STADSNIEUWS KONMPI'S GEMENGD NIEUWS. DEHELD VAN HALMAHEIRA VAN DONDERDAG 6 AUGUSTUS1931. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. Stranding. steeds vol vet, SPOORSTRAAT 122 Vleeschvergif iging. Licht op aiie voertuigen: vo Zomertijd. 21.13 uur 21.11 ponderdag 6 Aug Vrijdag De heer B. J. Thijssen, adjunct commies ter controle gemeentebelastin gen alhier, is benoemd tot gemeente-ont vanger van Bodegraven. Onze vroegere stadgenoot Ds. C. Rie- mers, predikant bij de Evang. Luth. Gein. te Veendam, heeft een beroep ontvangen naar de Evang. Luth. Gem. te Naardeu— Bussum. DE BURGEMEESTER MET VERLOF. Men deelt ons mede, dat de burgemees ter van 8 tot en met 23 Augustus wegens vacantie afwezig zal zijn. Onze vroegere stadgenoot, de heer L. Blok, thans te Eindhoven, slaagde 4* Aug te 's-Gravenhage voor de Nijver heidsakte N. K. Voor het 3 en 4 Aug. te Haarlem ge houden examen Handenarbeid (akte R) slaagden de heeren E. J. v. Voorst en W. Aggenbach, cursisten van den heer Joh. W. Stevenson. STAFMUZIEKCORPS KON. MARINE. Programma van het Concert, te geven in de muziektent voor de Marineclub, op Donderdag 6 Aug., van 8—10 uur. i. Eter Tausendkünstler, Marsch, H. L. Blankenburg. 2 Ouverture „Die Regimentstochter", Donizettl. 3 Rosen aus dem Süden", Walzer, J. Strauss. 4Fackeltanz, Meyerbeer. 5. Grande Fantaisie sur 1'Opera „Hamlet" Joh. Coenen. Pauze. 6. Ouverture „Les Dragons de Villars" Aimé Maillart. 7- Dornröschens Brautfahrt M. Rode. 8. Fantaisie sur 1'Öpera „Lohengrin" R. Wagner. 9. Finale. Wijziging voorbehouden „STEDELIJK MUZIEKCORPS". Vierde zomerconcert. Het programma voor het vierde zomer concert van het „Stedelijk Muziekcorps" op Zaterdag 8 Aug., des avonds van 8.30 u. tot 10 u. in de muziektent Julianapark, vermeldt: 1. Col. Bogey Marsch Kenneth J. Alford. 2. Le Roi d'Ys, Ouv. de Lalo, arr. G. Pares. 3- Traum Ideale, Walzer J. Fucik. 4. Le Moulin dans la Vallée (Par. Music.), Ch. de Carmont 5. Scènes Alsaciennes, J. Massenet. a. Dimanche Matin. b. Au Cabaret. c. Sous les Tilleuls. d. Dimanche Soir. 6. Tannhauser (Fant. sur 1'Opera R. Wagner), arr. M. J. H. Kessels. 7. Burg. Driessen Marsch, Joh. F. Pala. Met de nummers 1, 2 en 5 werd op het Nat. Concours te Noord-Scharwoude op 26 Juli j.1. een 1ste prijs behaald. TUINCONCERT CASINO. Held. Fanfarecorps. Zaterdag zal in den Casino-tuin een concert worden gegeven door Held. Fan farecorps, dir. de heer Lugtenburg. Dit concert wordt afgewisseld door dansen in de zaal en ook na afloop wordt dit besloten met een gezellig dansje. Bij ongunstig weder zal 't concert in de zaal plaatst vinden. De toegang is voor ieder een opengesteld. Hieronder volgt het uit te voeren programma, waarvan no. 2 het verplichte en no. 3 het eigen nummer is voor het concours. i. Rucphensch Feestmarsch J. R. v. d. Gles 2' ^rtémis (Marche Cortège) Francis Popy 3. I ervaete (Ouverture Heroique) Louis Gasia 4- Gavotte des Baisers Francis Popy 5. Neron (Ouverture Dramatiqué) Francis Popy O becret de bphinx (Fantaisie) G. Gadenne 7. L'Enfant de Troupe a. Barbe. KIJWIELBELASTING-CONTROLE. De controle op de rijwielbelastingplaat- jes, die vooral in de eerste dagen van het nieuwe belastingjaar, streng wordt uit geoefend, heeft dit jaar niet zoo'n groo- ten oogst gebracht als vorige jaren. Meestal waren de plaatjes duidelijk aan het rijwiel bevestigd, slechts een enke ling was nalatig geweest en moest deze nalatigheid boeten met twee gulden vijf tig cents. DENK AAN DE OUDE GULDENS. Nog tot en met den 31sten dezer maand nemen alle postkantoren, biipostkantoren, 1 hulppostkantoren en poststations de oude, buiten gebruik gebrachte, guldens ter in wisseling aan. Het betreft hier de guldens, die een vroeger jaartal dragen dan 1020. Na 31 Augustus is de termijn voor in wisseling dezer buiten omloop gebrachte guldens vervallen! ZOEKLICHT-PROPAGANDA. De zoeklicht-auto, die gisterenavond in onze stad is gekomen, heeft vanmor gen zijn propaganda-tocht aangevangen. Ook morgen, en waarschijnlijk Zaterdag, 1 zal de auto in Den Helder zijn. In een advertentie in dit nummer wor- den allen, die wenschen mede te werken aan de verspreiding van „Het Zoeklicht", verzocht zich hedenmiddag half twee of hedenavond 7 u. bij den auto aan te slui ten, die vertrekt uit de Prins Hendrik laan (voor de woning van den heer De Bock). DE SPEELTUIN OP REIS. Men schrijft ons: Dinsdag 4 Aug. was het voor de Speel- tuinvereeniging de dag van het vacantie- reisje, waar wekenlang, door honderden kinderen reikhalzend naar was uitgezien. 's Morgens te half zeven vertrokken de verschillende aföeelingen, voorafgegaan door de mondorgelclubs, naar de „Esona", aan de Binnenhaven. Na een zeer ordelijke plaatsneming ver trok te 7.20 de boot met hoerageroep van de blijde kinderen, De mooie boottocht I naar Alkmaar werd afgewisseld door het orkest der gecombineerde mondorgelclubs. Te half elf aangekomen werd door de stad gemarcheerd naar den Alkmaarder Hout, waar de inwendige mensch versterkt kon worden. Na een uur verpoczing vertrok men naai de Heiloër bosschen, waar de kinderen 1 naar hartelust hebben kunnen stoeien. Een geweldig hoera ging er op, toen in het bosch de bekende IJsco-wagen van de j Firma Laan verscheen, waaruit elk kind j een ijslolly werd verstrekt en eveneens een ijsco. Te 4 uur vertrok men weder naar den muziektuin 0111 allen te laven met een glas Ranja, dat zich met dit warme weer best liet smaken. Om 6 uur werd afgemarcheerd. Na een mooien tocht door de stad kwam men weder aan de boot, die reeds op het ge zelschap lag te wachten. Na een zeer aangenamen tocht kwam derden belangstellenden de boot op te wachten. Het comité kan niet nalaten een woord van dank te betuigen aan de leiders voor de w;jze waarop zij zich van hun taak heb ben gekweten, alsmede aan de politie in Alkmaar en Den Helder, voor de orde-re geling. WEER EEN KINDERUITSTAPJE VAN JUFFROUW GEERVLIET. Juffrouw Geervliet uit de Jan in *t Veltstraat heeft het hart van de buurt gestolen. Niet alleen de kinderen houden van haar, maar zij heeft ook de sympathie van de ouderen. Vanmorgen is zij weer met bijna 160 kinderen op stap gegaan. Van liet ver trek vertelt onze verslaggever hieron der. Dat wij vanmorgen om zeven üur in de Jan in 't Veltstraat present konden zijn danken wij aan „een goed vriend" van juffrouw Geervliet, die ons gisteren het volgende epistel zond; dat wij hieronder ongecorrigeerd laten volgen: Helder 5 Augustus. Wil u nogmaals zoo vriendelijk zijn morgenochtent 7 uur een kijkje te nemen in de Jan in veld- straat. Mej. Geervliet viert haar 10-jarig bestaan van het kinderreisje. Zij is be- gonne met die groote gele autobus van den heer Tijsen, daar zat zij met 42 kindere in en nu, na 10 jaar volhouden, gaat zij er op uit wie de mooiste bussen heeft om te rijden. Zij gaat met 5 bussen 150160 kinderen in feestdos weg verders gegroet een abone van u, een bewoner Jan in 't veldstraat. P.S. Het is het mooiste van haar werk dat zij alles alleen opknapt, er is niemand die zich bemoeit, zij is direktuer, secreta ris, penningmeester, alles uit een stuk maar het gaat goed vrouw Geervliet, hou vol zoo lang jij kan, wie zou het van je overnemen, geen mens uit de heele om trek niet, achtent een goed vriend van haar. Zoo waren wij dan om zeven uur pre sent. De autobussen waren er nog niet, doch talrijke kinderen stonden reeds voor de deur van het huis van juffrouw Geer vliet, die reeds bedrijvig heen en weer liep. Toen kwamen de twee eerste autobus sen, die met een hoeraatje werden begroet en welke direct door de kinderen in bezit werden genomen. Evenals vorigen keer was er voor kaarten van verschillende kleur gezorgd, elke autobus kreeg een be paald contingent kinderen, alle van een zelfde kaart voorzien. Zes autobussen waren er tenslotte en daaromheen was het een drukte vi n be lang. Van de omwonenden was ook vrij veel belangstelling. Vooral de moeders hadden het druk 0111 voor het laatst hun spruiten nog eens toe te wuiven en ze op het hart te drukken voorzichtig te zijn. Dit jaar was er voor een feestelijk ele ment gezorgd door het aanschaffen van papieren mutsen en mirlitons. De mutsen werden direct opgezet en verhoogden de feeststemming en allerlei wijsjes „Spring- time in the Roekies", „Juffrouw Geervliet gaat nooit verloren", enz. werden ge blazen. Toen werd de proviand ingeladen. Drie melkbussen met inhoud voor de dorstige kelen en kisten vol etenswaren, waarvan wel niet veel zal overblijven, want kin deren kunnen wat op als zij een heelen dag buiten zijn. Zoo hoorden wij, dat er ongeveer 300 kadetjes waren gesmeerd, wat dan ook wel noodig is. Om ongeveer kwart voor acht zetten de bussen zich in beweging onder luid hoera geroep der kinderen Een der bussen was getooid met een tweetal plakkaten, een bracht hulde aan de leidster der kinderen reisclub, terwijl het andere het feit memo reerde, dat het dezen keer de tiende tocht was, die juffrouw Geervliet met de kin deren ondernam. Na een rit door de stad ging het naar Bergen, Schoorl en Kamperduin, waar de dag, naar wij hopen, genoegelijk wordt doorgebracht. ZWEMCLUB „DE FRISSCHE MORGEN". Zwemwedstrijden. Evenals haar zustervereeniging geeft thans de „Frissche Morgen" a.s. Zondag zwemdemonstraties aan den dijk. Betrof fen het bij de H.Z.V. hoofdzakelijk de monstraties, bij de „Frissche Morgen" zal ook het wedstrijdelement worden 111- gelascht. Het bestuur heeft n.1. wedstrijden uitge schreven in snelzwennnen voor jongens van 12 tot 15 en van 15 tot 18 jaar. De deelname daaraan is geheel vi'ij en men kan zich opgeven bij de heeren Lang kamp, Spoorstraat 84 en De Waard, Lan- gestraat 3 en des avonds aan het zwem- gebouwtje. Verder kunnen de deelnemers hun krachten oefenen bij het touwtrekken, wat o.i. een zeer interessant nummer kan worden. De leden zelf kunnen hun krachten on derling meten bij het nummer popduiken. Bü hoog water staat er bij het vlot, van waar af gedoken zal worden, pl.m. 3 meter water, zoodat dit nog niet zoo makke lijk is. Tot slot wordt een pantomine opge voerd. Veel kunnen wij hierover nog niet vertellen, doch wat wij er van gehoord hebben, klonk al goed en wij gelooven wel dat dit een succesnummer zal wor den. Voor zwemliefhebbers dus een zeer in teressante middag en wij raden dan ook een ieder aan dien middag daarvoor vrij te houden. Tenslotte wijzen wij er op, dat voor alle deelnemers gelegenheid bestaat zich in het lokaal van „Frissche Morgen" te ont- kleeden. Dinsdagmorgen half elf. In den ouden Helder heersoht groote rust en de vrou- j wen houden een gezellig praatje in het blakerende zonnetie, terwijl enkele man- j nen bij den windwijzer zich onledig hou- den met naar den horizon te turen, waar al eenigen tijd een sohegnje op dezelfde I plaats ligt en waarvan ze al gauw in de gat hébben, dat het daar niet pluis is. 1 Ze twijfelen niet lang, dat is een buiten-1 kansje, dat ze niet voorbij kunnen laten j gaan, een schip stranden, terwijl ze het zien en dat midden op den dag in den zomer. Vlug wordt een vlet te water ge bracht, het zeil geheschen en voor den wind gaat het naar de gronden. Anderen hebben het echter ook be merkt en als de wind gaat het den dijk af naar de vrienden die mee moeten helpen, door heel de Oude Helder gaat de kreet ..Een schip in de gronden" en vlugger dan telefoon of ingewikkeld alarmsignaal werkt die kreet en uit alle hoeken en ga ten, slopjes en steegjes komen ze aange- loopen. jongeren en ouden vlug een jasje aantrekkend, een paar stukjes brood en fleschje water meenemend rennen ze den diik op, aangemoedigd door de vrouwen, die geheel meeleven met deze sport, want dat is sport voor die mannen, het wordt een wedstrijd om het eerst de booten te water te brengen, de zeilen te hijsohen en er van door te gaan- In een ommezien is een groot gedeelte van den ouden Hel der op den dijk en kijkt met spanning naar al de bedrijvigheid, enkele laatko mers worden door de vrouwen, die boven op den dijk staan, aangespoord en moeten t e glo' iing afhollend de vlet bereiken tot over !e enkels in het water wadend, maar dat hindert niet. mee moeten ze. De eersten hebben echter een greoten voorsprong en ofschoon er een flinke bries staat, verderen ze niet hard, daar er een harde vloed loopt. De tweede vlet heeft een botter in de gaten gekregen en ze weten door arm zwaaien deze te bewegen hen op sleep touw te nemen zoodat ze een nuttigen voorsprong op de anderen zullen krijgen. Op den dijk worden de kansen druk be sproken en leeft alles mee, ze kijken naar de haven of er nog geen sleepboot aan komt, want dan vermindert de kans voor hun mannen, die anders door het uit brengen van ankers en bekendheid met het vaarwater zeker een goed daggeld kunnen verdienen. Ze zijn al dicht in de nabijheid van het gestrande schip, dat een Duitsche logger blijkt te zijn, als de „Utrecht" de haven verlaat. Hun hulp is echter ook geaccepteerd, zoodat ze zeker geen vergeefsche tocht gemaakt zullen hebbei.. De.: "o'-eelen da^ bluft het turen op den dijk en zelfs 's avonds, als de sleep boot zijn taak volbracht heeft en de vis- schers alweer bij moeder thuis zitten, ko men nog talrijke Helderschen, gewapend met kijkers en wijzen elkaar waar hij moet zitten. VAN EEN OUD-STADGENOOT, DE „HELDERSCHE COURANT" EN EEN NIEUW SNUFJE. Wij kregen een dezer dagen bezoek van een jormalig stadgenoot, die z"n hart nog eens kwam ophalen aan strand en duin uit deze contreien. En dat hij, hoewel tegenwoordig te Amsterdam wonende, ook de „H°lders:be Courant" niet verbeten was, daarvan bracht hij ons ondubbelzin- nige bewijzen. Immers, hij gaf ons de pri- I meur ven een nieuw verbruiksartikel. dat in r ^eland we1 maar in Nederland nog niet bel is, en dat toch verdie"1 in wijder kring bekend te worden gemaakt. Het is genaamd „Bettaskaf", onder wel- i ken naam het in Engeland is gepaten teerd, en het zijn fittings, welke voor de j constructie van bouwwerken worden ge- I bruikt. Met deze fittings worden op ver nuftige wijze sterke stalen constructies vervaardigd, die naar willekeur kunnen worden verlengd. Buizen van het gewone standaardmodel worden op deze wijze sa- |méngevoegd en zeer stevig verbonden; er zijn enkele en dubbele fittings, deze laat- ste voor de vervaardiging van rechthoe- kbn. Ook brengt dezelfde Engelsche firma béschermingsklampen in den handel. Wij zijn onzen oud-stadgenoot dank baar voor de gelegenheid, die hij ons gaf om deze primeur aan de lezers van de Heldersche Courant voor te zetten; wie zich voor de zaak interesseert, wende zich tot de N.V. „Voorwaarts", Schaafstraat J820, Amsterdam. DOOR DEN STROOM GEGREPEN. Nog juist bijtijds gered. Dinsdagavond was de 27-jarige typo graaf D. v. Boven op het strand aan het zwemmen. De man zwom, niettegenstaan de het gevaar, daaraan verbonden, bij een der golfbrekers, en werd door den stroom gegrepen, die hem naar buiten trok. Van het strand af trachtte men hem nog met een lijn en boei te bereiken. Tevergeefs echter, de man dreef steeds verder van den wal en riep luid om hulp. Gelukkig werd hij opgemerkt door een juist pas- seerende visschersbotter, de H.D. 5, schip per R. Ruiten. De schipper zwenkte oogenblikkelijk bij en juist op het'moment dat de krachten den zwemmer begaven en TELEFOON 339 hij zou zinken, kon men hem grijpen en binnen boord brengen. De botter zette direct koers naar de ha ven, waar de man in het Maiinehospitaal werd opgenomen, waaruit hij gisteren morgen kon worden ontslagen. Van Boven, die slechts één been heeft, is een goed zwemmer. Dat het ongeluk voor hem echter nog goed is afgeloopen, is niet meer dan een bloot toeval. Wij waarschuwen nog eens nadrukke lijk n et buiten de pieren te zwemmen en ook niet in de omgeving daarvan. VAN EEN BELASTINGPLAATJE EN NOG WAT. Maandag reed een jongen in de Koning straat, Maandag op den dag, waarop de controle op de belastingplaatjes het scherpst was. Een man steekt zijn hand op: „Ho, afstappen jij, waar is je plaatje?" De jongen stapt af en frommelt in zijl. jaszak. Triomfantelijk haalt hij het „kope ren dingetje" te voorschijn. „Hierisset". „Dammag niet, je moet het aan je stuur hebben, je gaat op de bon". Verbouwe- j reeröheid bij den iongen, dan een helder oogenblik: „Laamme je penning deres zien", zegt hij. Thans is het de beurt van den ambte naar om in zijn vestzak te frommelen, doch met minder resultaat dan de jongen. Hoe hij ook grabbelt, het bewijs van zijn waardigheid kan hij niet te voorschijn tooveren. De jongen grijnst, de ambtenaar wordt kwaad, zelfs zoo, dat er een ruzie dreigt te ontstaan, welke volgens omwo nenden „op vechten af was". Zoover is het echter niet gekomen. Ziethier het tragi-komisohe geval van een 00 den bon slingerenden ambtenaar, die zich niet kon legitimeeren. De dialoog is vrij vertaald uit het Juttersch. EEN VECHTPARTIJTJE. Maandagmiddag ontstond in een café in de Langestraat twist tusschen een zoon |van den kastelein en een familielid daar- jvan. Zij raakten aan het Jaakkeleien doch het was een nogal „kalmeruzie er werd tenminste niets kapot geslagen, wat nog wel iets zeggen wil in zoo'n breekbare omgeving. De politie werd gewaarschuwd, doch toen deze verscheen was de ruzie al afgeloopen. naar Nuth een trein op een anderen, stil- staanden, trein gereden. Door het ont snappende heete water en den stoom zijn machinist en stoker getroffen. De stoker is spoedig aan zijn brandwonden over- j leden; de machinist werd zeer ernstig ge wond- DOOR ELECTRISCHE TRAM PROVINCIAAL WATERLEIDING BEDRIJF. Wij ontvingen het verslag over het Provinciaal Waterleidingbedrijf van N.- Holland, over 1930. Aan het Heldersche bedrijf werd een hoeveelheid van 243.689 m3 water geleverd, inclusief een bepaald percentage voor lekverlies. Te Sehagen werd de houw aangevangen van een bij kantoor met twee dienstwoningen, fitterij en magazijn; aan afsluiters en bran-dkra- nen waren op 31 December 1930 in het in exploitatie zijnde hoofdbuizennet aan wezig te Anna Paulowna 60 afsluiters, 21 brandkranen, te Callantsoog 12 en 4, Den Helder 10 en 0, Sehagen 60 en 29, Wieringen 60 en 36, Ziipe 84 en 15. Het aantal abonnementen en de toeneming daarvan was voor: Anna Paulowna op 31 Dec. 1929 690, een jaar later 760, Callants oog 190, 216, Sehagen 881, 925, Wieringen 698, 879, Zjjpe 976, 1013. De grootste toe name vertoonden de huishoudelijke abon nementen, deze bedroegen in de hier ge noemde gemeenten op 31 Dec. 1930: Anna Paulowna 562, Callantsoog 118, Sehagen 641, Wieringen 648, Zjjpe 621. Binnenland. Te Uithoorn heeft zich een geval van ernstige vleeschvergiftiging voorgedaan in het gezin van den heer J. Boelaard. De vergiftiging werd vastgesteld door dr. J. F. A. Oudendal aldaar. De patiënten heb ben het zeer benauwd gehad: braken, diarrhee, hoofdpijn, krampen enz. Bij onderzoek bleek, dat het vleesch afkom stig was van een bij den slager G. v. d. Akker, wonende te Uithoorn (buurt), frau duleus geslacht schaap. De resten van het schaap heeft de directeur van het abattoir te Uithoorn, de heer P. H. van Dienen, in beslag genomen en opgestuurd naar een laboratorium te Utrecht voor nader onderzoek. Er is proces-verbaal op gemaakt. TREINONGELUK. Maandagmiddag omstreeks halftwee is op de hoogte van Neerkerk op het in aanbouw zijnde mijnspoor van Geleen GEGREPEN. Zondagavond is de 56-jarige metselaar .1. Diddem, geboren te Witten, nabij de Xederlandsche grens, door een uit Vaals komende electrische tram gegrepen. De man is nog denzelfden nacht overleden. Iemand, die in gezelschap van D. was, is levensgevaarlijk gewond. HONDERD LOTEN ZOEK GERAAKT Het Comité Noord-Holland van de lote rij ten bate van het Nederl. Olympisch Comité verzoekt ons mede te deelen, dat een pak van 100 loten te Amsterdam is zoek geraakt. Ue nummers zijn 07001 tot en met 07100. Het comité verzoekt, deze loten niet te koopen, doch bij aanbieding er van kennis te geven aan het Nederl Olympisch Comité, Lange Vijverberg 3, Den Haag, zoo mogelijk met opgaaf van naam en adres van den aanbieder. De hierbedoelde loten behooren tot een serie van zwarten druk op wit papier. Aan d« Amsterdamsche politie is van de vermis* sing aangifte gedaan. GESTOKEN In een café in de Vijzelstraat te Sche- veningen is Dinsdagavond omstreeks hall elf ruzie ontstaan tuschen den 24-jarigen A. D. G. en den 23-jarigen C. Kdie een paar flinke schoppen tegen zijn been kreeg. K. heeft toen een aardappelmesje genomen en daarmee G. in den buik ge stoken. G. werd vrij ernstig gewond naar het Roode-Kruis-Ziekenhuis gebracht, waar een operatie noodzakelijk bleek. Gisterenochtend was zijn toestand vrij bevredigend. De dader is door de politie ingerekend- ERNSTIG ONGELUK IN DEN BOSCH Dinsdagmiddag om kwart voor drie kwam een ledige goederentram van do richting Oss door het dorp Uden gereden. Nabü het gasthuis stond een vrachtauto, die oogensehiinliik niet vrij stond. Toen de machinist bij de bocht komende zag, dat de auto inderdaad niet vrij stond, rem de hü zeer sterk, ten einde een aanrijding te voorkomen. Door het sterke remmen ontspoorde een der ledige goederenwa gens, tengevolge waarvan de 19-jarige Mej. de W„ uit Amsterdam, die te Uden een retraite had meegemaakt, n voor de vitrine van een fotograaf stond te kijken met viei zusters, door den derailleerenden wagen werd cecrenen. Zij kwam onder den wagen terecht en kreeg zulke ernstige verwondingen, dat zij om vijf uur is over- leder. Het onderzoek heeft uitgewezen^ dat den machinist van de tram geen schuld treft. MALVERSATIES. Tct een bedrag van 24009 Naar verluidt zijn malversaties gepleegd bij den calamiteuzen Hoofdinlaatpolder te Hoofdplaat. Reeds sedert geruimen tijd worden de boeken van den secretaris-ont vanger E. P. van dezen polder onderzocht door een deskundige in polderzaken. De onregelmatigheden moeten loopen over verscheidene jaren en zich in hoofdzaak bepalen tot de door ingelanden betaalde, doch niet verantwoordde belastinggelden. Het tekort moet reeds 24.000 beloopen. LIJK AANGESPOELD. Dinsdagmiddag is te Castricum, 500 m beneden den zeeweg, het lijk aangespoeld van een onbekenden jongeman. TUSSCHEN DE RADEREN. De 18-jarige dochter van den heer M. leunde Dinsdagmorgen in de drukkerij van haar vader in de Nobelstraat te Haar lem tegen een bordpapieren bescherming van een machine. Het bordpapier bezweek en het meisje kwam met een arm tusschen de raderen. De hand werd zoo goed ala geheel afgekneld. Nadat geneeskundige hulp was verleend, werd het meisje naar het ziekenhuis overgebracht. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Weer een ongeluk. Uit Kollum wordt gemeld: Bij den spoorwegovergang Veenkloos- ter heeft de trein, die om zeven uur uit Buitenpost vertrekt, een boerenwagen ge grepen. De bestuurder, de ongeveer 50- jarige H. Kompenaer, werd zwaar gewond naar Twijzel overgebracht. Het paard MARINE-SCHIJNEPOS IN VELE ZANGEN door JEEPEE. 13) „Kwee orang Java, denggar nou! samoewah mari sini! Disini ada orang dj'at, dan maoe mentjoeri bini Lain orang poenja. Itoe toch terlaloe korang patoet! Sebabnja ini orang baik sekararig s'moewan takoet. Nou kita ada kommandeer por bekin p'ang besar, Dan boenoeh orang djahat, ampat hari, misti k'laar! 1) Nou orang djahat bivakkeer dibawa p'on kembari, Dan s'karang Sleman kerdja kras por ini pohon tjari. Mcnerti? S'karang ada prang, dan nantas kita djalan Dor bcrkalahi orang dj'at. Maoe brenti kalau malam -n djalan lagi pagi. Dan. habis prang, kombali °r boewang lod dan p'sisir sama lain lain orang Bali. 2) Dan kalau saja panggil, „Ocmoer pandjang, Maharadja! Kwee orang skreeuwer djoega, tapi tiga kali sadja!"3) "en klonk de stem des Helds, drie harde schreeuwen klonken, terwijl de oogen van zijn volk als die eens matjams 4) blonken! En weer werd Sleman aangepraaid: „Eeh, apa lihat nou?" '»Ja> lihat p'on kembarie, T'an, maar misti banjak djaoe!" 5) T'>en werd met moed en met beleid de oorlog ondernomen Om gauw maar in de buurt van dien keinbariboom te komen. Dwars door de goenoengó) trok men voort, langs bergen en Ja 4ie daar verre reizen doet, kan wonderlijk verhalen! Daar was geen weg, daar was geen brug; geen pad kon men langs dalen, ontdekken, Door niets dan rimboe eerste soort moesten de dapp'ren trekken! Krijgshaftig was de aanblik die de lui der voortroep boden! Dun taak was voor de veiligheid, de rimboe te bcloodcn! Met kracht'gen arm het lood gezwaaid en ver vooruit gesmeten De worpafstand met luider stem en „zingend" uitgekreten Al 't ontuig dat in rimboe huist zag men, vol vrees, 'm smeren, Zoodat de hoofdtroep ongestoord steeds voorwaarts kon marcheeren! Die hoofdtroep vormde een carré. Met: in de hand..sextanten! Gereed om eiken vijand ras zoo'n ding in 't oog te planten, Dan wel om alle djahatlui daarmede neer te „schieten" Zoo die zich buiten handbereik maar ergens speuren Heten! Zoo trok Heer Alb z'n garde voort, met drie man in de „flanken", Hijzelf, in 't midden, vuurd' hen aan met echte krijgsmansklanken! Het viertal bamboe-lansen moest almee den troep bewaken En zorgen dat den sextantiers geen ong'luk kon genaken! Op elke flank zag men er een, recht op- en neer gedragen Door drie lanciers. Moest men daarmee kwaad vollek gaan verjagen, Dan werd de lans geveld, dan was het attakceren, Om, maaiend tegen 's vijands been, wat mores hem te leeren! De voorflank-bamboe droeg in top een soort van bootmansstoel, Om in de rimboe uit te zien scheelt dat een heele boel! De kleine Sleman was daarop als uitkijkpost gezeten. De koers naar den kembarieboom, die mocht hij niet vergeten! Deez' lans had daartoe vijf lansiers, waaronder beide stokers; Niets brengt de spierkracht zoo vooruit als 'n drukken dienst met mokers! Zoo trok de heldenschaar ten krijg door Halmihe!ra's dreven, Noch mensch, noch dier bood tegenstand bij t moedig voorwaarts streven; De krijgers dachten bij zichzelf: de prang wordt niet te moeilijk. Maar 't gaan op blootc kaki's 7) door zoo'n rimboe is verfoeilijk! Ik wou dat al die djahats ons maar gauw in handen vielen, Van al die oorlogvocrderij krijg 'k blaren aan m'n hielen! Plots zag men, in het voorterrein, vijandelijke geiten! Maar daad'lijk ging de voortroep toen het lood in salvo's smijten! De zeeg' was ons! de geitentroep moest haastig rctireeren En waagde niet Alb's „weg tot roem" nog langer te blokkeeren. ja, in het heetste van den strijd nam men een geit gevangen! Nog jaren werd dit feit herdacht in d'oude wapenzangen. De troep trok voort. De zon stond laag en daalde reeds ter kimme En over 'n uur zou d'avondster al aan den hemel glimmen; Toen werd door Alb met forsche stem het: sectie.... halt! geboden! het looden! Zet afsextant! Op de plaatsrust! De voortroep staakt kembari?" „Eeh, Sleman!" roept de Held hem aan "kwee lihat p'on ^Dimoeka striborr'ada, T'an k'nah daoennja matahari!" 8) Een donker oerwoud was nabij, geschikt tot bivakkeeren. De Held gaf last een vierhoek met de lansen te formeeren. Door die, aan boomen van het woud, met loodlijn vast te binden; Daarbinnen zou de heermacht zich in veiligheid bevinden. De toekan api's 9) kregen last het wachtvuur aan te steken, Opdat de uren van den nacht wat minder donker leken. De boomen binnen in het fort, die werden ncergehouwen, Waardoor de heiden rond het vuur wat ruimte hebben zouwen; Men spaart er een, en Iaat daarin klein Sleman gaan tidoeren 10) Met order om van tijd tot tijd naar vijanden te loeren. Met forsche stem riep Alb, de Held, dien Sleman dikwijls aan, Maar deze zag dan meestal niks want het was donk're maan! De looders van den voortroep stonden schildwacht o,> de wallen En wierpen af en toe het lood. De veiligheid van allen Werd daardoor om het zeerst verhoogd: geen vijand zou het wagen, Om een zoo goed bewaakt bivak in 't donker te belagen! Het vuur verjoeg de dieren en het lood verdreef de menschen: Geen djahat zou een drieponds lood tegen z'n klapbes wenschen! Toen heeft de Held zijn sextantiers ter oef'ning saamgerocpen, Hield excercitie met sextant in massa en in groepen, Zij hebben Rigel, Betelgeuz' en Alphard 11zwaar beschoten Steeds nieuwe Soelen wees Alb aan steeds van de eerste grootte: Steeds luider heeft het „Opkepass!" en „S'topp" door t woud weerklonken, Totdat dc oogen van den troep van echte strijdlust blonken! De djoeroemoedi Rassio, die 't geitjen had veroverd, Heeft met een parang toen dat dier in lapjes omgetooverd. Die lapjes gaven, rondgedeeld, den troep weer nieuwe krachten Om morgen, met den nieuwen dag, zijn plicht weer te betrachten! En neergezeten bij het vuur, in 't hoofd een sigarette, Dacht Alb: „wie zal, met zoo een troep, den voet ons dwars gaan zetten?" Toen ging de Held zich in tactiek en strategie verdiepen; Zijn hersens werkten lang en zwaar, terwijl z'n krijgers sliepen. De kansen van een veldslag werden rijp'lijk overwogen, Lang en diepzinnig zat de Held in peinzen neergebogen! Een triomfantlijk lachen sierde weldra zijn gezicht, Dat door de vlammen van het vuur krijgshaftig werd verlicht. Na-dat hij Sleman in zijn boom nog eens had aangeroepen En voor djahats gewaarschuwd had, in simplo of in troepen, Toen is ook hem het moede hoofd ter aarde neergezegen En zag men weldra in den slaap hem heel niet meer bewegen. Niets stoord' de stilte van het woud als 't stemgeluid der posten, mosten! Die met hun „lima!" anam paam!" 12) zich waakzaam toonen 5) Jullie Javanen, luister uit. Kom allemaal hier! er zijn hier slechte menschen en die willen de vrouw stelen van andere menschen. Dat is toch zeer onbehoorlijk. Omdat die goede menschen nu allemaal bang zijn, zijn wij nou gckommandcerd om een grooten oorlog te maken en die slechte menschen dood te slaan, in vier dagen moet het klaar zijn. 2) Nou bivakkeeren die slechte menschen onder een kembarieboom En Sleman werkt nu hard om die boom te zoeken. Verstaan? nu is het oorlog, en straks gaan we op weg. Om met die slechte menschen te bakkeleien. Als 't avond is wachten wij. En trekken 's morgens verder. En als de oorlog uit is gaan we terug. Om het lood te gooien en te passagieren met de andere menschen van de Bali. 3) En wanneer ik roep Lang leve de Hooge Vorst (in). Dan moeten jullie ook schreeuwen, maar, denk er om, slechts drie keer. 4) tijger. 5) die is heel ver. 6) wildernis, ook binnenland, lett: berg. 7) voeten. 8) Vooruit aanstuurboord, "Mijnheer, de zon schijnt op zijn gebladerte. 9) stokers. 10) slapen. 11) namen van sterren. 12) vijf! zes vaam! (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5