KI Dg rö in-het tósie Srarértëal. Buiienytwone aiyemeene vergadering Dorus Rijkersfonds. Derde BSsd Afsluiting van de Zuiderzee met bijkomende werken. SVIededeeiingen betreffende den Dienst voor het in cultuur brengen van de Wieringermeer. GELENGD NIEUWS Zeer ernstig auto-ongeval aan den Heldersche weg. r v*N ZATERDAG 31 OCTOBER 1931. r BINNENLAND. DriemaaadeiüKsfch bericht, jntiijking en diN-ögmaking van cl Aan de driemaandelijksche mededeeliii- gen betreffende de werkzaamheden voor] de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, is het volgende ontleend: BELASTINGVERLAGING. In de gemeente Zijne. De gemeenteraad van Zype (N.-H.) be sloot in hare laatste vergadering de op centen op de gemeentefondsbelasting te brengen van veertig op dertig. WATERTARIEVEN IN NOORD-HOLLAND. Onlangs hebben, zooals wij reeds meld den, eenige Kamers van K. in Noord-Hol land een brief gericht aan Ged. Staten, waarin wordt verzocht om reductie te geven van 15 pet. op de tarieven voor af nemers, die meer dan 2000 m3 per jaar van het P. W N. betrekken. Naar het „Handelsblad" verneemt ligt het in het voornemen van Ged. Staten niet rechtstreeks op dezen brief te ant woorden. In de beantwoording van het afdeelingsverslag der Prov. Staten over de begrootingen der bedrijven standpunt vxan Ged. Staten degedeeld. Peilingen, stroommetingen en peilschaalwaarnemingen. Peilingen in zee werden verricht langs den omtrek van den N.O.-polder en be noorden Wieringen. Het geheele verloop van stroom en g«tij is in bijzonder goede overeenstemming metde te voren uitgevoerde berekeningen. (Rekenmethode-Lorentz). voorspoedig maatregelen paal en perk te stellen. Daar in de ontwikkeling der wilde flora echter tevens een belangrijke aanwijzing ligt opgesloten voor een toenemende ge schiktheid van de gronden voor de cul tuur, zal worden getracht de intensiteit en de geaardheid van de begroeiing der verschilfeno'e gebieden aan het eind van De sluizen nos. I, IV en V zijn thans de groeiperiode op een kavelkaart van de geheel gereed opgeleverd De eerste tweeWieringermeer vast te leggen ontwikkeld, dat plaatselijk Verschillende kavels gaven een op genomen zijn om hieraan brengst van 30—36 H.L. per H.A enkele Wierfagermssr. Sluizen binnen de Vviericgeraieer. andere daarentegen bleven hierbij achter, zoodat een gemiddelde opbrengst van ruim 28 H.L. per H.A. werd verkregen. Van de dit voorjaar gedeeltelijk eerst Mei gezaaid gerst, dienende als dek- vrucht voor de gras en klaver, werd een zeer licht gewas verkregen. De opbrengst bedroeg gemiddeld ruim 21 H.L. per H.A zijn geregeld in bedrijf: het verkeer ïsin verband met de uitvoering van vele wer ken en van het in cultuur brengen van Het hierdoor bij jaarlijksche studiemateriaal te verkrijgen beeld, zal vaststelling interessant everen, in het bijzonder zal worden het me- ACTIE TEGEN INVOER VAN VLEESCH. Het Hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw heeft zich in vervolg op vorige verzoekschriften tot het Kon. NetL Landb. Comité gewend om aan te dringen, den invoer van Deensch en ander rundvleesch te- contingenteeren in dien zin, dat tot tijdelijke invoerverboden kan worden overgegaan. Gewezen is hierbij op de scherpe prijs daling der laatste weken en de ontwrich ting in den afzet van binnenlandsch vleesch, welke snel optreden dubbel nut tig doet zijn. De reeds vroeger geuite wenschen, on der meer omtrent het heffen van het fis cale invoerrecht boven den accijns, komen hierbij geenszins te vervallen. DE PERSONEELSINKRIMPING. IJzeren schuiven voor de uit wateringssluizen ln den afsluit dijk. Van de schuiven voor den Oever is bijna al het ijzerwerk samengesteld en geklonken; 6 schuiven werden reeds ge heel samengesteld, geklonken en geschil derd 9 schuiven zijn geheel samengesteld op de loopwielen na en verdei geheel geklonken; in opbouw zijn verder 4 schuiven. De herwerken voor drie schuiven zijn gereed gekomen, voor 6 schuiven aijn zij zoo goed als gereed, terwijl het gieten, smeden, bewerken, enz. van de onder- deelen voor de overige herwerken voort gang vindt. De kettingen zijn alle gesmeed, 20 stuks zijn uitgegloeid en goedgekeurd. Van de schuiven voor Kornwerderzand is al het materiaal machinaal bewerkt. Met het samenbouwen en klinken van 4 schuiven is een aanvang gemaakt. De herwerken voor drie schuiven zijn zoo goed als gereed om in elkaar te worden gezet, het gieten, smeden en be werken der onderdeelen voor de overigen vindt voortgang. IJzeren bovenbouwen voor de draaibruggen voor gewoon ver keer te Den Oever en Kornwer derzand. Het constructiewerk van de brug voor Den Oever is in de werkplaats samen- gebouwd geweest en wordt thans in onderdeelen naar de bouwplaats verzon den. Met het bewerken der onderdeelen zeer belangrijk. Op het benedenhoofd van Sluis I is een ophaalbrug gebouwd. De hierdoor ver kregen verbinding is van veel bela g, met het oog op het vrij drukke verkeer met rijwielen en lichte automobielen van Nieuwesluis (Wieringerwaard) over het vanwege de Wieringermeerdirectie aan gelegd fietspad naar Sluis I. Voor de overbrugging kon gebruik ge maakt worden van de ophaalbrug, die indertijd volgens het bestek no. 16 Z.W. TWEEDE KAMER. den polder door de Wieringermeerdirectie daar het hierdoormogelijk wordt gemaakt, het verband na te gaan tusschen den graad van ontzilting en het van nature aanwezige plantendek. Het aantal arbeiders. Het aantal tewerkgestelde arbeiders i varieerde in het afgeloopen kwartaal van 1719 begin Juli tot 2118 eind September. Het aanbod van arbeidskrachten uit de omgeving van den polder was zoo groot, dat slechts een klein gedeelte kon worden geplaatst. Het gemiddelde zieken- percentage schommelde in het afgeloopen Arbeidsvoorwaarden. is gemaakt over het tijdelijk verbindinns- kanaal te van Ewijcksluis, welke brug na j kwartaal tusschen 2.45 en 3.6 pCt het voltooien van de definitieve werken aldaar, in het jaar 1930, weder ter be schikking is gekomen. Het opstellen der brug werd bij onder- handsche overeenkomst van 14 J/uIil931 opgedragen aan W. Hermans te Den Oever en is inmiddels gereed gekomen. Aanleg van wegen in den polder. Het aanleggen van wegen binnen de Wieringermeer werd gedurende de ver slagperiode met kracht voortgezet. De Het reglement op de arbeidsvoorwaar den bleef ongewijzigd van kracht. Ook in de verstreken driemaandelijksche periode kon een goed weekloon worden verdiend. Het gemiddelde uurloon vari eerde tusschen 50 en 58 cent. De arbeids voorwaarden geven aan de kamparbeiders recht op een periodiek verlof van Vrijdag middag tot Maandagavond. Bij het Juli- verlof wenschten de Drencsche arbeiders levering van straatklinkers, volgens de uit het kamp Kolhorn reed3 Donderdag- in het vorig bericht genoemde overeen- j avond te vertrekken, hetgeen op grond komst, werd grootendeels beëindigd; voor zoover de klinkers niet aan de aannemers der in uitvoering zijnde bestekken werden ter beschikking gesteld, werden zij gelost langs of nabij wegvakken, die in 1932 zullen worden bestraat. Met het aanleggen van de aardenbaan en het bestratingswerk der wegen de I HaukesOostpunt, OostpuntNieuwen- I sluis—Kolhorn, NieuwesluisSluis I en Medemblik Aardswoud, volgens de bestek- j rogge ken nos. 111, 116 en 117 Z.W. werd ge regeld voortgegaan. De bemaling van den polder. Het waterbezwaar van den polder werd in de verslagperiode door de gemalen zeer gemakkelijk beheerscht, zoodat stij gingen van eenige beteekenis boven de voor de brug te Kornwerderzand wordt i aangehouden bemalingspeilen niet voor van de Noord- en Zuid- Bij verdedigingen zijde van het gedeelte tusschen Blinde Geul en Middelgronden tot op resp. 325 m en 425 m nagenoeg volledig aange- Deeemher srelast van alle eenensionneer- bracht> terwijl met het bekleeden met V f, Se 1 e gepe sio ee keileem goede vorderingen werden ge- den en alle gehuwde ambtenaressen met- maakt se kostwinsters. Afwijking is slechts om redenen van Ontslag van gepensionneerden en gehuwde ambtenaressen niet- kostwinsters. De Regeering heeft het ontslag per 31 kwamen Gelijk reeds vroeger is medegedeeld, werd voorshands de 1ste polderafdeeling op het daarvoor vastgestelde peil van 4.60 m. N.A.P. bemalen, terwijl de overige drie polderafdeelingen nog ge- meen lagen en bemalen werden op het De in 1931 te maken Dijksvakken. peil der Ile polderafdeeling5.30 m. het oostelijk dijksvak werden de j Aanvang September was nu het bag- thans voortgang gemaakt. Ook het gieten en bewerken van de voor beide bruggen benoodigde gegoten stalen onderdeelen vindt voortgang, ter wijl ook de beide draaipunt-constructies in bewerking zijn. dringend dienstbelang mo gelijk. De openvallende plaatsen mogen alleen worden bezet met gelijktijdige in krimping van personeel elders. H. DE BOOY VIJF-EN-TWINTIG JAAR SECRETARIS DER N. EN Z.-HOLL. REDDINGMAATSCHAPPIJ. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer H. de Booü benoemd werd tot secre taris der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij, van dat groote lichaam, dat in nauwe samenwerking met de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Bedding van Schipbreukelingen zorgt voor het Reddingwezen op onze vaak zoo gevaarlijke kusten. Haar gebied strekt zich uit van Scheve In het Bericht van Juli 1931 werd medegedeeld, dat de in de Blinde Geul opgeworpen beteugelingsdam van kei- leem ook na den bouw van het dijksvak op de plaat tusschen de geul en de Middelgronden zich goed had gehouden en dat toen met het dichten van de nog resteerende 650 m. werd begonnen, zich geen noemenswaardige bodemverdiepin gen hadden voorgedaan. Toen echter met het uitbouwen van den keileemdam van de beide uiteinden van de Blinde Geul werd begonnen, bleek het gestorte deel van den keileemdam reeds spoedig te gering van afmetingen te zijn. Deze dam, welke ten hoogste 2 ml boven den oorspronkelijken zee bodem uitstak, bleek geen voldoende aaneengesloten geheel te hebben ge vormd om bij de allengs grooter wor dende stroomsnelheden den wederzijds I I gerwerk in de laagst gelegen twee pol derafdeelingen zoover gevorderd, dat zonder het verkeer te benadeelen tot eene diepste afmaling dezer afdeelingen kon worden overgegaan. In verband hiermede werd door het in der arbeidsvoorwaarden niet werd toe gestaan. Deze kamparbeiders li bben daarop het werk neergelegd en zijn reeds des Woensdags vertrokken. Zij zijn direct door andere Drentsche arbeiders ver vangen. Oogsten. In het laatst van Juli werd een aan vang gemaakt met het oogsten van de (135 H.A.) en gerst (103 H.A.) en rogge gemengd met gerst (33.5 H.A.). Daarvoor werd een drietal maaimachines- zelfbinder aangeschaft (een 10-, 8- en 6-voets), waarmede over de greppel kon worden gemaaid en waarvan twee werden j aangedreven door de „power take off". j Het maaien en tot schooven binden van het graan had met deze machines een uitstekend verloopmet twee achter elkaar gekoppelde zelfbinders werd een capaci teit bereikt van max. 13 H.A. per dag. Het maaien van ongeveer 60 H.A. gerst werd aanbesteed. Daar dit gewar, zeer kort van stroo was, werd hrt op ruiters geplaatst, wat aan de ondervrucht (gras en klaver) ten goede kwam. Het machinaal dorschen van dm oogst werd aanbesteed. De gerst werd uit de ruiters gedorst. Wegens het on unstige weer kon slechts een deel van de rogge uit de hokken worden gedorscht en moest een groot deel aan hoopen (schelven) worden gezet, om successievelijk te worden afgedorst. Gelét op het feit, dat de in het vorig jaar vpor het tegengaan van verstuivingen bedrijf stellen van schutsluis no. IVjmet rogge ingezaaide zandgronden ten Zuiden "van De Haukes uog niet in die mate/waren ontzilt, dat een normaal ge was kon worden verwacht, gaven de uit komsten r"den tot tevredenheid. de He polderafdeeling van de andere twee afgescheiden. Terwijl nu het peil van 5 30 m. N.A.P. in de Ile afdeeling gehandhaafd bleef, werden de Ille en IVe afdeelingen ge leidelijk op het vastgesteld peil der Ille afdeeling 6.00 m. N.A.P. gebracht, j Het ligt in de bedoeling ook eerlang de Ille en IVe afdeelingen van elkaar te scheiden en geleidelijk het peil der IVe afdeeling mede op de daarvoor be paalde hoogte6.70 m. N.A.P. te brengen. ningen tot Rottum en daar binnen onder- 8(''eg('n zeebodem voldoende te bescher- houdt zij 22 reddingstations met niet min der dan 7 motorreddingbooten, 1 strand- reddingboot, 30 roei- en zeilreddingboo- ten, 20 vuurpijltoestellen en 5 motortrac tors. Haar jaarlijkschê uitgaven bedragen ruim 100.000, geheel bestreden door par ticuliere contributies, bijdragen van ree- de rijen, giften, legaten en inkomsten van opgespaard kapitaal. Haarbestuur bestaat uit 8 leden waarvan de lieer de Booy er een isen de ziell Hij is de man die in die 25 jaar ieder dier stations op de hoogte van zijn tijd heeft gehou den of ge bracht, die de eischen van ieder station nauwkeurig kent, die de vriend en er kende raads- alleen der plaatselijke commissies! maat- ook der schippers en roeiers en opvaren den der motorbooten. Hij kent ze alle maal, mei hun namen en bijnamen en de omstandigheden hunner gezinnen en zij kennen hem allemaal en geven hem hun vertrouwen. Hij kan u de omstandigheden en bij zonderheden vertellen van alle strandin gen, die in die 25 jaar en daarvoor plaats vonden en kent alle wrakken die op onze kusten liggen. Toen hij kwam was er nog geen enkele metorreddingboot; nu zijn er 7 en voor ieder dier booten heeft hü de eischen vastgesteld en in samenwerking met in genieurs en bouwmeesters de teekeningen ontworpen en den bouw geleid. Hjj wil lieden niet gehuldigd worden, alleen pillen heden op 32 boothuizen en magazijnen langs onze kusten de vlaggen geheschen worden, zullen 7 motorredding booten gepavoiseerd zijn. En de zwijg zame bemanningen zullen hun vriend De Booü gedenken en in stilte den wensch uitspreken, dat het hem gegeven mag zijn nog vele jaren zijn mooie taak in hun midden te vervullen. Ds. C. A. Lingbeek treedt af. Ds. C. A. Lingbeek, van de Herv. Ger. Staatspartij, die een beroep naar Urk heeft aangenomen, zal aftreden als lid van de Tweede Kamer. Zijn opvolger is de heer G. Nieuwenhuysen. IN 1932 GEEN HERHALINGSOEFENINGEN. Naar hst „Handelsblad" verneemt, mag men thai» als vaststaand aannemen, dat een der verdere maatregelen om de uit gaven der rijksbegrooting naar beneden te brengen, hierin bestaat, dat in 1932 de herhalingsoefeningen van een der beide lichtingen, die aan de beurt zou wezen, le weten die van de lichting 1929, zullen komen te vervallen. Dit zal komen op een besparing van ongeveer 500.000. De op komst zou dan verschoven worden naar 1933, in welk jaar dan wel twee lichtin gen herhalingsoefeningen zouden moeten verrichten. Beperking van den invoer. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot toekenning van de bevoegdheid tot hec tijdelijk treffen van maatregelen ter beperking ven den invoer van goederen. I)e bedoeling is, dat bij Kon. besluit zal kunnen worden bepaald, dat telkens gedurende een zeker tijdvak de invoer van bepaalde goederen uit ieder land zal zijn verboden, voorzoover de totale waarde van den in voer dier goederen uit dat land hooger zou zijn dan een bedrag, hetwelk tot het gemiddelde be drag, waarvoor in het overeenkomstige tijdvak van elk der jaren 1928, 1929 en 1930 aan wortgelijke goederen uit dat land werd ingevoerd, in een bij Kon. besluit te bepalen verhouding staat. GEREHABILITEERD. De corr. van het „Handelsblad" te Alk maar meldt: Verleden jaar heeft mr. A. J. M. Lees berg die o.a. penningmeester was der R.K. Staatspartij en sedert vele jaren wethouder van Alkmaar besloten voor alle openbare functies te bedanken toen „Het Volk" hem van ernstige belasting ontduiking beschuldigde. Hij heeft daar bij willen voorkomen, dat het aanzien zij ner partij door zijn aanblijven schade zou kunnen lijden, doch te kennen gegeven, dat hij zich opnieuw zou laten gelden, zoo dra zijn rehabilitatie onherroepelijk vast stond. Inmiddels heeft een onpartijdig onder zoek uitgewezen, dat van opzettelijke be lastingontduiking van de zijde van mr. Leesberg geen sprake geweest is. In een druk bezochte ledenvergadering van de R. K. Kiesvereeniging te Alkmaar is mr. Leesberg thans weer tot voorzitter gekozen en hij zal zonder twijfel hij de eerstvolgende verkiezing weer candidaat voor den raad gesteld worden. booy. men tegen uitschuring, zoodat daarin belangrijke verdiepingen plaats vonden, waardoor verzakkingen in den keileem dam tot plaatselijke diepten van 11 m N.A.P. optraden. Teneinde deze gaten, waarvan er één, somtijds twee voorkwamen, te dichten en om nog grootere uitschuring te voor komen, moest een belangrijk gedeelte van de beschikbare keileem daar ter plaatse worden gestort. Het gevolg hier van was, dat slechts weinig keileem be- schikbfar was om voor de kranen te storten; deze moesten daardoor een grooter deel van het keileemproflel aan brengen, zoodat zij slechts langzaam kon den opschieten. Hierbij kwam nog, dat door het slechte weer in het afgeloopen kwartaal dikwijls de juist boven water gebrachte keileemdam over eenige lengte werd weggeslagen, zoodat ook hierdoor de voortgang werd vertraagd. De koppen van het boven water gebrachte werk bleven daardoor langen tijd op dezelfde plaats. De Blinde Geul was de laatste opening in den afsluitdijk, die gedicht moest worden zonder dat te voren een zwaar verdedigde beteugelingsdam, van vol doende breedte om daarop een sluitings- dam te bouwen, was aangebracht. Hierbij hebben zich, gelijk uit het voorgaande is gebleken, eenige moeilijkheden voor gedaan, die evenwel met behulp van het krachtige materieel, waarover wordt be schikt, zijn overwonnen. Immers aan het einde van het kwartaal was de keileem dam door de Blinde Geul gesloten. Het aanbrengen van het zandlichaam van den ..(?a®rachter vordert thans snel. Het ï??am aan binnenzijde zal naar OptnK wordt in de tweede week van October ongeveer 1 m' N.A.P. tot de hoogte van zijn aangebracht. een gedeelte van de aldaar onder" werken publiek aanbesteed Verhooging van de Friesche zee dijken. In het Bericht van Juli is medegedeeld dat een - -- uckcut-eiu, genoemde waren Het werk is krachtig aangevat en hoe wel liet heiwerk voor den te verhoogen loswal tengevolge van de aanwezigheid van oude verdedigingswerken eenige ver traging ondervindt, laat het zich aanzien, dat een en ander nog dit jaar gereed komt. De ten Zuiden van De Haukes aange legde proefvelden hebben een zeer goede ontwikkeling te zien gegeven en daar door belangrijke gegevens verstrekt ten aanzien van de meest gewenschte be mesting van deze lichte gronden. Op de vroegere zandbank „de Kool tuinen" zijn de gras- en klavermengsels goed aangeslagen en hebben zich, dank zij de zomerregens, voorspoedig ontwik keld. Gebleken is, dat de woelklei niet alleen groote verdienste heeft gehad voor het stuifvrij maken van deze gronden, doch ook de vruchtbaarheid er van in aanzienlijke mate heeft verhoogd. De aanslag en ontwikkeling van de hier gezaaide gewassen is dan ook meege vallen. Opgemerkt moet echter worden, dat het weer dezen zomer voor de ont wikkeling van de gewassen op de hoog en droog gelegen lichte gronden in de Wieringermeer gunstig is geweest. De natuurlijke plantengroei heeft zich op dit proefveld zeer ongelijk ontwikkeld, veroorzaakt door de verschillen in grond- gesteldheid en ontwateringstoestand. Ter wijl de onontwaterde vakken bijna geen plantengroei vertoonden, gaven de 20 m. akkers de sterkste ontwikkeling te zien vlak langs de greppels en drains, terwijl de 15 m. en vooral de 10 m. akkers meer regelmatig en dichter met onkruiden (grootendeels zeeasters) waren bezet. Met uitzondering van één geval, werd in dit opzicht tusschen de drain- en greppel vakken geen duidelijk verschil waarge nomen. Om het inzicht in de moderne drainage systemen te verruimen, wordt elders in de Wieringermeer geregeld nagegaan, welke hoeveelheden water worden afge voerd. 1. de drains, op normale wijze in den grond gelegd 2. de door middel van een molploeg in den grond getrokken houten kokers (systeem prof. Visser); 3. de op gelijke wijze in den grond getrokken geperforeerde metalen buizen (systeem Rud. Sack). Omtrent de deels in uitvoering, deeis nog in voorbereiding zynde herfstproef- velden op het gebied van grondbewerking en bemesting zullen in het eerstvolgend nummer mededeelingen worden gedaan. Natuurlijke vegetatie. Het onkruid heeft zich in het bijzonder in het reeds ontwaterde randgebied zoo Te 's-Gravenhage is Donderdagmiddag een buitengewone algemeene vergadering gehouden van het helden der zeefonds „Dorus Rijkers". Voorzitter was de heer G. Whitlau, loco-voorzitter van de ver- eeniging. Deze wees erop, dat deze ver gadering is uitgeschreven in een verzoe kenden geest. De partijen in het bekende conflict hebben hiertoe, met het cog op Proefvelden, cte belangen van het fonds, het voorbeeld gegeven. Na voorlezing van de notulen der vorige vergadering werd het voornaamste punt van de agenda: de bespreking van het rapport der commissie-Tak over het con flict tusschen den heer Henri ter Hall, voorzitter, en een deel van het hoofdbe stuur, aan de orde gesteld. De voorzitter stelde voor dit rap port voor kennisgeving aan te nemen, onder dankzegping aan de commissie voor haar arbeid. De heer M U s, oud-burgemeester van Gouda, verlangde het woord. Hij bracht de commissie hulde voor de wijze, waarop zij haar taak heeft opgevat. De commissie heeft goed begrepen, dat het fonds alleen kan blijven bestaan wanneer het wordt gedragen door de sympathie van het ge heele Nederlandsche volk. Zü heeft haar taak zeer objectief opgevat, maar toch misstanden gesignaleerd, die naar spr. meent verwijderd dienen te worden. In verband hiermee stelt spr. voor de in het rapport genoemde wenschen of conclusies ongewijzigd te aanvaarden en aan het te benoemen hoofdbestuur de uitvoering resp. voorbereiding hiervan op te dragen. De voorzitter sprak er zijn leed wezen over uit, dat de heer Mijs er niet toe heeft kunnen meewerken het rapport zonder discussie te aanvaarden. Tegen zijn voorstel heeft spr. eenig bezwaar. De conclusies van het rapport worden ook door het hoofdbestuur in beginsel aan vaard, maar het hoofdbestuur wil toch eenige afwijking, o. a. ten aanzien van den raad van commissarissen. De heer Bergman voelt iets voor het idee van den heer Mijs, dat er zekerheid moet zijn, dat de conclusies van het rap port ook zullen worden uitgevoerd. Ook spr. zou wel eenige inlichtingen willen hebben, o. a. wenscht hij zekerheid, dat er geen hoofdbestuursleden zijn, die voordeel trekken van het fonds. De heer W i e g e r i n k is ook niet ge heel tevreden. De verwijten, die den heer Ter Hall gemaakt waren, ziin in het rap port 'eheel genegeerd. Hierom verwerpt spr. het rapport als onvolledig en zeer eenzijdig. De heer M ii s neemt tenslotte niet 's voorzitters verzekering genoegen en trekt ziin voorstel in Het voorstel van het hoofdbestuur om het rapport voor kennisgeving aan te nemen en de commissie dank te brengen, wordt bij acclamatie aangenomen. De heer Groen protesteert tegen de mani waarop er pressie op het bestuur is uitgeoefend. Over oomerking van den heer Wes- s e 1 i n g, dat het zittende bestuur demis sionair is en hierin teren de volgende vergadering moet worden voorzien, ont staat eer uitvoerige discussie. Voorgesteld werd niet mee te gaan met den voorgestelden rooster vanaftreding, die het bestuur in ziin tegenwoordige sa menstelling voorals nog zou handhaven, maar in de volgende vergadering een ge heel nieuw bestuur te kiezen. In denzelf den geest had reeds de heer Wesseling gesproken. De heer Stamperius wilde den rooster van aftreden aannemen, zoodat men niet ineens een geheel nieuw bestuur krijgt; de heer Hoejenbos wilde, dat het bestuur ziin mandaat ter beschikking stelde. Dit geschiedt dan ook, nadat de vergadering eenigen tijd geschorst is ge weest, teneinde het bestuur gelegenheid te geven zich te beraden. Het voorstel- Wesseling komt nochtans in stemming en wordt aanvankelijk bij zitten en opstaan verworpen, later, bii een nieuwe stem ming, aangenomen. Uit een vraag van den heer Hoejenbos blijkt, dat iemand aan de stemming heeft deelgenomen, die geen lid is, hoewel hij wel een lidmaat schapskaart heeft. Deze heer stelt nog allerlei andere, lastige, vragen; of de pro pagandist een aantal personen heeft over gehaald lid te worden, de contributie voor i hen heetf betaald en ook of hun voor het bijwonen van deze vergadering een rijks daalder per hoofd is beloofd. De propa gandist, de heer De Krijger, ontkent dit. de heer Wesseling is evenwel niet tevreden gesteld. De heer Kropveld noodigt dien heer Jager uit met ja en neen te antwoorden op de hem positief gestelde vraag. Er is nu opnieuw wantrouwen gezaaid, dat moet worden weggenomen. Zoo de heer Jager in ziin ijver te ver is gegaan, laat hij het dan ceriiik zeggen. Spr. wordt misselijk van dat eeuwige gescharrel en geknoei. Krijgt hij geen opheldering, dan zal dit de laatste vergadering van het fonds zijn, waar hij zijn voeten zet. Het is een schande, dat er geknoeid wordt ten koste van de menschen, die hun leven wagen! (Applaus). De heer Jager deelt mee, dat'het leden register niet voortdurend onder ziin berusting is geweest. Hierdoor heeft spr. niet volledig kunnen controleeren of de presentielijst klopte. De heer Wesseling: Je hebt blanco contributiekaarten gehad bii ie thuis. De heer De Krijger ontkent dit. Hu heeft met kracht voor het fonds gewerkt. TV lieer TToeienbos: Meneer De Krii»er, u speelt hoog spel. Spr. noemt het zeer onjuist, dat er leden werden £an- werven onder werkloozen, die steun hebben van de gemeente. Daar het ge meentegeld niet voor. De heer "e Krijger: Ik haal het geld waar ik het kan. De heer Hoejenbos noemt het ergerlijk in dezen tjid werkloozen over te halen tot dergelijke dingen. Spr. beschul digt den heer Jager, die er achter zit en die niet ontkend heeft. De voorzitter stelt voor het debat te staken. Een stem: Neen, de 'misstanden moeten eruit. Jager en Krijger moeten er uit. De heer de Krijger: Dan zal men toch het hoor en wederhoor moeten toe passen. De heer Groen constateert, dat er opnieuw ergerlijke dingen aan het licht zijn gekomen, die den naam van het fonds in opspraak brengen! De heer Wesseling herhaalt zijn laatste nog onbeantwoorde vraag. De secretaris geeft nu ontkennend antwoord. Hij weet alleen, dat er nieuwe leden zijn aangeworven. Van het andere weet hij niets. De heer Borst vraagt of het aan het hoofdbestuur bekend is, dat er een boek in den handel wordt gebracht voor f 25 of meer, waarvan de opbrengst aan het fonds ten goede zou komen. Is het moge lijk, dat er, zonder dat het hoofdbestuur ervan weet, een dergelijke uitgave is geschied. De heer Ter Hall antwoordt, dat hij een boek »Helden der Zee« heeft uitge geven ten bate van hen, die niet door het Dorus Rijkersfonds worden onder steund. Duidelijk is gezegd, dat de uit gever en de colporteurs den naam van het Dorus Rijkersfonds niet mochten ge bruiken. Toen dit toch geschiedde, heeft spr. de colportage stopgezet. Het boek is niet meer aan de markt, de nog over geschoten exemplaren geeft spr. aan het fonds ten geschenke. De heer K r o p v e 1 d komt nog eens terug op de kwestie-Hoejenbos-Wesse- ling-Jager. Hij is niet bevredigd. Hij geeft in overweging, dat het bestuur niet zal doen of er niets is gebeurd, maar het incident zal onderzoeken of zal laten onderzoeken. Als dat meer gebeurt zal men zich op geen enkele vergadering meer veilig kunnen voelen. Elke uiting, goed of niet goed, kan dan door een betaalde claque overgeklapt worden. Spr. vraagt of er niet een commissie benoemd kan worden om deze zaak te onderzoe ken. Hij zou dit eigenlijk aan de pers willen opdragen! Men gaat nu naar huis en heeft het fonds afgebroken, terwijl het toch de bedoeling was het op te bouwen. De heer Hoejenbos noodigt den heer de Krijger uit-aandrang uit te oefe nen op het bestuur, opdat de rijksdaal ders, die van ondersteunde werkloozen zijn binnengekomen, aan de gemeente worden terugbetaald. De heer de Krijger, de propagan dist, dient onder de gegeven omstandig heden, om der wille van den geest in het fonds, zijn ontslag in. De heer Stamperius zegt, dat hij en de andere leden van het bestuur niets hebben afgeweten van ongeoorloofde practijken bij de aanwerving van leden. Laat men deze zaak nu aan het bestuur overlaten. Mocht het blijken, dat er ver keerde dingen zijn gebeurd, dan zal dit uit de wereld geholpen worden en de contributie zal hun worden gerestitueerd. En laat men de zaak nu verder rusten. (Applaus). Na nog eenige besprekingen werd de vergadering gesloten. Binnenland. 17-jarig meisje het slachtoffer. De automobilist ernstig gewond. Donderdagmiddag, ongeveer kwart over vijf, heeft aan den Helderschen weg in de gemeente Bergen, in de bocht bij de boerderij van den heer Swaag, een ernstig ongeval plaats gehad, dat het 17-jarig dochtertje van den heer Slotemaker uit Koedijk het leven heeft gekost en den roekeloos rijdenden automobilist ernstig verwondde. Het meisje reed rustig met haar zusje per rijwiel van Alkmaar huiswaarts, toen zij door een haar achteroprijdenden, van Alkmaar komenden auto werd gegrepen en op de tramrails gesmakt. Met het ge volg dat zij oogenblikkelijk werd gedood. Het zusje bekwam wonderlijk genoeg geen letsel. De auto, een Ford, die zeer snel reed, botste hierna tegen den naar Alkmaar rijdenden vrachtauto van den heer Vis, uit Bergen, maakte daarna een slag in de rondte en werd totaal ver brijzeld, terwijl de bestuurder, de heer G- Janson uit Den Helder op den weg werd geslingerd, vanwaar hij in bewuste- loozen toestand door den inmiddels ge- waarschuwden Geneeskundigen dienst uit Alkmaar naar het Centraal Zieken huis werd vervoerd, waar hij gisteren is overleden. De heer Vis, die altijd zeer kalm rijdt, en wiens vrachtauto ook belangrijke schade bekwam, liep inwendige kneuzin gen op, bovendien werden een paar ribben gebroken en bekwam hij een verwonding aan zijn mond. Hij kon evenwel, na ver bonden te zijn, naar zijn woningin Bergen worden vervoerd. Naar de „Alkm. Crt." van ooggetuigen vernam, reden de meisjes op hun flets schuin voor elkander, rechts van den weg. Voor den auto, die de aanrijding veroorzaakte, reed een andere wagen, met buitengewone snelheid, en de ge tuigen kregen den indruk, dat de beide wagens een snelheidswedstrijd met elkan der hielden. De voorrijdende auto p: s- seerde, zonder ongelukken te veroorzaken doch is doorgereden. Het is mogelijk dat hij van het ongeval niets heeft benierxt. Dit zal wel vastgesteld kunnen worden, aangezien een der brugwachters het num mer" van den wagen opnam. Vermoedelijk heeft de heer Janson, die het ongeval veroorzaakte, nog gepoogd de aanrijding met mej Slotemaker te voorkomen. Getuigen hebben althans ge zien, dat hij direct na de aanrijding zijn wagen met een zeer scherpen hoek naar links omgooide. Hetgeen juist tengevolge heeft gehad, dat hij enkele seconden daarna tegeu den auto van den heer Vis opbotste'

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5