Kannewasser verkoopt uit DE ONZICHTBARE HAND. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiëenlandsch overzicht Nr. 6994. EERSTE BLAD DINSDAG 28 JULI 1931. 59ste JAARGANG President Hoover en de ontwapening. - Spionnage een element in de vergiftiging der internationale be trekkingen. - Onzekere toestand in Spanje. - De pre sident van Chili afgetreden. jaap snor zuidstraat 19. ON De gevolgen van de geldschaarschte. De troebelen in Spanje. GEMENGD NIEUWS. Eer> windhoos over Durgerdam. De Dageraad in Limburg. ssi'r ...:v Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4 ct.; Ir.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 -- Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4ct. President Hoover en de ontwapening. Zooals men weet heeft het ontwapenings- vraagstuk de warme belangstelling van den president van de Vereen. Staten. Bij de jongste crisis was het ook Hoover die zoo ernstig waarschuwde tegen de bewa pening van verschillende Europeesche landen. Bewapening toch berooft de schat kist en vergiftigt de internationale be trekkingen. De belangstelling van den president schijnt, nu de Londensche con ferentie achter den rug is, uit te gaan naar de komende ontwapeningsconferen tie, die van zoo groote internationale be- teekenis zal worden. Naar verluidt, is president Hoover het vrijwel op alle punten oneens met de Fransche wenschen, en hij zou niet voor nemens zijn aan deze wenschen tegemoet te komen. Men gelooft in Amerikaansche regeeringskringen, dat Hoover de Euro peesche mogendheden zal wijzen op de verplichtingen, die zij hebben en dat hij ze voor de keus zal stellen, te ontwape nen of te betalen. In verband met het steeds toenemend tekort op de Amerikaansche begrooting heeft Hoover de hoofden der verschillen de departementen nogmaals aangemaand om alle uitgaven zooveel mogelijk te be perken. Deze circulaire van den president heeft vooral bij het departement van marine verbazing gewekt. Men verwacht, dat de marinebegrooting belangrijk zal worden verlaagd. Mocht dit goede voorbeeld van Ameri ka dan maar ter harte genomen worden in Europa opdat er een sfeer van vertrou wen kome, die voor het slagen van de a.s. conferentie van zoo groot belang is. Spionnage. Die sfeer van vertrou wen, waarover wij het hierboven hadden, ontbreekt echter momenteel nog ten eenenmale in Europa, er is integendeel éen element dat de internationale betrek kingen vergiftigt en dat element is hier boven aangeduid met het kleine woordje „spionnage". In de „Nw. Rott. Crt." vijl den we daarover een interessant artikel, waaraan wij het een en ander ontleenen: Telkens bereiken ons uit de grenslan den van Rusland berichten over de ont dekking van voor Moskou werkende or ganisaties van spionnen. Heel erg was een geval, dat eenige weken geleden in Polen ontdekt werd. Een majoor van den generalen staf bleek daar in dienst van de spionnage der sowjet-regeering te staan. De majoor beweerde uit communis tische overtuiging te hebben gehandeld. Ware dit juist, dan had men te Warschau tenminste dezen troost, dat een dergelijk geval zelden zal voorkomen. Het lijkt ons echter weinig waarschijnlijk. Wel hooren wij nu uit Duitschland, dat daar een aantal gewezen officieren van <ie rijksweer tot de communistische partij zijn overgegaan; maar hier moet sterken nadruk vallen op het „gewezene" dier heeren en op hun waarschijnlijk wan hopige oeconomische omstandighedeii. Dat echter een actief majoor van den staf i/i het geheim aanhanger van het strij dend communisme is, zal zeker wel tot de uitzonderingen blijven hooren in landen, waar niet alles op zijn kop staat. Wij vreezen dan ook veeleer, dat de zaak van dien majoor behoorde tot de, in den laat- sten tijd merkwaardig vaak gemelde ge vallen, waarin Oost-Europeesche men- schen in belangrijke, ja zelfs in hooge positie niet ontoegankelijk bleken voor steekpenningen. Nu weer zoo vervolgt het blad bereiken ons berichten uit Roemenië over uitgebreide spionnage-complotten voor Rusland, waarbij eveneens officieren be trokken heeten. Zoomin in Roemenië als in Polen be- hooren dergelijke ontdekkingen tot de zeldzaamheden. Ook de andere randstaten kunnen ervan meepraten Rusland is nu eenmaal een land, waar meer dan in an dere landen van Europa het militarisme in zijn onaangenaamste vormen naar voren komt; en van deze vormen is de spionnage by de buren de onaangenaam ste. 4> Dit alles lijkt weinig op de ontwapening waarvan de Russen den mond vol nemen, zoodra het erom gaat anderen te verma nen of te critiseeren. Het moet helaas worden gezegd, dat in dit opzicht ook de westelijke mogend heden verre van, vrij van schuld zijn. Af en toe meldt men ons uit Frankrijk, Bel gië en Polen, dat men Duitsche spionnen heeft betrapt. 4" ook wollen Badpakken. Let op den g^eo wintej. Voor TewelWed. SCHUMAKER. Een avontuur van don Parijsehen Meestor-Detecttve Mare Miehel. Naar het Fransoh van SYLVAIM RRNARD. (Nadruk verboden.) 4 Mare Michel was juist in zijn kleine, rustig gelegen villa in Suresnes terug gekeerd. Dit verheugende feit was mij gemeld m 6en laooniek-gestelde brief kaart, die tevens een invitatie in hield om q en avond niet later dan zeven uur in bovengemelde kleine villa te verschijnen. Mare Michel had, zooals slechts ik en nog eenige intieme vrienden wisten, de afgeloopen drie weken in de Dauphiné doorgebracht, maar méér dan dat wist geen van ons. Mare Michel was een ge- moten man, die niet eerder sprak, of hij moest klaar zijn om te spreken. En als het zoover was, ontvingen ik en zijn drie an dere intimi: Dumoulin, Marohand en Le brun, een briefkaart of een telegram met do uitnoodiging om bij hem te komen.. Nooit mankeerde iemand van ons viertal In zoo'n geval op het appèl, want we wis ten dat Mare zich, na een uitstekend- verzorgd diner, behaaglijk zou neervlijen in z/jn grooten armstoel, een pijp zou aan steken (een uitzondering, want anders rookte h(j steeds een ongetelde menigte régie-sigaretten) en, als ook wij ons ge De toestand in Spanje is nog steeds on duidelijk, schrijft het „Hbld." Van de on langs bijeengekomen Cortes, het resultaat van de eerste parlementaire verkiezin gen, die sedert de staatsgreep van Primo de Rivera weer in Spanje werden gehou den, verneemt men niets meer na de me- dedeelingen over de openingszitting. Maar wat men wel uit Spanje verneemt dat zijn berichten over oproer en onlusten, die <^e guardiacivil van generaal San Jurjo, het eenige bolwerk dat Spanje nog van revo lutie en anarchie scheidt, voorloopig nog wel meester schijnt te kunnen worden, maar die dan toch wel toonen hoe groote gevaren de Spaansche republiek op den weg naar hare consolidatie nog loopt. Het gevaar voor Spanje ligt op het oogenblik niet in de monarchistische re actie, al schijnt ook deze den loop van zaken niet werkeloos te zullen toezien, doch in de sociaal-revolutionnaire bewe ging, welker leiders thans na de republi- keinsche omwenteling hun kans schoon meenen te zien. Voorloopig kan die beweging nog wel worden onderdrukt met geweld, maar de rust zal in Spanje toch eerst duurzaam verzekerd kunnen worden als men de oorzaken, welke tot deze sociale onrust leiden, zoo veel mogelijk wegneemt. En dat zal alleen kunnen geschieden als het mogelijk zal blijken in het thans zoo hopeloos verdeelde Spanje een krach tig bewind in te stellen. Onrust in Zuid-Amerika. In Zuid- Amerika is het den laatsten tijd ook lang niet rustig, men heeft dat in de berichten onder buitenland de laatste weken kun nen lezen. Een telegram uit Santiago de Chili deelt mee dat de president van Chili, Carloz Inbanez del Campo, die 21 Juli 1927 tot staatshoofd was gekozen, Zondag is afgetreden. Als een komische noot wordt in dit telegram vermeld, dat de stad is bevlagd en versierd. Zoo ver gaat de heerlijkheid der wereld. De me nigte trachtte het politiecordon, voor het regeeringsorgaan „La Nacion" te ver breken. Men verwacht dat een junta het bewind zal aanvaarden. Zaterdag hadden opnieuw relletjes in de hoofdstad plaats, waarbij zeven per sonen werden gedood en velen gewond. Door het aftreden van den president hoopte men dat de algemeene staking, die gisteren (Maandag) zou beginnen, zou worden voorkomen. Men verwacht dat de president van den Senaat belast zal worden met het voor- loopige presidentschap der republiek. Naar verluidt zijn er 34 personen tijdens de jongste relletjes gedood. Slechts het noodzakelijkste ge kocht. Versobering der levens wijze. De op het oogenblik te Berlijn heer- schende geldschaarschte is van grooten invloed op het economische leven. Na de angst en crisis van de eerste dagen, toen men het algemeen geraden achtte zijn geld in waren en goederen vast te leggen, is nu volkomen rust ingetreden. Tot het allernoodzakelijkste, waartoe men zich be perkt bij zijn inkoopen, zoo lezen we in de „D. Allg. Z.", behooren natuurlijk in de eerste plaats levensmiddelen. Maar de verkoop van „Kuchen", gebakjes en taar ten is minder geworden, evenals die van vleesch en melk. In de winkels van kolo niale waren bemerkt men dat de goed- koopere kwaliteiten meer gevraagd wor den, b.v. koffie. Nadat de rookers hun gehamsterde voorraden hadden gebruikt, is de tabaks- handel weer normaal geworden, terwijl mindere kwaliteiten hier geen voorkeur genieten. Luxe voorwerpen, evenals da mes oonfectiekleeding, worden bijna niet meer verkocht. Ook in de bloemenwinkels is het heel stil. Het hamsteren van meubels is sterk afgenomen. Wel koopt men nog veel lin nengoed, tafellakens, gordijnen en vloer- kleeden. Van de restaurants en café's lijden die, waarin de middenstand gewoonlijk ver keert en ook de kleine, niet zelfstandige kooplieden, het meest onder den toestand. Behalve het aantal der bezoekers gaat ook de omvang hunner consumptie achteruit. De stamgasten blijven, maar eten eenvou diger. Het publiek dat, staande aan het buffet, even twee of drie glazen Bier drinkt, mankeert bijna heelemaal. Wie vroeger een flesch wijn van 3 Mk. dronk, neemt er nu een van twee. De kreeften- majonaise is vervangen door een Ita- liaansch slatje. Maar, de danslokalen blijven goed be zocht! Ook het bezoek aan variété's is normaal evenals dat in de bioscopen, ten minste als er behoorlijke films vertoond worden. Deze kenteekenen, naar de „D. Alg. Z." verdqr meldt, zijn in alle deelen der stad gelijkelijk op te merken. Zeer roemt men de rust en bezonnen heid, die het publiek overal weet te be waren. Dat is het oordeel van politie agenten, van loket-beambten van spaar banken en van kooplieden. En, schiet ook al de scherpe tong van den Berlijner eens uit, in het algemeen toont het publiek zich bezonnen en beheerscht. Do rust te Sevüla teruggekeerd. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat het te Sevilla nu rustig is. Tengevolge van de onjuistheid van zekere dagbladberichten heeft de militaire gouverneur een censuurbureau ingesteld. Een 20-tal lieden, die in het bezit van wapens waren, zijn gearresteerd, maar anderzijds zijn 450 syndicalisten, die op gepakt waren, omdat men dacht, dat het leden van de nationale federatie van den arbeid waren, in vrijheid gesteld. De gendarmerie heelt met geweervuur een troep mensenen uiteen moeten drij ven, die de gasfabriek wilden bestormen. Daarbij werd één man gedood. Op het oogenblik zijn er 50 gewonden in .zieken huizen opgenomen. Kolonel Macia, de Catalaansche leider, heeft verklaard, dat hij zich zou verzet ten tegen de ontbinding van de nationale federatie van den arbeid, evenals van de algemeene unie van arbeiders. Macia is principieel tegen de door de regeering afgekondigde maatregelen tot verdedi ging van de rupubliek. VEREINIGTE STAHLWERKE. Verdere stopzetting van bedrijven. De Vereinigte Stahlwerke zullen wegens de steeds grooter wordende moeilijkheden bij den afzet in Augustus eenige bedrij ven van den mijnengroep Hamborn moe ten stop zetten. In verband hiermede is aan ongeveer 1000 man ontslag aange zegd. Binnenland. Een dosis Poster's Maag pillen 's avonds bi] het naar bed gaan genomen, veriekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 pet flacon. makkelijk geïnstalleerd hadden, zou be ginnen te vertellen. Dien avond was ik de eerste, die ver scheen. Mare Michel zat natuurlijk met een sigaret in den mond rustig in de courant te lezen. Hij stond op, drukte me hartelijk de hand, wees naar een stoel en ging weer zitten zonder één overtallig woord te hebben gesproken. Ik zei evenmin iets. Ik kende hem te goed om hem met vragen lastig te val len of zinlooze opmerkingen te_ maken over het weer; dus ging ik rustig zitten en stak eveneens een sigaret aan. Weldra versohenen ook de drie anderen en toen zetten we ons aan tafel. Marc's huishoudster had alle eer van het exquise menu en de oude Bourgogne, waarmee het diner besproeid werd, mocht er ook wezenMijn vriend de detec tive is een levenskunstenaar Na den eten zette hij zich in den groo ten stoel, stak zyn traditioneele vertelpijp aan en blies een poosje zwijgend rook wolken uit, terwijl hij peinzend voor zich uitstaarde. We kenden dat en geen van ons die het waagde de stilte te verbreken. Eindelijk stak onze vriend van wal; „Ik ben juist teruggekomen van het kasteel van Charles de Martignac, Chó- teau Martignac in de Dauphiné, in de buurt van Valence. Daar hebben zich allermerkwaardigste dingen afgespeeld en Paul de Martignac de oudste zoon, telegrafeerde me om over te komen en te probeeren de mysteriën te ontraadselen. Natuurlijk ging ik. Bij mijn aankomst zag ik direct dat aan het kasteel een oude kapel was vast- j gebouwd, waarvan, zooals ik al spoedig hoorde, beweerd werd dat het er spookte' Tevoren had blijkbaar nooit iomand over matig veel aandacht aan dat oude bijge loof, zooals men het noemde, geschonken en men scheen te vinden dat bij zoo'n middeleeuwsche kapel eigenlijk een spook en een collectie griezelverhalen hoorde. Maar den laatsten tijd waren de Martig- nac's toch genoodzaakt geweest om dat familie-spook au sérieux te gaan noemen, want het begon bepaald gevaarlijk te wor- lenl Levensgevaarlijk zelfs, gezien het feit, dat de oude kamerdienaar van Mon sieur de Martignac op een avond in die kapel b/jna doodgestoken was met een eigenaardigen ouden dolk. Juist die dolk vormde het middelpunt van de spookverhalen, die omtrent de kapel in omloop zijn. Er bestond een tra ditie in het geslacht der Martignacs, dat deze dolk lederen vijand der familie die zich na zonsondergang in de kapel waagt, zou aanvallen. En het gebeurde me» dien ouden valet de chambre kregen zelts de niet bijgeloovige huisgenooten. toen het sinistere gevoel dat er hoe moe t de hemel weten wel eens een element van waarheid kon schuilen in deze ov - levering en de vrees had zoozeer de o\ hand op hun gezond verstand dat de bewonera van het kasteel half en half geneigd waren aan te nemen dat net mysterieuze wapen den ouden man ge troffen had of in beweging was gebrom, door een onverklaarbare, ingeschapen eigen kracht of door de hand van een onzichtbaar wezen, dat daarvoor uit im- materieele sferen was opgedoken. Door ervaring geleerd, helde ik voor mij voorloopig nog over naar het stand punt dat de „valet" aangevallen was door een stoffelijk en tastbaar, misdadig ïndi- vidu, dat zich goed had weten te verber- gen! In e«n oogenblik van tien wo ningen alle pannen weggeveegd. Het oude visschersdorpje Durgerdam ana het Buiten-lJ, tegenwoordig onder de hoofdstad ressorteerend, heeft Zaterdag den schrik van een windhoos beleefd. Te ongeveer kwart over twaalven 's middags kwam er uit de Zuiderzee een zware on weersbui opzetten. De lucht zag grauw en het werd onheilspellend donker. Velen, die zich nabij den waterkant bevonden, zochten in allerijl een goed heenkomen, want de eene fele bliksemstraal volgde al spoedig op den anderen, met ratelende donderslagen. Tijdens het noodweer kwam de hoos opzetten. De wervelwind veegde in een ommezien van ongeveer tien huizen en huisjes, in het westelijk deel van het dorp, de pannen van de daken. Ze werden er als het ware alle tegelijk afgeschoven en vielen in stukken op den dijk en op de erven tusschen de huizen. Van een per ceeltje werden ook verscheidene ruiten ingedrukt. De hoos vernielde voorts nog twee vrij groote hooischelven en had o.a. ook ten gevolge, dat dicht bij Ransdorp een wagen, zwaar beladen met hooi par does te water ging. Nergens echter wer den persoonlijke ongelukken veroorzaakt. De Durgerdammers, wier daken zoo deerlijk gehavend waren, togen dadelijk aan het werk om de schade te herstellen. Des avonds reeds was alles al weer geheel in orde. DE BRAND TE HEENVLIET. Omtrent den brand te Heenvliet, waar bij drie kinderen om het leven zijn ge Mijn eerste werk was dan ook, om de mogelijkheid van een zuiver-menscheljjk ingrijpen te onderzoeken en ik begon alle personen, die van het tragische voorval op de hoogte waren, een scherp verhoor af te nemen. Het resultaat van mijn onderzoek was in hooge mate verrassend: er waren werkelijk goede redenen om te gaan ge- looven dat ik hier gestuit was op een van die buitengewoon zeldzame gevallen, waarin niet de bangste menschelijke ver beelding spoken ziet, maar waarin wer kelijk duistere, bovenmenscbelijke krach ten aan het werk zijn! De feiten waren aldus: Den afgeloopen Zondag hadden de hulsgenooten van Monsieur de Martinac zooals gewoonlijk in de kapel de avond godsdienstoefening bijgewoond. De gees telijke van het nabijgelegen dorp komt eiken Zondag tweemaal op het kasteel om in de kapel een dienst te leiden, nadat hij zijn functies in de op drie mijl afstand gelegen officieele dorpskerk heeft ver vuld. Na afloop van den avonddienst ston den de landheer, zijn zoon Paul en de priester nog een paar minuten met elkaar na te praten, terwijl André Roland, de valet, de kapel rondging om de kaarsen uit te blazen. Opeens herinnerde de pastoor zich, dat hij dien morgen zijn brevier op het altaar had laten liggen; hij draaide zich om en vroeg den bediende het even voor hem te halen, vóór hij alle kaarsen uitblies. Ik vestig jullie bijzondere aandacht op deze situatie, omdat daaruit blijkt dat er op dit oogenblik een zeer bijzonder oogenblik, zooals jullie direct blijken zal, goed-ontwikkelde getuigen aan komen, wordt nader gemeld, dat het be vel tot aanhouding van I. den B. door den substituut-officier van justitie mr. Reu- mer, met 2 maal 24 uur is verlengd. De verdachte houdt zijn onschuld aan het stichten van den brand op de meest stel lige wijze vol. Sterke tegenactie. Uit Venlo meldt men: Vrijdagnacht werd de aangewezen lei der van het „comité van verweer" te Venlo verwittigd uit Nijmegen dat de reeds lang aangekondige propaganda- tocht van de Dageraad in aantocht was. Direct was Venlo in actie. Alle leden-vrij willigers kwamen bij elkaar, en ongeveer 4 uur werd de eerste touringcar met Dageraadsleden tegemoetgereden in de richting Arcen, door een 30 auto's, met opschriften als: Christus voor Lim burg en Limburg voor Christus, en Besmettingsgevaar! Half Venlo was op de been. De touringcar werd ge volgd tot Fegelen over den rijksweg, al waar het plaatselijk comité en honderden inwoners stonden opgesteld, alsmede een 30-tal auto's kris en kras door elkaar, zoodat geen doortocht mogelijk was. In arren moede is de Dageraad langs bin nenwegen naar het station Venlo gere den, steeds door de auto's en menigte gevolgd, alwaar men met den trein van 5 uur naar Heerlen vertok. Een tweede auto kwam circa half acht te Venlo. Aan de inzittenden werd dezelfde ontvangst bereid. Ook deze auto moest te Tegelen wegens versperring van den rijksweg terug, gevolgd door het comité van ver weer. Op de grens van Venlo werd de menigte opgewacht door een inspecteur van politie en agenten per flets. Vooraf gegaan en gevolgd door ongeveer 1000 inwoners ging men naar het station Ven lo teneinde om 11.43 naar Amsterdam terug te keeren. Op het station hadden de stationschef en de politie doeltreffende maatregelen genomen voor de orde. Met perronkaarten kwamen echter toch zeer velen op het perron. De autoriteiten scheidden de menschen op het perron en de wachtka mer 3de klas bleef voor de Dageraads leden, terwijl voor perronkaartjes de 2de klas wachtkamer werd aangewezen, be- waakt door politie en personeel. Alles bleef rustig. Het comité wachtte hier tot de Dageraad was vertrokken. Uit Heerlen wordt geseind Ongeveer acht uur zijn een aantal Da- geraadsmenschen per trein te Heerlen aangekomen. Een vrij groot aantal politie mannen was op de been. De Dageraads lieden zijn naar het socialistisch Ons Huis gegaan aan den Valkenburgerweg. Om streeks half elf zijn de veertig personen, die in Ons Huis vertoefden, in de rich ting van het station te Heerlen gegaan. Daar was veel publiek en politie, benevens de heer van Grunsven, burgemeester van Heerlen. Op een gegeven oogenblik kwam een aantal auto's van het anti-Dageraad- comité met de pauselijke kleuren op hun wagens van onder de tunnel uit uit de richting Sittard. Deze auto's zijn door de politie gesommeerd een andere richting te nemen, hetgeen zij ook gedaan hebben. De lieden van de Dageraad verspreidden brochures en z/jn gedeeltelijk in de rich ting Eikenderveld vertrokken en gedeel telijk per tram naar Brunssum gegaan. In Heerlen zelf waren veel ingezetenen met de pauselijke kleuren getooid. wezig waren. Toen de pastoor zich om draaide om zijn verzoek tot Roland te richten, hadden de Martignacs, vader en zoon, zich natuurlijk óók omgekeerd in de richting van den valet en het was op dót oogenblik, dat de oude man voor hun oogen gestoken werd, in het volle, heldere licht der nog brandende kaarsen! Den morgen na mijn aankomst had ik direct een onderhoud met den pastoor, nadat ik Paul de Martinac ondervraagd had. De jongeman had mij inplaatst van zijn vader te woord gestaan, omdat de landheer zich in een zeer zenuwachtigen toestand bevond en zijn zoon hem zooveel mogelijk opwinding wilde besparen. De beschrijving, die de eerbiedwaardige geestelijke van het geval gaf, was helder en duidelijk, ofschoon ik goed kon mer ken, dat ze het meest-verbysterende en raadselachtige was, dat hij in zijn lang leven had aanschouwd. Hij gaf mij een plastische schildering van de toedracht. André, die in de nis bij het altaar stond en absoluut alleen wasen toen de stoot, als komende uit het ledig, zooals hij het noemde, die met onbegrijpe lijke kracht den ouden man in zijn volle lengte achterover in het schip van de kapel deed tuimelen. Het was alsof hij een trap van een reusachtig, onzichtbaar paard gekregen had, zei de vriendelijke, grijze pastoor. De laatste, die ik ondervroeg, was de kamerdienaar zelf. Hij was de psychische en physieke gevolgen van den geheim- zinnigen stoot nog niet te boven èn rots vast overtuigd dat er een bovennatuur lijke macht in de kapel aan het werk was geweest. Wat hij vertelde kwam overi gens woordelijk overeen met wat ik van de andere getuigen had gehoord. Hy was VERDRONKEN. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur is da 28-jarige A. v. Hees bij het zwemmen in de haven te Goes, in de buurt van het z.g. Zwemplekje, verdronken. Vrijdagnacht is de 25-jarige machinist H. J. Prins uit IJmuiden, thuis behoord hebbende aan boord van de motorboot Texel, die Zaterdagnacht in de Leuve- haven te Rotterdam lag, bij het aan boord gaan overboord geslagen en verdronken. De rivierpolitie heeft het lyk opgehaald. DE BLIKSEM INGESLAGEN. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn Vrijdag morgen de landbouwschuren van M. Buysse te Draaibrug en van J. Verhage te Zuidzande door den bliksem getroffen en afgebrand. Zaterdagmorgen, omstreeks 8 uur is de bliksem geslagen in den pinakel, welke op den Zuidelijken gevel van de St. Pieters kerk te Leiden staat. Een groot stuk van het torentje werd onder oorverdoovend ge raas weggeslagen Stukken steen, waar van sommige de groote hadden van een vuist, stortten in de Kloksteeg en de Heerensteeg uiteen. De politie zette on middellijk een gedeelte van de Kloksteeg af, en dadelijk werden pogingen in het werk gesteld om hetgeen er nog van het torentje was overgebleven, weg te halen of zoo te schoren, dat het geen gevaar meer kon opleveren. In de aangrenzende kosterie der kerk werden de telefoon en een radiotoestel beschadigd. Zaterdagnacht ls te Houtingehage (Friesland) de boerenhuizinge Oud Lucht en Veld door den bliksem getroffen en afgebrand. ERNSTIG GEVAL VAN VERWAARLOOZING. Men meldt uit Amsterdam: Hier ter stede is een gezin, bestaande uit vrouw en drie kinderen, wegens huur schuld uit haar woning in de 2e Witten- burgerdwarsstraat gezet. Daarbij bleek, dat de vrouw, die aan toevallen leed, over spannen was, zoodat zij naar het Wilhel- minagasthuis werd overgebracht. De kin deren werden in een ernstige staat van vervuiling aangetroffen, terwijl zij den indruk maakten van ondervoed te zijn. Zij zy'n naar de Quarantaine-inrichting op Zeeburg overgebracht, om gereinigd te worden. EEN VREEMD GEVAL. Vrijdagnacht om 4 uur is een nachtwa ker op het politie-bureau aan den Berg- singel te Rotterdam komen meedeelen, dat op den Bergweg voor pand 365 een be- wustelooze man in een bloedplas lag en dat deze man geheel naakt was. Terstond heeft de politie een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat de naakte man een gebro ken neusbeen en een kaakfractuur had. Bovendien bloedde hij hevig uit een ern stige hoofdwond. Hij is naar het zieken huis gebracht, waar hij is opgenomen. Za terdagmorgen was zijn toestand nog zoo, dat hij niet gehoord kon worden. Men weet dan ook nog niet, wie hij is. Van het pand, waarvoor de man lag, stond het erker- raam op de tweede verdieping wijd open. De politie is het huis binnengegaan en trof in het huis twee mannen aan, die ook zoo goed als geheel ontkleed waren. In de kamer met den erker waren sporen van naar binnen gegaan om de kaarsen uit te blazen en het brevier van den priester te krijgen, toen iets hem plotseling een heftigen stoot tegen de linkerborst had gegeven, een stoot, die hem languit in het schip van de kerk had doen neer storten. Het onderzoek had uitgewezen, dat hij getroffen was door den dolk, waarvan ik jullie, tusschen haakjes, straks méér zal vertellen, die altijd boven het altaar hing. Het wapen was gelukkig een paar centimeter boven het hart het lichaam binnengedrongen, juist onder het sleutel been, dat door de geweldige kracht van den stoot gebroken was. Het lemmet was recht door het lichaam heengegaan en aan den achterkant bij het schouderblad weer naar buiten gekomen. Veel praten vermoeide den armen ke rel en ik bleef dan ook niet te lang bij hem, maar uit wat hij mij vertelde bleek zonneklaar, dat zich geen levende 4ziel binnen verscheidene meters afstand van hem bevond toen hij was aangevallen, en dit feit werd bevestigd door drie getui gen aan wier intelligentie en helderheid van geest ik geen oogenblik hoefde te twijfelen. Wat ik nadat ik deze bijzonderheden had gehoord, in de eerste plaats te doen had, was de kapel aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Deze is klein en oer-oud, buitengewoon massief ge bouwd. De toegang wordt uitsluitend ge vormd door een verbindingsdeur, die uit het kasteel erheen voert en waarvan mon sieur de Martinac altijd zelf den sleutel heeft; niemand van het personeel bezit een duplicaat. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1