rsroLAiRtRueRitü Spionnagedienst tijdens den wereldoorlog. 498 VAN ZATERDAG 8 AUG. 1931. Verloofd. Vacantie. Tl LJ TT EET IE (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) De slachtoffers van de electrische draad. Een gevaarlijk beroep. Een natte koude Februari-nacht in 1918 op de Belgische zijde van de Hol- landsch-Belgische grens. De straatweg van Zielebeek naar de grens is vol komen leeg. Een boer loopt op zijn klompen met luide stappen naar het Noorden. Plotseling staat hij stil, luis tert^ springt in een kleine greppel en verdwijnt in een drassige weide. De man werkt zich tot aan de knieën in het watex', door de weide. Hij krijgt vasteren bodem onder zijn voeten, sluipt door een klein bosch, steekt een andere weide over, alles met de doel bewustheid van den man, die in deze streek volkomen thuis is. Zijn bewegingen worden steeds lang zamer, ten laatste kruipt hij nog slechts op handen en voeten naar een donkere schaduw, die zich tegen de zwarte lucht zwak afteekent. Het is een klein bosch- je, waardoor juist de grens loopt. De kleine boompjes zijn nu duidelijk te onderscheiden. De man wacht. Het is even drie uur in den morgen. Voor zich weet hij den draadgordel, die de Duitsche soldaten hebben gespannen, om de grenzen naar Holland volledig te verspex-ren. Eerst komen gewoonlijk de Spaansche ruiters, daarna een tus- schenruimte van ongeveer twintig meter, doch daarachter schuilt het groote gevaar; deze draden zijn met electrische stroom geladen. De man trekt zijn klompen en zijn boerenklee- ding uit; daaronder bevindt zich een eng-sluitende kleeding van caout chouc. Precies om drie uur vlamt aan zijn rechterhand, op ongev. 200 schre den van hem verwijdert een vuurpijl omhoog. Dat is zijn helper, die de ge vaarlijke opgave heeft den Duitschen landstormpost af te leiden. In de rich ting van het posthuisje ontstaat een rumoer. Een schot verbreekt de stilte van den nacht. De man in gummi baant zich een weg door de Spaansche ruiters en gaat langzaam voorwaarts. In en kele sprongen begeeft hij zich in de méést gevaarlijke zóne, hij wringt zich langzaam door de electrisch geladen draden en staat plotseling roerloos. De Duitschers hebben nieuwe draden ge trokken, met lange punten. Hij kan niet verder. Uit het donker komen snelle schreden naderbij. De man trekt iets uit zijn zak en maakt een onvoorzich tige beweging, zijn mouw wordt open gereten enop hetzelfde oogenblik slaat een korte vlam door den nacht. Een doodskreetde electrische draad heeft weer een slachtofferslingert het met alle kracht naar den overkant. door CLARA STALONI. Gedurende de drie jaar, dat Vera ^a'mequin-verkoopster was bij Maison faillou, had ze zich nog nooit over naar werkkring beklaagd. Integendeel, H 'yekl van dit werk. Ze vond het u ^even midden in deze sfeer rv.„ weeide;. van chique, kostbare klee- uimntPi ?ydden van de voorname e' (he de zaak bezocht. Ze hield p„no ar werk, ook al zuchtte ze wel Int VTï de grilligheid van het nood- aat haar maar beperkte middelen t°r haar garderobe 'oestond. "et was werkelijk niet altijd even prettig. Hoe vorstelijk had haar niet Het belangrijke geldstuk. Den volgenden morgen trekken Duitsche soldaten het lijk uit het prik keldraad. Onophoudelijk gelukt het aan spionnen om door te sluipen, doch deze is als slachtoffer van zijn beroep gevallen Na eenigen tijd kruipen van den an deren kant twee mannen naderbij en beginnen op den grond te zoeken. Na uren vinden zij het gewenschte. Een oude leeren beurs, open, de geldstuk ken liggen in de nabijheid. De zoekers verzamelen enkele franken, enkele marken en een afgesleten 5 francstuk. Dienzelfden avond vult de Engelsche agent in Rotterdam Alfred Meunier op zijn doodenlijst in. Zijn familie moet voorzichtig woi'den voorbereid. Het 5-fi-ancstuk ligt voor den agent, open- gevijld, hol. De boodschap, die het be vatte is reeds op weg naar het hoofd kwartier van het vijfde Engelsche leger. Het was maar een klein briefje, met aanteekeningen over verschillen de detaillons, die de Duitschers tegen de Engelschen in het veld hadden ge- stuurd. Sir Herbert Gouch, de bevelhebber van de vijfde divisie, wist, wat dat te beteekenerï had. Zijn leger wachtte op den Duitschen aanval, die zooa's men weet, onverwacht moest komen. Ieder bericht over den vijand was goud en bloed waai-dHet leven van een spion achtte men van geringe waarde vergeleken met dat der duizenden, die hen had moeten opofferen, wan neer men door een doorbraak de vij andelijke krachten had moeten taxee- ren Een kleine Duitsche krant. Het bericht in de munt was slechts een van de vele waarmee de Engelsche spionnagedienst in den oorlogstijd het Engelsche front verzorgde. Sir Herbert kreeg tegelijk met de munt een Duit sche krant uit het zwarte Woud. Een arme moeder gaf daarin kennis van den dood van haar zoon, die in de na bijheid der vijfde Engelsche divisie was gesneuveld. De arme jongen had nog even voor zijn dood een eervol schrijven van zijn generaal ontvangen. Dit was afkomstig van generaal Hu tier, den overwinnaar van Riga. De Engelsche spionnagedienst in Zwitser land had het blad ontdekt en naar het hoofdkwartier opgezonden. De Engel sche generaal kon hieruit snel een conclusie trekken: Hutier binnen zijn bereik? De Duitsche troepen van het Russische front naar het Westen ge trokken? De opheldering van beide de avondjapon gekleed, de creatie, die men „La Reine Iris" had gedoopt. Zij had er een persoonlijke eer in gesteld de japon aan de clientèle te toonen en zooals zij haar droeg, was het een droom van zacht paars cn schuimend wit. „La Reine Iris" was tenslotte in handen gevallen van een parvemi-ach- tige dame, die bovendien geen figuur had. Vera had het gevoel gehad of haar een waardevol eigendom was af genomen. Met langzaam, wat wiegenden pas liep ze naar de toonkamers, bet was een van de gewoonten die ze zich in haar werkkring eigen had gemaakt. De snelle, alziende blik in den smallen wandspiegel was een tweede. Een derde gewoonte was haar tact tegenover mannen. Wat dan in hoofd zaak beteekende, de echtgenooten van haar cliënten. Er was werkelijk een buitengewoon geduld en zeer veel fijn gevoel voor noodig, om alle uitnoodi- gingen te behandelen en te kiezen: af slaan, aannemen. Al die verschillende soorten man nen, die haar vroegen te gaan tea-en, die haar uitnoodigden voor soupers, schouwburgen. Dat alles vroeg de volle aandacht. Vera beschouwde deze din vragen was van zeer groot belang. De generaal verzocht om versterkingen. De geschiedenis is bekend. De gene raal kreeg geen versterkingen; de Duit schers braken door de Engelsche linies en bereidden het Engelsche leger de grootste nederlaag, die zij ooit heeft geleden. Het holle frankstuk en de Duitsche krant zijn kort geleden in Londen ten toongesteld. Vliegtuigen veroveren post duiven. Men stapt in Londen in een trein van de Picadilly-lijn, rijdt tot South Kansington en stapt daar uit. Binnen i enkele minuten staat men voor het imposante Imperial gebouw. Op de eerste vei'dieping van dit gebouw heeft het krijgsmuseum een merkwaar dige tentoonstelling geopend. De En gelsche berichtendienst exposeert en ook de geheime afdeelingen van dezen dienst vullen de vitrines. Het gx-ootste gedeelte van deze ten toonstelling wordt wel ingenomen door de „Intelligence Service", den berich tendienst, foto's-plannen en kaarten bedekken de tafels. Een reuzenkaart, van veertien meter lengte omvat het geheele Engelsche loopgraverssysteem van het Westfront, volgens den stand van Maart 1918. Een andere kaart be vat de aanteekeningen van alle plaat sen, waar de berichtenoverbrenging plaats had door middel van legerhon- den en postduiven. Eveneens voor de spionnage. Door de spionnagedienst werden door middel van vliegtuigen duivenkorven, bevestigd aan parachu- te's achter de Duitsche linies uitgewor pen. De vinders moesten de dieren met berichten belasten en dan naar Enge land terugsturen. Spannende geschiedenissen van deze wijze van berichtgeving zijn bekend. Een Fransch schoolschrift bevat de stellingen der Duitschers voor La Bassé door twee kleine meisjes geteekend en in den schooltasch op den vlucht naar Holland meegenomen en door de leger- consul bij toeval in handen gekomen. Postzegels als oorlogsschepen. De Engelsche spionnagedienst houdt op deze tentoonstelling niets achter baks. De tentoongestelde correspon dentie van een Deen in Berlijn met een vriend in Kopenhagen schijnt vol maakt onschuldig te zijn. Beiden waren postzegelverzamelaars -en verzonden elkaar regelmatig in hun brieven bij zondere exemplaren. In werkelijkheid waren beiden agenten van de Engel sche admiraliteit. De in iederen brief overgezonden zegels, stelden Duitsche oorlogssche pen voor wier aantal en plaats van verblijf volgens 'n ingewikkeld systeem op deze manier werd medegedeeld... De tentoonstelling vertoont niet alleen de true's van Engelsche doch tevens van Duitsche spionnen. Naast de tro- feën der Engelsche spionnage, troonen die der Duitsche, welke den Duitschen agenten werden afgenomen. Zeepen en parfums, medicamenten, versierselen, barnsteen pijpen met berictiten op de een of andere manier verwerkt. Stuk ken lirinengoed met ingenaaide brieven alles ligt daar in de glazen kasten Overal geheime dienst. De Engelsche marine bezat tot 1887 geen berichtendienst. De autonomie van de Engelsche vloot boven alle an dere vloten was de aanleiding tot deze nalatigheid. De marine-spionnage werkte vooral later vanuit Holland en Noorsche staten. O wee, het regent! Wanneer we volop in den zomer zijn en de vacanties zijn begonnen, vinden we min of meer, dat daaraan ten nauw ste verbonden is ons goed recht en mooi, zonnig weer en zijn we geneigd iedere regendag, die gedurende dien j tijd ons komt overvallen, als een ver- loren dag te beschouwen; dan vindt men een dergelijke onderbreking van de zonnige dagen verschrikkelijk! En het telexxrstellende: „O wee, het regent" wordt soms een ware jammerkreet, vooral wanneer het een aaneenschake ling van regendagen wordt. We moeten deze regen-periode met geduld door zien te komen, jammeren De zuinige Schotten. De pensionhouder: „En dit hier is de douche-inrichting". gen als een van de dikwijls lastige ge beurlijkheden, die haar werkkring mee bracht. Ze was een wilskrachtig, levenslustig meisje, dat in de drie laatste jaren veel 'had geleerd. Ze hield er misschien moderne opvattingen op na. Ze accep teerde menigmaal invitaties, die haar prettig toeschenen. En ze deed dat hoewel ze wist, dat Charles het niet prettig vond. Ze hield van Charles en na langen of korten tijd zou ze met hem trouwen. Maar op het oogenblik was zijn betrekking op de bank nog van dien aard, dat ze maar twee keer in de week samen uit konden gaan. Vera vond dat niet erg, maar Charles moest dan ook begrijpen, dat ze de kans om wat meer te zien zonder eenige verplichting, niet voorbij liet gaan. Na iedere keer vertelde ze Char les hoe het geweest was. Ze verzweeg niets. Er viel eenvoudig niets te ver zwijgen. Charles was de eenige man, waarvan ze hield, bijna de eenige waarvan ze ooit gehouden had. Bijna. De vorige telde eigenlijk niet mee. Of toch wel? Af en toe dacht ze nog wel eens terug aan den tijd, toen ze achttien was. Dat was vooral als ze de foto zag uit dien tijd, een klein meisje, dat een breeden zomerhoed dxoeg met bloemen. Het was vooral die groote, witte hoed ge weest, had Reggy later verteld, die hem opmerkzaam had gemaakt Had ze den hoed maar niet gedra gen, dan was haar veel verdriet ge spaard gebleven. Maar ook veel ge luk! Neen ze had die maanden toch ook niet willen missen eigenlijk. Ze behoor den toch tot de mooiste herinneringen. Een kort geluk, snel opengebloeid en even snel weer voorbij Dide maanden lang weelde, uitgaan, lange autotochten, lange gesprekken, theaters, dancings, wandelingen langs een verlaten strand. En altijd Reggy's vriendelijke, wat vermoeide stem. Tot het wreede slot van dezen inooien droom, Reggy's woorden, moeilijk, bijna verontschuldigend. „Dit moet eindigen, Verry. Ik heb thuis geen leven meer, je bent niet van onzen stand, zeggen ze. En dan, ik ben geen man voor het huwelijk, Verry. Ik voel me er nog veel te jong voor. Later misschien, later. Als ik ooit trouw, dan met een vrouw, waarvan ik zeker weet haar nooit ontrouw te zullen zijn."

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7