Koopt bi] *H uisvrouwen, Attent! HET VHOCITELHS OFFER !B Buitenlandsch overzicht Nr. 7034. EERSTE BLAD DONDERDAG 29 OCTOBER 1931. 59ste JAARGANG NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De verkiezingen in Engeland. - Een groote nederlaag voor de arbeiderspartij en winst voor de conservatie ven en nationale-partij. - Het bezoek van Grandi aan Berlijn en van Laval aan Washington. - Het conflict in Mantsjoerije. De mecanicien Rada gevlucht. China en Japan. GEMENGD NIEUWS Derakf aan de geschenken van Mr. Gihhs! Aanhouding wegens verduistering Weet U, dat de kwaliteit en zuiverheid van het echte Quaker havermout ge waarborgd wordt door 43 nauwkeurige controles? Quaker wordt reeds meer dan 50 jaar door ervaren dokters aan bevolen. Afc FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulovvna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, fl.—Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIÊN 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De verkiezingen in Engeland hebben plaats gehad en hoewel de uitslag bij het schrijven van dit overzicht ons nog niet bekend is (men zie daarvoor elders in dit blad) is wel bekend dat de arbeiderspartij een groot verlies heeft geleden en de con servatieve en nationale partij een groote winst boekten. Zoo lezen wij in „Het Volk" van giste renmorgen: x Wat de luidspreker ons vertelde van nacht, was slecht nieuws, zeer slecht nieuws. Bijna geen enkele overwinning der Arbeiderspartij werd gemeld. Kwam een uitslag binnen, dan kon men reeds van tevoren met bijna zekerheid opschrij ven: conservatief gekozen, een conserva tieve zetel op de Arbeiderspartij ver overd... In enkele gevallen: een natio- naal-liberale zetel op de Arbeiderspartij veroverd. Blijft dit zoo voortgaan, dan komen de conservatieven met een ver pletterende meerderheid uit de stembus. De „Nw. Rott. Crt." schrijft over den verkiezingsdag o.m.: Een dichte mist in het Zuiden en Oos ten, die vooral zeer zwaar was in Lin- colnshire, heeft in die streken niet mee gewerkt om de kiezers reeds vroeg te doen stemmen, maar om 2 uur werd het eindelijk helder en werd ook het bezoek aan de stemlokalen drukker. Nochtans wordt nergens te Londen een recordaan tal stemmen verwacht. sultaat van de besprekingen is evenals dat van Laval in Amerika, in een officieel communiqué vastgelegd, waarin zeer ver gaande overeenstemming wordt geconsta teerd, zoowel wat de beoordeeling van den tegenwoordigen toestand betreft, als de van de ter verbetering hiervan noodzake lijke maatregelen. Deze verklaring is in dit geval niet slechts een phrase, schrijft het „Handels blad"; er is geen twijfel, dat in verschil lende opzichten de Duitsche en Italiaan- sche opvattingen elkander naderen. In zekere vraagstukken zijn de belangen van beide landen identiek of loopen ze al thans met elkander parallel en bij de thans te Berlijn gehouden gedachtenwis- seling zal dat zeer zeker nadrukkelijk nog weer eens zijn gebleken. Het tegen woordige streven der Italiaansche regee ring om de te Versailles begane fouten te overwinnen dat in een juist op den dag van Grandi's vertrek door Mussolini in een te Napels gehouden rede nog weer eens is bevestigd vindt in Duitschland natuurlijk hartelijk weerklank. Maar èn in Duitschland èn Italië be grijpt men wel, dat er geen sprake van kan zijn bij dit streven zich tegenover Frankrijk te plaatsen. Zoowel in het vraagstuk der ontwapening als in dat van het herstel van het politieke vertrouwen kan slechts met medewerking van Frank rijk een oplossing worden verkregen en alles wat zou wijzen op pogingen om Frankrijk te isoleeren of een eenheids front tegenover dat land te vormen zou een dergelijke oplossing onmogelijk maken. bescherming in heel Mantsjoerije van alle vreedzame doeleinden, die door Ja- pansche onderdanen nagestreefd worden; 5. eerbiediging van de rechten, die Japan volgens de verdragen in Mantsjoerije be zit. De weigering van den Japanschen ver tegenwoordiger om deze punten in den Volkbondsraad ter tafel te brengen,was een gevolg van de overweging, dat zij het onderwerp dienen te vormen van onder handelingen tusschen de direct belang hebbende partijen. De verklaring besluit met de onverminderde bereidwilligheid van Japan te herhalen om directe onder handelingen te openen op den grondslag van de hierboven geformuleerde begin selen. De Engelsche verkiezingen. De partijleiders: MacDonald, Hender- son, Baldwin, Lloyd George. Geheel anders was het in Lancashire en West Schotland, waar de arbeiders reeds voor 8 uur verscheidene duizenden stemmen hebben uitgebracht. Liverpool en Glasgow verwachten in verschillende districten records, omdat reeds te 12 uur meer dan de helft der kiezers was opge komen. In de kleine industriesteden van Lancashire en Yorkshire is ook druk ge stemd. Te Burnley, waar Henderson af treedt, wordt practisch de laatste man naar de bus gebracht. Elders in dit blad vindt men dus nog eenige belangwekkende cijfers. Het bezoek van Grandi aan Berlijn be hoort ook weer tot het verleden. Het re Over het bezoek van Laval aan Ame rika schrijft de „Daily Telegraph" in een hoofdartikel: Uit het communiqué kan worden opge maakt, dat beide regeeringen zullen over wegen tot een regeling te komen van de goudbewegingen. Dit is van groot belang en wekt vertrouwen. Van groot belang is ook, dat zij het dan met voorbehoud, over de mogelijke revisie der oorlogsschulden en herstelbetalingen vóór afloop van het Hoover-moratorium gesproken werd. De Fransche premier Laval is naar men zegt van plan, in deze kwestie het initia tief te nemen. Een hoofddoel van zijn be zoek heeft hij bereikt, door de mogelijk heid eener Amerikaansche actie, zonder vooraf overleg te plegen met de betrok ken mogendheden weg te nemen. Het blad besluit aldus: in zoover de be sprekingen van Washington de kwestie der ontwapening betreffen, kan haar re sultaat slechts den indruk versterken, of een uitstel van de voor Februari 1932 vastgestelde conferentie niet in het alge meen belang der civilisatie zou liggen. Het conflict in Mantsjoerije. De officieele Engelsche tekst van de verkla ring der Japansche regeering over het Mantsjoerijsch conflict, is Maandagavond gepubliceerd. Wij ontleenen er het vol gende aan: De grondslagen, die Japan noodig acht voor regeling van het gesehil zijn: 1. wederkeerige afwijzing van agres sieve politiek en gedragingen; 2. eerbied voor China's territoriale integriteit; 3. volkomen onderdrukking van alle geor ganiseerde bewegingen, die de vrijheid van handel belemmeren en den interna tionalen haat aanmoedigen; 4. werkelijke ZWITSERLAND EN DE ONTWAPENING. De Bondsraad besloot aan het secreta riaat-generaal van den Volkenbond mede te deelen dat hij bereid is voor den duur van 1 jaar met ingang van 1 November 1931 een stilstand in de bewapening te doen intreden, zooals in de resolutie van de Volkenbondsvergadering van 29 Sep tember is bepaald voorzoover de nabuur- staten zulks eveneens doen. Na eenige mislukte pogingen uit de gevangenis te Sevilla ver dwenen. De Spaansche minister van justitie heeft verklaard, dat de mechanicien Rada, de bekendde metgezel van den even eens revolutionair gezinden majoor Fran co, uit de gevangenis te Sevilla, waar hij was opgesloten tengevolge van de beken de poging om op het vliegveld van Tabla- da een opstand te organiseeren, is ge vlucht. Rada behoort tot de uiterste linksche revolutionair republikeinsche partij. Hij had reeds eerder een aantal pogingen tot ontvluchting gedaan, maar steeds hadden andere gevangenen geprofiteerd van de voorbereidingen, die Rada voor de vlucht had getroffen, om zichzelf te redden. Rada, de vroegere metgezel van majoor Franco is uit de gevangenis ontvlucht in gezelschap van twee zakkenrollers. De po litie is in alle dorpen in de buurt van Sevilla ijverig aan het zoeken en houdt het vliegveld Tablada (waar Franco on langs, zooals men zich herinnert, een op stand heeft pogen te verwekken. Red.) in het oog. Ook de Portugeesche grens wordt bewaakt. De directeur van de ge vangenis en de betrokken cipier zijn ont slagen. Opnieuw met bommen geworpen. Volgens Chineesche berichten uit Charbin hebben Zaterdag Japansche vliegtuigen vijf bommen geworpen op de stad Itsjenpo, een spoorwegstation ten Noorden van Tsjangsjoen. Japansche vliegtuigen zouden bovendien verschei dene verkenningsvliegtochten hebben ge maakt boven Titsikar. 323 menschen vermoord. Ongeveer 2000 bandieten hebben, naar een officieele Japansche mededeeling uit Moekden verklaart, in de buurt van het station Sjansjan aan den Zuid-Mantsjoe- rqschen spoorweg een overval gepleegd. De bandieten schoten de Japansche be woners neer en staken een winkel in brand. Het Japansche garnizoen te Moek- den heeft troepen te hulp gezonden. Een officieele statistiek over de wan daden tegen Koreanen in Mantsjoerije bedreven, zegt, dat 323 menschen ver moord zijn, 300 huizen werden verbrand en 2000 geplunderd. Binnenland. BOERDERIJ AFGEBRAND. Dinsdagmorgen is te Zwaag (N.-H.) de boerderij van A. Laan afgebrand. Verze kering dekt de schade. EEN SLECHT TRIO. Aangehouden zijn drie jongens, twee i van 15 en één van 13 jaar, terzake poging tot diefstal van rijwielbelastingmerken. EEN GELUKKIGE GEMEENTE. ZWARE MISHANDELING VAN EEN RIJKSVELDWACHTER. De Utrechtsche rechtbank heeft Dins dag uitspraak gedaan in de zaak tegen den jeugdigen rijksveldwachter J. L., standplaats Doorn, die tijdens een verhoor over zaken waarvan hij beschuldigd was, met een dienstrevolver had geschoten op den majoor van de Utrechtsche rijks- veldwacht E. en tegen wlen voor dat feit een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis was geëischt. De rechtbank achtte verdachte schul dig aan zware mishandeling, gepleegd met den dienstrevolver, en veroordeelde hem, zijn jeugdigen leeftijd in aanmer king nemende tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf onder aftrek van de voorloopige hechtenis. Het O. M. eischte tegen verdachte 2 maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar. Bij de aanbieding van de gemeentebe groting voor 1932 hebben B. en W. van Leimuiden den raad medegedeeld, dat de financieele toestand der gemeente zoo ge zond is, dat het aantal opcenten op de personeele belasting kan worden verlaagd Qe ClllemborqSChe moordzaak t tot 20. Opcenten op de gemeentefondsbe lasting of vermogensbelasting worden niet geheven. Knipt zijn wekelijksche annonce uit. VERGIFTIGING Twee knaapjes uit de Kanaalstraat te Amsterdam, 4 en 5 jaar oud, kregen Za terdagmiddag van een familielid een stuk chocolade. Even na het verorberen daar van werden de kinderen onwel. Zij kre gen hevige krampen en brakingen en zijn naar het Wilhelminagasthuis gebracht. De politie en de gezondheidsdienst heb ben een onderzoek ingesteld. DOODELIJK ONGELUK. Dinsdagmiddag is op een bouwwerk aan den Bredaschenweg te Tilburg bij het j verschuiven van een groote cementen put- ring de 18-jarige J. L. M. van Boxtel, in den ring gaan staan opi aan de binnen zijde mede te duwen. Plotseling brak de ring en Van Boxtel kreeg een groot stuk cement op het hoofd. Hij was op slag dood. BENAUWDE OOGENBLIKKEN. De trein helde over. Men meldt uit Groningen: De reizigers in den trein, welke om streeks half 2 uit de richting Zwolle aan het station Groningen arriveert, hebben vlak bij de plaats hunner bestemming eenige benauwde oogenblikken beleefd. De trein helde op een gegeven oogenblik zoozeer over dat men bevreesd was voor een ongeluk. Bij informatie werd meege deeld, dat van eenige fout in de rails, zooals men onderstelde, geen sprake was. Wel heeft de machinist van den betref - fenden trein tegen de dienstvoorschriften gehandeld en harder dan waartoe hij in de gegeven omstandigheden gerechtigd was door den wissel gereden. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN Twee dood en. Maandagnacht is op een bewaakten en verlichten overweg tusschen Düren en Langerwehe een auto van een Ham- burgsche firma door de gesloten afsluit- boomen gereden en door een voorbijko menden trein gegrepen. De bestuurder is op weg naar het ziekenhuis aan zijn ernstige kwetsuren bezweken. De vader van het slachtoffer was op slag dood. De geschiedenis van de 2000. Het Volk heeft te Culemborg in ver band met de jongste bijzonderheden over de Culemborgsche moordzaak nadere in formaties bij notaris Schouten ingewon nen. Daarbij is gebleken, dat de notaris van de vondst kennis kreeg via den com missaris van politie te Culemborg, die daarmede een opdracht vervulde van mr. van Everdingen, waarnemend officier van justitie te Tiel. Op zijn beurt handelde deze laatste daarmede in opdracht van den procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem, mr. Cnopius. Het blad voegt daaraan toe, dat het vinden van die 2000 niet dateert van den laatsten tijd, maar dat dit bedrag zich reeds gedurende 1 x/2 a 2 jaar in be waring bevindt in de brandkast van het parket van het gerechtshof te Arnhem. Ongeveer 2 jaar geleden is dit geld n.1. ten huize van de weduwe Haveman, die toen reeds een 6-tal jaren te Assen woonde, bij een huiszoeking in beslag ge nomen. Naar reeds gemeld, zou het geld gevonden zijn achter een spiegel of schil derij. Dit zou dan de plaats zijn geweest, waar de ex-rechercheur Haveman zijn aandeel in het van de van Wiggens ge roofde bedrag heeft verborgen. Bij huis zoekingen in zijn woning te Culemborg werd destijds niets gevonden. Naar Het Volk verder vernam, heeft de justitie aangenomen, dat deze 2000 kennelijk afkomstig zijn van de van Wig gens. En nu het laatstelijk ingestelde on derzoek naar de daders van den moord met roof weer op niets was uitgeloopen, achtte de procureur-generaal mr. Cnopius thans het oogenblik gekomen, er zorg voor te dragen, dat dit geld aan de erf genamen der van Wiggens wordt uitbe taald. De weduwe Haveman heeft daar toe haar medewerking verleend. Door deze beslissing is nu tevens komen vast te staan, dat de justitie thans officieel het mede-daderschap van den ex-rechercheur Haveman in deze roof- en moordzaak aanneemt. Intusschen schijnen, althans voor het oogenblik, van de zijde der justitie, geen nieuwe stappen te wachten te zijn. Maandagavond is in Den Haag, waar hij zich tijdelijk gevestigd had, aangehou den J. F. B. v. d. B„ als verdacht van ver duistering van een aanzienlijk bedrag men spreekt van ongeveer 7 ton ten nadeele van de assurantie-firma K. en Co. te Roterdam. B. v. d. B. was vroeger firmant in deze zaak, doch toen zijn mede-firmanten meenden, dat hij zich aan financieele onregelmatigheden schuldig gemaakt had, werd de zakenrelatie verbroken. Later is een aanklacht bij de politie gevolgd. De aangehoudene is naar Rotterdam geleid. Reeds een paar weken geleden heeft de firma N.E.K. en Co. te R'dam per adver tentie mededeeling gedaan van het feit, dat B. v. d. B. niet meer in relatie tof deze firma stond. Toen echter bleek, dat het totale bedrag, dat was verduisterd, nog veel aanzienlijker was, dan aanvanke lijk was vermoed, heeft men aangifte bij de politie gedaan, welke aangifte geleid heeft tot de aanhouding van den ver dachte. De aangehoudene heeft gedurende ge- ruimen tijd gespeculeerd, aanvankelijk met eigen geld, maar toen zijn verliezen steeds grooter werden, is hij begonnen met geld fi i Alleen echt in de geel-blauw-roode origineele pakken met bon voor zwaar verzilverde gebruiksvoorwerpen. De tegenwoordige groote pakken, die 5 ons netto bevatten, zijn voordeeliger. Een verhaal uit een Nabil Verleden. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden). 82) „En toen stak je de vlam in de petro leum?" „Neen, niet direct. Nadat ik de eerste flesch had weggegooid en wat lompen, die op den vloer lagen, tusschen de steenen van den mangel had gestopt, hoorde ik iemand bij de deur. Ik vloog de trapleer op naar de vliering." „Het was mevrouw Bruhn, nietwaar?" „Ja", zei Niels, die nu heelemaal nuch ter was en wiens verbijstering over de al wetendheid van den officier van justitie steeds grooter werd. En hij ging voort: „Ze scheen te merken, dat er iets niet in den haak was, want toen ik me boven even bewoog, riep ze: „Is daar iemand?" Maar ik hield me natuurlijk zoo stil als een muis. Ze riep nog eens en toen ze weer geen antwoord kreeg, ging ze heen." „Pin toen liep je naar beneden en stak om zoo te zeggen de lont in 't kruit?" „Eigenlijk had ik mijn plan liever op gegeven. Toen puntje bij paaltje kwam, zag ik er toch wel kolossaal tegen op. Maar aan den anderen kant was ik, voor- «1 nadat mevrouw in de mangelkamer was geweest, bang, dat mijn toebereidselen in de gaten zouden loopen. De sporen daar van wilde ik in ieder geval uitwisschen en ik wist op dat oogenblik niets beters dan een tweede flesch petroleum leeg te gooien, een paar spaanders hout tusschen de lompen te stoppen en die aan te steken. Toen ging ik door het vlieringluik naar buiten, naar den kant van den straatweg. Daar had ik weinig kans om gezien te worden." „Een afdoende manier om sporen uit te wisschen", spotte de officier. En zijn on dervraging voortzettend: „Maar de nacht waker zag je toch, toen je door het luik het administratiegebouw verliet, niet waar?" -Ja." „Dus je beweert dat het eigenlijk niet je bedoeiing was dat al de gebouwen van het landgoed zouden afbranden." „Neen, ik heb toch al gezegd, dat ik alleen wilde vermijden, dat mijn geknoei met de petroleum en de lompen zou wor den gesnapt. Ik schrok geweldig van den omvang dien de brand kreeg en was de eerste, die aan de redding van de dieren dacht. Dat kunt u aan iedereen na vragen Daarop werd het verhoor gesloten en Niels Peter Johnson in voorloopige hechtenis gesteld. Den volgenden dag herriep hij aanvankelijk alles. Maar na dat hij met den nachtwaker geconfron teerd was en nog eenige andere knechts en dienstboden van „Seehof", waren ge hoord, kon hij zijn ontkenning niet meer volhouden. Den avond na deze nieuwe verhooren zond Dr. Jörgensen alle stukken met een uitvoerig begeleidend schrijven naar het Departement van Justitie in Kopenha gen en eenige dagen later beval de Mi nister de onmiddellijke invrijheidstelling van mevrouw Bruhn, in afwachtig van de revisie van haar proces, die echter niet meer dan een bloote formaliteit zou zijn, waarvan de goede afloop bij voor- haat vaststond. HOOFDSTUK XVIII. Het was een warme zomermiddag. De zonnestralen vielen door het kleine boven venster schuin in de cel, waar mevr. Bruhn, haar gewonen, eentonigen arbeid verrichtte. Plotseling klonken luide voetstappen op de stille gang en even later werd een sleutel in het slot van haar celdeur ge stoken. De gevangene keek verbaasd op; dit was een ongewoon uur voor het be zoek van iemand van het bewakingsper soneel. De deur ging open en een beambte trad binnen met een groot pak onder den arm. „Hier zijn uw kleeren", zei de man kort, maar niet onvriendelijk. „U moet zor gen over een half uur klaar te zijn". Daarop sloot hij deur weer achter zich. Mevrouw Bruhn maakte het pak open en keek met wijd-open oogen naar den inhoud. Ja, dat waren haar kleeren en an dere kleine bezittingen, waarmee ze de gevangenis was binnengetreden. En de man had haar opeens met „U" aangespro ken, wat met uitzondering van den dok ter, niemand deed. In tien minuten was ze kant en klaar en wachtte met kloppend hart op den terug keer van den bewaker. Was de verlos sing nabij? Ze durfde het haast niet ho pen, ze kon het zich niet indenken. En toch, wat kon het anders te beteekenen hebben, dat ze haar kleeren en eigendom men terugkreeg. Maar wat waren de voorwaarden, waarmee baar vrijheid was gekocht Was haar lijden vergeefs geweest? Eindelijk het leek haar of het een eeuwigheid had geduurd kwam de be waker terug. De man verzocht haar, on gewoon beleefd, hem te volgen. Nog eenmaal keek mevrouw Bruhn de kleine imimte rond, waarin ze een half jaar had moeten leven. Het verlangen naar de vrijheid had haar zóó hevig aan gegrepen, dat ze zich niet kon voorstel len, dat ze een terugkeer in de cel zou kunnen doorstaan. Ze volgde den beambte naar het kan toor van den inspecteur der inrichting. Toen ze binnenkwam stond deze hoofd ambtenaar, die aan zijn schrijftafel zat te werken, op en kwam haar tegemoet. Ze werd opeens wèl met onderscheiding be handeld. „Ik heb goed nieuws voor u," deelde de inspecteur haar op vriendelijken toon mede. Ook al „u", dacht mevrouw Bruhn! „Het Ministerie van Justitie heeft ons opdracht gegeven u in vrijheid te stellen. U bent vrij, mevrouw Bruhn." Vrij! Ze kon het haast niet omvatten, het overweldigde haar zoo, dat ze zich op een stoel moest laten neervallen. Ze wist nog niet waaraan ze haar on verwachte bevrijding te danken had, maar ze vroeg niets. Haar vragen wilde ze liever tot een ander richten, met wien ze op vertrouwelijker voet stond. Haar voornaamste verlangen was op 't oogen blik hier vandaan te komen, buiten de muren van dit huis der verschrikking. Het was bijna of ze bang was, dat haar invrijheidstelling een misverstand zon blijken. I Moeilijk, den schok der verrassing nog niet heelemaal te boven, stond ze op. De inspecteur zei niets, hij was aan derge lijke emoties bij een onverwachte vrij lating gewoon. Hij liep naar een kast en haalde iets uit een van de laden. „Hier heb ik nog een kleinigheid voor u," zei hij en overhandigde haar een dichtgevouwen oapier. Mevrouw Bruhn voelde dat er geld in zat en keek den ambtenaar vragend aan. „U kunt het gerust aannemen," her nam de inspecteur met een glimlach," het is eerlijk-verdiend, het is het arbeids loon, dat u boven het verplichte mini mum verdiend hebt en dat ik u natuur lijk net zoo goed moet uitbetalen als een ander. Het is bij elkaar 28 Kroon 7 Ore. Wilt u hier even voor ontvangst teeke nen?" Met bevende vingers zette mevrouw Bruhn haar naam. „U behoef ik de gebruikelijke, ver manende woorden niet toe te srpeken. Uw verblijf hier kunnen we alleen- maar diep betreuren." Ze drukte den inspecteur zwijgend de hand en verliet het bureau. De bewaker, die buiten had gewacht, begeleidde haar tot aan de hoofdpoort, die knarsend openging en even later zwaar achter haar dicht viel, als een eeuwige schei ding tusschen haar en dit oord der scha duw. Mevrouw Bruhn knipperde met de oogen tegen het gouden licht van de lentezon. Even duizelde het haar; toen haalde ze diep adem en dronk gretig de mMde geurende lucht in. Daarop stak ze het voorplein over naar de dokterswoning, die de portier haar ge wezen had. Dr. Horster ontving haar met. blijde hartelijkheid en nam haar direct mee naar zijn studeerkamer. De vensters stonden open en een zachte geur van bloemen woei de ka mer in. „Ziet u wel, mevrouw Bruhn", begon hij opgewekt," de voorzieningheid heeft tenslotte alles ten goede gekeerd." „Ik vermoed dat u daarbij een handje geholpen hebt, dokter!" Horster knikte. „Dat kan ik niet ontkennen!" Er klonk licht verwijt in mevrouw Bruhn's stem, toen ze hernam: „Maar u had mij beloofd, mijn geheim niet te zullen verraden." „Zeker, maar onder voorbehoud, dat mijn stilzwijgen niet in conflict zou ko men met mijn geweten." „En was er en dergelijk conflict?" „Ongetwijfeld. Ik kon het niet voor mijn geweten verantwoorden erin te be rusten, dat u bleef voortleven in uw samenweefsel van leugen. Uit leugen kan alleen maar nieuwe onwaarheid en on waarachtigheid voortkomen, al heeft de mensch nog zulke goede bedoelingen Daarom heb ik mij, in het diepste ver- trouwen, in verbinding gesteld met den man, die zich in het ongeluk zulk een waarachtig vriend heeft getoond. En ik heb het ana Kolonel Thalberg overgela ten te beslissen wat er verder in verband met uw bekentenis moest worden gedaan. Hij heeft het nuttig en goed gevonden de zaak weer aan 't rollen te brengen. En mèt de waarheid is ook 't licht gekomen en dat is gaan schijnen over alles wat door misverstand en gebrek aan vertrouwen verpest was." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1