HET TUCHTELOOS OFFER Koopt bij KONIJN's Vleeschwaren NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht Denkt Mr. 7025. EERSTE BLAD DONDERDAG 8 OCTOBER 1931. 59ste JAARGANG Amerika en de Europeesche schulden. - Amerika en de ontwapening. - Nieuwe verkiezingen in Engeland. Ontbinding van het parlement. Ook Duitschland krijgt een nieuwe regeering. Oorlogsstemming in China. FEUILLETON aan ie geschenken van IVIr. Oibbs f GEMENGD NIEUWS SPOORSTRAAT 98 Een belangrijke conferentie is door den Amerikaanschen president Hoover belegd, die ook waarschijnlijk van groote betee- kenis zal zijn voor Europa, omdat het schuldenvraagstuk er zal worden bespro ken en in verband daarmee de ontwape ningskwestie. Men gelooft, dat in deze conferentie, die gehouden wordt met oe congresleiders, een program tot stand za komen tot stabiliseering der markten e tot het herstel van het vertrouwen m de wereld Voorts wordt gemeld, dat Amerika bereid zou zijn tot verlenging van het mo ratorium van Hoover en een fundamen- teele herziening van het internationale schuldenvraagstuk, indien Europa in ue kwestie der ontwapening een overeenkom stige vergaande tegemoetkoming zal too- nen. Amerika zou de volgende voorwaar den'verbinden aan het verlengen van het moratorium: 1. de samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland moet hechter worden; 2. Frankrijk moet Duitschland financieel bijstaan; 3. Duitschland moet zijn actie tegen den Poolschen corridor staken; 4. Duitschland moet zijn actie voor bouw van pantserkruisers opgeven; 5. Duitschland moet er zorg voor dragen, dat optochten van organisaties als de Stahl- helm worden gestaakt; 6. Duitschland zal moeten bewijzen, dat eventueele credieten slechts voor productieve ondernemingen zullen worden gebruikt en niet voor be wapeningen en publieke maatregelen; 7. Er zullen stappen worden ondernomen om tot een werkelijke bewapeningsvacantie te komen; 8. De uitgaven op de Defensie-be grootingen zullen worden verlaagd, ten einde op deze wijze het internationale wan trouwen te verminderen. Als we de voorspelling van esn Ameri- kaansch blad mogen pelooven, dan zou Hoover zeer spoedig een ronde-tafelcon ferentie bijeenroepen, om den landen, die bij de Ver, Staten in de schuld staan, kwijtschelding van hun oorlogsschulden aan te bieden in ruil voor volstrekte ont wapening van deze landen, terwijl de Ver. Staten eveneens tot ontwapening zouden overgaan. Als dit waar is zal onomstootelijk komen vast te staan in hoeverre de Europeesche landen waarlijk geneigd zijn te ontwape nen, Wij mogen met spanning naar de be vestiging van deze voorspelling uitzien. Lord Readmg. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken op reis naar Parijs. Nieuwe verkiezingen in Engeland. In Engeland is dan toch eindelijk de beslis sing gevallen, schrijft het Hbl. Er zullen, daaraan kon men trouwens al niet meer twijfelen, nieuwe verkiezingen worden ge houden, waarvan de datum is vastgesteld «p 27 October. Maandagavond laat is ein delijk in het ministerie overeenstemming I verkregen. MaoDonald zal een manifest uitvaardi- gen aan het volk, waarin hij voor zijn „na tionale" regeering de vrije hand zal vragen voor de maatregelen, die door de economi sche situatie worden vereischt. I Dat is dus het „doktersmandaat", waar over in den laatsten tijd zooveel is gespro ken en dat de in dezen vorm samenwer kende partijen en groepen ieder op eigen wijze zal kunnen interpreteeren. De conservatieven hopen op deze wijze hun protectionistische plannen te kunnen verwezenlijken, de liberalen hopen aan den anderen kant van hun vrijhandelsdenk beelden nog zooveel mogelijk te kunnen redden. De conservatieven hebben ten slotte al is het dan niet geheel en al gegaan, ge lijk zij het wenschten ia hoofdzaak hun zin gekregen. En ook zullen zij het ten slotte zijn die de mogelijke winst van de nationale regeering zullen opstrijken. Het nieuwe parlement zal Dinsdag 10 November bijeenkomen, zoodat de verkie zingen een constitutioneel kortst mogeltj- ken tijd in beslag zullen nemen. Als het parlement ontbonden is, zal MacDonald een persoonlijk manifest pu- bliceeren, waarin hij aan het land de vrije hand zal vragen om mogelijk zich ontwik kelende toestanden het hoofd te bieden. De leiders van de andere partijen zullen manifesten publiceeren, die zullen over eenkomen met dat van den premier. MacDonald zal opnieuw candidaat zijn voor zijn oude kiesdistrict Seaham Har- beur in Durham. Ondanks de motie van het plaatselijke bestuur, waarin met 1 stem meerderheid afkeuring werd uitgesproken over het aanvaarden door MacDonald van de leiding der nationale regeering, is hij toch opnieuw tot candidaat benoemd en van steun verzekerd. Ook Duitschland zal een nieuwe regee ring krijgen, en wel spoedig ook, waar schijnlijk al aan het einde van deze week. Dr. Brüning zal daarvan weer de leiding krijgen en verschillende van de nu zit tende ministers zullen eveneens in het nieuwe kabinet zitting krijgen, doch niet minder dan vijf nieuwe mannen zullen worden opgenomen en wel aan het hoofd van de departementen van buitenlandsche zaken, binnenlandsche zaken, verkeerswe zen, justitie en economische zaken. Dat dr. Curtius heengaat is zeker. Reeds verleden week Vrijdag heeft hij dr. Brü ning in kennis gesteld van zijn besluit ontslag te nemen, zoodra de nieuwe nood verordening gereed zou zijn. Voor een an dere functie in het rijkskabinet wenscht hij zich niet ter beschikking te stellen. Verzekerd wordt heden opnieuw, dat dr. von Neurath, gezant te Londen, voor de functie van rijksminister van buitenland sche zaken in aanmerking komt. Daar ech ter von Neurath nog slechts kort te Lon den is, zal hij zelf er niet veel voor voelen een aangeboden portefeuille te aanvaar den. Weigert hij die, dan zal vermoedelijk de rijkskanselier zelf voorloopig buiten landsche zaken overnemen. Geheel onverwachts komt de, overigens nog niet "bevestigde, mededeeling van het heengaan van dr. Wirth, rijksminister van binnenlandsche zaken. De Duitsche volks partij zou dit ontslag hebben verlangd. Oorlogsstemming in China. De Daily Telegraph verneemt, dat Maandagavond te Nanking een zitting werd gehouden door eeuwig het zwijgen opgelegd heeft, zoodat bij zich niet meer verdedigen kan." Er klonk oprechte verontwaardiging in de stem van den goedhartigen dokter. „Ik heb er al spijt van", klonk het moe deloos, „dat ik toegegeven heb aan een aandrang, dien ik maandenlang het zwij gen heb opgelegd. Maar het schijnt, dat ik mezelf een taak heb opgelegd, die te zwaar voor me blijkt te zijn. De schok van het doodsbericht heeft mij zwak gemaakt en daarom heb ik waarschijnlijk de ver leiding niet kunnen weerstaan iemand in vertrouwen te nemen." „Wanneer het werkelijk waar is wat u zegt", antwoordde Dr. Horster op alweer wat minder ontstemden toon, „kunt u mij veilig uw vertrouwen schenken en wil ik trachten u te helpen uw zwaren last te dragen. Er is geen verdienste voor den mensch dan in absolute oprechtheid en eerlijkheid." „Als ze geen huichelaarster is en daar voor houd ik haar tenslotte niet", dacht de geneesheer, „dan is het nog altijd moge lijk, dat de eenzaamheid haar geest heeft verward en ze zich een idee fixe in het hoofd heeft gehaald dat ze onschuldig is. Ze zou niet de eerste gestrafte zijn, die dat doet." „Vertelt u me nu alles maar eens heel precies", hernam hij aanmoedigend. Mevrouw Bruhn, die na de emotie van de bekentenis, haar zenuwen weer heele- maal in bedwang bad, sprak op haar ge wone, rustige en heldere manier. „Ik had al een heele poos een vermoe den gehad, dat het met den financieelen toestand van mijn man droevig gesteld was, maar hoe hij er precies voorstond wist ik niet. Hij praatte nooit met mij over zakelijke dingen. Op den dag van den brand moest ik tegen donker nog even in de mangelkamer zijn, waar het vuur naar alle waarschijn lijkheid is ontstaan. Kort tevoren had ik mijn man dienzelfden kant zien opgaan. De deur van de mangelkamer stond open en dat verwonderde me, omdat het anders nooit gebeurde. Toen ik binnenkwam, rook ik een doordringende lucht en ik zocht naar de oorzaak daarvan. Het bleek me, dat een flesch petroleum tusschen de stee- nen van de mangelkamer leeg geloopen was. Ik veronderstelde, dat een van de dienstmeisjes de flesch op den mangel had neergezet en toen omgegooid. Terwijl ik nog met mijn onderzoek bezig was, ver beeldde ik mij, dat ik op de vliering, die boven de mangelkamer lag en langs de trapleer was te bereiken, iets hoorde be wegen. Ik riep eenige keeren: „Is daar iemand?" maar kreeg geen antwoord. Het leek memiet in den haak en ik nam me voor het mijn man te zeggen. Daarop verliet ik de mangelkamer, sloot de deur achter me en ging naar huis terug. Een kwartiertje later kwam mijn man de huis kamer binnen. Hij was erg zenuwachtig en opgewonden en daarom leek het me beter maar niet over mijn bevindingen in de mangelkamer te spreken. Het zou ten slotte wel niets te beteekenen hebben, re deneerde ik en ik was bang, dat hij hel tig tegen het personeel tekeer zou gaan, zoo als hij wel meer deed, wanneer zijn zorgen hem prikkelbaar maakten. Hij zei, dat er nog een brief, waar haast bij was, naar de COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Een verhaal uit een Nabij Verleden. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden). Mevrouw Bruhn boog het hoofd en vol hardde in haar stroef zwijgen. Ofschoon dit eerste vertrouwelijke gesprek, dat ze sedert lang had gevoerd met 'n beschaafd welwillend man van haar eigen stand' bijna haar tong had losgemaakt, en ze op' het punt was haar angst-vallig verborgen geheim te verraden, wist ze zich toch te beheerschen, zoolang de dokter haar met verwijten overstelpte. Ze kreeg door deze voor haar gevoel onverdiende aan klacht het besef dat haar martelaarschap grooter werd en dat stelde haar in staat de sterke verleiding weerstand te bieden om zichzelf van allen smaad te zuiveren. Ze begreep, dat hierdoor het offer nutte loos zou W-orden en de schande terugvallen op den man die met een ongerepten naam de eeuwigheid was ingegaan. Dr. Horster, die geen idee had van het geen in het gemoed van de vrouw omging, gaf zijn pogingen niet op haar hart week te maken. Hij kon een dergelijke koelheid niet aanzien, zijn impulsieve aard verzette zich er heftig tegen. Hij ging voort, wat minder streng dan straks: „U dient ook te weten, hoe goed en vriendelijk uw man over u gedacht heeft. Zijn laatste woorden waren, dat hij u vergaf." Het was alsof bij deze woorden een sterke muur, die het hart der vrouw om sloten hield, in puin viel. De onverdiende verwijten had ze zonder een woord van tegenspraak over zich heen kunnen laten gaan, maar haar hooge, trotsche geest kon een vergiffenis, die ze niet behoefde, niet aanvaarden. Ze zat hier tegenover een hoogstaand en goed man, in wiens oogen zij niet den indruk wilde maken, harteloos en huichelachtig te zijn. Een onweerstaan baar verlangen maakte zich van haar meester, zich in z ij n oogen althans te rehabiliteeren, .tegenover één mensch het geheim te openbaren, dat ze met zoo'n ont zaglijke geestkracht al dien tijd in 't diepst van haai hart had bewaard, om tenminste eenmaal de woorden uit te spreken, die ze inwendig duizendvoudig had herhaald: „IK ben onschuldig" Het opgekropte leed. de tot het uiterst gespannen zelfbeheersching, het konink- Ulk.gedragen martelaarschap, braken zich emoelyk baan in een stroom van bevrij dende tranen. Het gaf den dokter een ge voel van voldoening, dat hij erin was ge slaagd de kille emotieloosheid van deze vrouw voor begrijpelijker en menschelij ker gevoelens te doen plaats maken. Door een sluier van tranen keek me vrouw Bruhn naar het vriendelijke, zacht moedige eu toch sterke gezicht van den arts. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Nog steeds stijgende. Het anatal werkloozen bedroeg op 28 September 2.825.772, dat is 14.157 meer dan een week te voren en 664.083 meer dan een jaar geleden. DE OOSTENRIJKSCHE PRESIDENTS VERKIEZING. Zal door de bondsvergadering geschieden. De parlementaire partij-onderhande lingen van heden hebben tot resultaat gehad, dat men er over eens is geworden om af te zien van verkiezing van den bondspresident door het geheele volk. De verkiezing zal weer door de bonds vergadering geschieden. Donderdag zal de Nationale Raad met twee derde meer derheid tot de daarop betrekking heb bende grondwetswijziging besluiten. Vrijdag heeft daarop de verkiezing van den nieuwen bondspresident door de bondsvergadering plaats. De namen der candidaten worden Donderdag gepubli ceerd. Knipt zijn wskolijksche annonce u: DE GROEP ENGELSCHE LIBERALEN ONDER LEIDING VAN SER JOHN SIMON. Treedt zelfstandig op. Twee en twintig liberale Lagerhuis leden, die tot de groep van Sir John Si- inon behooren, hebben heden in een ge meenschappelijke vergadering met alge- meene stemmen het volgende besluit ge nomen: „Deze vergadering van liberale Lagerhuisleden besluit tot vorming van een eigen groep, die den premier als den leider van de nationale regeering krach tig zal steunen en voor niouwe verkie zingen zal opkomen." Aan Sir John Simon werd opgedragen MacDonald van dit besluit in kennis te stellen. Binnenland. VERDUISTERING VAN 20,000. De rechtbank te Arnhem heeft Dins dag uitspraak gedaan in de zaak tegen J. M. L„ stucadoor, zijn echtgenoote A. S. en zijn zoon W. M. L., allen wonende te Bur (Duitschland), thans gedetineerd, zij hebben terechtgestaan terzake dat zij tezamen zich hadden schuldig gemaakt aan verduistering van 20.000 ten na- deele van een Duitscher. De rechtbank veroordeelde den eersten verdachte tot acht maanden gevangenisstraf. De beide anderen zijn vrijgesproken. AANSLAG OP EEN WETHOUDER. Een dynamietjptroon voor zijn huis. Maandagmorgen is vóór de woning van wethouder Bindels te Hoensbroek een dynamietpatroon gevonden, waaraan een lont was bevestigd. BOOR EEN ELECTRISCHEN TREIN GEGREPEN. Aan de gevolgen overleden. Dinsdagmorgen 10 uur is op de spoor baan nabij Wormerveer de 32-jarige losse spoorwegarbeider v. d. Wel, uit Assen delft, die daar werkzaamheden verricht te, door een uit Amsterdam komenden electrischen trein gegrepen en tegen den grond geworpen. Met een zeer ernstige hoofdwonde werd de man naar het ge meentelijk ziekenhuis te Wormerveer overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. BRAND BIJ EEN STROOI ARTON- FABRIEK. Bij de stroocartonfabriek Albion te Oudepekela, aan welke fabriek niet ge staakt wordt, is Maandagnacht 2.500.000 K.G. stroo door brand verloren gegaan. ZWARE BRAND TE TILBURG. Een schade van een half mslliocn. In den afgeloopen nacht zijn de maga zijnen der Nederlandsche Vlasspinnerij te Tilburg door brand totaal vernield. Niettegenstaande krachtige bestrijding van de brandweer zijn een voorraad vlas en enkele kostbare machines, die in het uitgebreide gebouwencomplex waren op gesteld, mede verloren gegaan. In de fa briek werd een aantal machines door het water ernstig beschadigd. Het bedrijf, dat wegens reorganisatie al eenigen tijd niet op volle krachte werkte, is thans geheel stilgelegd moe ten worden. Het aantal arbeidskrachten, in hoofdzaak meisjes, van wie er veertien dagen geleden 65 zjjn ontsagen, bedroeg thans nog ongeveer honderd. De oorzaak van den brand is onbe kend. De schade wordt bij voorloopige taxa tie op ongeveer 500 000 geschat. Alles is op beurspolis verzekerd. DIEFSTAL DOOR EEN POLITIE AGENT? Dinsdagavond is een agent van politie te Haarlem gearresteerd, die er van ver dacht wordt tusschen Zaterdag en Maan dag uit een brandkast, staande op de zevende afdeeling van het stadhuis te Haarlem, een bedrag van 125 te hebben ontvreemd. De dader heeft de plaats kun nen ontdekken, waar het sleuteltje van de brandkast geborgen was, zoodat deze niet geforceerd behoefde te worden. Nadat het ambtenarenpersoneel van het stadhuis door de politie was gehoord, is de verden king ten slotte gevallen op een surveil- Ieerenden agent van politie. OPLICHTING. „De groeten uit Indië". In den namiddag van 29 Augustus ont ving de familie Z. van de P„ aan de Soest- dijkschekade te 's-Gravenhage, bezoek van een man, die zich voorstelde als eerste stuurman van een te Amsterdam liggende boot, die juist uit Indië was teruggekeerd. Hij kwam de hartelijke groeten brengen van een dochter, die te Magelang woonde en bevriend was met zijn dochter. Boven dien kwam de man, die zich Deliand noemde, niet met leege handen; hij had een pakje meegebracht, doch dit lag nog in de boot. De familie ontving den man allerhartelijkst, noodigde hem aan tafel en verleende hem zelfs gastvrijheid, om hem hotelkosten te besparen. Des anderen daags zou D. naar Amster dam gaan om het pakje te balen, doch hü kwam tot de ontdekking, dat hü alleen Engelsch geld bü zich had. Daarop gaf men den man in goed vertrouwen 10. Toen de man niet terugkwam, diende de familie een klacht in. Dinsdag heeft de man, die bleek te zijn de 59-jarige zeeman I. van D„ voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht ge staan. Hii bekende de hem ten laste ge legde feiten. Het O.M. schetste v. D. als een beroeps- oplichter, die reeds 15 vonnissen achter den rug heeft sedert 1895, waarvan 8 wegens oplichting, en eischte tegen hem een jaar gevangenisstraf. DE ONREGELMATIGHEDEN AAN DE OOO P. FABRIEK VAN MELK PRODUCTEN FIJNAART. Maandagmiddag is in de aandeelhou dersvergadering van de coöp. fabriek van melkproducten Fijn aart besloten om deze fabriek te ontbinden. Tevens werd het officieele rapport van de commissie van onderzoek naar de onregelmatigheden bekend gemaakt; daaraan is het volgen- de ontleend: 1. De controle van het bestuur heeft zich gekenmerkt door groote oppervlak kigheid; 2. Door het sluiten van een suikercon tract is de fabriek voor 50.000 bena- deeld; 3. Aan de maatschappij Ada, waarvan de vroegere directeur mede-eigaar was, is voor een bedrag van 32.000 aan melkpoeder geleverd, van welk bedrag niets terecht kwam. Aan de algemeene vergadering is dit steeds in bijzonder heden verzwegen; 4. Toen in 1923 financieele moeilijk heden rezen, werd door een bestuurslid 26.000 ter leen gegeven tegen de ge bruikelijke rente en 40 pet van de winst. Vermoedelijk is hierdoor aan de fabriek 1100 van de winst onttrokken. De totale schuld bedraagt op het oogenblik onge- I veer zeven ton. Nog enkele andere punten worden in dit rapport bekend gemaakt en voor het meerendeel achtte de commissie van on derzoek het bestuur daarvoor aansprake lijk. Besloten werd een commissie van arbi trage te benoemen en te trachten te red den wat er nog te redden valt. Na afloop van deze vergadering werd een büeenkomst gehouden om te trach ten een nieuwe coöperatie op te richten. Na enkele uren over dit punt gesproken te hebben, gaven enkele personen zich als lid op, zoodat het niet onmogelijk wordt geacht, dat binnen korten tijd de fabriek weer in werking wordt gesteld. EEN TROUWLUSTIGE BEDROGEN. Een 26-jarige trouwlustige juffrouw stelde zich in verbinding met een huwe lijksbureau op de Stadhouderskade te Am sterdam, en kwam door bemiddeling van da,t instituut in kennis met een 28-jarigen „heer", die hoog opgaf van zijn zaken en van de schitterende toekomst van die zaken. Hij wist de juffrouw zoo in te palmen en zou zoo zeker met haar trou wen, dat zij besloot een effect uit haar kleine bezit te verkoopen teneinde het geld in de zaken van den verloofde te steken. Zij gaf den verkoop in handen van een bank en het repu in die van den aanstaanden man. Deze ging met het regu het geld halen 910.83) en liet verder niets van zich hooren. Aangifte bij de politie en arrestatie volgden. De man bleeï een bij de politie zeer bekende speler en beruchte zwendelaar te zijn. Morgen wordt hij ter beschikking van de justitie gesteld. DE KOLONIALE TENTOONSTELLING TE VINCENNES. Aanhouding van indringers op terrein van de Nederlandsche af deeling. Het Nederl. Correspondentiebureau meldt: In den nacht varn 29 op 80 September ongeveer 12 uur is op het terrein van de Nederlandsche inzending der koloniale tentoonstelling te Vincennes 'n man over de omheining naar binnen geklommen. Hij werd onmiddellijk gearresteerd en aar de Fransche politie overgegeven. Deze im dringer was een Pool. Welke bedoelingen de man heeft gehad, is tot dusverre nog niet duidelijk. Bü fouilleering werden slechts een zakmes en een haarkam ge vonden. Intusschen heeft Zondagmiddag laat wederom iemand getracht in de Neder landsche afdeeling op vreemdsoortige wijze binnen te dringen. Ditmaal was het een Fransehman, die over de heining klom en evenals in het vorige geval in handen van den bewaker, ook ditmaal een korpo raal van de Nederjandsche militaire politie, viel. Een handlanger, die den Fransehman aan de buitenzijde van de omheining be hulpzaam was, wist te ontkomen. De Fransehman werd eveneens ter beschik king van de Fransche politie gesteld, die bij fouilleering slechts een aantal papie ren vond. Ook deze aangehoudene weiger de tot nu toe zich omtrent zün bedoelin gen uit te laten. In beide gevallen heeft het tentoonstel- steeds versch TELEFOON 339 stad moest worden gebracht en ik ried hem aan dat zelf te doen. Een flinke rit zou hem wat kalmeeren, hoopte ik en hü ging grif op mijn voorstel in. Bij den rech ter k«2eft hij ook verklaard dat ik hem aangeraden had nog naar de stad te rijden. Een paar uur later stonden de gebou wen van het landgoed in lichtelaaie. Mijn ontdekkingen in de mangelkamer versche nen mij nu in een heel ander licht en wat ik daar had opgemerkt, gevoegd bij de op vallende zenuwachtigheid van mijn man en hetgeen ik omtrent onzen financieelen toestand vermoedde, deed meer en meer de overtuiging bij mij post vatten, dat hy oen brand had aangestoken. Mijn man won weliswaar direct niets door uitbetaling van de verzekeringssom, want we bezaten uit betere dagen en door erfenis een prachtigen antieken inboedel, ju weeten, familiezilver en waardevolle schilderijen en dat is vrijwel allemaal verloren gegaan, maar hij kreeg, en dat moet in zijn om standigheden belangrijker voor hem zijn geweest dan bet bezit van al die mooifl dingen, korten tijd na den brand een aan zienlijk bedrag in handen. Ik merkte dan ook al spoedig, dat zijn zorgen verdwenen waren; ónze heele toestand verbeterde zienderoogen, omdat hij nu ook contanten had om het landgoed behoorlijk te exploi- teeren. Dat deed mijn overtuiging, dat hij het vuur opzettelijk had aangestoken, nog sterker worden en toen hü, na het verhoor door Dr. Thingsted, gearresteerd werd, was het laatste restje twijfel aan z'n schuld by mij weggenomen. (Wordt vervolgd). „Bent u bereid het geheim van een ge vangene aan te hooren en wilt u mij be loven bet onder alle omstandigheden te bewaren?" „U kunt u volkomen aan mij toevertrou wen-. Alleen moet ik erbij zeggen, dat ik niet mag beloven iets tegen dat mijn ge weten strijdt onder alle omstandigheden te verzwijgen, als het niet iets is, dat di rect onder mijn ambtseed als medicus valt." Mevrouw Bruhn haalde diep adem; het was alsof ze een zwaren last van zich al- wentelde, toen ze met vaste stem zei: „Ik heb den brand, op „Seehof" niet ge sticht." De dokter keek haar verbluft aan. Hij vroeg zich af, of hij hier met een van die vaker-voorkomende gevallen te doen had, dat een gevangene een vrijwillig-gedane bekentenis herroept. „U hebt den brand niet gesticht?" her haalde hij. „Wie heeft het dan gedaan?" Het duurde een heele tijd eer mevrouw Bruhn antwoord gaf. Wéér vocht ze in haar binnenste een hevigen strijd uit. Toen klonk het eindelijk, aarzelend en half-gefluisterd: „Hü is het geweest...." De dokter fronste het voorhoofd en keek haar streng aan. Deze verklaring maakte een hoogst-onaangenamen indruk op hem. „Weet u wel wat u zegt?" vroeg hü ge prikkeld. „U, die de eerste moet zijn, om de nagedachtenis van uw man in hooge eer te houden, spreekt hier een schande lijke beschuldiging tegen hem uit en ten overvloede kiest u daarvoor hét oogenblik uit, dat u verneemt, dat de dood hem voor de Ghineesche commissie voor buitenland sche zaken, waarbü o. a. tegenwoordig wa ren de oud-minister-president Jen en de oud-minister van buitenlandsche zaken, dr. Wellington Koo. Na afloop hebben beiden zich naar Peking begeven om, naar het heet, een onderzoek in te stellen naar de houding die maarschalk Tsjang Sjoe-liang zal aannemen in geval van oorlog. De steun van Tsjang Sjoe-liang is door de met hulp van Japan in Mantsjoerije ontstane beweging voor autonomie zeer twijfelach tig geworden. Hoewel noch Jen, noch Koo voor hun vertrek naar Peking hun offi cieele verklaring wilden geven, heeft hun reis naar het Noorden nieuw voedsel ge geven aan de geruchten, dat minister-pre sident Tsjiang Kai-sjek in principe reeds tot oorlog zou hebben besloten. China verlangt Amerikaansche hulp. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken in China, dr. Sze. Van beteekenis voor de ontwikkeling van het conflict in het Oosten is een uit Japansche bron komend bericht, dat gene raal Tsjang Sjoe-liang zich tot de Japan sche regeering gewend zou hebben met het verzoek, onafhankelijk van Nanking met Japan tot een overeenkomst te gera ken. Hoewel, naar men zegt, Japan er prijs op stelt, tot een regeling te komen met de regeering te Nanldng zelf, zou het, voor het geval dat Nanking een politiek gaat voeren om de zaak slepende te houden, be reid zijn plaatselijke kwesties met de Mantsjoerh'sche regeering te regelen.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1