Kan ne wasser verkoopt uit jMIrmml DE ONZICHTBARE HAND. FOSTER'SMAAOPILIEN NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BisstenSandsch overzicht GEMENGD NIEUWS. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1931. 59ste JAARGANG Millioenenbezuiniging in Engeland. - De omwenteling in Spanje een zegen. - De wereldcrisis en de werke loosheid. BINNENLAND. FEUILLETON toreifl alles best, Ersistig auto-ongeluk. Vreeselijk drama. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.7 J, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 -Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4ct. In een vorig overzicht hebben we ge schreven over den somberen financieelen toestand van Engeland, waaraan door de „Times" een hoofdartikel was gewijd en waarover ook Ohamberlain en Snowden hadden gesproken. Dezer dagen is nu het rapport gepubliceerd van de indertijd op verzoek der liberale partij ingestelde be- zui nigi ngsco mm i ssie. Deze waarin twee leden van de Labourparty zitting hadden, is niet tot overeenstem- min" gekomen. De beide arbeidersteden n 1 hebben een minderheidsrapport inge diend omdat zij zich met de conclusiën van 'de meerderheid niet konden ver eenigen. Het meerderheidsrapport geniet in de conservatieve pers een allerhartelijkst onthaal. „Geen wonder schrijft de „N. Rott. Crt." een rapport, dat, om in een ver wacht begrootingsdeficit van niet minder dan 120 miilioen pond althans gedeeltelijk te voorzien, de reusachtige som van 66'A miilioen pond op de werkloosheidsverze kering bezuinigen wil, zulks door verla ging van de uitkeeringen, maar dat slechts even over de 2 miilioen pond op de verde diging wil uitwinnen, kan reeds daardoor op den warmen bijval der conservatieven rekenen. Echter raken juist dezen ge meenlijk in vurige geestdrift, wanneer het onderwijs veeren moet laten en daar de meerderheid der commissie voorstelt om daarop ruim 13A miilioen pond te be sparen, het grootste bedrag na dat van de werkloosheidsverzekering, brengt hen dit ook in vervoering. De voordeelen, die het rapport in conservatieve oogen bezit, zijn daarmede echter nog niet uitgeput. Ruim 90 miilioen pond is alles wat de commissie met haar voorstellen bereiken kan. Er blijven er dan nog altijd 30 miilioen te vinden over. Daarvoor zullen nieuwe be lastingen noodig zijn, zegt het meerder heidsrapport. Nieuwe belasting echter, die op de pro ductieve krachten van het land geen na- deeligen invloed mag uitoefenen. Inkom stenbelasting zou daardoor uitgesloten worden, maar wat anders schiet er dan over dan slechts een tarief? De minderheid der commissie wil van dit alles niet veel hooren. Overal mir nichts dir nichts stuk ken afslaan, dat is gemakkelijk genoeg, zegt zij, maar geen werkelijke bezuini ging. Yoor de regeering is dit rapport weer een heel ding en zij heeft fluks 'n nieuwe commissie, nu van ministers, ingesteld om de zaak nader te bekijken. Er wordt in Groot Britannië tegenwoordig namelijk schrikkelijk veel gedaan aan bekijken. Het interim-rapport der commissie over de werkloosheidsverzekering dat groote be zuinigingen voorstelde, heeft de regeering niet durven uitvoeren. De commissie voor bezuiniging hamert op hetzelfde aambeeld, maar het grootste deel van de eigen aan hangers der regeering blijft voor en na éven gekant tegen wat deze commissies noodzakelijk achten. Waarschijnlijk zal ook het werk van deze laatste commissie dus voor het grootste deel overboord gaan. De vraag hoe Snowden zich uit zijn kolos sale moeilijkheden zal werken, krijgt daar door steeds meer het karakter van een adembenemend avontuur. De omwenteling in Spanje een zegen? De nieuwe leiders van het Spaansche volk t— schrijft de „N. Rott. Crt." door dat vplk zelf verkozen tot het vormen van de Cortes Constituventes, de nationale con stituante, hebben een blijk gegeven van verantwoordelijkheidsbesef door de voor- Ioopige regeering uit de republikeinsche partijen, welke sinds de omwenteling aan het roer is, in haar bewind te bestendigen. Er valt in Spanje voor de republiek nog een onmetelijke taak te vervullen. Er beersoht, met name op sociaal gebied, in het land nog een groote achterstand schrijft hetzelfde blad. Er is in Spanje een bedroevend gemis aan scholen en onderwijzers en een groote achterstand in de sociale wetgeving. Het inhalen van dezen achterstand vergt tijd en rust. Een consolidatie van de financiën en van de politieke structuur van den staat moeten daaraan voorafgaan. Met hoe minder schokken dit gepaard gaat, des te beter. Een regeering, die het vertrouwen van de breedste lagen des volks geniet en die ongestoord haar taak kan volbrengen, is daardoor een eerste vereischte. De con- stituantie is haar bestaan goed begonnen met het betoonen van inzicht dienaan gaande. Als zij, en met haar de regeering, op deze eendrachtige wijze blijft voort gaan, zal de omwenteling, die Spanje tot land tot zegen strekken en zullen ook de republiek gemaakt heeft, inderdaad het groote moeilijkheden, die het nog wach ten,zonder groote schokken overwonnen worden. Ook netelige vraagstukken, als de autonomie van zekere landsdeelen en de grondverdeeling in de Zuidelijke provin ciën zullen dan de atmosfeer aantreffen, die voor een oplossing zonder geweld is vereischt. Het congres van de tweede internatio nale is ten einde. In de nachtzitting van Vrijdag is na de stemming over de motie het rapport over de wereldcrisis en de werkloosheid uitgebracht. Rapporteur was Robert Grimm (Zwitserland), die een motie indiende, waarin het o. m. heet: „Zonder de voordeelen te miskennen, die de werkzaamheid van den Volkenbond kan opleveren, moet het congres toch con- stateeren, dat alle pogingen van den Vol kenbond, totdusver gedaan, om het econo mische leven aan het algemeen belang aan te passen, gefaald hebben. De Volkenbond kan in zijn huidigen vorm de gestelde taak niet vervullen. Hij zal eerst dan een deugdelijk orgaan van een nieuw economisch leven zijn, als de georganiseerde arbeiders zich in zijn lei ding een vooraanstaande plaats verzekerd hebben". Aan het slot heet het nog: „De arbeidersklasse moet alle mogelijkheden van den klassenstrijd gebruiken, om on der den druk van de economische crisis het internationale verband voor den af weer van alle aanvallen der reactie en voor de verwerkelijking van het socialisme en van den volkerenvrede te bewaren". Wij zigingen op deze motie werden o. m. voor gesteld door P. J. Sohmidt (Nederland). De motie is aangenomen. zou willen verbinden, veel draaglijker zou den zijn dan de eisch, dien de Parijsche kunsthandel voor een toch betrekkelijk gering bedrag meent te mogen stellen. Een avontuur van den Paiijschen Meester-Detective Mare Michel. Naar het Fransch van SYLVAIN RENARD. (Nadruk verboden.) 4) r1„Ik'sJ'aPte de steenen trede, die naar bof i?„hVnS **et koorhek leidt en liet ik dat ■,n°P k vallen. Eerst dacht maar toorfs W9S l°°als het wezen moest, Shn bZf do0ng met een schok tot haak w»f r?°ï dat er niet in den tekurmon i®unde voorover om beter ma-d-ïi P|Z1?n' tu,!rde- e" "Hjn ver- er Ha» k griezelig juist. De dolk was rn Alleen de als een k.-uis ge- Pon' S0^ e hing boven het altaar! min Panische schrik greep mij aan. In yn opgezweepte verbeelding zag ik het '''g op eigen mysterieuze kracht door e kape] zweven, zich her- en derwaarts wendend, naar eigen goeddunken of naar Oen wil van de onbegrijpelijke macht, die net voortstuwde. Ik keek achter mij en het liet licht schijnen in de richting, waarin ik keek. Óp hetzelfde oogenblik kreeg ik een hevigen klap tegen de lin kerborst en tuimelde achterover van het koorhek in het schip! Mijn tragi-komi-1 sohe wapenrusting kletterde en rammelde. I Ik kwam op mijn rug terecht en gleed HET AANBOD VAN FRANSCHE KUNSTHANDELAARS AAN DUITSCHLAND. Zaterdag hebben wij gemeld, dat Fran- sche kunsthandelaars bezig waren een consortium te vormen, dat Duitsohland een leening van een milliard franken zou aanbieden, tegen onderpand van oude meesterwerken in Duitsche musea. Het „Berl. Tagebl." verwacht, dat het leeningsaanbod in Duitsohland sympathie zal wekken, maar merkt op, dat de daar aan verbonden voorwaarden ondraaglijk zijn. Duitsohland kan nooit zijn belang rijkste cultuurgoed als onderpand naar het buitenland laten gaan zij het ook voor een beperkten tijd. Het blad is van mee ning, dat vele der politieke voorwaarden, die de Fransche regeering aan een leening NEDERLAND TE VINCENNES. De Koningin heeft drieduizend gulden ter beschikking gesteld van het comité voor den wederopbouw van het Nedejr landsche paviljoen op het terrein van de internationale koloniale tentoonstelling te Vincennes. TWEE TREINEN TEGELIJK OP DE BRUG BIJ DEN MOERDIJK. Het lid der Tweede Kamer, de heer ir. Van der Bilt, heeft den minister van Waterstaat "evraagd 1. Heeft de minister kennis genomen van het bericht, als zou onlangs een groot onheil op de brug bij den Moerdijk zijn voorkomen door de tegenwoordigheid van geest van twee beambten van de Neder- landsohe Spoorwegen? 2. Zoo ja, is het Zijne Excellentie ook bekend, dat de Nederlandsche Spoorwe gen een onderzoek naar de reden, waarom zich twee treinen tegelijk op de brug kon den bevinden, hebben ingesteld? 3. Is de minister bereid mede te dee- len, welk resultaat dit onderzoek heeft op geleverd en of het tot het nemen van meer afdoende veiligheidsmaatregelen heeft geleid? JEUGDIGE TELEGRAMBESTELLERS. Het lid der Tweede Kamer, de heer W ij n k o o p, heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat aan jonge telegrambestellers, die met hun ze ventiende jaar 13.92 weekloon ontvan gen, en die met hun achttiende hun perio dieke verhooging moeten ontvangen, waar door zii 16.80 zouden verdienen, deze verhooging niet wordt uitgekeerd? Is het den minister voorts bekend, dat het rijwielmateriaal, dat aan deze jongens wordt verstrekt, zonder rem is, en dat daardoor vele aanrijdingen plaats hebben? Weet de minister, dat aan deze jongens ongeschikte olielampen worden verstrekt inplaats van electrische, en dat bij bekeu ring wegens rijden zonder licht, hetgeen dientengevolge nogal voorkomt, de jon gens de kosten van de bekeuring moeten betalen? Is de minister ervan op de hoogte, dat hoewel in 1931 het verstrekken van wa terdichte broekspijpen aan deze jongens hun niets kostte, zij in 1928 daarvoor 1.75, in 1929 2.75, in 1930 3.75 moes ten betalen; en is de minister bereid er voor te zorgen, dat deze sommen hun wor den teruggegeven? Acht de minister het oorbaar, dat, ter wijl volgens de Arbeidswet de jongens niet langer mogen werken dan 10 uur des avonds, dit verbod overtreden wordt en de jongens dan werken van 's avonds zes tot 's nachts één uur, wat volgens de Arbeids wet is verboden? Is de minister bekend met de werking van het zoogenaamde bonnensysteem, waardoor de jongens op fietsen zonder remmen tot steeds sneller rijden wor den aangedreven, en waarbij vaak op de meest willekeurige wijze door een chef of hoofdbesteller aan deze jongens straf- overuren worden opgelegd? Wat denkt de minister van het zooge naamd afkeuren van jongens die nog wel voor den militairen dienst worden goedgekeurd en welke afkeuring dan slechts ten gevolge heeft, dat den jongens hun verhooging en hun vacantie worden onthouden; en weet de minister dat de jonge telegrambestellers door hun avond werk nog bovendien voor hun leven gedu peerd worden, omdat zij geen avondschool kunnen bezoeken? Is de minister ten slotte bereid in deze toestanden voor jeugdige telegrambestel lers in te grijpen; en wat denkt de minis ter te doen, om zoo spoedig mogelijk ge noemde grieven te redresseeren? LAATSTE WENSCH VAN EEN WETHOUDER. Hij noodigt den raad op zijn begrafenis. In de raadsvergadering van Beek en Donk heeft wethouder Vereyken, die we gens hoogen leeftijd zich niet herkiesbaar had gesteld, het betreurd, meldt het Vad., dat hij nog zoo weinig familie heef, slechts één zuster, die in het klooster is. „Wan neer ik straks begraven zal worden, zal men op den Donk zeggen, dat er zoo wei nig volk bij mijn begrafenis is. Dat kan toch niet, voor den ouden wethouder." Hij richtte dan ook het vriendelijk ver zoek tot den voorzitter en den raad om toch zeker bij mijn begrafenis tegenwoor dig te zijn. „Ik betreur het nogmaals be graven te zullen moeten worden zonder volk en ik vèrzoek dit gesprokene in de notulen vast te leggen." (Algemeene hila riteit). Burgemeester van Nispen tot Panner- den antwoordde zoo mogelijk steeds bij begrafenissen tegenwoordig te zijn, wan neer raadsleden naar hun laatste rust plaats worden gebracht en gaf wethouder Vereyken de verzekering, dat hij, evenals ongetwijfeld de oude en nieuwe Raad, bij de begrafenis aanwezig zullen zijn. Hij hoopte echter, dat de heer Vereyken nog lange jaren zal kunnen genieten van een welverdiende rust. Hierop volgde een spontaan hoera van raadsleden en publiek! (Hbl.) Binnenland. een eind voort over het gladde marmer van den vloer. Mijn schouder stootte tegen den hoek van een kerkbank en daardoor kwam ik overeind te zitten, half-verdoofd, zooals jullie wel begrijpt. Ik krabbelde overeind, suf en pijnlijk, maar de angst deed me de pijn haast niet voelen. Ik was mijn lantaarn en mijn revolver kwijt, dat drong vagelijk tot mij door en in mijn ver bijstering niet precies wetend wat ik deed, sprong ik in de ondoordringbare duister nis naar voren en viel in een bank neer. Ik deed een haastigen stap terug en vloog blindelings naar het midden van het schip, met de gepantserde armen tegen het ge zicht gedrukt. Ik kwam in botsing met mijn foto-toestel, dat tuimelde tussohen de banken. Maar ik liet me niet ophou denik moest naar de deur. Met een paar passen had ik haar bereikt.... ik grabbelde als een waanzinnige in den zak van mijn kamerjapon naar den sleutel. Ik vond hem, tastte met mijn hand langs de deur, ontdekte het sleutelgat, stak de sleu tel er in, draaide hem om, rukte de deur open.... en stond in de gang. Ik sloeg de deur wild achter mij dicht (het is een wonder dat niemand door den slag wak ker is geworden), bleef een oogenblik hij gend er tegen leunen; toen voelde ik weer het sleutelgat, ditmaal om haar te sluiten achter „Het", wat zich in de kapel be vond. Het lukte, ondanks mijn trillende handen, en als in een droom begon ik mijn weg te tasten langs den muur van de gang. Ik bereikte de groote hal en even later was ik in mijn kamer. Daar bleef ik zitten, tot ik een klein beetje tot mijzelf gekomen was. Het duur-1 JAAP SNOR ook wollen Badpakken. ZUIDSTRAAT 19. Let op den gelen winkel. Voor Texel: Wed. SCHUMAKER. te een heelen tijd vóór ik bij machte was om mijn wapenrusting af te gespen. Toen ik het tenslotte deed, merkte ik, dat zoo wel het malie-hemd als het kuras over de borst doorboord waren. En inééns kwam het besef, dat het „Ding", het „Onnoeme lijke", zich naar mijn hart gerioht had! Ik rukte haastig mijn onderkleeren los en ontdekte, dat de huid van mijn borst, nèt boven het hart, even was geraakt en dat er een kleine bloedvlek op mijn hemd zat, anders niet. Maar ik had het gevoel, alsof mijn heele borst inwendig gekneusd was, het deed deksels pijn! Er is niet veel verbeeldingskracht noodig om te begrijpen, wat er gebeurd zou zijn, als ik dat revueoostuum niet had aangetrok ken.... Het is nog een wonder, dat ik niet bewusteloos ben geworden door den stoot! Ik ging dien n&cht niet naar bed; ik bleef op den rand van mijn ledikant zitten peinzen, wachtend op de ochtendscheme ring. Ik moest mijn achtergelaten bezit tingen uit de kapel verwijderd hébben, als Monsieur De Martignac daar binnen ging, wilde ik het feit, dat ik een tweeden sleu tel bezat, voor hem verborgen houden. Toen het licht genoeg in mijn kamer was, om de voorwerpen om mij heen te onderscheiden, ging ik terug naar de ka pel. Heel langzaam, mijn zenuwen tot het uiterste gespannen, opende ik de deur. Het kille licht van den aanbrekenden dag gaf aan de doodstille kerkruimte iets on uitsprekelijk spookachtigs. Ik bleef een heele poos in de deuropening staan, tot het licht wat sterker zou zijn geworden en mijn moed wat grooter, geloof ik. Ein Zaterdagmiddag is op den Velperweg, op de grens der gemeente Arnhem, bij Bron-beek, een ernstig ongeluk gebeurd. De heer Versteeven, directeur der Arn- liemsohe Hypotheekbank, reed met zijn auto van Arnhem naar zijn woning aan den Velperweg, even voorbij Bronbeek. Nadat hij een hem tegemoet komenden auto was gepasseerd kwam opeens een fietsrijder van 't wielerpad den weg over steken. De heer Versteeven had door het passeeren van den anderen auto dit niet kunnen zien aankomen, met het gevolg, dat de man werd aangereden en op de bumper werd meegesleurd. Op het laatste oogenblik had de heer V. nog getracht de aanrijding te vermijden, door naar links uit te wijken, doch dit had tot gevolg, dat de wagen van den heer V. in botsing kwam met een uit de richting Velp ko menden auto van den heer S. uit Lonne- ker. De fietsrijder werd bij deze botsing weggeslingerd en kwam met den hals te gen de door de botsing gebroken ruit van den auto van den heer S. Hij werd zoo ernstig aan den hals gewond, dat de man bijna onmiddellijk dood was. De twee auto's werden zwaar beschadigd. Het lijk van bet slachtoffer is naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Uit het on derzoek is gebleken, dat het slachtoffer is een 22-jarige bewoner van het Geiten kamp, Th. Wolven. De inzittenden van den auto uit Lon- neker liepen allen min of meer ernstige verwondingen op. delijk wierp de opkomende zon een gou den straal door het Oostelijke kruisven- ster; dat bracht wat kleur en leven, maak te alles wat minder luguber. Toen dwong ik mij om verder te gaan- Ik liep door het schip naar de plaats waar ik in het donker mijn camera onder steboven geloopen had. De pooten van liet statief staken omhoog uit een kerk bank en ik verwachtte niet anders of ik zou het toestel aan gruizelementen terug vinden, maar het bleek tot mijn niet ge ringe verbazing, dat alleen het aohterglas was gebroken; verder was er geen noe menswaardige beschadiging aangericht. Ik plaatste de camera weer in den stand, waaruit ik de foto's had genomen. Het chassis met de plaat, die ik bij het blik semlicht had opgenomen, haalde ik eruit en stopte het in een van mijn zijzakken. Het speet mij, dat ik geen tweede opname had gemaakt, op het oogenblik dat de vreemde geluiden in het koor begonnen waren. Daarop liep ik naar het koor om mijn lantaarn en revolver in veiligheid te bren gen, die mij, zooals jullie je herinnert, uit de hand waren geslagen, toen ik gestoken was. De lantaarn lag, heelemaal gedeukt en met gebroken lens, bij den preekstoel. Mijn revolver moet ik omklemd hebben gehouden tot het oogenblik dat mijn schouder in aanraking kwam met de bank, want die lag in het schip, op de plek waar mijn al gebroken was. Het wapen was volkomen onbeschadigd. Nadat ik de revolver en de kapotte lan taarn bij mij had gestoken, liep ik naar het koorhek, om te zien of de dolk was IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Te Wehl (Gelderl.) heeft Zaterdagavond een ernstige brand gewoed, welke een menschenleven heeft gekost. Tengevolge van kortsluiting stond in een oogwenk de boerderij van den landbouwer Baars in liohfe laaie. Vader en zoon waren op den zolder aan het werk. De jonge Baars slaagde er in, door naar benéden te sprin gen, zich in veiligheid te brengen, maar de 72-jarige vader, J. Baars, was hiertoe niet in staat en is in de vlammen omge komen. Zijn verkoolde lijk is naar het kerkhof overgebracht. De materieele scha de wordt door verzekering gedekt. VROUW GESTOKEN. Zaterdagavond is in de Feyenoordstraat te Rotterdam twist ontstaan tusschen me juffrouw E. M. D., uit die straat en een van haar familieleden. Deze heeft haar met een mes in de linkerborst gestoken. Mej. D. is naar een apotheek in de Van der Takstraat geloopen, waar zii. tenge volge van het vele bloedverlies, in elkaar is gezakt. Zij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De dader is aan gehouden en opgesloten. Het mes is in beslag genomen. MAN IN HET RUIM GEGOOID. De daders aangehouden. Aan boord van het in de Rijnhaven te Rotterdam liggende Duitsche stoomschip „Westphalen" is Zaterdagavond twist ont staan tusschen 3 opvarenden om een geld kwestie. De twist liep zóó hoog, dat twee hunner den derden oppakten en hem in het ruim wierpen. Het slachtoffer, de 47- jarige P. V. uit Keulen, is in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen, met een gebroken halswervel, een ribfractuur en inwendige kneuzingen. De daders, de 24-jarige H. W. G. S. en de 50-jarige E. G. O. E., zjjn aangehouden en opgesloten. DOODELIJKE VAL. De 17-jarige F. Demmers, gewoond heb bende in de Lynbaanstraat, is Zaterdag op een bouwwerk aan de Merwehaven te Rotterdam van 25 meter hoogte gevallen. Met een schedelbreuk is hij naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. Buitenland. Werfelooze doodt vrouw en kinderen. Zaterdagmorgen heeft een sinds een jaar werklooze koopman te Cassel zijn vrouw en zijn beide kinderen van resp. 10 en 12 jaar doodgeschoten, waarna hij de hand aan zichzelf sloeg. De man heeft ge handeld uit wanhoop om zijn moeilijke omstandigheden. DAN MAAR STRIJD. Men weet dat de politie te New-Yorker eindelijk toe overgaat den strijd tegen de bandieten te voeren volgens de methode van de bendeleden zelf. Die methode komt neer op een oud, beproefd, maar in de toe passing hoogst gevaarlijk recept: eerst schieten en dan kijken, of dat noodig was. Maar men kan zich voorstellen, dat het groote publiek en de politie vinden, dat het nu maar met de brooddronkenheid der bendeleden uit moet zijn. Men weet dat dezer dagen een auto met bandieten een kogelregen op het publiek afzond en vijf kinderen verwondde. Dat deed de deur dicht. Als eerste resultaat van de nieuwe poli tiek zijn thans al twee dranksmokkelaars door de politie levensgevaarlijk gewond; zij liggen thans in het ziekenhuis. Ook de politie begint thans streng op te treden. Zekere Scaccio, een vroegere revol verman, in dienst van Jack Diamond, is schuldig bevonden aan vrijheidsberooving en mishandeling, gepleegd jegens een vrachtautobestuurder, die gesmokkelden sterken drank vervoerde voor een ooncur-* rent van Jack Diamond. Men herinnert zich, dat wegens dezelfde feiten Jack Diamond was vrijgesproken, BOM ONTPLOFT. Door onachtzaamheid. Te Calcutta is Vrijdag een bom ontploft door onachtzaamheid van den jongen, die hem vervoerde. De jongen is zeer ernstig gewond. De politie heeft zes mannen aan gehouden in verband met het bestaan en het vervoer van de bom. OVERVAL OP EEN POSTAUTO. Op den straatweg van Dresden naar Dippoldiswalde hebben gemaskerde en met revolvers gewapende bandieten een aanslag gepleegd op een postauto en een bedrag van 21.500 mark buitgemaakt. De daders zijn in een auto, waarvan het num mer vervalscht was, ontkomen. POSTAUTO OVERVALLEN. Een postauto, welke van Przemysl naar Porcza onderweg was, is door een aantal gewapende roovers overvallen, die den chauffeur gewond, den begeleidenden po litiebeambte gedood hebben. Hun buit be droeg 18.000 zloty. EEN ORTHODOX PRIESTER VEROORDEELD. De priester Sergejef is door de recht bank te Tiflis veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, aangezien hij propaganda had gemaakt tegen het sowjetregiem. LYNCH JUSTITIE IN TSJECHO- SLOWAKIJE. In de gemeente Soeroeg in de nabijheid van Presburg is een 17-jarige zigeuner Joni, die betrapt was bij het stelen van een geldbeurs met 18 Kronen, door de be volking van het dorp gelyncht. Hij werd! met handen en voeten aan een boom ge bonden en zoolang geslagen, tot hij geen teeken van leven meer gaf. Het slacht offer werd toen aan zijn lot overgelaten en naderhand door de gendarmerie naar dagen later aan de gevolgen van zijn ver een ziekenhuis vervoerdwaar hij twee wondingen is overleden. Een aantal per sonen uit het dorp is gearresteerd. DE NAUTILUS. De „Nautilus", de duikboot van Sir Hu- bert Wilkins en zijn Poolexpeditie, is Za terdag te Bergen aangekomen. en alle spijsverterings- stoornissen verdwijnen onmiddellijk bij het ge bruik van Foster's Maag- plllrni het aangenaamste en zekerste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar A f 0.65 per flacon. 8 O 8 O O O teruggekeerd of teruggebracht, in de scheede boven het altaar. Maar nog voor ik het koorhek bereikte kreeg ik een hef- tigen schrik, want op den marmeren vloer van het koor, ongeveer een meter van de plaats waar ik den stoot had ontvangen, lag het lugubere wapen! Het gevoel dat zich bij dat gezicht van mij meester maakte, laat zich met geen woorden be grijpen. Zonder mij rekenschap te geven van wat ik deed, sprong ik naar voren en zette mijn voet eropom het ding op de plaats te houden waar het was! Kun jullie je een dergelijke opwelling begrij pen? Ja? En de eerste paar minuten was ik niet bij machte mij te bukken en den dolk op te rapen. Maar na een poosje bracht mijn gezond verstand èn het dag licht niet te vergeten mij tot het inzicht, dat ik een idioot was. Toen ben ik in die oogenblikken een psychologische erva ring rijker geworden: ik heb een soort vrees leeren kennen, waarvan ik tevoren nooit het bestaan heb vermoed en waar ik, als ik die by een ander opgemerkt had, hartelijk om gelachen zou hebben. Maar om op mijn verhaal terug te ko men. Ik bekeek den dolk minuten lang van alle kanten, draaide hem om en om in mijn handen. Ik betrapte mij er op, dat ik hem buitengewoon stevig vasthield! Het was alsof ik in mijn onderbewustzijn stomverwonderd was, dat ik dat vreese- lijke ding zoo rustig in mijn handen kon houden. Maar ook dit gevoel verdween langzamerhand. Het mysterieuze wapen vertoonde geen sporen van den stoot dien het toegebracht had, behalve dat de doffe kleur van het staal wat helderder was bij de punit, die in het metaal van de wapen rusting gedrongen was. Eindelijk, toen ik den dolk lang genoeg bekeken had, stapte ik de steenen trede van het koor op en ging de opening in het koorhek door. Ik knielde op het altaar en schoof den dolk in de sèheede terug. Daarop ging ik weer terug door het koor hek, trok het achter mij dicht en ik voelde mij heelemaal niet op mijn gemak in het bewustzijn dat de „grimmige dolk" weer op zijn plaats hing. Het was alsof een on beredeneerde intuïtie me zei, dat er gróó- ter kans op gevaar was, wanneer dat el lendige ding op zijn vijf-eeu wen-oude plaats hing, dan wanneer het zich daar niet bevond. Toen ik klaar was met den dolk, dacht ik een oogenblik heusch dat mijn zenu wen me de baas zouden worden; ik maak te dan ook zoo vlug als ik kon dat ik uit die drommelsche kapel wegkwam. Mijn minachtend oordeel over Monsieur de Martignac, dien ik in mijn hart had uitgelachen om zijn angst dat iemand de kapel zou betreden, maakte plaats voor de veronderstelling, dat hü, zonder dat hij er ooit iemand over gesproken had, wel licht op de hoogte was van vroeger onheil door den dolk aangericht, lang voor het gebeurde met zijn valet. Ik ging weer naar mijn kamer, maakte toilet en schoor me, iets wat je na zoo'n nacht vol emoties altijd aardig opfrischt. Ik deed het op m'n dooie gemak, en toen ik een poosje later beneden kwam, was het personeel al bezig met de toebereid selen voor het ontbijt, (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1