De inrichting van ons huis. De gelukkigste vrouw van Rusland. Voorzichtig met ijs eten. Dikke melk. Wasschen van zijden stoffen. iets over het afsnijden van rozen. Meubels naar maat. Om verschillende redenen keert men tegenwoordig meer en meer terug tot de goede oude gewoonte om niet uit sluitend afgewerkte meubels te koo- pen, doch als het zoo uitkomt ook eens iets „op maat" te laten maken door een timmerman of meubelmaker. De mo derne woningen met hun uiterst be perkte ruimte dwingen ons ertoe, onze meubelen zoodanig te kiezen, dat de ruimte zooveel mogelijk wordt benut. Er wordt in tal van zaken een ruime keuze van meubelen aangeboden waardoor als regel aanmaak op maat niet noodig is, doch als aanvulling van ons meubilair is dit toch dikwijls ge- wenscht. Behalve het voordeel van de goed passende maten heeft men pre cies de uitvoering, die men het liefste ziet, dikwijls nog voor minder geld. Want als wij naar een meubelmaker gaan met een teekening, die wij zelf hebben gemaakt, behoeven de door hem vervaardigde meubels volstrekt niet duurder uit te komen, vooral wanneer men vooraf de prijs bespreekt. Meubels op maat komen in moderne woningen in vele gevallen van pas, om dat wij nu meubels moeten afschaffen, die men vroeger in elk huis vond. Zoo vond men altijd een groote boekenkast in de studeerkamer van den heer des huizes, waarin hij zijn „bibliotheek" kon bergen. Die kast had maar één fout: ze was te groot voor het aantal boeken, dat men bezat. Daarom werden er tal van andere dingen in weg ge borgen, in de eerste plaats het likeur- stel. Soms vond men er zelfs linnen goed in. Doch de illusie, dat men zoo'n groote bibliotheek bezit, is geen levens behoefte. Nu het moet, kan men er bui- tpn. Thans behoeft de boekenkast zoo groot te zijn, dat jpen er zijn boeken in kan bergen, die werkelijk gelezen wor den en daarom voor 'het grijpen staan. Dus één rij boeken op elke plank, zoo dat wij met een ondiepe kast volstaan kunnen. Onderin kan men dan een breeder kastje maken voor grootere werken, platen, enz. Een tweede voorbeeld. Een kabinetje wordt gebruikt als slaapkamer voor één persoon; het moet dus een bed, een tafeltje en een stoel bevatten, bene vens een groote kleerenkast. De laatste geeft de moeilijkheid, want zij is te diep en neemt dus te veel ruimte weg, terwijl zij de wand waartegen zij ge plaatst wordt, niet voldoende benut. Wij moeten dus een groote, ondiepe kast hebben, die de geheele wand be dekt en b.v. bestaat uit een „legkast", in het midden met links en rechts een Hoe zij straatarm werd. Bij den dood van Vorstin Narisjkin. Omstreeks het begin van deze eeuw was Vorstin Daurdowna Narisjkin een van de schitterendste vrouwen uit de omgeving van den Tsaar en bij de voorliefde voor superlatieven, die men toen in Petersburg had, was het niet te verwonderen, dat men haar „de ge lukkigste vrouw van Rusland" noemde. Zij was jong, mooi en rijk; de vrouwen bewonderden haar, de mannen lagen aan haar voeten. Zij behoefde slechts de hand uit te strekken en zij had elk ®rist°craten, die den toon kriilen oland' tot man kunnen hoe rijk of voor als Vorstin Nath^unikt geweest zijn, S„d hS Maar Xslr ÏXr trouwde tenslotte met',™ XkoméS onbekenden, armen kunstenaar, ook ^,^Por.gheW Zy kwam eens in het hatfije van den hangkast. De totale berg ruimte daarvan zal, ondaniks de geringe diepte, toch veel grooter zijn. Nog een voorbeeld. Wij hebben een grammofoon, die op een tafeltje moet staan. Het is dan gewenscht een tafelblad te nemen van precies dezelfde afmetingen als de grammofoon, met daaronder 'n kastje, waarin op talrijke dicht boven elkaar gelegen plankjes de platen worden opgeborgen. Desge- wenscht kan men opzij daarvan een even groot open kastje aanbrengen met slechts één plank; dit is een prak tische bergplaats voor boeken en tijd schriften, terwijl de bovenkant van het open kastje een handig tafeltje vormt voor de afgespeelde of nog te spelen grammofoonplaten. Zoo kan men een plank of kastje voor handschoenen en kammen laten aanbrengen onder den spiegel in de gang, een ondiep open kastje voor boe ken of tijdschriften onder de venster bank, een tafeltje voor bloempotten, een toilettafeltje met bergruimte in een verloren hoek van de kamer. Na tuurlijk moeten alle bijzonderheden met den timmerman worden bespro ken: de maten, de soort hout, de dikte van de planken en de afwerking met verf, politoer, beits of lak. De ontwerpen behoeven in het ge heel geen perspectivische teekeningen te zijn. Vooraanzicht en zijaanzicht op maat geteekend zijn voldoende. Het beste is, op een schaal van 1 op 10 te teekenen op millimeterpapier. Zulke zelf gekozen en ontworpen meubelen staan ons natuurliik veel nader dan gekochte en de bezitter beleeft er dan ook veel plezier aan. (Nadruk verboden). In de warme zomermaanden is het eten van diverse soorten ijs een genot, dat meer en meer toeneemt. Daaraan zult u zich nu wellicht niet te buiten gaan, doch het weer kan spoedig ver anderen. In het bijzonder in de groote steden treft men op de drukke punten, vooral ook in de nabijheid van scholen, de bekende ijswagentjes aan. Het bekende gebel der „jjsco"-mannen klinkt als muziek in de ooren der kinderen en flink worden de zakken nagezocht, ja zelfs leggen enkele kinderen gezamen lijk de vijf centen bij elkaar om ver rukt de ijswafels te koopen, en ervan te genieten. Meermalen zag ik zelfs, dat zoo'n door enkele kinderen gezamen- lijk gekochte ijswafel, dan ook „geza menlijk" werd verorberd en de mede eigenaren dansend en springend op hun beurt wachten om de begonnen wa fel voor hun deel op te peuzelen en door te geven! Niet genoeg kunnen wij de ouders en vooral de moeders aanraden, hierop toch een waakzaam oog te houden en de kinderen te verbieden, deze ijswa fels zelf te koopen. Menige bedorven winter van een hofbal. Haar rijtuig reed juist over de Newabrug, toen iemand op de leuning van de brug stond om zich in het water te storten. Bliksemsnel overzag de vorstin den toestand, liet het rijtuig stilhouden en wist op het laatste oogenblik den zelf moord te verhinderen. Zij nam den half versuften man mee naar haar slot en verzorgde hem daar, totdat hij weer in orde was. Hij bleek een jong schilder te zijn, die bijna door honger en gebrek aan succes in den dood was gedreven. Er ontstond een innige lief de tusschen hen, doch hun geluk was kort van duur. De man was reeds door den dood geteekend, een longlijder, hij stierf enkele maanden na hun huwe lijk; ook de zorgvuldigste verpleging kon het wegvliedende leven niet meer vasthouden. Het huwelijk had misschien te kort geduurd dan dat de vorstin er haar leven lang om kon blijven treuren. Wel is zü niet meer hertrouwd, doch zij heeft nog veel plezier gehad in haar leven, dat jarenlang gekenmerkt werd door een aantal buitengewone mee vallers. Zü heeft niet minder ddn vijf maal de bank van Monte Carlo laten springen en heeft in die stad millioe- nen francs gewonnen. Zij wist het geld maag vindt hierin zijn oorzaak, want het ijs is van zeer veel belang voor de gezondheid van het kind, waar en wan neer het ijs eet. Op zichzelf kan het al kwaad, wan neer de kinderen, zooals dat veelal ge schiedt, deze ijskoude lekkernij in een leege maag tot zich nemen, daarbij komt nog, dat de etenstrek er geheel door wordt weggenomen. Heel vaak laat de bereiding van de „rc mvla" veel te wensehen over en ge schiedt niet altijd in grondig gereinigd vaatwerk!! In vele gevallen, waarin dit ijs werd onderzocht, zijn er ziektekiemen in gevonden en zelfs bacteriën van ern stige ziekten. Het ligt dus wel op den weg van de moeders, om alleen van die venters ijswafels te koopen voor haar kinderen, die goed bekend staan en hen te ver bieden zelf ijs te koopen. Kinderen, wier maag en darmen gauw van streek zijn, moeten vooral in de zeer warme dagen zich absoluut onthouden van ijs. Een gezande verfrlsscli'ng. Een der gezondste en tevens een der voedzaamste verfrissching voor de warme dagen is dikke melk. Zegr zeker moet ook deze, evenals trouwens ieder gerecht, met zorg wor den toebereid, wil het in den smaak vallen. Is de oppervlakte ervan reeds vellerig, rimpelig en grauw, teekenen zich onder de roomlaag reeds blazen en scheidt zich een waterige vloeistof af van de kaaslaag, dan is de dikke melk al te oud en moet niet meer ge geten worden. Het beste giet men de versche melk in platte glazen of porseleinen schalen, die ongeveer V, liter kunnen bevatten en zet ze overdekt met een dun doekje, b.v. neteldoek in een kamer met een gelijkmatige temperatuur, echter niet in de zon. In ongeveer 24 uren zal de juiste konsistentie bereikt zijn; zal zich een glad bovenvlak gevormd hebben en de melk er geleiachtig uitzien. Men kan deze dikke melk b.v. als toespijs opdie nen en er suiker (kaneel) en gestampte beschuit bij presenteeren. Heel smake lijk is het ook om dikke melk met versch of gestoofd fruit te presen teeren. Verder kan men een heerlijke crème maken op de volgende wijze: Het bo venste deel van de dikke melk wordt afgeschept, met de sap van 1 citroen, suiker en 1 eidooier goed schuimig geklopt. De overige aldus afgeroomde melk giet men in een zeef om het over tollige vocht te verwijderen, keert deze daarna om in een glazen schaal, daarop versche vruchten en tenslotte de crème. Eenige vruchtten hebben we achter ge houden, waarmede wij den bovenkant versieren. Het is een weinig bekende, maar fijne toespijs. Inplaats van één soort vruchten kunnen we ook- een menosel van verschillende vruchten nemen, b.v. bessen, frambozen, bananen, appelen en de beide laatste dan aan kleine stukjes snijden. Lot'genooten maar van diverse afkomst. „Ik ben werkeloos, mijnheer!" „Ik ook, ik heb nog nooit gewerkt!" (New Masses). echter niet bij elkaar te houden. Zoo gemakkelijk en als vanzelfsprekend het haar toestroomde, zoo vrijgevig was zij ermee. Zij gaf het echter niet alleen voor zichzelf uit; zij stond bekend als weldoenster der menschheid en gaf reusachtige sommen voor liefdadige doeleinden. Dat zij zelf een weelderig leven leidde, was begrijpelijk. Zoo kon het gebeuren, dat zy plotseling uit den grootsten overvloed in financieele moeilijkheden kwam, omdat zij geen baar geld meer bezat, al had zy nog tal van sprookjesachtige mooie juweelen en uitgestrekte landgoederen. Doch zij kon er nooit toe besluiten, iets van dat alles te verkoopen. Het geluk liet trouwens nooit lang de gelukkigste vrouw van Rusland terug; zoo heeft zy herhaaldelijk groote prijzen getrokken uit internationale loterijen. Eens verkeerde zy echter zoodanig in moeilijkheden, dat zij er toe moest besluiten, een van haar ju weelen te gelde te maken en wel haar beroemde groene diamant. Een ry'k Pe- tersburgsch koopman, Saltykow, be taalde zonder afdingen de gevraagde som van honderdduizend roebels. Den volgende morgen reeds de vorstin had nog niet lang tijd gehad over het verlies van den steen te treuren ver Licht gekleurde zijden japonnetjes wascht men het best in een sopje van zeepvlokken, daar de gewone huis houdzeep de stoffen gauw een geel- achtigen gloed geeft. Na het wasschen in het koude sop, spoelt men de zijde eenige malen, tot het water helder is; wringt ze daarna niet uit, maar hangt ze nat uit het spoelwater op en niet in de zon, doch op een schaduwplekje, liefst op een kleerenhanger en daarna wordt het kleedingstuk, nog vochtig zijnde, gestreken en wel op den ver keerden kant. Zijdestoffen moeten met de noodi- ge zorg behandeld worden, vooral ook, omdlat er tegenwoordig zoo heel veel kunstzijde in den handel is, die dubbel oppassen vereisoht. Aanbeveling verdient het om vlek ken vóór het wasschen met een afste kende draad om te rijgen, daar men bij het wasschen dan gemakkelijk kan zien, welke plekken onze extra aan dacht vragen. Over het afsnijden van rozen loopen haast evenveel meeningen als er des kundigen zyn. De grootste helft is er van overtuigd, dat men de stokrozen spaart, door de bloemen eerst af te snijden, nadat ze zijn uitgebloeid. Hier door worden de stokrozen echter juist verzwakt, daar juist in den tijd van het uitbloeien en bij het ontwikkelen van het zaad zeer veel voedingsstoffen wor den verbruikt. Het is daarom beter, de bloemen der roos in haar beste ont wikkeling af te snijden. Door dit afsnijden der bloemen wor den de laagste knoppen van een loot beter gevoed en zullen zich sterker ontwikkelen. De bloeitijd wordt daar mede door een opeenvolging van bloemvorming aanzienlijk verlengd. scheen een bediende van den koopman met een prachtige mand bloemen. Daaraan was een étui bevestigd met diadeem, in het midden waarvan de groene diamant flonkerde, die Salty kow op deze wijze de door hem vurig vereerde vorstin weer aan de voeten legde. Toen kwam de wereldoorlog. De vor stin wms een van de ijverigste en meest onvermoeibare verpleegsters, een „en gel der lazaretten". Daardoor betee- kende de revolutie voor haar niet zoo'n heel groot onheil als voor de meesten van haar standgenooten, die gedood werden, als zij niet wisten te ontvluch ten. De revolutionairen kenden haar trouwens als weldoenster der armen en stonden haar toe, in te wonen bij een van haar voormalige dienstboden, in een dorpje dicht bij Petrogad. Van haar geld, haar landerijen en haar juweelen mocht zij echter niets behou den. Zoo werd „de gelukkigste vrouw van Rusland" toch nog straatarm. Zij leefde onder de ellendigste omstandig heden voort en niets was er meer over gebleven van haar geluk en haar roem; ni"mand kon haar dood noq; b~- weenen dan die eene trouw-e dienstbode

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 11