een paar medestudenten mee, doch nooit dezen vriend, die reeds een zelfstandigen werkkring had. Zoo konden wij zelfs niet bij benadering zeggen, hoe oud hij was. <>p den dag. dat hij ons zou komen opzoeken, belde hij ons 's morgens vroeg uit zijn woonplaats op om precies te zeggen, hoe laat wij hem konden ver wachten. Ik was toevallig het dichtste in de huurt en nam de telefoon aan. oen ik weer in de hui -kamer terug kwam, bestormden zij mij met vragen. V as hij oud of jong? Was hij aardig. nat klinkt aan één kant bespottelijk, v "t ik had slechts enkele woorden gewisseld en dat in een inter- i m telefoonceenrek En toch kan men zich al eenig denkbeeld van een persoon vormen, wanneer men alleen maar zijn stem gehoord heeft. De tele foon geeft ons dikwijls de kans om een indruk te krijgen van de stem op zich zelf, zonder dat wij door een groot aan tal andere indrukken verward worden, ais bij een persoonlijke ontmoeting ge schiedt. Bovendien zijn huichelaars gewoonlijk meer bedacht op het in be dwang houden van hun gezicht, dan op hun stemgeluid als zoodanig. Het genoemde telefoongesprek is daarvoor wel het bewijs geweest. Mijn indruk, die ik ook aan de anderen heb medegedeeld, was, dat hij jong en aar dig moest zijn en een goed mensch. Voor driekwart kreeg ik gelijk, of misschien zelfs voor negen-tienden; dat hangt er van af, wat men onder jong verstaat. Onze gast was n.1. al in de veertig en begon leelijk kaal te worden, maar hij was bruin verbrand en had een grooten, vriendelijken mond en jonge oogen. Tusschen twee haakjes: stem en oogen passen dikwijls bizonder goed bij elkaar, omdat zij beide het ware karakter van den mensch ver raden. En onze nieuwe vriend want dat werd hij al gauw voor ons allen was jong met zijn vroolijke natuurlijke deel name aan al onze grappen en huiselij ke pret en zijn onbevooroordeelde juis te inzichten in de gemoedsgesteldheid van jonge menschen en kinderen. Deze vriendschap bestaat nog steeds en wordt door gezellige brieven regel matig onderhouden. Ik weet nog een geval van een jong meisje, dat ook door de telefoon een lieve vriendin heeft gekregen, hoewel die vriendin al een vrouw van middel baren leeftijd is. Zij is moeder van negen kinderen, vriendelijk, hulpvaar dig en oprecht godsdienstig, werkelijk een gaaf karakter. Maar zij is niet mooi, al heeft zij een mooie klankvolle stem. Die stem getuigde van haar in- nerlijke goedheid en vriendelijkheid. Nu dan, het kleine meisje moest eens met haar telefoneeren en was zoo ver rukt over haar mooie stem, dat het kind alle moeite deed om- met haar in aanraking te komen. Dit gelukte haar ook; het eerste oogenbiik was zij inder daad hevig teleurgesteld over het ge brek aan uiterlijke schoonheid, doch later heeft zij aan haar moeder gezegd: „Mammie, je vergeet dadelijk, dat zij leelijk is als je met haar praat". Zoo kan men iemand evengóed naar zijn stem bëoordeelen als naar zijn oogen; zij mond of zijn optreden. Ieder van die dingen geeft ons een stukje in handen van de legkaart die, als wij haar ooit volledig bij elkaar konden krijgen, een volmaakt beeld van de ge- heele persoonlijkheid zou geven. betrekkelijk eenvoudig en streng van lijn zijn, wordt de mouw zeer verzorgd Ze zijn weer wijder, bij voorkeur aan den elleboog versierd en soms van eert weinig bont voorzien. Ook bij avond japonnen zullen wij veel lange mouwen zien. De ensembles zullen ook thans het meest gebruikte middel zijn om twee kleuren in een oostuum te vereenigen De jasjes zijn vrij lang, gewoonlijk met eén rq knoopen recht in het midden doch ook weieens met twee rijen. Naast deze mantelpakjes zal echtfr de robe manteau een groote plaats in nemen. Om de zomerjurkjes uit waschzijde, piqué en linon wat aardiger te maken, worden zij versierd met gemakkelijk uit te voeren borduurwerk, dat tegen herhaaldelijk wasschen bestand moet zijn. Hetzelfde borduursel kan men aanbrengen op het manteltje en mutsje en zelfs op de schoenen of, op het kleedje, waarop het kindje neergezet wordt. Het eerste stelletje is versierd met een guirlande, waarin de leege plekken door moesjes worden aange vuld; hierbij wordt van zeer eenvou dige steken gebruik gemaakt, als steel- steek en kettingsteek. Bij het tweede zijn afzonderlijke bloemmotieven ge bruikt, terwijl de randen van manteltje en kleedje verder versierd zijn door open zoomen. (Nadruk verboden). IC IWODEPKAAS JE VOORSPELLINGEN VOOR DEN HERFST. In de natuur is het midden van den zomer nog niet bereikt, doch in de modehuizen spreekt men al van niets anders dan van den herfst. Dit heeft het voordeel, dat wij tijdig met de nieu we mode rekening kunnen houden. Enkele hoofdtrekken daarvan staan al vast n.1. dat de taille op de natuurlijke hoogte blijft en dat de rokken weer wat korter worden, n.1. 80 c.M. boven den grond voor overdag en 5 tot 10 c.M. voor gekleede middagtoiletten. Alleen de werkelijke galatoiletten reiken tot den grond en worden soms zelfs van sleepjes voorzien. De meer eenvoudige namiddagtoiletten komen 20 tot 25 c.M. boven den grond. Een lang en smal silhouet zal de herfstmbde karakteriseeren. Diagonale lijnen en slechts even klokkende rok ken zullen overal gezien worden; soms wordt de ruimte in den rok ook ver kregen door plooien en vele couturiers ontwerpen modellen, die de ruimte voornamelijk aan één kant hebben, dus onsymmetrisch zijn. Wollen stoffen zullen verreweg het meeste gebruikt worden; 's avonds zal men het meest satijn en fluweel zien. Zwart zal, als altijd, een rol spelen; in de kleuren noemen wij bruin, groen, blauw en rood in verschillende tinten, o.a. mari neblauw en wijnrood, terwijl een nieuw soort donker beige in de mode zal wor den gebracht. Voor 's avonds zal nog altijd wit het meest gezocht zijn en daarnaast verschillende pastelkleuren, vooral een zacht rozerood, hoewel de donkere kleuren niet geheel verdron gen worden. aar de her-fft*- on Trinf.Arian^nan Halfslachtige afscheidsgebaren. Ik kan dezen keer gevoegelijk begin nen waar ik mijn vorigen brief deed eindigen: bij de openbare behandeling van de Paleis-Raadhuiskwestie in den Raad en bij de toen nog onbesliste vraag: Uitstel of niet?... Het ant woord liet niet lang op zich wachten en gij wist al, voor dat mijn brief u onder oogen kwam, dat het „uitstel" geworden was. Daarmede is dan, mcf slechts drie stemmen meerderheid, de oude, groote zaak weer voor on- afzienbaren tijd van de baan gekegeld, nadat men haar er eerst, na zooveel jaren „slepen", met de grootste moeite eindelijk weer had opgebracht. Voor onafzienbaren tijd!want tegen het oogenbiik, dat de nieuw-in-te-stellen commissie met haar onderzoek en haar rapport gereed zal zijn is natuurlijk de nieuwe Raad al lang in functie en heb ben we waarschijnlijk ook al lang weel een nieuwe regeering in Den Haag en de kans is groot, dat die nieuwe Raad nog weer een andere Commissie noo- dig oordeelt om nog weer een nieuw advies, als tenminste niet al reeds, - waarvoor de kans nog grooter is, die nieuwe regeering het, thans door het Rijk ingenomen standpunt inzake Amsterdam's eigendom-recht, al weer niet verloren heeftZoodat men niet eens bijzonder pessimistisch behoeft te zijn om te voorspellen, dat het tegen woordige geslacht een definitieve op lossing wel nooit meer heieven zal en aan den slependen, halfslachtigen toe stand van v. Campen's bouwwerk op deri Dam maar zal moeten wennen, zooals het nu al gewend is aan een dergehj- ken toestand van die twee andere beurze-plekken van dat hart van de stad: het Damplantsoen en de ruïne van het oude Bisschop-café-gebouw Het merkwaardige is, dat dezelfde man die, nu enkele jaren geleden, het Pa leis-probleem met zooveel energie en voortvarendheid op de baan bracht, mr. Van den Bergh namelijk, thans degene was die tot dit nieuwe uitstel, dat voor onafzienbaren tijd afstel beteekent den stoot gaf. Men vraagt zich af welke motieven hem tot dit halsomdraaien van zyn pigcri g66st6S- kind wel geleid mogen hebben. Was het een „reculer pour mieux sauter", een „terugtreden om later beter te kunnen springen", een zien-aankomen dat deze keer de snrnnc mislukken zou. m.a.w. dat deze Raad wel het Regee- ringsaanbod zou aanvaarden en zoo doende het oude Raadhuis voor goed zou verkwanselen, dat hem uitstel deed pleiten? Of moet er aan nog een meer verborgen tactisch-politieke zet gedacht worden?Men weet het niet, maar wel weet men dat hier mede, met deze halfslachtige uit stel-beslissing, deze oude, verdwij nende Raad een afscheidsgebaar ver toond heeft dat aan slapheid, wankel moedigheid en gebrek aan daadkracht niets te wenschen overlaatEen ge baar dat overigens vlak daarop nog eens dunnetjes werd overgedaan toen men een beslissing had te nemen over de Rokin, benevens de Vijzelgracht demping. Hier ook durfde de Raad noch „ja", noch „neen" te zeggen, zoo dat hij tenslotte na, op de manier van een wat seniele grijsaard, gemompeld te hebben: „Hm, laten we nou eens kijken en nou maar niet ineens zoo hard van stal loopendempen is toch wel een beetje erg, c niet- dempen, ja, .ja, ik geef 't foe, neen, dat gaat eigenlijk toch ook weer niet al te best...", om de kool zoowel als de geit te sparen, tenslotte besloot tothalf-dempen Het Rokin dan maar voor de helft dicht gooien: zij die er water willen blijven zien, zijn dan niet heelemaal „zonder", en zij, die een brèedere verkeersweg willen krijgen ook, voor een gedeelte hun zinEn de Vijzelgracht dan maar dicht, het kleine stukje voor de broodfabriek, die dan maar moet Verdwijnen, tenminste. Het probleem is hier, bij die Vijzelgracht eigenlijk in wezen wel precies hetzelfde als daar aan het Rokin, maar ziet u, ^iet durven we toch wel iets meer'. wonen hier niet zooveel „invloedrijke burgers die ons naar de eene dan wel naar de andere richting trachten trekken en er is, naar aanleiding v<jn het probleem hier, ook niet zooveel in tegenstrijdigen zin aan ons geadres seerd als daar het geval was en we behoefden er dus niet zoo tusschen door te zeilen! Het mag voor het publiek al epn weinig opwekkend schouwspel zijn deze soort Raadsgebaren te moeten aanschouwen, voor de diverse Ge meentediensten die van dergelijke fff* baren in laatste instantie afhankelijk zijn is het om heelemaal „kriegel" worden. Het kan haast niet anders of

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 10