Hoopt bï| fl Kan ne wasser HEI VHUDHTUUS OFFER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandse!! overzicht. BINNENLAND. MAAGPILLEN EERSTE BLAD DINSDAG 27 OCTOBER 1931. Een onverzettelijke houding van Japan inzake het ge schil met China. - De besprekingen tusschen Hoover en Laval. - Overeenstemming bereikt. - Itahaansch ministrieël bezoek aan Berlijn. Nieuwe strijdkrachten naar Cyprus. breit alles best. De salariskorfing. OOST-IND3Ë. China en Japan. werkt ais gorgelen 5>V. f 0.65 per Flacon. FOSTIR'S FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25,11.35. Lossenos. 4 ct.;fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADV ERTEN TIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. spraak van alle leden van den Volken bondsraad met uitzondering van Japan. Japan blijft in zijn onverzettelijke hou ding volharuen en is oorzaak dat het pres tige van den Volkenbond een leelijke knauw gekregen heeft, want hoe men de zaak nu ook beschouwt, de onmacht van den Volkenbond is bij de pogingen, tot I Het resultaat van de besprekingen tus- oplossing van het geschil tusschen China schen Laval en Hoover vindt men m het en Japan, wel duidelijk gebleken. Zonder volgende communiqué, dat wy om zyn be- tot overeenstemming te zijn gekomen, is j langrykheid hier in zyn geheel laten de vergadering Zaterdag verdaagd tot volgen. November in de hoop dat in dien tus-| De gouden standaard in Frankryk en schentijd Japan zich zal bezinnen en tot de Vereenigde Staten is een essentieele ontruiming van Mantsjoerije zal over-[factor voor het herstel van normale toe-I <*aan. Wij hebben er evenwel niet veel1 stonden op het gebied der munteenheden vertrouwen in al willen we natuurlijk,1 en der wereld-economie. Hoover en Laval evenals de diplomaten van Genève, „het hebben het geheele gebied van het inter-1 nationale probleem besproken. Zij gaven daarbij uiting aan de hoop op het wei- beste hopen Over de laatste vergadering schryft de corr. van de „Nw. Rott. Crt." o.m.: Het is vanmiddag tot het reeds vanmor gen niet meer afwendbare isolement van Japan in den Volkenbondsraad gekomen. slagen der ontw.conferentie te Genève, als mede aan hun erkenning der noodzake lijkheid eener overeenstemming op het gebied der internationale schulden, en De raad heeft, wat tot dusverre vrijwel wel vóór het verstrijken van het Hoover- steeds had kunnen vermeden worden, moratorium. Een dergelijke overeenstem- vanmiddag moeten stemmen en heeft ming zou noodzakelijk zijn met het oog daarbij Japan geheel alleen laten staan.1 op de tegenwoordige periode van depres- Eerst werden de Japansche tegenvoorstel len voor niet aangenomen verklaard, na dat alleen Yoshizawa zijn hand ten teeken van instemming had opgestoken. Vervol gens werd bij een plechtige hoofdelijke stemming de door Briand Donderdag in gediende resolutie met algemeene stem men tegen die van Japan aangenomen. sie. Met betrekking tot de details behou den echter beide regeeringen zich alle rechten voor. Het initiatief voor een eventueele verlenging van het moratori um blijft rechtstreeks den belanghebben den Europeeschen mogendheden voorbe houden. Het communiqué verklaart dienaan- bij de verdragen, welke vóór 1 Juli 1931 gesloten werden, in hoofdzaak betrokken zijn. Wij beschouwen de stabiliteit der valu ta als van groot gewicht en in het bijzon der de handhaving van den gouden standaard in Amerika en Frankryk. Deze aangelegenheid zullen wij verder bestu- deeren. Onze meeningen ten opzichte van de fi- nancieele en economische problemen stem men overeen en deze overeenstemming zal wellicht den weg effenen voor een hulp actie van de zijde onzer beide re;" 'rin gen. Italiaansch bezoek aan Berlijn. Het contact van de ministers van buitenland- sche zaken, buiten Genève, in eigen om geving, zet zich voort. Het is nu de Itali- aansche minister van buitenlandsche zaken, Grandi, die een bezoek van eenige dagen aan Berlijn brengt, een bezoek, dat later door Mussolini zal worden herhaald. Zondagmorgen is Grandi te Berlijn aan gekomen. In de ontvangstkamer van het station richtte de minister voor de microfoon sprekend, den volgenden groet tot het Duitsche volk: „Op het oogenblik van mijn aankomst in de Duitsche rijkshoofd stad dank ik den rijkskanselier en_ de ryksregeering hartelijk voor hun vrien delijke uitnoodiging en geef ik uiting aan mijn levendige voldoening over de_ ont vangst. Namens het hoofd der Italiaan- sche regeering breng ik het Duitsche volk den hartelijken groet van het Italiaansehe volk, benevens de uitdrukking van onze oprechte sympathie en de warmste wen- schen voor zijn welzijn". tsjoen. Ook Tsjitsjikar zou het doel van Japansche luchtaanvallen zijn geweest. Ook China halsstarrig. De Chineesche regeering heeft beslo ten, aan dr. Sze op de te dragen met kracht vast te houden aan den oorspron- kelijken tekst der resolutie van den Vel- kenbondsraad en iedere herziening of V zigin-g daarvan te verwerpen. ernstig werd gewond. Nadat versterkin gen waren aangerukt, is het huis omsin geld en ingenomen. Toen bleek, dat de amokmaker een ontzettend bloedbad had aangericht. De heer Lauw en zijn echt- I genoote waren overleden en twee vrou- Bntsche kruiser en bombarde-welijke huisgenooten zwaar gewond, ter- mentsvliegtuigen uit Egypte aan-wijl de dader gepoogd had zelfmoord te gekomen. plegen. Hij kon echter nog levend wor- jden overmeesterd en werd met zijn ■oonaagochtend is de Britsche kruiser slachtoffers naar de Centrale Burgerlijke „ooiombo te Famagusta aangekomen;Ziekeninrichting overgebracht. een detachement mariniers is ontscheept, j Te Nikosia arriveerden vier bombarde mentsvliegtuigen uit Egypte; zij voerden kleine wapens mee, doch geen De raad richt dus tot Japan het verzoek, gaande onmiddellijk met de ontruiming voort teDe traditioneele vriendschap tusschen gaan en deze zoodanig te bespoedigen, Amerika en Frankrijk doet een samen- dat zij geheel voltooid zal zijn, wanneer de werking tusschen de beide regeeringen Volkenbondsraad op 16 November op- in dit tijdperk van werelddepressie bij zonder wenschelijk voorkomen. Wij heb ben zoowel de wereldsituatie op econo misch gebied besproken als de politieke betrekkingen, welke deze situatie beheer- schen, alsmede de aanstaande ontwape ningsconferentie, den invloed der depres sie op de internationale regeeringsschul- den, de stabilisatie van de internationale munteenheden en andere financieele en economische aangelegenheden. Chineezen onder elkaar. Je zult zien, de Japanners zullen straks nog bewijzen, dat wij Japan binnengeval len zijn. nieuw bijeen komt. De raad heeft tevens door de aanneming van de resolutie zich uitdrukkelijk aan de zijde van China ge schaard, in dezen zin, dat de onderhande lingen tusschen China en Japan over de bestaande geschilpunten eerst zullen be ginnen, wanneer het onrechtmatig bezet te Chin. gebied geheel van de Japansche troepen bevrijd zal zijn. De stem van Ja pan tegen deze resolutie maakt dat deze, ondanks de aanneming door den raad, niet bindend voor Japan is, waardoor natuur lijk ook China van de haar in de resolutie opgelegde verplichtingen bevrijd wordt, doch desniettemin blijft de resolutie haar zedelijke waarde behouden als de uit- JAAP SNOR Vraagt onze Schoolkousen met dubbel gebreide knieën ZUIDSTRAAT 19. Let op den gelen winkel. Voor Texel: Wed. SCHUMAKER. Het drankverbod. „Hé, Pierre Laval! Betaal jij een glas?" Wij koesterden niet het voornemen ver bintenissen aan te gaan, doch hebben dooi de gevoerde beraadslagingen den aard van ieder probleem duidelijker omlijnd, zoodat ieder der beide regeeringen harer zijds beter in deze problemen kan ingrij pen. Wij hopen, dat de ontwapeningscon ferentie den vrede op vaster en reëeler grondslagen zal organiseeren. Met betrekking tot de internationale schulden erkennen wij, dat vóór den af loop van 't Hoover-moratorium een over eenkomst moet worden getroffen, welke betrekking heeft op de periode der de pressie. Details behouden wij ons geheel voor. Het initiatief zou echter in ieder geval spoedig door de Europeesche mo gendheden genomen moeten worden, die slechts bommen. Gisteren is het te Larnaka en Nikosia tot nieuwe onlusten gekomen. Te Larnaka hebben matrozen van de „London" de politie geholpen de menigte uiteen te ja gen. Het kwam daarbij tot een schietpartij, i waarbij echter niemand werd gewond. Wegens het voortduren van de onrust heeft de gouverneur een proclamatie uit- gevaardigd, waarin de censuur wordt af gekondigd en waarbij verklaard wordt, dat iedereen, die zich schuldig maakt aan het verstoren van de orde, door de over-té ter behartiging van de algem. belangen heid kan worden gedeporteerd. De politie Yran Overheidspersoneel, de Centrale van heeft de bevoegdheid ieder te arresteeren,yereenigingen van Personeel in s-Ryks die van het smeden van een samenzwering diens,^ de Centrale van Nederlandsch wordt verdacht. Schepen mogen de havens Een tegenstrijdige verklaring van minister De Geer? Het Comité van Twaalf, gevormd uit vertegenwoordigers van het Permanent Comité van Chr. Org. van Personeel in publieke dienst, de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel, het Comi Het bezoek van Grandi te Berlijn. VOOR DEN WERELDVREDE. Op het Wereldcongres der Methodis ten, dat op het oogenbik te Atlanta in den staat Georgië bijeen is, is besloten tot oprichting van een commissie van „Vrede door Rechtvaardigheid". Aan deze commissie is opgedragen te bewerken dat artikel 231 van het Verdrag van Versailles, over de kwestie van schuld aan den wereldoorog, zal worden herzien. Meer dan 2000 predikanten van de In ternationale Methodistenkerk hebben zich reeds voorstanders verkaard van schrap ping van dit artikel. slechts met bijzondere toestemming veria, ten. Overtreding van deze bepalingen zyn strafbaar met gevangenisstraf tot een duur van 15 jaar. NIET NAAR MOSKOU TERUG. Russisch ambtenaar gehoor zaamt niet aan regeeringsbevei. De „Paris Midi" meldt, dat de chef van de afdeeling financiën van de Sovjetrus- sische handelsvertegenwoordiging te Pa rijs, Zjelesniak, geweigerd heeft te ge hoorzamen aan een bevel van zijn regee- Overheidspersoneel en de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren schrijft in een persbericht: Tot onze verwondering heeft minister De Geer tegenover het Nederlandsch Cor respondentiebureau van Dagbladen ver klaard, dat de voorgenomen weddekorting geen sluitpost vormt van de begrooting. Deze verklaring is in volslagen tegen spraak met de verklaring van minister De Geer zelf omtrent de omstandigheid, welke Z.Exc. aanleiding heeft gegeven, deze korting voor te stellen. Noch het feit, dat een groote groep burgers sterk in inkomen is achteruit ge gaan, noch het feit, dat het indexcijfer is gedaald, acht de minister op zich zelf be schouwd aanleiding tot korting op de wed van rijkspersoneel en onderwijzers boven dien hoogst onbillijke korting op hun in komen zullen zij zich echter met alle kracht verzetten. Een adres van den bond van Chr. Onderofficieren. Het hoofdbestuur van de Nat. Christen Onderofficierenvereeniging heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin het dringend verzoekt de Regee ring te bewegen, de thans voorgenomen salariskorting niet door te voeren. Indien onverhoopt de economische omstandig heden door de Kamer van dien aard moch ten worden gebracht, dat een loonsverla ging van het Rijkspersoneel onvermijde lijk is, dan verzoekt het ter aanvulling van de door de Regeering voorgestelde mitigatiën op de volgende twee uitzonde ringen aan te dringen: le. de salarissen van ongehuwden van 1000 en minder en die van gehuwden van 1500 en minder, een en ander, voor zoover de voorgenomen korting een feite lijken achteruitgang van inkomsten voor de betrokkenen zoude beteekenen, vallen buiten deze salariskorting; 2e. van het salaris van het Rijksperso neel met 3 of meer kinderen, vallende on der de regeling der kindertoeslagen, wordt van de eerste 1000 salaris niet gekort. HET BELGISCH BROOD. Sluiting der Maastrichtsche bakkerijen overwogen. De toestand in het Maastrichtsche bak kersbedrijf schijnt van dien aard te wor den, dat zoowel van de zijde van patroons als van gezellen krasse maatregelen over wogen worden. De patroons hebben zich nogmaals tot de regeering gewend, om spoedmaatregelen tegen den invoer van het Belgische brood. Mochten die Dins dag niet genomen zijn, dan zal men over gaan tot sluiting van het grootste gedeelte der bakkerijen en zelf overgaan tot den invoer van Belgisch brood. De gezellen ring om naar Moskou terug te komen. Zjelesniak heeft schriftelijk medegedeeld, dat hij zyn betrekkingen met de Sovjet- den De aanleiding daartoe ligt alleen en schijnen "met"plannen Torstaldng *Tn<Tt« regeering afbreekt. Hij heeft zijn woning uitsluitend in het feit, dat er een bepaald i00pen te Parijs, zonder bericht achter te laten, tekort is op de staatsbegroting en dat de Den'Haag heeft wel maatregelen toege- ontruimd. regeering dit o a. gedekt wil zien door ge- 2egd> doch in het midden gelaBtell) hoesetI n -n1 r-v a f a v,ato wat- A11een een definitieve sluiting van dAfir hot rhv ,^uJdeUlk zyn, dat de bate, dgn jllvoer acjjt men jn de brokken krin- i® „i deze kortmg te verkry- gen afdoende Qa£d men over zey gen, als een sluitpost der begrooting fun- distribueeren van Belgisch brood, dan geert en als niets anders. zullen de bakkers waarschijnlijk 20.000 kg et is tegen i eze salarispolitiek vande Beigjgch brood gaan invoeren per dag. regeering dat de centrales van overheids- v Japansche bommen. Volgens berichten uit Charbin heeft een Japansch vliegtuig vijf bommen geworpen op Itsjienpo, ten Noorden van Tsjang- 25, 45 en 65 ets. "et vc voorkomt verkoudheid. AMOKDRAMA TE MAKASSAR. personeel, welke tot verschillende stroo- Twee inlanders gedood en twee minSen in de Nederlandsche vakbeweging "ewond i behooren, zich eenparig verzetten. Zij Een Amboneésohe amokmaker doodde he.^e? de handen ineen geslagen om door Vrijdag te Makassar twee inlanders ter- ™lddel v?n efn gemeenschappelyk.en ge- wijl hy een inlander zwaar en een ander documenteerd adres aan de Tweede licht verwondde. Kamer, en door andere publicaties, aan parlement, pers en publiek duidelijk te AMOK-DRAMA IN DE BENEDENSTAD maken> dat deze sluitpostpolitiek der re geering, ten koste van rijkspersoneel en onderwijzers, uit den booze is. Daarmee is niet gezegd, dat rijkspersoneel en onder wijzers hoewel in het algemeen aller minst behoorend tot de goed betaalde groepen in de samenleving zich willen ontrekken aan een algemeenen plicht, in dien die tot dekking van een staatstekort In de ochtendschemering werd de be- 5.an de burgerij zou worden opgelegd, nedenstad te Batavia Dinsdag opgeschrikt door talrijke geweerschoten in de woning van een algemeen geacht Chineesch in gezetene, den heer S. B. Lauw, in de Prinsenlaan. De politie, welke naar de woning snelde, werd begroet door ge weervuur van den amokmakenden huis jongen, waardoor de hoofdagent Tirajo VAN BATAVIA. Ch'neesch echtpaar gedood; twee vrouwelijke bedienden en hoofdagent van politie gewond. zwaar Wettelijke voorziening te wachten. De Haagsche corr. van het „Handels blad" meldt nader: Naar wij nog vernamen, worden van of- ficieele zijde maatregelen overwogen in verband met den invoer van Belgisch brood, ten einde deze concurrentie niet meer mogelijk te maken, of althans tot een minimum te beperken. zou Evengoed als zij zich verzetten tegen een eenzijdige aantasting van hun levenspeil, evengoed zullen zij zich er van onthou den, voor zichzelf bevoorrechting te eischen boven anderen. Zij wenschen slechts gelijk te worden behandeld als an dere staatsburgers, tegen een eenzijdige ongemotiveerde en gezien de salarissen Is al te vaak oorzaak van slechte spijsvertering en verstopping. Neem meer beweging en ge- gebruik Foster's Maag- pillen, het afdoende laxeermiddel. Een verhaal uit een Nabij Verleden. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden). 81) „Ja", stemde Jörgensen toe, „ik herin ner me, dat je dat bij het verhoor verteld hebt, nadat je eerst tegen anderen had. be weerd een gedaante in de nabyheid van de mangelkamer te hebben gezien. Weet je wel dat het heel erg is wat je hebt ge daan?" „Ik kan er tooh niet voor gestraft wor den?" stamelde de man, terwijl hy vaal bleek werd. „Daar zou ik maar niet zoo gerust op zijn. Het is warempel geen kleinigheid onder eede een valsche verklaring afleg gen 1 En wat het in dit geval nog erger maakt, is het feit, dat door jouw leugen de ritmeester onschuldig veroordeeld is. Weet je wel dat ik je o>p staanden voet in hechtenis kan laten nemen wegens mein eed?" Het mannetje bibberde over zyn heele lichaam, knipperde angstig met de oogen, maar zei niets. De officier van justitie zag wel in, da,t hy zyn kroongetuige niet al te veel angst moest aanjagen en vervolgde daarom be moedigend „Nu vriend, ik zeg nog niet, dat ik het zal doen. Misschien dat ik je gedrag dezen keer nog eens door de vingers zie omdat je nooit eerder iets op je kerfstok hebt gehad en nu helpt de waarheid aan het licht te brengen. Maar ik hoop dat je ook zonder straf inziet dat ie je vreeselyk aan meneer en mevrouw Bruhn bezondigd hebt." „Dat doe ik, edelachtbare, en dat heb ik altijd gedaan", verklaarde de nachtwaker, die na de geruststellende mededeeling van dr. Jörcensen weer 'n beetje bekwam. „Toen die vreemde rechter hier kwam en de ritmeester gevangen werd genomen, stond mijn besluit vast om de waarheid te zeggen, wat er ook van kwam! Maar toen ik hoorde, dat mevrouw Bruhn een beken tenis had afgelegd, begreep ik er niets meer van en dacht, dat zij Niels misschien had overgehaald om het vuur aan te steken en daarom nu de schuld op zich nam. La ter begon ik weer te twijfelen of dit wel zoo was, maar Niels hield me steeds door zyn bedreigingen ervan terug om te spreken." „Ja, ja, ik begrijp er alles van", zei de officier ernstig knikkend, „je moet voor- loopig hier blijven.... niet wegloopen hoor, anders bederf je het voor jezelf. Ga maar zoolang naar de keuken; straks krijg je nog een kop koffie. Misschien heb ik je nog noodig; dan laat ik je wel halen." Als een geslagen hond droop de nacht waker af. Dr. Jörgensen ging naar het gerechts gebouw terug en liet onmiddellijk „Groote Niels" bij zich brengen. De joviale bewaarder, zelf allerminst afkeerig van een hartigen dronk, had Jör- gensen's opdracht, den boerenknecht een royaal twaalfuurtje te verschaffen om diens spraakzaamheid te bevorderen, zóó opgevat, dat de welsprekendheid moest worden opgewekt door het edele vocht, dat bij hemzelf in dit opzicht ook immer zulk 'n gunstige uitwerking had!, of was het alleen maar een uiting van zyn goede hart geweest? Hoe dan ook, hy had den aan zijn zorgen toevertrouwden „getuige" op een behoorlijk of onbehoorlijk! kwantum brandewijn, zijn eigen lieve lingsdrank, onthaald en de gevolgen waren maar al te goed zichtbaar: met een vuur rood gezicht en een verre van vasten gang, kwam Niels het kabinet van den officier van iustit-, weer binnen! Er was bepaald iets welwillends in de buiging, die hy bij zijn binnentreden voor den magistraat maakte, maar deze van zyn kant vertoonde geen enkel spoor meer van welwillendheid. Hij viel terstond met de deur in huis. „Er is niets van aan dat je den nacht waker bedreigd hebt, omdat hij je avon tuurtje met Anna Lynne wilde verklap pen. Trouwens die heele geschiedenis met het meisje is een verzinsel." „Zoo, is het niet waar?" klonk het brutaal. „Neen. Je hebt den ouden man be dreigd, om hem te bewegen, een valsche verklaring af te leggen over het ontstaan van den brand op „Seehof". Waarom heb je dat gedaan?" „Dat heb ik niet gedaan?" „Dat heb je wèl gedaan! Je koesterde! wrok tegen den ritmeester en daarom heb je de gebouwen van het landgoed in brand gestoken. En toen de bewaker je daarbij verraste, heb je gedreigd zijn hersens in te slaan, als hij bij het rech terlijk onderzoek niet zou verklaren, dat hij geslapen had." „Dat kunt u niet bewijzen," viel Niels „Daar weet je niets van, vriendlief! norsch uit. Trouwens, dat je een geweldenaar bent, blijkt voldoende uit het feit, dat je kame raden je „Groote Niels" en „Sterke Niels" noemen. Je pocht altijd op je kracht. Dr. Jörgensen hield even op, opdat hetgeen volgen ging, des te meer indruk zou maken. Hij wilde een proefschot afvuren en dat moest in de roos komen! „En jij", vervolgde hy, „een boom van een kerel, een reus van kracht, kunt het n»et je geweten overeenkomen, een zwakke, vriendelijke vrouw, die je nooit een stroobreed in den weg heeft gelegd, onschuldig, voor jouw misdaad, te laten lijden." Het schot zót in de roos! Het beroep op het snel ontwakende dronkemans-eer- gevoel was niet vergeefsch geweest, want Niels antwoordde op huilerigen toon plotseling: „Neen, dat wil ik ook niet." „Dus jij hebt de gebouwen van „See hof" in brand gestoken?" „Ja." Het werd zonder aarzeling gezegd. Dr. Jörgesen realiseerde zich ter stond de groote beteekenis van deze ver klaring, zoowel voor zyn vrienden op „Seehof" als voor zijn eigen reputatie als justitie-ambtenaar. Het zou dus blij ken dat hij met zyn overtuiging van de onschuld van de familie Bruhn het bij het rechte eind had gehad en niet do j beroemde en alom-gevreesde ThingstedÜ Hij was buitengewoon verheugd over het zoo spoedige resultaat van zijn her- nieuwde onderzoek, maar nu kwam het er op aan een uitvoerig gedocumenteerde bekentenis te krijgen en zoo te voorko men dat wanneer Niels zijn eenvoudig „ja" zou herroepen, het heele bewijs op losse schroeven kwam te staan. Daarvoor moest hij met tact te werk gaan, bedacht Jörgensen. Hy liep op Niels toe, legde de hand op zijn schou der en zei vertrouwelyk-aanmoedigend: „Vertel me nu eens precies, hoe alles zich toegedragen heeft. Nu je bekend hebt, is het in je eigen belang, je alle bijzonderheden, die als verzachtende om standigheden zouden kunnen gelden, goed te herinneren. Waarom koesterde je wrok tegen den ritmeester? Had hij je iets gedaan?" „Ja, hij had me geslagen," „Zie je wel, daar hebben we al iets, dat. misschien een verzachtende omstan digheid zou kunnen zyn." „En ik heb geen zin me te laten slaan!" voegde Niels er met koppige dronken- mans logica bij. „Dat kan ik me voorstellen." „Hy had het al eerder gedaan. Toen heb ik mijn drift ingehouden." „En daarna heeft hij je nog eens ge slagen?" „Ja." „Wanneer?" „Den middag vóór den brand." „Waarom?" „Omdat ik niet hard genoeg opschoot met mijn werk. Hy stond een heele poos met een kwaad gezicht naar me te kijken en dat maakte me zoo woedend dat ik nog langzamer begon te werken. Toen werd hij driftig de ritmeester was buiten gewoon driftig en prikkelbaar m dien tijd hii gaf me een tik op den arm met zijn wandelstok en riep: „Schiet op luilak, anders jaag ik je het erf af!" „Dat is nu niet bepaald wat je slaón noemt", meende de officier van justitie. „Maar enfin, daar zullen we het niet over hebben. Dus na dien tik besloot je den boel in brand te steken?" „Neen, zoo was het niet." „Hoe was het dan?" „Ik wilde hem alleen maar dien klap teruggeven. Toen ik 's avonds de deur van de mangelkamer zag openstaan, ging ik naar binnen om op hem te loeren; hij I moest daar voorbijkomen als hii zyn ge- j wonen rondgang maakte." „En dan wilde je hem een pak slaag geven?" „Ja, dat had ik me voorgenomen." „Maar je deedt het niet?" „Neen, toen de ritmeester de deur pas seerde, dorst ik niet. Ik was bang dat hij misschien om hulp zou roepen en boven dien vond ik het eigenlijk laf iemand van achteren aan te vallen." „Die overweging siert je", verklaarde de officier met 'n ironisch lachje. „Maar hoe is de brand ontstaan?" „Toen van mijn wraakplan niets terecht kwam, zon ik op iets anders. Opec. s viel mijn blik op de flesschen petroleu... ïr de oude stookplaats en toen kieeg ik het idee brand te stichten." „En je goot een flesch petroleum over den mangel uit," vulde dr. Jörgensen aan, die pas weer in het dossier de bekentenis van mevrouw Bruhn gelezen had. Nu be gon hem de heele samenhang duidelijk te v orden. „Ja, dat heb ik gedaan," erkende Niels v rbaasd. -Iet was hem een raadsel waar zijn ondervrager deze wetenschap vandaan haalde. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1