Als de winter komt. De tandarts is er ook voor jonge kinderen Baby moet tandjes krijgen. Het menu van de week. Een voorstelling aan het tngelsche hof. De provisiekast moet verzorgd worden. De tijd komt nu weer langzamerhand, dat velen onzer er over gaan denken een grootere of kleinere hoeveelheid fruit op te doen. Wij kunnen echter niet voorzichtig genoeg zijn met het opslaan van fruit, daar lang niet al het fruit, dat men ons voor winterprovisie verkoopt, daarvoor in aanmerking komt; alleen gezond fruit loont de moeite van het bewaren en nazien en de kosten van het inslaan. Het fruit moet in de allereerste plaats aan twee eischen voldoen, n.1.: het mag niet geplukt worden voordat het z.g. boomrijp is en zoowel bij het plukken als by de verzending moet zeer voor zichtig te werk worden gegaan. Boomrijp zijn die vruchten, waarvan het steeltje, waarmede zü aan de tak bevestigd zijn, gemakkelijk loslaat cn de zijde, die tegenover de zonzijde hangt, lichtgeel begint te kleuren. Zijn de vruchten boomrijp, dan wil dit nog niet zeggen, dat ze al voor de consumptie geschikt zijn, sommige soorten moeten kort, andere soms we ken narijpen, denken we slechts aan de heerlijke goudreinetten, die in No vember al reeds gegeten kunnen wor den, doch die in Januari, Februari en zelfs later aan volheid en smaak aan merkelijk hebben gewonnen. Het spreekt vanzelf, dat de met veel zorg geplukte appelen en peren bij de verzending ook zeer voorzichtig behan deld moeten worden. Geschiedt dit niet, dan krijgen ze kneuzingen, die later tot rotting overgaan, zoodat deze vruch ten niet bewaard kunnen worden. We stellen bij het koopen dus als eisch: gezond fruit en iedere bona fide handelaar zal u dit kunnen leveren; nooit moet men winterfruit koopen bij personen, waarvan men niet zeker weet, dat zij instaan voor hun levering, al lijkt de prijs bij het koopen ook bil lijker. Verder moeten wii zelf natuurlijk beschikken over een geschikte bewaar plaats en mag de temperatuur daar niet voortdurend wisselen; het beste is deze op ongeveer 8 10 graden Celcius te houden. Is de bewaarplaats warmer, dan wor den de vruchten te gauw rijp en zijn zij aan een veel lagere temperatuur blootgesteld, dan gaat de rijping te langzaam, wat de vruchten evenmin ten goede komt. Het is dus wel goed om zich met een thermometer van tijd tot tijd van de warmtegraad te overtuigen. Verder moet de bewaarplaats niet aan het zon licht zijn blootgesteld, maar liefst eenigszins donker worden gehouden en goed afgesloten zijn, dus geen open ramen hebben, waardoor de voor de bewa ring noodige gassen o.a. koolzuur, ontsnapt. De lucht moet eerder droog dan vochtig zijn, echter ook al weer niet te droog, daar de appels dan gaan rimpelen. Het best? voor het bewaren van ap pels en peren is, als men z.g. rekken heeft, die pl. m. 20 cm van elkander verwijderd zijn, waar de vruchten zóó op worden gelegd, dat zij elkander niet raken. Het behoeft zeker niet gezegd te worden, dat het fruit op gezette tij den nagezien moet worden en die ap pels en neren die plekjes bezitten ver wijderd moeten worden. Zijn zü nog niet geschikt om uit de hand te worden gegeten, dan make men er appelmoes, schoteltjes, appelbeignets van. Wij hopen, dat onze lezeressen bij net inslaan van de winterprovisie re kening zullen houden met onze aanwij zingen. Zü zullen voor hare moeite ruimschoots worden beloond. In de laatste wintermaanden, wanneer het fruit in den kleinhandel zooveel duur der wordt, zullen zü de beschikking hebben over mooie gave vruchten. Vele ouders brengen uit misplaatste zuinigheid hun kinderen pas bü den tandarts, wanneer de toestand van het blijvende gebit dit dringend noodig maakt. Het melkgebit wordt volkomen verwaarloosd. Dit is onjuist; bij het melkgebit moet evengoed alles worden gedaan, om trekken te voorkomen, als bü het blijvende gebit. Wanneer er uit het melkgebit te vroegtijdig tanden worden verwijderd (bijv. een half jaar voordat het werkelijk noodig is voor de blijvende tand), ontwikkelt de kaak zich onvoldoende, zoodat er later voor het blijvende gebit niet genoeg plaats overblijft. De tanden staan, naarmate er meer kiezen bijkomen, steeds vaster op elkaar en krijgen een onregelmati- gen stand, waardoor het kind, soms jaren lang met een beugel om het gebit moet blijven loopen. Ook het melkgebit moet dus geregeld onderhouden worden, voornamelijk door geregeld poetsen, en als er tanden aangetast zijn, moeten ze geplombeerd worden. Het kan natuurlijk wel eens noodig zijn, om een tand te trekken, evenals dit bü het blijvend gebit soms onvermijdelijk is, bijv. als er in de kaak onder een aangetaste tand een gezwel is ontstaan. Is het echter een melk tand, die wordt getrokken, dan moet j er door den tandarts een voorwerpje i in worden gebracht, om de plaats voor de blijvende tand open te houden en de kaak te dwingen, zich normaal te blijven ontwikkelen. Soms wordt het melkgebit echter zoo verwaarloosd, dat de aangetaste tanden niet eens worden uitgetrokken, doch onbehandeld in den mond blijven. Hierdoor kunnen ernstige abcessen ontstaan, dooh behalve dat worden de blijvende tanden, als zij eenmaal te voorschün komen, veel eerder aange tast, doordat de mond een broeinest van ziektekiemen is geworden. Ook voor den algemeenen gezondheidstoe- stand is dit nadeelig. Men brenge de kinderen dus op jeugdigen leeftijd bij den tandarts (drie jaar is vroeg ge noeg), zelfs al schijnt het gebit geheel in orde. Behoeft er niets aan te worden gedaan, zooveel te beter, doch moeten er tanden geplombeerd worden, dan ge schiedt dit tijdig, terwijl de aangerichte schade nog niet zoo groot is, zoodat de behandeling spoedig afgeloopen is en weinig pijn veroorzaakt. Door wachten bereikt men slechts, dat het kind op een gegven oogenblik kiespijn krijgt en dat de behandeling langdurig en pijnlijk wordt. Als men het kind al vroeg bü den tandarts brengt, heeft het ook nog geen angst voor hem en leert het van jongsaf de behandeling van het gebit beschouwen als iets nood zakelijks. De financieele uitgaven zijn bü een tijdige en geregelde behande ling natuurlijk ook minder dan bij een verwaarloosd gebit. Hoe is de koorts te verklaren. door Dr. I. VAN DER VELDE. Hoe vaak overkomt het mij niet, dat ik als arts geroepen word door een of andere overbezorgde moeder, omdat baby's tandjes maar niet willen door breken en het kind nu vrii hooge koorts heeft en daarbij het maagje ook van streek is; de kleine eet absoluut niet en is tengevolge van de koorts erg onrustig. In den regel zqn het de kleintjes van omstreeks 1 h 2 jaar, waarbij deze koorts dan plotseling op treedt en er soms een vrij hooge tem peratuur aanwezig blijkt te zijn. Laat ik echter deze bezorgde moeders nog eens nadrukkelijk verklaren, dat kinderen geen koorts krijgen tenge volge van het tanden krijgen. Wat dan wel de oorzaak is? De tijd van het tan den krijgen valt meestal in dezelfde periode, waarin het jonge kind zeer gevoelig is voor infecties en in de eer ste plaats wel voor voedingsstoor nissen. Borstkinderen zijn veel minder ont vankelijk voor allerlei ziekten dan flesohkinderen en worden zij ziek, dan is het in den regel niet zoo ernstig. Heel begrijpelijk zijn de teere inge- wandjes der kleinen zeer gevoelig en is het maagje o zoo gauw overbelast. Hoe vele te bezorgde moeders zijn niet j bang, dat de kleine te weinig voedsel tot zich neemt en dwingen hem tot eten. Teveel schaadt eerder dan te wei nig en dan, heeft het kind behoefte aan j meer eten, dan weet hü dat wel ken baar te maken, Borstkinderen zijn in den regel ook minder ontvankelijk voor rachitus (En- gelsche ziekte) dan fleschkinderen. De voeding mag niet te eenzijdig zijn en men geve de kinderen van ongeveer 8 a 9 maanden behalve vruchtensappen, compote en geklopte banaan, dan ook gezeefde groenten, vooral spinazie. Zondag: Vermicellisoep, Duitsche biefstuk, Prinoesseboonen, Aardappelen, Kabinetpudding. Maandag: Haché, Roode kool, Aardappelen, Appelmoes. Dinsdag: Rosbief, Spruitjes, Aardappelen, Eiwitschoteltjes. Woensdag: Koud vleesch, Brusselsch lof, Aardappelen, Flensjes. Donderdag: Sausijsjes, Bloemkool, Aardappelen, Bessensapvla met rozü'ntjes. Vrijdag I: Bloemkoolsoep, Gestoofde zoutevisch, Worteltjes, Aardappelen. Vrijdag II: Banaan en wat noten, Bloemkoolsoep, Jachtschotel. Zaterdag: G ehakt, Groene kool, Aardappelen, Havermout. Voor Zondag hebben we vermicelli soep gemaakt, waarvoor we van 5 ons soepvleesch bouillon hebben getrokken; het vleesch zullen we wegzetten met Va liter azijn en 1 dL. water, 1 laurier blad, een paar kruidnageltjes en be strooid met wat peper om er Maandag haché van te kunnen maken. Eerst be ginnen we echter met de kabinetpud ding, waarvoor noodig is; Yi liter melk, 75 gram suiker, 2 eieren, 1 pakje va nillesuiker, 15 gram witte gelatine cade, 75 gram krenten en rozijnen, 25 7Vi blad, 25 gram fijn gesnipperde suc- gram amandelen en een Yi dL. likeur. De melk met de suiker brengen wü „Ja juffrouw Smit, ik zeg maar, hoe meer je krqgt, des te meer wil je heb ben ook!" „Nou, dat is toch niet altqd het ge val, buurvrouw! Heb jq wel eens drie lingen gekregen?" („Söndagsnisse"). Door haar voorstelling aan het hof wcrdt een Engelsch meisje van hoogen stand als het ware opgenomen in de hofkringen en verkrijgt zij het recht, in dien kleinen exclusieven kring te verkeeren. Het is dan ook geen won- er tel van aanvragen binnen- van meisjes, die wel niet tot SerSladel behooren, maar om - sms1 kïïserkliK,kon,cn voorstelling ™,r Koningin. Lora OhVCfe Zakt Uit, of een verzoek wordt ingewilligd- een van de eischen, waarop zeer den' nadruk wordt gelegd, zelfs bij' meiSès die door geboorte tot de hoogste ade. Ulke kringen behooren, is een vol- komen onbesproken gedrag. En zoo wordt elk jaar opnieuw de keus gedaan <he aan deze Snin Zelfs uit an- ^mmn, vooral uit Amerika, komen de aanvragen binnen, waarover door den betrokken gezant moet worden be slist nu juist niet het aangenaamste deel van zijn taak. Een prettige gebeurtenis is het voor de meisjes allerminst; zü zullen het in haar hart wel beschouwen als de be kende zure appel, waar zij doorheen moeten bijten. Het geheele ceremonieel is een vuurproef voor hen hebben daarom de dames uit de Engelsche „society" zoo'n volmaakte zelfbeheer- sching? En het is met de diepe buigin gen alleen niet gedaan; tevoren zijn zij nog urenlang blootgesteld aan de nieuwsgierige blikken van het publiek, want ieder voor zich streven zij ernaar, dat hun auto niet te zeer achteraan zal komen in de file voor het paleis en zoodoende zijn practisch alle „debutan tes" reeds twee uur voordat de poorten van het paleis geopend worden, aan wezig. Het Londensche publiek weet Gat natuurlijk en gaat ze bekijken, ter- Mil ze geduldig in hun auto's wachten i°p oogenblik, dat reeds maanden ng hun gedachten heeft vervuld. Er gaat nJ. een maandenlange oefe ning aan vooraf. Zonder dat zou nie mand 't er goed afbrengen, feilloos en zonder de minste onzekerheid moet elke beweging worden uitgevoerd. Elke stap is vooraf bestudeerd; niets wordt aan het toeval overgelaten; de oefening voor de révérence vereischt weinig minder inspanning dan een sportieve training en veel meer geduld en nauw keurigheid. Zonder dat zou de feillooze uitvoering, die men elk jaar opnieuw van honderden meisjes te zien krijgt, niet bereikt kunnen worden. Stel u voor: eerst het enerveerende wachten temidden van het nieuwsgierige pu bliek. Gewoonlijk is het nog dag en dat doet de avondkleeding niet op zijn best uitkomen. De Oockney's springen op de treeplank, gluren naar binnen, ste ken hun hoofden door de open raamp jes het is zomer en schijnen te 'vergeten, dat die wezens met hun vol komen onbewogen gezichten ook men- schen zijn; zij uiten tenminste onbe schroomd elke op- of aanmerking, die hun in de gedachten komt. Worden ze door de politie vermaand om door te loopen, dan gaan zü slechts naar een andere auto en hun plaats bü de eerste wordt dadelijk door anderen ingeno men. Het is dan ook niet te verwonde ren, dat ook bij de voorstelling zelf de gezichten nog een bijna griezelig aan doende strakheid vertoonen. Eindelijk gaan de poorten van het paleis open; de meisjes doen hun avondmantels af in de kleedkamers en hebben eenige minuten om moed te verzamelen voor het moeilijkste ge deelte van den avond, dat nog komen moet: de révérences bij de eigenlijke voorstelling. Het maximum aantal voor stellingen per avond bedraagt honderd, doch door de zeldzame geoefendheid der meisjes loopt het nog vrij vlot van stapel. Toch duurt de plechtigheid nog zeer lang: van negen uur tot na mid dernacht. Het is een prachtig gezicht, als men eenmaal de gedachte aan de langdurige voorbereiding van de meisjes vergeet en zich niet afvraagt wat zü, die juist nu voorgesteld wordt, aan onrust en

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 13