Hoopt bij BET VRUCHTELOOS OFFER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiteniarsdsch overzicht BINNENLAND. HEERENBAAI KONIJN's BOTER 7019. EERSTE BLAD DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1931. 59ste JAARGANG Het loslaten van den gouden standaard door Enge land. - De maatregel van de sluiting der beurzen. - De wapeningsvacantie en het voorstel van I a ie. Japan en China. viei op ie merken en aat ponden siecnts e£0or bedoelde°nbewindsman werd bij j eïSefil'wSdT?Skregen COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel! 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.i0, f 1._. Modeblad resp. 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4 ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIÊN 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewysno. 4 ct. Het groote feit van den dag is natuur lijk de in Engeland gerezen moeilijkheden in verband met de handhaving van het pond sterling, en de daaruit ijpor het ge- heele handelsleven voortvloeiende moei lijkheden. Uit de berichten in dit nummer ziet men, dat de Amsterdamsehe Ban dank zij bijzondere maatregelen, door minister genomen op advies van beursbestuur, wederom is opengesteld. De. wetsontwerpen, welke no°dl£ Jr L f tijdelijk den gouden standaard af te schal feu zijn thans door het Engelsche Lager huis aangenomen, waarmede deze zaak een feit is geworden. Een korte uiteenzetting van de betee- kenis van dezen maatregel is tot recht be grip van den lezer wel noodig. Vóór den oorlog en daarna sinds 28 April 1925 betaalde de Engelsche Bank aan ieder, die haar biljetten aanbood, in gouden munt of goudstaven uit. Natuur lijk behoeft niet voor het geheele aan bil jetten uitgegeven bedrag goud in de kelders der Bank aanwezig te zijn. Het zou ;n orde brengen en zijn verplichtingen ontzaglijke liquidatieverkoopen, vooral van Britsche beleggingsfondsen, nog meer geld uit Engeland weg te pompen dan de laatste maanden in de geweldige goudver- sehepingen reeds tot uitdrukking was ge komen. Als men bedenkt, dat Engeland in niet meer dan twee maanden tijds voor een bedrag van ruim 200 millioen pond sterling, een waarde derhalve van nage noeg lYi milliard Hollandsche guldens, aan goud was kwijtgeraakt, en de laatste twee dagen van de vorige week niet min der dan 27 millioen pond, dan is het be grijpelijk, dat de regeering, in overleg met de leiders van de centrale bank, als eersten maatregel van veiligheid de verdere weg vloeiing van het goud heeft willen be letten. En verder zegt het blad: Het dramatisché van het geval is eigen lijk, dat een land als Engeland voor een gedeelte in nood is geraakt door de cor recte wijze, waarop het onmiddellijk na den oorlog getracht heeft, zijn financiën trouwens ook practisch onmogelijk zijn, dat alle biljetten aan de circulatie werden onttrokken. Bü de wet is bepaald, dat een bedrag van 250 millioen pond ongedekt kan blijven. Hiervoor was een crediet- overeenkomst gesloten met Pierpont Mor gan, en de Engelsche regeering behoefde dit crediet tot nu toe niet aan te spreken. Nu kwamen er echter den laatsten tijd groote opvragingen van goud tengevolge van het feit, dat aan de soliditeit van een van Engeland's grootste schuldenaren, Duitschland, ernstig werd getwijfeld. De ten opzichte van het buitenland na te komen. Als eerste van de vroegere oorlog voerende landen heeft het orde op zijn zaken gesteld, een schuldregeling met Amerika aangegaan, die het jaren achter een ten koste van geweldige offers heeft nageleefd, en als eerste ook, zijn valuta op den ouden, goudgrondslag heeft terug gebracht en daarmee den weg tot het her winnen van zfjn belangrijke positie als internationaal financieel centrum ge ef f end. Voor het overige zal, naar wij vertrou- over den loop van zaken" Engelsche schulden dus wat Engeland wen „alles wel weer reg kom"; de maat- zelf aan het buitenland schuldig is zijn regel tot sluiting van de beurzen, die in ontstaan door van het buitenland geleen de kapitalen op korten termijn dus on middellijk opvorderbaar en tegen lage rente. Daarentegen worden de Engelsche vorderingen gevormd door leeningen aan het buitenland op langen termijn en tegen hooge rente. Montagu Norman. Men begrijpt dus wat er gebeurde, toen plotseling het buitenland de credieten op vroeg: er stroomden enorme bedragen Engelsch goud uit het land, waardoor dus het pond in moeilijkheden geraakte. Men schat, dat 100 millioen pond, door de En gelsche banken zelf tegen 2 a 3 ge leend, in Duitschland tegen 7 8 zijn uitgezet, en men maakte zich ernstig be zorgd over de vraag of deze bedragen wel zouden worden terugbetaald. Dat ver klaart de geweldige opvragingen, die de laatste dagen plaats hadden. Hoe erg het was, blijkt duidelijk uit een artikel in de N. Rott. Crt. van Dinsdagavond onder den titel „hoofden koel", waarin dit blad zegt: De laatste dag van de afgeloopen week werd op alle fondsenmarkten, New-York incluis, een „black Saturday". Het toeval wilde, dat de Londensche effectenbeurs voor het eerst sedert 14 jaar op Zaterdag weer open was, en het leek wel of alle internationale centra dien dag in de en kele uren, dat er te Londen zaken werden gedaan, het er op gezet hadden om door verschillende landen genomen zijn, waren zeer verstandig en hadden enkel ten doel speculatie te voorkomen. Want vele bezit ters zouden zich tot eiken prijs van de, naar hun meening in gevaar verkeerende fondsen willen ontdoen, hetgeen dus voor speculanten een dankbaar terrein was om tegen liquidatieprijzen zaken te doen. Dat is nu voorkomen, de prijzen hebben zich eenigszins hersteld. Uit het debat omtrent den noodmaat regel van de tijdelijk buiten werkingstel ling van den gouden standaard, vermelden wü nog, dat in het Engelsche Lagerhuis Henderson, namens de oppositie, de re geering verweet, dat men den gang van zaken reeds maanden van te voren had kunnen zien aankomen. Reden voor een paniekstemming was er evenwel, naar Henderson zeide, volstrekt niet. Hij stelde evenwel de vraag of de regeering thans niet inzag, dat haar program een misluk king was en of het niet beter ware het terug te trekken. En in het Hoogerhuis, het Huis der deftige lords (onze Eerste Kamer), zeide lord Parmoor van de Arbei derspartij, dat bet belachelijk was aan te nemen, dat Engeland, met zijn reusachtige hulpbronnen, werkelijke schade zou kun nen lijden door iets wat tenslotte toch van tijdelijiken aard was. Aardig is het te lezen welken indruk het bericht op de te Genève bijeen zijnde volkenbondsvergadering maakte. Het werd, zegt de „N. Rott. Crt.", een tooneel, dat het karakter kreeg van een plechtig heid, waarmede de internationale wereld kennis nam van en haar leedwezen te kennen gaf over de schokkende gebeur tenis. Maar voor de daar aanwezige En- gelschen werkte het bericht als het ware bevrijdend. Van velen scheen een last af genomen te zjjn en zü spraken er zoo ook over. Het was of zij zich aan het goud gebonden hadden gevoeld door ketenen van trots. Die waren nu verbroken. „Het is beschamend, maar waarschijnlijk ge zond", zoo beoordeelden velen hunner de gebeurtenis. „Nu staan wy vrijer tegen- Genoeg hierover; wij willen ons thans we zijn nu toch immers te Genève bezighouden met het voorstel inzake de wapenings-vacantie. Men weet, dat de Ita- liaansche afgevaardigde een voorstel heeft ingediend om ook de niet bij den Volken bond aangesloten naties uit te noodigen tot een conferentie inzake het staken der bewapeningen, en van verschillende mo gendheden is reeds toestemmend antwoord gekomen. Turkije heeft de uitnoodiging aanvaard en zijn gezant te Bern afgevaar digd ter vergadering; Sovjet-Rusland is eveneens bereid de actie te steunen; ten gevolge van den korten tijd van voorbe reiding is het Rusland evenwel niet mo gelijk gedelegeerden naar Genève te zen den. De sowjet-unie is bok bereid zich aan te sluiten bü het voorstel der Italiaan- sche regeering, onder voorwaarde evenwel, dat het door alle landen als bindend zal worden aanvaard, dat het alle soorten be wapening zal omvatten en dat bij de on- derteekening de verplichting uitdrukkelijk zal worden vastgelegd, in geen geval toe te laten dat door dit voorstel de hoofd kwestie der ontwapening, waarover bin nenkort een beslissing moet vallen, te verdagen of van de agenda te schragen. Alleen Frankrijk is het, dat roet in het eten gooit en reeds dadelijk vrij koel tegenover het voorstel stond. Er moeten nog vele ophelderingen komen, aldus seint Havas uit Genève, wil het niet voor vele mogendheden een teleurstelling en zelfs een gevaar beteekenen. Dat is het Fransche standpunt, en men zal aanto..- nen, dat het plan uitsluitend rekening houdt met Angelsaksische en Italiaansehe belangen en verder van geen beteekenis is. En wat tenslotte Amerika betreft, Secretaris van Staat, Stimson, heeft den Amerikaanschen gezant te Bern, Wilson, in kennis gesteld van het besluit van de Amerikaansohe regeering, deel te nemen aan de besprekingen in de Voorbereiden- de Ontwapeningscommissie. Wilson heeft een nauwkeurig omschreven opdracht ge- DE DUITSCHE RIJKSDAG. Tegen 13 Oct. bijeengeroepen. Na overleg met Loebe heeft de rijks kanselier besloten den Rijksdag 13 Octo- ber bijeen te roepen. Brüning zal dan een algemeen overzicht geven van de regee- ringspoiitiek, bij welke verklaring alle interpellaties of motie6 zullen aansluiten. Gerekend mag worden op een debat van tenminste twee dagen over de binnen- en buitenlandsche politiek en den oecono- mischen toestand. MACDONALD. Neemt drie dagen rust. De eerste minister, die door de gebeur tenissen der laatste weken overwerkt is, mannen verstrekt. In deze verklaring geeft elk volledige bijzonderheden over zijn gage, zijn emolumenten en zijn uit gaven; de getrouwden geven ook bijzon derheden omtrent de kosten van hun huishouden. Eenige duizenden van deze verklaringen waren ingekomen. Hiervan zijn er ongeveer 500 uitgezocht om een inzicht in de financieele positie van de verschillende rangen en graden te krij- is Dinsdagmiddag voor drie dagen naar gen. De commissie heeft deze nog in den buiten vertrokken om rust te nemen. I loop van den ochtend nagezien, 's mid- Vrijdagmorgen hoopt hij even te Londen dags ontving zij afgevaardigden, die terug te komen om op de hoogte gesteld i elk voor haar groep de bezwaren uiteen- te worden en dan zal hij nog 2 dagen te 1 zetten en met wie de commissie de zaak Chequers doorbrengen. t ten volle besprak. Daar er zeer veel ran- In zijn afwezigheid neemt Baldwin de gen en graden zijn zal het wel twee of functie van eerste minister waar. DE WERKLOOSHEID. drie dagen duren voor zij allen aan de beurt geweest zijn. Tenzij het onderzoek wordt uitgesteld in verband met de me- Idedeeling van de regeering om de ver in Duitschland. laging tot 10 pet. te beperken In de eerste helft van September is het aantal werkloozen in Duitschland met in Het bedraagt thans 109.000 gestegen. 4.324.000. Vergeleken met een jaar geleden draagt de stijging rond 1.3 millioen. be- In Engeland. Het aantal werkloozen bedroeg op 19 dezer 2.789.080, dat is 11.551 minder dan een week tevoren. zijn, te minder, omdat hij weet, dat alles gedaan zal worden om ongunstige oor deelvellingen te vermijden en den naam van Nederland en de Koninklijke marine hoog te houden. Ondergeteekende is van de beteekenis, welke aan vlagvertoon moet worden ge hecht, nog ten volle overtuigd. HET WETSONTWERP IN ZAKE DE ARTSENIJBEREIDKUNST. Bezwaren. De besturen van den Algemeenen Ne- derlandschen, Ned. R. Katholieken ei Ned. Chr. Drogistenbonden hebben eet adres aan de Tweede Kamer gericht, hou dende bezwaren tegen het ontwerp van wet op de uitoefening van de artsenybe- reidkunst. Adr. wijzen er o.m. op, dat door de be gripsbepaling „uitoefening van de artse nij bereidkunst" een monopolie voor apo thekers wordt geschapen en ook het uit gesproken doel van het ontwerp is: ver sterking van de oeconomiscbe positie der apothekers. Er zal onvoldoende distributie van geneesmiddelen zijn bij uitschakeling van drogisten, die ten getale van 7000 in hun maatschappelijk bestaan zullen wor den opgeofferd aan het decorum en de be langen van 644 apothekers en die zelfs Op de vragen van het üd der Eerste door Seen overgangsbepaling zullen wor- NEDERLANDSCH ESKADER IN AUSTRALISCHE HAVENS. Kamer, den heer Van Embden betreffen- den beschermd, DE DALING VAN HET ENGELSCHE j de voorvallen, welke zich hebben voorge- POND. daan tijdens het verblijf van het Neder- landsche eskader in Australische havens, heeft de minister van defensie geant- Adr. zijn van meening, dat waar zij reeds eenige jaren geleden het initiatief hebben genomen tot het invoeren van de aangegeven verbeteringen, zij voor advi seering aan de regeering in aanmerking komen. Met alle kracht moeten zij echter opkomen tegen eene ontrechting van een groote klasse van burgers ten bate van Algemeene uittocht van Engelschen. woord: - - De crisis van de Engelsche valuta Repris opruimen tiid vóór het artikel in kregen ,doch heeft instructie ontvangen keeft onder talrijke Engelschen, die hun De Telegraaf van 30 Januari 1931 ver te verklaren, dat Amerika alle voorstellen yaste verblijfplaats te Parijs hebben of al- j scheen, was ondergeteekende er mede be- - voor een silstand m den bewapenings- daar siechts tijdelijk vertoeven, een ware kend, dat in The News of the World een een kleina groep andere, zooals dat zal ge- innM' wnfot3ho' nW f a" Pa«iek veroorzaakt. In de groote hotels bericht uit Adelaide was opgenomen, het-sollieden wanneer dit ontwerp tot wet ver li j'a u i 6" ontstond een ware Britsche volksverhui- weik betrekking had op voorvallen, welke heven wordt. wvaLnï™ Ir, Ihf f f zin- Vele Engelschen gaven er de voor- zjch hadden voorgedaan tijdens het ver- fpn nfff u fp-ie ke,;r aan ten spoedigste naar huis terug blijf van het Nederlandsch eskader al ten, daai hierdoor de werkloosheid nog te keeren en de treinen naar Calais wa- daar. Naar aanleiding daarvan werd re i dan ook boordevol. reeds 15 October 1930 aan den comvnan- \'och alarmeerender was de uitwerking dant van het eskader telegrafisch opge- van de crisis aan de Riviera, waar de dragen de meest volledige inlichtingen te te-bedrijven^ té" A nis te ld a'm "fle héér E. J. banken door honderden Engelsche reizi- j verstrekken. Deze werden nog vóór het1 Abrahams heeft onmiddellijk nadat hij Genève gfF? werden belegerd. De banken aan de j einde van het vorige jaar ontvangen. aan het ho0fd van dit departement werd Uit bovengenoemde rapporten is on- geplaatst, den toestand van het trambe- verergerd zou worden. Tenslotte de ruzie tusschen de Japan- in TEKORT OP DE AMSTERDAMSCHE TRAM. De nieuwe wethouder voor de genieen- ners en Chineezen, die ook y., - t-> i, aanhangig is gemaakt. De Ghineesche Riviera betaalden voor een Engelsch afgevaardigde Sze heeft deze zaak ter P°nd 85 frank (de laagste noteering was sprake gebracht in de vergadering en er wisselden slechts tien pond tege- op gewezen, at de toestand in Mantsjo- ln- Slechts de groote hotels betaalden rfje ernstiger is, dan uit zijn Zaterdag ge- j hunne gasten, bij wijze van tegemoetko- dane voorloopige mededeelingen kon blij-1 min'S> frank. ken. Natuurlijk geeft de heer Sze de Opmerkelijk is, dat reeds gedurende de Ghineesche lezing avn het geval, volgens dlde laatste dagen aan de Riviera een welke zonder eenige provocatie van Ohi- toenemend wantrouwen tegen het pond neesche zijde de Japanners de vijandelijk heden hebben geopend. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, wordt dit van Ja- pansohe zijde nadrukkelijk ontkend en wordt het Japansche optreden tegen Moekden verklaard als een daad van zelf verdediging te zjjn tegen de provocaties van de zijde der Chineesche troepen. Wat eigenlijk het rechte van de zaak is, zal wel niet volkomen duidelijk worden. Intusschen worde er nieuwe Japansche troepen gereedgehouden, en zelfs wordt in Japan de mogelijkheid van een bezet ting van Peking en Tientsin reeds over wogen. In Tokio veroorzaakt de toe nemende vijandigheid der Russen in Noord-Mantsjoerije de Japanners groote bezorgdheid. Er zijn verder allerlei ver spreide berichten omtrent vijandelijk heden, voortgezette en nieuwe, schermut selingen, enz., zelfs ernstige gevechten in Mantsjoerije (vandaar Rusland's ontevre denheid), er zijn oneenigheden in het Ja pansche parlement, er is een boycot van Japansche goederen in China aangevan gen, enz. enz., kortom, het is daar in het verre Oosten een uiterst gezellige boel. ddrgeteekende bekend, dat de gebuurte-1 (jryf onder de oogen gezien, om na te nissen ter sprake gebracht zjjn in het gaan 0p welke wijze het te verwachten Huis van Afgevaardigden. De politiarap-1 groote tekort van ruim 1.250.000 zou porten, welke aan het Huis zijn overge- j kunnen worden ingehaald. [eSd> wei-den door den eersten minister Het ligt in de bedoeling den raad voor by brief van 18 October 1930 in afschrift te stellen- aan den consul-generaal der Nederlan-i Ie. De eenmanslijnen op te heffen, waar- den wbhandeld wlsselkoers wer",de toezending van die rapporten ver-jDoor deze maatregelen zuilen 170 a j klaard, dat geen klachten van het publiek jgp geëmployeerden, tijdelijk uit de alge- ontvangen werden en het zeker wel blijkt m6ene arbeidsreserve bij de tram te werk DE GRIEVEN VAN DE ENGELSCHE dat de berichten in de pers de voorvallen, i geteld, weer in die reserve, dus n i e t in VLOOT. De commissies tot onderzoek van de grieven van de onderofficieren en minde^ waarop zij betrekking hadden, grootelijks de tramreserve, worden teruggeplaatst. overdreven Ondergeteekende is van oordeel, dat het onnoodig is, dat de Nederlandsche re- ren tegen de aangekondigde verlaging 'geering nieuwe maatregelen neemt naastVoudigd. van de gages zijn reeds hun werk begon- die, welke sedert de laatste jaren hebben' 3e. De overstapjes blijven gehandhaafd. Het overstappen zelve zal, ten aanzien van de overstappunten worden vereen- nen. Die te Portsmouth had haar werk gegolden. als volgt ingedeeld: de ochtend werd be- Uiteraard betreurt hy het verschynsel steed in het nagaan van de verklaringen ivan de artikelen, welke door hun groote nopens inkomen en uitgaven, door de1 overdrijving stellig den naam van ons land en dien der Nederlandsche marine kunnen schaden. Het verheugt onderge teekende dan ook zeer, dat in door Ne derlandsche en vreemde autoriteiten uit gebrachte rapporten over vlagvertoon en ook schier altijd in de pers het optreden van het Nederlandsche marinepersoneel wordt geprezen. De uitslag van het on derzoek, naar aanleiding van het in Australië voorgevallene ingesteld, heeft bij ondergeteekende niet de vrees ge wekt, dat dit in de toekomst anders zal ECHTE FRIESCHE 20 -50 ct. per ons zachte en geurigs rooktabak, 4e. De autobussen blijven voorloopig rij den langs de bestaande routen; het is het voornemen om in niet al te verre toekomst de overzijde van het IJ te doen bedienen door middel van een trolley-bus. 5e. Het tramtarief, zoowel voor de ge wone als voor de overstapkaartjes, zal worden gebracht van 10 op 11 cent. de fijnste. SPOORSTRAAT 98 TELEFOON 339 FEUILLETON Een verhaal uit een Nabij Verleden. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden). 17) HOOFDSTUK X. Den volgenden dag zond Dr. Thingsted een van de recherche-inspecteurs naar „Seehof". Deze ondervroeg de menschen op het landgoed, die eenvoudig niet kon den gelooven, dat mevrouw Bruhn de brandstichtster was. Maar hoe meer ze er over nadachten, hoe meer ze zichzelf moes ten bekennen, dat de stille vrouw altijd iets vreemds, iets dat hen bang maakte had gehad, zoodat ze het zich tenslotte toch wel konden voorstellen. Een paar mannen meenden zich thans te herinneren, dat ze mevrouw eenige uren vóór het uitbreken van den brand in de nabijheid van de mangelkamer hadden gezien, maar ze hadden verder niets bij zonders opgemerkt. Dat de brand daar was uitgebroken was niet aan twijfel onder hevig. Het was ook op het landgoed alge meen bekend, dat in den schoorsteen van de mangelkamer petroleum werd bewaard en dat op de vliering veel brandbaar ma teriaal had gelegen. De inspecteur keerde naar de stad terug met Je mededeeling, dat de verklaringen van mevrouw Bruhn in overeenstemming waren met de feiten. Ondertusscben had de rechter kolonel Thalberg laten verzoeken bij hem te ko men. De hoofdofficier begroette Dr. Thingsted met stram-militaire beleefd heid, maar met kennelijke terughouding. Hy was niet vrij van bitterheid tegenover den man, 'ie al handelde hij ook volgens zijn plicht, zooveel leed in het gezin van zijn besten vriend had gebracht. De rechter daarentegen ontving zijn be zoeker met groot vertoon van vriendelijk heid. Hij verzocht den kolonel plaats te nemen aan gene zijde van de afscheiding zeldzame onderscheiding, die iedere ge- dachte aan een rechterlijk verhoor moest uitsimten ging zelf tegenover hem zit- lnératéii 1 het £esPrek in niet de be- Ito? de vraa£ <>f d« kolonel den laat- gehad n°K deri('hten van zijn zoon had klon:k het wrii stroef, „ik heb lang mets van hem gehoord." Na dit korte antwoord ontstond een pauze. Toen vroeg de rechter met de deur in huis vailend: „Ln wat zegt u van het geval, kolonel? U bent immers de oudste en intiemste vriend van de familie en het komt me voor in het belang van den ritmeester te zyn, dat ik uw opinie hoor." „Naar myn opinie is ritmeester Bruhn boven alle verdenking verheven." „De dader is hij in elk geval niet, dat ben ik volkomen met u eens. Maar dat neemt niet weg, dat het mijn plicht is te onderzoeken, of de echtgenooten niet vol gens een gemeenschappelijk plan hebben gehandeld, ofschoon ik dat niet geloof. Zegt u mii eens eerlijk, hoe denkt u over mevrouw en meheer Bruhn?" „Dat hy absoluut onschuldig is, staat voor my vast. Als ik daaraan een oogen- blik getwijfeld heb, vraag ik hem daarvoor in mijn hart vergiffenis." „Ik hoor met genoegen, dat u zoo over uw oud-kameraad denkt. Maar hoe staat het met mevrouw?" „Hóór ken ik al sinds mijn eerste luite nantsjaren. Toen was ze, om zoo te zeg gen, mijn jeugddroom." „Zoo, zoo, kolonel! Dan geloof ik, dat ik u als getuige ten opzichte van haar moet wraken", schertste de rechter. „Misschien", antwoordde Thalberg met een flauw glimlachje. „Ik kan overigens nog steeds niet gelooven, dat zy het wer kelijk heeft gedaan." „Ze heeft het toch zelf bekend; zich uit eigen beweging bij de justitie aangemeld." „Ja, daar is niets tegen in te brengen. Het is eenvoudig een mysterie voor mij. Zou het niet mogelijk zijn, dat ze in een vlaag van verstandsverbijstering heeft ge handeld?" „Die mogelijkheid heb ik ook al onder de oogen gezien", erkende de rechter. „Ze beeft iets vreemds, iets angstaanjagends bijna in de oogen. In ieder geval zal ik het grondig laten onderzoeken," voegde hij er aan toe om den hoofdofficier, die zichtbaar was aangedaan, 'n beetje troost geven. „Daarvoor dank ik u van harte", ant woordde deze warm. Hy stond op; het korte, pijnlijke onderhoud had hem al veel te lang geduurd. „Ik zal u niet langer ophouden'', zei de rechter, die wel inzag, dat hij van zijn be zoeker niets ten nadeele van het echtpaar zou gewaar worden. „Het spijt me, dat ik u heb moeten lastig vallen, en ik dank u voor uw inlichtingen." Daarop geleidde hij in hoogst eigen per soon den kolonel naar de deur, ook al een zeldzame onderscheiding- Toen hij achter zijn schrijftafel terug gekomen was, liet hy mevrouw Bruhn weer voorroepen. Ze herhaalde haar be kentenis woord voor woord. En daar uit het verhoor op geen enkele wijze bleek, dat zü in overleg met haar man had ge handeld, werd ze al spoedig weer naar de cel teruggebracht. Daarop moest de rit meester nog eens voorkomen. De korte opsluiting had hem sterk aan gegrepen. Hij was stil en schuw; van het zelfbewustzijn, dat hij by het vorige ver hoor had getoond, was niets overgebleven. Zijn sterk, levendig temperament kon de eenzaamheid, waaraan zijn vrouw zich zoo spoedig en vol gelatenheid had gewend, niet verdragen. De landheer verwachtte een reeks nieu we vragen, verwijten en verdachtmakin gen en hij had zich voorgenomen alles zonder een wederwoord over zich heen te laten gaan. Des te grooter was zijn verrassing, toen de rechter hem met opvallende vriende lijkheid ontving. „Herinnert u zich wat ik bij het eerste verhoor gezegd heb: dat voorloopige hech tenis het beste middel is om klaarheid in een duistere zaak te brengen?" „Ja," antwoordde de ritmeester onzeker. Een vleug van hoop teekende zich op zijn grauw vermoeid gezicht af. „Uw onschuld is bewezen!" AJsof hü een slag in 't gezicht had ge kregen, liet Bruhn zich op de bank neer vallen. „Mijn onschuld bewezen?" hijgde hij. „Ja." „Maar hoe? Is de werkelijke schuldige gevonden?" „Ja. U verlaat volkomen gerehabiliteerd dit ggbouw. Maar wie de schuldige is, zult u later hooren. Voorloopig kan ik u nog niet uitleggen hoe de zaak in elkaar zit. Het voornaamste voor u is toch, dat u van iedere blaam gezuiverd bent, nietwaar?" De ritmeester scheen de volle betee kenis van Thingsted's woorden niet direct in zich te kunnen opnemen, het duurde tenminste even voor hij vroeg: „Er bestaat dus geen zweem van ver denking meer tegen mij?" „Neen, meneer Bruhn!" Hy stond op. Er was een schittering in zjjn oogen en een warm rood kwam op zijn bleek gezicht. Zijn stem trilde van ontroering. „Ik dank u, edelachtbare, ik dank u uit het diepst van mijn hart. En neemt u my niet kwalijk, als ik bü het eerste verhoor misschien onbehoorliik-scherp tegen u ge weest ben, in de heilige overtuiging, dat u mii onrecht deed. Ik kan me nu achteraf wel voorstellen, dat u, die my niet kende, wantrouwen tegen mij koesterde; de schijn was inderdaad tegen mij. Ik verzeker u, dat ik geen rancune tegen u voel." De rechter had zich half afgewend. „U bent in vrijheid gesteld", zei hij kort. Bruhn staarde een oogenblik verbaasd naar Dr. Thingsted. „Dank u", zcl hij toen op denzelfden korte" t/xin. Uit het gerechtsgebouw gekomen, liep h" het marktplein over naar den stalhou der. De bekenden, die hem passeerden, groetten hem met een eerbied, die duide- liiik toonde, dat hij zich wederom in het algemeene respekt zijner medemenschen verheugen mocht en toch kon hii zich niet ontveinzen, er in hun manier van doen iets, lat een zeker, den ritmeester volmaakt onverklaarbaar, medelijden ver- ried. Toen hij op de ruime binnenplaats \an de stalhouderij kwam, was het eerste wat hem trof, dat het kleine rijtuigje, waarmee hii naar de stad gekomen was er stond. Dat maakte hem onuitsprekelyk gelukkig. Men was d .s bii voorbaat zóó volkomen van ziin onschuld overtuigd geweest, dat men erop gerekend had, dat hii heel spoe dig weer op vrije voeten zou zyn! Anders hadden ze het karretje toch wel naar f" teruggestuurd De arme man had geen vermoeden hoe de manden wagen hier kwam.... De stalknecht schrok zichtbaar toen de landheer op de binnenplaats kwam. Maar hij maakte geen enkele opmerking, vroeg alleen of hy moest inspannen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1