DElUEüDEliiLOQPER Kannewafser verkoopt uit NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Busienlandsch overzicht Nr. 6992. EERSTE BLAD DONDERDAG 23 JULI 1931. 59ste JAARGANG De minister-conferentie te Londen. - Men draait om de quintessence van de zaak heen. - Nieuwe Ameri- kaansche voorstellen. - Hen waarschuwing van de nationale oppositie aan Brüning. - Frankrijk en de ontwapening. FEUILLETON homleTstemmJuroUW Zel" sch™euwden Troepelen in Spanje. hef-staal- op je gezicbh re lezen^^Ts^. Luchtaanval op Londen. Prov. Staten van Noord-Holland. UR Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25," f 1.35. Lossenos. 4 ct.;fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIEN 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redactioo tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De minister-conïerenvie te Londen heeft, nu we dit schrijven, nog niet veel resultaat opgeleverd. Het gaat er mee als met de andere conferenties, men speelt zoo'n beetje kat en muis en draait om de kern van de zaak heen, daarin hebben de diplomaten van onzen tijd groote handig heid 't Is wel te betreuren, dat we nog geen concrete feiten kunnen meedeelen, te betreuren omdat de toestand zoo hoogst ernstig is en een spoedige hulp aan Duitschland zoo dringend noodzakelijk. Onberekenbare gevolgen voor gansch Europa zal een failliet Duitschland met zich brengen. In de rede, waarmee Mac- Donald de Londensche conferentie open de, sprak hij van een periculum in mora (gevaar bij uitstel), aangezien de crisis zoo zeide de Engelsche premier zich over geheel midden-Europa dreigt uit te breiden, hetgeen voor ons wereld deel niet te overziene sociale, politieke en financieele gevolgen zou hebben. Het voorstel van Hoover, dat de pre mier als een daad van zeldzame moed en staatmanschap prees, heeft de Duitsclie crisis niet tot staan gebracht, omdat de zegenrijke uitwerking er van zich voor Duitschland eerst in den loop van het moratorium-jaar kan doen gelden. De te rugtrekking van credieten op korten ter mijn is voortgegaan, omdat de buitenland- sche beleggers blijkbaar geen voldoende vertrouwen meer in Duitschland stellen. Het herstel van dit vertrouwen noemde MacDonald de eigenlijke taak der confe rentie en hij duidde twee wegen aan om tot dit doel te komen. De eerste, reeds te Parijs besproken, is bekend. Duitschland zelf heeft hem ge wezen in het verzoek om een leening of een erediet op langen termijn van twee milliard mark. De tweede weg duidde MacDonald al dus aan: „de vraag te overwegen, of door het versterken van Duitschland's inter nationale positie men het de zekerheid van stabiliteit naar buiten kan geven, zoodat niet alleen het kapitaal dat zich in Duitschland bevindt, niet meer terugge trokken wordt, maar ook nieuw kapitaal toestroomt." In dezen geest zijn ook de nieuwe Amerikaansche voorstellen, waarover tot nog toe echter met geen woord is gerept, en waarin de tegenwoordige crisis is be schreven als een crisis op korten termijn. Er is geen reden om te twijfelen aan de soliditeit van de basis, waarop deze credieten berusten, maar de algemeene onzekerheid, die de laatste weken heerschte, heeft in tweeërlei vorm ern- stigen druk uitgeoefend op de structuur van het erediet van Duitschland. Ten eerste de vlucht voor de mark uit Duitschland. Ten tweede de terugtrekking van bui- tenlandsche credieten. In beginsel worden deze bewegingen door niets gerechtvaardigd. Er Is geen reden, waarom de tegenwoordige crisis niet onmiddellijk en definitief door sa menwerking overwonnen zou kunnen worden. Castle, de Amerikaansche plaatsvervan gende minister van buitenlandsche zaken, is van meening, dat in totaal de credieten op korten termijn, die aan Duitschland zijn toegestaan, 12000 millioen dollar be dragen, waarvan de helft door Ameri kaansche banken ter beschikking is ge steld. De Amerikaansche voorstellen aan de conferentie houden nu de handhaving van deze credieten in. De regeeringen zouden zeer goed hun bankiers kunnen 1 aanmoedigen, om deze handhaving gedu rende een bepaalden tijd te organiseeren. Een internationale commissie, aange wezen door de Bank voor Int. Bet., of op eenige andere geschikte wijze gevormd, zou de samenwerking tot handhaving van de credieten op korten termijn kunnen verzekeren. Er wordt geen erediet op langen ter mijn voor Duitschland voorzien, maar men kan van dit oogenblik af de mogelijkheid bestudeeren om bepaalde credieten op korten termijn in credieten op langen termijn te consolideeren. De Amerikaansche voorstellen bevatten verder een onderzoek naar de onmiddel lijke credietbehoeften van Duitschland. Deze vrijwillige regelingen zouden op het oogenblik aangevuld moeten worden door een nauwlettende controle over alle va luta-operaties van de Rijksbank. Zooals we zeiden, is er Dinsdag nog met geen woord over deze voorstellen ge rept, misschien dat men er gisteren aan toe gekomen is, dan vindt men daarover elders in dit blad nog wel bijzonderheden. Het is zoo te hopen, dat men toch tot gunstige resultaten mag komen, omdat, zooals MacDonald ook in zijn openings woord zei het van de te Londen te nemen beslissing zal afhangen of men een toekomst zal tegemoet gaan vol van po litieke en financieele gevaren, of dat een tijdperk van vruchtbare internationale samenwerking zal kunnen worden ge opend. Men gelooft, dat de conferentie aan het einde van deze week zal gesloten worden. ring een uitvoerig memorandum gezon den waarin, voor zoover dit op het oogen blik mogelijk is, de cijfers over den staat van bewapening gegeven zijn, vergezeld van een lange uiteenzetting van het Fran- sche standpunt over de methode van ontwapening, hetwelk reeds jarenlang be kend is, doch dat thans nogmaals in bij zonderheden is weergegeven. In het kort samengevat komt het me morandum neer-op de drie stokpaardjes van de Fransche regeering, n.1.: ge meenschappelijke ontwapeningsactie, vei ligheid door de ontwikkeling van de ar bitrage-idee en de vaststelling van sanctie-maatregelen en verbetering van de vredesverdragen. door E. J. RATH. .49) Het werd een voortdurend, eentonig geroep, Rawlins was kalm en lachte, maar Hilda keek hem zielig aan. ..Breng me hier vandaan," smeekte ze. ,.f'0epcn alleen maar om een schijn- zooveel ïï'nf?Hister<^e hij. „Het gebeurt op Sen?" BUif nu flink-" van opwinding^6 Zlch een we«> hÜSend „Hilda, ik wil bruidsmeisie ziini" „Ik ik wii het niet," zeiHimV v, „Het is zoo burgerlijk!" eftig. Maar do menigte omringde hen aan alle kanten en maakte ontvluchten on mogelijk. Op Hilda maakten ze den in druk van bloeddorstig grauw. „Breng me hier vandaan, Wade," smeekte ze. Maar hij lachte en greep haar hand. „Ze hebben ons prijzen gegeven," zei Hij, „wjj moeten er blijkbaar voor boeten. Stel ze niet teleur." „Ik kan het niet doen! Ik wil het niet doeji!" Marian ging op de teenen staan en wunde °P8ewonden: „Hilda, je bent gek! Je moet het doen, want je hebt den eersten prijs gewonnen. En je weet, wat er grbmirt, als je wei Een waarschuwing aan Brüning. De „leiders der nationale oppositie" hebben Dinsdag het volgende telegram aan den rijkskanselier te Londen gezonden: Tegenover het oorspronkelijke plan van president Hoover, dat als een verminde ring van lasten gedacht was, zijn nu de onverbloemde plannen van Frankrijk ko men te staan om het Duitsche volk onder zijn dictatuur te dwingen. In plaats van verlichting, zal het Duitsche volk dus verzwaring van zijn lot ondervinden. Het moet in leidende Fransche regeerings- kringen niet langer onbekend zijn, dat de wanhoop in ons volk dermate gestegen is, dat allerwegen gevaarlijke gedachten ontkiemen en geuit worden. Het Duitsche volk, dat geen schuld aan het uitbreken van den oorlog draagt, wil de het opge legde lasten niet langer torsen, maar een verdere beperking van Duitschland's recht om de baas te zijn in eigen huis, zou als absoluut ondragelijk beschouwd worden en dus voor ieder Duitsch staats man onverantwoordelijk om het toe te la ten. De vereenigde nationale oppositie maakt u daarom, in allen vorm opmerk zaam op het feit, dat zij, volgens haar politieke grondbeginselen, nieuwe ver plichtingen, die tegenover Frankrijk aan gegaan zouden kunnen worden, niet als in rechten verbindend beschouwt. w.g. Von der Goetz, Hitier, Hugenberg, Seldte. OPSTAND IN NICARAGUA. Uit Managua wordt gemeld, dat er ten minste vijf dooden en verscheiden ge wonden zijn gevallen in gevechten ge durende de laatste dagen tusschen de regeeringstroepen en opstandelingen, dicht bij Kesalaya, aan de Coco-rivier, en te Rama. DE NIEUWE WERELDTAAL. Wat zal de toekomstige wereldtaal zijn? Indien er tenminste ooit één algemeene wereldtaal zal komen. De Engelsche too- neelspeler Herbert Marshall, echtgenoot van de bekende filmster Edna Best, kan het u zeggen, Het zal zijn een „Engelsch- Amerikaansch" dialect, resultaat van con cessies op het punt van de uitspraak. De talkies zullen de wereld voor dat dialect veroveren. Er zijn al tooneelspelers en filmacteurs, die een soort Engelsch spre ken, dat zoowel in Engeland als in ver schillende deelen van de Ver. Staten zon der irritatie te verwekken uit de machine komt. Aan dit kruisingsproduct zou dan de toekomst wezen. Te Seville drie menschen dood geschoten. De toestand in Spanje wordt, naar Belga uit Madrid meldt, verward. Te Sevilla is Maandag een tram, welke door genie-troepen werd begeleid, beschoten door mannen met revolvers. De militairen schoten terug. Deze feiten herhaalden zich op verschillende punten der stad. Aan het einde van den dag bleken er drie menschen te zijn doodgeschoten en vijf tien ernstig gekwetst. De militaire troepen zijn des nachts blijven patroeljeeren, daar de stakers allerlei bedreigingen hadden geuit. Maan- -«.M f" TV: Frankrijk en de ontwapening. In ant woord op de uitnoodiging van den Vol kenbondsraad heeft de Fransche regee gert. Dan nemen ze den tweeden prijs Minnie!" De koningin van Scheba had nog be sef genoeg om na te denken. Marian had waarschijnlijk gelijk. De menschen moes ten en zouden een schijnhuwelijk zien en als de koningin weigerde, zou Madame de Pompadour haar opvolgen. En, als Minnie Harlan. Hilda keek op, recht in Minnie's oogen. Wat ze daar zag, werkte als een toover- slag. Ze greep plotseling vastberaden Rawlins arm, draaide zich langzaam om, keek hem aan en lachte. „We zullen wel moeten," zei ze vrien delijk. De bonte menigte juichte luid. Daarna voelde Hilda zich voortgestuwd. Ze klampte zich wanhopig vast aan den landlooper, die alles zoo kalm opnam, dat hij ook haar moed gaf. Iemand begon de orde te herstellen. De menschen gingen achteruit en vorm den een halven kring. Hilda stond naast Rawlins op het podium. „Een dominee!" riep een stem. Een jonge man, die den heelen avond gedanst had, trad naar voren en boog. Hij was gekleed als plattelandsdominee en zag er puriteinsch uit, maar zijn oogen en mond lachten vroolijk. Hilda herin nerde zich hem. Hy had met haar ge danst en ze had er zich over verbaasd, dat iemand, die zoo goed danste, zich uitge dost had als geestelijke. "Als eenige aanwezige dominee," zei V „eisch ik mijn recht op." De landlooper wendde zich tot de ko ningin. „Het is jouw recht te beslissen," zei Rawlins. „Hjj ziet er uit, alsof hij het best zal kunnen," mompelde Hilda. De dominee betrad het podium, wierp zijn breed geranden hoed op den grond PURE VIRGINIA 5MAG Pithg i>oor pyp of agaret J.GQUNO GOOfiiMOEM en beantwoordde glimlachend het ap plaus. „Iedereen klaar?" vroeg hij. „Wacht!" Pierrette baande zich andermaal een weg door de menigte. „Ik wil bruidsmeisje zijn, al breek ik mijn beenen!" kondigde zij aan en ging achter haar zuster staan. Rawlins draaide zich om en keek den kring rond. Daarna wenkte hij en Kane Kilbourne trad naar voren. „Bruidsjonker zijn?" „Graag!" zei d'Artignan. „Hier dan." De dominee hief de hand op en wilde juist beginnen, toen er weer oponthoud kwam. Captain Kidd werkte zich naar voren en toen men hem zag, weerklonk een vroolqk gejuich. De Kilbournes ver vulden hun rol met eere. „Als eenige, die de Koningin van Sche ba kan uithuwelijken, ben ik op mijn post!" r Zelfs Hilda moest lachen. Vader was in een vroolijke stemming en dat maakte alles goed. Ze was niet bang meer, maar volkomen bereid met haar vader samen de verantwoordelijkheid op zich te nemen. De dominee begon en van alle kanten werd „sst!" geroepen. Hoewel hq geen boek had, haperde hij geen oogenblik. Hilda, die keek en luisterde, kwam lang zamerhand tot het besef, dat hq zich meesterlijk van zijn taak kweet. Er waren stukken van het huwelijksformulier, die ze zich zoo ongeveer herinnerde en nq scheen den tekst wonderlijk nauwgeze volgen. Ze vroeg zich zelfs af, of hq geen heiligschennis pleegde. Ze had nooit ge weten, dat schijnhuwelijken zoo griezelig echt konden zijn. Eén keer keek ze Rawlins aan en zag tot haar verbazing, dat hq heel ernstig keek en aandachtig luisterde. DE DUITSCHE NOODVERORDENING OP HET REIZEN NAAR HET BUITENLAND. En de Duitsche dienstmeisjes. De vraag wordt ons gesteld, hoe men met betrekking tot de Duitsche noodver ordening op het reizen moet handelen met Duitsche dienstmeisjes, die met vacantie naar huis gaan, of op het oogenblik thuis zijn, teneinde haar terugkeer hier te lande mogelijk te maken, zonder dat zq de 100 Mark voor een pasvisum behoeven te betalen. Naar ons bij informatie aan het Duit sche gezantschap is gebleken, behoeft men in dat opzicht geenerlei moeilijkheid te vreezen. Het gezantschap geeft zich alle mogelijke moeite om de nadeelige en hinderlijke gevolgen van de verordening voor ons land te beperken. Men wende zich tot het gezantschap of wel tot een Duitsch consulaat met duidelijke mede- deeling van naam en woonplaats van het betrokken meisje en van zijn eigen adres, zoowel als van de data van vertrek en Ze herinnerde zich niet, dat ze de ge lofte herhaalde. Ze voelde zich als het ware, los van zichzelf, een toeschouwer bij een wonderlijke vertooning, maar ze hoorde Rawlins' stem, diep en ernstig, als van uit de verte. Alles was zoo plechtig, dat ze bijna bang werd. Iets werd aan haar vinger geschoven. Ze zag een ring. Het was onwezenlijk, ongelooflijk. Geklap klonk aan alle kanten, gejoel en langzaam kwam ze weer tot bezinning. Rawlins lachte, de dominee wenschte hen geluk. De menschen drongen op hen aan, lachend en juichend. „Mooiste vertooning Rawlins viel den spreker in de rede, door zich plotseling om te keeren en een hand op te heffen. „Eén oogenblik stilte, als het u blieft!" zei hij. De gasten der familie Harlan zwegen vol verwachting. Ze zagen den landlooper een document te voorschijn halen, dat hij aan den dominee overhandigde. „Je hebt het al eerder gezien, vriend," zei hq, „en weet dus wat het is. Leen een pen van iemand en teeken het en zorg dan voor een paar getuigen. Er zijn er genoeg." Hilda luisterde toe in stomme verba zing. Ging men zóó ver bij een schijn- Rawlins sprak weer. huwelijk? „Onze vriend, de dominee, is de weleer waarde heer Cromwell, die een kerk heeft een mijl of vijf van hier." De dominee boog. „Het papier, dat ik hem zooeven over handigd heb," vervolgde Rawlins, „is een huwelqksvergunning, drie dagen geleden aan mij uitgereikt." Weer boog de dominee. „De plechtigheid, die gij zooeven hebt bijgewoond, was de ernstigste gebeurte nis, die kon plaats hebben in het leven van de beide menschen, die ge hier voor u ziet." dagavond om negen uur waren er dertig menschen in hechtenis genomen. Te Valencla. Te Valencia zijn de sociale conflicten ongewijzigd. Bij de waterleiding, gas en electriciteit wordt binnenkort staking verwacht. Koffiehuizen en hotels zqn gesloten. Te Cadix. Te Cadix is het tot botsingen gekomen tusschen socialisten en syndicalisten, waarbij tal van menschen werden ge kwetst. Er zijn aanhoudingen gedaan. Maandag is de eerste dag geweest van de luchtmanoeuvres boven Londen. Aan deze oefeningen, die van groot belang zijn voor de beantwoording van de vraag, of de Engelsche hoofdstad in oorlogstijd vol doende verdedigd zou kunnen worden, wordt deelgenomen door 10 eskaders bombardementsvliegtuigen en eskaders verdedigings vliegtuigen. De veronderstelling is, dat een conti nentale mogendheid in oorlog is met Engeland. De continentale bombarde mentseskaders (in werkelijkheid voorna melijk bemand met Londensche zaken lieden, die hun vrijen tijd aan de vlieg sport wijden en zeker niet graag ook maar één bom op hun geliefde stad zou den laten vallen) zijn verplicht eerst de kust te passeeren en dan in verschillen de groepen naar Londen te vliegen. De kracht van de verdediging zal blijken uit de snelheid, waarmede de verdedigings vliegtuigen zullen kunnen worden uit gezonden. Er zijn speciale voorzorgen genomen tegen botsingen in de lucht. De bombar dementsvliegtuigen mogen alleen in de wolken vliegen en 's nachts mogen ze alleen hun lichten dempen zoolang er geen gevaar dreigt. De aanval geschiedt op een front van 3 mijl. Om Londen heen liggen lucht- wachtstations, met zoeklichten en luister toestellen. Naar Reuter meldt, zqn Maandag nacht verschillende aanvallen gedaan door niet minder dan 80 vliegtuigen. De oefenin gen hadden plaats op ten minste 5000 voet hoogte. Later zal de jury beslissen of de aan vallen gelukt of afgeslagen zijn. terugkeer en zal dan van het gezantschap, resp. het consulaat een bewijs ontvangen, op vertoon waarvan het betrokken meisje zonder betaling kan terug komen. Dit geldt ook van de dienstmeisjes, die sedert de afkondiging van de verordening ver trokken zijn of reeds vóór dien tijd in Duitschland waren. PETITIONNEMENT VOOR INTER NATIONALE ONTWAPENING. Over het millioen onderteekeningen. Het bestuur van de Nederlandsche Dagbladpers deelt mee, dat het aantal onderteekeningen van het petitionnement voor internationale ontwapening Maan dag 1,100,000 bedroeg. Dit is de laatste vier dagen een stijging van pl.m. 150,000 per dag. Helpt, lezers, aan een verdere belang rijke opvoering van het totaal. Vergadering van Dinsdag. Dinsdagmorgen kwamen de Prov. Sta ten van Noord-Holland bijeen onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin. De Voorzitter deed mededeeling van enkele ingekomen stukken, waarna de rekening van 1929 werd goedgekeurd. Vervolgens kwam aan de orde een wij ziging van het wachtgeldreglement voor Noord-Holland. De heer G e r h a r d (S.D.), lid van Ged. Staten, deed enkele mededeelingen ten aanzien van het beroepsrecht der wachtgelders, waar over in de afdeelin- gen zijn gemaakt en zei, dat Ged. Staten in deze een vergissing hebben te her stellen. De heer Pothuis (S. D.) gaf toe, dat door de nieuw voorgestelde wijziging de rechten der wachtgelders volkomen zqn gewaarborgd. De wijziging werd hierna goedgekeurd. Vervolgens werd vastgesteld een wij ziging van het ambtenaren-reglement 1920. Toegestaan werden de voorgestelde subsidies voor leerlingen eener zeevaart school wonende op Vlieland, voor het Kleuterhuis te Arnhem, het internatio naal T. B. C. congres 1922; de wijkver pleging te Wormer; de ver. „Trein 8.28"; de proefvelden aan den Langendijk; den proeftuin te Alkmaar, de regelingscom missie voor de paardenfokkerij in Noord- Holland, de stierenhouderij op Terschel ling. Tegen dit laatste subsidie was de heer S e e g e r s (S. P.) opgekomen, omdat het z.i. niets anders is dan een geschenk aan de rijke boeren die in Holl. Mij. van Landbouw georganiseerd zijn. De heeren M i c h e 1 s (S. D.) lid van Ged. Staten, en C o 1 ij n (A. R.) bestre den deze opvatting en betoogden dat vele kleine veehouders door het subsidie zullen gediend zijn. Bij de suppletoire begrooting van het Prov. Ziekenhuis bq Santpoort maakte de heer Den E x t e r (S. D.) bezwaar tegen het maken van een opslag van brandbare goederen midden in een com plex van gebouwen. De heer Sneevliet (Rev. Soc. P.) wilde den post van 3500 voor centrale verwarming van de directeurswoning geschrapt zien. Die kosten moeten de hoofdambtenaren zelf betalen. Hij zweeg even en niets verbrak de ademlooze stilte. „Het meisje naast me," besloot hij, „is mijn vrouw." Hij keerde zich om en kuste de konin gin van Scheba op den mond. XXX. De familie Kilbourne slenterde niet zoo vreedzaam naar huis door den mane schijn, als ze gekomen waren. Ze leen den de auto van de Harlans en keerden haastig huiswaarts. Dat wil zeggen, toen ze eenmaal weg waren, haastten ze zich, maar het duurde meer dan een half uur, voor ze weg konden komen. Er was meteen een receptie geweest, een onzinnig, luid ruchtig gedoe, waarbij de bruid veel ge kust werd en de heer Harlan heerlijk heden uit den kelder haalde, die heele- maal niet voor het feest bestemd waren. De bruidsmarsch was weer gespeeld, er was gegooid met confetti en serpentines, oude schoenen en rijst. Alles was zoo druk, dat de koningin van Scheba geen tijd had om tegen Wade Rawlins te zeg gen, wat ze te zeggen had. Hij stond er op zelf de auto te besturen en onder luid gejuich pakte hij Hilda op en zette haar naast zich neer. Ze glim lachte en wuifde iedereen goeden dag; ze zag er gelukkig uit. Captain Kidd, Mar- tha Washington, Pierrette en d'Artag- nan zaten achterin. Hilda wierp de me nigte nog kushandjes toe. De laatste die ze zag, was Minnie Harlan, die ze extra nog eens grootte; maar toen ze alle druk te achter zich hadden, liet de koningin de handen in den schoot vallen, hief trotsch het hoofd op en zat ongenaakbaar recht op. „Ik moet je mijn compliment maken. Je hadt je niet beter kunnen gedragen!" zei Rawlins. „Schitterend!" Hilda bewoog zelfs het hoofd niet. „Het leek wel of je er op voorbereid De heer Verschure (R.-K.), lid van Ged. Staten, beantwoordde de sprekers. De begrooting werd vervolgens goed gekeurd. Hierna kwam in behandeling de voor dracht om Ged. Staten te machtigen tot het aangaan van overeenkomsten met het Oude en Nieuwe Gasthuis te Zutphen en de Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw en Geesteszieken te 's-Gravenhage be treffende opneming en verpleging van krankzinnigen uit Noord-Holland. Mevr. R i n g e 1 i n gV e r h o e f (G.- H.) maakte eenige opmerkingen, die op de perstribune onverstaanbaar waren. (De accoustiek was buitengewoon slecht; de sprekers waren meerendeéls op de perstribune nog slechter te verstaan dan tijdens de vorige vergaderingen). De heer Ankersmit (S. D.) had be zwaar tegen behandeling van deze voor dracht, omdat de voorbereiding onvol doende is geweest. De heer Sajet (S. D.) achtte het on juist, dat door deze voordracht wordt af geweken van de centralisatie in de ver pleging van zenuwzieken en dat tot decentralisatie wordt overgegaan. Het toezicht door de provincie op de verple ging wordt hierdoor bemoeilijkt. De heer Abrahams (V. D.), die hul de bracht aan Ged. Staten voor de snelle wijze waarop aan de wenschen in de commissie geuit is tegemoet gekomen, verklaarde zich wel te kunnen vereeni gen met de voorgestelde regeling, indien Ged. Staten toezien dat ook in de ge stichten die niet aan de provincie be lmoren de nieuwste inzichten op weten schappelijk gebied toepassing vinden. Spr. waarschuwde er voorts tegen, dat door Ged. Staten invloed zou worden ge oefend op de opneming van patiënten in een bepaald gesticht, of dat die opneming ook maar zou worden gesuggereerd. Mevr. Boissevain Pijnappel (Y. B.), die enkele wenschen uitte, was op de perstribune niet te verstaan. De heer Verschure (R.-K.), lid van Ged,. Staten, beantwoordde de sprekers, maar was onverstaanbaar. De voordracht werd z. h. s. aangeno men. Nalatensehap-Boonacker. In de Dinsdagmiddag voortgezette ver gadering van de Prov. Staten van Noord- Holland werd ten aanzien van de voor dracht inzake de nalatenschap van mevr. A. Boonacker ten gunste van het Prov. Ziekenhuis „Meerenberg" door den Voorzitter medegedeeld, dat een minnelijke schikking verwacht kan wor den. Besloten werd Ged. Staten te mach tigen zoo noodig in hooger beroep te gaan van het vonnis der rechtbank te Zutphen van 30 April 1931. Tertiaire wegen. Aan de orde was vervolgens de voor dracht tot het doen van uitkeeringen aan onderhoudsplichtigen van niet op de prov. wegenplannen voorkomende wegen. De heer Van de Va 11 (S.D.) bepleit te een betere verbinding van den Rijks straatweg bij Heiloo naar de duinen dan Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. was," voegde hij er aan toe. Ze balde de vuisten. „Het maakt een man natuurlijk trotsch als zijn vrouw zich ingeval van nood flink houdt en doet alsof alles doodge woon is," vervolgde Rawlins peinzend. „Je bent niet alleen flink, maar ook zoo evenwichtig." „Waag het niet tegen me te spreken," riep ze uit. „Zooals u wenscht, mevrouw." Gedurende den korten rit naar Kil bourne Heights spraken ze verder geen woord. Hij hielp haar uitstappen met een onderdanigheid, zooals die alleen aange troffen wordt bij de beste chauffeurs en stond toen in de houding terwijl de vier andere Kilbournes zenuwachtig snel uit stapten. Allemaal achter elkaar, Hilda aan het hoofd, liepen ze het huis in. Raw lins kwam achteraan. Plechtstatig betra den ze de bibliotheek, als was alles van te voren afgesproken. De heer Kilbourne sloot alle deuren. Daarna wierp hij Captain Kidd's hoed en pruik op de tafel en stak een sigaar op. „Is dat allemaal meenens of niet?" vroeg hij en keek Rawlins aan. „Meenens! U hebt toch het huwelijks contract gezien? U hebt zelfs geteekend als getuige." „Noodgedwongen, zei de heer Kil bourne. „Hoe zit dat met die vergunning? Wist jq er van, Hilda?" Hilda's verwijtende blik zei genoeg. „Ik heb een volmacht gebruikt," zei Rawlins. „Dat schijnt volkomen wettig te zijn, als één der partijen verhinderd is te verschijnen. Ik heb alles uitgelegd aan het bureau juffrouw Kilbourne was ongesteld. Alles is volkomen in den haak. Tenzij, natuurlijk Hij wierp een blik op Hilda. „Tenzij niqn vrouw zich ver zet." Vqf paar oogen vestigden zich op Hilda. (Slot volgt).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1