verkoopt uit UOSTER' C NET VRUCHTELOOS OFFER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlartdsch overzicht J[RugpijnNieren Pillen yg 35 Nr. 7005. EERSTE BLAD ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1931. 59ste JAARGANG De financieele moeilijkheden van Engeland. - De eco nomische en financieele moeilijkheden van Duitschland en de hulpverleening. - De Hongaarsche kabinets crisis. - Spanje ziet plechtig van den oorlog af. - eer staking in Frankrijk. De Spaansche adel voor en na de revolutie. Napoleon „de Corsicaansche parvenu". Scherpe afscheiding van maatschappelijke Standen. FEUILLETON CHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen 1 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4 ct.fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jb. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. by vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewysno. 4 ct. De financieele besprekingen in Enge land vlotten niet erg. De regeering onder vindt zoowel met haar eigen aanhangers als met de oppositiepartijen tal van moei lijkheden. Hierop wordt ook door een Reutertelegram uit Londen gewezen, dat zegt: Vrijdag (dat is dus gisteren) zal een nieuwe bijeenkomst van MacDonald met de leiders der oppositiepartij plaats vinden. In politieke kringen wordt de verdaging van een conferentie der drie partijen tot Vrijdag als een aanwijzing beschouwd, dat de onderhandelingen gecompliceerder bleken te zijn, dan men aanvankelijk ge meend had. Het bereiken van overeen stemming tusschen de standpunten der 3 partijen stuit op moeilijkheden. Het is mogelijk, dat de besprekingen gedurende den Zondag zullen worden voortgezet. Naar Vaz Dias meldt zijn de voorstel len, die de regeering voornemens is te doen, teneinde de begrooting in evenwicht te brengen, in hoofdzaak de volgende: le. Geen vermindering van de uitkee- ringen der werkloosheidsverzekering, doch zoo mogelijk een verhooging der contri buties; 2e. Voorstellen teneinde de finan ciën van de werkloosheidsverzekering op een gezonder basis te brengen, eventueel door grootere beroepsklassen vast te stellen in de verplichte verzekering; 3e. Salarisvermindering voor ministers, rech ters, zekere ambtenarengroepen, leeraren en politie: 4e. Een bijzondere belasting voor bepaalde staats- en industrieele fondsen, die een vaste rente geven; 5e. Bezuinigingen bij de verschillende be- stuursonderdeelen. De economische en financieele moeilijk heden van Duitschland zijn ook reeds tal van malen onder de loupe geweest en op de ministersconferentie te Londen is een commissie samengesteld, die de opdracht kreeg om een rapport uit te brengen, dat wellicht een oplossing zou kunnen vinden, om de ernstige moeilijkheden uit den weg te ruimen, of althans ze te verminderen. Dit rapport Layton, samengesteld na de te Bazel gehouden besprekingen, is dezer dagen gepubliceerd in de Engelsche, Fransche en Duitsche taal en wel in een voorloopige tekst, wat dus zeggen wil, dat hier en daar nog wel wat veranderd kan worden. Over een bespreking van het rapport laten wij hier de Nw. Rott. Crt. aan het woord. Het blad zegt o.m.: Wij kunnen ons levendig voorstellen, dat de Duitsche oppositiepers niet tevre den is met het rapport van Layton voor de corjiniissie-Wiggin. Want het rapport geeft ons weinig anders te hooren dan waarheden als koeien; en de voornaamste waarheid als een koe is wel deze, dat de heeren op het oogenblik geen mogelijkheid zien om iets positiefs voor Duitschland te doen. Zij maken slechts, inderdaad, wijze, opmerkingen. Maar even levendig begrijpen wij weer, dat de pers, die de Duitsche regeering steunt, het rapport als een succes voor de politiek der regeering heeft beschouwd. Immers, die waarheden als koeien waren van een soort, dat de Duitschers aange naam in de ooren klinkt. En zij hebben ze nog niet gehoord uit een officieel rap port van een commissie met zoo groot gezag bekleed, waaraan Fransche, Engel sche, Amerikaansche, Belgische en Ja- pansche bankiers naast Duitschers en neutralen" deelnemen. Wat deze heeren hebben gezegd levert den Duitschers in contanten voorloopig niets op. Maar zij, aangesteld door de conferentie van Londen, de conferentie van de regeeringshoofden der groote mo gendheden, hebben nu te verstaan gege ven dat het stelsel van oorlogsschulden en de bemoeilijking van den invoer, welke daar weer het natuurlijk gevolg van is, voor een groot gedeelte verantwoordelijk moeten worden gesteld voor den ongeluk- kigen toestand in Duitschland. En zij zeg gen ronduit: In de heele wereld wordt het niet goed voordat in Duitschland weer een gezonden toestand heerscht. De groote beteekenis van het rapport ligt nu niet in hetgeen het verkondigt, want dat wist iedereen, die de dingen onpartijdig bekeek, maar in het feit, dat mannen met zoo groot internationaal ge zag, dat nog vergroot was door het man daat van Londen, deze dingen hebben uitgesproken. De Fransche pers levert uitvoerig com mentaar op de overeenkomst van de des kundigen te Bazel. Vooral de rechtsche bladen zijn vrij heftig van toon. Een dezer schrijft o.a. dat de financieele des kundigen verklaard hebben, dat het eene land het andere nog oorlogsschatting laat betalen. Men wil het Youngplan dus an- nuleeren en verlangt zelfs dat Frankrijk dit vrijwillig doet. Een ander blad zegt uit Londen te heb ben vernomen, dat MacDonald uitnoodi- gingen zal verzenden voor een internatio nale schuldenconferentie. In Londensche financieele kringen beweert men zelfs, dat op deze conferentie ook een verlaging der douanetarieven zal worden besproken. In Hongarije is een kabinetscrisis uitge broken hoewel men deze nog niet had verwacht en slechts ingewijden wisten dat er dreigende wolken boven het Hongaar sche parlement hingen. Graaf Bethlen is dan, na tien jaar aan het bewind te zijn geweest, afgetreden. In diensttijd was hij de oudste premier van Europa. Die tien jaren zijn voor Hongarije moeilijke jaren geweest schrijft de N. Rott. Crt. Bethlen vervolgt het blad heeft die moeilijkheden niet alleen Jiet hoofd weten te bieden, doch ook de po sitie des lands in die jaren aanzienlijk ver sterkt. Hoewel de regeering zich bij de pas gehouden verkiezingen een flinke meerderheid had weten te verzekeren, waren er toch teekenen, dat het kabinet- Bethlen levensmoede was. De eischen van bezuiniging, door den nood der tijden gesteld, waren verscheidene ministers te veel. Er was den laatsten tijd steeds sprake van een herziening van het kabi net. Algemeen verwachtte men evenwel,, dat Bethlen blijven zou. Hij heeft dat an ders gewild. Na een zoo langdurig be wind heeft hij behoefte aan rust. Hij meent het heft nu aan andere handen te mogen overgeven. Zijn heengaan, zoo heeft hij echter zelf gezegd, beteekent geen wijziging in de politiek des lands. Moeten wij daaruit opmaken, dat het kabinet- Karolyi feitelijk een ministerie Bethlen zal zijn en dat Bethlen zich den weg tot terugkeer openhoudt? In Boedapest schijnt men zulks te gelooven. Karolyi, minder door een verleden gebonden dan Bethlen, kan zich gemakkelijker van bepaalde medewerkers ontdoen dan de afgetreden premier, en voor een krachtige uitvoering van de bezuinigingsactie schijnen inder daad eenige overigens niet onverdienste lijke ministers het veld te moeten ruimen. Ook spreekt men, op grond van recente uitlatingen van Karolyi als minister van buitenlandsche zaken van een lichten draai in de buitenlandsche politie, die zich meer naar Frankrijk en dus ook naar de kleine entente zou richten dan tot dusver. CHICAGO BIJNA FAILLIET. De burgemeester van Chicago heeft voorspeld, dat het stadhuis zal moeten worden gesloten, tenzy de wetgevende macht hem aan fondsen helpt. Voor 20.000 ambtenaren en beambten der gemeente bestaat het gevaar, dat z\] in de naaste toekomst hun salaris niet uitbetaald zullen krijgen. De laatste beta ling zal op 1 Sept. geschieden. DE OPSTAND OP CUBA. 2 a 300 dooden en gewonden. Een Amerikaansche dagbladcorrespon dent heeft medegedeeld dat d£ gevechten tusschen 3000 man geregelde troepen en de opstandelingen bij Gibara het karakter hebben gekregen van een slachting. De opstandelingen werden uit de stad ver dreven en zijn thans opgesloten in een tunnel in de buurt. Er waren 200 a 300 dooden en gewon den. Spanje ziet plechtig van den oorlog af, beschouwd als instrument van nationale politiek, zoo luidt het eenige absoluut nieuwe artikel in de Spaansche grond wet. Het nieuwe ontwerp, heeft De Asua verder gezegd, heeft geen socialistisch karakter, wel is het geavanceerd van op vatting, zooals in dezen tijd geboden is. (Wij hebben niet getracht een grondwet te maken voor een monarchie zonder ko ning, wel hebben wij ernaar gestreefd te zorgen, dat het parlement niet aanhoudend 1 de regeering en den president van dë Re publiek kan lastig vallen. De president van de Republiek kan door middel van een volkstemming worden afgezet; hij kan door een referendum het volk over de ont binding van de Kamer uitspraak laten doen. (Bijzondere correspondentie). Weer staking in het Noord-Fransche textielgebied. In het textielgebied in Nd.- Frankrijk zijn in het begin van deze week opnieuw loonconflicten tusschen arbeiders en werkgevers ontstaan. De werkgevers in verschillende districten hebben het voor nemen te kennen gegeven nieuwe loons verlagingen in te voer#n, doch zij stuit ten hierbij pp groot verzet bij de arbeiders. Op verschillende plaatsen zijn eenige honderden arbeiders in staking getreden. De werkgeversvereeniging heeft besloten haar arbitragecommissie bijeen te roepen om met de vakvereeniging te onderhan delen. Uuele Sü m, de grootmoedige. En nou kinderen, zorgt, dat je weer flink op krachten komt, dan beleef ik het volgende jaar weer vreugde van jelui. Men kan de Spaansche adel slechts naderen met een mengeling van eerbie dige vrees en bewondering. In zijn mid den was iedereen terughoudend, zelfs tegenover andere edellieden van lageren rang. Een Spaansch edelman was aan alle kanten gebonden. Hij kon b.v. in geen geval een middel van bestaan zoe ken in den handel. Dan zou hij dadelijk uit zijn kaste worden gestooten. Inder daad, de toestanden hadden wel iets van het Voor-Indische kastestelsel. De af- stand tusschen de verschillende groepen was niet te overbruggen. Misschien had den zij daar ook wel gelijk in. Want hadden hun voorouders niet in het ver leden Spanje groot gemaakt en dingen i gedaan, waarvan de geheele wereld sprak? Beheerschte hun vorst niet door hun toedoen een groot gedeelte van de toenmalige bekende wereld? Droegen zij niet nog steeds de titels, die even goed bij het Spaansche leven behooren als de middeleeuwsche beeldhouwwerken in de kathedraal van Toledo? Het is teekenend voor hun positie en hun opvatting daar over, dat zij Napoleon altijd den Corsi- caanschen parvenu zijn blijven noemen. Waarvan men leefde. Zij trokken hun inkomsten voor het meerendeel uit afgelegen landgoederen, waarvoor zij zich echter weinig opoffe ringen getroostten. Verbeteringen werden niet ingevoerd; van meeleven met de bevol- i king kon door de zoo op den voorgrond gestelde standsverschillen slechts bij uit zondering sprake zijn. Toch zijn er ook in Spanje wel adellijke families, die de meer moderne opvattingen van hun standgenooten in andere West-Europee- sche landen deelen en een bewonderens waardige traditie hebben van toewijding aan de publieke zaak. Het is niet onver diend, dat de huizen van AIba, Santa Cruz, Medinacelli en Medina Sidonia overal geëerd worden. Doch er zijn an dere families, die dank zij de opbrengst van hun landerijen evengoed hun stand konden ophouden, doch die in ruil daar voor aan hun vaderland geen enkelen dienst bewezen, hun geld uitgaven te Parijs tijdens het seizoen en de rest van hun inkomsten belegden te New-York of Buenos-Aires. Niet aan 's Konings zijde. De Spaansche grandes hebben hun eigen zaak verraden, door over te loopen naar de republikeinen. Daarin steken zij j ongunstig af tegen den adel van andere) landen, die in moeilijke tijden steeds den vorst trouw is gebleven, welke opofferin gen dat ook van hen eischte. Het wordt door velen als niet meer of minder dan een schandaal beschouwd, dat zij zoo ge handeld hebben, en dat terwijl zij niet eens rechtstreeks werden bedreigd. De republiek heeft hun geen kwaad gedaan, al erkent zij hun titels niet, in tegenstel ling met de Fransche republiek, die de eenmaals verleende titels blijft erkennen. Ongetwijfeld is met dat één republikein- sche decreet een geheele middeleeuwsche wereld weggeslagen. De vele hertogdom men, de tien markiezaten, de veertien graafschappen van den Hertog Alba zijn verdwenen en hij is nu eenvoudige bur ger Stuart-Fitz-James, doch hij troont nog altijd temidden van zijn kunstschatten in zijn paleis Liria, dat voor geen konink lijk paleis onder behoeft te doen. En zijn rijkdommen bezit hij ook nog. Het was een politieke revolutie, geen sociale. Titels die verdwenen. Veel schilderachtige namen zijn ver dwenen. De hertogin van de Prachtige Dennen, de hertog van de Hooge Berg toppen, de graaf van de vallei van het Paradijs, de markies van de Lichte Heu vels. de graaf van den Morgenstond en al die andere half-Moorsche titels van den ouden Spaanschen adel zijn verdwenen. De hertog die het Water beschouwt is nu een burger Larreategui en de afstamme lingen van Columbus, die twee eeuwen lang hebben gestreden voor het bezit der door hem ontdekte gebieden, en daarna den strijd hebben voortgezet om het bezit van titels zonder meer: Hertog van Vera- gua, Markies van Jamaica, Admiraal der Indiën, behoeven nu niet langer te strij den, want zelfs die titels bestaan niet meer. De groote Christophorus had zelf dien naam Veragua gekozen en thans vertegenwoordigt dien naam nog steeds de herinnering aan een soort beroemde vechtstieren, die door den dertienden en veertienden hertog zijn gefokt en eenige Het lot van een nierlijder is vaak ellendig; dikwijls is hij niet in staat om zijn werk te doen. Bij elke bewe ging schieten scherpe, stekende pijnen door zijn lendenen, Nare urinekwalen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn en duizeligheid kunnen zijn leven nog onaangenamer maken. En den volgen den dag is het weder juist hetzelfde nieraandoeningen worden niet van zelf beter. Gebruik onmiddellijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Uitstel kan leiden tot rheumatiek, spit, ischias, blaas ontsteking, nierwaterzucht, nierzand en -gruis enz. Foster's Pillen geven aan de nieren juist de hulp, die zij noodig hebben, en wekken ze op tot her nieuwde werkzaamheid. Zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, en kunnen vol vertrouwen en veilig gebruikt worden. Bij alle drogisten enz. J 1.75 p. flacon. jaren geleden door den vijftienden hertog zijn verkocht. De schilderachtige kleeding is verdwenen. Verdwenen zijn ook de hoeden met veeren, de kanten jabots, de gouden bor duursels, de kleeren van lamé uit Toledo en de korte broeken, die door hun prach tige bruine kleur met gouden weerschijn het Spaansche hof tot een levende schil derij maakten en den toeschouwer meer bijbleven dan de beroemde schilderijen van Velasquez in het Prado. De Spaansche grandes, de „neven" van den koning, kleeden zich als ieder ander. En de Euro- peesche vorsten zullen niet langer den keten met het kleine gouden rammetje dragen, want de Orde van het Gulden Vlies is afgeschaft, nadat reeds in 1918 de Oostenrijksche tak ervan had opge houden te bestaan. De Ridders van San tiago zullen ook niet meer hun rooden degen omgorden, waarvan het handvat bestaat uit de lelie van den H. Jacobus. Men zal niet langer de groène kruisen zien van de ridders van Calatrava en de roode van die van Alcantara. Alles wat aan de middeleeuwsche ridderwereld herinnerde, moest verdwijnen, en toen in de eerste dagen na de revolutie de adel in grooten getale de grens overtrok, leek het zelfs, alsof de aristocratie als zoo danig niet meer in Spanje kon bestaan. Het zoo opvallend stijgend debiet van onze Wasch- cliënten danken wij aan onze PRIMA AFWERKING. Wat U zich kiest doet er niet toe, doch neem steeds het BESTE. Zendt Uw wasch naar INSULINDE 33 RIJKSWEG 11 TELF. 456 Een verhaal uit een Nabij Verleden. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden). >.Ze is merkwaardig kalm. Je moet we- ,lat ik den laatsten tyd zenuwachtig en overwerkt was en daardoor last had van me naar een oud-cavalerie-officier! Voor mijn hoe de vlammen plotseling uit het dak tie-gebouw waar het vlieringluik zich be oogen zag ik het vuur het eene bijgebouw na het andere en ten slotte het huis aan tasten en ik was machteloos! O, het was een vreeselijke rit, een nachtmerri, in één woord. Overweldigd door vermoeidheid en emotie, had de landheer zich in een antie ken leunstoel, die toevallig vlakbij stond, laten neervallen. Dr. Jörgensen legde de hand op den schouder van zijn vriend en zei troostend: „Je moet den moed niet verliezen, kerel! Je moet maar denken dat je niet de eerste bent die het ongeluk treft huis en hof te zien verbranden. Je bent natuur lijk verzekerd?" „Dat spreekt vanzelf." waren geslagen en zich daarop met onge- vond, was Van den weg slechts gescheiden loofiyke snelheid langs de daklijst hadden door een smal stuk aardappelland, een voortgeplant; een ander vertelde dat 't ge- niet zeer hooge heg en een greppel. Al- leken had of de bliksem was ingeslagen leen om den tuin achter het landhuis liep en dat het heele gebouw in lichter laaie j een steenen muur. De vliering had ook had gestaan, eer iemand een poging tot binnendoor, door trap-leer, verbinding redding van den inventaris of tot blus- met het benedengedeelte van het admi- sching had kunnen doen. De waker, die den vorigen nacht be weerde het blaffen van den hond te heb ben gehoord en een gedaante te hebben zien rondsluipen, moest nu, nadat hij den eed had afgelegd, de volle waarheid zeg gen en bekende dat hij geslapen had en pas door het lawaai op de binnenplaats wakker was geworden. nistratie-gebouw. Of de buitenladder dien avond was blijven staan, zooais wel meer gebeurde, was niet meer uit te maken, daar al het houtwerk door het vuur ver teerd was, en daar deze ladder naar den buitenkant van het landgoed voerde, wist geen van de knechts zich te herinneren of ze er den vorigen avond gestaan had. Ze waren daar niet geweest. Maar het De inspecteur vertelde dat hij vroeg dak van het administratie-gebouw was zoo In den namiddag kwamen taxateurs van de assurantie-maatschappij, die het be drag van de schade op 50.000 Kronen vaststelden. Dienzelfden middag nog telegrafeerde de officier van justitie naar den Kopen- haagschen agent van de Machinefabriek Wood en Co., om te informeeren, of de agent een brief van den eigenaar van „Seehoff' ontvangen had en wat die brief inhield. Het antwoord luidde, dat die brief inder daad was gekomen en over het koopen van een maaimachine ging. Daartoe liet het parket het onderzoek verder rusten. De politie hield in de vol gende dagen een paar vagebonden aan, die al een poos de buurt onveilig hadden uaaruuui mat, »Nu> wees dan dankbaar dat er geen naar bed was gegaan en dat de mannen laag, dat iemand, die '11 beetje lenig was. gemaakt, maar deze nobele heeren kon- an slapeloosheid Daarom moedigde ze menschenlevens verloren zijn gegaan en die hem waren komen wekken, hem had- ook zonder die ladder naar binnen kon den tot genoegen van hun ondervragers gisterenavond aan 0111 nog te paard datje vrouw en dochter er met den schrik den gezegd dat er brand was. Hij was, klimmen en met een sprong weer op den hun alibi bewijzen. aar de stad tp annn 7o dacht dat de be- afgekomen zijn." direct naar het spuitenhuis geloopen en beganen grond kon komen. De tyd ging voorbij. Geruchten doken mu uauil, v i, 1ïtmi_ Air, wr.~4 u mdo.. weg)ng me goed zou doen en ik, omdat tóch haast was bij den brief, het nut- •'Se maar met het aangename moest ver- De veldwachter kwam zeggen, dat alles voor het verhoor in gereedheid was ge bracht. enigen Als ik niet was gegaan, was het De eerste getuige was de gepensioneer- ongeluk misschien niet gebeurd, of was de j de ritmeester Alfred Bruhn, die thans had daardoor geen aandacht kunnen wy-1 Als resultaat van het onderzoek werd'op, maar namen geen vasten vorm aan den aan de mogelijke oorzaax van den ook aangenomen, dat een onbekende, een en verstomden weldra geheel. Toen de brand. landlooper vermoedelijk, door het luik op volgende zomer in 't land kwam, stond op Daarmede waren de ver hooren afgeloo- den lattenvloer was gekomen, misschien den heuve 1 een nieuw, schilderachtig cnien mei IHtuiJj „1 M JBM1BPSRL.., pen en namen autoriteiten het terrein van met het onschuldig doel daar den nacht landhuis, met het oude heerlijke uitzicht omvang van den brand waarschijnlijk be- onder eede en met vermelding van alle) den brand in oogenschouw. In het admi- door te brengen, misschien met het voor- perkt gebleven. Het is me trouwens on-byzonderheden, hetzelfde verklaarde als nistratiegebouw hadden zich, behalve het nemen uit wraak het gebouw in begnjpeijjk dat liet vuur zich zóó snel wat hy zooeven al in een particulier ge-kantoor van den inspecteur, een bewaar- brand te steken. De brandstichter was heeft kunnen verspreiden. Op mijn terug- sprek aan den officier van justitie had plaats voor hout en turf en de mangel- dan waarschijnlyk een van de wegge- weg van de stad zag ik eerst een rooden medegedeeld. kamer bevonden. Boven het turfhok lag jaagde sollicitanten geweest. Was er gloed aan den hemel, maar ik dacht na-j Daarop werd het heele personeel, stuk een vliering, waar allerlei rommel werd echter geen kwaadwilligheid in het spel j omgeving geacht en om ziin opgew tuurlyk geen oogenblik aan de mogelijk- i voor stuk voorgeroepen, maar hun verkia- bewaard, door een zoldering van latwerk geweest, dan moest onvoorzichtigheid met heid gaarne geziene persoonlijkheid, heid (lat „Seehoff" in brand stond. Dat ringen gaven weinig houvast. Alleen wa- van het benedengedeelte gescheiden. Aan een brandende pijp of met lucifers het'schoon hy oorspronkelijk geen landbouw- kwam eenvoudig niet in mijn hersens op! ren ze het allen erover eens, dat de brand den voorkant van de vliering was een luik. onheil veroorzaakt hebben. kundige opleiding had gehad, was hy Maar al spoedig zag ik wat er aan de 1 in den Noordoostelijken vleugel van het dat volgens het zeggen van de knechts Zoodra de rechterlijke ambtenaren ver- meestal open stond en in elk geval van trekken waren, werd onder leiding van buiten af gemakkelijk te openen was. Een j den inspecteur en den eigenaar zelf, die ladder voerde van het luik naar den be- zyn kalmte weer geheel teruggevonden over de zee. HOOFDSTUK II. Ritmeester Bruhn was een in de heele rekt- Of- aan de 1 in oen jNoorooosieiyxen vieugei van hand was.' Ik gaf mijn paard de sporen 1 administratie-gebouw, waar tevens ver en galoppeerde als een bezetene; ik ge- schillende voorraden waren opgeslagen, Ftpof dat ik nog nooit in myn leven zóó was uitgebroken. ».v»röden heb en dat wil wat zeggen voor De een verklaarde dat hij gezmn had ganen grond; de zijde van het adminstra- had, met het opruimingswerk begonnen. kundige opleiding door zijn aangeboren praktischen zin en helder verstand, al spoedig een gezocht medelid van allerlei besturen en commis sies geworden, waarin zyn werkzaamheid ook om zijn vriendelijk en bezadigd op treden, zeer op prijs werd gesteld. Hij was huzaren-officier geweest en had verscheidene veldtochten meegemaakt, maar na den dood van zyn vader had hy ontslag uit den dienst genomen, om de leiding van het familiegoed op zich te nemen. Van harte had hij dat niet gedaan, hij was met hart en ziel militair, maar de noodzakelijkheid om zijn beide onge trouwde zusters te ondersteunen had hem, daar hy geen vermogen bezat, tot zijn besluit gebracht. Hy was pas op later leeftijd getrouwd en uit zijn huwelijk had hij één kind, zün dochter Astrid. Het was mevrouw Bruhn, geboren en getogen in de hoofdstad, aan vankelijk niet gemakkeliik gevallen zich in het leven op het riddergoed te schik ken. Ze was een eigenaardige vrouw, zwijgzaam en oogenschijnlijk zacht en meegaand, maar in werkelijkheid was ze een stil water met diepen grond, iemand met een scherpe opmerkingsgave en een critischen geest, die met taaie energie een doel, dat ze zich eenmaal voor oogen had gesteld, vervolgde. De meeste menschen. die haar kenden, mochten haar graag, 0111 haar zachte vriendelijkheid, maar er waren ook. op wie haar bleeke, gereserveerde persoon lijkheid een haast beleminenden indruk maaktte en die haar ten onrechte voot niet heelemaal open en recht-door-zee hielden. vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1