es Steppen? verkoopt uit DE ONZICHTBARE HAND. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht e GEMENGD NIEUWS. DONDERDAG 30 JULI 1931. 59ste JAARGANG Het Engelsche bezoek aan Duitschland. - Koning Alfons doet afstand van den troon ten gunste van Don Juan. - Het socialistische congres te eenen en de ontwapening. - De burgeroorlog in China. FEUILLETON OOST-IN DIE. Vervolgingen wegens machtsmis bruik, mishandeling en knevelarij. COUR Abonnement per 3 maanden bjj vooruitbet.Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1 1.65; binnen land 1 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, i 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTENTLËN 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4 ct Het bezoek van de Engelsche ministers aan Duitschland zal geen directen invloed hebben op de oplossing van de crisis in Duitschland, toch heeft het daarvoor wel beteekenis. Wij hebben in een vorig over zicht geschreven over het wantrouwen dat ontstond door de „spionnage", waar aan alle landen van Europa zich schuldig maken, doch Rusland in het bizonder. in verband daarmede hebben we erop ge wezen dat alleen het vertrouwen van de verschillende naties onderling de rust in Europa kon herstellen. En voor dit ver trouwen en deze waardeering voor elkan der zijn de conferenties, die de ministers van berschillende landen den laatsten tijd van verschillende landen den laatsten tijd teekenis. Daardoor ontstond indertijd een vriendschappelijke betrekking tusschen den Duitschen minister van buitenland- sche zaken Streseman en den Franschen minister-president Briand en daardoor ook heeft de tegenwoordige Fransche minister-president Laval waardeering ge kregen voor den Duitschen rijkskanselier Brüning. De ministerbijeenkomst, die de laatste dagen in Berlijn heeft plaats gehad, waar de Engelsche minister-president Mac Donald en zijn collega, de Britsche minis ter van buitenlandsche zaken Henderson, een bespreking heeft gevoerd met de Duitsche ministers Brüning en Curtius, zal ook zeker beteekenis hebben voor een vriendschappelijke verhouding tusschen beide landen. Opnieuw is door de Engel sche ministers kennis genomen van de hachelijke positie waarin Duitschland ver keert en kenmerkend zijn de sympa thieke woorden van MacDonald, in een tafelrede uitgesproken, als een bewijs van het Duitsche streven, om onder de moei lijkheden vandaan te komen. Wij zjjn vol bewondering voor Duitsch land zoo zeide MacDonald en wan neer ook zjjn moeilijkheden niet zijn over wonnen, toch zijn wij vast overtuigd, dat, wanneer Duitschland zijn inspanning voortzet, wanneer het zijn intellectueele, moreele en oeconomische krachten in spant om weer op de been te komen en zich er voor hoedt, zich aan wanhoop over te geven, de andere volkeren hulp zullen brengen en het- Duitsche volk niet zullen laten ondergaan. Een vrij en zich zelf achtend Duitschland is voor de gemeen schap der beschaving onontbeerlijk. Even als er geen musch van het dak valt, zon der dat de schepper aller dingen daar van weet, evenzoo kan ook geen volk, dat zich zelf acht, ophouden te bestaan, zon der dat voor alle leden van de internatio nale gemeenschap daaruit het grootste ongeluk voortvloeit. Het zou ondenkbaar zijn, wanneer aan een land, dat zich in de kunst, in de oeconomie, in de geestes wetenschappen zoo heeft onderscheiden, dat- in een lange en wisselvallige geschie denis zijn groote hoedanigheden heeft bewezen, door de andere volkeren in den steek zou worden gelaten. Een waarschijnlijk officieel communi qué nopens het bezoek zegt: De besprekingen tusschen rijkskanse lier Brüning, dr. Curtius en MacDonald en Henderson, die vanmorgen een aan vang namen in de rijkskanselarij, werden vanmiddag in een verdere vriendschap- elijke gedachtenwisseling voortgezet en eëindigd. Een der belangrijkste^onderwerpen van gesprek was de kwestie hoe de hesluiten der Londensche conferentie op beste wijze constructief in practijk zouden kunnen worden gebracht. De Engelsche en Duitsche ministers bespraken voorts den algemeenen oecono- mischen toestand en de maatregelen die getroffen zouden kunnen worden ter op- lossing van de huidige moeilijkheden op oeconomisch gebied. De invoering van de internationale overeenkomst inzake den werktijd in de mijnen werd aangeroerd. Het ontwapeningsprobleem werd in ver band met de voorbereidingen voor de a.s. ontwapeningsconferentie uitvoerig be sproken. De besprekingen droegen een uiterst vriendschappelijk karakter en men was het er algemeen over eens, dat de per soonlijke besprekingen, welke met de bijeenkomsten te Londen, Parijs en op ühequers zoo gelukkig begonnen zijn, moeten worden voortgezet en uitgebreid. De Spaansehe troonskwestie is ook nog nog niet van de baan. Bij de vlucht van koning Alfonso was er wel sprake van dat hij afstand had gedaan van den troon, doch dat is later weer tegengesproken. De Daily Express verneemt nu van haar correspondent te Madrid, dat koning Alfonso van zijn aanspraken op den Spaanschen troon afstand heeft gedaan ten gunste van zijn derden zoon, Don Juan. De correspondent van het Londensch blad heeft dit nieuws vernomen van een Spaanschen politicus, die minister was tijdens de dictatuur en tegenwoordig is geweest in de bijeenkomst te Fontaine- bleau, waarin Alfonso zijn aanspraken over gaf. Volgens den berichtgever van de Daily Express hebben bij die gelegen heid tevens de twee broers van Juan, de prins van Asturië en Don Jaime en de naamgenoot van den laatste, de oude Carlistische pretendent, hun aanspraken op den Spaanschen troon opgegeven. De nieuwe „koning van Spanje" is acht- sluit aan de Spaansehe regeering kennis geven. De nieuue „koning van Spanje" is acht tien jaar oud; hij maakt te Dartmouth een leertijd door bij de Engelsche marine en moet, in tegenstelling tot zijn broers, een gezonde jongen zijn, want de erfelijke bloedingsziekte, waaraan de oudste zoon van Alfons in zoo hevige mate lijdt, heeft zich bij Juan niet geopenbaard. De ge neeskundigen meenen, dat de jongen er nu wel doorgegroeid is. Don Jaime, de tweede zoon, is doofstom. Op het oogenblik wordt te Weenen een internationaal socialistisch congres gehouden. Op de eerste vergadering daar van heeft men een motie behandeld in zake de ontwapening. Alle stoffelijke en geestelijke middelen van het proletariaat zoo zegt de motie moeten in dienst van den vrede worden gesteld, op de ont wapeningsconferentie van het volgend jaar moet reeds een besliste stap tot de gelijkheid gedaan worden, niet door her stel van de wapening van de landen, die bij de vredesverdragen ontwapend zijn, maar door een onverwijlde en algemeene vermindering van wapening, onder streng toezicht. De ontwapening moet voortgezet worden tot er nergens op aarde meer van eenigerlei voprbereiding tot den oor log sprake is. Hiertoe moet een vaste internationale ontwapeningscommissie worden ingesteld. Voorts eischt de motie de ontbinding van alle luchtvloten en een verbod van toerusting voor den chemi- schen of bacteriologischen oorlog. De burgeroorlog in China is weer in vollen gang. Naar Reuter uit Tientsin meldt blijft er in Noord-China een hevi- gen strijd woeden tusschen de troepen van Sji Joe-san, den bondgenoot van de voorloopige regeering te Kanton, en de troepen uit Mantsjoerfje, die aan de zijde van de regeering te Nanking staan. Sinds Zondag moeten deze zware verliezen ge leden hebben en ongeveer 1000 gevange nen en groote hoeveelheden geweren en kanonnen in handen van den vijand heb ben gelaten. Sji joe-san trekt op naar Pao Tingfoe en moet reeds in contact zijn ge komen met de troepen van Tsjang Soe- liang. Men verwacht den val van Pao Tingfoe en zegt, dat de troepen uit Moek- den weinig weerstand bieden, terwijl de geest onder Sji's troepen uitstekend is. Als Pao Tingfoe valt zal Tsjang zich waarschijnlijk uit Tientsin terugtrekken naar Mandsjoerjje, waar zijn positie, naar de ervaring geleerd heeft, vrijwel onaan tastbaar is. OP WEG NAAR BETERE TIJDEN? Generaal Dawes heeft volgens Reuter verklaard, dat er teekenen zijn in de Ver. Staten, dat de oeconomische toestand ver betert Men kan er, zei hij, redelijkerwijs zeker van zijn, dat wij eindelijk het laag ste punt van de depresstie bereikt hebben, wat zeggen wil, dat er een betere staat van zaken op komst ie. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Den 20en Juli bedroeg het getal werk- loozen in Engeland 2,660,733, wat 18,044 meer was dan de wreek te voren. DE STAKING IN DE NOORD-FRANSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Geëindigd. De staking in de Noord-F ra nsehe tex tielindustrie is Maandag, nadat zy twaalf weken hadi geduurd, geëindigd. De sta kers hebben nog éénmaal vergaderd, in welke vergadering werd medegedeeld, dat de vakbonden niet langer in staat zijn steun te verleenen. In verband hiermede werd besloten heden, Dinsdag, den arbeid te hervatten. EEN COMMUNISTISCHE CONFERENTIE TE LONDEN. Een nieuwe aanval op het burgerlijk Europa. Volgens een officieel Russisch bericht uit Moskou heeft te Londen een confe rentie plaats gehad van een aantal Engel sche, Fransche, Duitsche, Tsjechoslowaak- sche en Poolsche communisten, aan welke conferentie ook eenige leden van het pre sidium van de communistische Interna tionale deelnamen. Er werd een resolutie aangenomen, die Een avontuur van den Parijschen Mees ter-Detective Mare Michel. Naar het Fransch van SYLVAIN RENARD. 2) (Nadruk verboden.) De kapel heeft een langwerpig grond plan; het altaar is door traliewerk van het schip afgescheiden. In het schip zelf zjjn twee graftomben, in het koor echter niet; daar bevinden zich niets dan vier hooge kandelaars en het koorhek met daarachter het marmeren altaar met vier kandelaars er op; twee aan iederen kant. Boven het altaar hangt de „grimmige dolk," zooals ik hoorde dat hij genoemd werd, een naam die waarschijnlijk aan een of andere oude familiekroniek is ont leend. Ik heb het wapen naar beneden gehaald en aandachtig bestudeerd. Het lemmet is ongeveer 25 centimeter lang, 5 centimeter breed aan de basis en loopt l,it in een afgeronde maar uiterst scherpe Pl,nt, eigenaardig gevormd. De dolk is twee-snijdend. De metalen scheede is heel merkwaar wig. Ze bergt niet alleen het lemmet, maar ook grootendeels het gewest, zoodat die scheede, of het wapen zich er in bevindt of niet, er uitziet als een kruis. En er is een kruisstuk aangesmeed, waarin de balk van het gevest rust: een zeer wei nig voorkomend model. Dat deze kruis vorm niet toevallig is, Dlijkt uit het feit, dat een kleiner kruis dat op de scheede is gegraveerd met eronder de woorden: „Mij is de wrake; Ik zal vergelden." En op het blad van het wapen staat: „Ik waak; ik tref." Op den knop van het gevest is dan nog een vijfpuntige ster heel diep ingegraveerd. Dus mysterie in overvloed. En dit wonderlijke wapen heeft de lugu- bure reputatie van instaat te zijn (hetzij uit eigen kracht, hetzij gedreven door een onzichtbare hand!) een moorddadigen aanval te doen op iederen vijand van het geslacht der Martignacs, die toevallig na zonsondergang de kapel binnentreedt. Zooals jullie weet ben ik geneigd raadselachtige gebeurtenissen uit natuur lijke oorzaken te verklaren, zoolang het tegendeel niet bewezen is! Daarom onder zocht ik alle hoeken en gaten van de kapel, beklopte de wanden en den vloer, mon sterde om zoo te zeggen iederen vierkan ten centimeter en speciaal wijdde ik mijn aandacht aan de twee graftomben. Toen dat deel van het onderzoek voor- loopig niets had opgeleverd, haalde ik een ladder en inspecteerde het gewelfde dak. Drie dagen bracht ik in de kapel door en op den avond van den derden dag, had ik de absolute overtuiging, dat zich nergens in het gebouwtje een levend wezen zou kunnen verbergen en ook, dat de eenige manier om de ruimte binnen te treden of te verlaten, inderdaad de deur is, die in het kasteel voert, de deur, die altijd ge sloten is en waarvan monsieur de Mar- tignac zelf den sleutel bewaart. Maar gesteld zelfs, dat ik een of andere opening, een geheime of niet, zou heb ben ontdekt, dan nog zou de geheimzin een nieuwen aanval op het burgerlijke Europa aankondigt; door een nieuwen burgeroorlog zal het mogelijk zijn, de communistische wereldrevolutie in Europa te doen uitbreken. De conferentie heeft de politiek van Stalin goedgekeurd en heeft haar ver- j trouwen in hem uitgesproken. HET ONTWAPENINGSVRAAGSTUK. Italiaansche persstemmen over het Fransche memorandum. De Italiaansche pers blijft zich nog al tijd druk bezig houden met het Fransche memorandum inzake de ontwapening. Een der nauw met de regeering verbonden bladen herinnert aan den geweldigen vestinggordel van Frankrijk, die niet slechts defensief doch ook offensief is. Juist achter dezen Chineeschen muur, al dus het blad, kan Frankrijk in volle rust ontwapenen. Ook de koloniale troepenmacht van Frankrijk, die een groote reserve aan men- schen vormt en het stelsel der bondgenoot schappen, dat zoowel tegen Duitschland, Italië, Hongarije, Bulgarije als Rusland gericht is en Frankrijk's veiligheid op voorbeeldige wijze waarborgt, maken dat Frankrijk beter dan welke staat ook, kan ontwapenen. Doet Frankrijk dit niet en blijft het staan op de handhaving der herstelbeta lingen, dan zal de wereld tenslotte tot de erkentenis moeten komen, dat zij haar wapening met de herstelbetalingen betaalt. MACEDONISCHE AANSLAGEN? En een gevecht met Servische troepen. Volgens berichten in de Bulgaarsche bladen is op den spoorweg NisjSkoplje, waarop eenige dagen geleden ook al een aanslag op een spoorwegbrug gepleegd was, een nieuwe aanslag geschied. Een brug over de Morawa is opgeblazen. Volgens mededeelingen van uit Zuid- Slavië aangekomen reizigers ontstond na de ontdekking van de daders, van wie men niet weet van waar zij komen, een hevig gevecht tusschen Zuid-Slavische soldaten en de bende. Dit gevecht duurde twee dagen. Aan beide zijden werden ver liezen geleden. Eenige leden der bende zouden erin geslaagd zijn te ontkomen. Aan de grens van Bulgarije komen vele j vluchtelingen aan, die mededeelingen i scherming van de spoorwegen tegen het optreden der Macedonische benden ge- doen over uitgebreide maatregelen der Zuid-Slavische autoriteiten en arrestaties in het groot van Bulgaarsche boeren. De troepen aan de grens zouden zijn ver sterkt. Het klein grensverkeer zou zijn ge staakt. De berichten over de aanslagen op de spoorwegbruggen worden door de Zuid-Slavische grenstroepen bevestigd. Er zijn verscherpte maatregelen ter be- Toen de aanslag op den gouverneur be kend werd, zijn anti-elericale betoogin gen ontstaan waarbjj vier kerken in de asch zijn gelegd. Eenige personen zijn gedood en gewond maar na de afkondi ging van den staat van beleg is het, vol gens Reuter, gelukt de orde te herstellen. De „Locomotief" meldt, dat de Gouver- neur van Midden-Java een hoofdagent van politie uit Soekoredjo schorste wegens machtsmisbruik, knevelarij en mishande ling. De verdenking was gerezen dat twee arrestanten aan de gevolgen van onder gane mishandeling waren overleden, ter wijl later werd opgegeven, dat dezen zeil-' moord zouden hebben gepleegd. nomen. ERNSTIGE GODSDIENSTIGE ONLUSTEN IN DEN STAAT VERA CRUZ. Te Jalapa in den staat Vera Oruz (Mexico) zijn twee Katholieke priesters in de kerk La Doctrina voor het altaar door onbekende daders neergeschoten. Bij den aanslag werden bovendien twee kerkbezoekers gewond. De aanslag was een gevolg van een aan val op den gouverneur van den staat( i'ejeda toen deze de kerk bezocht om het aantal priesters te controleeren. Terwijl fejeda slechts een verwonding aan het oor opliep, werd de dader door begelei ders van den staatsgouverneur doodge schoten. nige aanval daarmee toch niet te verkla ren zijn geweest. Want de kamerdienaar werd door den dolk getroffen onder de oogen van den pastoor, van den landheer zelf en van diens zoon Paul. En de oude André kon er een eed op doen dat geen levend wezen hem den stoot had toege bracht.... uit het ledig was die ge komen, zooals de geestelijke het mij be schreven had! Uit het ledig.een eigen aardige gewaarwording ik zou bijna zeggen, kippenvel krijg je, als'je zoo iets hoort, hè? En dat was nu het mysterie dat ik moest uitpluizen. Na het probleem van alle kanten over dacht te hebben, ontwierp ik een plan van actie. Monsieur de Martignac stelde ik voor, dat ik een nacht in de kapel zou doorbrengen en toezien wat de dolk voor grappen zou uithalen. Maar daar wilde de oude landedelman, een kleine, zenuw achtige baas, volstrekt niet van hooren. Ik kreeg de overtuiging dat hij vast ge loofde aan een of andere bovennatuur lijke kracht, die na zonsondergang zijn tenten opsloeg in de kapel. Hij vertelde me tenminste da hij altijd gewoon was ge weest 's avonds de verbindingsdeur op slot te doen, om te beletten dat een over moedige dwaas zich zou gaan blootstellen aan gevaren, die het verblijf in de kapel bij donker, wellicht mocht opleveren J© kon immers nooit wéten wat van die oude verhalen waar was of niet en na het ge beurde met zjjn kamerdienaar, dat de waarheid van die verhalen maar al te zeer scheen te bevestigen, zou hij onder geen beding zjjn toestemming geven, dat iemand een nachtelijk bezoek aan de kapel bracht. Ik moest me bij deze beslissing neer leggen; ik vond den ouden man een bijge- loovig heerschap, maar kon mij aan den anderen kant voorstellen, dat hij de ver antwoording niet op zich durfde nemen, dat mij iets overkomen zou. Dien avond, toen ik bezig was mij uit te kleeden, kreeg ik een idee, hoe ik erin zou slagen om na donker de kapel binnen te komen, zonder Monsieur de Martignac zenuwachtig te maken. Ik zou morgen |den sleutel vragen, een afdruk nemen en J voor een duplicaat zorgen! Dan was ik ge- heel vrij in mijn bewegingen. Den volgenden ochtend vroeg ik den sleutel, met de mededeeling dat ik een foto van het koor wilde maken. Ik deed dit inderdaad, en toen ik klaar was gaf ik den sleutel aan Monsieur Charles terug, maar niet dan nadat ik een afdruk in zeep had gemaakt. Ik had de opgenomen plaat in het chassis bij mij, maar de camera had ik gelaten waar zij was, omdat ik nog een tweede opname van het koor wilde ma ken. dien nacht, van hetzelfde punt als de daglicht-foto. Ik ging met de plaat en den zeepafdruk naar Valence. De plaat bracht ik bij een fotograaf; ik ontwikkelde haar daar en liet haar achter om te drogen, met de boodschap dat ik den volgenden dag zou terugkomen. In het voorbijgaan was ik met mijn afdruk bij een smid geweest, die me beloofde over twee uur mijn duplicaat gereed te hebben, een belofte, die hij ook hield. Toen reed ik voldaan, met mijn tweeden sleutel, naar het kasteel terug. Dien avond na het diner, biljartte ik een paar uur met den jongen de Martignac, dronk een kop koffie en ging naar mijn i kamer, met de verklaring dat ik vreeselijk DE BOYCOT-ACTIE TEGEN ITALIAANSCHE GOEDEREN DOOR MOHAMMEDANEN. Beschuldigingen aan het adres van de Italiaansche regeering officieel tegengesproken. In een interview heeft de consul van Italië te Batavia met nadruk ontkunt, dat de Mohammedanen in Tripolis door de Italiaansche Regeering onrechtvaardig zouden worden behandeld, in verband met welke geruchten een boycot van Italiaan sche goederen was ontstaan te Palembang, terwijl ook in andere steden een dergelijke actie merkbaar was. De Italiaansche re geering heeft steeds den godsdienst ge ëerbiedigd en de Mohammedanen ge steund bij de oprichting van moskeeën. De consul heeft van een en ander telegrafisch mededeeling gedaan aan zijn regeering en een officieele uiteenzetting verzocht. Het Al-Islam-Comité organiseerde Zon dag te Batavia een protestvergadering, welke door duizenden werd bijgewoond en waarin verschillende sprekers met na druk betoogden, dat de Mohammedanen in Palestina, Tripolis en Bergers werden bedreigd met luchtraids en bajonetten, ter wijl zij ook onderworpen waren aan de grootste vernederingen. Een uitlegger van den Koran zou zijn vertrapt en verbrand. De sprekers drongen aan op een boycot van Italiaansche goederen; bewerende dat de Mohammedanen deze goederen met pleizier zullen verbranden wanneer de ge legenheid zich daartoe voordoet. Het Italiaansche Consulaat te Batavia is onder speciale politiebescherming ge plaatst. Neder wordt gemeld: De Italiaansche consul te Batavia ontving een telegram van de Italiaansche regeering waarin met nadruk eenigerlei oneerbiedigheid jegens den Mohammedaanschen godsdienst in de Italiaansche koloniën wordt ontkent, ter wijl medegedeeld wordt dat alle berichten daaromtrent onjuist en ongegrond zijn. In West- en Midden-Java. De Raad van Justitie te Batavia ver leende rechtsingang met instructie en bevel tot onmiddellijke gevangenneming, tegen een drietal Inlandsche ambtenaren (een wedana, een assistent-wedana en een mantripolitie) in het regentschap Indra- 'tnajoe wegens het afdwingen van een be kentenis in een strafzaak en mishande- 1'ng met voorbedachten rade van den ver dachte in een rampokzaak. Deze legde een bekentenis af na zijn mishandeling doch zijn onschuld is inmiddels gebleken. Binnenland. vermoeid was. Paul knikte en zei dat hij zich ook moe voelde. Dat strookte met mijn plannen, want ik had het huis liefst zoo spoedig mogelijk in rust. Ik deed de deur van mijn kamer op slot en haalde toen van onder mijn bed waar ik ze vroeger in den avond verborgen had de stukken van een oude wapen rusting te voorschijn, die" ik kans had ge zien ongemerkt uit de wapenkamer te iransporteeren. Er bevond zich een maliënkolder bij en ook een malie-kap om het hoofd te beschermen. Ik gespte de stukken van de wapen rusting om, kwam tot de conclusie dat die dekselsch ongemakkelijk zaten en deed den maliënkolder er over heen aan. Ik heb geen verstand van oude wapenrustin gen, en uit wat ik sedert dien ervan te weten ben gekomen, leid ik af dat ik ge deelten van twee verschillende garnituren, om het zoo maar eens te noemen te pak ken heb gehad! Maar hoe dan oo k, ik voelde me er allerbelabberdst in, opge propt en ongemakkelijk en niet in staat j mijn armen en beenen op een natuurlijke manier te bewegen. Maar hetgeen ik ging ondernemen, maakte een behoorlijke be scherming van mjjn lichaam noodzakelijk. Over het heele zaakje trok ik mijn cham- bercloak an; mijn revolver liet ik in den zak ervan glijden, mjjn büksemiicht- apparaat in den anderen; mijn electrische zaklantaarn nam ik in de hand niet brandend natuurlijk. Toen ik klaar was ging ik naar buiten op de gang en luisterde. Mjjn toebereidselen bedden geruimen tjjd in beslag genomen en ik zag dat de groote hal en het trappenhuis donker waren. Het heele huis was in rust. Ik UIT EEN BRANDEND HUIS GERED. Dinsdagmorgen is brand ontdekt in de werkmanswoning van H. K. aan den Dwarsgang te Dordrecht. Drie kinderen lagen nog te bed, terwijl de ouders af wezig waren. Buren hebben de kinderen gered. Ben van hen is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. De brandr weer, die met twee spuiten was uitgerukt, heeft het vuur gebluscht. De woning is gedeeltelijk uitgebrand. NACHTELIJKE RUZIE TE DIEMEN. Dinsdag heeft de rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen den 32-jarigen lossen arbeider N. M. M., thans gedeti neerd inzake een poging tot doodslag. Verd. heeft in den nacht van 19 op 20 April jj. H. v. Dam, bewoner van een woonschuit liggende in de Muidervaart te Diemen, eenige revolverschoten gelost, tengevolge waarvan deze licht aan den elleboog werd gewond. Verdachte werd door de rechtbank veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had 1 jaar geëische met aftrek van den voorloopige hechtenis. VERMISTE ZEELIEDEN. Op de nieuwe lijst van Missing Seamen, van het New-Yorksche Seamen's Church Institute, komen voor de volgende zeelie den van Nederlandsche nationaliteit: Hen drik Bleekendaal, oud 33 jaar; Piet Hein, oud 27 jaar; Al. van der Rijk, oud 35 jaar, en W. Hofwegen. Wie inlichtingen omtrent hun tegen woordig lot of verblijf kan geven, gelieve dit schriftelijk te doen aan den secretaris der Nederlandsche Zeemanscentrale, Pa- lestrinastraat 9 huis, Amsterdam-Zuid. HET VREEMDE GEVAL TE ROTTERDAM. Het raadsel opgelost. Dinsdag hebben wij melding gemaakt van het vreemde geval, dat zich op den Bergweg te Rotterdam heeft voorgedaan. Zooals men zioh zal herinneren, was in den nacht van Zaterdag op Zondag op dien weg een naakten man gevonden, die bewusteloos was en die een gebroken neusbeen, een gebroken kaakbeen en een hoofdwond had. In de woning, gelegen op de tweede verdieping van het pand, waar voor de man lag, werden twee bijna ge heel ontkleed® mannen aangetroffen. Sporen duidden op een vechtpartij, die in de kamer aan de straatzijde geleverd moest zjjn. De twee mannen, die beweer den van niets te weten, werden opge sloten. De oplossing van het vreemde geval is als volgt: De op straat gevonden man bleek een Noorsche zeeman te zijn. Hij was zóó dronken geweest, dat hij zich niets meer kon herinneren en hij leefde in de ver deed een paar stappen terug, sloot de deur van mijn kamer en sloop toen zoo zacht mogelijk, oppassend dat mijn me talen kleed jj niet kletterde, naar de hal en liep de gang in die naar de kapel voerde. Ik bereikte de deur en prbeerde mijn sleutel. Die paste perfect en een moment later stond ik in de kapel! De deur had ik onmiddellijk achter mij op slot gedaan en om mij heen was niets dan tastbare stilte en een duisternis, waarin ik alleen J de omtrekken van de glas-in-lood ven sters heel vaag kon onderscheiden. Het zou kinderachtig zijn om niet te erkennen, dat er een beklemmend gevoel van verlatenheid over mij kwam. Tracht jullie je maar eens voor te stellen, dat je daar zelf in het pikdonker stond, met niet alleen die oude legende in je gedachten, maar ook met hetgeen den valet-de- chambre pas overkomen was: géén legen de. maar pure, verschrikkelijke wer kelijkheid! Neen hoor. ik voelde me heelemaal niet op m'n gemak: ik had de sensatie of er iets onzichtbaars op me af kwam door de iucht van de kapel. Maar ik moest doorzetten; er zat niets anders op. Ik begon met mijn electrische zaklan taarn aan te knippen en onderzocht de geheele ruimte, In ieder hoekje en gaatje liet ik het schijnsel van mijn lamp spelen. Ik ontdekte niets bijzonders. Bij de altaar- nis liet ik den lichtbundel op den dolk vallen. Daar hing hii, vlak boven het I altaar, rustig, ik zou bijna zeggen on schuldig! (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1