11 o**3SR VAN DINSDAG 20 OCTOBER 1931 TWEEDE EN LAATSTE BLAD, Vssscherij. STADSNIEUWS „De qevaren voor oudere meisjes". anden te geraken, werd ingezien en ge- op reis gaan en als er droevige gevolgene>. nals in dat van de verleiding van Ma- Licht op voor alie voertuigen: Wintertijd Dinsdag 20 Oct17.26 Vt'oensdag 21 Oct. 17.24 voeld, bleek wel hieruit, dat dienzelfden avond een organisatie werd gesticht van 128 leden, onder den naam van „Onder ling Belang". Zeven jaren later werd deze plaatselijke vereeniging omgezet in een afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbeiders. Spreker dankte den heer Verstegen, die voor deze feestelijke gelegenheid was overgekomen en die tot aan zijn vertrek naar Koog aan de Zaan, de vereeniging met raad en daad had bijgestaan, voor al hetgeen hij voor den groei en bloei der vereeniging had gedaan. Hij toch mag met recht de pionier, de geestelijke vader uur der organisatie genoemd worden. Thans stond spreker eenige oogen' blikken stil bii het-verleden, het heden komen, niet beseffen, dat zijzelf het wa ren, die de schuld dragenzoo was dat latere geslacht. Aldus zullen onze kleinkinderen spre ken, maar ook daarin zal veel overdrijving zijn. Wij staan tegenover onze grootouders zooals onze kleinkinderen tegenover ons zullen staan: met waardeering voor elkan ders inzichten. Het allermoeilijkste is wel voor de oude ren het opgroeiende jonge meisje te lee- ren kennen. Het is soms gemakkelijk ge noeg in haar intiemste leven door te drin gen, maar hebben we het haar zelf daar mede dan gemakkelijker gemaakt? reken door Moenen zeer veel bereikt. Pierre Balladux heeft vooral plas tisch een zeer imposanten forschen duivel gegeven. Zijn eerste verschijning van achter den boom werd een moment en heel den avond speelde hij met veel raffinement. In het laatst der vorige week was er nog aardig visscberij en ook onze afslag kreeg daarvan nog wel zijn portie. Het is eens een wat ander geluid gelukkig en we ho pen. dat in dit spoor verder mag woeden Wi| ontvangen dagelijks de laatste Nouveauté's in Dames Kinder-Confectie. Ziet onze étalages. en Wij dienen tè onderscheiden tussehen gegaan. De prijzen waren niet onbevre- het iets voor de ouders „verheimelijken" drgend. dat afkeurenswaardig is, en heO Garnalen waren er nog in overvloed. en de toekomst der organisatie. HÜ schet-treden in de innerlijkste intimiteiten van [Flinke prijzen worden dcor het overvloe *--:J «tnooton. een jonge meisjesziel. En het groote pro-j"ig zijn der schaaldieren in het Zuiden, De inspectie Inspecteur van Den Helder het is L. O. in verhinderd ste de onmenschelijke arbeiderstoestan den van vroeger; liet uitkomen, hoe zw de strijd was geweest om op dit gebied tot eenige verbetering te geraken; releveer de hetgeen reeds was bereikt; hoeveel de organisatie reeds voor haar leden had ge- de Aore nu. trouw te blijven Woensdag a.s. spreekuur te houden. DE INDISCHE MAIL. Woensdag in ons land. De boottrein van het m.s. „Christiaan Huygens", hetwelk 20 October te Genua zal aankomen, zal Woensdagmorgen, 21 October aan het Maasstation te Rotterdam arriveeren te 10 u. 01. DE QUAESTIE DS. SCHMIDTS. Het weekblad „Oorlog en Vrede" meldt, dat de leger- en vlootpredikant in alge- meenen dienst ds. H. Janssen de voorwaar den van den kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente te Den Helder, dat n.1. de leger- en vlootpredikant zou komen als p.edikant en zonder kolonel Van Hengel (men zie de vragen van het Kamerlid Marchant in ons blad van 13 October) heeft aanvaard, en voorgesteld heeft, het onderhoud op 20 of op 26 October te hou den. UITREIKING ONDERSCHEIDING ADJUDANT J. J. VOGELAAR. Men schrijft ons: Zaterdag werd voor het front van de hier aanwezige officieren en onderoffi cieren aan den adjudant o.o. schipper J. J. Vogelaar, van het korps pontonniers en torpedisten, gedetacheerd bij het reg. kustartillerie, de eere-medaille der Orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Bij deze plechtigheid waren de echtgenoote en familieleden mede tegenwoordig. Na voorlezing van het Kon. Besluit door den kapitein-adjudant van het reg. kustartillerie F. H. H. M. ten Bensel, memoreerde de commandant, majoor J. M. Ridder van Rappard, in een toespraak den ijver en toewijding van den adj. o.o. schipper Vogelaar, door hem steeds be tracht, waarbij voorkomende moeilijk heden door hem steeds tot een goede oplossing werden gebracht en bracht hem dank voor de wijze, waarop hij met kennis van zaken zijn dienst heeft ver richt, waardoor hem deze onderscheiding ten deel is gevallen en hem tevens aan spoorde op den ingeslagen weg zijn dienst te blijven vervullen. Hierna richtte de commandant zich tot de echtgenoote en verdere familieleden van den jubilaris om ook hen geluk te wenschen met de verleende onderscheiding Hierop bracht de geridderde adj. o.o. een woord van dank aan Hr. Ms. de Koningin, die hem de onderscheiding, welke door hem op hoogen prijs wordt gesteld, had verleend en dankte commant- dant en officieren die hiertoe hun mede werking hadden verleend. Hij noodigde vervolgens alle aanwezi gen uit om 's middags ten zijnen huize eenige oogenblikken te komen vertoeven, teneinde dit feit feestelijk te herdenken. Na deze plechtigheid nam de adj. o.o. B. J. Lorette het woord om Vogelaar namens de onderofficieren geluk te wenschen met de door hem ontvangen Koninklijke onderscheiding, een onder- scheidinghem toegekend voor nauwgezette plichtsbetrachting en bijzondere toewij ding bij het verrichten van zijn dienst. Hem werd namens de onderofficieren van het garnizoen een stoffelijk blijk van medeleven aangeboden alsmede aan de echtgenoote een bloemenhulde. Door de officieren was hun reeds een bloemenhulde thuis bezorgd. Van de gelegenheid om jubilaris ten zijnen huize te complimenteeren werd door officieren en onderofficieren een druk gebruik gemaakt. daan en wekte deze op, trouw aan de organisatie; om door vereende kracht, schouder aan schouder, te blijven arbeiden aan de verkrijging van een meer menschwaardig bestaan. Want mocht men man heeft maar één doel: uitzien naar wat al met voldoening terugzien op het reeds - bereikte, toch was nog lang niet alles hij worden zal, zich een plaats te verove- „c>v„„v, ren in de maatschappij. Dat hij daarbij zooals het wezen moest. Maar stond men00k aan een mejsje denkt, ligt geheel in vroeger alleen, thans wist men zich ge- de lijn van zijn streven, het is één ermee, dragen, gesteund en geschraagd door de - solidariteit en de saamhoorigheid. van het sterke Verbond van Vakvereenigingen met zijn 300.000 leden, waarvan men thans een deel uitmaakte. Na de aanwezigen nog te hebben opge bleem voor ons opvoeders is: haar vertrou- nog niet gemaakt, wen te winnen, zonder dat zij nochtans dat >v ulkenvangst is nog van beteekenis en innerlijke behoeft bloot te geven. Wij i de prijs per baal blijft zich om de twintig moeten bedenken, dat wij niet meer de-|e«lden bewegen, welke, bij vangst, een 1 voldoend toongevend bedrijf kan vormen. Oesters worden heel sehaarsch opge haald. Op de oesterplantingsplaats op den Zuidwal en bij Texel is de groei dei- oesters zeer teleurstellend geweest. In tegenstelling met verleden jaar, toen de Zeeuwen, die daar het recht tot uit zaaiing hebben verkregen, buitengewoon VAN DE JEUGDHERBERG. VI. Prijzen en cijfers. wij zelfden zijn van onze eigen jeugd, en ons niet meer aan het jonge meisjes-denk leven kunnen aanpassen. Het jonge meisje van thans komt voor allerlei moeilijkheden te staan. Een jonge Er zijn menschen, die altijd vragen „Wat kost het Prijs en waarde zijn bij hen synoniem. Laten zij deze cijfers over slaan, de beteekenis van onze prijzen zal door hen nooit begrepen worden. Welaan dan. Voor logies betalen jon geren onder geleide, 20 cent per nacht. Ouderen dertig of veertig cent. Het bedde- goed is zindelijk en zuiver. Een hemel welft nochtans niet over de ledikanten. Voor een ontbijt, voldoende voor een hongerige jongensmaag, met thee of koffie en met „belegde" sneden brood wordt eveneens 20 cent berekend. Op verzoek kookt de herbergvader een uitmuntende middagpot. Naar het menu is de prijs 40, 50 of 60 cent. Limonade Opgave betreffende het postkantoor Den ^ordé geschonken voor 5 cent per glas. Helder en zijn bijkantoor over de maand ^en ®rd havermout °f andere pap kost RIJKSPOSTSPAARBANK. Met het jonge meisje is het geheel an ders gesteld. Zij zit met twee gedachten die in conflict met elkander komen. In de eerste plaats wil ieder meisje gaarne zich zelfstandig maken. Zij zijn volkomen de gelijke van den man in allerlei dingen en wekt om de arbeiderspers te lezen en Hel-willen haar plaats naast hem. Maar daar- ders Fanfarecorps bedankt te hebben voor de feestelijke stemming, die het door zijn muziek had gewekt, eindigde spreker zijn luid toegejuichte rede. Nadat de Heldersche Orkestvereeniging een drietal nummers had ten gehoore ge- braoht, waarvoor zij met luid applaus werd beloond, sprak een der Hoofdbestuurders naast heeft het jonge meisje nog dit an dere: moet zij nu ook, evenals de man, er op uittrekken voor een huwelijk? Dat kan toch niet; de man zou dat niet dulden: hij wil ten slotte de vrouw veroveren. Het jonge meisje dat maatschappelijken arbeid verricht, heeft dus bovendien nog den drang tot het huwelijk in zich. Onder van den Bond, de heer Aibers van Rotter- i drukt zij dien, dan verzuurt en verkom- dam, de vergadering toe. Hij feliciteerdemert ze; geeft ze aan den drang toe, dan de Afdeeling met haar wakker bestuur; verwildert ze. Terwijl geen enkele „losse prees haar om haar geest van kameraad- verhouding" op den duur bevredigt, om- schap en eenheid, waardoor zij in den dat het meisje dan de liefde van den man •lande aan zooveel andere organisaties ten j verliest, liefde, die voor een belangrijk voorbeeld kon worden gesteld, wekte ook 1 deel is gebaseerd op eerbied de leden op tot het lezen van do arbeiders pers en stelde in het licht, dat de eindstrijd nog om iets meer ging dan om een uurtje minder werk en een paar centen loon, doch om te geraken tot een maatschappij, tot een samenleving, waarin van geen crisissen, geen werkeloosheid en geen massa-elende meer sprake zou zijn. Ook deze spreker werd met applaus beloond. Nu werd gelegenheid gegeven om de vereeniging te complimenteeren. Achter eenvolgens kwamen een groot aantal spre kers, allen vertegenwoordigers van de modern georganiseerde arbeiders, op het podium met hartelijke toespraken en prachtige bloemstukken, zoodat het too- September 1931. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop drie stuivers. Zij, die geen eigen lakens meebrengen zijn verplicht deze te huren. Voor een betaald f 88.049,94, derhalve meer inge legd dan terugbetaald f 11,135,52. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 75. Door tusschenkomst dezer tevreden waren over groei en kwaliteit en j kantoren werd ter Directie op Staats- zii erkenden, dat ze de kwaliteit van deschuldboekjes ingeschreven een nominaal inheemsche Zeeuwsche oesters overtrof- bedrag van f 3.000.—. en afgeschreven der maand ingelegd f 99.185,46 en terug-1 'akens of een slaapzak wordt 10 cent betaald. En nu eenige andere cijfers, n den Hoe moet het dan? Spr. weet geen op lossing; men geve zich evenwel goed rekenschap van de feiten. Wij kennen geen enkel maatschappelijk werk meer waarbij de vrouw kan worden gemist, maar zij moet, naast haar werkkring ook vrouw blijven. Haar verlangen naar een man, een kind, mag door haar arbeid niet worden gedood; desondanks moet zij het verlangen weten te onderdrukken. Van de gelegenheid vragen te stellen of met spr. van gedachten te wisselen werd dit stagneerende groeiproces door een tweetal aanwezigen (heeren) ge- oester in onze omgeving van bruik gemaakt. Naar aanleiding van een vraag des fen, ervaren ze nu tot hun bittere ontgoo cheling dat de kwaliteit dit jaar verre bij die van verleden jaar ten achter staat. Een reden daarvoor weet men niet aan te geven. Oogenschijnlijk zijn de omstan digheden, waarin de gezaaide oesters ver keerden, dezelfde als verleden jaar en het groei-resultaat is even poover ais het ver leden jaar buitengewoon was. Zou verandering van watergehalte door de vergevorderde afsluiting der Zuiderzee van invloed kunnen zijn geweest? Het is een hypothese als misschien zoo veel andere, maar men tast volkomen in het onzekere ook te dezen opzichte. Jammer is het in ieder geval, want de Zeeuwen hebben dringend uitbreiding van hun oesterterrein noodig, nu vooral, nu een ziekte hun bedden teistert en de uit Amerika overgekomen slak een dreiging is geworden tot overwoekering van de oesterplekken. Voor die uitbreiding van de oester kweekplaatsen hebben de Zeeuwen heel wat over, want heel den zomer ligt een wacht op de terreinen en natuurlijk heb ben ze de kosten van vervoer. Maar de prijs van den oester schijnt zoodanig te zijn, dat het bedrijf loonend kan gemaakt worden, mits aan de vraag naar dit week dier kan worden voldaan. Van harte mag dus worden gehoopt, dat van den tijdelijken aard zal zijn geweest en dat het volgend jaar weer zal kunnen worden geconsta neel weldra in één bloementuin was her schapen. Ook de heer Verstegen voerdekinderwetten en der voogdijwet, die de nog het woord. Bij zijn verschijnen op het i regeering veroorloven tot vérgaande in podium werd hij met gejuich begroet, dat menging in de opvoeding. heeren Pinkhof gaf spr. een uitvoerigej teerd, dat de Waddenzee-oester in kwali- uiteenzetting van de totstandkoming der j teit weer staat boven de hoog geroemde tot een ovatie uitgroeide, Een ontroerend moment was het, toen de heer Teeckelenbung, namens een depu tatie uit de organisatie, den heer Boogaard den dank der organisatie bracht voor zijn onvermoeiden arbeid in het belang zijner leden en, als blijk van waardeering een gouden horloge aanbood. Aan mevrouw Boogaard werd een paar schilderijen aan geboden, alles onder het uitspreken van woorden van lof en waardeering, voor de toewijding aan de organisatie bewezen. Toen hierop Helders Fanfarecorps, in het verborgen opgesteld, het lied „Aan de Strijders" aanhief, verhieven alle aanwe zigen zich van hun plaatsen en zongen het plechtige lied, gevolgd door de „Interna tionale", het jubileerende echtpaar toe. Zichtbaar geroerd, dankte de heer Boo gaard, mede namens zijn echtgenoote, alle sprekers en in het bijzonder voor het stof felijk blijk van waardeering en kameraad schap, zoo spontaan uitgereikt. Dit zou hem een spoorslag zijn om op den ingesla gen weg verder te gaan. Na de pauze werd nog een tooneelstuk opgevoerd, waarna een genoeglijk bal het feest besloot. Alles met alles kan de orga nisatie met voldoening op dezen avond terugzien. Een tweede vraag betrof de coëducatie: onderwijs op gemengde scholen. Spr. is daarvan geen voorstander; ofschoon er vele factoren ten gunste van coëducatie pleiten (jongens en meisjes leeren elkan der kennen en met elkaar omgaan), zijn toch de nadeelen zeer ernstig, en spt. meent dat de voordeelen voor grooter zijn dan voor meisjes. Hadden onze grootouders wel zoo ongelijk toen ze in de puberteitsjaren de geslachten splitsten? Spr. meent dat het eigenlijk ge- Zeeuwsohe. TOONEELVEREENIGING „T. A. V. E. N. U." heel volgens de natuurlijke wet is, want HET VIJF-EN-TWINTIG-JARIG BESTAAN DER AFD. DEN HELDER VAN DEN CENTR. BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS FEESTELIJK HERDACHT. Men schrijft ons: Het was voor bovengenoemde organi satie een gewichtige dag, Zaterdag, den 17den October. vprai^a feestelÜk met groen en bloemen den nowVaaLvan die tot aan digden hewu v,^as..met Ieden en 8eno°' van Helders Fn fZ^' met "bewerking Ork«vêSlgtag 'ÏÏX .•BeUwsche ging „Excelsior"f haa?25fÏÏÏ? ÏT"" Reeds des middags werdén a der leden feestelijk onthaald klnde^en uren gezellig bezig gehouden H ee'\lge echtpaar Wins met de oud HnU°°ri 1 poppenkast, goochelen en waf dt z«. Des avonds bracht Helde™ Fn, er corps" al dadelijk met een 4 tal n e" muziek de rechte stemming teweegTaar8 door de geheele avond werd gekenmerkt" Het laatste nummer was de bekende marsch „Hier de Vara", die door deaan- wezigen werd meegezongen. Hierna was het woord aan den voorzit ter van de afdeeling, den heer R. Boogaard. Deze schetste in een openings rede het ontstaan en de geschiedenis der afdeeling. Hij herinnerde er aan, hoe nu 25 jaar geleden de losse arbeiders werden opgeroepen om zich te organiseeren. Die oproeping was onderteekend door de h.h. Verstegen en Grimijzer. In het lokaal van „Piet de Koning" zette Verstegen de toe stand van de arbeiders en van de arbei dersbeweging op dat moment uiteen en J.°f-Zeer d? noodzakelijkheid van organi v^rhpf",prinar van Op uitnoodiiging van de afdeeling der Ver. v. Ned. Huisvrouwen alhier hield gisterenavond de heer mr. De Graaf uit Utrecht in „Musis Sacrum" een lezing over bovenstaand onderwerp. De zaal was bijna geheel met belangstel lenden gevuld, waaronder enikele mannen. Op geestige wijze zette spr. uiteen, dat hij ten opzichte van het jonge meisje geenszins een „deskundige" is, die het ter dege kent. Integendeel, geen enkele man is er, die de vrouw of het jonge meisje kent wat haar innerlijk leven betreft. En dit is van hem geen gebrek aan waardee ring, maar integendeel een gevoel van eer bied. Iedere vrouw heeft een heiligdom voor den man te verbergen, waar het geen man veroorloofd is in door te dringen. Zelfs de vader tegenover zijn dochter, de man tegenover zijn vrouw, is eerbiedig ge stemd tegenover dat heiligdom. Men zal zeggen: „wiat komt gij dan hier doen, als gij het meisje of de vrouw niet kent?" Spr. komt niet om positieven raad te geven, maar we staan hier tegenover el kaar als ouders, die dagelijks met allerlei vragen worden bestormd, die moeten wor den opgelost, en waaraan vaak belangrijke consequenties vastzitten. En soms komt wel eens de vraag op: geven wij onzen meisjes niet te veel vrijheid, en hadden ??.z? grootouders het misschien niet VL. r®chte eind dat ze aan allerlei con- leri,MPH-Va lden? ®r ziin natuurlijk al- komen hAhh' llit dien ouden tijd, die vol- grootouders T''"' tut zien op dien ouden tijd, moeten eens h«- denken wat men over 50 jaar van onS ge slacht zeggen zal. Zal men dan zeggfn; jonge, wat wist men het toen toch goed' f her»e kriHefat er eerder 6(5,1 verbazend scherpe kritiek van onze kleinkinderen juist op dezen leeftijd is er tussclïen jon gen en meisje een wederzijdsch zich van elkaar afwenden. Het is als het ware een reculer pour mieux sauter: straks komt de groote hartstocht voor elkander met een sprong naar voren. En dan, hebben we die tijd van ro- matiek en ridderlijk dwepen niet noodig? Het is het recht van het kind die periode te hebben en wij ouderen mogen het die niet ontnemen! Op verzoek van de voorzitster behan- Men schrijft ons: Bovenstaande vereeniging geeft haar eerste opvoering in dit seizoen op Dins dag 27 October, in „Casino". Gegeven zal ioneens wor<Ien de zeer mooie komedie in drie be- TT.fj.n I drijven „Overschotje" van Dario Nico- demi, vertaald en bewerkt door Jan Mul der. Men zal zich herinneren de drie mooie opvoeringen van verleden jaar „Het Handschoentje", „Partijtje Poker" en „Tzingani" en zullen vele zich opgeven kunstlievend lid te worden van deze ver eeniging. Zie de advertentie in dit blad. ONGELUK IN DE PRINS HENDRIKLAAN. Maandagmorgen klom het zoontje van den heer Van Os, op het spoorhek in de Prins Hendriklaan. De jongen hield zich echter niet goed vast en viel op den grond, delde spr. in het tweede deel zijner rede waardoor hij zich zoodanig bezeerde, dat het vraagstuk van de bestrijding van dende brancard van het politiebureau gehaald handel in vrouwen. Dat ondanks hetgeen bereikt is er toch nog in allerlei vormen die handel bestaat, toonde hij aan o.a. door te wijzen op de schoonheidskoningin nen, enz. wat toch slechts een andere vorm is. Met een dankwoord aan den spr. sloot mevr. Dekker den avond. „MARIKEN VAN NIEUMEGHEN." moest worden om hem brengen. naar zijn huis te u-betering van allerlei toe-l Samen meien zal komen. Zi.j zullen misschien zeggen- v^>moïdeïï!n-hen' t' die hadden sckkê vooroordeel en, maar het geslacht dat er na kwam, was nog veel gekker. Donderdag a.s. In Casino. Wij geven bieronder enkele bijzonder heden betreffende de uitvoering, door de N.V. Theater, directeur Dr. Wijnand Frans, op Donderdag as. in Casino. De rol van heer Ghijsbreöht, Marikens oom, wordt verj/oikt door Kommer Kleijn, die van Mariken, zijn nicht (later Emmeken) door Corry Roozendaal. Pierre Balledux vervult de rol van den duivel (Moenen) en Henny Faassen die van de moeije (tante). Verder treden in dit mirakelstuk, zooais wij reeds mededeelden, op, de Paus en een drietal herberggasten. In het Wagenspel, welker vertooning op de Markt te Nijmegen, Mariken in ge zelschap van Moenen bijwoont, worden ten tooneele gebracht Christus, vertolkt door Bob van Leersum, de Moeder Gods (Jo Frans) en Massoheroen (de duivel), door Willem van der Hoog, denzelfden auteur, die ook den Paus vertolkt. Het stuk speelt aan het einde der 15e eeuw, deels in en en bij Nijmegen, deels in Antwerpen. Het bestaat uit 5 afdeelingen en 14 tafereelen; het 13e tafereel speelt in Rome, het 14e in een klooster te Maastricht. Het gezelschap speelt met eigen decors, ontworpen door Chris de Moor, uitgevoerd op de ateliers van de firma Sommer te 's-Gravenhage. De costuums zijn van de firma Davidson, terwijl de bekende firma Miohels het kapwerk verzorgt. Tenslotte laten wij hier volgen hetgeen onze oud-stadgenoot, de heer J. B. Schuil ,te Haarlem over de vertolking aldaar schreef: De beste momenten van het stuk kregen wij niet door Mariken, maar door Moenen, Moeye en de Heer Ghijsbrecht. Deze drie waren uitstekend en het tooneel tussehen die Moeye en Moenen werd dan ook het hoogtepunt van de voorstelling. De dood van die Moeye zeer mooi en expressief gespeeld door Henny Faassen, een mij tot nu toe onbekende actrice, maakte sterken BAKFIETS IN ELKAAR GEREDEN. Gisterenmorgen is in de Koningstraat, pal tegenover ons kantoor, een bakfiets van den melkslijter Scheer, door een 1 paard en wagen in eikaar gereden. De lading van de fiets, eenige melkbussen, kwam er nogal goed af. Het rijwiel werd later op een andere bakfiets geladen en naar den reparateur gebracht. MISHANDELING. Zondagavond, om ongeveer elf uur, werd aan het hoofdbureau van politie kennis gegeven dat er iemand, in het „Kegelhuis" mishandeld was. Bij onder zoek bleek, dat een majoor-vliegtuigmaker oneenigheid had gehad met een ander be zoeker en dat hij toen een burger, die met het geval niets had te maken, had mishan deld. Wel een eigenaardige methode om zijn gemoed te luchten. Tegen den majoor werd procesverbaal opgemaakt. NUTSSPAARBANK. f 5.900.—Derhalve minder in- dan afge schreven f 2.900.—. Het aantal nieuw uitgegeven Staats schuldboekjes bedroeg 2. GEMEENTERAAD. Verschenen is een vervolgagenda voor de raadsvergadering van hedenavond. Agenda: Wijziging Algemeen Politieverordening. Voorstel tot intrekking van het raads besluit van 25 Augustus 1931, waarbij de Algemeene Politieverordening gewijzigd werd. Werkverschaffing. Voorstel tot het verhoogen van het cre- diet voor werkverschaffing en steunver- leening aan werkloozen met bedragen van resp. 10.000 en 15.000. Verkoop en erfpachtsuitgifte van (grond. Voorstellen tot verkoop van grond aan: Mej. I. Kuipers, D. Pot, A. Tromper; tot uitgifte van grond in erfpacht aan: J. R. Vinken, J. P. van Os en H. Boon, Verpachting tolgelden pontonbrug. Voorstel tot het verpachten der tolgel den van de pontonbrug aan de Kooij. Onderwijzeres School 4. Voorstel tot het benoemen van een on derwijzeres aan school 4. Voorgedragen worden: 1. Mej. M. Wiegel, Kolhorn. 2. G. A. Dito, Hippolytushoef. 3. H. O. Zuelen, Callantsoog. Intrekking verordening. wijziging politie- In de raadsvergadering van 25 Augustus werden door den Raad eenige wijzigingen vastgesteld inzake de algemeene politie verordening hier ter plaatse. Deze wijzi gingen betroffen het vervoer van lijken, de instelling van vaste stopplaatsen voor autobussen en neg eenige wijzigingen van ondergeschikt belang. Thans wordt voor gesteld bedoelde wijziging in te trekken. korten tijd, dat onze J.H. open was had den we het genoegen 133 gasten te mogen ontvangen: In totaal hebben deze 178 maal nachtlogies genoten. Van die 183 gasten waren 47 meisjes. Er werden 31 warme en 67 koude maaltijden door den herbergvader verstrekt. Het bezoek was het drukst gedurende Augustus, toen 78 gasten werden ingeschreven. De inkom sten bedroegen bruto f 102.85, netto f 65.13. Waarde lezers werd ooit de balans van eenig hotel openhartiger gepubliceerd? Beschaamt U ons vertrouwen niet en helpt ons zooveel in Uw vermogen is. Uw welstand moge beslissen over het aantal loten, dat gij van ons betrekken zult EEN NIEUWE BRUG OVER DEN MOND VAN HET HELDERSCHE KANAAL. Vernieuwing van de Willems brug. Het Rijk zal deze brug overnemen; de gemeente moet daarvoor 59.000.betalen. Voorstel om nog een huls aan de Bassingracht aan te koopen ter verbetering van het verkeer al daar. Verschenen is Bijlag© No. 160, hande lend over de overdracht van de Willems brug, verkoop van die brugwachterswoning en aankoop van oen woonhuis voor sloo ping. Aan het zeer uitvoerige schrijven, dat B. en W. hierover richten tot den Raad, ontleenen wij het volgende: Voorstel tot overdracht van de Willemsbrug, tot verkoop van de brugwachterswoning en tot aankoop van een woonhuis voor slooping. Al sedert 1924 is een onderwerp, dat onze aandacht heeft, de vraag welke maat regelen moeten worden getroffen om do bestaande Willemsbrug over den mond van het Heldersche Kanaal aan de tegen woordige eisohen van het verkeer te deen aanpassen. In dat jaar wendde de hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat zich ni. tot ons in verband met den toestand van die brug met het oog op de daarover toe te laten vrachten. Deze hoofdambtenaar wees er toen op, dat het uit een oogpunt van verkeer wenschelijk zou wezen, dat die brug werd versterkt en in elk geval werd nagegaan in hoeverre het noodig was, in verband met de toene mende zwaarte van het verkeer op den Rijksweg, bij die brug in haar tegenwoor- digen toestand het verkeer te beperken. Er is destijds over gedacht om de be- Trottoir Ankerpark. doelde bruggen zoo te wijzigen, dat het verkeer zou worden omgelegd, n.1. door het Heldersche kanaal ten Westen van de Willemsbrug roet het Bassin in verbin ding te brengen, zoodat beide wateren te zamen een uitmonding in het Noordhol- landsohe kanaal zouden krijgen onder de basculebrug door. Daarvan is echter afge zien, omdat daardoor het verkeer te zeer zou worden belemmerd. Evenzoo ging het met het aanvankelijk gerezen denkbeeld om het verkeer langs de Bassingracht enz. te leiden. Wii hebben ons tenslotte, na plaats ge had hebbende briefwisseling en bespre kingen daaromtrent, bereid verklaard om te eeniger tijd, wanneer door het Rijk do verbetering van de brug over het Bassin tot een zelfde capaciteit zou zijn ter hand genomen, de Willemsbrug te versterken en te voorzien van een nieuw onder- en bovendek, zoodanig, dat zij voor een 7-tons asbelasting geschikt zou worden. B. en W. deelen vervolgens mede hoe in Door den Raad is 28 Juli jJ. besloten tot aanleg van een plantsoen in het An kerpark tegenover de Zeevaartschool. Thans wordt voorgesteld langs het terrein, waar dit plantsoen zal komen, een trottoir te leggen. Het Ankerpark is rijksweg, zoo dat het Rijk de werkzaamheden zal ver vullen. De kosten worden voor de helft gedragen door Rijk en Gemeente. Verpachting tolgelden pontonbrug. B. en W. stellen voor aan P. Smit en P Smit Jr. ondershands te verpachten de heffing van tolgelden voor de pontonbrug nabij de Kooij, voor een bedrag van 330 per maand. Deze som is dezelfde als waar voor thans is verpacht; hoewel het verkeer over de pontonbrug wel toeneemt, acht de controleur der gemeen te-belastingen ver hooging van de pachtsom niet wensche lijk. De verpachting heeft ook thans weder plaats voor den tijd van een jaar. samen kampeeren, samen indruk en in dat tafereel heeft de regie Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over het 3e kwartaal 1931. Op spaarbank boekjes werd in d. loop v.afgloopen kwar taal ingelegd f 607.295.71 en terugbetaald f 574.775.21. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 32.520.50. Gedurende het tijdvak 1 Januari31 Oct. van dit jaar werd in het geheel ingelegd f 1.900.029.20 en terugbetaald f 1.659.655.63, zoodat in dit tijdperk meer werd ingelegd dan terugbetaald f240.373.57 Het aan spaarders verschuldigde kapi taal, bij den aanvang van 1931 f 1.948.743.98 klom dientengevolge tot f 2.189.117.55. Het aantal nieuw uitgegeven spaarboek jes bedroeg in het 3e kwartaal 306. In het tijdvak 1 Januari—31 Oct. van dit jaar werden totaal 1146 nieuwe spaar- boekjes uitgegeven. De lediging in het afgeloopen kwartaal van spaarbusjes leverde een bedrag op van f 11.289.68 aan kleine besparingen. In het tijdvak 1 Januari1 Oct. van Mit jaar werd totaal in de busjes f 33.137.98 bespaard. In Bijlage 157 van den Raad is opge geven de lijst van plaatselijke strafveror deningen, welke nog geldig zijn. Dit jaar is namelijk het vijfjarig tijdperk, binnen hetwelk overeenkomstig art. 208 der Ge meentewet, de algemeene herziening der plaatselijke strafverordeningen moet heb ben plaats gehad, wederom verloopen. en erfpachtsuitigifte Verkoop gronden. B. en W. stellen voor onderhands te verkoopen de navolgende perceelen, be boerende tot het Grondbedrijf der ge meente: aan mejuffrouw I. Kuipers te Gronin gen, een stuk grond aan de De la Reii- straat, groot 124 m2, waarop reeds een wo ning is gebouwd. Koopprils 6 per m2; aan I). Pot alhier, twee stukken grond aan de Herzogstraat, groot 110 en 89 m1, waarop reeds twee woningen zijn gebouwd. Koopprijs 6 per m2; aan A. Tromper alhier, een stuk grond aan de Langestraat, groot 116 ma, waarop reeds een woning is gebouwd. Koopprijs 6 per m2; in erfpacht uit te geven: tei. behoeve van den bouw van zeven woningen aan J. P. van Os, een terrein aan de Vischstraat, groet 835 m2. Canon 25 oents per m2; als boven voor vier woningen aan H. Boon, een id. ter grootte van 315 m*. Canon 25 oents; als boven voor vijftien woningen aan J R. Vinken, een terrein aan de Begonia straat, groot 2440 m2. Canon 25 cents. plan tot verbreeding en vernieuwing der Bassinbrug zou worden ontworpen, en dat het Rijk voor de Willemsbrug een bijdrage aan de gemeente zou betalen. In een latere conferentie werd de wenschelijkheid be toogd de kosten voor vernieuwing enz. niet voor rekening der gemeente te doen komen, doch dat de eigendom en 't beheer en onderhoud aan het Rijk zouden moeten overgaan. D.d. 18 Januari 1928 is over deze aangelegenheid nogmaals aan den Hoofdingenieur van 's Rijkswaterstaat ge schreven. In dit schrijven werd gezegd: Nu staat de gemeente voor het feit, dat de brug wegens ouderdom vernieuwd moet worden. Met het oog op de scheepvaart in verband met de beteekenis van het Helder sche kanaal, is het voldoende om een brug van hetzelfde type te maken als de brug, welke thans moet worden vervangen. Van Rijkswege wordt er thans echter op aan gedrongen, dat een brug van grootere capaciteit wordt gebouwd, welke beant woordt aan de eisohen van het moderne verkeer. Wii kunnen dat standpunt begrijpen, maar wii meenen er toch op te moeten wij zen, dat het hier betreft een belangrijke verzwaring van de voorwaarden, welke destijds, bij het maken van de brug, wer den opgelegd. Het wil ons daarom voorkomen, dat het wenschelijk is, dat het Rijk zorg draagt voor het maken van een nieuwe brug ter plaatse, voldoende aan de eisohen van het tegenwoordig verkeer. Dit achten wij bo vendien logisch, omdat het is een brug, die ligt in den Rijksweg. Wij zijn gaarne beieM om aan den Raad voorstellen tot

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5