HELOIRSCHE H1IUT KONIJN's Vleeschwaren H EVEAF IETS BANDE N f VAN DINSDAG 4 AUGUSTUS 1931- STADSNIEUWS stofvrije horloges. de demonstraties van de HELDERSCHE zwemvereeniging en reddingbrigade. SPOORSTRAAT 122 HET KUITJE. Visscherij. HcM/oopen d-gzersferA. Krachtpatserij. SCHAGEN. Wieler-wedstrijderi aanbesteding. h voor ah® Dinsdag Woensdag Licht op voertuiflen: Zomertijd. 21.17 uur. 5 Onze stadgenoote, mej. M. Bregman, is benoemd tot leerares aan de Nijverheids school te Uithoorn. VERJAARDAG H.M. KONINGIN MOEDER. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder, had het personeel van de Marinewerf gisterenmid dag vrij, terwijl de dienst aan boord van de schepen als op Zondag was. Van ae openbare- en verschillende particuliere gebouwen woei de vaderlandsche drie kleur. ORGELAVONDEN FEIKE ASMA. Feike Asma's 10e orgeiprogramma zai worden ten gehoore gebracht ^•Woens dag 5 Augustus, s avonds 8 u. 15 O u. 15 on het orgel der Geref. Kerk (Juliana- narkV en vermeldt o.m. werken van Bach en Mendelssohn, benevens Geestelijke liedbewerkingen van den ooncertgever zelve. Men zie de advertentie. LIEFDADIGHEID. De bewoners van het tehuis „Liefdadig heid naar Vermogen", betuigen hun har- telijken dank aan het bestuur van den Algemeenen Bond van Overheidsperso neel in Nederland voor de heerlijke ge bakjes en broodjes, hun door genoemde verèeniging geschonken. DENK AAN DE OUDE GULDENS. Laatste waarschuwing. Nog tot en met den 31sten dezer maand nemen alle postkantoren, bijpostkantoren, hulppostkantoren en poststations de oude, buiten gebruik gebrachte, guldens ter in wisseling aan. Het betreft hier de guldens, die een vroeger jaartal dragen dan 1920. Na 31 Augustus is de termijn voor in wisseling dezer buiten omloop gebrachte guldens vervallen! DE „ZOEKLICHT"-AUTO DEN HELDER. Naar wij vernemen zal de „Zoeklcht"- auto, de propaganda-auto van het week blad „Het Zoeklicht", een tweedaagsch be zoek aan onze stad brengen. Donderdag en Vrijdag zal de heer Lucardie, de leider van den auto, met zijn helpers en help sters Den Helder bewerken. Behalve de verkoop van „Het Zoeklicht", zal ook op verschilende plaatsen gezongen en ge sproken worden. De heer Van de Witte verzoekt ons te willen mededeelen, dat het door hem ge bruikte middel tot het stofdicht maken van horloges absoluut onschadelijk is voor het uurwerk. EEN ZWARE TOCHT. Zondagmiddag is een vlet met 6 man, van het strand te Huisduinen, door de eb en sterken Oostenwind afgedreven. De bedoeling was om naar de haven te gaan, doch dit wilde niet lukken. Om acht uur, dat was na 4 uur roeien, was men weerweer op de plek aangeland waar de vlet het strand verlaten had. Er werden 2 personen uitgezet terwijl de overige vier zouden probeeren de haven te bereiken. Toen om 10 u. nog niets in de haven was binnengekomen hebben de twee mannen, die uitgestapt waren, assistentie verzocht bij het Wachtschip .Direct ging de Sleep dienst 3 der Marine op zoek en slaagde er in te 11 uur de vlet, met bemanning, be houden in de haven te brengen. Onder begunstiging van zeer goede weersomstandigheden hadden Zaterdag middag de aangekondigde zwemdemon- straties plaats van de Heldersche Zwem vereeniging en Reddingbrigade. Het was de eerste keer, dat een derge lijke uitgebreide demonstratie hier werd gehouden, vorige keeren gebeurde dat steeds in de Binnenhaven, doch waar nu de H.Z.V. haar clubgebouw op den dijk heeft, kon het hier gebeuren, hetgeen met goed succes is geschied. Mede aangelokt door het fraaie weer, woonden talrijke toeschouwers de demon straties bij. Op den dijk heeft men clan ook een prachtig gezicht op het.zwem men, daar de glooiing een uitzicht naai alle kanten mogelijk maakt, lot zelts op het uiterste eind van de pieren waren toe schouwers gezeten. Een nieuwigheidje was, dat de demon straties door middel van een luidspreker werden toegelicht. Deze installatie was ge heel gratis afgestaan door het radio-tech nisch" bureau Van Baaren in de Spoor straat. Voor den aanvang en ook tijdens de demonstraties werd het publiek ont haald op de nieuwste muziek ook al door middel van de electrische installatie en door gramofoonplaten, welk^ door den heer Selbaeh beschikbaar waren gesteld. Namens het gemeentebestuur waren te genwoordig de burgemeester en de wet houders De Zwart en Bok, ook eenige leden van het bestuur van de zusterveree- niging der H.Z.V., de „Frissche Morgen", woonden de demonstraties bij. Opening. Een kort openingswoord werd gespro ken door den voorzitter der H.Z.V.den heer Bandsma. Hij heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de hier boven genoemde personen. Spr. wees er op, dat de Vereeniging thans ruim 150 leden telt, waarvan velen het zwemmend redden al verstaan. Door gestadig oefenen hoopt men het zoover te brengen, dat in onze stad straks een groot aantal personen deze kunst machtig zijn, zoodat weer een permanente strandwaoht, op het strand te Huisduinen, kan worden betrokken. Hierna sprak de burgemeester nog een kort woord, ter opwekking voor de zwem- sport in het algemeen en voor de reddings brigade in het bijzonder, daar een derge lijke 'nstelling'op ons strand te Huisdui nen zeer nuttig werk kan verrichten. Deze redevoeringen werden voor den microfoon uitgesproken, zoodat zij voor het geheele publiek verstaanbaar waren. Na nog een korte causerie van den heer C. Boonen over het nut van het zwemmen werd begonnen met de afwikkeling van het programma. Allereerst werden eenige der meest voorkomende zwemslagen gedemonstreerd. Door twee dames en twee heeren de school slag en gecombineerde rugslag en door de snelste zwemmers der Vereeniging, do heeren Kiesewetter en Liebert, de borst en rugcrawl. Door den heer C. Boonen werden deze verschillende slagen technisch toegelicht. Hierna volgde de demonstratie van ver over- en bevrijdingsgrepen, als daar zijn kopgroep, bovenarmgreep, polsgreep, Nel- son-greep, zeemansgreep 1 en 2 enz. Door twee leden der reddingsbrigade werden deze grepen op het zwemvlot streerd, terwijl twee dames ze in 't water practisch toepasten. Deze twee dames, Mej. Kraan en Mej. Ruysemburg, hadden geen gemakkelijke taak. Er stond een korte golfslag, welke wel wat hinderlijk steeds versch TELEFOON 330 De redactie stuurde me een pampieren brief, waarin stond, dat iemand een ver zoek had gedaan om in de krant een waarschuwing te plaatsen betreffende den toestand aan het Kuitje, omdat de school- vacanties beginnen en een zorgzame va der meende, dat het kuitje drassiger en moerassiger werd en er, als ik het goed begrijp, voor de daarspelende jeugd, ge- VaR..zou bestaan. zoon verzoek krab je je eerst wat ac ter het oor, want je voelt je dadelijk "ha twee vuren geplaatst. 'e zonder meer, een waarschuwend °°r ooren, dan breng je de vaders en moeders misschien in hun sas, want ze j._ met een gerust hart tegen het lieve p S zc99en: zie je wel, in de Heldersche schuwd' worc^ tegen het kuitje gewaar- ^aarL a's je zelf van een vrijbuiterige datUUr ,jent' ^an' a's bij intuïtie, voel je, brengt ee een geweldige deuk toe jongen 'n ^et ^er genoegens, van de je: Wat!, gevaar? Niks hoor! Dan org je den jongens een buitengewoon in h°e9en Cn met cen duivelsche tinteling de l)Un i°°^en komen ze, met de krant in ana bij vader en ze zeggen: „Zie je el- vader, in de krant staat, dat er van 9e^aar aan het Kuitje geen sprake is. Nu was het een heele toer om daar pre- Cles tusschendoor te zeilen, want als ik was. Daarbij komt, dat het uitvoeren van deze grepen in het water een vermoeiend werkje is en het pleit voor het uithou dingsvermogen van Mej. Kraan, die als redster fungeerde, dat deze oefening zoo vlot verliep. Ongetwijfeld heeft het publiek deze demonstratie met belangstelling ge volgd. Hierna volgde een komisch nummer: „De culplomper". Een visscher zit met een hengel met een reusachtigen dobber eraan op het vlot te visschen, pijp in den mond en haalt allerlei ongedachte dteg-m, als een vogelkooi, een fietsband, enz. uit het water, totdat er opeens zoon visch toehapte, dat de visscher in het wa ter vie! en verdween. Onmiddellijk ston den een aantal redders klaar, die naar hem doken, doch slechts stuk voor stuk kwa men zijn kleeren boven, totdat tenslotte de visscher weer te voorschijn kwam met t de brandende pijp nog in den mond. Bij het nummer reddend zwemmen werd verondersteld, dat een zwemmer was afge dreven en door twee redders, waarvan één met een lijn, wordt gehaald. Op het zwem- vlot werd hij bijgebracht, waarop de dokter naar het vlot werd getransporteerd. Toen de dokter, die uitstekend in zijn rol bleef, den drenkeling had opgeknapt, werd hij tot dank achtergelaten en moest maar zien hoe zich te redden. Wanhopig liep hij op het vlot heen en weer, totdat hij tenslotte te water viel, waarop hij gered werd. Om dit nummer werd hartelijk gelachen. De dokter speelde zijn rol dan ook uitmun tend. De nummers figuurzwemmen en behen- digheidzwemmen toonden ook aan, dat de H.Z.V. veel goede zwemmers onder haar leden telt. De demonstraties werden be sloten met een nummer gecostumeerd zwemmen, waarbij de gekste pakjes vielen waar te nemen. Zoo was er een zonne bloem, Charly Ohaplin was er ook en nog veel meer; en dat alles dook te water, tot groot vermaak van het publiek. Het zwem- j vlot was zoo dicht bezet, dat het soms scheen of het zou omslaan. Hiermede waren de demonstraties afge- loopen. De heer Bandsma dankte hierna I het publiek voor de betoonde belangstei- ling, de autoriteiten en genoodigden voor hun aanwezigheid en de firma Van Baa- ren voor de keurige verzorging van liet electrische gedeelte. De demonstraties hadden een vlot ver loop en maakten goede propaganda voor de zwemsport. Laat ons hopen, dat het publiek er veel van opgestoken heeft, zoodat degenen, die goed kunnen zwemmen, zich zullen aan sluiten bii de Reddingbrigade, degenen die een beetje kunnen zwemmen het beter gaan leeren, degenen die het niet kunnen het direct gaan leeren, maar vooral dat de ouders er van doordrongen worden, dat het een vereischte is, dat hun kinderen zwemmen leeren. Wanneer dit wordt be reikt, kan de H.Z.V. tevreden zijn, Voor den aanvang moest in werkelijk- heid al handelend worden opgetreden. Een .longen was naar het vlot gezwommen, doch durfde niet meer terug te gaan. Het jongste lid. van de H.Z.V., de jongeheer Bandsma, is toen met een lijn naar het vlot gezwommen, waarop de schipbreuke ling naar land werd gebracht, OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand Juli werd de Leeszaal be zocht door 1012 mannen en 80 vrouwen, totaal 1092 personen. Uitgeleend werden: 1585 romans, 1648 kinderboeken en 505 studieboeken, totaal 3738 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Fokker: De vliegende Hollan der; Lu d wig: Wat het leven geeft; H. Roland Holst v. d. Schalk, De geestelijke ommekeer en de nieuwe taak van het socialisme; von Simpson: Vorst Woronzeff; van Vollenhoven e.a.: Student worden; Walch: Galathea en Hans Bril; Wodehouse: Amor in het kippenhok; i d.Een vrooljjke roman- et; id.Psmith knapt het op. Ten geschenke ontvangen: F1 e tc h e r; The passenger to Folkestone; H o w a r d The tast lady; Man: Das Kapital; Orczy: I will repay; Walch; Aan weerskanten van het voetlicht. Laatst was het de voortdurende stevige Westenwind, die het uitvaren van de bot ters schier eiken dag belette en thans was het de krachtige Noordooster, die het zee^ kiezen in den weg stond. En of je nu al gebeten wordt door den hond of door de kat, feit is het, dat daar mee de zoo noodige verdiensten stilstaan. De paar nachten waarin gevischt kon i worden, waren nog niet zoo onfortuinlijk op zichzelf, maar daar die vangstnachten te sporadisch voorkwamen, kon de gemid delde eindbesomming geen loonende week maken. De garnalenpuf voerde de besomming wat op, hoewel daarbij het schrijnend ge voelde kantje voorkomt, dat, door het stelselmatig wegvisschen van het garna- lenzaad in de gronden er een kans ont staat, dat de wintergarnalenvangst mis- schien niet zoo gunstig zal zijn. I Met zekerheid is dat natuurlijk niet te zeggen, maar, waar in visscherskringen j zelf die meening wordt uitgesproken, mag worden verondersteld, dat de harde nood- j zaak hen dwingt tot het zich bezig houden met dergelijke visscherij. De tijd echter zal leeren in hoever hun eenigszins drukkende verwachting ge grondheid heeft gehad, i Meer dan ooit dringt het, dat onverwijld studie van dit vraagstuk wordt gemaakt, j want te eeniger tijd zal toch tot ingrijpen de maatregelen worden overgegaan. I BELASTINGPLAATJES GESTOLEN. Van diefstal van belastingplaatjes hoort i men natuurlijk bijna uitsluitend in het be gin van het belastingjaar, dan heeft men het meest aan de gestolen plaatjes, en de rijwielbezitters zijn dus bij voorbaat ge- waarschuwd en letten op hun vehikels, l anders vergaat het hen mischien net als I die o.officier, die Vrijdagavond met zijn vrouw naar de duinen ging en die hun rijwielen onbeheerd aan den Strooweg hadden neergezet. Toen zij terugkwamen waren de belastingplaatjes, die in een hulst gesloten waren, verdwenen. Van den dader was geen spoor meer te beken nen en er zat niets anders op dan een nieuw plaatje aan te schaffen. De Noordooster, die al zoo lang in span ning verwacht werd, is dan eindelijk ge komen. In onze hoop van hem eindelijk weer te zien, waren we vergeten, dat hij ook wel eenis, naast zijn goede, minder aangename eigenschappen bezit. Toen de Noordooster dan ook al te bru taal van zijn aanwezigheid kondschap deed, werd hij met niet al te vriendelijke blikkèn begroet. D0 al te brutale rakker scheen alles op haren en snaren te zetten om zich maar een (cachet van ruwheid op te leggen en hij deed als sommige menschen, die het er op toeleggen door hun hoekigheid hun trouwe inborst te maskeeren. Hij blies furieus; trok en scheurde aan de boomtakken, draaide aan de boonen struiken; deed het fruit naar beneden ratelen; zweepte de golven op tot herfst- De zwemdemonstraties van de H. Z. V. Den burgemeester wordt de eerethee aangeboden. Na den brand. Wat overbleef van de groote boeren hofstede „De Vooruitgang", te Eièrland Texel. woede en smeet, in witte woestheid, de golfkoppen hoog tegen den dijk. Wat een lef had-ie. Hij wou alleen maar eens laten zien wat hij kon en als hij zich vasthoudt aan zün periodieke oostanöig- heid, heeft hjj drie dagen noodig om uit te woeden. „Nou, laat 'm die lol!" In elk geval brac-ht-ie droog weer en de zon was wel zoo vriendelijk de felheid van izijn ruutheid te temperen door aan soms vlekkeloozen hemel van haar gezegende zachtheid af te stralen, i Maar behalve droog weer bracht hij ook nog wat anders en ook daarnaar was met verlangen uitgezien. Hij dreef door ziin krachaigen adem het wier voor zich uit, dat al zoolang in de Waddenzee had rondgezworven en dat door de heerschende winden dezen kant niet uit had kunnen komen. Maar de Noordooster bracht daarin wij ziging. Hij bleef door zijn krachtigen adem het war vaa. het richtingloos rondzwerven van j dat wier. Hij gaf leiding en dreef het voor 1 zich uit, zoodat het weldra den dijkvoet had bereikt, waar het opkrulde in lange rollen, alsof een groote rol linoleum den geheelen glooiing-onderkant bedekte. In de haven hokte het in de dooie hoe ken bij de sluizen en 's avonds was het wonderdadig van pracht tusschen deze wierhalmen door de fosforesceering der millioenen nocturncn. Rappe handen trachtten zooveel moge- I lijk aangespoeld zeegras hoogerop in vei- j ligheid te brengen. Een drietal knaapjes, schattend zoo tus schen 6 en 9 jaar, twee er van gewapend met een tweetandigen hooivork, en voor zien van een draagberrie, waren druk bezig het aangespoelde zeegras te steken on d-ïn draagbaar om zoo, zwaar beladen, dit door moeder natuur gratis beschikbaar gestelde, waarde vertegenwoordigende, goedje, de steenglooiing op te brengen. Naarstig waren ze bezig en met den vollen ernst van te weten iets nuttigs te presteeren, staken de twee jongsten de vork in den wierrol en trokken, uit alle macht, de halmen uiteen om die te depo- neeren op den draagbaar. Dat was zware, moeitevolle arbeid voor die pukken. In het rond was niemand, die hen dreef, maar ondanks dat zwoegden ze ijverig voort en uit hun ernstige snuiten viel op te maken, dat ze weliswaar moeite had den, maar dat ze de hun opgelegden taakk met vreugde vervulden. Voor hen was het jonge leven niet al leen spel, maar er kwam ook bij de in tuïtief begrepen noodzaak van het hei lige moeten. Maar het heilige moeten dat hen niet neerdrukte, maar dat ze blijmoedig aan vaardden, omdat ze, alweer intuïtief ver zekerd waren, dat het zoo moest en dus niet anders kon. En al stonden hun jonge gezichten ern stig, toch schenen ze vreugde in dien ar beid te hebben. Ze waren niet lusteloos en slap, maar er zat vuur en geestdrift in hun .verkzaamheid. En als er adhter hen niet staat de zweep, die hen drijft tot over de grens van het kunnen, zoodat ze zelf die machts- grens kennen, dan geloof ik, dat die drie bezige peuters daar stevig gestaald wer den in den strijd van het leven. Er was misschien de bittere noodzaak en er was waarschijnlijk het ernstig be grijpen, dat hun taak deel uitmaakte van de bestaansmogelijkheid van het gezin, maar daarnevens was tevens de bevredi gende, hoewel misschien ten deele begre pen gedachte, dat zij tot dat gezinsbe- staan mochten bijdragen. En, zooals gezegd, daar er niemand was die hen dreef, kwam er ook niet de over belastheid en bleef hun arbeid in de nor male banen van het kunnen. Zeker is deze arbeid minder schadelijk dan het stug en straf opleiden van kinde ren tot het verkrijgen van een sport- record op hun naam. Dat 1/5 secondetje minder tijd, waarin een wedloop of een zwembaan wordt afgelegd, is soms juist de overschrijding van de mogelijkheids- grens van het kunnen. Maar daar omheen geurt de wierook van de wereldbewondering en dat slaat de menschen naar den bol en wat betee- kent, in dat verband dan een kinderleven? Het is de kwestie van de grensover schrijding. En dan houd ik het liever bil de wier- ophalert-jes, die worden gestaald voor het leven, terwijl de recordslaandertjes de groote kans van de overbelasting loopen. Robinson. mijn hart uitspreek, dan ben ik op de hand van de jongens. Maar ja! een vraag om een waarschu wing, dat richt naar gevaar. En, zooals het in officieele termen luidt: ik ging een onderzoek in loco instellen. Ik voelde me als een burgemeester, of als een officier van. justitie en in deze buiten gewoon hoogc zelfopvijzeling, zag ik eerst niets dan lucht: ik keek haast over alle daken en dingen heen. Maar dat bedaarde gauw, want toen ik over de koopvaardijsluis was, werd ik mijn doel weer bewust, want ik struikelde over een takkenbos en dan ben je nood gedwongen wel verplicht je blik weer naar de aarde te richten. Daardoor werd ik gewaar, dat ik weer midden tusschen de werkers zat, die geen tijd hebben om den neus in de lucht te steken, maar slechts zich hebben bezig te houden met nuttige dingen tot stand te brengen. Gelukkig hadden ze mijn struikeling niet gezien, want anders hadden ze me misschien toegeroepen: „Kijk uit je dop pen!" Daar aan het Kuitje worden, door vele nijvere handen, de dingen gemaakt, die onzen zeedijk moeten beschermen tegen de knaging van de zee. Hoopen rijshout lig gen daar opgestapeld. Op een soort, op den grond gebouwde, schraagjes worden de lange „wiepen" gemaakt, die straks de 2500 M2. en meer groote zinkstukken moeten formeeren. Het is een voortdurend aansjouwen vanl rijshout, dat door rappe en vakkundige handen worden geschikt en gebonden tot wiepen. IJzerdraad wordt op maat afgeknipt voor de samenbindsels; takken worden gepunt, enz. En, als het laag water is, legt men de wiepen uit en vormt en plaatst ze zóó, dat langzamerhand daaruit ontstaat het groote zinkstuk. Zoo lagen er drie dergelijke zinkstukken geankerd op het kuitje, wachtend tot de giertijen voor bij zijn en wachtend ook op gunstig weer, om straks als de „dooie tijen" weer aan breken, deze stukken te doen zinken aan den dijkvoet, daar diep onder water. Groote hoeveelheden rotssteen liggen er opgetast, die moeten dienen om het rijs werk te doen zinken en het te bewaren, opdat het stevig op den zeebodem ge drukt blijft. Groote keten staan er voor het werk volk. Practisch als men is, was er een afhei- ning van rijswerk gemaakt, waar de vuur pot, beschermd tegen den feilen winddruk, de piepers gaar stoomde. Unheimisch ziet zoo n woongelegenheid er voor de menschen uit en men moet daaraan wel haast van kindsbeen af, ge woon zijn om ten slotte daarin zich eenigszins thuis te gevoelen. Maar, omdat er zóó veel te zien was, vergat ik haast waarom ik eigenlijk dien kant was uitge gaan. Ik nam dus de beenen weer en koerste verder den dijk op. Er stond een straffe wind. Grauwe wolken joegen voort en nu en dan kletste een forsch regenbuitje naar omlaag. Laveerend kwamen een paar schuitjes, over de droogten heen, opperden. Ze hingen zwaar in de zeilen en het buis water zwalpte over den boeg. Als in Abram s schoot lagen kalm geankerd een paar andere vaartuigjes, rustig de felle vlagen en de gekuifde golfjes langs zich latend gaan. Kinderen van de in het Kanaal liggende aken, gewend aan allerlei soort van weer, speelden opgewekt op de dijkhelling, on verschillig er voor of het regende of niet. De brandlucht en andere geurtjes van de mestbelt joegen op den adem van den wind aan. Talrijke fietsers, auto's, motorrijwielen jakkerden aan den overkant voort in een tempo, dat deed vermoeden, dat allen meenden, dat ze niet tijdig genoeg bij het moment van hun laatsten snik zouden zijn. Daar waar de eerste kweldertjes waren, ging ik naar beneden, omdat ik vermoed de, dat de bezorgde pa wel vermoeden zou, dat daar zijn bij de handsche zoontje gevaar zou loopen. Het zag er onschuldig uit. Flinke gras- en schorpollen lagen omzoomd door geul tjes, waar het vloedwater was binnenge drongen. Maar toen ik op die grasver- hevenheidjes stapte, merkte ik aan het ziep-ziep-geluid, dat er onder dat onschul dige gras ook nog wel wat vocht aan wezig was en aat het geraden was uit te kijken, waar je je voeten plaatste. Nu had ik uit mijn jeugd nog wel eenige vaardigheid overgehouden om van polletje op polletje te springen en ik had overgehouden de truc om je op drassig terrein, zoo licht mogelijk te houden, zoo dat er van onderdompeling der schoenen niets kwam. Nu is dat meer geluk dan wijsheid, want het andere had ook best mogelijk kunnen zijn, maar het geluk was ditmaal met me. En waar ik ook liep, overal was het plies-plas, overal geultjes, waar je over heen moest stappen of springen en overal kans voor een mispas, die je modder- schoenen en moddersokken zou kunnen bezorgen. En ik denk haast, dat vader daaraan dacht, toen hij de redactie aanklampte. Of liever, moeder s booze woorden tuut ten hem misschien nog in het oor en om dat hij toevallig daar zuiver op was afge stemd, liep zijn gramofoontje af, toen hij de Heldersche krant passeerde. Ja, in mijn jeugd, kwamen we ook wel eens thuis met modderige schoenen en modderige kousen. Of eigenlijk waren het meest modderige klompen en sokken. Wat konden we een keet hebben in het moerasland en wat konden je kousen fijn sopperen in je klompen: „ziep. sop, ziep. sop!" Of er dan nooit wat voor je opzat thuis? Misschien wel. misschien niet. Goed weet ik dat precies niet meer. Het zal wel zóó geweest zijn, dat een paar kousen gauw waren uitgewasschen I Zondag jJ. hebben te Schagen Natio nale Grasbaan Wielerwedstrijden plaats gehad, welke zijn verreden onder de regle menten van de Nederl. Wielren Unie. Voor deze wedstrijden bestond groote belangstelling onder de wielrenners. Niet minder dan 48 renners hadden zich laten inschrijven, waaronder meerdere van de beste nationale grasbaan renners. De commissie mag zich gelukkig prij zen, dat zii het heeft aangedurfd, om tot het organiseeren van deze wedstrijden te besluiten, welke verleden .jaar wegens de slechte weersomstandigheden moesten worden afgelast, doch die nu dank zii het schitterende weer een groot succes zijn geworden. Zij heeft zeer zeker den dank verdiend van de honderden toeschouwers, die de wedstrijden met groote spanning hebben gevolgd. Hieronder de uitslagen: Wedstrijd voor Amateurs en Onafhan kelijker over den korten afstand (sprint), te verrijden in 6 series, 4 demi-finales en een finale, telkens over 3 ronden. Ie prijs: H. Thiel, Hilversum. 2e J. v. d. Veen, Amsterdam. 3e H. Dieterman, Zaandam. 4e G. Pelser, Amsterdam. Afvalwedstrijden voor Nieuwelingen (adspirant-amateurs), te verrijden in 2 series en één finale. Na iedere 2 ronden valt de renner, die het laatst over de streep gaat af, en zulks tot er 5 renners overblijven. Ie prijs: J. Soeurt. 2e J. van Nassau, 3e S. Veger. 4e H. Leeger. Wedstrijd voor Nieuwelingen over 40 ronden. Ie prijs: J. van Nassau, 2e B. Daenen, 3e P. Nieten. M v 4e F. Fehres. 5e H. Leeger. Wedstrijden voor Söhager Nieuwellngeu over 10 ronden. Ie prijs: C. Smit. 2e Jb. Siemons. Wedstrijd voor Amateurs en Onafhaiv kelijken over 75 ronden. Ie prijs (benevens een extra prijs, we gens het uitloopen van een geheele ronde op de andere prijswinners): J. Hiddes, Am sterdam. 2e W. Vriens, Tilburg. f 3e J. van Dijk, Amsterdam, f 4e G. Pelser, Amsterdam. 5e C. v. d. Pol, Amsterdam. 6e A. de Boer, Hilversum. De jury bestond uit de heeren: H. W, Thijssing, voorzitter „Fed. Wielerclubs in Noord-Holland", Amsterdam; Th. D. Vi» ser, voorzitter D.T.S., Zaandam; J. Af Douwes, jurylid Stadionbaan, Amsterdam; W. van der Kulk, secretaris „Fed. Wie- lerclulbs in N.-Holl.", Amsterdam. Na afloop werden in oafé „Cérès" de prijzen, welke uit kunstvoorwerpen be stonden, door den voorzitter, de heer Blaauboer te Schagen, uitgereikt. Hf bracht hierbij een woord van dank aan jury, die alles op keurige wijze had gere geld en zich van de niet gemakkelijke taai op juiste wijze had gekweten, zoomede aan de renners, die door hun deelname aan het welslagen hadden medegewerkt. Voorzitter bewonderde de „ausdauer", waar allen over beschikten en vond vooral de 75 ronden wedstrijd een groote pres tatie. Hij hoopte, indien in 1932 weder om dergelijke wedstrijden georganiseerd mochten worden, op aller medewerking. Door het bestuur der Woningbouwver- eeniging „Goed Wonen" te Schagen is op Zaterdag 1 Augustus aanbesteed in het lokaal van den heer B. Roobol: Het bou wen van 16 arbeiderswoningen, aan 4 blokken, met dubbele schuurtjes, met ver dere bijbehoorende werkzaamheden, aan de Lauriestraat te Schagen. Ingekomen 84 biljetten. Gebrs. A. en B. Stegink, Eindhoven 36500; H. Doorn, Zjjpe 87600; J. Ob- dam, Heilo 37840; C. de Leeuw, 't Zand 39640; K. Kreijger, Oudesluis 39895; C. Blaauboer, Schagen 40990; J. Kees man Cz., Schagen 41874; Joh. Harskamp, Oterleek 42000; J. Veuger Hz., St. Maar tensbrug 42000; C. Rutsen, N. Nledorp 42100; G. Hoornsman, Julianadorp 42125; M. C. Tuinman, Schagen 42227; Y. Kroonenburg, Heilo 42250; P. Doorn, St. Maartensbrug f 42300; J. v. Stipriaan, Schagen 42564; C. Obdam, Haarlem 42700; V. Deen en Joh. Desaunois, Groo tebroek 43300; Th. Reeuwijk, Sassen- en de klompen droogden wel op. Je trok je klompen uit op de „plaats" en je kousen stopte je in een emmer water. Het restje liet je aan de zorgende hand over en zonder eenige gewetens wroeging stapje je, barrevoets, naar bin nen. Er waren geen mooie tapijten; er waren geen duizend en een kleedjes of deftige stoelen, 't Kwam er niet zoo erg op aant hoofdzaak was, dat de jongens pret had den gehad en dat vrijbuiten was een levensoefenschool van de bovenste plank. Als dus een jongen zin heeft om zijn dag te verdoen op het kuitje, dan zou ik zeggen: laat 'm gaan. Er zal daar, zonder dat hij zich daar uitgesproken van bewust is. wel iets zijn, dat hem aantrekt en waarvan hij intens geniet. Geef hem dan een paar klompen aan en laat hem daar wat grasduinen. Komt hij eens doorgelekt thuis, laat hem zijn rom meltje in het schuurtje uittrekken en kijk niet al te zuinig als hij in de keuken zit op te drogen. Want is het niet fijn, daar! Geen auto- gevaar. geen kans voor kattekwaad. Duikelen door het hooge dijkgras. sprin gen van graspos op graspol, graaien in het water der geultje naar krabjes en klein grut; loeren over zee met haar on eindige kleurschakeering. Denkt ge, dat het een jongen niet be koort, al dat ongerepte, waar de beder vende menschenhand nog niet aan heeft geraakt?

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5