Het rapport der commissie in zake het Dorus dijkers-fonds. DEHELDVAN HALMAHEIRA Reizen en trekken. Hitte in Californië. Shaw heeft zich natuurlijk door de Moskou laten JeretoliinR, dat hij wel overreden zou, Gebleken is, drt de bewoner van de sfeer van geestdritt mm- leden - j':, «aar de vechtpartij was geweest, medesleepen. 1 wee of d bezoek .r.r.ï sijn vriend, een oolporteur uit Nij- is hem hetzelfde gebeurd j t,iepen Vrijdagavond op stap is ge- •reast op d«n Sehiedamschen dijk. Daar :Ajo zij in kennis gekomen met den Noor. ï)ee nachts hebben zij den Noor meege- tomen naar <ie woning aan Jen Bergweg. Menznaal boven gekomen, :s er al spoedig ruzie ontstaA-i en de beide Nederlanders gingen den Noor te lijf. Deze wilde vluch- ;en en omdat, hti zich niet herinnerde, lat hH een paar trappen *as opgeklom •uen, stapje hij het raam tuk blijkbaar in de veronderstelling, dat hij dan ln€e"^°'P straat zou zijn. Hü was inderdaad spoedig op street, .maar niet dan nadat hu een geducliten smak naar beneden had ge- "iaakt Langs den gevel zijn sporen van de tuimeling aangetroffen. Daartoe heeft do politie een onderzoek ingesteld, met behulp van een montagewagen v.an de R.E.T. De Noor wordt nog in het zieken huis verpleegd. De beide andere mannen z;jn in vrijheid' gesteld. Buitenland. I>E SNELTREIN BARCELONA-PARIJS ONTSPOORD. Tal van gewonden. De sneltrein Barcelona—Parijs is Maandagavond tusschen de stations Cer- bère en Banyuls ontspoord. Alle wagons liepen uit de rails en kwamen dwars over den spoorweg te staan. Gelukkig ge schiedde het ongeluk kort nadat de trein over de groote brug over den Ballaurv was gereden, zoodat de snelheid nog niet groot was, waardoor het ongeluk geen ernstiger omvang aannam. De machinist en de stoker werden levensgevaarlijk ge wond, terwijl een groot aantal passagiers meer en minder ernstige verwondingen opliep. De materieele schade is zeer groot. VERLATEN BOERDERIJEN IN DE VEREEN. STATEN. De Democratische afgevaardigde voor den staat Missouri deelde in een verkla ring over den nood in den landbouw mede, dat in de laatste tien jaren in de Vereenigde Staten 147.315 boerderijen door hun eigenaars of pachters waren verlaten, omdat de menschen geen kans meer zagen er zich een behoorlijk bestaan te verschaffen. DE „FIRECREST" GEZONKEN. De Firecrest, het dappere kottertje, waarmee Alain Gerbauit zijn eenzame reizen over de wereldzeeën heeft gedaan, is Zondag voor de Bretonsohe kust gezon ken. Het scheepje werd tijdens een storm van Oherbourg naar Brest gesleept, waar de opleidingsschool voor de marine het kon overnemen. De woedende golven heb ben het kleine vaartuig echter tot zinken gebracht. DOODELIJKE ONGELUKKEN IN DE ALPEN. Maandag zijn in Zwitserland wederom eenige doodelijke ongelukken gebeurd. aan Italië, waar hij zoo sterk onder den indruk kwam van het fascisme, dat hij bij zijn terugkeer in Engeland daarvan on voorwaardelijk den lof zong. Dat schijnt den bolsjewisten'in Moskou te zijn ont gaan en dat schijnt Shaw zelf te hebben vergeten. De Engelsche pers heeft toen twijfel geuit aan den politieken ernst van Shaw. Ook thans is er voor een zelfde op merking wellicht ruimte. (Hbl.) Het gutste weer uit den hemel. Het is of alle kranen van de regenwolken dezen zomer telkens gelijktijdig worden open gedraaid, zoodat de toevoer van water naar de aarde schier alle perken te buiten gaat. En al denken we, in normale omstan digheden, bij dergelijke zondvloed-spie- gelgevechten het eerst aan verwaterde aardappelen en aan platgeslagen koorn- velden, thans, nu alles en allen slechts één woord in hun gedachten hebben: vacantie, denken we voornamelijk in de terminolo gie van dat woord. En weer niet gaan onze gedachten het eerst naar de vaak zeer gevoelige plek in 'smenschen leven: zijn portemonnaie, maar gaan ze uit naar kampeeren en kam peerders. En je zegt niet: wat een slechte aard appelen zullen we hebben met al dien regen, maar je zegt: wat zullen die kam peerders het ellendig hebben. Soms heeft het den schijn (het is dan ook niets dan schijn) dat geld geen rol speelt en we zijn geneigd te meenen, dat trekken en reizen, dat nu eenmaal vast zit aan vacantie, niets met onze beurs te maken heeft. Tot er misschien iets plaats heeft als zoo pas in Duitschland gebeurd is, waar door aan het reizen en trekken plotseling een barricade in den weg wordt gelegd. Maar zoover is het nog niet en hopen we, dat het niet zoover zal komen. Van de eerste boot uit Texel kwamen al kampeerders, zwaar bepakt, terug. In stroomenden regen peddelden ze, met hun zwaarbepakte fietsen, Den Helder door en vermoedelijk had de Sommerfrische hen wel zóó doorgewaaid en doorgeregend, dat ze hals over kop maar hadden opge broken en blij waren, dat eindelijk de boot toch maar ging, die hen de eerste étappe naar het veilige thuis weer kon doen af leggen. Het reizen zit anders thans de mensch in hart en nieren. Hij schijnt geen rust meer te hebben in eigen omgevinkje, hij moet er op uit; hij moet zijn beurs plat maken; hij moet en zal zich op reis behel pen; hij wil het andere, buiten het ge wone om. Congressen en vergaderingen, confe renties en studieobjecten worden te baat genomen om toch maar los te komen van het eigen erfje, dat iedereen thans te eng en te begrensd voorkomt. Dit verschijnsel, waaraan niemand ont komt, zal zijn goede beteekenis hebben. Veel chauvinisme en veel kleinzieligheid elkaar oog in oog zien en van hun goed willende geest zal iets overvloeien in de volkeren. Natuurlijk is hiermede niet alles opge lost. Maar men voelt diep, dat er forsche machten bezig zijn de kleinzielige men- schelijke geest om te buigen naar de sfeer van breeder en dieper en niet chau vinistisch meer te zien. Dat daardoor het vaderlandsch denken te loor gaat, is ondenkbaar, hetgeen bleek uit een geze&de van den omroeper in Weenen, dat, toen de Hollanders pas seerden, je toch even warnier werd. Natuurlijk blijft dat bestaan; het zou onnatuurlijk zijn als je de entourace van je geboorteplekje zou kunnen kwijt raken in je gedachte en in je hart. Ér is een wordend iets, dat niet houd baar gebaseerd kan zijn op het zuiver materialistische, dooh dat het fond heeft van het diep geestelijke, want erkend wordt, en gaandeweg door de meerder heid, dat het materieele, gespeend van het geestelijke alle diepere waarde mist. Wie weet te luisteren naar den tqd- stroom, die speurt daarin de oplaaiïng van den geestelijken factor in het maat schappelijk bestel. Misschien en waarschijnlijk zullen de vormen van de geestelijke uitduiding zich wijzigen, doch in wezen komt de er kenning van de geestelijke kracht al om vattender tot uiting. Ongetwijfeld heeft het waarde als men 'ets leest van Marx en Jean Jeaurès en ian deze uitspraak dat Jaurès mensch. maatschappij, wereld, God, steeds samen- denkt en hij daardoor een socialisme ver tegenwoordigt, dht wijder enmenscheg- ker, dat universeeler is dan het Marxis En ook bij mijn kerkgang heb ik die gedachte overtuigend hooren verkondi gen, dat het stoffelijke, niet doordrenkt van'het geestelijke, gedoemd is ten onder te gaan. Het is deze geest, die al meer de menschheid gaat omvatten. Het reizen en trekken en daardoor het uitwisselen van credachten en het inzuigen van hetgeen er goeds is bij anderen, zal de menschen dichter bij elkaar brengen. En al zou men het anders willen; deze reis- en trekgeest vaardig geworden over de menschen en niets kan dat weerhou den. Ze gaan, omdat ze moeten gaan, zooals altijd "de mensch is gegaan, omdat hij moest. Boblnsnn. £00 is op den Frohnalpstock een dame kunnen we daardoor kwijt raken en het f» "1 r' 1 rr/v/v» r» nlr/TW /vnv> rtf-r* Tv i rt rrn •*-» v\ n n rl uit Zunch m een afgrond gestort en om gekomen. Bü een bestijging van den Faehlewand verloor een toerist bij het zoeken naar Edelweiss plotseling zijn evenwicht en viel 300 M. omlaag. Zijn lichaam was volkomen verpletterd. Reuter Dinsdag: Een droge Zeventig slachtoffers. meldt uit Los Angeles d.d. hittegolf over' Californië zal zeer zeker een stapje zijn naar de geest van verbroedering, waarnaar thans de wereld snakt. Zondagochtend zit ik wat te draaien aan mijn radio-kastje en hoor daar den luidspreker tetteren: hier Weenen, enz., enz., enz. 'k Had mijn radioprogram niet geraad pleegd en wist dus niet wat er loos was, zoodat ik even beduusd was, dat ik vanuit Oostenrijk's hoofdstad onvervalscht Hol- landsch te hooren kreeg. Maar ja, dan pak j'e je gidsje en ziet, dat de arbeiders- sport olympiade daar gehouden werd. En als je je dan nauwgezet tot luisteren Het Persbureau Vaz Diaz schrijft ons: Zooals men zich herinnert, was er tus schen den heer Henri ter Hall als voor zitter van het Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers" en eenige zijner mede bestuursleden in 1928 een ernstig geschil ontstaan. Nadat in een schrijven der leden van het Hoofdbestuur van 10 Juli 1928 den heer ter Hall opheldering was ge vraagd omtrent een vijftal punten en deze vraag door den heer ter Hall was beant woord met een „Open Brief", waarin hij zich verdedigde, tegen de tot hem gerichte verwijten, werd in een algemeene verga dering van het Fonds bij acclamatie de volgende motie aangenomen: „De algemeene vergadering van het „Helden der Zee-Fonds „Dorus Rijkers", gehoord de discussies, besluit een commis sie te benoemen van vijf leden, ter bestu deering der meeningsverschillen, die thans in het Dorus Rijkers-Fonds zijn gerezen; draagt aan deze Commissie op te trach ten deze vereenigingsgeschillen tot oplos- ring behoeven, aanwezig. Het Dorus Rijkers fonds is blijkbaar ge groeid uit een klein onderonsje, bedoeld als een plaatselijke vereeniging tot steun van oude helden der zee. De vereeniging is later uitgegroeid tot een nationale ver eeniging van steeds grooteren omvang, maar de bestuursleden zijn gebleven meer of min in hun sfeer van gemoedelijkheid in plaats zich bewust te zijn, dat zij geheel onafhankelijke beheerders waren van een langzamerhand sterk gegroeid nationaal fonds. Bij een dergelijke groote vereeni ging behoort m.i. het hoofdbestuur te be staan uit geheel onafhankelijke mannen en vrouwen, met veel relaties, die door hun onafhankelijke positie aan het fonds een zeker cachet verleenen en een mo- reelen waarborg geven voor het richtig beheer. In dit geval is er op de eerlijkheid van het hoofdbestuur geen enkele aanmer king te maken, maar de m.i. groote fout is begaan, dat verschillende van de bestuur ders functies hebben vervuld, waarvoor zij heeft tot vandaag 70 slachtoffers gemaakt. zdan komt er ontroering in je, want het blijkt, dat deze demonstratie van SHAW BOLSJEWIST! Een paar jaar terug: fascist. Bernard Shaw, die thans, zooals men weet een bezoek brengt aan Moskou, waar hij geweldig wordt gefeteerd, heeft zich In een openbare bijeenkomst, waar zijn 75ste verjaardag werd gevierd, met hart en ziel tot het bolsjewisme bekeerd en zich openlijk voor de wereldrevolutie ver klaard en de gewelddadige omverwerping van het kapitalisme. Het Engelsche volk moest zich schamen, dat het Rusland niet met de revolutie was vóór geweest, daar Engeland de plaats was geweest voor de «rste proletarische revolutie. Alle volken van het Westen trouwens moesten zich Volgens Shaw schamen. sportbeoefenaars een stevigen stoot kan brengen in de richting van de wereldver broedering. Is het niet van een machtige beteekenis, dat b.v. de Gzechen, die alles op haren en snaren hebben gezet om los te komen van Oostenrijk, thans in hun vroeger verafschuwde stad Weenen komen de- monstreeren en daar met uitbundige harte lijkheid worden begroet. Is het niet van geweldige beteekenis, dat Duitschers en Franschen, Hongaren en Oostenrijkers daar in een grootsche verbroederingspo ging elkaar ontmoeten? Dan zeg je: ja, dat reizen en trekken op deze wijze heeft waarde voor de menschheid. Zoo heeft ook waarde voor de mensch heid het reizen en trekken van de kop stukken uit West Europa. Nu kunnen zij sing te brengen en binnen drie maanden van het fonds grootere of kleinere vergoe- schriftelijk rapport over haren arbeid uit ding ontvingen of een exploitatie-contract te brengen: met het fonds hadden gesloten, dat voor besluit, dat dit rapport zal worden be- hen zelf kans op winst, zelfs belangrijke handeld in een binnen één maand na het winst bood. uitbrengen er van te 's-Gravenhage te be- Juridisch moge deze verhouding volko- leggen vergadering, en gaat over tot de men in orde zijn, echter op moreele gron- orde van den dag." den en zeker uit taktische overwegingen, In deze commissie namen zitting de waar terecht op het publiek een warm be- heeren L. Hoejenbos, mr. K. F. Katz, mr. roep wordt gedaan om het Dorus Rijkers E. W. Duijs en C. D. Wesseling, terwijl Fonds in het belang van de helden der zij mr. A. Tak als hun voorzitter benoem- zee te bedenken, zijn deze verhoudingen te den. Het lid-secretaris, mr. Katz, is later veroordeelen. weder om hem mouveerende aan het Ik onderschat allerminst den geweldi gen arbeid, die er door verschillende hoofdbestuursleden is verricht, maar acht het dan juist, dat de algemeene secretaris- administrateur van het fonds of de orga nisator van de feestparken, beschouwd worden, zeker als verdienstelijke mannen, die voor hun arbeid betaald worden, maar geschil vreemde redenen, uit de commis sie getreden. Door verschillende omstandigheden, on afhankelijk van den wil der commissie, heeft de vaststelling van haar rapport ge- ruimen tijd vertraging ondervonden. Dezer dagen, is gelijk gemeld, het rap port echter gereed gekomen en door de die buiten het bestuurscollege staan, opdat commissie aan de Algemeene vergadering het bestuurscollege een onafhankelijk, or- van het Fonds toegezonden. ganiseerend lichaam kan blijven. Aan het uitvoerige rapport ontleenen Ten aanzien van enkele posten merkt we het volgende: de accountant o.m. nog het volgende op: De commissie heeft gemeend te moeten Secretariaat, De functie van secretaris beginnen met 'n accountantonderzoek door is vereenigd met die van penningmeester, den heer J. Maret Sr., wiens rapport woor- en werd waargenomen op een m.i. voor- delijk in het verslag der commissie opge- trefelijke wijze, door den heer P. J. Jager, nomen. oud-marine-officier. In zijn rapport zegt de accountant o.m.: Deze arbeid komt mij voor veelomvat- De administratie zelf maakt op mij den tend en zeer belangrijk te zijn en is met indruk regelmatig en overzichtelijk te zijn 2500.500.vergoeding voor bijgehouden. kantoorhuur niet te duur betaald. Bij mijn onderzoek heb ik in het alge- Maar deze arbeid is zoo omvangrijk, meen genomen, niet den indruk gekregen, dat hij niet beschouwd kan worden als dat op lichtvaardige wijze met de gelden een ondergeschikte functie van een secre- is omgesprongen. I taris-penningmeester eener vereeniging, Het is natuurlijk moeilijk om op grond die ook bij sommige vereenigingen wel van eenzijdige mededeelingen en dikwijls na jaren te beoordeelen, of uitgaven meer of minder efficiënt zijn geweest, maar mijn totaal indruk is, dat voor ernstige critiek geen aanleiding bestaat. Toch acht ik enkele misstanden, die m.i. op historische gronden kunnen wor den verklaard, maar die ernstige verbete eens een kleine vergoeding daarvoor krijgt. M.i. behoort een administrateur te staan buiten het bestuur, terwijl in het bestuur zelf een bestuurslid-secretaris en een be stuurslid-penningmeester is, die een leiden de, resp. controleerende functie vervullen. Aan het slot van zijn rapport spreekt de accountant als zijn overtuiging uit, dat, wanneer het der commissie en het hoofd bestuur, eventueel aangevuld met mannen en vrouwen van beteekenis in ons land, gelukt, naar buiten den vasten indruk te geven, dat het bestuur in de toekomst ge heel onafhankelijk zal staan tegenover in komsten en uitgaven van het fonds en eensgezind belangstelling hiervoor te wek ken, het niet moeilijk zal vallen de regel matige inkomsten zóózeer op te voeren, dat het fonds, dat door het sympathieke doel spreekt tot het gemoed van den ge middelden Nederlander, op den duur in staat zal zijn, volledig aan zijn bestemming te beantwoorden. Tot zoover het accountantsrapport. Toen dit rapport de commissie bereikte en zij van den inhoud ervan had kennis genomen, was zij zeer verheugd. Immers er blijkt uit, dat het publiek veilig zijn ga ven aan het fonds kan toevertrouwen en dat er geen enkele reden voor bepaald wantrouwen is. Den boozen tongen en den zaaiers van twijfel, die gewoonlijk zoo gre tig aangêhoord worden, wordt hierdoor het zwijgen opgelegd en dat de commissie vastgehouden heeft aan haar opvatting, dat het accountantsonderzoek de daad werkelijke substantie harer taak moest zijn, verblijdt haar in hooge mate. Immers thans kan zij met redenen van wetenschap aan elk die het hooren wil, toeroepen: „Blijf uw vertrouwen schenken aan het Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers", dat een plicht van dankbaarheid der Neder- landsche natie vervult!" Wil dat nu zeggen, dat alles even onbe rispelijk is en verbeteringen niet behoeven te worden aangebracht? Geenszins! Doch bij zijn oordeel over mogelijke fouten en zij zijn er bedenke men steeds dit, dat wij staan tegenover peters en meters van het fonds, die bij de geboorte ervan hebben geasisteerd, en die elk op zijne of hare wijze hebben getracht zijn groei te bevorderen. Zijn enkelen hunner daarbij soms wat autocratisch te werk gegaan, men make hen daarvan geen dadelijk ver wijt, want zij achtten dit in het belang van hun kind. Bleek wellicht later, dat een po ging in het versterken der middelen wat düur was en in verhouding tot de kosten te weinig opbracht, men bedenkt, dat cri tiek achteraf altijd gemakkelijk is en dat in ieder geval kwade trouw nimmer is ge bleken. Hoofdschuldige aan en oorzaak van het geschil tusschen den heer Ter Hall en enkele zijner medebestuursleden is ongetwijfeld het onderling gerezen wan trouwen, dat steeds groeiende, langzamer hand van een mug een olifant ging zien en zoo elke vruchtbare samenwerking onmogelijk maakte. Aan dit gezichtsbedrog wenscht de commissie niet mede te doen. Zij laat de nietige verwijten voor wat zij zijn. Zij wenscht ze zelfs niet aan te raken uit res pect voor partijen en voor zichzelf, en wil slechts aan de hand van het accoutants- rapport een paar verbeteringen aangeven, die de positie van en het vertrouwen in het fonds kunnen versterken. Zouden de heeren Ter Hall en zijn bestrijders boven dien kunnen besluiten elkaar over het rap port der commissie heen de hand der ver zoening te reiken en zij zich gezamenlijk willen verbinden het kleine in hun onder linge twist te vergeten, dan zal deze hand druk de voortzetting kunnen beteekenen van het zoo loonende beheer van de peters van het fonds en zal de gunstige werking daarvan niet uitblijven. Deze handreiking tusschen broeders kan veilig geschieden, waar hun twistappel eigenlijk slechts schijn is en onbeteekenend en naar de uit komst ervan zal zijn de groei en bloei van hun kind, bij welks wieg zij beloofd heb ben eendrachtelijk deszelfs belang te be hartigen. Wat dan wel de wenschen der com missie zijn? Vooreerst, dat elk lid van het bestuur zich angstvallig afvrage, na het rapport gelezen te hebben of hij wel steeds naar eer en geweten zijn plicht deed en of zijn aanblijven wenschelijk is. Bovendien toetse hij zich op de vraag, of hij altijd eigen be lang achter stelde bij dat van het fonds. Wie beide vragen niet volledig bevesti gend beantwoordt, neme ontslag. In de tweede plaats moet de bezoldig de secretaris-penningmeester, evenals an dere bezoldigde bestuursleden, nu en voor de toekomst, niet langer lid zijn van het hoofdbestuur. Dit geeft een scheeve en (N i c 1-0 f f i c i c e 1) 457e STAATSLOTERIJ Trekking van Woensdag 29 Juli 1931. Ie Klasse, 3o Lijst. Ilooge prijzen: No. 7106 2000. No. 931 000. No. 1511 ƒ400. Nos. 3111 '091 11510 200. Nos. 716 3548 5879 11900 13603 15183 16269 17548 19392 100. Prijzen van 7 20 129 239 322 327 381 386 394 504 546 551 62.3 697 706 725 751 793 806 843 864 931 981 1000 1029 1081 1120 1136 1148 1229 1235 1241 1247 1270 1293 1376 1385 1411 1422 1482 1485 150S 1555 1594 1596 1700 1826 1912 1936 1943 2003 2036 2119 2144 2156 2165 2177 2192 2199 2203 2211 2212 2287 2303 2318 2392 2393 2433 2490 2495 2536 2566 2663 2682 2706 2860 2963 2991 3012 3020 3182 3314 3319 3320 3328 3362 3492 3542 3584 3586 3598 3610 3614 3634 3737 3775 3830 3865 3948 4014 4151 4301 4352 4363 4390 4391 4444 4477 4482 4484 4574 4580 4593 4605 4648 4655 4728 4763 4803 4987 5033 5047 5072 5170 51S9 5227 5241 5246 5253 5255 5269 5293 5314 5377 5467 5576 5640 5689 5811 5544 5929 6015 6099 6168 6254 6299 6305 6137 6376 6418 6427 6435 6477 6496 6514 - 6587 6600 6670 6764 6828 6886 6918 6943 6947 6949 6972 7033 7035 7079 7110 7128 7143 7146 7196 7275 7424 7462 7503 7577 7585 7599 7600 7618 7624 7686 7702 7720 7733 7802 7809 7831 7898 7911 7948 8024 8061 8124 8130 8147 8178 8181 8197 8750 8292 8331 8363 8367 8383 R390 8436 8462 8560 8655 8700 8707 8734 8760 8798 8805 8808 8877 8989 9029 9107 9163 9176 9236 9280 9257 9298 9299 9320 9337 9476 9480 9542 9551 9573 9703 9704 9723 9733 9758 9759 9761 98"3 9849 0873 9919 9964 10109 10127 10128 10219 10">32 10252 10273 10281 10418 10421 10593 10601 10614 10644 10821 10838 10861 10907 10945 11037 11042 11140 11206 11215 11295 11342 11378 II494 11497 11524 11608 11662 •11690 11800 11819 11868 11875 11974 12069 12077 12108 12125 12135 12168 12192 12195 12251 12274 12283 12309 12312 12374 12382 12630 12659 12666 12747 12813 .'2906 12969 13041 13072 13090 13134 13139 13141 13197 13219 13238 13255 13264 13267 13281 13326 13363 13395 13421 13449 13476 13510 13521 13525 13530 13569 13582 13601 13682 13691 13702 13743 13783 13836 13854 13870 13875 13900 13924 13992 14016 14034 14122 14219 14234 14239 14299 14323 14333 14341 14361 14380 14435 14440 14488 14496 14507 14561 14616 14694 14716 14773 14779 14979 14991 15020 15047 15066 15081 15100 15134 15161 15224 15359 15454 15514 15578 15590 15691 15702 15711 15712 15714 15772 15828 15887 16015 16067 16199 16363 16419 16457 16493 16495 16554 16633 16639 16675 16684 16697 16722 16739 16767 16808 16898 16900 16951 16982 16999 17019 17138 17177 17270 17457 17461 17481 17571 17581 17692 17748 17881 17896 17910 17926 18092 18138 18200 18214 18264 18351 18392 18526 18561 18593 18650 18696 18717 18787 18853 18916 18980 18997 19057 19058 19112 19155 19233 19285 19312 19547 19647 19697 19707 19723 19728 19771 19783 19824 19865 19932 19959 19976 20067 20068 20162 20184 20215 20231 20244 20261 20300 20428 20546 20580 20602 20675 20763 20773 20780 20878 20882 V e r b e t e 'Ine le kl. 2e lijst: 19182 m.z. 9182. onvrije houding, onderling, zoowel als naar buiten, die tot eiken prijs moet wor den voorkomen. In de derde plaats mag geen der hoofd bestuursleden eenig voordeel trekken, op welke wijze ook uit zijn optreden in bij zondere hoedanigheid. Het is goed, zelfs den schijn te vermijden en deze zou aldus terecht in het gedrang kunnen komen. In de vierde plaats worde een vaste commissie ingesteld van drie leden, die telken jare worde benoemd, bestaande uit hoogstaande namen in den lande, met als taak de'regelmatige en de gewone jaar- lijksche controle der geldmiddelen en van de gevoerde gestie en tot het uitbrengen van een rapport van bevinding. En eindelijk in de vijfde plaats worde dat rapport van bevinding door middel van de dagbladen in zijn geheel bekend gemaakt. Openbaarheid toch is een waar borg voor gevraagd vertrouwen. De commissie beschouwt hiermede haar taak als geëindigd. Zij wil niet in bijzon derheden treden over de leiding en de kosten verbonden aan de begrafenis van Dorus Rijkers. Zij blijve buiten het strijd gewoel, want wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht, Noch wenscht zij te raken aan de speldeprikken, die partijen elkaar poogden toe te brengen. Zij be schouwt de daardoor wellicht veroorzaak te wonden en gevoeligheden als genezen door den tijd en geeft aldus gelegenheid tot hervatten der vruchtdragend gebleken samenwerking in steeds stijgende mate, tot heil van de Nederlandsche helden der zee, die lijf en leven geven voor hun mede- mensch, die in nood verkeert en die slechts medelijdend zouden glimlachen, wanneer zij wisten, dat hun beschermers door tweespalt en twist bewogen, het schoone doel uit het oog verloren, waar voor zij zoo dikwerf en met vrucht hun landgenooten te wapen hebben geroepen. Het Hoofdbestuur deelt mede, dat da delijk na de vacantieweken een algemeene vergadering zal worden gehouden, ten einde een beslissing over het rapport te nemen. MARINE-SCHIJNEPOS IN VELE ZANGEN door JEEPEE. 11) Slank van lijnen, hoog van masten, lag de Bali op de ree Afgeloopen was dat looden in den dienst van P.T.T.! Rustig lag hij nu ten anker, na 200 lange, zware-reis, Matroes Djawa zat te njanji, 1) net als in het Paradijs: Radja Priangan ada Tangkoeban Praoe, Psisir Soerabaja misti lama, mist: djaoe Oleh, oleh! oleh, oleh-oleh! Apa dapat gadjie sini korang priksa, b'lon taoe! 2) T doer dalam loempoer kalau panas, karbaoe, Kapal maoe belaboe, toeroen lajar, boewang saoe. Oleh, oleh, oleh, oleholeh! Apa nonna manis sini korang priksa, b'lon taoe! 3) xreeLfd<l ï*''k3raad kefk het raam uit naar dat groote kapal kaart, 4) Mocht het dan geen kapal prang 5) zijn - ook de schijn was al „Toewan Soeltan", zei Heer Quorst toen. ,,'k moet er nu"Subiet Toewan Kap'tèn van dat vaartuig, die komt daad'lijk op 'tkantoor! Wil mij, Vorst, permissie geven dat ik mij nu retireer Om op tijd daarginds te wezen is het tijd dat ik 'm smeer! k Zal 't u dadelijk berichten, zoo men mij wat nieuws vertelt, En ik houd' in mijn gedachten Uw verlangen naar een held!" Pijlsnel voert zijn tweetal Bataks 6) Dokter Quorst naar z'n kantoor! Onderwijl komt, bij de Bali, 'n stoomsloep aan de valreep voor, eepgasten! Fluitjes klinken Goeie Slooi gaat naar den wal, Bram verbaasd riet hij die schutters-dubbelposten overal! «chutters stonden op het landhoofd, langs den weg en bij de tkhutters* stnnH TT T wereId z0° da schutterijen btoeB Ïs Ternat! 1 voor de huizen, voor de kerk en voor de soos. - Ternate gek geworden?" dacht de Sloot - „Wat is hier loos?!" Met zijn zwaard (en decoraties) stapt hij naar den Resident, Die hem, aan die assessoires, op een afstand al herkent. Salueeren, handen schudden. „Gaat het goed, Heer Commandant?" de hand?" „Mij perfect, Heer Quorst maar wat is aan den wal hier aan „Commandant," zei Dr. Quorst zacht, „wij zijn hier op 't zeerst ontsteld, Toewan Soeltan is geschrokken, en die schreeuwt nu om een held! •A propos kunt U soms helpen aan een held, Heer Commandant?" Halmaheira is in opstand, ja het is daar moord en brand, ,,'n Held?" zei Slooi, „jawel, die heb in de longroom bij mij thuis, 'k Heb er drie met 't looien Ridder, een met het jeneverkruis! 8) Allen zijn het lui van Atjeh, bakermat van heldenmoed, Zelfs de taal van Sneuk Heurgreunje spreken ze al taam'lijk goed!" Ja! toen brulde Quorst Eureka!!! rood van kop en rauw van stem, Alle buren kwamen kijken, half Ternate hoorde hem! „Commandant je redt ons allen uit den allerhoogsten nood, Want daarginds op Halmaheira speelt juist Atjeh op z'n pootl En ons leger werd verslagen door die lamme djahatsbent at.k'er op kee' Ternate niemand dat Heufgreunjeusch kent! a at straks den Soeltan zeggen, och de man is zoo en pein' ais ik even nog mag hooren hoe die heldennamen zijn!" „Nommer een van al mijn helden is de toewan satoe 9) Psijn, Nomm" t.Weemoet ik U noemen ridder Alb van Ekenstein; Nommer drie is maar een kleintje, Heer Jeepee, zoo is zijn naam En m:jn v:erde held heet Effef, jong in jaren, oud fn faam!" Dal^GHTiTzfit'Ö^U he€.r,Qu0rst'uid"'hier *a embarras du choix! at Dij lier zijt op Uw ridders, tl y a, heer Slooi, de quoi' DaarnïTka'n f hem z ïïf"*' V"aS W'C Gij commandeert - Daarna kan k hem zelf dan vragen of hij 't baantje ambieert!" „Ridder Psijn, Heer Quorst," sprak Slooi fier, is aan boord m'n t Is zijn dienst mij te vervangen als ik val voor 't Vaderland Jeepee, dat is ook een beste, maar een nadeel is zijn baard: Blijft daarmee aan takken hangen als een monjet 10) aan z'n staart! Gaarne zou 'k U Effef noemen, maar die 's nog geen tweede klas: Zie, zijn rang is nog maar jonker, nou, dan kwam het niet te pas Dat hij heldenmoed mocht toonen en de oud're heeren niet: Allen gingen reclameeren, dat geeft schrijfwerk, en verdriet! Dus ik bied U Alb als held aan, die is niet m'n oudst' ofcier, Wang en kin zijn hém geschoren, dreigen niet met displezier! 't Geeft geen spul met d' andere Heeren, want hij is wèl tweede klas Hem dus koos ik ongetwijfeld als ik, Resident, U was!" „Fiat!" zei Heer Quorst,, „hem "kies ik! Dat 's de man die 'k hebben moet! Met hem kan ik zeker wezen dat d' armee niet kiekeboet Met de Halmaheersche djahats, maar ze absoluut verslaat! Want zoo niet onz' reputatie lag voor altijd op de straat! Maar van die armee gesproken zie, die is nog in de maak Kijk, Heer Commandant, zoo'n werving is een dubieuze zaak! 't Eerste leger ging de pomp in, heel de kampong heeft 't g'hoord..." „Ah! n' importe!" sprak de Slooi toen, ,,'n-Leger? 'k heb er een aan boord!!" „Heb ik dan met al mijn mannen niet kwartalen lang gelood? Zou, wie voor Leblanc geen angst kent, vreeze voelen voor den dood? Wie zon, maan en sterren schoten, dagen, weken, maanden lang, Meent Gij Resident, dezulken zijn voor djahatschieten bang?! Neen! mijn dikke honderd mannen staan voor niets en niemendal! Wie, bij slecht weer loodend, pal stond, die staat voortaan immer pal! Wie pianodraad zag vieren bij het sling'ren van de schuit, Houdt het, Resident, ik weet het, tegen eiken vijand uit!! Hoeveel djahats zijn daarginder? 'n Veertigduizend? Dat valt méé! 'k Geef Heer Alb 'n dertig mannen, en de rest beloodt de ree: Want,Heer Quorst, een opneem vaartuig, dat leit nooit of nimmer stil - En deez' ree belood te hebben, dat is juist wat Bogor wil! ook in, mijn iTt,rUCtie' 'l komt dus wel toevallig uit! k BI,jf hier dus n tiental dagen, dan ga 'k verder met m'n schuit Voor dien oorlog met hierover hebben wij dus wel een week- t Zou mij van Heer Alb verbazen, als dat niet voldoende b e'- k Resident, ik ben Uw dienaar!" Handdruk, en de Slooi gaat heen. Dokter Quorst leidt hem naar buiten, blijft dan in 't kantoor alleen! Peizend denkt hij aan dat looden, juichend looft hij dien Leblanc Aan dien Franschen heldenfokker brengt hij zeer uitbundig dankl De Goeie Slooi die ging naar boord, verzonken in gedachten, D-e al die khabar s 11 '3 van Heer Quorst in hem aan 't rollen brachten! Nauw zat die looderij er op, nu moest men weer gaan vechten, En op dat land aan d' overzij een ruzie gaan beslechten 1 Zoo werd dat heele opneemvak een zurig stukje brood; Net zwijgt Leblanc daar speelt, verdeel half Atjeh op z'n pooti I Teruggekeerd in zijn kajuit, laat hij de Toewans roepen, „Voorloopig, Heeren, halve kracht met bakenwerk en sloepen! Want morgen ochtend gaat Heer Alb met dertig man marcheerenj De and're Heeren kunnen vast de ree trianguleeren, Maar zullen voor een dag of wat ik reken vijf, zes dagen, Ons beste volk op Djilolo op djahatlui zien jagen! Heer Alb is door den Resident als opperheld verkozen- Het schijnt, ze gaan hier aan den wal sinds gister niet op rozenl De schutterij is opgemand 't is boelijn om den nok, Ze hebben het op Djilolo met djahats aan den stok Daar ginder is 'trameh besar 12); Heer Alb, ga daar eens kijken. Want heel Ternate hangt van schrik voor driekwart uit de lijken! (Wordt vervolgd.) 1 1) Zingen. 2) De Tangkoeban Praoe is de vorst van den Preanger. Het passagieren te Soerabaja is lang geleden en ver verwijderd - eh, enz. Of wij hier gage zullen krijgen, heb ik nog niet onderzocht en weet ik nog niet. 3) De karbouw slaapt in den modder als het warm is Het schip gaat ankeren, het strijkt zijn zeil eo laat het anker vallen Oleh, enz. Of er hier lieve meisjes zijn, heb ik nog niet onderzocht en weet ik nog niet. 4) opnemingsvaar- tuig. 5) oorlogsschip. 6) rijtuigpaarden uit de Bataklanden. 7) ge vangenis. 8) Dienstkruis. 9) Oudste officier. 10) aap. 11) berichten. 12) groot feest.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 2