j». ssrtst |,WEEK HET BINNENHOF 1 op en om I Practische wenken. SMT.KÏ Een „nuchter" slot. - Politieke en an dere gevangenen in de Oost. - Mme. Marianne. - Wijlen Treub. Japon van rood en wit gestreepte lu- mida met een in punten verloopende kraag van witte crêpe en passen van rok en lijfje, waarbij de strippen diago naal verwerkt zijn. Aardige sportieve japon van witte crepella met een origineel bovenstuk, dat door een reep roode zijde wordt versierd. Deze reep loopt achter over den rug door; de beide einden steken onder de ceintuur uit. Geplisseerde, even klokkende rok. aardige sportjapon van witte sinellic met een driedubbele, even geschulpte kraag en jabot. Het even blousende lijfje wordt op zijn plaats gehouden door een ceintuur met een roode gesp. De flauw gebogen schulpen herhalen zich onder aan de pas, waaraan een plooirok is gezet. Japon van roode buratoile met een roode ceintuur, een origineele kraag en manchetten van witte crêpe romain en een waaiervormig geplisseerd stuk voor aan den rok, die aan een spitse pas gezet is. Als de muur brokkelig is of als men iets zwaars wil ophangen, wordt het van tevoren gemaakte en met water bevochtigde gat voor den spijker opge vuld met een dik papje van gips met water. In het nog vochtige gips wordt aan de spijker geslagen; men kan ook sieananPentlin wkï® hout in het gips ÜfrfJ het hout de spijker. Het ter gevernist dan is het vernis ver dwenen door de hitte en moet de plek opnieuw behandeld worden met vernis van dezelfde kleur. vernis Als leeren overtrekken van stoelen dof worden of beginnen te kreuken, moeten zij worden opgewreven met watten, die in eiwit zijn gedoopt. Week varkensvet gemengd met pa raffine is een uitstekend middel om tegels op te wrijven. Het neemt boven dien vrijwel alle vlekken weg. Men be- proeve het echter eerst op een klein gedeelte van den vloer, omdat het deze soms hinderlijk glad maakt. Om de onaangename lucht van aan gebrande melk- of meelspijzen te ver drijven, legge men er een aangesne den, goed gewasschen citroen in. Het velletje van een gekookt ei is een heilzaam werkend middel tegen verzweringen. Men haalt het vel voor zichtig van het ei af en legt dit op de zwerende plek, daaroverheen een ver bandje, het trekt de etter uit- de zweer en geneest de ontsteking in korten tijd. Om heele of afgesneden citroenen goed frisch te houden, legt- men ze op op een plat bord en bedekt ze met een glas. Eerst als men ze gebruiken wil neemt men het glas weg. Wil men rookvleesch eenige dagen bewaren, dan zal het niet uitdrogen, indien men het tusschen twee sneedjes brood legt, maar blijft dan zeer sma kelijk. Uitgedroogde en versschrompelde citroenen worden weer goed, indien men ze eenige uren in koud water, dat meermalen vernieuwd wordt, laat lig gen. KRONIEK Over de op 23 Juli jj. gehouden laat ste vergadering in het loopend zitting jaar nog een enikel woord. Vroeger heb ik reeds opgemerkt, dat er van iets als recès-stemming in onizen Senaat nooit valt te bespeuren. Slechts het bedroe vend klein getal afgevaardigden, dat zeker wanneer, gelijk thans, de Juli maand reeds op haar eind loopt, in „zeer yer-gevorderd parlementair sei zoen nog bijeen is te krijgen, valt dan op. Indien een der leden de hooge ver gadering den 23en een poets had wil len bakken, door over welk punt der agenda ook hoofdelijke stemming te vorderen, zou men een „surprise" be leefd hebben!Dat gebeurde echter niet, en zoodoende slaagde de Kamer er in om dien Donderdag reeds te drie ure de een-en-twintig ontwerpen te hebben afgedaan. President De Vos van Steeniwijk liet toen wel, gelijk gebruikelijk is de notulen voorlezen vóór het uiteengaan tot eind Septem ber, maar hij vond ditmaal geen aan leiding om de Kamer „een aangename" vacantie toe te wenisohen. Wat het slot van het zittingjaar 1930'31 wel wat erg dor-en-droogjes deed zijn. De komende November-maand zal ons Hoogerhuds heel wat werk in de afdeelingen en ook voor de openbare vergadering brenigen. Een suppletoire Indische Begrooting bracht den 23en 'n debatje, waarover ik een enkel woord in herinnering zal brengen. Daarbij kwam mevr. Pothuis- Smit, de soc.-d emocra tisch e senatrice, op tegen de wijze, waarop ir. Soekarno in zijn Indiisohen kerker wordt behan deld. Hü moet daar geestdoodend werk v „'richten, voor een intellectueel dus een dubbele marteling. Waarom vroeg mevr. Pothuis maakt men (zooals in Nederland) niet ook in de Oost verschil tusschen politieke en an dere gevangenen?Het antwoord van minister De Graaff was verbijste rend. Z.Exc. van Koloniën (voor de zooveelste maal: wanneer krijgen we nu eens eindelijk een minister van Indi sche zaken, waar de nieuwe Staatsin richting immers geen koloniën meer kent; wel "ebiedsdeelen!?) bepaalde er zich toe te verklaren, dat men in In- sulinde zulk verschil van behandeling tusschen politieke gevangenen niet kent. Voor een stroef-formalistisch en bureaucratisch-aangelegd man als de heer De Graaff is de zaak daarmee af gedaan. Verander dan de reglementen! riep de vrijz.-dem. prof. Kranenburg uit. En senator Hermans sloot zich met alle warmte bij het advies van den hoogleeraar aan. De minister bleef echter op z'n stuk staan. Welke houding bij geen der Kamer-fracties sympathie zal hebben gewekt, 't Is inderdaad te hopen, dat Z.Exc. bij nadere overweging tot het inzicht zal komen, dat zijn opvatting in deze zeker in den tijd, waarin wij thans leven, niet kan worden volge houden. Van „komkommer-periode" in den ouderwetschen zin van het begrip is thans geen sprake meer. De zeeslang noch de fantastisch-oude Bulgaar of Zuid-Amerikaan behoeven niet meer in midzomer te hulp te worden geroepen „de krant vol te krijgen". Wel zullen nu de nieuwtjes, uit de Regeeringskeuken komend, gedurende weken vermoedelijk weinig in getal zijn. Het Petitionnement voor Internatio nale Ontwapening werd door meer dan twee twillioen adhaesde-betuigingen ge steund. Onze Dagblad-pers, welke aan- stichtster was van deze mooie en in drukwekkende beweging kan dus meer dan tevreden zijn met het behaalde suc ces. Schoon herhaal ik het oogen- blik, waarop het lam op aarde rustig en veilig naast den leeuw zal kunnen sluimeren, nog in verre toekomst ligt.... De Fransche gezant Kammeren heeft eene Nota van zijne Regeering aan de Nederlandsdhe doen toekomen waarin wordt verzocht het ontwerp betreffen de het muziekauteursrëcht onlangs door de Tweede Kamer goedgekeurd, voor dat het in den Senaat aan de orde komt, te onderwerpen aan het oor deel van de Nederlandsch-Fransohe verzoeniings-oommissie. Men weet, als de bedoelde wet in werking treedt, kan de S. A. C. E. M. haar sokjes, wat Nederland betreft, op rollen. Wat niet naar den zin is van de zeer gracieuse en charmante Mme. Ma rianne, ook wel genaamd Fransche Re publiek. Deze dame verstaat ten volle de kunst om op allerliefste manier van haar vriendschappelijke en bewonde rende gevoelens de verzekering te geven. Maar tevens weet zij allerhan- digst en -stevigst haar zaakjes te be redderen. Dat is nog pas wederom ge bleken bij het deerlijk besnoeien van den kolenhwoer uit Nederland. Tot nu heeft België dat voorbeeld niet gevolgd, doch 't is en blijft de vraag, of men te Brussel op den duur bestand zal kun nen blijven tegen „wenken", vanuit Parijs gegeven?Of onze Regeering ontvankelijk zal blijken voor het ver zoek met betrekking tot het ontwerp- muziekauteursreoht valt toch wel zeer te betrwijfelen. Inmenging van een vreemde mo gendheid waar 't betreft een wetsvoor- draohit, door een der takken van onze Vertegenwoordiging reeds goedge keurd, kan niet worden gedoogd! Onze Regeering bevindt zich thans in een lastige positie, zeker wat on ze handelspolitiek met al den aankleve van dien aangaat. Terwille van onze nijverheid, die reeds met zoovele moei lijkheden te kampen heeft, dient zij zooveel als 't maar eenigszins kan re présaille-maatregelen, dus: 't ons inpeperen een tekort aan „soepelheid" tegenover de momenteel machtigen op aarde, te verhoeden. Er is een stroo- ming, zich in de Reohtsche sfeer ver- toonend, dewelke er op aanstuurt, het zittend Kabinet vertrouwen op te zeg gen. Wijl het weigert den kant van pro tectie in te slaan. Terwijl indien de Re geering zich werkelijk in die richting zou bewegen, in het Parlement geen meerderheid voor deze verande ring in onze handelspolitiek zou zijn te krijgen. Men staat hier voor een puzzle", een allerneteligst vraagstuk, waarvan op 't oogenblik niemand zelfs een poging tot oplossing aan de hand kan doen!..... Met den oud-minister pwf. mr. Marie Willem Frederik Treub is een man van ^singuliere gaven" heengegaan. Afe econoom, financier, staatskenner, re gent heeft wijlen Treub den lande heel groote diensten bewezen. Ik zal niet op sommen de voornaamste feiten, met de daarbij behoorende data uit het rijke en bonte leven van den staatsman, die behoorde tot de krachtigste figuren, de meest-noeste werkers, die Nederland onder zijn beroemde landgenooten ooit heeft bezeten. In de pers is dit alles pas, na het ontvangen van de droeve tijding uitvoerig gememoreerd. Treub was iemand van ijzeren wils kracht, onverschillig voor de vraag, wat men van hem zei".... Daardoor heeft hii zich zeer vele vijanden ge maakt. De „drie beroemde broeders Treub", Melchior, Hector en de op 24 Juli j.1. op 72-jarigen leeftijd ver scheiden, laatst in leven gebleven zoon van wijlen den burgemeester van Voor schoten, waren allen personen van genialen aanleg, met schitterende gees tesgaven. Ook: van onstuimig tempera ment. Die men niet volgens „gewonen maatstaf" kon beoordeelen. Zü hadden alle drie iets van den „bohémigen" en gaven aan dat „fladderige" en het lus tige, kleurige leven beminnende vrije lijk toe. Prof. M. W. F. Treub is door zijn vij anden vooral ook: door zijn vele be- nijders genoemd: een kameleon in de politiek. Hij had ruimschoots aan leiding gegeven voor die verdenking Dat hij, die altijd het Staatspensioen had bestreden, in 1913, bij zijn zit ting namen in het Kabinet-Cort van der Linden eensklaps voorstander en voorvechter van datzelfde Staatspen sioen werd: 't leek verbijsterend. Zijn afscheid uit de vrijz.-dem. sfeer met al de „politieke evolutiën", die daarop volgden, 't was weinig in staat om aan Treub's standvastigheid en begin sel-trouw te blijven gelooven. Toch was nu wijlen Treub een man van stevig karakter en van absolute eerlijkheid, ook in het openbare leven. Om dat nu te verduidelijken, daar voor ware meer ruimte noodig dan de Redactie mij binnen het bestek van deze week-kroniek zou wenschen te verschaffen. Ik bepaal er mü dan ook toe, aan te stippen, dat de diensten, ons volk ge durende de oorlogs-periode door Treub bewezen, reeds rechtvaardigen het stichten van een monument ter eere van zijn nagedachtenis. Ik citeer nog enkele regels uit het slot van een treffend „In Memoriam" te vinden in het ochtendblad der „Tele graaf" van Zaterdag 25 Juli jj. Het stuikje is getiteld: „Man van de Daad". De schrijver besluit dan met er op te wijzen, dat de leegte, die Treub's heen gaan veroorzaakt, „een andere, een andersoortige" is dan die, welke ont staat wanneer een leiders plaats openvalt. Treub, lezen wij, heeft veel „leerlingen" gestuwd; Treub heeft geen school gemaakt. En dan volgt: „Zoo is dit leven, ondanks het vaak grillige in het beloop der lijnen die het volgde, toch vol rükdom geweest. „Van dien rijkdom dien hij 't meest begeerde en welken hy eens, karak teristiek voor individualistischen le venskijk van dezensociaal-eco noom! omschreef aldus: „de inner lijke voldoening over hetgeen men door ei pen denken en werken kan tot stand brengen", een voldoening welke hij rekende tot „de grootste genietingen en tot de hoogste goederen die wij kennen". De man, die deze regels neerschreef, behoort tot de weinigen, die Treub wer kelijk hebben doorgrond Wat mij ter oore kwam over den ge zondheidstoestand van mgr dr. Nolens is werkelijk zorgwekkend De inzin king van krachten is nog niet door eenige beterschap gevolgd. In aanmer king nemend den hoogen leeftijd van den katholieken leider, is dat een ern stig verschijnsel. Of de groote werk kracht en werklust, waarover deze staatsman steeds beschikte de over winning zullen behalen, -=■ 't schijnt verre van zeker. Mr. ANTONIO. Dikke Dame: Hè, wat hebt u daar een heerlijk vet varkentje 1 Hoeveel weegt dat beestje wel? Boer Harms: Nou, jullie beider zullen malkoar niet zooveul ontloopei Doktor: Ja beste vriend, je moe' eenigen tijd rust nemen, en geenerle werk verrichten. Wat ben je eigenlijk Patiënt: Anarchist! Doktor: Nu dan laat je maar gedu rende eenigen tijd het bommengooien, hoor!

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 13