Bontmantels Bontkragen GEMENGD NIEUWS. lets over belastingen. DE HELD VAN HALMAHEIRA De afsluitdijk in de Zuiderzee. BINNENLAND. Dr. Bendien's methode voor kankerbestrijding. PELTERMENMAGAZIJN WESTSTRAAT 14 Alléén gedurende de maand AUOUSTUS bieden we aan f 150. AI^wm t"nauwIeTrnood twue<= da«™ hebt Gij voor die taak behoefd, •lw-1 a verwachtte- vierdehalfmaal overtroefd' vSlüïïfhef'18 U7 VlUCht' Ste€ds Sne,,cr Uwe vaart.' zeer De toekomst van den adel. Het was echter niet het Franrijk van 1789, dat zij verlieten, maar het Spanje van 1931. De republikeinen verbrandden de kloosters, niet de kasteelen. En de ge vluchte aristocraten keerden terug. Tot nu toe bleken zij vóór alles Spanjaarden ujtges]0ten. dat men te zijn: de vraag, of zij monarchist dan wel republikein waren, kwam pas later aan de orde. En nu zal hun houding an afstand bewaren en ver verheven zijn bo ven het volk misschien van nut kunnen zijn. Ook al zullen enkelen hun groote landgoederen moeten liquideeren. Ook al is hun politieke partij sterk achteruit gegaan en hun toekomst nog altijd niet verzekerd. Want tal van edellieden heb ben zich aangesloten bij de republikein- sche partij, en wel bij den rechtervleugel daarvan, onder leiding van Alcala Za- mora. Zij hebben nog slechts één wensch, en dat is een conservatieve republiek. Zijn zij ook overtuigde republikeinen. ^ar vraagt niemand naar en dat is op het oogenblik van geen belang. In elk geval zijn zij gelegenheidsrepublikeinen. Men heeft zich wel eens afgevraagd, hoe lang de adel zich nog zal kunnen handhaven in zijn paleizen te Madrid. Doch het is nog niet eens bekend, of en in hoeverre de republiek Madrid zelf zal veranderen. De hoofdstad is altijd meer het brein, dan de werkplaats van het land geweest, ook al is er de laatste jaren een belangrijke industrie ontstaan. Doch ook daarin speelden de koning, het hof en de aristocratie een groote rol, evenals de ambtenaren. De koning en het hof zijn menten uit de laboratoria geleend zullen conferentie liep in hoofdzaak over dc waarde der methode van dr. Ben dien voor het vroegtijdig herkennen van kan ker; over de behandeling der ziek 3"Ptne°,.HA»«e,Ci» 3 de proeven voor de behandeling zal con troleeren. Daaromtrent bestaat echter nog qeen zekerheid. De besprekingen werden volkomen objectief gevoerd; alle medici waren het er over eens, dat het noodzakelijk was. de resultaten dezer proeven af te wach ten. Het was dan ook slechts de bedoe ling dezer conferentie, een organisatie te scheppen, waardoor het mogelijk is ge worden, zich te eeniger tijd een weten schappelijk oordeel over de methode- Bendien te vormen. FRAUDULEUZE INVOER OVER DE OOSTGRENS. de koloniale tentoonstelling, hebben de verzekeringsmaatschappijen, die het ver brande gebouw hadden verzekerd, hei Nederlandsche commissariaat-generaal spontaan nog een bedrag van drie mil joen francs aangeboden. Het Tweede Kamerlid Van Voorst tot Voorst heeft aan de ministers van bin- nenlandsche zaken en landbouw, van financiën en van justitie de volgende vragen gesteld: Zijn de minsters niet van meening, dat, waar deze invoer in strijd is met het Kon. besluit van 24 Mei 1922, Staatsblad no. 377, ingevolge artikel 12 der Veewet, ten spoedigste afdoende maatregelen getrof fen moeten worden ter voorkoming van den invoer, waardoor gevaren voor be smetting van onzen veestapel ontstaan? Zijn de ministers niet van meening, dat, - 1-1 1 jLtll IlUtJ JUlAUlötüJL» .LIX^L VC41A JUlVVUiiig, VIIAV, verdwenen, het uitgebreide en machtige maatregelen te nemen, dat aan ambtenarencorps zal gedecentraliseerd worden en de zakenwereld van Madrid vreest, dat alles verloren zal zijn, wan neer ook de aristocratie het land verlaat. Zal men hen daarom aan Spanje gebon den trachten te houden, door de afschaf fing van het grootgrondbezit geleidelijk aan en op beperkten schaal te doen plaats hebben? De offlceel© belangstelling komt thans ln daden tot uiting. Woensdagmiddag hebben te Utrecht besprekingen plaats gehad tusschen ver schillende medische autoriteiten uit ons land in verband met de methode van dr. Bendien te Zeist voor kankerbestrijding. In verband met deze conferentie ver nam het Nederland Correspondentie bureau voor Dagbladen de volgende bij zonderheden: De conferentie werd bijgewoond door den voorzitter van den gezondheidsdienst, dr. Josephus Jitta en dr. Minkema, even eens van den gezondheidsraad. Voorts waren aanwezig van het Kan- kerinstituut: prof. dr. de Vries, dr. Korte- weg, dr. Waterman en dr. Wassink, dr. Julius van het Hygiënisch Laboratorium van prof. Wolff. te Utrecht en de pro fessoren van Loghem en Aldershoff. Duidelijk is aan den dag getreden, dat de verstandhouding tusschen dr. Bendien en de vertegenwoordigers der officieele wetenschap uitstekend was. Van beide kanten werd betreurd, dat de proeven van dr. Bendien een onderwerp waren ge worden van publieke gedachtenwisseling wat door niemand der aanwezigen ge- wenscht werd geacht. Voorts bleek de volkomen bereidheid der instituten en laboratoria om mede werking te verleenen en konden verschil lende misverstanden opgehelderd worden. Men verklaarde zich gaarne bereid de proeven van dr. Bendien te controleeren met voorlichtinq van hem zelf: de ingre diënten en stoffen zijn in hoofdzaak daar voor aanwezig. Voor zoover zij niet aan wezig zijn, zal echter voor spoedige aan vulling zorg worden gedragen. Het onderzoek zal van twee kanten ge leid worden. Prof. Aldershoff zal de methode Ben dien uit serologisch oogpunt bestudeeren, terwijl dr. Julius van het laboratorium van prof Wolff dit onderzoek van de spectro- grafische zijde zal completeeren. In de tweede plaats zullen de proeven in het Amsterdamsche kankerinstituut herhaald worden, waarvoor de instru- dezen invoer ten spoedigste paal en perk wordt gesteld? BROODBAKKERIJEN OP 31 AUG. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft vergund, dat in verband met de viering van den verjaardag van de Koningin in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks door hoofden of be stuurders en door bakkersgezellen op Maandag 31 Augustus, in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 35, tweede lid, en 36, derde lid, der Arbeidswet 1919, om 3 uur des voormiddags met den bak- kersarbeid wordt aangevangen. Boven dien mag voor zoover betreft broodbak kerijen, aan welke een vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Ar beidswet 1919 is verleend op dien dag reeds te 1 uur des voormiddags met ar beid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden aangevangen. Aan hoofden of bestuurders van brood bakkerijen in alle gemeenten des Rijks is vergund, dat, in afwijking van het bepaal de bij artikel 35, zesde lid der Arbeidswet 1919, op Maandag 31 Augustus deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: le. van 7.30 uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij beving, wordt vervoerd; 2e. van 8 uur des voor- midadgs af wordt verkocht of afgeleverd. DE SCHEEMEER 300 JAAR. De dijkgraaf, de heer Cramer Glijnis, heeft in de Woensdagmiddag in het Noor- der-Polderhuis van de Schermeer gehou den vergadering van hoofdingelanden twee door den kunstschilder A. Colnot te Berken vervaardigde schilderijen van den Noorder- en Zuiderpolder onthuld, welke schilderijen, met het oog op het verdwijnen van de molens, in opdracht van het bestuur zijn vervaardigd. Zij zijn 1.10 bij 0.80 M. groot en geven een beeld van het rijke polderland met zijn pitoreske molens en Hollandsche luchten. De dijkgraaf zeide, dat den kunstenaar de opdracht was verleend, omdat, tenge volge van de noodzakelijk geworden elek trificatie, de molens, die het volgende jaar 300 jaar dienst hebben gedaan, gaan ver dwijnen, en het bestuur het noodzakelijk had geoordeeld, door een kunstenaar op het doek te laten vastleggen voor het na geslacht, hoe in de eerste drie eeuwen van het bestaan van den polder, door wind- bemaling, de polder vrij van water was gehouden. Spr. huldigde, onder instemming van de vergadering, den kunstenaar voor de wijze, waarop hij het polderlandschap had vereeuwigd. Voorts deelde hij mee, dat de secretaris, mr. J. Belonje, de opdracht van het dagelijksch bestuur van den polder had aanvaard om een gedenkboek van den polder samen te stellen, welk gedenkboek ter gelegenheid van het 300-jarige bestaan van den polder zal worden uitgegeven. NEDERLAND TE VINCENNES. Een prachtig gebaar. Havas meldt uit Parijs: Ter gelegenheid van de inwijding van het nieuwe Nederlandsche paviljoen op De spoorwegverbinding met het Noorden. Er gaat nog wel een Ige jaren mee heen. Als het volgend jaar de afsluitdijk in de Zuiderzee gereed zal zijn gekomen, komt de aanleg van een spoorweg over dezen dijk, de verbinding van Noord- Holland met Friesland en Groningen vormend, nader aan de orde. Dat wil echter niet zeggen, dat in het jaar, waarin de dijk gereed komt, de treinen reeds over den afsluitdijk zullen rijden. Afge scheiden van de economische zijde, welke overigens onafscheidelijk aan den aanleg van dezen spoorweg is verbonden, moet men er op rekenen, dat, alvorens tot den aanleg van dezen spoorweg kan worden Vee en varkens overgegaan, de dijk zich eerst zal moeten arKens. Hoewel de uitvoering van dit spoorwegwerk nog niet eens vastgesteld is zooals we bij informatie vernamen zou de aanleg eventueel toch zeker niet eerder dan in 1934 kunnen gereed komen. De economische omstandigheden van thans geven echter grond aan het ver moeden, dat met den aanleg van dezen spoorweg waarschijnlijk nog wel eenige jaren zal worden gewacht. In den aanleg van dezen spoorweg toch gaat een be langrijk kapitaal zitten, waarvan het althans op het oogenblik niet zeker is, dat het beschikbaar is, laat staan beschikbaar gesteld kan worden. Echter is er nog een omstandigheid, welke grond aan het vermoeden geeft, dat met den aanleg van dezen nieuwen spoorweg nog eenige jaren zal worden gewacht. De nieuwe spoorweg, welke circa 30 K.M. lang zal worden, omvat een traject, waarop geen plaatselijk ver keer zal zijn, althans geruimen tijd niet, als gevolg van de afwezigheid van be volking in het aanliggende gebied. Uit exploitatie-oogpunt zal deze spoorlijn voorloopig dus zeker niet voordeelig zijn. Iets anders is evenwel, dat zich de nood zakelijkheid van dèn aanleg van dezen spoorweg zal kunnen gaan voordoen. Het treinverkeer wordt tot op heden geleid over Zwolle. Veel expansie-gelegenheid voor de spoorwegen bestaat er daarniet meer, tenzij men er een zeer belangrijk bedrag aan wil besteden. Eenerzijds is er dus het minder aanlok kelijke exploitatie-beeld van een spoorweg over den Zuiderzee-afsluitdijk in de eerst komende jaren, anderzijds is er de moei lijkheid, dat het station Zwolle op den duur het verkeer van overig Nederland met de 3 Noordelijke provincie's niet meer zal kunnen verwerken, zonder uit breiding van spoorwegcapaciteit. In de naaste toekomst zal dus de vraag onder de oogen moeten worden gezien of het uit economisch oogpunt meer ver antwoord is over te gaan tot den aanleg van een nieuwen spoorweg over den af sluitdijk (wat in de verre toekomst toch zal gebeuren) dan wel, dat de spoorweg- capaciteit van het station Zwolle wordt vergroot. Als op het oogenblik een belangstellend bezoek van de Zuiderzeewerken van den geleider te hooren krijgt, dat het wel 1940 wordt, voordat de treinen over den afsluitdijk rijden, dan is men-de tegen woordige economische omstandigheden in aanmerking genomen dichter by de waarheid dan hij, die het Jaar l932 dezer dagen noemde. (hdicw. Binnenland. DE HAGELSCHADE TE 3 'S-GRAVEMOER. Een steuncomité opgericht. Men meldt uit 's-Gravemoer: Vanwege het gemeentebestuur is een onderzoek ingesteld naar de schade, die de geweldige hagelbui van j.1. Zaterdag in deze gemeente in landbouwbedrijven, groenten- en fruitkweekerijen, alsmede in bloemisterijen heeft aangericht. Dat voor- loopige onderzoek is thans beëindigd en het blijkt nu, dat de schade 44.823.50 heeft bedragen. Hieronder is evenwel nog niet begre pen het bedrag der schade, toegebracht aan woningen, warenhuizen en plat glas en evenmin die van boomen en grasgewas en van de vele particuliere tuinen, waarin alle groenten en fruit vernield zijn. Zou den die bedragen worden meegerekend, dan zou het schadebedrag, dat door be langhebbenden aan den lagen kant is op gegeven, zeer zeker aanmerkelijk hooger worden. Voor menig klein tuinbouwbedrijf is onmiddellijke hulp een noodzakelijke eisch. De beschadiging van houtgewas en fruitboomen zal naar het oordeel van déskundigen zelfs een volgend jaar nog zeer nadeelig nawerken, Onder presidium van den burgemeester is thans een steuncomité in het leven ge roepen tot inzameling van gelden, teneinde in de eerste behoeften der slachtoffers eenigszins te voorzien. pakïkng, bussen lak enz. naa ten te brengen, doch slaagden hiei in slechts ten deele, aangezien het vuur zich door de over den gron stroomende benzine in korte tijd door de geheele fabriek, welke een oppervlakte van ongeveer 500 M2. beslaat, had ver spreid. Met vijf stralen op de waterleiding en drie op de motorspuit bestreed de Bloe- mendaalsche brandweer het vuur, doch het duurde ruim een uur voor zij den brand meester was. Veiligheidshalve wa ren belendende perceelen ontruimd. Deze hebben alleen waterschade gekregen. De fabriek is geheel uitgebrand. De vrij aanzienlijke schade wordt door ver zekering gedekt. DE „GEZELLIGE" OVERWEG. IJs en wachttijd. muziek korten den J. 1. H. - gemaakt en naar maat van prima gegarandeerde kwaliteit in ver schillende bontsoorten voor Ook voor het opzetten van op wintermantels is het nu de geschiktste tijd We hebben groote keuze in alle bontsoorten, terwijl we deze maand GOEDKOOPE PRIJZEN BEREKENEN. Het is met de spoorwegovergangen in ons lieve landje eigenaardig gesteld. Of liever, wij Nederlanders gedragen ons ten opzichte van de overwegen eigenaardig. Zijn zij niet bewaakt, dan komen we in rep en roer voor deze „gevaarlijke situa tie". Zijn zij wel bewaakt, dan klagen wij steen en been over het lange wachten Eén gunstige uitzondering is er echter, en wel in Sassenheim, vanwaar men aan het „L. Dbl." het volgende schrijft over deti bewaakten overweg „Klinkenberg": Heeft Leiden zijn overweg-misère, Sas senheim kan bogen op een spoorweg overweg, die de wachtenden niet korzelig of kwaad maakt. Dit wordt bereikt door de menschlievendheid van drie menschen- vrienden. Aan weerszijden van den over weg hebben twee ijsco-venters een stand plaats gekozen, en zoodra gaan de boo men niet dicht of de heeren taxeeren het aantal auto's dat in aantocht is en gaan met een blad ijsco's de file af. Met gejuich tyorden deze menschenvrienden door de inzittende kinderen en ook grooteren be groet en eer het ijs geconsumeerd is, is de versperring opgeheven en welgemoed rijdt men verder. De derde menschenvriend torst op zijn arm een gramofoon en laat de nieuwste schlagers hooren, natuurlijk vraagt hij hiervoor een tegemoetkoming, die gul ver strekt wordt. Men betreurt het dat de Overweg maar zoo kort gesloten blijft! „Klinkenberg" is wel een ideale over weg. In plaats van mopperende automo bilisten, treft men er slechts (behoudens een enkelen Nurks) tevreden menschen aan. Wat ijs en muziek al niet vermogen! FABRIEKSBRAND TE BLOEMENDAAL. Door ontploffing van benzine dampen. In de lampenkappenfabriek van de fa. Gobets, gevestigd aan den Kinheimweg te Bloemendaal,gebruikten eenige arbei ders Donderdagmiddag bij hun werk zaamheden een bak met benzine. De benzinedampen hebben zich in het achter gedeelte van de fabriek verzameld en zijn daar Donderdagmiddag door tot nu toe onbekende oorzaak ontploft. Er klonk pmstreeks halfvier een hevige slag en een oogenblik later stond de fabriek in brand. De arbeiders trachtten nog een deel van den voorraad goederen, gereed zijnde lampekappen, materiaal voor ver- DIVIDEND- EN TANTIEME- BELASTING. Wie belastingplichtige zfjn. Belastingbedrag. Verplichting tot (negatieve) aangifte. Over legging van balans en verlies- en winstrekening. Bij de wet van 11 Jan. 1918, Stbl. no. 4, werd de belasting van vennootschap pen, vereenigingen en maatschappijen uit de wet op de inkomstenbelasting ge licht en afzonderlijk geregeld. Deze licha men bleven daardoor in het vervolg onbe last voor de inkomstenbelasting, doch werden aangeslagen in de toen in het le ven geroepen dividend- en tantièmebelas ting. Als voorwerp dezer belasting noemt art. 1 der wet de uitdeelingen, die de hierna te noemen lichamen doen. Wat de wet onder uitdeelingen verstaat, zullen wij in een der volgende artikelen trachten uit een te zetten. De lichamen nu, die belastbare uitdee lingen kunnen doen, zijn de binnen het Rijk gevestigde naamlooze vennootschap pen, commanditaire vennootschappen op aandeelen, coöperatieve en andere ver eenigingen en onderlinge verzekerings maatschappijen. Lichamen, welke in het buitenland gevestigd zijn, kunnen niet in de dividend- en tantièmebelasting, maar wel onder bepaalde omstandigheden in de inkomstenbelasting worden aangeslagen. Op den belastingplicht van buitenlanders (natuurlijke personen en lichamen) in het algemeen komen wij t. z. t. terug. Of een lichaam als hiervoor bedoeld al dan niet binnen het Rijk gevestigd is, wordt naar de omstandigheden beoordeeld. Onder de in art. 1 vermelde lichamen vindt men niet genoemd de firma's noch de gewone commanditaire vennootschap. Voor de winst, met deze corporaties be haald, worden de leden (vennooten) in dividueel in de inkomstenbelasting aange slagen: van heffing van dividend-belasting kan hier nimmer sprake zijn. Wel vallen onder deze wet de commanditaire ven nootschappen op aandeelen. vennoot schappen en commandite, waarbij aan de commanditaire geldschieters, een aandeel- bewijs is uitgereikt,' dat verhandelbaar is. Wegens de overeenkomst, die een derge lijke corporatie met de N.V. vertoont, be trok de wetgever haar in de dividend belasting. Zijn er geen verhandelbare aandeel- bewijzen uitgereikt, doch kunnen de aan deelen niet zonder toestemming van alle vennooten aan derden worden overgedra gen, dan is het lichaam geen comm. ven nootschap op aandeelen meer, zooals deze wet bedoelt (Beslissing 2220). Naast de coöp. vereenigingen noemt de wet nog „andere vereenigingen". Het be zit van rechtspersoonlijkheid is voor den belastingplicht eener vereeniging geen vereischte. De wetgever heeft in het alge meen het oog op die associaties, welke naar het gewone spraakgebruik dien naam dragen: welke buiten de deelgenooten om als zelfstandige lichamen optreden en waarvoor als regel een kapitaal is bij een- gebracht afgescheiden van de individueele vermogens van die deelgenooten. Hier onder valt niet de burgerlijke maatschap. Het tarief der belasting bedraagt in hoofdsom 5 pet. van, het belastbaar be drag. Het Rijk heft hierop 33 opcenten ten behoeve van het Leeningsfonds 1914, terwijl de gemeente nog eens 48 opcenten heft. In totaal is het tarief daardoor 9.05 pet. De belasting is verschuldigd door de vennootschap, vereeniging of maatschap pij. Bij liquidatie zijn de met vereffening belaste personen hoofdelijk daarvoor aan sprakelijk. Op het bestuur der belastingplichtige lichamen rust de verplichting tot het doen van aangifte. In de eerste plaats behoort, alvorens het besluit tot het doen van een uitdeeling mag worden uitgevoerd, aan gifte van die uitdeeling te geschieden. De verplichting tot aangifte ontstaat m.a.w. niet door het nemen van een besluit tot het doen eener uitdeeling; aan de wet wordt voldaan, indien de aangifte geschiedt vóórdat het als uitdeeling vastgestelde be drag wordt betaalbaar gesteld. Voor de aangifte wordt gebruik gemaakt van for mulieren die verkrijgbaar zijn ten kantore van den ontvanger der directe belastingen. Ook indien over een boekjaar niet wordt uitgedeeld, moet men aangifte doen. De wet eischt een z.g. negatieve aangifte; a. indien besloten wordt over een boekjaar geen uitdeeling te doen; b. indien over een boekjaar geen ujf- deeling wordt gedaan zonder dat hicrvoot een besluit wordt gevorderd; c. indien na verloop van een jaar se dert het einde van een boekjaar nog geen besluit is genomen tot het (niet) doen eener uitkeering over dat boekjaar, en telkens indien na verloop van een verder jaar zoodanig besluit nog niet is geno men. Bij de opneming dezer bepalingen om trent negatieve aangifte had men het oog op de kleinere lichamen, aan wier uitkom sten weinig publiciteit pleegt te worden gegeven, en die thans verplicht zijn om zich periodiek bij den fiscus aan te mel den met de verklaring, dat zij geen uit deeling hebben gedaan. Het sub a. ver melde geval zal het meest voorkomen. De aangifte moet in dit geval gedaan worden binnen 14 dagen nadat het besluit om geen uitdeeling te doen, genomen is. Stelt men het nemen van een besluit urt, dan komt het geval sub c. omschreven in wer king. Aangifte is dan vereischt telkens binnen 14 dagen, nadat er een jaar of een verder jaar achter den rug is. Wordt er dus pas op 14 April 1929 besloten om over het boekjaar 1926 geen uitdeeling te doen, dan zijn er vier negatieve aangiften vereischt, n.1. drie tusschen 1 en 14 Jan. 1927, 1928 en 1929 naar tater c. en één tusschen 15 en 29 April naar letter a. De negatieve aangifte, bedoeld sub letter b, moet gedaan worden binnen 3 maanden na afloop van het boekjaar. Deze bepaling ziet bijv. op het geval, dat in de statuten bepaald is, dat er geen uitdeeling zal plaats vinden als de winst beneden een zeker bedrag blijft. Voor het achter wege blijven van een uitdeeling is dan besluit vereischt. Bij de aangifte der eenige of laatste uitdeeling is dan geen besluit vereischt. Bij de aangifte der eenige of laatste uit deeling over een boekjaar en bij de eerste negatiève aangifte betreffende een boek jaar worden tevens de salarissen aangege ven, die belastbaar zijn. In hoeverre sala rissen belastbaar kunnen zijn, wordt t. z. t. behandeld als de vraag ter sprake komt over welke objecten de belasting wordt geheven. Hebben er over een boekjaar twee of meer uitdeelingen plaats (men denke bijv. aan interim-dividend), dan worden de salarissen tegelijk met de laat ste uitdeeling aangegeven. Naast bovenomschreven aangifteplicht kent de wet voor de bestuurders nog de verplichting tot inlevering van de balans en verlies- en winstrekening. Telkens binnen veertien dagen na de vaststelling der balans moet een gewaar merkt afschrift zoowel daarvan als van de verlies- en winstrekening worden inge leverd bij den inspecteur der directe belas tingen. De bedoeling van een en ander is om den fiscus een middel aan de hand te doen tot het opsporen van handelingen, die in haar wezen belastbare uitdeelingen zijn zonder dat zij daarvan den vorm heb ben. Indien in de plaats van balans en ver lies- en winstrekening een rekening in anderen vorm wordt opgemaakt, moet een gewaarmerkt afschrift van deze rekening worden ingeleverd. Is de balans zeer uitgebreid, dan kan de inspecteur toestaan, dat volstaan wordt met inlevering van gewaarmerkte uit treksels. Vereenigingen, die uit den aard van haar doel nimmer eenige uitdeeling doen, zijn vrijgesteld van de verplichting om negatieve aangifte te doen en afschrift van balans en verlies- en winstrekening over te leggen. Voldoet een lichaam niat aan zijn aan gifteplicht, dan kan een ambtshalve aan slag opgelegd worden, welke aanslag be houdens bewijs van onjuistheid (door den aangeslagene te leveren) gehandhaafd blijft. MARINE-SCHIJNEPOS IN VELE ZANGEN door JEEPEE. 20) Twintigduizend van dien vijand bouwen bruggen bij 't dozijn, En de and're twintigduizend dempen afgrond en ravijn: Ongelooflijk is hun ijver, ja, ik stond ervan verstomd, En dat is alleen uit vreeze dat die Satan wederkomt!* Groot is 't nut, dat ik mocht trekken uit de Sneuk Heurgrcunjetaal 'k Heb een heele speech gehouden en ze rilden allemaal! 'k Sprak van Sabinenze freules, van pardieu en van vieux jeu. En je zag hun angstzweet spuiten bij mijn allerzwaarst ge-euü" Ridder Alb had uitgesproken. Fier keek hij den kripg in 't rond, Waarvan zijn versierde zetel net precies in 't midden stond; Toen zijn op hem toegetreden d'oudst' of'cier en Heer Jeepee Met een grooten krans van slapping i), nieuwgetjet met ratjepee. 2) Plechtig zwijgend leggen beide hem dien lauwer om den hoed, 't Grijpt den victorjeuzen krijger zichtbaar diep in het gemoed! Voor hij nog een woord kan zeggen treedt de Goeie Slooi naar voor, Medesleepend is zijn toespraak, en Heer Alb is enkel oor! k Reb U," spreekt de Slooi, „gezonden voor een krijgstocht van een week, .Wijl mij, tegen veertigduizend, zooveel tijd wel noodig leek! Hadt Gij daar in zeven dagen orde, rust en vree hersteld k Had U, met Uw dertig krijgers, reeds geproclameerd tot Held! Maar n t' die ik """bevelen mocht. Maar, n prestatie als de Uwe.., neen! dat had ik nooit gedocht! Wie den Lande, in den oorlog, met het zwaard dient als een Held, Dien wordt, na verloop van maanden, 't Ridder op de borst gespeld- Doch, daar steeds die ridderorde van eenzelfde grootte is, Is men van de heldengrootte van den drager nooit gewis! Neen! voor kleiner daad een kleiner, en voor groote 'n grooter kruis Zie, dat waar een beter maatstaf ter voorkoming van abuis! Bartjes reeds, in vroeger dagen, sprak van evenredigheid, Niet alleen voor rekensommen, maar ook voor de werkelijkheid! Die een krijg van zeven dagen in twee dagen slechts volbracht. Heeft den plicht, te overwinnen, drie en 'n hallef maal betracht! ai"€ 60 ka"e* 's de factor van zijn moed en zijn beleid, "één P°P" tot veertien kwartjes, da's zijn evenredigheid! d Kans" lary der Willemsorde heeft slechts kruizen van formaat, aar oor Bartjes redeneering zwaar in de verdrukking gaat; In we"s<rh' dat ieder wete,, welke Luit'nant tweede klas, z'jn enkele persoontje drie en 'n halve krijgsheld was! WeTte wil[enedóén 31'! U v*rzocken om mÜ met den meesten spoed Naar de factor- vierdehalTf tM Tr°UW' Bdeid en Moed Die er veertG-ê ™rdehalf te" behoeve van dien Held, nd neersloeg in twee dagen, welgeteld! Voo^Ï'fengte,6breedtedikf' ""i" Va" zijn kri"s' t'ierdehalf zij (je factnr L 611 soortgewicht inc'uis, Waarvan men de?k V00r het eidsmaten wel ln de Bepalings vindt! Draag het, Alb. nog lanee Ten bewijs dat Gij der Bali aii,,,'!! S€zondheid op Uw jas, Draagt het overal ter wereld zóo te^0^'6 krijsshe,d was: Vivat Alb. der Bali Glorie, hieph en W u- ter Zee! P' mep' hleP. hiep, hiep hoezee!" Driemaal klonk toen dat hoezeetje op de h™. Psijn, Jeepee en jonker Effef schreeuwden boveTall8*66" Z'" fluit' En de vijf gevangen hoofden, steeds nog wachtend JUlU SCHOO,. „oor de„ Sat„. Voor zijn dapper spits afbijten kreeg klein Sleman ook een „k'ron" Toen hij, savonds, ging psisiren, stelde hij die fier ten toon Op de kraag van zijn kemedja; mede om zijn traktement Waren werk'lijk alle nona's banjak manis voor den vent. Vierdehalf maal was er eetfuif bij de Slooi in de kajuit, Vierdehalve bottel panje dronk de groote Held daar uit, "Vierdehalf maal toog hij sooswaarts, waar een ieder voor hem boog, Ja, hij merkte dat zijn Ridder vierdehalve kilo woog! Dit 's het lied der groote daden, op het eiland Halmaheer Door den held des lieds bedreven in de dagen van weleer! Dat, in haast ontelb're zangen, door een rijmlaar voortgebracht, Ongetwijfeld voort zal leven tot in 't verste nageslacht! Lang geleden, lang vergeten, zijn de daden van eén Held Waarvan ikstig Jaar geleden heel Ternate stond versteld; Niemand wist meer de bedoeling van de letters: H. v. H. Achter 's helden naam in brieven, stukken en, etcetera! Hier een stokje voor te steken, zie, dat is mijn doel geweest Door den lezer te vertellen hoe men d' Albennaam nog vreest In Ternate en Halmaheira; hoe hij, fier en onversaagd Vcetigduizend tradamaoe-,ers naar hun kreedje heeft gejaagd! En, wanneer daar van Alb's glorie nog een tampje overschiet Wil dat, lezer, dan offreeren aan den maker van dit lied- Want - Alb's daden te bezingen, dat valt heelemaa! niet mee Dat durft op zijn woord! verklaren d' oude Balinees Jeepee! En thans, Pegasus - halve kracht, het loflied is gezongen' Ontelbre zangen zijn mij straks ter pennc uitgesprongen Ten dienste van m.jn Held, dien men in geen geval Na lezen van dit lied ooit weer vergeten zal' •éijn roem wordt, als het waar' den lezer opgedrongen Thans wacht én Pegasus én rijmelaar den stal! Als moedig rijmelaar op Uwen rug gezeten Deed gij mij ikstig jaar als waar het niets! vergeten Het Sm r a m'jn moedig' krachti* paard< Daal >3 uit, de stem is mij versieten, af' 0 pesasus, in glijvlucht naar de aard'! Hoe heerlijk het ook zij een held te kunnen zingen, rijm aars woordenboek als 't ware uit te wringen, et is vermoeiend werk, geloof mij, altijd weer e rijmen klok op stok, en peer op nimmermeer, ic vaers na vaers na vaers de vulpen uit te dringen! lUie t niet gelooven wil, probeere het een keer!) Zoo mij dit is gelukt, dan heb ik dat te danken an U, mijn trouwe lier, die met vermeet'le klanken Mij steeds hebt voortgejaagd op 't zelfgekozen pad, tot ik mijn njmlaarsplicht geheel ten einde had Gebracht f00te"Jeld' omk'"anst met lauwerranken Gebracht heb meerder roem dan immer hij bezatl Sin'SS dUS Pegasus met z'i" berijder neder, Pesasne f" nt d'e z'en den rijmer weder! De Hran St31' VCrdiend Hceft tijn rUSt. Tnt a< vaerzensmeden ontglijdt de dichtersveder, tot verd re escapades voelt hij niet den minsten lust! Gegroet, gij Halmaheer', gegroet ook, gij Ternate, egroet het oude schip waar wij te samen zaten es avonds aan den disch bij eens „vuurtorens" schijn, Gegroet Effef en Jaap, van Sleeking en ook Psijn; Gegroet gij allemaal, die ik thans ga verlaten En bovenal gegroet, Mijnheer van Ekenstein! EINDE. l) oud touw. 2) Rathjens' paint.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 2