KANNEWASSER'sST.NICOLAASFEEST OSTER' NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BEZOEKT OP 9 DECEMBER A.S. BuitenSandsch overzicht 59ste; JAARGANG ZATERDAG 31 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD De verkiezingen in Engeland ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h O. DE BOER Jk. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nös. 4ct.;fr.p.p.6ct. vertrokken, teneinde de arbeiders, die daar aan het herstel van de bruggen, die door de Chineezen waren opgeblazen, werken, te~beschermen. Het zou voor den Mantsjoerijsehen spoorweg een groot verlies beteekenen, als de lijn tijdens het binnenhalen van den oogst niet te gebruiken zou zijn. De berichten, dat aan de Russisoh- Mantsjoerijsche grens troept en rollend materieel worden samengetrokken, wor den door Russische kringen in Tokio tegengesproken. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Sjidehara, heeft echter toch de hoop geuit, dat Rusland geen maatre gelen zal nemen, die door het Japansche leger „niet worden begrepen", weebl, jcl8-ij etegl Bieden aan zeer goedkoope prima Edammerkaas in verschillende soorten. Verpakt in doozen van 6 stuks. Vraagt heden offerte. CoÖp. Zuivelfabriek Eendracht - Oen Burg LEEST ONS RECLAMEBOEKJE gedeeld, dat zij het voorstel in zake een .laar wapeningsvacantie aanvaardt. Estland eveneens. De regeering van Estland heeft beslo ten het voorstel van den Volkenbond tot een wapeningsvacantie van een jaar aan te nemen. GEEN ERKENNING DER SOWJETREGEERING DOOR CHINA. De Chineesche nationale regeering heeft de voorstellen van verschillende or ganisaties om over te gaan tot erkenning van de Sowjet-regeering afgewezen. Sjang Kai sjek verklaarde, dat China waarbor gen er voor moet hebben, dat Rusland geen propaganda in China maakt en den communisten geen steun zal verleenen. DE ONRUST OP CYPRUS. De toestand wordt beter. In een telegram van den gouverneur van Cyprus aan het Engelsche departe ment van koloniën wordt verklaard, dat de toestand in de steden beter wordt. Er hebben opnieuw eenige arrestaties plaats gehad. Pantserwagens naar Cyprus. Volgens een bericht uit Port Said is daar Woensdag een afdeeling pantser wagens van een cavalerieregiment naar Cyprus gezonden. RADA GEPAKT. Rada, de bekende revolutionnair en medewerker van majoor Franco, van wiens ontsnapping uit de gevangenis te Sevilla wij in het nummer van Donderdag melding hebben gemaakt, is gearresteerd in een hotel, waar hij onder een schuil naam verblijf hield. Hij is naar de gevan genis teruggebracht. Nog drie personen aangehouden. Naar aanleiding van de arrestatie van de revolutionair Rada, zijn nog 3 andere menschen opgepakt, onder wie een vrouw, die een koffer bij zich had met documen ten, die aan Rada toebehoorden. arbeiderspartij zal weerkeeren. De Daily Herald zegt nopens de onevenredige ver tegenwoordiging van de arbeiderspartij in het Parlement, dat naar zijn zeven mil lioen kiezers de arbeiderspartij over bijna 200 leden moest beschikken. Ook de News Chronicle trekt uit deze verkiezing de moraal dat een herziening van het kiesstelsel onvermijdelijk is. De indruk in Japan. Een Reuter-telegram uit Tokio meldt, dat men daar in regeeringskringen alge meen den uitslag der verkiezingen in En geland toejuicht. Uit den uitslag blijkt meent men in de Japansche hoofdstad dat het Britsche volk er blijk van heeft gegeven nog steeds de natie met het ge zond verstand te zijn, en daarbij vastbe sloten te wezen zijn overheerschende po sitie in de wereld te herwinnen. De verkiezing is een terugschommeling geweest van socialistisch idealisme^, naar vaderlandlievend realisme. Men zou in Japan goed doen, die les ter harte te nemen. Rusland zeer ontstemd. Naar Vaz Dias via Kowno verneemt, zou de openbare meening in Rusland zeer ontstemd zijn over den uitslag van de Engelsche verkiezingen. Afgezien van het feit, dat de communistische partij geen enkelen candidaat in het Lagerhuis kon brengen, wordt de overwinning der con servatieven beschouwd als een bedreiging van de Russisch-Engelsche betrekkingen, aangezien de conservatieve partij er alles op zal zetten om de betrekkingen langza merhand te verbreken. Frankrijk en de conservatieve overwinning in Engeland. In de „Populaire" noemt de Fransche socialistische leider, Léon Blum, Frank rijk het eigenlijke slachtoffer van de over winning der Engelsche nationale regee ring. De aanhangers van het protectio nisme tot eiken prijs en van den steun aan elke imperialistische politiek zijn de ware overwinnaars. Binnen eenige maan den zou men de gevolgen van dezen ver kiezingsuitslag reeds in Frankrijk voelen door uitbreiding van de werkloosheid, af- zetmoeilijkheden voor Fransche landbouw producten en vergrooting van het passief der Fransche handelsbalans. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek kan men rekenen op een imperialistische politiek tegenover de geheele wereld. De plannen der regeering. Naar Reuter meldt, verwacht men alge meen, dat de minister van het huidige ministerie hun portefeuilles ter beschik king van den premier zullen stellen, op dat deze bij de herkiezing en uitbreiding van het kabinet de vrije hand hebbe. Hoe wel de regeering een vrij mandaat heeft gekregen en over een overweldigende meerderheid beschikt en het haar eerste plicht is den huidigen financieelen en economischen toestand onder het oog te zien, zijn er weinigen, die verwachten, dat er voor Kerstmis besluiten genomen zul len worden inzake een mogelijke beper king van den invoer van bepaalde goe deren. noeming van een voorzitter en op het oogenblik is er geen enkele op den voor grond tredende candidatuur van iemand, die Henderson's plaatsvervanger en op volger zou kunnen worden. In Volken bondskringen vraagt men zich ook met belangstelling af, wat de gevolgen van de Engelsche verkiezingen voor Lord Cecil's medewerking aan de ontwapeningsconfe rentie zullen zijn. De Engelsche arbeiderspartij heeft een verpletterenae nederlaag geleuen üie ech ter in hoofdzaak moet worden geweten aan het Engelsche kiesstelsel. Het zou dus dwaasheid zijn om te beweren dat de arbeiderspartij ais partij heeft afgeaaa" wel heeft zij bij de vorige een belangrijk aantal stcnimen ing ongeveer twee millioen, doch niettegen staande dat werden toch nog byna 6/» millioen stemmen op de arbeiJerspaitij uitgebracht, terwijl de regeeringspartyen gezamenlijk met ongeveer stemmen gingen strijken, tengevolge het bestaande kiesstelsel was het moge- lijk dat de conservatieven, waarop onge veer twaali' millioen stemmen weiden uit gebracht (we werken met ronde cijfers) met 472 zetels ging strijken, terwijl de arbeiderspartij met haar 6V2 millioen stemmen slechts vijftig zetels veroverde. Doch hoe het ook zij, als regeeringspartij en oppositiepartij heeft de arbeiderspar tij, zoolang de nationale regeering aan het bewind is, niets te beteekenen. Haar positie kan echter weer bij een volgende verkiezing gansch anders zijn. Zoo schrijft b.v. de „Nw. Rott. Crt.": Men overdrijve de beteekenis niet van deze ramp voor labour. Hoe afdoende zij voor het oogenblik moge zijn, in het licht der Engelsche geschiedenis beschouwd is het niet meer dan een incident. Men kan niet spreken van de vernietiging van een partij, die nog een even groot percentage aller uitgebrachte stemmen mobiliseeren kan als verreweg de grootste partij in ons eigen land. Labour heeft ongeveer een derde der stemmen weten te verza melen: een verschuiving van 15 pet. der stemmen bij een volgende verkiezing geeft haar een macht terug zooals zij nooit heeft bezeten Geen mensch ter wereld zal onwaarschijnlijk kunnen noe men dat dit gebeuren zal. Zoo is nu een maal het spel der Engelsche verkiezingen. "Het gaat voor labour niet aan dit spel te veroordeelen. Immers Lloyd Geoi ge heeft indertijd labour de gelegenheid aange boden een stelsel te scheppen dat een betere vertegenwoordiging der groote minderheden zou waarborgen. Labour heeft echter geweigerd. Blijkbaar gaf de partij de voorkeur aan het tegenwoordige kansspel, waarvan het nu de dupe is ge worden zooals nog nooit te voren met een partij is geschied. Weliswaar heeft de labourregeering later voorstellen inge diend tot een hervorming van het kies stelsel; zij was op den duur, toen zij meer aan de weelde van het regeeren gewend was^ geraakt en blijkbaar ook meer be teekenis was gaan hechten aan het voort duren van haar macht, heel wat toeschie telijker geworden tegenover de liberalen. Maar haar eigen voorstellen hadden haar ook 1111 niet kunnen redden, zelfs al waren zij reeds tot wet verheven geweest, daar de voorkeurstemmen toch tusschen de „nationale" candidaten zouden zijn uitge wisseld. De nederlaag zou er niet minder groot door geworden zijn. En wat zullen nu de gevolgen van deze verkiezing zijn? De „Nw. Rott. Crt." wijdt daaraan een hoofdartikel, waaraan wij het volgende ontleenen: Het is pijnlijk te erkennen maar moei lijk te ontveinzen dat de uitslag der En gelsche verkiezingen een .beslissing vormt tegen den vrijen handel van En geland. Daaraan kan alle gegoochel met verkiezingsleuzen niets veranderen. De oude leuze voor den vrijen handel heeft Zal de uitslag beteekenis hebben voor de ontwapeningsconferentie? zoo vragen de bladen zich af, want, zooals men weet, zou Henderson als voorzitter fungeeren, en nu liepen er Donderdag te Genève ge ruchten dat Henderson, in verband met den uitslag der Engelsche verkiezingen, zou hebben te kennen gegeven, als voor zitter van de ontwapeningsconferentie te willen bedanken. De Geneefsche corr. van de „Nw. Rott. Crt." schrijft hierover: Het bericht is vooral van Fransche zijde .verspreid.. Men weet, dat de Franschen nooit geestdriftig voor Henderson's voor zitterschap geweest zijn en in Januari al leen ten slotte hebben toegestemd in zijn benoeming, omdat ze het niet waagden zich tegen de candidatuur van een En- gelsch minister van buitenlandsche zaken te verzetten. Het is dus begrijpelijk, dat de Franschen thans Henderson's verkie zingsnederlaag terstond trachten uit te buiten als een middel om van hem af te komen. Op het Volkenbondssecretariaat was nog geenerlei aanwijzing uit Londen ontvangen dat Henderson inderdaad van plan zou zijn af te treden. Ofschoon men het zeker als mogelijk beschouwt, dat Hen derson zelf zou vinden, dat hij nu niet ge noeg prestige meer heeft om de ontwape ningsconferentie te blijven leiden, ziet men aan den anderen kant niet voorbij welke nieuwe moeilijkheden nog voor de ontwapeningsconferentie zouden ont staan, tengevolge van het bedanken van Henderson. Men weet, hoe groot verleden jaar de oneenigheid is geweest over de bet- Het zoo opvallend stijgend debiet van onze Wasch- cliënten danken wij aan onze PRIMA AFWERKING. Wat U zich kiest doet er niet toe, doch neem steeds het BESTE. Zendt Uw wasch naar INSULINDE AMERIKA AANVAARDT DE WAPENING SVACANTIE. RIJKSWEG 11 De regeering te Washington heeft Don derdag den Volkenbondssecretaris mede Bij alle drogisten enz. 1.75 p. flacon, verhaal uit een Nabij Verleden, Naar het Deensch van CAltL MUUSMANN. (Nadruk verboden).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1