MAHLER-BESSE&G* BORDEAUX WIJNHANDELAREN WHISKY J0HNNIE WALKER ZOMERPRIJZEN VAN ZATERBAG 15 AUGUSTUS 1931 DERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS apotheken. koninginnedag. Feest in de parochie van de H. H. Petros en Paulus. De tocht in den sneeuwstorm. AGENTSCHAP DEN HELDER KONUN SPOORSTRAAT 122 wieraanvoer. zwemclub „de frissche morgen". kinderzanguitvoering. PREDIKBEURTEN TEXEL. PROFITEERT van onze LAGE Anthraciet vanaf f 1.50 Fa. H. BOOIJ ZOON, van Zon- en Maan -H*raanQ van OP #;Vd v.n hooBw,ter (Texel). Zomertijd. Zon Maan op: ond.: op 9.04 21.28 6.42 10.34 21.41 12.04 21.66 13.34 28.12 16.02 22.35 16.26 23.08 Hoogwater Aug Z 1« M 17 D 18 W 19 D 20 V 21 Z 22 17.38 23.56 5.43 5.44 6.45 5.47 5.49 5.51 ond: sm. nam 20.23 11.23 11.44 20.21 12 05 12.26 20.19 12.48 1.— 20.17 1.09 1.31 20.15 1.53 3.17 20.13 2.43 3.11 20.11 3.44 4 23 Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Zaterdag 15 Aug20.56 uur. Zondag 16 20.53 Maandag 17 20.51 Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen alleen geopend: apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 1724 Augustus nacht- 5n Zondagsdienst waargenomen door H. Röotlieb, apotheker Binnenhaven, Zooals wij reeds met een enkel woord vermeld hebben bevat het programma voor den komenden Koninginnedag o.a. een autotocht voor ouden van dagen. De besturen der beide Oranjevereni gingen vragen reeds thans hiervoor de medewerking van onze plaatselijke auto bezitters, die voor dit sympathieke doel hun wagen op 31 dezer ongetwijfeld wel een paar uurtjes willen afstaan. Oude# van dagen, niet in een der tehuizen woonachtig, die willen deel nemen aan deze autotocht, waarover binnenkort nadere bijzonderheden zullen worden bekend gemaakt, kunnen zich ook nu al opgeven aan de heeren S. Coltof, Kanaalweg 155 en J. W. Biersteker, Prins Hendriklaan 19. 25-jarig priesterjubileum pastoor a. Koopman. In de parochie van de H.H. Petrus en Paulus heerscht heden en morgen een feestelijke stemming, tengevolge van het feit, dat de geestelijke herder dezer pa rochie, de Zeereerw. heer pastoor A. Koopman, zijn zilveren priesterjubileum viert. Ofschoon pastoor Koopman nog slechts korten tijd hier werkzaam is, n.1. van September 1930 af, staat hij bij zijn parochianen in buitengewoon hoog aan zien wegens zijn grooten eenvoud, zyn vroomheid en het geestelijk contact en medeleven met hen. Omtrent de feestelijkheden kunnen wij het volgende mededeelen: Hedenavond 7.15 arriveert de jubilaris, die de laatste dagen niet in zijn parochie vertoefde (het feestcomité kon anders niet ongestoord werken!) uit Alkmaar, vanwaar hij per auto wordt afgehaald door het pa rochiaal kerk- en armbestuur. Na de aan komst zal een plechtig lof worden opge dragen in de kerk, waarbij de eerw. pater C. Verhaar O.F.M. een toespraak zal hou den. Na afloop hiervan, te half negen brengt het muziekgezelschap „Winnubst" directeur de heer Schenkels, den jubilaris een serenade in den tuin der parochie. Ook zal bij deze gelegenheid het zang koor der Petrus- en Pauluskerk „Sint Caecilia", onder leiding van den direc teur-organist, A. J. Leewens, zich doen hoeren. Uitgevoerd zal dan worden de Priester- cantate, woorden van pastoor Weever z.g., muziek van A. J. Leewens. Zondagmorgen bestaat gelegenheid voor de geloovigen tijdens de missen van half acht en negen uur ter H. tafel aan te ziï- ten; te half elf zal dien dag een plechtige hoogmis worden opgedragen door d'èh jubilaris, met assistentie van verschillen de H.H. geestelijken. Bij den aanvang 4-st. Veni Oreator van J. A. Oremus. On der de H. Mis: le uitvoering der „Missa Om een stad van ondergang te redden. Doodsverachting en heldenmoed. (Bijzondere correspondentie). (Vervolg en slot v. Donderdag 13 Aug.) Een verstarde man komt binnen, j ^eri^0eraij Sc^een met alle krachten y6 IvLv"? e' bewoners van Srednje- f°rHe sfeed en ver{llnderen. De storm tierde steeds heviger, slingerde de honden tegen den grond torende sneeuwbergen op. zoodat de slede omviel, de honden hun evenwicht verloren en elkander woe dend beten. Met stijve armen moest de boodschapper, half blind van de jachten de sneeuw, de slede weer opzetten, de honden gerust stellen en de gebroken touwen weer samenknoopen. Sajmon Toeraw, aldus was de naam van den tweeden Jakoet, kwam in het volgende station Kerkala bijna geheel be vroren en wezenloos aan. De grootste helft zijner honden was onderweg omge komen. Waarschijnlijk zou geen enkele van hen in leven zijn gebleven, wanneer de aanvoerende hond niet met buitenge wone speurzin en bewonderenswaardige kracht had gewerkt. Ofschoon de ge- Festiva" van Jan Nieland, toonkunstenaar en organist van het Concertgebouw te Amsterdam, speciaal voor deze gelegen heid ingestudeerd. Na de H. Mis „Tantum ergo" van Henri Viotta en werderuitvoe- ring der cantate. De feestpredikatie zal worden gehouden door den Eerw. heer Boekei, heer-neef van den jubilaris. Om 2 uur Zondagmiddag heeft de aan bieding plaats aan den jubilaris van een compleet stel paramenten (dat is de ge borduurde onderkleeding welke de pries ters tijdens hun bediening dragen). Deze kleeding is geborduurd door dames uit de parochie en de aanbieding zal geschieden door den oudsten kerkmeester, den heer M. A. Kolster. Direct daarna zal receptie worden gehouden voor de deputaties van verschillende vereenigingen. Van half drie tot half vijf heeft dan algemeene re ceptie plaats. Met een plechtig danklol, opgeluisterd door verschillende liturgische gezangen en „Te Deum" van den Weeia- schen componist, Groeller, wordt te i uui deze dag besloten. Voor deze zeldzame gelegenheid het is niet zoo dikwijls voorgekomen, dat een priester een dergelijk jubileum in een der Heldersche parochieën heeft gevierd is de kerk geheel versierd. Deze versie ring die onder leiding staat van den heer Groenewegen, is uit den aard der zaak in overeenstemming met de plaats, waarvoor zij dient, eenvoudig gehouden en bestaat uit een versiering van roode geraniums, die over het geheele schip der kerk langs de balustrades zijn aangebracht. De bloe men <je heer Groenewegen noemde ons het duizelingwekkend getal van wel 1000 zulke potten, alle met bloemen van de zelfde kleur: een heele prestatie voor een bloemist om er zooveel te leveren! de bloemen zeggen wij, zijn geplaatst in een groene omraming en tusschen de ver schillende potten is levend groen aange bracht. Hierdoor wordt een eenvoudige, maar uiterst smaakvolle versiering ver kregen, die nog nader door tapijten, welke langs de wanden der kerk zijn opgehan gen, wordt geaccentueerd. Het altaar blijft geheel in witte kleur, met hier en daar het pauselijk geel. De plantversiering is uitgevoerd door het bloemenmagazijn „Corona", terwijl de firma Vroom Dreesmann belangeloos de vele tapijten, benoodigd voor de ver siering der wanden, heeft afgestaan. Het geheel staat, zooals wij reeds zeiden, on der leiding van den kunstzinnigen heer Groenewegen. Voor onze katholieke plaatsgenooten, ook voor hen, die niet tot deze parochie behooren, is het a.s. Zondag dus een be langrijke dag. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Wij hebben er indertijd in het kort reeds melding van gemaakt, de trans- porteolonne van de afdeeling Den Helder van het Ned. Roode Kruis heeft groote plannen. Het gebouwtje voor eerste hulp bij on gelukken, dat des zomers aan het strand staat, is in den loop der jaren ongeschikt geworden voor het doel, waaraan het moet beantwoorden. De behoefte heeft zich doen gevoelen aan een permament steenen gebouwtje, dat practisch, doch eenvoudig is ingericht. De teekeningen hiervoor zijn reeds ontwor pen. Voor de ten uitvoerlegging van dit plan is, evenals voor haast alle andere plan nen, geld noodig en zoodoende is er een commissie benoemd, om middelen te be ramen, dit bij elkaar te krijgen. Het begin zal heel spoedig worden ge maakt en wel op Zaterdag 22 en Zondag 23 Augustus, door middel van een speld jesdag. Reeds zijn een 6000-tal speldjes gearri veerd en als Maandag de 23ste zal zijn aangebroken, hoopt de commissie er niet een over te hebben. Aan de bevolking van Den Helder is het nu om deze hoop te verwezenlijken en wij twijfelen er ook niet aan, of dit zal gebeuren. Een ieder zal toch wel met het mooie werk van het Roode Kruis op de hoogte zijn en een ieder zal wel een familielid of kennis hebben, die in de paar jaar van het bestaan van de transportcolonne be langloos geholpen is. De commissie heeft zich voorgesteld om op Zaterdag 22 Augustus de speldjes in Den Helder ten verkoop aan te bieden en de eventueel overgeblevene den volgen den dag op het strand te Huisduinen. De officieel© toestemming van het gemeente bestuur is hiervoor reeds afgekomen. Wanneer de speldjes nu flink gekocht worden, dan bestaat de mogelijkheid, dat reeds het volgend jaar met den bouw van Vertegenwoordiger J. HOFSTRA Polderweg 42 Telefoon no. S31 Kelder Hoofdgracht 77 D. VAN DOK, Telefoon no. 526 het nieuwe gebouwje kan worden begon nen en wij wekken gaarne ieder op om zijn steentje bfj te dragen voor dit goede werk. Tot slot richt de commissie een oproep tot de dames, speciaal tot de jongedames, die zich voor den verkoop van de speldjes beschikbaar willen stellen. Zij, die zich hiervoor willen opgeven, kunnen dit doen bij den voorzitter der transportcolonne, den heer F. N. Winter, Molengracht 10, op Woensdagavond van 7 tot 9 uur. Onnoodig te zeggen dat deze op vele verkoopsters rekent. altijd je adres voor de boterham. TELEFOON 339 heele weg meters hoog met sneeuw be dekt was, wist de hond de sporen van maanden her, daar waar menschen of honden gepasseerd waren, te ontdekken. Aan hem is het dan ook te danken, dat de expeditie hier geen ontijdig einde nam. Eerst op den derden dag verscheen in Kerkala een wonderlijk span. Tien hon den sleepten moeizaam een slede voort, waarop het schijnbaar levenlooze lijf van een man lag. Sajmon Toeraw was echter niet dood, hij was bijna geheel bevroren en bewusteloos. Het had niet veel ge scheeld of hij was in den eeuwigen slaap verzonken. De toegesnelde Jakoeten be gonnen hem dadelijk op straat met sneeuw in te wrijven en gaven hem vervolgens een glas brandewijn te drinken, op tabaks blaren getrokken. Eindelijk ontwaakte hij. Zijn eerste woord was: Het pakket! Hij haalde het behoedzaam uit zijn pels en overhandigde het aan den oudste van het orp Een nieuwe wakkere gezel spande -ijn ronden in, nam voldoende brande wijn voor zichzelf en bevroren visch voor zijn honden mee en begon aan de derde etappe. In angstige afwachting. Het transport van het pakket geschied de onder de moeilijkste omstandigheden. De koude nam toe, de stormwind van de Een bericht in de „Heldersche Courant" over een vergadering van wierdrogers op Wieringen trok onze aandacht en wel, om dat onlangs ook door ons was geschreven, dat hier de wierophalers er over klaag den, dat ze de laatste jaren gaandeweg minder aanvoer van zeegras hadden. We meenden dat te moeten toeschrij ven aan verzanding van verschillende wierwaarden door verandering van stroom tengevolge van de Zuiderzeeafsluiting, waardoor een geheel andere formatie van den zeebodem zou plaats hebben en de productiviteit van de wierwaarden ver minderde. Nu lezen we in het verslag dier verga dering, dat men o.a. in de Vlieter groote velden ziet drijven, doch dat de andere stroomrichting het wier niet meer naar den Wieringer Noordwal drijft. Men constateerde dus wel flinke hoe veelheden wier, maar aandrift naar den wal ontbrak. Als dat juist is, zou het dan misschien mogelijk zijn, dat ook hier de stroomin gen een wat andere richting hebben ge kregen, zoodat de drang naar onze kust, zelfs met noord-oostelijken wind, minder groot is? Het kan misschien zijn nut hebben daaraan aandacht te schenken. Zou toch de zienswijze van de drogers op Wieringen juist zijn, dan moest er, dunkt ons, met noord-oostenwind meer zeegras op onze kust aangevoerd worden. Maar door de veranderde stroomingen in zee. lijkt onze zienswijze, dat verzan ding van enkele wierwaarden plaats heeft, niet verwerpelijk. De tijd zal leeren wat de oorzaak van den verminderden wieraanvoer is. Uitstel is geen afstel heeft het bestuur van de zwemclub „De Frissche Morgen" gedacht, en wanneer het weer gunstig blijft, gaan de uitgestelde wedstrijden van j.1. Zondag (morgen) door. Vorige week hebben wij reeds een en ander geschreven over hetgeen wat hier op zwemgebied te zien viel. Zwemwedstrij den voor jongens, popduiken door de leden en een pantomime. Evenals bij de zwemdemonstraties van de H.Z.V. is de firma Van Baaren ook thans weer zoo vriendelijk geweest om ge heel gratis haar installatie „De stem van den reus" af te staan, zoodat ook hier de muziek de stemming er in zal brengen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie welke in dit num mer voorkomt. De jongens die aan de zwemwedstrijden deelnemen worden daar in verzocht om twee uur aanwezig te wil len zijn. Laten wij hopen dat „De Frissche Mor gen" het dezen keer beter met het weer zal treffen. Is dit het geval, dan zal een tocht naar den dijk morgenmiddag zeer zeker de moeite loonen. Het ligt in de bedoeling van het Oran je-comité, om evenals vorig jaar, door kin deren van 813 jaar, eenige liederen te laten zingen. De aanmelding hiervoor moet plaats vinden op Dinsdagmiddag a.s. 4 uur, in het gebouw van den r.-k. Volksbond, waar tegelijk de eerste repe titie zal worden gehouden. Men zie hiervoor de advertentie in dit nummer. ijsvlakte verloor elk erbarmen. De wegen werden zoodanig met sneeuw bedekt, dat de stoet elke minuut er onder kon worden begraven. Desondanks werden er onver schrokken kerels gevonden, die hun smalle slede bestegen en voortrenden. Intuschen was het ziekenhuis in Srednje-Kolymsk met zieken en sterven den overvuld. De epidemie ontwikkelde zich met ontzettende snelheid en den dood stond een grooten oogst te wachten. Drie weken waren voorbij gegaan sedert de bode naar Werchojansk was afgezon den. Telegraafverkeer is er in deze ver laten streek niet aanwezig, zoodat men in Werchojansk niet eens kon informeeren hoe de zaken stonden. De vertwijfeling groeide. De dood overschaduwde met zijn zwarte vleugelen de stad en vergiftigde haar met zijn gezwellen. Eiken dag groei de het aantal zieken, zooals de verzwakte geneesheer met ontzetting moest vaststel len. Het ziekenhuis was reeds lang overvol, men moest de zieken in particuliere hui zen onderbrengen. De stadbewoners durfden niet voor de deur te verschijnen en sloten zich in hun huizen op. Het scheen alsof de dood in de straten rond sloop. De stemming was zwaar gedrukt, iedereen voelde zich tot sterven veroor deeld. UITSTAPJE PER E.S.O.N.A. Van den heer K. Stoker ontvangen wij wederom een verslag over een boottocht met de boot der E.S.O.N.A. naar de Zui derzeewerken, waaraan wjj het volgende ontleenen: De boot vertrok Donderdagmorgen 8 uur uit de haven en was 's avonds half negen weer terug. Er heerschte een pret tige stemming aan boord, die den ge- heelen dag aanhield; het personeel der boot, met den directeur der E.S.O.N.A. aan het hoofd, deed zyn best het den passagiers naar den zin te maken. Dank ztj de groote stabiliteit van de boot, kreeg men, ondanks het feit, dat er een stevige bries uit het N.O. woei, geen zee zieken. Ook nu weder werd onder geleide van een gids een rondwandeling gemaakt over het terreincomplex van het Korn- werderzand, en langs den afsluitdijk ge varen,^ waardoor men een en ander van nabij in oogenschouw kon nemen. Een veertigtal personen namen aan dezen tocht deel. „5 DAGEN NAAR PARIJS!" Het Nieuwe Tooneel van Amsterdam, onder directie van Hub. Kievits, dat hier in den afgeloopen winter zulk een succes had met de lachtstukken „Georgie wil wel!" e.a. geeft morgen een zomervoor stelling in Casino tegen extra lage zomer- prijzen en met gratis plaatsbespreking. Opgevoerd wordt de oer-komische klucht in 3 bedrijven „5 dagen naar Parijs", waarin de populaire Hubertus Kievits („Georgie") weer op de van hem bekende geestige wijze de rol van pantoffelheld vervult. Ook de overige leden van dit ge zelschap zijn hier welbekend. De voor stelling wordt besloten met een gezellig bal. KIND TE WATER. Donderdagmiddag 12 uur is het onge veer 2-jarig zoontje van den onderwijzer A., van de Westgracht, die op de Molen gracht aan het spelen was, met eenige broertjes, te water geraakt. Gelukkig pas seerden juist eenige zee-officieren, die door de kinderen op het ongeluk attent werden gemaakt en zonder aarzelen te water gingen. Het mocht hun gelukken de kleine, die reeds gezonken was, doch dicht aan den kant lag, boven te brengen. Het kind was reeds buiten kennis en werd binnengebracht bij de fam. S. op de Mo lengracht, waar het direct in bed gestopt werd en na eenige uren zoover was opge knapt, dat het naar de ouderlijke woning kon worden gebracht. De redding was gelukkig juist bijtijds gekomen. DEN HELDER ZONDAG 13 AUGUSTUS 1931 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat). Geen dienst Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. P. J. Smidts Doopsgez. Pred. alhier. Vredespreek Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. W. Moene, van De Lier. 's Avonds 5.30 uur, Ds. D. Boon, van Duurwoude. Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. D. Boon 's Avonds 5.30 uur, Ds. W. Moene Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer N. van der Kraats. Chn Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur de heer W. Heerma, theol. cand. te Dokkum. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 uur, Ds. C. Riemers, van Wildervank-Veendam. Doopsgez. Gem. Zie Westerkerk. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. C. J. Lasschuit, van Glanerbrug. Leger des Heils. 's Morgens 7 uur, Bidstond, 's Morgens 10 u. Heiligingsamenkomst 's Mid. 3.30 u., Openluchtsamenkomst Julianapark 's Avonds 7.30 u., Openbare samenk. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, Godsdienstoefe ning met preek Past. Moleman Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. J. Willemze, van Groningen. VASTGELOOPBN. Vrijdagmiddag geraakte een passa giersbootje, „de IJselmeer", komende van Medemblik met bestemming naar Oude- echild, voor het afhalen van passagiers in het Boschgat aan den grond. Halfvjjf vertrok van Den Helder assi stentie, waarvan echter geen gebruik werd gemaakt. Pl.m. 7 uur raakte de „IJselmeer" weer vlot en vertrok naar Medemblik. De passagiers zijn over land naar Medemblik teruggekeerd. EEN GRAAFMACHINE. Door het bestuur der „30 Gemeenschap pelijke Polders op Texel" is dezer dagen een kostbare, doch zeer doelmatige ma chine in gebruik genomen. Het is een z.g. Emmerbagger, die gebruikt kan worden voor allerlei mogelijke grondwerken, zoo als het graven van slooten, het afgraven en verzetten van dijken, enz. De bagger is in bedrijf gesteld op de „Zaandammerdjjk" tusschen de hofstede „Ora et Labora" en De Waal, waar tot verbreeding van den weg die is opge nomen in het Prov. wegenplan het be loop van dezen dijk wordt afgegraven en de vrijkomende grond aan de andere zijde wordt neergestort. Daar de machine werk verricht aan een vrij drukken verkeersweg, niet ver van het dorp De Waal, trekt ze zeer v* be langstelling. De dijk, waarin ze haar graafwerk hierin vrijwel onmogelijk is. ouderdom, voor het grootste gedeelte van zeeklei vervaardigd en steenhard, zoodat graefwerk hierin vrijwel onmogelijk is. Een uitstékende gelegenheid d,us om de deugdelijkheid van den baggermolen te beproeven. Gister werden de werkzaam heden ter plaatse nog verricht onder toe zicht van een Duitschen monteur. Doch de machine bleek ons zoo gemakkelijk te bedienen, en de jeugdige machinist A. Eller heeft zooveel kijk op zijn werk, dat toezicht van den monteur reeds overbo dig was. De machine doet kranig werk; ze heeft zeer veel overeenkomst met een bagger molen, zooals bij waterwerken gebruikt wordt; ze loopt op rails en beweegt zich bü het werk automatisch voort, terwijl de machinist de diepte van den te nemen steek regelt. De bagger heeft een emmer-ladder met 16 emmers, welke door een ruwolie-motor van 11 p.k. wordt aangedreven. De bedie ning geschiedt door drie handles; het dienstgewicht bedraagt pl. m. 6500 kg. Het is een interessant gezicht, den mo len in werking te zien, zware zoden en harden grond scheurt ze zeer gemakkelijk weg; in zeer korten tijd heeft ze dan ook reeds een groot deel van dezen dijk, pl. m. 1 Yi meter verzet; de werklieden, die bij dit werk behulpzaam zijn, hebben, wan neer de machine werkt, vrij gemakkelijke bezigheden, ze bestaan slechts in het ver. leggen van de rails en het slechten van den opgeworpen grond. De baggermolen is geleverd door Oren- stein en Koppel te Amsterdam en gebouwd op 1 .n fabrieken te Spandau. Ze kan, wanneer ze voor slootwerk in gebruik is, aan een zijde geplaatst, een sloot graven van iVi tot 3 meter, aan twee zijden ge plaatst kan een sloot van ruim 5 meter worden uitgeworpen. Burgerlijke Stand van Texel van 1114 Augustus. GEBOREN: Pieter, z. v. Matthijs Heer schap en Johanna Verseput; Elisabeth Augusta, d. v. Jan Langeveld en Friede- rike Karoline Ida Auguste Krampe; An- dré, z. v. Theodorus Reinardus Hin en Afina Cornelia Boersen; Nelly, d. v. Jo- hannes Hendrikus van Heerwaarden en Pieternella Henderika Dijt. ONDERTROUWD: Theodorus Engel en Pietertje Bakelaar; Simon Pieter Troost en Aaltje Lap. OVERLEDEN: Jacob Br een, 81 j., geh m. Maartje Buys. POLITIE. Gevonden: een schroevendraaier, een zweep en een rijwielplaatje. Oudeschild. Deze week werden van hier verzonden: 1007 lammeren, 164 schapen, 42 varkens, 28 kalveren, 1 paard, 1 koe. NIET OFFICIEEL 457e STAATSLOTERIJ Trekking van Donderdag 13 Augnstus 1931 2e Klasse, 4e Lijst Hooge Prlizen: 7573 400, 5056 100, 560 2732 4680 5585 7760 9802 11181 12487 14131 15599 17869 19803 20767 1219 2794 4700 5667 7959 10334 11227 12808 14656 15618 18327 19952 20939 Prijzen van 30,— 144» 1810 2195 2389 3222 3224 4806 5020 5807 5979 8013 8167 3312 3447 5071 5201 6832 7076 8830 9307 10374 10483 10604 10723 11355 11362 11403 11647 12949 13222 13394 13585 14918 14964 15026 15156 15735 15802 16922 17240 18536 18849 18859 19228 19990 20288 20291 20339 De stoet ln een sneeuwhoop. Meerdere dagen gingen voorbij, de toe stand nam een steeds kritieker vorm aan, het geneesmiddel was nog niet aange komen. Op den vijf-en-twintigsten dag drong de dokter er op aan, dat de bewoners in elk geval den reddenden stoet hulp tege moet zouden zenden. Vijf man, de jong- sten, krachtigsten en moedigsten der ge zond gebleven Jakoeten meldden zich aan en elk ging met tien, twaalf of vijftien honden weg. Twee man hielden zich aan den weg, voor zoover de honden dien konden speuren, de anderen verstrooiden zich in de sneeuwwoestijn. Men geloof de namelijk, dat de man, die de laatste etappe had te doen, den weg was kwijt geraakt en bevroren was. Deze vrees bleek gedeeltelijk gerecht vaardigd te zijn. Nog op den dag, dat de hulpexpedities waren vertrokken, stiet één van de uitgetrokken lieden ongeveer twintig kilometer van Srednje-Kolymsk op een grooten sneeuwhoop, waaruit hon dengeblaf kwam. Hij hield stil en begon in den sneeuwhoop te graven. In den heuvel vond hij den geheelen stoet. De leider, Kardo Goenar, was door een bij zonder sterken Boeran achterhaald en door de sneeuw bedolven. (steen- en gruis vrij). Tel. 235 en 479. Deze omstandigheid redde hem en zijn honden van een gewissen ondergang, want onder de sneeuw waren zij tegen vorst en storm goed beschut. Om zichzelf en zijn honden nog beter te kunnen be schermen, vergrootte Goenar den sneeuw hoop en maakte alleen maar kleine ope ningen, om zoodoende frissche lucht in zijn geïmproviseerde woning toe te laten. Hij besloot te wachten totdat de Boeran zou gaan liggen. Hij en zijn honden wa ren door de zware tochten dermate ver moeid, dat zij geen kans meer hadden gezien hun tocht door den sneeuworkaan voort te zetten. Hij kent geen heldendom. Eindelijk dan kwam het zoo heet be geerde geneesmiddel aan. De mare ver breidde zich zelfs tot de in hun spelonken hokkende Jakoeten. Allen ijlden nu de straat op. De Jakoet, die de artsenij had meegebracht, werd zoo te goed gedaan, dat hij een uur later volkomen dronken was. Ook de honden werden met lekker nijen gevoerd. De dokter begon dadelijk met het red- dingswerk. Met behulp van enkele poli tieke bannelingen entte men alle gezonde inwoners in. De epidemie werd tot stil stand gebracht. Eenige weken later was er geen enkele typhus-zieke meer in de VOLKSFEESTEN TE DEN BURG. Donderdagavond had in hotel „Texel" een vergadering plaats van de feestcom missie te Den Burg, waarin de voonz., de heer De Wilt, mededeelde, dat men met de voorbereiding van den autorit voc® Ouden van Dagen thans gereed is. De tocht zal van Den Burg worden medege maakt door pl. m. 70 oudjes; 5 van D« Waal, 14 van Oudeschild en 14 van De Cocksdorp. Te De Koog was geen deel name; terwijl van den heer S. Kejjser, na mens de feestcommissie Oosterend een schrijven was ingekomen met de mede- deeling, dat men aldaar op Dinsdag 25 Aug. met pl. m. 52 oudjes een tochtje over het eiland zal maken. Voor een autotocht op Zondac hadden velen aldaar bezwaren. De aftocht van Den Burg is bepaald op a.s. Zondag 16 Aug., half twee van de Groeneplaats, pl. m. 40 auto's zullen van Den Burg vertrekken, de 6 auto's van De Cocksdorp en één van De Waal zullen te Den Burg aansluiten. Door afsluiting van een gedeelte Schildarweg zal worden ge reden langs de Jeugdherberg „Panorama", bfj den weg naar Doolhof zullen de auto's van Oudeschild aansluiten, de tocht zal dan verder gaan, zooals is aangegeven. Te Den Hoorn zullen enkele oudjes nog wor den opgenomen, omdat te Den Hoorn geen auto's beschikbaar zijn. Texelsch Fanfarecorps maakt den tocht mee. Verder gingen de besprekingen over het programma der feestelijkheden op 8 en 4 Sept. Zooals wij reeds hebben mede gedeeld, is aan B. en W. vergunning ver zocht voor het plaatsen van den zweef molen van den heer Keijser. Vermoede lijk zal dan op 31 Aug. gratis voor de kin deren worden gedraaid. Over de wijze waarop de étalage-wed strijd zal worden geregeld, werd geen be sluit genomen, omdat de heer Sehmidt, die gewoonlijk deze zaak regelt, afwezig is. Definitief werd besloten om twee da gen Bal-champêtre te houden. Bij het ver pachten van het buffet zal voorrang wor den gegeven aan de hoteliers. Een vloer zal worden gelegd van 225 m3., hiervoor zal prijsopgave worden gevraagd. Aan den heer Rab werd opgedragen, de huur van de zitplaatsen en pachting buffet van het comité voor Paardensport te bespreken. Bepaald werd, dat op Donderdag 3 Sept. des avonds half acht een gecostumeerde optocht zal worden gehouden. Voor de mooiste costumes werden prijzen bepaald van 20, 10 en 5. Medegedeeld werd nog, dat óp het ter rein voor Paardensport mechanische mu ziek zal worden ten gehoore gebracht, die zal worden voortgeplant door een viertal luidsprekers, die tevens dienst zullen doen om de verschillende nummers af te roe pen, Over het verkrijgen van muziek tij dens de volksfeesten en bij het bal-cham pêtre te Den Burg zijn de onderhandelin gen nog gaande. Over de plaats waar het Volksfeest te Den Burg zal worden gehouden, kan nog geen definitief besluit worden genomen. Wel werd besloten om op Vrijdag 4 Sept. een schitterend vuurwerk af te doen steken. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 u„ Ds. Kijne Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Groenenberg Coll. v. Noodl. Kerken en Personen Waal, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft Den Hoorn, v.m. 10.30 uur, Doopsbed. Maandcoll. De Cocksdorp, v.m. 10.30 u., Ds. Plug Z u i d - E i e r 1 a n d, 's av. 7.30 uur, Ds. Plug Oudeschild, v.m. 10.30 uur, Ds. P. Glas, van Boskoop Koog, v.m. 10 u., Ds. Visser Doopsgez. Gem. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Vis Geref. Kerk. Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. v.d. Leer, Uniecollecte 's mid. 3 uur, Ds. v.d. Leer Den Burg, gebouw Tex. Fanfare. 's av. 7.30 u., Ds. v.d. Leer Geref. Kerk (H.V.). Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 uur, Ds. J. J. Buskes stad. De ziekte eischte twintig dooden. Ware het geneeskracht brengende middel ater aangekomen, dan zouden er honder den slachtoffers zijn gevallen. De helden moed van enkele mannen had het moge tijk gemaakt, dat vele honderden weer stand konden bieden aan de gevaarlijke ziekte. De postillons van de sneeuwwoestijn waren zichzelf er niet van bewust een heldendaad te hebben volbracht. Ik had later gelegenheid met een van hen en wel met Kardo Goenar te spreken. Ik begon met behulp van een tolk over de groot heid van zijn daad te spreken. Hij keek me onbegrijpelijk aan. ,,je had onderweg toch kunnen bevriezen? Hij haalde de schouders op en antwoordde: „Niemand ontkomt aan den dood. Zelfs de groote Tajon en de machtigen moeten sterven. Ook op mij wacht de dood. Dit oogenblik scheen Goenar het gun stigste te vinden om brandewijn en tabak te vragen. Dit was het eenige loon. dat hij wilde ontvangen, voor datgeen, wat wij vreemden in deze poolstreken, helden dom noemen (Nadruk verboden).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5