Klippen in het huwelijksleven. Marie Antoinette. Onze tuin. Verkoudheid. Het menu van de week. I Hoe te omzeilen? Wie zal het ontkennen, dat er in het huwelijksleven oneindig veel klippen zijn, waardoor het bedreigd wordt en die wij vrouwen moeten trachten te omzeilen? Gelijkt niet het huwelijk in vele op zichten op een door man en vrouw af te leggen reis? Men spreekt toch im mers, wanneer twee menschen zich in den echt begeven, van het huwelijks bootje? Men mag voor dezen tocht voorzien zijn van een plaatsbewijs eerste en tweede klas, of zelfs als eenvoudige tusschendekpassagier den tocht aan vaarden, niemand blijft gespaard voor de stormen, die het schip bedreigen en vaak in gevaar brengen, evengoed als alle passagiers dezelfde windstilte en zonnige dagen medemaken, die allen ten goede komen. Velen voeren als ballast een goedge- vulden geldbuidel mee, die hen zal hel pen het evenwicht te houden, terwijl anderen toegerust met moed en goeden wil evenzeer het einddoel zullen berei ken. Velen worden gedurende de reis zee ziek en nemen zich voor de gemeen schappelijke reis af te breken, anderen blijven ervoor gespaard en zetten de reis over de woelige wateren welge moed voort. Waar twee menschen zich dan zul len toerusten om de levensreis te aan vaarden, zullen zij vooral moeten be denken, dat hier geen loodsen zijn, die de reizigers om de gevaarlijke klippen en zandbanken kunnen leiden, zonder wie anders het vaartuig zoo licht te gronde zou gaan. Ieder is hier zijn eigen stuurman en moet erop bedacht zijn de dreigende klippen zoo voor zichtig mogelijk te omzeilen. Welke echtgenoote heeft niet eens ondervonden, dat haar man heel vaak na zijn afgeloopen dagtaak in een min of meer geprikkelde stemming is als hij thuis komt? In den regel duurt dit niet langer dan een kwartiertje, lang genoeg echter om een onaangenaam conflict te doen ontstaan; zelfs de meest vredelievende echtgenoot lijdt wel eens aan deze eigenaardigheid; zijn niet opgewekt gelaat, al zijn be wegingen zeggen ons, dat het met hem op het oogenblik „geen goed kersen eten is!" Een verstandige vrouw zal met dit kritieke kwartiertje rekening houden, daar zij heel goed begrijpt, dat de brom beer een of ander onaangename erva ring bij zijn werk heeft gehad of over- moe is na een inspannenden dag en dan vaak onbewust een veiligheidsklep zoekt voor zijn overprikkelde zenuwen. Ge kunt gerust aannemen, dat van een i. Een vrouw die geleden heeft. In den vroegen morgen van 1, Aug. 1793 werd Marie Antoinette, de ont troonde koningin van Frankrijk, van de gevangenis in de Temple naar die van de Conciergerie vervoerd. Het was een snikheete dag. Parijs was toen in rep en roer, want het schrikbewind was reeds in vollen gang. In Januari van hetzelfde jaar was de koning op de Place de la Concorde onthoofd. De gevangenissen waren overvol met per sonen, die voor de guillotine bestemd waren; de bloeddorstige vervolger liet zpn vreeselijke stem weerklinken in het gerechtshof, waarin het recht on bekend was. Uit de brieven van Rosaline Lamor- hère, de dochter van den cipier der Conciergerie, lezen wij dat de koningin bi.1 het binnentreden van haar cel die haar gedurende veertig dagen tot 'ver blijf zou dienen, verwonderd het ar kwartiertje rust zulk een heilzame werking uitgaat, dat de minder harmonische stemming weer geheel tot het verleden gaat behooren. Er zijn helaas nog vele vrouwen, die weinig tact hebben en zich door zoo'n onvriendelijk stemmings kwartiertje achteruitgezet en gekrenkt gevoelen. Een scherp woord van den man, dat in het geheel niet zoo ernstig gemeend is en slechts een gevolg is van een ge prikkelde stemming, betaalt zij met ge lijke munt; zij mokt, omdat hij oogen- schijnlijk niet verheugd is weder thuis te zijn en geen oog heeft voor haar zor gende hand. De verstandige echtgenoote is een betere gezellin. Zij wacht geduldig tot de samengepakte wolken het gelaat van haar echtvriend niet langer versombe ren en het langzamerhand weer op klaart. De rustige kalmte, waarmede zij zijn onvriendelijke woorden beantwoordt, een grapje, haar inschikkelijkheid ver zacht de scherpe kanten, daar zij ge voelt, dat het onverstandig is het vaatje buskruit, dat de overprikkelbare man gelijkt, door een vonkje tot explosie te brengen. Een onverwoestbaar goed hu meur werkt als olie op de woeste baren. Niet altijd gaat dit gemakkelijk en toch moeten wij altijd trachten (al lukt het niet altijd) de stemming in huis goed te houden, daar het voor de kin deren zoo ontmoedigend is, als er on vriendelijke woorden tusschen de echt- genooten vallen. Een ware vrouw en moeder moet trachten zich zóó te geven, dat de sfeer in huis harmonisch is en de kracht, die daartoe noodig is, zal zij zich door ern stig willen kunnen eigen maken. Een ondoordacht woord is zoo gauw gezegd en wat een bron van verdriet kan het niet na zich sleenen en hoe gelukkig gevoelen wü ons niet, een scherp ant woord nog bijtijds ingehouden te heb ben. Zoovel» huiselijke oneenigheden, zoo heel veel disharmonie kan vermeden worden, indien dit kritieke kwartiertje door de echtgenoote wordt beschouwd zooals het in werkelijkheid is: het na tuurlijk gevolg van een storing van het geestelijk evenwicht. Wortel-echte rozen uit stek jes gekweekt. Met uitzondering van verschillende zwakke rozensoorten, die men beter kan vermenigvuldigen door veredeling, kunnen wij haast alle rozensoorten door stekken vermeerderen. De beste tijd daarvoor is kort na de eerste bloei periode, de laatste termijn is tegen het midden van Augustus. Men kiest een plek aan de struik, waar goed ge rijpt, gezond hout groeit, waarvan de loten reeds gebloeid hebben en de oogen in de bladhoeken nog slapen, dus nog niet zijn uitgeloopen. Zwakke, onrijpe takken, kan men niet gebrui ken. moedige vertrekje rondkeek. In een hoek stond een veldbed met twee matrassen, een kussen en een dunne deken; verder was er een tafeltje met bord en beker en twee stoelen. Ilier moest Marie Antoinette leven, Ko ningin van Frankrijk, dochter van de groote Maria Theresia van Oostenrijk en zuster van den Keizer van Duitsch- land. Op veertienjarigen leeftijd werd de jonge Oostenrijksche prinses reeds naar Frankrijk gebracht om de bruid van Lodewijk XIV te worden. Evenals haar moeder had zij een sterke per soonlijkheid, waardoor zij haar man sterk beïnvloedde dikwijls tot zijn nadeel. In haar jeugdige luchthartig heid kon zij zich de levensomstandig heden en moeilijkheden van de lagere klassen niet indenken en werden haar gedachten geheel in beslag genomen door de weelde en genoegens, die in Versailles en Trianon in zoo ruime mate haar deel werden. Maria Theresia heeft de leefwijze van haar dochter dikwijls met misnoegen gadegeslagen en haar soms ernstig vermaand. Naar haar meening gaf zij te veel om mooie De stekken worden tot op drie of vijf bladen afgesneden en deze kort j men op de helft in. De onderste snede aan de stek wordt óf schuin onder het oog door gedaan, óf men laat 1 tot l1/'» c.M. onder het blad staan. Doet men het j laatste, dan snijdt men aan de andere kant ook scheef een stukje af, zoodat de punt van de snede scherp wordt en aan beide zijden een puntig stukje schors blijft staan. Dit heeft het voor deel, dat het snede-oppervlak grooter is en de wortelvorming meer vat erop heeft. Voor de opname van de stekken houdt men schoone potten of schalen, gevuld met zandige aarde, gereed. Nadat de aarde goed gegoten en het oppervlak iets is ingedroogd, worden de stekken dadelijk na het snijden een centimeter diep geplant, met onder linge afstanden van vier tot vijf centi meter. De hoofdzaak is dan, dat zij luchtdicht worden afgesloten, wat door het plaatsen onder een glazen stolp kan geschieden. Ook kan men een gla zen plaat over de pot heenleggen, doch dan moet men de pot slechts zoo hoog met aarde vullen, dat de stekken niet boven den rand uitkomen. Men zet de potten daarna in een warme kamer of in een mestbed, houdt ze goed geslo ten, besprenkelt de planten dikwijls opdat de lucht in de klok vochtig blijft en zorgt ervoor, dat bij sterke zonne schijn de planten beschaduwd worden. Meestal bewortelen de stekken zich in drie tot vier weken, men besprenkelt dan minder en geeft langzamerhand meer lucht, opdat de plantjes gehard worden. Zijn zij twee weken later ge noeg gesterkt, dan neemt men ze, na ze eerst grondig begoten te hebben, eruit en plant ze apart of bij twee of drie tegelijk in kleine potjes over. Ze mogen niet tot het voorjaar in de stekpotten blijven, daar zij in de magere aarde niet snel opgroeien. Zelfs kan men de stekken in een van te voren klaar ge maakt mestbed zetten, dat echter even eens gesloten moet worden gehouden. Koude vatten is een afkoeling van het lichaam doordat er teveel warmte en water aan onttrokken wordt en be gint in den regel met kippenvel en ril lingen. Bij hevig koude vatten kunnen zich verschillende min of meer ernsti ge storingen voordoen, zelfs kan men door te groote afkoelingen, zooals dat in den winter vaak voorkomt, bevroren ledematen krijgen. De verschillende verschijnselen, die we met den naam „verkoudheid" be stempelen, zooals niezen, hoesten, ca- tarrhale longontsteking, enz. hebben echter met wat wij een verkoudheid noemen eigenlijk weinig te maken, daar dit veel meer infectieziekten zijn, waarvan de medici de eigenlijke ver- weekkers nog nite kennen. Deze infecties treden verschillend op, doordat de eene mensch er geheel anders op reageert dan de ander. Bergtoeristen, die vaak in de meest koude gebieden vertoeven en door het beklimmen der rotsen toch zeer zeker wel warm worden, zijn bijna nooit ver kleeren en kaartspel. Bovendien be ging Marie Antoinette de onvoorzich tigheid, zich met de politiek in te iaten, wat later een van de ernstigste be schuldigingen uitlokte, die er tegen haar konden worden ingebracht, n.1. dat zij op te vriendschappelijken voet stond met de vijanden van Frankrijk. Voorzichtig was zij trouwens in het ge heel niet; daarom werd haar persoon lijk gedrag dikwijls het onderwerp van lasterpraatjes, zonder dat hiervoor eenige reden bestond. Doch juist haar weelderigheid, haar trots en haar on verschilligheid voor de meening van anderen waren het, die haar in Frank rijk onpopulair maakten. En die karaktertrekken, nog meer dan haar daden, hadden haar nu in de Conciergerie gebracht. Rosalie ver telt, dat de hitte zoo drukkend was, dat de koningin voortdurend haar gezicht moest afvegen. Toen Rosalie haar be leefd haar diensten aanbood, antwoord de Marie Antoinette vriendelijk, ter wijl zij haar horloge aan een spijker tegen den muur ophing: „Dank je mijn kind, ik ben nu al gewend, mijzelf te helpen". Zij kleedde zich toen ook zelf kouden, evenmin als de poolonderzoe- kers. Zoo ook zijn de menschen, die buiten wonen veel minder vatbaar dan zij, die in de groote steden leven. In een kubieke meter stadslucht be vinden zich 3000 tot 8000 ziektekiemen, en in eenzelfde hoeveelheid buitenlucht slechts 300 tot 500, terwijl de hooge berglucht bijna absoluut zuiver is. Men moet trachten het lichaam zoo veel mogelijk weerstand te doen bieden aan den invloed der bacteriën, de tem peratuurswisselingen op zichzelf scha den onze gezondheid niet en de beste weerstand tegen infectieziekten ver krijg^ men door van jongsaf veel in de frissche buitenlucht te vertoeven en de kinderen een gezonde eenvoudi ge, doch vooral regelmatige opvoeding te geven en ze aan lichte gymnastiek en sport te gewennen. Vroeger meende men door koud waterkuren kinderen te kunnen har den, maar tegenwoordig is men van dergelijke hardingsmethoden terugge komen, daar vooral nerveuse menschen en kinderen er eerder nadeel dan voor deel van hadden. Met alles is ook hier de gulden middenweg de beste om ons doel te bereiken. Zondag: Gevulde tomaten. Versche ham met tuinboonen en aardappelen. Kersenschotel. Maandag: Kalfsrollade. Doperwten, aardappelen. Griesmeelpudding met aardbeiensaus. Dinsdag: Koude rollade. Andijvie, aardappelen. Rijst met rhabarber. Woensdag: Tomatensla. Kalfsgehakt, stoofsla, aardappelen. Donderdag: Varkenslapjes. Worteltjes, aardappelen. Watergruwel. Vrijdag I: Gebakken paling. Kropsla, gebakken aardappelen. Hangop. Vrijdag II: Roereieren. Bloemkool, aardappelen, gewelde boter. Hangop. Zaterdag: Bloemkoolsoep. Baklap, postelijn, aardappelen of Karnemelk met parelgort. Kersenschotel. 2 Pond keysen, 250 gram oud brood (zonder korst), 4 dL. melk, 3 eieren, 100 gram suiker, 40 gram boter, een thee lepel kaneel. uit om te gaan rusten. Het viel Rosalie nog op, hoe bleek en vermoeid haar gezicht op het kussen lag. En geen wonder: zeven maanden geleden was zij weduwe gemaakt, haar beide kin deren waren van haar weggenomen en haar hart was vol zorg over de toe komst. Soms trok er over haar gezicht een uitdrukking van groote verba zing, alsof zij zich haar veranderde omstandigheden nog niet kon inden ken. Er wordt ons medegedeeld, dat zij bij haar aankomst in de Conciergerie in het zwart gekleed was. Haar japon was oud en gescheurd en hier en daar met wit garen versteld. Toen een van haar vriendinnen dat hoorde, bracht zij dadelijk haar beste japonnen naar de koningin, doch deze achtte het be ter om het geschenk niet aan te ne men, daar dit beide partijen in moei lijkheden zou kunnen brengen. Later stemde zij erin toe, een wit katoenen japon te dragen, omdat haar vrien den haar kansen slechter achtten, wanneer zij in de rouw bleef. Op het hoofd droeg zij een eenvoudige witte muts. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 9