iiSCBE «SIST „DE LELIE", „ZEt HET MET VIERDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS MAHLER-BESSE CIE- BORDEAUX WIJNHANDELAREN LIKEUR C0RDIAL MEDOC D. J. BANSEMA, AGEHTSCHAP DEN HELDER PREEKBEURTEN BLOEMENMAGAZIJN vaN zftTERPAS 10 OCTOBER 193!. „jeraang van Zon- en Maan Op- en onder» tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater op: 5.58 7.33 9.09 Oct. z n M 12 D 13 W 14 10.44 D 15 12.10 V 16 13.22 Z 17 14.13 ond.: op: ond: sm. nam. 17.04 6.15 17.16 8.12 8.32 17.19 6.16 17.14 8.51 9.10 17.38 6.18 17.11 9.30 9.50 18.03- 6.19 17.09 10.11 10.32 18.42 6.21 17.06 10.54 11.16 19.37 6.22 17.04 11.39 20.46 6.24 17.02 0.02 0.27 Licht op voor aiie voertuigen: Zomertijd. Zaterdag 10 Oct17.48 uur. Zondag 11 17.46 Maandag 12 17.44 APOTHEKEN. Van heden avond 10 uur tot Maandag morgen alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maan dag 12 October tot 19 October wordt avond- en nachtdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Apotheker, Binnenhaven. MELKPRIJSVERLAGING. In een advertentie in dit nummer maakt de Heldersche melkhandel bekend dat de prijs van de melk met ingang van morgen (Zondag 11 October) op 10 cent is gesteld. THEOSOFISCHE VEREENIGING „W. B. FRICKE LOGE". In een adv. elders in dit nummer, wordt door bovengen, ver., een openbare vergadering aangekondigd op Donder dag a.s. in 't gebouw U. S. O., Kanaalweg. Voor bizonderheden zie men de adv. DE CONCERTEN VAN DE STAFMUZIEK. Nu binnenkort ook weder de jaarlijk- sche winterconcerten aanvangen van de stafmuziek, meenen wij goed te doen er aan te herinneren, dat de gelegenheid om zich hiervoor aan te melden, nog openstaat bij den heer Delgorge, Hoofd gracht 27. Voor 3.— per seizoen, waarin begrepen is de plaatselijke belas ting, verzekert men zich voor den ge- heelen winter den toegang tot het bal kon. Men zal toestemmen moeten, dat een dergelijke prijs voor concerten van de zen aard, welke muzikaal op hoog peil staan, uiterst gering is. Het eerste con cert heeft plaats op 21 October a.s.; men houde hier rekening mee en voorzie zich tijdig van een kaart. BAZAR LUTH. GEMEENTE. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de Luth. Meisjesvereeniging een bazar heeft georganiseerd, waarvan de op brengst strekken zal ten bate van deze vereeniging en van de Luth. Gemeente. De bazar wordt geopend op Maandag 12 October a.s. om half 3 en is ook des Maan dagsavonds en des Dinsdags van half 3 tot 6 en van 8 tot 10 uur geopend in de lokaliteiten naast de Luthersche Kerk: Weezenstraat 66. Behalve een rijke keuze in handwerken, kleedjes en kussens etc. zgllen er voor oud en jong attracties zijn. Men zie de advertentie iri dit blad. De toegang is vrij. DE WINTERDIENSTREGELING. In het nummer van heden treffen onze lezers wederom de winterdienstregeling afin, die uitgedijd is tot een boekje van 20 pagina's. Waar wij voorheen de winter- diensten regelmatig in onze krant opna men, moesten wij dit, terwille van de plaatsruimte, achterwege laten en geven wij nu het boekje, als bijlage van de „Hel dersche Courant", aan onze lezers, voor wie wjj hopen dat het een goede en be trouwbare gids is. PRO PATRIA. In de op Donderdag 8 October j.1. ge houden algemeen e ledenvergadering van de gymnastiekvereniging „Pro Patria" werd het bestuur voor het komende ver- eenigingsjaar als volgt samengesteld. De heer A. Veen, Voorzitter, Drs. J. A. Coltof, Secretaris, L. de Snayer. Penning- moester, A. Klein en A. Quack. Voor de damesafdeeling de dames J. Groen, Pre sidente, L. Riemers en A. de Snayer. „ONS BELANG". Vereeniging van onderofficieren enz. van de Nederlandsche Land macht. Men verzoekt om plaatsing van de vol gende motie: De afd. Den Helder van de Onderoffi- cierenvereen. „Ons Belang" in buitenge wone ledenvergadering bijeen op 8 Octo ber 1931; gehoord de besprekingen omtrent de voorgestelde salarisverlaging; overwegende, dat de salarissen nog niet op 't peil zijn van 1922 en de militairen, bovendien nog 5 pet. extra zijn gekort; niet overtuigd zijnde van de noodzake lijkheid der voorgestelde verlaging; verzoekt het H. B. een krachtige actie hiertegen te voeren; besluit deze motie te zenden aan den In. van Defensie, den Min. van Fin., de Ttaten-Generaal en te publiceeren in de pers. STOF VERSIERING. De fa. P. J. Steinberg, Drogisterij, Ka naalweg 160, organiseert op 16 en 17 Octo ber a.s. in gebouw U.S.O. een kostelooze cursus in de techniek van stofversiering met behulp van de wereldberoemde „S en C" Stofverven. Men leze hiervoor de ad vertentie in dit blad. Stofversiering kan op de fraaiste en te gelijk goedkoopste wijze door deze metho de uitgevoerd worden, terwijl kennis van teekenen en schilderen hierbij niet ver- eischt wordt. De bewerking is uiterst een voudig, het effect echter schitterend. Men verzuime dus niet hiervan te profiteeren. WIE HEEFT DEN LAATSTEN TIJD EEN RIJWIEL GEKOCHT In een advertentie, elders in dit blad, verzoekt de commissaris van politie ïeuer, die den laatsten tijd, van een los-werkman van de telefoon, een rijwiel heeft gekocht, zich aan zijn bureau te vervoegen. „ER STAAT GESCHREVEN". Bovengenoemd tooneelstuk zal de too- neeivereeniging „Excelsior op 24 O inHetaTs"°eenPstuk,edat den laatsten tijd veel succes oogstte, op verschillende plaat- sen Verleden jaar winter is het al eens door de radio uitgezonden. Het stuk speelt in een stadje bij Londen, geduren de en na den wereldoorlog en laat zien hoe demoraliseerend de oorlog op het bur gerleven werkt. TENTOONSTELLING VAN NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Door het Ned. Fabrikatenhuis, geves tigd te Utrecht, was Donderdag en Vrij dag een tentoonstelling georganiseerd in „Musis Sacrum", Koningstraat, welke ten toonstelling, gehouden onder de auspiciën van de plaatselijke afdeeling der Huis- vrouwen-vereeniging, zich in buitenge woon groote belangstelling van de zijde der Heldersche huisvrouwen mocht ver heugen. Donderdagmiddag werd bij deze gelegenheid tevens een lezing gehouden over de huidige crisis en de werkloosheid, in verband met het voorkeursrecht voor de producten onzer Nationale Industrie. Deze voordracht werd gehouden door den Voorzitter van het Ned. Fabrikatenhuis te Utrecht, den heer J. P. J. Born. Lezing van den heer Born. Spr. wees er op, dat alle wetenschappen onderwezen worden, behalve het Neder- landsch fabrikaat, hetwelk toch vooral voor de huisvrouw van zoo groot belang is. Het is niet voldoende alleen aan te sporen tot het koopen van Nederlandsche fabrikaten, want dat willen de verbruikers zelf ook wel. Ook zij kunnen op vinger en duim uitrekenen de enorme kosten, door de werkloosheid teweeg gebracht en dat die kosten moeten worden gedragen door 't overige gedeelte van de Nederland sche bevolking. Onder doceeren mag zeker in dit geval worden verstaan: de kennis der producten onzer nationale nijverheid bii het publiek te vergrooten. Door een grootere bekendheid zal zeer zeker de lief de voor de producten van eigen bodem groeien. Spr. gaf een overzicht van hetgeen ge daan wordt om te trachten de verschrik kelijke gevolgen van het steeds moeilijk >r vraagstuk der werkeloosheid te bestrijden. Hij citeerde daartoe de uitspraken van vooraanstaande Nederlanders, o. a. van dr. Colün, die voorspeld heeft, dat deze crisis er eene van langen duur zal zijn, omdat er nu eenmaal een volkomen verbroken even wicht is tusschen voortbrenging en ver bruik. In den afgeloopen zomer had Ne derland 250.000 werkeloozen, te vermenig vuldigen met 2 tot 3 gezinsleden. Waar moet dat den komenden winter naar toi? De Nederlandsche huisvrouwen, Neer- land's grootste klan.t, hebben het, zegt spr., in hun macht de Nederlandsche industrie en daarmede Nederland te redden. Spr. zal niet uitwijden over vrijhandel of protectie, waarschuwt ook tegen boycot of hetze tegen het buitenland. Hij wil den verbruikers leeren, tegenover het in an dere landen steeds groeiend nationalisme, met immer hooger tolmuren, te stellen een daad van een in alle opzichten gerecht vaardigde zelfbescherming, n.1. van voor keur voor de producten van nationale nij verheid, mits deze in kwaliteit en aestheti- sche verzorging niet onder, in prijs niet boven de buitenlandsche artikelen staan. Van onderen af, d.w.z. van de Nederland sche huisvrouw, moet deze actie komen. Verder wil de Vereeniging door het ves tigen van toonzalen, het verspreiden van circulaires en brochures, het propageeren in pers en radio, enz. het volksgeweten wakker schudden en er bii de verbruikers op aandringen de Nederlandsche arbeiders in staat te stellen het brood voor henzelf en hun gezin door arbeid te verdienen. Hij geeft daartoe twee wegen aan: het jaarlijks houden van tentoonstellingen, en het voortdurend bii het doen van inkoopen vragen naar Nederlandsch fabrikaat. Het moet langzamerhand onmogelijk worden, dat er gecoquetteerd wordt met de uit het buitenland ingevoerde artikelen, welke Ne derland overvloedig voortbrengt. Ook wijst spr. op den voortdurenden aanwas der bevolking, en vraagt de huis vrouw te helpen voorkomen, dat in de toe komst ouders van groote gezinnen met vrees aan het volwassen worden van hun kinderen zullen moeten denken. Na afloop van de lezing werd een aantal kostbare geschenken van de geëxposeerde goederen onder het publiek verloot. De tentoonstelling. Dit wat de lezing betreft. Zooals wij reeds zeiden, bestond voor deze tentoon stelling een groote belangstelling; den ganschen middag en avond was het zeer druk en ook Vrijdag was dat het geval. Op de expositie waren een aantal Neder landsche firma's, aangesloten bij het Fa brikatenhuis, vertegenwoordigd. Wij noe men: de firma P. J. lilom, Enschedé met een stand overhemden en pyama's; de fa. Baekers Raymakers, Eindhoven, met gordijndamasten, beddamasten en markie- zendoeken, alle indanthren geverfd; de fa. Raymakers Co. te Helmond, de oudste en grootste fabriek van velours meubel trijpen Raco, de Koninklijke Vereeniyde Tayijtfabrieken DeventerRotterdam en Moordrecht), handgeknoopte tapis beige en cocostapijten, de firma Van Oerle Boxtel, een van onze oudste firma's, damastwe verij. Zij heeft zich den laatsten tijd spe- Vertegenwoordiger J. HOFSTRA Polderweg 42 Telefoon no. 531 Kelder Hoofdgracht 77 D. VAN DOK, Telefoon no. 526 ciaal toegelegd op he,t fabriceeren van badgoederen. Interessant waren de stapels handgeweven damast, waarmede nog ie oude traditie uit den gildetijd werd opge houden, doch welker vervaardiging in on zen tijd natuurlijk niet meer loonend is en slechts op bestelling geschiedt, b.v. door het Koninklijk Huis. Er waren voorts de Tilburgsche wollen dekens Eras. Deze fa briek vervaardigt ook „Fransche" gescho ren wollen dekens. De Kralinysche Ka- toenmaatschappii was vertegenwoordigd met zoncretonnes, zonvoeringstoffen en zonvlaggedoeken, een nieuw artikel, door haar ter hand genomen. De Nijverheids- Katoenmaatschappii te Enschedé was er met zeer fraaie schaduw-gordijnstoffen, merk Nyka, Scholten's Katoen-maatschap pij te Almelo met haar zakdoeken, in zware concurrentie met het buitenland. Behalve deze merendeels textiel waren kon men er ook kennis maken met de verven en lakken der firma H. Vettewin- kel Zoon te Amsterdam. Vooral de stand van Scholten en Visser te Almelo was in- i teressant. Deze exposeerde namelijk kin derledikant jes, die ontworpen waren door Nederlandsche sierkunstenaars en door Nederlandsch octrooi werden beschermd. Hierbij was een practische nieuwe vinding toegepast, Waardoor voorkomen werd, dat het kindje van binnen uit het ledikant-je kan openmaken. Tenslotte nog Enqelen Evers te Heeze met „everlasting" brei katoen. Het bovenstaande is slechts een opsom ming van de exposeerende firma's. Wie de tentoonstelling bezocht heeft, zal zich hebben verwonderd over de veelzijdigheid van het tentoongestelde en over het feit, dat dit alles niet alleen geheel in ons land wordt vervaardigd, maar dat ook de ge bruikte grondstoffen veelal van Neder landsche afkomst zijn. Naar ons werd meegedeeld, wordt ten opzichte van het Nederlandsch fabrikaat op de Meisjes-vak- en huishoudscholen den laatsten tijd goed werk verricht, zoo dat de toekomstige Nederlandsche huis vrouw in dit opzicht goed geschoold het leven ingaat. Het is natuurlijk dwaasheid, indien men eenzelfde fabrikaat goedkoo- per in eigen land kan koopen, uit Frank- i'iik „Fransche" dekens te laten komen en daarvoor hooger invoerrechten te betalen, Het is volkomen waar als de Vereeniging „Ned. Fabrikatenhuis" opmerkt, dat door jarenlange stelselmatige propaganda voox, buitenlandsche waar veel voor het binnen- landsch fabrikaat is bedorven, en dat over het algemeen de verbruikers geen hooge^ dunk hebben van onze nationale voort brengselen. Hierin is het, dat zij verande- ting wenscht te brengen. Tenslotte willen wü nog mededeelen, dat dezen winter een 50-tal dergelijke ten toonstellingen met voordracht in verschil lende plaatsen in ens land zullen word 3n gehouden. Smits, dat de electrische aanleg geschiedde door den heer Buijs, het schilderwerk door den heer Schoneveld, en dat dp firma Harjer zorgde voor de stoffeering en in richting. UIT DE ASCH HERREZEN. Ruim een half jaar geleden werd de bergplaats voor inboedels, van de fa. T. C. Go vers, Kanaalweg, totaal in de asch ge legd. Er was niets anders dan een puin hoop over, een chaos van verwrongen plinten en balken, waaruit hier en daar een vernield meubelstuk kwam gluren. Op uezelfde plaats is nu een nieuwe berg plaats verrezen en niets meer herinnert aan de ellende van een half jaar geleden. De heer Govers is niet bij de pakken neer gaan zitten, doch is oogenblikkelijk met den opbouw begonnen. De aannemer v. d. Wouw, die ook het vorige pakhuis plaatste, heeft ook deze bergplaats neer gezet, stevig, soliede. Er is in dit nieuwe gebouw nog meer bergruimte dan in het oude. De totale inhoud is 2500 nr'^en er kunnen dus heel wat inboedels geplaatst worden. Reeds werden er een zestal ge borgen, zoodat de bergplaats al ingewijd was, voor wij haar bezochten. Het brandgevaar is zooveel mogelijk be perkt. De kapok is in een brandvrije bergplaats opgeborgen, de garage is even eens brandvrij, terwijl ook de werkplaats brandvrij is gemaakt. Door het optrekken met spouwmuren is de bergplaats kurkdroog. De heer Govers js gaarne bereid ieder belangstellende de bergplaats te laten bezichtigen. De afme tingen zijn: diepte 37 meter, breedte 8 me ter. Behalve gelijkvloers zijn er twee ge weldige zolders. BAL-MASQUE „HELDER S MANNENKOOR". Op verzoek vestigen wij de aandacht op de gelegenheid, welke hedenmiddag nog bestaat om de schitterende collectie cos- tuums te zien en voor zoover men nog geen keuze heeft gedaan, daaruit zich nog te voorzien voor het Bal-Masquó van hedenavond in „Casino". De firma Bakker namelijk, die hier met zoo'n schitterende collectie costuums is gekomen, heeft op verzoek van het bestuur van „Helder's Mannenkoor" deze ook nog gedurende den geheelen Zaterdag geëxposeerd. Daardoor 1 is het mogelijk, dat zij, die nog op het laatste oogenblik besluiten dit bal bij te wonen, nog in staat zijn een costuum uit te zoeken. De costuums munten uit door jfrischheid en sierlijkheid, zoodat onge twijfeld de dragers en draagsters een goed figuur zullen maken hedenavond. De expositie is in het „Militair Tehuis", Spoorstraat. Overigens verwijzen wij naar de adver tentie, waarin nog bizonderheden over de inschrijving enz. worden vermeld. zaak voor de garnalendrogertj. De hoe veelheid gevangen garnalen blijft nog on gekend hoog. Sommigen zien dat met leede oogen aan, omdat zij vreezen, dat de garnalenstand daarvan tenslotte den in vloed zal ondergaan. En hoewel het kun nende verklaren, dat men steeds poogt de kost voor het gezin te verdienen, meent men toch, dat de overheid moest ingrijpen door een bepaald gebied voor bevissching in de Waddenzee uit te sluiten, waardoor grooter kans ontstond van een blijvend -n garnalenstand, terwijl met een dergelijke beperking, eigenlijk nieluand daarvan na deel zou ondervinden. Op het bericht van het opkorren van een gering kwantum sardien, gingen en kele vaartuigen op die visscherij uit, maar het resultaat was teleurstellend. Vermoe delijk is het nog te vroeg in den herfst, want als regel verschijnt dit vischje hier in belangrijke hoeveelheid niet vóór No vember. Een paar Deensche visschers, ge vlucht voor den storm, marktten hier wat kleine schol, terwijl ze de grootere schol voor een andere haven schenen te hou den. AANBESTEDINGEN. WINKELNIEUWS. Wederom moeten wij melding maken van eenige Heldersche zaken, welke de aandacht vragen. Daar is allereerst de van cuds bekende, reeds jaren alhier geves tigde zaak in horloges, goud en zilver, van den heer D. Bakker, Keizerstraat. Reeds voor eenige maanden terug had de heer Bakker zijn winkel vergroot en gemoder niseerd, maar thans heeft hij in het naast gelegen perceel, Keizerstraat no. 86, een tweeden winkel geopend. Zijn in den ouden winkel de 'Troote voorraden klok ken, horloges en goud en zilverartikelen ondergebracht, het nieuwe gedeelte bevat in hoofdzaak Gero-artikelen, brillen, baro meters, vulpenhouders e. d. Wat dit eerste be,treft, is het het nieuwe product der Gero-fabrieken, „Zilmeta", dat hier voor handen is, en wat de afdeeling brillen be treft, deze is geenszins nieuw, doch was al jaren aan de zaak verbonden. De heer Bakker heeft een eigen slijpern en levert alle voorkomende glazen volgens dokters voorschrift. Ook is er een polijst-inrich- ting, terwijl verder alle voorkomende repa raties worden uitgevoerd. De tweede zaak, die onze aandacht vraagt, is van geheel anderen aard. Het is r.ameliifc de bekende lunchroom in de Spoorstraat van den heer Lensen, die hedenmiddag heropend wordt, bijna dubbel zoo groot als de oude. De zaal was te klein en het achterliggend vertrek is er nu bij aangetrokken, waardoor een flinke ruimte is ontstaan, die zich aan de eischen van den tegenwoordigen tüd beter aan past. Toen wij er een kijkje kwamen ne men. was men juist bezig een nieuwe be zending stoelen naar binnen te dragen, zoodat er zitgelegenheden nenoeg zullen ziin. Voor de vele bezoekers van buiten is deze gelegenheid, midden in onze mooiste en drukste winkelstraat, bij uitstek aan gewezen voor een gezellig zitje, en wij twijfelen niet of het zal dan ook wel „los- loopen". Vermelden wij nog dat de ver bouw' is geschied door den architect H. Mooii, dat aannemer is de heer E. G. Namens B. en W. werd Donderdagmid dag ten kantore der Gemeente-Gasfabriek openbaar aanbesteed' het leveren en aan brengen van een electrische installatie in het gebouw van den Gemeente-Vischaf- slag aan de Buitenhaven. Ingeschreven was hiervoor als volgt: P. J. van Os 165.—, B. J. Puinbroek 170—, R. J. Zoetelief 180.J. F. Schellinger 198.45, Tydeman 210.—. Door Burgemeester en Wethouders is Vrijdagmorgen ten raadhuize aanbesteed het bouwen van een kleedlokaal met toi let, berging voor turnartikelen, rijwiel bergplaats enz. en het maken van een lokaal voor natuurkunde- en handtee- kenonderwijs op den zolder van de U.L.O.-school aan de Molenstraat, alhier. Hiervoor was ingeschreven als volgt: H. Buter, Opperdoes 5672.Minne- boo Walboom, Den Helder 7950.—; D. Kaay Zoon, Leiden 8300.G. Hoornsman, Julianadorp 8390.H. Doorn, Zfjpe 8400.K. Duinker, Den Helder 8560.C. Goes, Den Helder 8780.—; P. Tuin, 't Zand 8900.—; J. Ran, Den Helder 8900.H. Riemers, Den Helder 9185.—; M. C. van der Plas, Den Helder 9280.Starrenburg Boerdijk, Den Helder 9299.—. Alles zonder loodgieters- en schilderswerk zaamheden. Verder G. Groot, Den Hel der 9777.en Gebr. Smit, Den Helder 9940.inclusief loodgieters- en schil- derswerk. Voor dit laatste was afzonderlijk inge schreven als volgt: Loodgieterswerkzaamheden: G. J. de de Jong 689.C. Buis f 774.W. Lameree, Breezand 835.C. J. Wes- terbaan 850.J. F. Schellinger 892. Schilderwerk: M. Groenendijk, Bree zand 569.Gebr. Hoogerduyn, voor de beide perceelen afzonderlijk (kleed lokaal 279.—, natuurkundelokaal 411), totaal 690.—, P. de Kok 820.-, W. F. Kriek 875.—. 6 October 1931. Versch rundvleesch (Zeemacht, Hospi taal en Landmacht) zes maanden: Chr. Goes, Den Helder, 0.90 per kg; de bewoners van Alkmaar, die nog niet;2' Veerman, id., 0.82 id.; Gebr. Koning, in de gelegenheid waren, het wereidcir-1 urmerend, 0. (8 id.A. van der Linde, cus te bezoeken, kunnen nu hun kans'sterdam, 0.75 id.; J. Slikker, Den waarnemen. Ook de bewoners der om- elder, 0.74 id.J. A. van Rijn, Amster- geving van Alkmaar, die door den verrendam, 0.73.9 id.; B. Koomen, Alkmaar, afstand van Amsterdam nog geen bezoek' d-72 id.; J. M. Groot, id., 0.67.2 id.; A. aan Sarrasani hebben kunnen brengen, i Veken, id., 0.67 id.; P. Wit, Den Helder, 0.66.4 id.; W. Scholte, Alkmaar, 0.65.2 id.; W. Steenkamp, Amsterdam, 0.645/a idem. WINTERLEZINGEN „DE DAGERAAD" Belangstellenden voor deze lezingen verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende advertentie. CIRCUS SARRASANI TOCH IN ALKMAAR Men schrijft ons: Het wereldcircus Sarrasani zal dan toch eenige dagen naar Alkmaar komen; DEN HELDER ZONDAG 11 OCTOBER 1931 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: »Hebt goeden moed!« (Joh. 16:33) Geref. Kerk (Juiianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 u., Ds. Joh. Meynen Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer N. van der Kraats. Ghc Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur Ds. G. W. Alberts, van Schiedam Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Woensdag 14 Oct., nam. 8 uur, Ds. P. H. Borgers, Bijbellezing, Onderwerp: »Paulus" Donderdag 15 October, nam 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. 's Avonds 7 uur, Ds. P J. Smidts. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. R.C.W.J.Hoek Bediening H. Avondmaal 's Avonds 5.30 u., Ds. R. C. W. J.Hoek Leger des Heils. 's Morgens 10 u. opdrachtdienst N.m. 3 uur, Muziek- en Zangfeest in de zaal 's Avonds 8 u., Verlossingsamenkomst onder leiding van Ens. Claeijs. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 u., Ds E. R. Damsté. Doopsbediening j wordt nu de kans geboden, zonder üjdver- jlies en zonder hoogere kosten, dit onge ëvenaarde programma te zien, dat in de hoofdstad wekenlang reeds wordt bewon derd en toegejuicht. 37 nationaliteiten zullen des avonds Alk maar hunne kunsten laten zien, zullen in hunne uitzonderlijke kleedij, hun inheero Versch varkensvleesch (in deelen), (Zee macht), zes maanden: Chr. Goes, Den Helder, 0.90 per kg; J. M. Groot, Alkmaar, 0.81.2 id.; J. Slik ker, Den Helder, 0.78 id.; A. Veken, Alk- ische dansen vertoonen en hun gewoon-maar' f °-78 s- Dijkshoorn, Den Hel- :ten en gebruiken doen leeren kennen. der f °-74 id-5 c- Veerman, id., 0.71 id.; Wat een ontwikkelingsfactor voor jong iw- Scholte, Alkmaar, 0.71 id.; B. Koo- en oud wordt het Circus Sarrasani op deze men> id-> f °-71 id-; N-v- Uithoornsche wijze. Baconfabrieken, Uithoorn, 0.66.8 id. Benoodigd versch rundvleesch en versch runderniervet (Instituut), 6 maan den: Xn Msssfl* P. Wit, Den Helder, 3552.50; S. Dijks hoorn, id., 3130.50; C. Veerman, id., 3063.—; Chr. Goes, id., 2976.50; A. Govers, id., 2881.B. Koomen, Alk maar, 2778.50; v. Haaren, Den Helder, 2696.W. Steenkamp, Amsterdam, 2553.—. Aardappelen (Zeemacht, Hospitaal, In stituut en Landmacht), 1 U maand: A. Kleiaardappelen, B. Geelvl. zand- aardappelen. W. A. Sweaters, Den Helder, A. 6.95, B. 6.95 per 100 kg.; H. Op 't Veld, Anna MILITAIRE BEDRIJVIGHEID. Het is voor onze stadgenooten, als be woners van de stad die de basis van de marine luchtdienst is, geen bijzonderheid meer als zij in het avonddonker het ge ronk van een vliegtuig hooren. Maar Donderdagavond was er toch wel een bijzondere militaire bedrijvigheid boven onze stad gaande. Onophoudelijk flitsten de lichtbundels van vier groote zoeklichten over de stad, als wanhopig zwaaiend om de bromvlie gen te verjagen, nu eens hier dan weer daar den hemel betastend en afzoekend. Totdat zij eindelijk het vliegtuig, dat bovendien nog verlicht was, en voor onze Paulowna, A. 5.91, B. 5.91 id.; A. Blom, „burger-oogen" blijkbaar beter zichtbaar j Den Helder, A. 5.43, B. 5.43 id.; J. van was, in hun lichtbundel hadden gevangen.1 Amersfoort, id., A. 5.17, B. 5.17 id.; P. Dan pas kon het eigenlijke doel, hetZoete, Anna Paulowna, A. 4.98, B. 4.98 IS BIREEWATERSTRAAT 20. oefenen van de luchtdoel-artillerie, die hiervoor in de duinen was opgesteld, be ginnen. Tot dit doel is in Fort Erfprins een af deeling luchtdoel-soldaten gelegerd, die hier veertien dagen voor hun schietoefe ningen zullen verblijven. Heeft het zoeklicht het vliegtuig een maal gevonden, dan laat het dit niet meer los ondanks alle pogingen en capriolen van den aviateur. Meedoogenloos wordt hij in het zonne tje gezet, totdat het geschut ingesteld is en dan vuurrr! Bijna onophoudelijk hoorden wij dan ook de schoten dreunen. Resultaat nihil. Maar in oorlogstijd, wordt dit spel gespeeld met brysantgranaten die gevuld zijnde met schroot in de om geving van de explosie met een diameter van 50 m. alles vernietigen. Dat het bij spel en van bovenstaande de menschheid verschoond blijve. VISSCHERIJ. Er was een vleugje voor de palingvis- scherij tijdens het stormachtige weer. Niet allen profiteerden daarvan, maar enke len hadden althans een gelukje. Het werd ook tijd, want in het algemeen was er nog weinig vangst gemaakt. Het durend ruwe weer gaf aan de vis- schersvloot geen gelegenheid nog zee te kiezen, misschien dan een enkele kotter uitgezonderd. Veel aanvoer van visch is er deze week dan ook niet geweest. Het gevolg was, dat meerdere schuiten zich weer gingen bezig houden met de gar- nalenvangst op Texelstroom, in hoofd- id.; F. Koster, Breezand, A. 4.93, B. 4.81 id.; G. van Os, Den Helder, A. 4.63, B. 4.63 id.; C. van Os Cornz., id., A. 4.62, B. 4.62 id.; J. van Os, id., A. 4.40, B. 4.40 id.; P. Postma en Co., St. Anna Parochie, A. 4.39, B. 4.39 id. Groenten (Zeemacht) 6 maanden: In massa: W. A. Swaters, Den Helder, 8102.10; A. Blom, id., 8060.60; J. van Amersfoort, id., 7282.30; G. van Os, id., 7057.90; C. van Os Cornz., id., 6731.70; J. van Os, id., 6660.40. 30.000 liter zoete melk (Marinehospi taal) 6 maanden: D. Bonselaar, Den Helder, f 9.24 per 100 liter; G. K. Dijkstra, id., 8.57 id.; J. Makelaar, id., 8.33 id.; G. v. d. Plaat, id., 7.98 id. 40.000 liter zoete melk (Hospitaal, Insti tuut en Onderzeedienst) 6 maanden: G. K. Dijkstra, Den Helder, 8.58 per 100 liter; G. van der Plaat, id., 7.98 id. PAARD OP HOL. Donderdagmorgen sloeg een paard, dat voor een kleine tweewielige wagen was gespannen, in de Javastraat op hol. Een voerman van de Firma Kaan, die op den wagen zat, sprong, daar het paard in de richting van den watertoren rende en de bocht reeds naderde, van den wagen af en kwam na een paar bui telingen er nog heelhuids af. Het paard rende de Boerhavestraat op en kwam even daarna tot stilstand zon der ongelukken te hebben veroorzaakt. Ons JLeeszaal-3ioekje. Nu de zomer voorbij is en de dagen we der langer zijn geworden, wordt ook de I behoefte aan een goed boek weder groo- ter. De vacantieperiode is oorzaak ge weest, dat wij ons leeszaalhoekje eenigen tijd hebben verwaarloosd, maar van i heden af zullen wij weder wekelijks eenige korte mededeelingen over onze 'plaatselijke instelling, die zich gelukkig in toenemende populariteit gaat verheu- gen, opnemen. Op een andere plaats is reeds melding gemaakt van een groote schenking, welke de Bond van onder officieren aan de instelling heeft gedaan, n.1. haar geheele bibliotheek van bijna 1600 deelen, maar gaarne willen wij dat hier nog eens herhalen. Deze maand vinden wij op het boeken plankje allereerst een werk over Spinoza, den grooten wijsgeer en denker, in 1677 overleden. Zooals men weet was Spinoza Hollander: hij werd 24 November 1632 te Amsterdam geboren. Nederlander van afkomst was hij intusschen niet, zijn voorouders waren Portugeesche Joden. Het werk, dat wij bedoelen en dat thans in de Leeszaal ter lezing ligt, vormt het eerste deel van een serie werken, geti teld „Helden van den geest", en is de be werking van een werk van Léon Brunschvicg, lid van het Institut de France en hoogleeraar aan de Sorbonne, een studie, welke in 1894 reeds verscheen en bekroond is geworden. De bewerker, de heer W. G. van der Tak, secretaris van het „Spinozahuis", heeft in meer dan een opzicht, zooals hij zelf zegt, een zelf standigen arbeid gegeven, en hij heeft in zijn bewerking zooveel mogelijk verme den gebruik te maken van allerlei vak termen, die de lectuur slechts zouden be moeilijken. In een achttal hoofdstukken is in dit werk een uiteenzetting gegeven, allereerst van Spinoza's leven, en ervol- gens van zijn wijsgeerige leer. Menige bezoeker der leeszaal zal er gaarne zich in willen verdiepen om daardoor zijn kennis omtrent dezen grooten Nederlan der te vermeerderen. Het tweede boek, dat wij hier deze week aankondigen, is de nieuwe roman van Upton Sinclair, „Geld", in de verta ling van Heleen Ankersmit. Deze ligt eveneens ter lezing, en wordt de volgen de maand in de uitleen opgenomen, even als het werk over Spinoza. VAN DE JEUGDHERBERG. II. De ideëele kant. Onder het dak van de herberg, die daar zoo verloren tusschen de huisjes van Oud- Den Helder staat, hebben meer dan hon derd jongeren van allerlei rang en stand, van allerlei geloof en politiek elkaar dezen zomer gevonden. We gelooven, dat de sfeer, waarin ze daar hebben geleefd het best wordt weergegeven door de ontboe zemingen, die ze achter in het gastenboek hebben geschreven. Het gezelschap was er dikwijls internationaal, en daar de Duit- schers vanouds er slag van hebben het in „versjes" te zeggen, geven we hieronder weer wat een Duitsche knaap heeft neer geschreven: „Ob immer der Sturmwind braust Ob fern du der Heimat auch Dist, Findest allüberall du auf Erden, Einen Menschen der gut dir ist". Deze jongen vond in onze „Noordkaap", welks naam „kou" vermoeden doet, warmte en innigheid, waar een jong mensch blijkbaar behoefte aan hebben kan. En het doel van ons werk zal zeer zeker benaderd worden indien we zelfs deze aan onze gasten geven kunnen. Maar een prozaïsche zaak als een ver loting behoeft daarmee nog niet in strijd te^zijn. Het een maakt het ander mogelijk. We bevelen als steeds ons werk en in het bijzonder ditmaal onze verloting, ten zeer ste b;j u aan.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 13