Koopt bi| HET VRUCHTELOOS OFFER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht Nr 7009. EERSTE BLAD 59ste JAARGANG Eekhoorntjes en politiek. - Arme MacDonald. Groot-Brittanië in den put. - De heer Taddoens Holowko boft niet. - Rusland en Tsjecho-Slowakije. - Hongarije en de groote voet. - En nog zoo een en ander. breit alles best, BINNENLAND. Afscheid van Dr. F. M. Wibaut De postvluchten naar en van Indië. FEUILLETON Ego verhaal uit een Nabij Verleden. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.i0, tl.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.;fr. p.p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Het valt niiet mee, als je zoo kersversoh van je vacantie teruggekeerd bent, uit een streek, waar geen politiek, geen economi sche debatten noch financieele beschou wingen bekend zijn, maar waar integen deel den gansohen lieven dag hoogstam- mige dennen, trotsche berken en beuken het lied zingen van het eeuwige ruoscüen, waar de eekhoorntjes van de eikenbos- schen schuw vluchten voor den eenzamen wandelaar, wiens stap nauwelijks op het mos wordt gehoord. - het valt niet mee dan plotseling, met één dag reizens, weer volop in het leven te zitten of liever, in dat wat de menschen elkaar aandoen: de da gelijkscha ruzietjes, de zorgen, den strijd om het bestaan, de beslommeringen, die weder de aandacht vragen. Daar hebben we allereerst „het tafereel in Engeland", zooals de „N. Robt. Crt" de crisis betitelt. Ach, in die eikenbosschen hoorde je daar zoo niet van, welke zware dagen MacDonald heeft gehad, wien nu, naar Reuter heeft vermeld, door zijn kies district Seaham is verzocht zijn zetel in het Lagerhuis ter besohikking te stellen. De labourpartij heeft officieel het besluit genomen in de oppositie te gaan; conser vatieven en liberalen hebben de houding van hun vertegenwoordigers in de regee ring goedgekeurd. Het verzet in de libe rale partij tegen de besnoeiing van de uit- keering aan de werkeloozen is maar heel sporadisch geweest. Felle oppositie gaat de Labourpartij voeren, aldus de „N. Rott. Crt.", onder het dichterlijke opschrift, dat wij hierboven afschreven. Als het aan Maxton en zijn radicale vrienden ligt, zal heftigheid zeker niet ontbreken. Er zijn elementen in de arbeiderspartij en zij zullen door de om standigheden waarschijnlijk zelfs talrijk worden die met bun ijver de partij nog last genoeg zuilen veroorzaken. De partij zal er in haar geheel vermoedelijk wat ver der naar links door afglijden dan Hen- üerson wel lief kan zijn. Desniettemin, al dus gaat het blad voort, zien de voortee kenen er niet al te onheilspellend uit. Wie fel verzet wil, kiest niet den kalmen, sterk met veantwoordelijfcheidsgevoel behepten Henderson tot voorzitter. Een man als Graham, die nu ondervoorzitter is gewor den na minister van handel geweest te zijn, is vooral aanhanger van een practi- sche politiek. Oude en nieuwe gezichtten in het Engelsche Kabinet Sir Samuel, Lord Reading, Snowden en Neville Chamberlain. Baldwin en Samuel hebben in hun ver klaringen er op gewezen, dat de toestand van het land en zijn betaalmiddel veel on middellijker critiek is geweest dan de on- ingewijden konden v_ermoeden. Er was voor Engeland geen crediet meer te krij gen als het zijn begrooting niet op orde bracht, en wel op een wijze, die de geld schieters vertrouwen gaf in de toekom stige solventie van Engeland. Zou Enge land het geleende geld gebruiken voor on productieve doeleinden, dan konden zij dat vertrouwen niet koesteren. Voor het trotsche Albion moet het een vernederende gedachte zijn, dat zijn cre diet niet groot genoeg meer is om de in ternationale geldmarkt onvoorwaardelijk vertrouwen in te boezemen; dat het zich officieel nog wel geen voorwaarden heeft laten opleggen, maar dat het toch zijn bin- nenlandsoh beleid er speciaal op heeft moeten inrichten, om de geldmarkt ver trouwen te geven. Het verschil tusschen dezen toestand en een leening op voor waarden ig niet zoo overweldigend. Het is ee-i ongewone politiek-financieele figuur Groot-B- Ittanje in deze positie te zien. De groote mogendheden van Europa naken allen veel door in de laatste jaren. En Duitschland hoeft zich nu niet meer te schamen, als het voor zijn leeningen zich toeschietelijk moet betoonen op poli tiek gebied. Dan krijgen we als hoofdstuk 2 van dit schouwspel RuslandPolen en Rusland Tsjecho-Slowakije. De heer Holowko is Zaterdagavond in een hotelkamer in de Oost-Galicische badplaats Truskawiez ver moord. Natuurlijk kan het den lezer wei nig schelen, want zooiets komt meer voor. Maar de heer Taddaeus Holowko is of lie ver was een van de bekendste Poolsche politici, en het vermoeden ligt voor de hand, dat deze moord een politieken on dergrond heeft. Hij behoorde namelijk tot de leiders van het regeeringsblok in Polen en hield zich in het bizonder bezig met de minderheden-politiek in Oost-Polen. Men vermoedt dan ook, dat het feit van zijn gewelddadigen dood vergaande politieke gevolgen zal hebben. De Poolsche bladen laten zich althans in dezen geest uit. Aan een maaltijd, die ter eere van Za- leski, de Poolsche minister-president, op de koloniale tentoonstelling te Vincennes gegeven is, heeft deze in een rede gezegd, dat in volledige overeenstemming tus schen de Fransche en Poolsche regeerin gen ieder van haar kant met Rusland was gaan onderhandelen over een niet-aanvals- verdrag. Zaleski sprak de hoop uit, dat ondanks de onverwachte moeilijkheden, welke zich soms onverwacht voordoen, de inspanning, welke Frankrijk en Polen zich getroosten, niet onvruchtbaar zal zijn. En wat nu Tsjecho-Slowakije en Rus land betreft, uit een particulier bericht aan de „N. Rott. Crt." (dat wil in dit geval dus zeggen, dat het niet door Reuter of Wolff wordt geseind), blijkt, dat de gewe zen gezant te Belgrado, Sjiba, afgevaar digde en algemeen secretaris van de Tsje chische nationaal socialistische partij en bijzonder vertrouwde van Benesj, korte lings in Moskou heeft vertoefd, waar hij in het bijzonder met den volkscommissaris voor buitenlandsohe zaken, Litwinof, on derhandelingen voerde. Thans wordt ver nomen, dat Sjiba gesproken heeft over de jure-erkenning van Sowjet-Rusland door Tsjecho-Slowakije. Men meent te weten, dat thans ook de Tsjechische nationaal de mocraten, die onder leiding van dr. Kra- marsj zich steeds tegen de erkenning ten heftigste hebben verzet, niet meer zoo on verbiddelijk zijn, ten minste indien Tsje- choslowakye voldoende leveranties zou krijgen. De Russisch-Poolsche onderhandelingen. Zaleski, Poolsch minister van binnen- landsche zaken. (Polnia.) JAAP SNOR ook wolion Badpakken af 3.50 per stuk. ZUIDSTRAAT 19. Let op den gelen winkel. Voor Texel: Wed. SCHUMAKER. Litwinow, Russisch minister van bui tenlandsohe zaken. (Matin.) Hongarije, na het vredesverdrag van Versailles gedoemd als zelfstandigen staat te moeten voortleven vóór dien vormde het tezamen met de Oostenrijk- sche monarchie een machtigen staat, die thans uiteengevallen is raakt ook met zijn finantiën aan den grond, 't Is niet zoo heel erg, het komt in de beste families voor, dat zagen we hierboven met Enge land, maar 't is alleen een beetje lastig. Het rapport van den Hongaarschen op persten raad van controle over de staats uitgaven 1929'30 is thans gepubliceerd, waaruit blijkt dat het land op te grooten voet leeft. Er zijn 30 millioen pengö meer uitgegeven dan waartoe de regeering door het parlement was gemachtigd. Waaraan dan wel, zal de lezer vragen. Ja, aan al lerlei dingen: den inlichtingendienst van het presidium van den ministerraad en de persafdeeling daarvan, buitenlandsche conferenties, geheime politie ter contro leering van buitenlanders, onderwijs, een tafelkleed, sigaretten, een polospel van 121.000 pengö, enz.. Gevolg natuurlijk: salarisverlagingen van de ambtenaren, met 15, 12 en 10 procent. Behalve onder officieren en soldaten, politie, enz., die worden niet verlaagd. De steden kregen de boodschap, dat zij op hun personeel ook moeten bezuinigen. Dat zijn prettige dingen na je vacantie, vindt u ook niet? Ook in België worden thans verstrek kende bezuinigingen voorgesteld op de begrootingen der verschillende departe menten. Ingevolge een besluit van den ministerraad zal deze week door den mi nister-president en den minister van fi nanciën dag aan dag met de departements hoofden worden geconfereerd over bespa ringen, die op de verschillende begrootin gen kunnen worden aangebraoht. Minis ter-president Renkin wil uiterlijk 15 Sept. met dit werk klaar zijn. Er moet voor de Ryksbegrooting voor 1932 een half mil- liard francs worden bezuinigd. Daarvan zijn reeds 200 millioen franken gevonden cp de begrooting van openbare werken en als de regeering wilde afzien van het for tenplan, zooals dat onlangs is goedgekeurd, kunnen nog 200 francs worden gevonden. Overigens schijnt ook in België een sterke anti-militaire of anti-militaristisohe actie te bestaan, vooral onder jonge Vla mingen, welke actie niet zonder bezorgd heid wordt gevolgd. Een jeugdj»* milicien uit Oude God nabij Antwerpen is reeds naar een ander regiment gevoerd, waar men zal trachten aldus vermeldt, ietwat naief, het courantenbericht hem tot an dere gevoelens te brengen. DE WERKLOOSHEID IN DE VEREEN. STATEN. Green, de president van de Amerikaan- sche Federatie van den Arbeid had in be gin Augustus het aantal werkloozen in de Vereen. Staten geschat op 5.100.000. Hij voorziet dat het aantal tegen Januari zal zijn toegenomen met 2.000.000. Green stelt voor, dat in alle industrieën kortere werkdagen zullen worden inge voerd. Hij acht dit beter aan het ontslaan van een deel der werkkrachten. WERKLOOSHEIDSTAAT NEW-YORK. Crediet van 20 millioen ge vraagd. In den staat New York worden, zooals bekend, door de autoriteiten bijzondere maatregelen genomen in verband met het vraagstuk der werkloosheid. Gouverneur Rooseveit heeft voorgesteld een bedrag van 20 millioen dollar beschikbaar te stel len tot bestrijding van de werkloosheid. Dit bedrag zal, naar het N. T. A. meldt, verkregen worden doordeinkom- stenblasting in den staat met 50 °/0 te verhoogen. Deze 20 millioen dollar zullen niet aan de werkloozen als ondersteuning worden uitgek e d, doch worden gebruikt voor het uitvoeien van openbare werken, waarbij alleen werkloozen te werk zullen worden gesteld. De werkloozen zullen, naar het N. T. A. verder meldt, niet ondersteunt worden met geld, doch zij zullen levensmiddelen, steenkool en kleedingstukken ontvangen, terwijl onder zekere omstandigheden ook de huur hunner woningen zal worden be taald. (Het is niet duidelijk of dit voor de tewerkgestelden geldt, die dus geen loon zouden ontvangen, of voor degenen, die niet t6 werk kunnen gesteld worden, De Senaat van den staat New York zal in een buitengewone zitting bijeen komen om zich met dit voorstel van pre sident Rooseveit bezig te houden. waardoor een inlander werd gedood en twee anderen ernstig werden gewond. Het toestel is zeer beschadigd, de heer Schot bleef ongedeerd. DE „GRAF ZEPPELIN" WEER NAAR ZUID-AMERIKA. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is Za terdagavond om 21 u. 36 onder leiding van dr. Eckener te Friedrichshafen op gestegen voor een tocht naar Zuid-Ame- rika. Behalve de bemanning nemen 12 passagiers aan den tocht deel. Het lucht schip vertrok in de richting Bazel. ZWEEFDEMONSTRATIE TE EGMOND AAN ZEE. Zaterdag hadden demonstraties plaats. Het rustige en toch gezellige badplaats je Egmond aan Zee is een nieuwe attrac tie rijker geworden: men beoefent er de zweefvliegsport. De algemeene Nederlandsche Zweefver- eeniging heeft n.1. te Egmond aan Zee een zweefkamp ingericht, waar de leerlingen (alle leden van de vereeniging) dagelijks les krijgen van hun bekwamen instruc teur Ludwig Röhn, den bekneden Duit- schen zweefvlieger. OPENING VLIEGVELD TWENTE. Zaterdagmiddag vond onder zeer groote belangstelling de opening plaats van bet luchtvaartterrein Twente. Naar schatting waren 10 a 12.000 personen aanwezig, on der wie vele autoriteiten. Het 23ste retourvliegtuig op Schiphol geland. Het 23ste retourvliegtuig de PHAGR is Zaterdagmorgen 8.20 u. uit Praag ver- troken en is om 12.30 u. te Schiphol ge land. ONGEVAL OP HET VLIEGVELD TE BATAVIA. Een inlander gedood, twee ge wond. Bij een proefvlucht voor de voorge nomen maanlichtvluchten ter gelegenheid van den Pasar Gambir, schoot Zondag de piloot Schot met de P.K.A.F.F., na de lan ding op Tjililitan door tot buiten de grens van het terrein, waarbij hij met zijn ma chine tegen een inlandsch huis optornde, Receptie ten stadhuize. Zaterdagmiddag heeft dr. F. M. Wibaut afscheidsreceptie gehouden in de raads zaal te Amsterdam. Velen, uit den aard der zaak vooral hoofdambtenaren en ambtenaren, maakten van deze gelegen heid gebruik om den aftredenden wethou der nog eens de hand te drukken. In zijn werkkamer ten stadhuize had deze een grooten mand met bloemen van zijn tegenwoordige en vroegere afdeelings-' chefs gevonden. Ook was daar een tuil bloemen van mevrouw De BoerVan Rijk, als blijk van erkentelijkheid voor hetgeen dr. Wibaut voor de tooneelkun- stenaars heeft gedaan. In verband hier mee mag ook gereleveerd worden de aan wezigheid ter receptie van de heeren Jacob E. Joachimsthal en Adr. van der Horst, resp. voorzitter en secretaris van het algemeen pensioenfonds van Neder landsche tooneelisten, waarvan de heer Wibaut ook voorzitter is geweest. In zijn werkkamer is dr. Wibaut toege sproken door ir. G. C. Snijders, directeur der gemeentetelefoon, in zijn functie van voorzitter van het instituut van directeu ren der bedrijven en diensten. Een groot aantal personen kwam ter receptie afscheid nemen van den wethou der. Van de zijde der S.D.A.P. werd een grootsche betooging gehouden; party en vakbeweging hebben op het Prinsenhof voorbij 's wethouders werkkamer, gedefi- leerd. Het défilé.1 De heer Wibaut zat, toen de kop van 1 den stoet het plein opmarcheerde, voori het hoog-opgeschoven raam van zijn oude I werkkamer, terwijl achter het gesloten raam daarnaast mevr. Wibaut en de fa milieleden hadden plaatsgenomen. Achtereenvolgens schreden voorbij: de besturen van de S.D.A.P. en hare Federa tie Amsterdam, alsmede de verschillende partij-afdeelingen; het N.V.V. en de Am- sterdamsche Bestuurdersbond; het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling; de zangvereenigingen „De Stem des Volks" en „Kunst na Strijd", de „Sportbond" en verder de talrijke deelen der vakbewe ging; metaalbewerkers, ambtenaren, bak kers, bazen en onderbazen, bouwvakar beiders, fabrieksarbeiders, sigarenmakers, slagers, transportarbeiders, verzekerings agenten en onderwijzers; het spoorweg personeel, de diamantbewerkers, de han dels- en kantoorbedienden, het hotelper soneel, de arbeiders in de kledingin dustrie, de lithografen, de meubelmakers, het overheidspersoneel, de stukadoors en de typografen. De stoet werd besloten door de A.J.C. Toespraken. Tenslotte had in de Trouwzaal 3e klas se een bijeenkomst plaats, waarin de scheidende wethouder namens zijn partij werd gehuldigd. Dit geschiedde bij monde van wethou der De Miranda. Aan zijn toespraak ont- leenen wij het volgende: Behalve als een blijk van aanhankelijk heid aan uw persoon, moet gij het défilé beschouwen als een uiting van socialis tisch vertrouwen in de gemeentepo litiek, zooals die vele jaren achter een in u den krachtigsten verdedi ger heeft gevonden. Beter dan velen onzer hebt gij liet verstaan, de staat kundige beteekenis, welke de gemeenten in ons land hebben, uit te bouwen met belangrijke sociale bemoeiingen, aange vuld met oeconomisch ingrijpen, voor zoo ver de machtspositie van de gemeenten thans nog reikt. Die sociale en oeconomische bemoei ingen hebben reeds een hooge vlucht ge nomen. Al moge uw heengaan samenval len met een voor de gemeenten moeilijken financieelen tijd, remmend voor de uit voering van uw denkbeelden, dat in Ne derland de gemeenten aangewezen zijn om bij andere maatschappelijke verhou dingen een groote rol te vervullen, is niet meer aan twijfel onderhevig. In uw economischen gedachtengang was geen plaats voor een mogelijkheid, dat de komst eener nieuwe economische orde moest wachten tot de oude zou zijn ten onder gegaan. Dat was, zien wij wel, het economische Leitmotiv, waarvan uw constructieve arbeid in den gemeenteraad van Amsterdam en uw voorbeeld voor het geheele land doortrokken was. Met groote voldoening mogen wij van u verklaren, wat hopelijk van elk uwer op volgers zal mogen worden verklaard, dat de verhouding tusschen u en de socialis tische beweging, zoowel als met de mo derne vakbeweging, steeds eene is ge weest van wederzydsch vertrouwen. Daar mede hebt gij het bewijs geleverd, vol komen te beseffen, dat een socialistisch Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar f 0.65 per Sacon. Naar het Deensoh van Qarl MUUSMANN, w (Nadruk verboden). Toen ze op het huis t0»„ Holger zoo gauw mogelijk Jfschtw "ïf ritmeester drong er met al redingskracht op aan, dat hij nog blijven zou; hy zou hem 's avonds per riih.to naar de stad laten brengen. Maar Holsér bleek onverbiddelijk, al speet het hem zijn vriendelijken gastheer te moeten te leurstellen. Hij had behoefte aan een zaamheid, hy moest met zichzelf tot klaarheid komen en trachten de oorzaak te vinden van Astrid's raadselachtige houding. De tuin was van den straatweg geschei den door een hoogen steenen muur en een haag; aan het eind daarvan lag een kleme, met dicht struikgewas begroeide heuvel, op den top waarvan een bank stond. Holger was in een geprikkelde stemming na het onbevredigende onder houd met Astrid en hy had weinig lust naar de stad terug te keeren; zyn vader zou direct naar het resultaat van zijn be zoek vragen! Lusteloos liet hy zich op de bank vallen en zy'n blik dwaalde over het wy'de landschap om zich heen. Recht voor hem lag de stad, roode verweerde daken bijeengegroept onder den stralenden voor jaarshemel; de kerktorens hoog en slank er boven uit. Een weldadige moeheid kwam langzamerhand over hem; de wilde verwarring van zijn opstandige gedach ten ebde weg in een droomerige loomheid. Plotseling werd hij uit zijn halven dom mel gewekt door het geklepper van klom pen op den verlaten straatweg benoden hem. Het geluid kwam snel dichtbij. Daar op klonken de haastig© voetstappen van iemand, een man blijkbaar, die met ijzer beslagen schoenen aan had. In de manier waarop hij liep was iets, dat er op wees, dat hy den drager van de klompen achter- nazat. Even later hielden de voetstappen op en Holger Thalberg hoorde hoe een huiligere stem in doodsangst om medelij- oen smeekte. Daartusschendoor snerpten «ti brutale bedreigingen. Holger ver st mib-Jüi woordelyk, maar door het die 7-5u Was n d© twistende mannen, het ridfwü 6Sn poos-i6 in de richting van Ho ger kx-nlverwiMerdenniet zien. nen wW °YTteind en keek de man nen na, wier gestalten hy, nu hii stond kon zien. De gemeene scheldwoorden en' V8na d6 6Sne' de erbarm£ lyke lafheid van den andere, hadden ziin droomerige stemming totaal verstoord; de ruwe twist vervulde hem met een gewei van afkeer en onbehagen, dat hij niet van zich kon afzetten. Met loome schreden schreden daalde hij den heuvel af en sloeg den weg naar de stad in. HOOFDSTUK IV. Luitenant Holger Thalberg was by zy'n regiment teruggekeerd. Hij voelde zich van streek, opgewonden en zenuwachtig; van welken kant hij het probleem ook be keek, Astrid's houding bleef hem duister. Als ze werkelijk van hem hield, had ze toch tijd genoeg gehad om met zichzelf tot klaarheid te komen en als ze niet van hem hield, dan was het buitengesloten, dat nu, na al die jaren dat ze elkaar ken den, haar gevoelens voor hem nog tot liefde zouden uitgroeien. Maar op een ge geven moment had ze van „onze liefde" gesproken.... dus tooh? Maar wat kon er dan zijn.misschien toch een duister geheim, ofschoon ze het ontkend had? Holger kon de onzekerheid niet langer verdragen en besloot zoo spoedig mogelijk zijn voorgenomen buitenlandsche reis te gaan maken. In den omgang met andere menschen van een levendiger en opge wekter ras dan waartoe hy zelf behoorde, in het zonnige Zuiden, wilde hy, in een leven van spanning, ontbering en gevaar desnoods, zijn leed trachten te vergeten. In zy'n oude omgeving zou hij er nooit bovenuit komen, dat wist hij maar al te goed. Hy wilde dienst nemen by het Fran sche reemdelingenlegioen, maar dat was alleen maar mogelijk als hij tijdelijk ont slag nam als officier van het Deensche leger. De relaties van zy'n vader, die een oud-regimentskameraad was van den Mi- ruster van Oorlog, kwamen hem hierbij goed te pas. Hy kreeg het gevraagde ont slag i de toezegging, dat hij bij zijn terugkeer direct weer in zijn vroegeren rang zou worden aangesteld. De kolonel was een paar dagen In Ko penhagen geweest om Holger bij de uit voering van zijn plannen behulpzaam te zijn. Dat het tusschen de jongelui niet heelemaal in orde was, was hem niet ont gaan, maar hij hoopte op de toekomst en troostte zich met de bedachte, dat zyn zoon tenslotte nog te jong was om te trou wen en dat het ook eigenlijk veel beter voor den jongen was, eerst wat van de wereld te zien en wat meer levenservaring op te doen. En na een hartelijk afscheid van Holger was kolonel Thalberg weer naar zijn kleine garnizoensplaats teruggereisd. De jonge luitenant bleef nog een paar dagen in de hoofdstad om afscheidsbezoeken te brengen en verschillende formaliteiten te vervullen en werd, vlak voor zy'n vertrek, opgeschrikt door een brief van Astrid, waarvan hy weliswaar geen syllabe be greep, maar die toch in zooverre heel dui delijk was, dat ze hem het laatste straaltje hoop ontnam. Deze onverwachte schok deed hem op het laatste oogenblik beslui ten de reis per schip te maken en niet over land, zooals hy eerst voornemens was geweest, hij hoopte, dat de frissohe zee lucht hem goed zou doen en zyn zenuwen wat tot rust brengen. Toen de boot, die hem naar Frankrijk bracht, in Havre binnenliep, verkeerde de bevolking in de heftigste opwinding. De spanning tusschen Frankrijk en Pruisen was van uur tot uur toegenomen en toen Holger's schip de haven binnenliep, was juist de oorlog verklaard. Oorlog! Dat was koren op den molen van een vertwijfeld man als Holger Thal berg. Hy* reisde met den eersten den bes ten trein naar Parijs, waar hij ook alles en iedereen in een koortsachtige spanning aantrof. Eerst kon hij, hoeveel moeite hy' zich ook gaf, nergens gehoor vinden. De eene autoriteit hield den vreemdeling voor een avonturier, de ander versleet hem om zijn Germaansche type, voor een Duit- schen spion. Na eindeloos heen en weer loopen en van-het-kastje-naar-den-muur- gestuurd-worden, gelukte het hem door een aanbevelingsbrief, dien hy bij zich had, voet aan wal te krijgen, maar men had "oor den vre mden officier nergens anders plaats dan ver in het Zuiden, waar reserves werden samengetrokken. Holger voelde zich bitter teleurgesteld en het liefst had hy direct rechtsomkeert gemaakt. Wat had hij tenslotte in een vree d leger te zoeken, wat ging de oor log tusschen vreemde volken hem aan? vroeg hij zich in een moedelooze bui af. Maar aan den anderen kant, wat zouden ze thuis zeggen als hij plotseling weer voor hun neus stond? Zouden ze hem niet voor een ellendigen lafaard houden? Er zat niets anders op, dan de hem toegedeelde plaats in vredesnaam maar aan te nemen en in een allesbehalve rooskleurige stem ming aanvaardde Holger Thalberg de reis naar het afgelegen garnizoen ergens aan de Spaansche grens. HOOFDSTUK V. Eind Juni 1870 kwam de commissie van onderzoek naar het district waarin „See- hof" gelegen was en installeerde zich in de dacht bij het landgoed gelegen stad. De politie- en justitie-autoriteiten van deze plaats zagen de komst van de heeren uit Kopenhagen met leede oogen aan; ze von den dat zij alles gedaan hadden wat van van de verschillende branden op te hei hen verwacht kon worden om de oorzaak deren en beschouwden het zenden der commissie als een gebrek aan vertrouwen in hun schranderheid en plichtsbetrach ting. Aanvankelijk hoorde men van de com missie niets anders dan dat ze gearriveerd was en de eerste schrik luwde al spoedig weer. De gevreesde strafrechter Dr. Thing- sted, lid van het gerechtshof in het Noor den, die door het heele land een reputatie van meedoogenlooze strengheid had en wiens scherpzinnigheid al in heel wat duistere misdaden licht had gebracht, was met de leiding belast. Hy' was een man van omstreeks vijftig jaar, groot, krachtig gebouwd met een aangenaam voorkomen en prettige manieren, die een zonderlinge tegenstelling vormden met den roep, die van hem uitging. Het duurde niet lang, of hy' was in het kleine stadje, onder d« plaatselijke notabelen, die niets van hem te vreezen hadden, een geziene figuur, wiens scherpe geest nieuw leven wist t« brengen in de eenigszins ingeslapen so ciëteitsconversatie. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1