verkoopt uit DE ONZICHTBARE HAND. De strijd om de schatten van Eric de Roode's land. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht r7000. EERSTE BLAD DINSDAG 11 AUGUSTUS 1931. 59ste JAARGANG Het referendum in Pruisen mislukt. - Hen rustig ver loop van de stemming. - Het bezoek van de Duitsche ministers aan Rome. - Verlaging der Amerikaansche marinebegrooting. fbr©8f slles FEUILLETON Het Deensche driejarenplan. GOUÜArtST Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringeuen Texel f 1.65; binnen land f 2.Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.: 5 Losse nos. 4 ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4 ct. Het referendum in Pruisen is mislukt en dus zal de Pruisische landdag niet wer den ontbonden. Dagen van spanning zijn aan de stemming voorafgegaan en niet zonder vrees zag men den dag van Zondag tegemoet. Het gezond verstand heeft ge lukkig gezegevierd en de gevolgen, die van een ontbinding van den Landdag wa ren te verwachten, zijn afgewend. Bijna 37 pet van de kiezers hadden hun stem ten «mnste van een ontbinding uitgebracht. „Over het algemeen is de verkiezings dag in geheel Pruisen rustig verloopen", schrijft „De Telegrajaf". Slechts uit Ber lijn, Breslau, en Halle wordt een betrekke lijk gering aantal arrestaties gemeld. Mee- rendeels waren deze het gevolg van kleine overtredingen, zooals pogingen tot het vormen van optochten, het in brand ste ken van reclamezuilen, etc. Wolff's verkiezingsdienst heeft van een aantal groote steden, waarvan de eindre sultaten reeds bekend zijn, de procents- gewiize deelneming aan het referendum uitgerekend, hetgeen een zeer interessant resultaat oplevert. Van de betrokken groote steden staat Remscheid met het aantal „Ja"-stemmen bovenaan, namelijk 56.8 Daarpp volgt Halle met 54.3 (hier ontbreken eenwei nog zes kiesdistricten), waarna Mühiheim- Ruhr met 48.6 de derde plaats inneemt. Vervolgens komen Erfurt met 46.5, Kiel met 41.5, Duisburg-Hamborn met 39.6, Bochum met 37.8, Oberhausen met 36.2, Altona met 32.5, Krefeld-Uerdingen met 31.6 en ten slotte Münster in Westfalen met 14.7 en Aken met 14.0 procent. Het Volk-sentschied was het gevolg van een „Volksbegehren". De republikein- sche grondwet heeft deze beide instellin gen ingevoerd. De „N. Rott. Crt." schrijft erover: Het Volksentschied kan een gevolg zijn van oneenigïieid tusschen de hoogste con- stitutioneele instanties in de regeering, of zooals nu, van een aanvraag, die uit de geregeerde menigte is voortgekomen. Die aanvraag, het „Volksbegehren", kan strekken tot het nemen van wetgevende maatregelen; dan is daarvoor de steun van een twinstigste der stemgerechtigden noo- dig; ook kan zij een herziening van de grondwet of een ontbinding van den Land dag ten doel hebben. Dan moet de aan vraag worden gesteld door een vijfde der stemgerechtigden. Dit zijn, de bepalingen voor Pruisen. Zij zijn meer of minder ver schillend voor het Rijk en voor de andere afzonderlijke staten. Het bezoek van Rrüning en Curtius aan Rome behoort weer tot het verleden. De ministers zijn weer naar Berlijn terugge keerd, met de belofte, dat Mussolini hen met een tegenbezoek zal vereeren. De be sprekingen tusschen de staatslieden in Rome zijn zeer vriendschappelijk gevoerd en Mussolini is dan ook wel diep door drongen van het ernstige van de crisis in Duitsöhland, maar is ook geneigd om te helpen. Wij laten hieronder een en ander ijlt de redevoeringen van den Italiaan- schen minister-president volgen: In dit voor Duitschland zoo moeilijke oogeniblik, dat ook moeilijk is voor alle andere landen der wereld, vind't gij In Italië begrip van de noodzaken, die uit dezen toestand voortvloeien en van. de verplichtingen, dje ieder afzonderlijk in het belang van allen heeft. JAAP SNOR ook wollen Badpakken f 3.50 per stuk. ZUIDSTRAAT 19. Let op den gelen winkel. Voor Texel: Wed. SCHUMAKER. Een avontuur van den Paryschen Mees ter-Detective Mare Mlchel. ^aar het Fransch van SYLVAIN RENARD. (Nadruk verboden.) (Slot). Dat is eigenlijk alles wat- valt. De oude de Martignac vei;^llen voor zoover ik beb kunnen vtst^n 18 niet krankzinnig in den gewo,^en pruikelijken zin van het woord. Bi' i iemand met een aangeboren nerveuzen aanleg en in den loop der jaren i8 hij steeds zwaarmoediger geworden het verdriet over den dood van zijn vrouw, heeft zijn melancholie waarschijnlijk in hooge mate verergerd. Zooals Paul ver telde, bracht zijn vader steeds uren ach tereen in de kapel door, geknield voor het ken ',r' en overpeinzing verzon- Marc Michel zweeg en leunde achter over in zijn stoel. „Maar nu heb je nog niet verteld, hoe je net geheim van dien gespleten post en f?1 ijres' van deze vernuftige dieven- 7® ontdekt hebt," opperde ik, me tevens Wt tolk makend van mijn drie vrienden, oie instemmend knikten bij mijn vraag. Vooral zijn wij er van overtuigd, dat een gemeenschappelijke en vriendschappelijke samenwerking van de regeeringen en vol keren er toe zal bijdragen om uit de moei lijkheden te komen en om allen een tijd perk van bloei en welstand te verzekeren. Het Italiaansche volk, dat met levendige sympathie de groote verrichtingen heeft erkend, die Duitschland op elk gebied van den mensehelijken arbeid bereikt heeft, is er zeker van, dat het Duitsche volk zijn weg met hernieuwde kracht verder zal gaan en in vol bewustzijn van de groote krachten, die het in zich bergt. Dat is niet slechts een wensch, het is een overtuiging, waarin ik gesterkt word door de verstandige en energieke activi teit, die uwe excellenties ontwikkelen ten einde het Duitsche volk weer in die gun stige omstandigheden te voeren en te lei den naar die toekomst, die het verdient. Mussolini heeft aan de Duitsche ver slaggevers de volgende verklaring in de Duitsche taal afgelegd: Het heeft mij bizonder verheugd, dat ik in staat gesteld ben persoonlijk met de heeren Briining en Curtius kennis te ma ken, en nog meer heeft het mij verheugd bij de uitvoerige besprekingen, die ik met de heeren gehad heb te kunnen vaststel len, dat beide heeren vast besloten zijn met geestkracht de kwalen, waaraan hun land lijdt, te bestrijden en het geloof van een volk in een betere toekomst te her stellen. Ik wil gaarne nog eens door uw tus- schenkomst uiting geven aan mijn ver trouwen, dat het Duitsche volk op eigen kracht vertrouwen kan en ook vertrouwen moet. Uw volk heeft in den, loop der tijden dagen gekend, die zeker even hard waren als de huidige; hierbij dient echter opge merkt te worden, dat deze tijd op zichzelf nog niet zoo droevig is, doch droeviger schijnt dan hij is, omdat zij allerlei ver schijnselen teweeg roept, welke in hoofd zaak door moreele factoren en de steeds sterker blijkende onafhankeIijkheid(?) van de financieele wereld bepaald worden. De Duitsche ministers blijken ook zeer tevreden over het bezoek. Bii een slotontvangst van de Duitsche journalisten door Brüning en Curtius heeft de rijkskanselier nog eens de aan dacht gevestigd op het buitengewoon vriendschappelijke en openhartige karak ter van de besprekingen met den Italiaan- schen minister-president en den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken. Zonder terughouding zijn de toestand van Duitschland en Europa en de vraagstuk ken besproken, welke door de geweldige o economische crisis, die zonder weerga is, op allen drukken. De crisis is niet alleen van oeconomisohen aard, doch ook een crisis van vertrouwen, die aan psycholo gische factoren te wijten is. Zoolang Euro pa niet het volle vertrouwen in de toe komst herwonnen heeft en de mogelijk heid tot kapitaalvorming weer heeft be reikt, valt het vertrouwen niet te herstel len en het bedrijfsleven evenmin. Dit ver trouwen moet door de ontwapeningsconfe rentie worden, bereikt. Verlaging der Amerikaansche marine begrooting? De uit Washington ver spreide geruchten, dat de regeering der Ver. Staten twee vlootbouw-vacantiejaren zou willen voorstellen, worden van offi- cieele zijde gedementeerd. Het departe ment van staat verklaart, dat vóór het bij eenkomen der Genieefsche ontwapenings conferentie geen nieuwe ontwikkeling van de vlootbouwkwestie is te verwachten. Het departement van marine te Washing ton is voornemens de komende marine begrooting met 30 millioen dollar te ver minderen. Deze bezuiniging zal in de eer ste plaats worden bereikt door beperking van personeel en door het buiten dienst stellen van eenige verouderde schepen. NIEUW GEVAAR VOOR NANKING? Minder dan een week na haar overwin ning op Sji Ju sjan, die de nationale re geering van China uit een gevaar be vrijdde, staat zij aan een nieuwen aanval bloot, dezen keer van den kant van Jen Sji sjan, bekend als de „model-gouver neur van Sjansi. Men gelooft, dat hii sa menwerkt met Han Foe tsjoe, het hoofd van het provinciaal bestuur van Sjan- toeng, en dat het de bedoeling is de strijd krachten van Sjansi en Sjantoeng te ver eenigen in een aanval tegen de centrale regeering. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND- De tweede helft van Juli heeft aan de gewone vermindering van de werkloosheid in het begin van den zomer een einde ge maakt, doch de vrees, dat de crisis op de credietmarkt een snelle stijging van de werkloosheid tengevolge zou hebben, is niet bewaarheid. Het aantal werkloozen is met 20.000 toegenomen, wat op een totaal van 3.976.000 een beperkt getal is. Verle den jaar bedroeg de toeneming in de 2de helft van Juli 50.000. Het aantal steun trekkende werkloozen is weer met onge veer 39.000 verminderd en bedraagt nu ongeveer 1.205.000. Het aantal crisissteun- trekkenden is natuurlijk betrekkelijk sterk gestegen, en wel met ongeveer 57.000, zoo dat het nu 1.027.000 bedraagt. In Silezië, Brandenburg en Pommeren is de werk loosheid nog verminderd, in hoofdzaak door de behoeften aan werkkrachten in den landbouw. In West- en Zuidwest- Duitschland is de toestand onveranderd gebleven. Intusschen had toch de graan oogst minder behoefte aan arbeidskrach ten dan verleden jaar. Voorts toonden alle groepen een vermindering aan werkgele genheid, enkele speciale groepen, zooals weverij en breïerij, enkele branches in den levensmiddelen- en genotmiddelen handel en lijnwerk hij de spoorwegen uit gezonderd. (Van onzen arctischen medewerker). „O, dat", antwoordde Mare tusschen een serie heftige trekken aan zijn pijp door „ja ik kwam op het idee toen ik de vergrootingen van de foto's vergeleek de eene die ik overdag genomen had, en de bliksemopname. De daglichWoto toon de een dikkeren linkerpost van de opening in het koorhek, dan mijn opmane van dien nacht. Dat bracht mij op een spoor.ik kreeg een vermoeden, dat er wel eens een zuiver mechanische truc ach ter die heele geschiedenis kon zitten en dat op stuk van zaken niets geheimzinnigs of bovennatuurlijks in het spel was zoo als ik van den aanvang af eigenlijk had gedacht- Maar het was allemaal zóó myste rieus en luguber en ik kreeg zoo weinig houvast voor een bewijs, dat ik ook een beetje door de griezelkoorts van de heele omgeving werd aangestoken. Welnu, toen mijn argwaan eenmaal gewekt was door et verseliil in dikte van den post op de l,„i t°t°'s, ging ik in die richting aan zoo moeilijk.» 611 t06n W3S de r6St niet wiï'|Thh;Sy'le? baakjes," vervolgde hij, ter- mantel hen n fn naar den schoorsteen- interesseeren"om d 3111116 waarschijnlijk miei csseeren om den „grimmigen Dolk" met je eigen oogen te zien, Paul de Mar- tignac was zoo vriendelijk hem mij cadeau te geven als een klein souvenir aan het avontuur, dat mij naar hun kasteel had gebracht." Het sinistere wapen ging van han I tot hand en terwijl wij het elk op onze beurt aandachtig bekeken, stond Mare Miehei geklik betreft", antwoordde Mare be Het onrecht van 1814. De oude Noorsche Vikingkolonies in Groenland, door Eric de Roode even voor het jaar 1666 gesticht, waren ten doode opgeschreven en gingen voor het moeder land verloren toen tegen het einde der vijftiende eeuw het steeds zeldzamer con tact tusschen kolonie en moederland voor goed werd verbroken. Maar in Noor wegen zelf bleef de herinnering aan het land ver weg over de zee leven en nadat de walvischvaarders der zeventiende eeuw Groenland hadden teruggevonden, sprak deze sterker dan ooit te voren. Na meerdere vergeefsche pogingen, door an deren voor hem gedaan, vond de Noor sche zendeling Hans Egede die de Es- kimos met zijn woord en zijn stok tot het christendom zou bekeeren de puin- hoopen der oude nederzettingen aan de Westkust terug. Zonder eenige hup van den Deensch-Noorschen koning, te Ko penhagen resideerend, slaagde hij er in de Noorsche kolonie, zij het dan op de be scheiden schaal van een handelsfactorij, te doen herleven. Ter vermijding van misver stand: Hans Egede zelf zocht geen winst, maar slechts de mogelijkheid om voor de Eskimos, die nog in het steenen of liever het beenen tijdperk leefden, betere be staansmogelijkheden te scheppen. De kooplieden, die hij riep en vooral die na hen kwamen, hadden, helaas, geheel an dere idealen. Wat de Eskimos aan den lijve bitterlijk hebben ondervonden. Februari 1723 gaf de Deensch-Noor- sche koning een charter aan een Bergen- sche handelmaatschappij, waardoor deze het monopolie kreeg van den handel met: Groenland, dat behoort tot ons koninkrijk Noorwegenl In 1814 werd Frederik de zesde, koning van Denemarken en Noorwegen, als bondgenoot van Napoleon de vrede van Kiel opgelegd. Geboren Deen, behield hij Denemarken, maar werd gedwongen Noorwegen aan Zweden af te staan. Hij slaagde er echter in te doen opnemen in de acte van afstand, dat Groenland, IJs land en de Faröer niet in den afstand wa ren begrepen. Nooit heeft het Noorsche volk de sou- vereiniteitsoverdracht over een geheel volk aan een vreemd koninkrijk erkend. Binnen drie maanden hadden de Noren een eigen grondwet en de vereeniging met Zweden i kreeg slechts het karakter van een perso- neele unie, die in onze dagen in gemeen schappelijk overleg werd ontbonden. Nooit heeft het Noorsche volk het recht erkend van Frederik den zesden, om de door de Noren gekoloniseerde landen de Faröer, IJsland en Groenland voor zich te behouden en onder Denemarken te brengen. De ontbinding der unie van 1665 kon volgens Noorsche en internationale rechtsopvatting nooit gepaard gaan met de overdracht van stukken Noorsch ge bied aan Denemarken. Juist deze voorgeschiedenis maakt het volkomen verklaarbaar, dat het Noorsche volk er zich zoo eensgezind tegen verzet, dat de Denen hun gezag ook nog over de niet gekoloniseerde gedeelten van Groenland zouden uitbreiden. Uit den aard der zaak spreekt het handelsverdrag, dat in 1826 tusschen Noorwegen en De nemarken werd gesloten over Groenland als over een Deensche kolonie, wat echter vanzelfsprekend slechts voortvloeit uit den feitelijken toestand en geen speciale er kenning of prijsgeving van historische rechten inhoudt. Van grooter belang is de regeling over de verdeeling der nationale schuld tus schen de beide landen in 1819, waarbij beide partijen afstand doen van alle vroe gere rechten ten opzichte van elkaar. Hierin vindt Denemarken natuurlijk een zeer sterken ondergrond om te kunnen zeggen, dat Noorwegen daarmee voor goed afzag van alle rechten op Groen land. Er waren vroeger dan ook wel No ren, die dit erkennen wilden, maar op het oogenblik weten de Noren maar al te goed dat de conventie door een zwak en alleen staand Noorwegen geteekend werd onder den druk der groote mogendheden. Het onrecht van 1814 wordt in Noor wegen nog steeds zeer diep gevoeld en naast de juridische en zakelijke argumen ten spreken alle gevoelsargumenten ten gunste van de Noorsche rechten op Groenland. Deensche rechten- De Noorsche kolonies, die in 1814 in Deensche handen overgingen, strekten zich uit van den 60sten tot den 73sten graad Noorderbreedte uitsluitend aan de Westkust. Eerst in 1894 stichtte de Deensche re geering te Angmagssalik 65 gr. 3 min. aan de Oostkust een Eskimoreservaat (ons Nederlanders toegewezen als mag in een aschbak gelegd en nu zijn ver haal ten einde was weer troost en toe verlaat gezocht bij zijn eeuwigdurende sigaretten. Toen de dolk weer bij hem terug was gekomen en hij hem op zijn plaats op den schoorsteenmantel terug had gelegd, ging hij voort: „Paul en ik hebben de hinderlaag bui ten werking gesteld, het familiespook van Ohateau Martignac is voor altijd onscha delijk gemaakt. De oude André gaat goed vooruit, die krabbelt er wel weer bovenop; ik heb den dolk; dus er kan verder ge voeglijk over de heele historie gezwegen worden. Maar dat neemt niet weg dat de kapel haar gevaarlijke reputatie wel ten eeuwigen dage zal houden. Een uitnemen de plaats om kostbaarheden of gelds waarden te deponeeren! „Toch z;jn er nog een paar dingen, die je niet hebt opgehelderd," merkte Lebrun op. „Wat is volgens jou de oorzaak van de metaalgeluiden, die je hoorde terwijl je 's nachts in de kapel was? En verder: geloof je, dat die zachte, sluipende voet stappen werkelijkheid waren of alleen inbeelding.een gevolg van de zenuw spanning, waarin je verkeerde?" „Ik zou het niet met zekerheid kunnen zeggen; tenminste niet wat dat metalen geklik betreft," antwoordde Mare be dachtzaam- „Ik heb me er danig het hoofd over gebroken, maar geen volko men bevredigende verklaring kunnen vinden. Ik zou me kunnen voorstellen, dat de pal, waarmee de halve stijl in de -uitholling van den vloer werd vastgehou den, een paar enkele millimeters ver sprongen is, of dat de veer, die hem aan rukte, zich met een schokkende beweging l wat ontspannen heeft. Een sterk gespan nen veer doet dat wel eens vaker, het is j een volkomen natuurlijk verschijnsel, al i kun je de oorzaak niet steeds direct aan- j wijzen- Een dergelijk geluid, hoe zwak op zichzelf ook, klinkt hol en plant zichzelf I voort als een soort echo in een leege ruimte, vooral midden in den nacht, als I het absoluut stil is enje geest door allerlei factoren ingesteld op „griezelen", I vergeet vooral de laatste factor niet. Mare Michel zweeg even, een vaag lachje speelde over zijn lippen bij de her innering aan zijn wanhopigen angst in dien luguberen nacht. We knikten begrijpend en Mare ver volgde: „De oorzaak van het geluid is in elk geval doodnatuurlijk geweest.... en on der normale omstandigheden zou ik het misschien niet eens gehoord hebben. Ten slotte.ik geef toe dat het wel heele- 1 maal inbeelding kan zijn geweest, vooral die sluipende voetstappen, als die ten minste niet de weerkaatsing waren van J dat geklik, maar voor mij waren die ge luiden overigens werkelijk genoeg, dat verzeker ik jullie. De mogelijkheid be staat óók nog, dat vergat ik nog te zeg gen, dat een van de pooten van het sta tief van mijn camera, op het gladde mar mer een paar centimeter is weggegleden, wat natuurlijk een schurend geluid gaf. Het gevolg daarvan kan geweest zijn dat de dop van de lens, die ik op het plankje netisch station voor het 2de Internatio nale Pool jaar 193233) en pas in 1905 bracht het zijn koloniale invloedssfeer aan de Westkust omhoog tot 74 gr. 30 min. Noorderbreedte. Meer dan 90 procent van Groenland is nooit door eenige natie, ook niet door De nemarken, daadwerkelijk in bezit geno men. Zoo bijv. het geheele met landijs bedekte binnenland, het Noordelijkste deel van de Westkust en de lange Oostkust, behalve dan Angmagssalik. Zoodat de niet-Denen al deze gedeelten wenschen te beschouwen als „Terra-Nullius" Nie mandsland wanneer dat in hun kraam te pas komt. Toen in 1916 de Deenen onder zachten dwang de Deensche kolonies in West- Indië aan- Amerika moesten verkoopen, was Amerika, dat geen belangen had in Groenland, wel zoo vriendelijk te ver klaren, dat Amerika geen bezwaren had tegen het feit, wanneer Denemarken zijn politieken en economischen invloed tot ge heel Groenland zou uitbreiden. Sinsdien hebben meerdere landen het Amerikaan sche voorbeeld gevolgd, natuurlijk Enge land en Noorwegen niet, en wel, omdat vooral het laatste zeer groote belangen aan de Oostkust heeft: Engeland ook, maar meer juridische dan feitelijke. Zeer begrijpelijk is altijd het Deen sche streven geweest om de volstrekte souvereiniteit over geheel Groenland te verkrijgen door wat Denemarken zelf als Niemandsland behandeld had van status te doen veranderen naarmate dat Niemandsland belangen begon te ver tegenwoordigen. In 1919 scheen het dat de Noren hun rechten prijs zouden ge ven, doordat de toenmalige Noorsche minister in een persoonlijk onderhoud met zijn Deenschen collega meedeelde, dat Noorwegen zich niet zou verzetten tegen de Deensche wenschen. Kopenhagen ver gat echter het ijzer te smeden toen het nog heet was. want het deed eerst in '21 de noodige stappen. In Noorwegen was inmiddels een sterke oppositie ontstaan, dank zij het optreden der Groenland- vïsschers en -pelsjagers, die voor alles bang waren dat de Denen de Oostkust zouden sluiten, zooals zij Groenland over al elders gedaan hadden en ook daar het Deensche handelsmonopolie zouden gaan toepassen. Dat dit niet op baatzucht ge baseerd is, maar slechts het belang der Es kimos beoogt, deed voor deze Noorsche belanghebbenden natuurlijk niets ter zake. Daarom deelde de Noorsche regeering aan Kopenhagen mee, dat Noorwegen geen afstand kon doen van de visch- en jachtrechten tot op dat oogenblik door de Noren op Groenland en de wateren daar om uitgeoefend. Dit weerhield Denemar ken niet om toch voor geheel Groenland het monopoliesysteem af te kondigen. Op de Noren maakte zulks een zeer onaan- genamen indruk tal van Noorsche pels jagers overwinteren regelmatig op de Oostkust, zeehonden en walrusjagers vin den hun brood op het kustijs ervan zalm-, kabeljauw- en heilbotvisschers vis- schen er zeer druk. De Denen hadden op de Oostkust buiten de Eskimo-enclave die hun geld kost inplaats van opbrengt feitelijk geen belangen de Noren haal den en halen er millioenen kronen van daan. Zoodat belangen en werkelijke of vermeende rechten wel zeer uit elkaar liepen. Ook op de Westkust, buiten de territoriale wateren visschen de Noren zeer druk. Na veel wrijving kwam men in Juni van het statief had neergelegd, op den grond gevallen en verder gerold is, wat vanzelf ook in de onheilspellende beklem mende stilte, een reeks van sinistere echo's heeft teweeggebracht, die me dan in mijn zenuwspanning die sluipende voetstappen hebben gesuggereerd. Of dit werkelijk zoo is, heb ik, zooals jullie be grijpt, niet kunnen vaststellen, omdat ik later in mijn overhaaste vlucht de camera met statief en al ondersteboven gebon jourd heb!" Thans kwam Dumoulin met een vraag. „Hoe is het mogelijk dat de dolk op zijn plaats boven het altaar hing, toen je dien nacht de eerste maal de kapel in specteerde. Hoe kon hij daar zijn, als hij op datzelfde oogenblik in het mechanisme van de hinderlaag vastzat en dus in de sleuf van den vloer verborgen lag?" „Dat was een vergissing van mij," er kende Mare Michel. „De dolk kan zich op dat oogenblik onmogelijk in de scheede boven het altaar bevonden hebben 1924 tot een compromis, waarbij beide partijen zich aan de Oostkust alle rechten voorbehielden, maar waardoor desniette min de Noren daar ter plaatse konden blijven visschen en jagen. Het drie-jaren-plan. Bij het Oostkustcompromis van '24 ver klaarden de Noren met nadruk, dat als de Oostkust, die Noorwegen goeddeels als Niemandsland beschouwde, onder eenige souvereiniteit geplaatst zou worden, dit de Noorsche moest zijn. In 1925 werden de Noren onaangenaam getroffen door het feit, dat Denemarken eerst met Engeland en daarna met Frankrijk een tractaat sloot, waardoor deze landen voor Oost- Groenland de positie van meest begun stigde kregen. Direct waarschuwde Noor wegen deze landen, dat het de souvereini teit van Denemarken over geheel Groen land onmogelijk kon erkennen. Gelukkig bleef alles bij het oude en hadden er door de afwezigheid der Denen nooit incidenten plaats tusschen Noorsche en Deensche visschers of jagers. Maar in 1930 liep de zaak mis. doordat de Denen een wetenschappelijke expeditie naar de Oostkust zonden. Deze zou twee basis kampen betrekken en deze door voedsel- depots op telkens een dagmarsch afstand verbinden. Vijftien geleerde specialisten waren van de partij en de expeditie had ook de mogelijkheid te onderzoeken van Eskimokolonisatie zooals na Angmags salik, waar men het overschot der Eskimos van de Oostkust had samengebracht, ook te Scoresby Sont niet zonder succes was geschied. De Deensche expeditieleider Lauge Koch kreeg een magistraatsaanstelling, waardoor alle Oostkustbewoners De-» nen, Eskimos en ook de Noren, onder zijn jurisdictie vielen. In drie jaar tijds zou de expeditie de heele Oostkust in de kaart brengen en alle maatregelen voor de ont wikkeling ervan nemen of voorstellen. Begrijpelijkerwijze sloeg de Noren voor dit Deensche Driejarenplan den schrik in de beenen. Vooral de aan Lauge Koch verleende volmachten waren voor hen vol strekt onaannemelijk elk jaar overwin teren op de Oostkust zeker een tachtigtal Noorsche vallenzetters, welke dus onder Deensch gezag zouden komen. Evenzoo het Noorsche zomerradiostation te Myg- butten, dat de robbenjagers en visschers dagelijks waarschuwingsberichten geeft. Het is de beide regeeringen niet mogen gelukken tot overeenstemming te komen. De Noren, die ook een expeditie ter plaatse hadden, waarvan de leider Adolf Hoel eveneens jurisdictie had doch uit sluitend over de Noren. boden aan deze jurisdictie in te trekken, wanneer de Denen dit met die van Lauge Koch deden. Dit voorstel werd niet aangenomen. In middels heeft de Noorsche expeditie de "V r* y/MSA Voor slechte spijsver tering en verstopping zijn Poster's Maagpil- len het middel bij uit nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een flacon bij de hand. Alom otrkrijgbaar f 0.65 p. flacon. FOSWsMAAGPIUE# ofschoon ik dacht dat dit het geval was. De scheede heeft, zooals jullie immers gezien hebt, een kruisvorm, evenals de dolk zelf, zoodat het bij oppervlakkige beschouwing niet te zien is, of het wapen er wèl of niet in zit- De top van het ge vest steekt niet meer dan een paar cen timeter boven het verlengstuk van de scheede uit. Dien Zondagavond, toen de oude André in de hinderlaag liep, had tijdens den dienst ook niemand opge merkt dat de dolk niet in de scheede zat." „En evenmin dat de linkerpost in het koorhek maar de helft van zijn gewone dikte had," vulde ik aan- „Dat moet im mers het geval zijn, als het mechanisme in werking gezet was." „Ongetwijfeld," bevestigde Mare, „Maar het is een natuurlijk verschijnsel, dat dergelijke betrekkelijke kleinigheden iedereen ontgaan, die geen speciale reden heeft om er aandacht aan te schenken. Zoo iemand was er dien Zondagavond in de kapel niet, terwijl ik, die mijn geest tot het uiterste gespannen had, om het mysterie op te lossen, de bijzonderheid van dien stijl opmerkte, toen ik dio twee foto's vergeleek. Het is tot den Pastoor en Paul de Martignac dat André het niet gezien heeft spreekt vanzelf ia hun ontsteltenis evenmin doorgedrongen dat de halve stijl terugsprong, op het moment, dat de „geheimzinninge ha nel den dolkstoot toebracht! De oude Mon sieur Charles zal het natuurlijk wel ge zien hebben, maar die had goede ("eden om er anderen niet op attent te maken Mare Michel wierp een eindje sigaret in den haard engeeuwde, uit den grond van zijn hartl We kenden dat tee- ken van vermoeidheid na een zenuw- sloopende „campagne" en het relaas daar van aan ons vieren en namen den niet uitgesproken, maar uitgegeeuwden wenk ter harte. Een kwartiertje later wachtten we in het station van Suresnes op een laten trein naar Parijs. EINDE.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1