IVSoderniseeren van kleeding. MiHtaire macht tegen mode. De gemeubileerde kamer. Onderhoud van tapijten en gestoffeerde meubels. Het menu van de week. Een garconne van 3 eeuwen geleden. Wanneer men om de een of andere reden een kleedingstuk opbergt of weghangt, komt het in de meeste ge vallen niet zoo spoedig meer te voor schijn. Men heeft de bedoeling het later eens te veranderen, te laten ver ven of er iets anders van te maken. Maar meestal blijft het bij het schoone voornemen en de motten vinden een goeden buit. Men komt steeds tot de conclusie, dat een mode niet zoo gauw terugkeert en komt een stof na een paar jaren weer terug, dan blijkt, dat wel het patroon, maar niet de stofsoort hetzelfde is gebleven. Het is daarom raadzaam een stuk niet al te lang op geborgen te houden, maar het liever zoo snel mogelijk te veranderen, zoo dat het weer gedragen kan worden en niet te ver van de laatste mode ver wijderd is. Men kan beter uit twee dingen een maken, dan het in onzen ruimte-armen tijd op te bergen. Wel moet men er rekening mee hou den dat zijde, als het te lang Blijft liggen, brokkelig wordt, wol wordt spoedig een broedplaats voor motten, vele dingen raken in het vergeetboekje. Als men iets weglegt, dan is het het beste, dat men de slechtste gedeelten dadelijk aftornt. Wat men kan was- schen, moet dadelijk gewasschen wor den .Vlekken worden zorgvuldig ver wijderd. Men late niets in onverzorg- den toestand liggen, opdat men het, ais men het noodig heeft, dadelijk weer kan gebruiken. Men moet nimmer spaarzaam zijn met middelen om de motten te verdrijven. Veel uitluchten en in de zon hangen is geraden. Slechts dan is er kans, dat men oude kleedingstukken nog eens kan gebrui ken. Neen, niet alleen in Europa en Amerika vieren de schoonheidsmidde len hoogtij, ook in China is men be kend met de cosmetische behandeling van den modernen tijd. En daar ge schiedde het op de kweekschool voor onderwijzeressen in Kirin, de hoofd stad van de gelijknamige provincie in Mandsjoerije, dat de leerlingen weiger den voortaan geen schoonheidsmidde len te gebruiken. De opwinding be reikte zulk een omvang, dat de school door militairen bewaakt moest worden. Het uitgangspunt van deze beweging is gelegen in de door den commissaris van het opvoedingswezen uitgevaardigde verordening, het den leerlingen van de kweekschool voor onderwij zeressen verboden werd korte rokken te dragen, danslokalen te bezoeken en een overdreven gebruik van poeder, crème en lippen stift te maken. Toen de directrice van de school de verordening wilde uitvoeren, werd zij door de woedende leerlingen met ge weld uit de directeurskamer verjaagd. Toen heeft de commissaris van het opvoedingswezen militaire troepen la ten requireeren, die de opstandige be weging op de school moesten onder drukken. Een paar woorden voor huurder en verhuurder. Voor den huurder. Men moet er altijd aan denken dat het geen genoegen is een vreemde op kamers te nemen. Het is altijd een moe ten! Daarom moet ieder huurder be proeven dat moeten zoo licht mogelijk te maken. Zich, indien mogelijk, on zichtbaar maken. Niet denken dat u de hoofdpersoon is. Niet denken, dat uw betaling u het recht geeft te storen of te doen of alles om u draait Voor den verhuurder. Ook u moet niet denken, dat u ka mers verhuurt voor uw genoegen. En ook niet dat het nu bepaald voor uw huurder zoo'n genot is bü u te mogen wonen. Ondanks het feit dat de woning van u is moet u zich niet aanmatigen uw huurder onredelijke eischen te stel len. Als u om negen uur naar bed wilt gaan, dan is dat heel gezond, maar van uw huurder moogt u dat niet verlangen. En vooral dit: iedere verhuurder moet er wel degelijk rekening mede houden dat zijn huurder een mènsch is en niet alleen een winstobject. Kleine tege moetkomingen kunnen dikwijls zoo aan genaam zijn voor beide partijen. En voor alïe twee. Laat ieder voor zich zich laten gel den. Bemoei u niet te veel met elkaar. Beide partijen hebben behoefte aan vrijheid. Hebt u als verhuurder kleine kinderen, laat die dan niet geregeld in de kamer van uw huurder binnenloo- pen. In het begin vindt hij het leuk om met uw kinderen wat te spreken of te spelen, maar.... kinderen weten niet van ophouden en uw huurder weet dat maar al te goed. Weest beleefd tegenover elkander en tracht uw nieuwsgierigheid te onder drukken. Hebt u verhuurder een student of een ander jongmensch op uw kamers, val hem dan niet al te hard over een wellicht wat luidruchtig ver- jaarspartijtje. Denk aan uw eigen jon gen tijd Bewaar afstand. U is niet bevriend met elkaar, doch ook leeft u niet in vijandschap. De gulden middenweg ook hier! Alvorens de meeste huisvrouwen er toe overgaan de kachels weer te bran den, worden in den regel de kamers eerst nog eens aan een kleine schoon maakbeurt onderworpen. De vacanties zijn weer achter den rug en zooals vanzelf spreekt, is dan wel eens de hand gelicht met het geven van kamerbeurten. Toch is het niet overbodig om in het najaar tapijten en gestoffeerde meubels eens een extra beurt te geven, aange zien het niet onmogelijk is, dat wij in onzen strijd tegen de motten toch niet geheel en al hebben kunnen voorko men, dat zij in tapijten (vooral vilten vloerbedekking is een dorado voor mot ten), overtrokken meubelen of kleeding stukken hun eitjes hebben gelegd. Zijn wij in het bezit van een stofzui ger, dan zullen wij goed doen de slang met de borstel er op te zetten en op deze manier alle meubels flink „uit te zui gen"; bij canapé's vooral de zitting naar beneden drukken, om zoodoende zoo diep mogelijk de komen en daarna de openingen met fijne kamfer bestrooien. Kussens worden flink uitgeklopt en nageborsteld en beschadigen zij er niet door, dan is het aan te bevelen ze boven een flink kokenden ketel met water „uit te stoomen". Ze zien er dan vaak veel frisscher uit. Stoelen, die met gobelin overtrokken zijn, worden, nadat ze met den stofzui ger bewerkt zijn, of wel goed met een borstel zijn afgeschuierd, nog eens be werkt met een handje zemelen, die men in den oven of anders eenvoudig op een schoongemaakt bakblik verwarmt en over de bekleeding van het meubelstuk strooit en er goed inwrijft; een paar minuten laten liggen om het vuil, en vooral het vettige, erin te laten trekken en met een stevigen borstel verwijde ren; mochten er nog vettige plekken zijn achtergebleven, dan wrijve men deze wat na met wat lauw water en ammoniak. Fluweel kan men ook met warme ze melen schoonmaken, maar daarna is het beter om het met stoom te behan delen, daar de haartjes ervan dan weer gaan staan. Leeren stoelen moeten ook 'n beurtje hebben en hoewel wij bij deze niet voor motten hebben te vreezen, gaan zij er door het vele gebruik vaak wat groe zelig uitzien, we nemen het leer af met een spons in lauw water en azijn ge drenkt en drogen dit af met de zeem lap. De stoel wordt nagewreven met wat olijfolie of zuivere bijenwas met ter pentijn, die wü zoo heel goed zelf kun nen maken door b.v. 100 gram ge schaafde was bij den drogist te koopen en dit in een leege choooladebus te doen en daar b.v. 2Yi d.L. terpentijn op te schenken, de was lost dan vanzelf op en desnoods zet men de bus in de zon, maar vooral n i e t op het vuur, daar de grootste ongelukken zijn ontstaan, doordat de vlam met den terpentijn, die zeer brandbaar is, in aanraking is ge komen. Onze vloerkleeden zullen we ook goed hebben te reinigen; hebben we een stofzuiger, dan bewijst deze ons uit stekende diensten, mits hij niet in razende vaart over het tapijt wordt ge haald, daar dan alle stof in het kleed blijft. In langzaam tempo gaan we dus heen en weer over het kleed en zullen het daarna, om de kleuren op te halen en alle haren en draadjes, die zich nog aan de oppervlakte bevinden, te verwijde ren, nog eens met een haffen borstel naschuieren, na het tapijt eerst met ge droogde theebladen (die wij daartoe van eenige dagen bewaarden) of wel met zout te hebben bestrooid. Men zal versteld staan, hoe na een dergelijke handeling het tapijt is opge knapt. Beginnen de randen van kleine vloer kleedjes om te krullen, dan hebben we daartoe aan de beide smalle kanten een reepje linoleum, plm. 8 a 10 cm breed, tegen te naaien. We prikken hierin op gelijke afstanden met een priem gaat jes, nemen een behangersnaald en dito garen en kunnen zoodoende het lino leum gemakkelijk op den achterkant van het kleedje bevestigen. Zijn de randen van kleedjes uitge rafeld, dan boren wij deze om met breed boorband en festoneeren dit daarna met dikke wol in de hoofdtint van het kleedje. Op deze wijze kunnen wij zelf allerlei werkjes doen, die ons de vol doening geven met opoffering van wat tijd alles in orde te krijgen, zonder da delijk maar weer genoodzaakt te zijn geld voor het aanschaffen van nieuwe dingen uit te geven. Zondag: Kerrysoep. Biefstuk, princesseboonen, aardappelen Vanille vla met bitterkoekjes. Maandag: Runderrolletjes. Stoofsla, aardappelpuree. Haver moutko ek j es. Dinsdag: Rijstrand met gestoofde tomaten. Aardappelpuree met ham. Woensdag: Runder ribstuk. Spinazie, aardappelen. Havermoutcrême. Donderdag: Haché. Worteltjes, aardappelen. Drie in de pan. Vrijdag I: Gestoofde paling. Kropsalade met komkommer. Aardappelen. Schuimommelet. Vrijdag II: Tomaten met eieren. Groene kool, aardappelen. Gebruinde boter. Beschuit met bessensap. Koningin Christina van Zweden. Drie eeuwen geleden werd aan Gus- taaf Adolf, den bekenden Zweedschen koning, een dochtertje geboren, dat in vele opzichten een merkwaardige per soonlijkheid zou blijken te zijn. Haar tiidgenooten wisten niet goed, wat zij van haar denken moesten. In haar uiterlijk leek zij reeds als kind meer -longen dan op een meisje en nniMt r vertoonde typisch man- eigenschappen, hoewel er in WbbSÏ SSS1"2ach,heid der „V merd- immers Z011- w haar tijd niet heb- Den durven bestaan om de heksenum cessen af te schaffen. Deze daad fs mis schien de meest vermeldenswaardige uit haar geheele regeering en toont in ieder geval aan, dat zij vrij was van mi2 middeleeuwsche vooroordeelen De meeningen omtrent haar vervie len in uitersten. Desoart.es 2 meer dan iemand amlers Taar fl^ evenbeeld was geschapen. Anderen be schuldigden haar van onzedelijkheid en ziekelijke afwijkingen. Zij had echter ook tal van bewonderaars, die haar ver eerden als een „heldin van den geest", ofschoon sommigen haar voor krank zinnig hielden. Het kon ook wel niet anders; deze vrouw moest èen zeer ver schillenden indruk op de menschen maken, al naar dat deze haar daden aanvoelden als dwaas of als flink en bewonderenswaardig. In ieder geval werd er over gesproken en hielden de gedachten der menschen zich met haar bezig. Hoe zij van de gangbare opvattingen afweek, blijkt o. a. uit het feit, dat zij reeds op jeugdigen leeftijd afstand van don troon deed om niet gedwongen te kunnen worden tot een huwelijk en dat terwijl de adel er ton zeerste op aan drong, dat zij althans de dynastie niet zou laten uitsterven. Zeer veel stof werd ook opgewaaid door het feit, dat zij als dochter van een der voornaamste pro- testantsche vorsten katholiek werd be graven in de St. Pieterskerk, waar be halve de Pausen slechts zeer weinigen begraven werden en zeker geen vrou wen. In haar karakter kwamen, ook groote tegenstrijdigheden voor. Zü gold, en in menig opzicht terecht, als een van de meest liberale en democratisch gezinde vorsten, doch aan den anderen kant was zü zoo naijverig op haar macht, dat zü eens haar ceremoniemeester liet ver moorden en haar daad slechts toelichtte door te zeggen, dat zü als koningin met absolute macht bekleed en slechts aan God verantwoording schuldig was. In vele opzichten had zü een manne- lijken aard, vooral als men in aanmer king neemt hoe in haar tijd de meisjes werden opgevoed. Zij gaf de voorkeur aan mannelijke genoegens, zooals jagen en paardrijden, en verkeerde bü voor keur in gezelschap van mannen. Slechts enkele vrouweij* o. a. gravin Elba Sparre, mochten zich in haar gunst ver heugen. Zij droeg ook kort haar en mannenkleeren, doch haar gemoed was meer vrouwelijk dan mannelijk en werd dikwijls om kleinigheden gekwetst. Ook deze tegenstrijdigheid moet zü scherp gevoeld hebben als een moeilijkheid op haar weg, want zü zei dikwijls, dat het grootste ongeluk ter wereld was, als vrouw geboren t-e worden. Zij liet ook de mannelijke voorrechten, die haar door haar waardigheid wedden ver leend, niet los en teekende altijd: „Christina Rex". Zü was in menig opzicht een voor loopster van het moderne „gargonne"- type. Mademoiselle de Montpensier noemde haar reeds met eenige ironie „een aardige jongen". En haar onder danen verkeerden in de overtuiging, dat zü een hermaphrodiet was, iets waartoe ongetwyfeld haar mannelük uiterlük en haar afkeer van het huwelijk, hebben bijgedragen. Het laatste schijnt echter uitsluitend een gevolg te zijn geweest van haar groote verlangen naar per soonlijke vrijheid; het staat n.1. vrijwel vast, dat zü een liefdesverhouding heeft gehad met den Spaanschen gezant An- tonio Pimentelli. Bü al haar excentriciteit, bij al haar innerlijke onrust en onvoldaanheid was zij intellectueel een genie. Nauwelijks tien jaar oud volgde zij reeds met on geveinsde belangstelling het onderricht in binnen- en buitenlandsche politiek van Axel Oxenstierna, den „ijzeren kanselier". In de brieven aan haar oom sprak het kind over politiek zooals een ander over kleine voorvallen op school. Vanaf haar dertiende jaar wenschte zij bij baar lessen slechts Latijn te snre-

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 11