KANNEWASSER'sST. NICOLAASFEEST EES PMB (MIE D1MEH. KONINGSTRAAT 7© OersM NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buifeniandsch overzicht BEZOEKT OP 9 DECEMBER A.S. aan ie geschenken van Mr. Gibbs! EERSTE BLAD DONDERDAG - NOVEMBER 1931. 59ste JAARGANG De gemeenteraadsverkiezingen in Engeland geven ook zware verliezen voor de arbeiderspartij. - Nu Laval is teruggekeerd. - Lord Cecil over de beteekenis der ontwapeningsconferentie. - Het geschil tusschen China en Japan. Geeft hem!!! «Jaap Snor. GEMENGD NSEUWS ten Spaansch landgoed door communisten overvallen. HOOFDKANTOOR: Onschuldig veroordeeld. N39NnH<3K33HA 3XHOSN3MaONO FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0. 0, f i._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Za ter lagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Gi rorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De gemeenteraadsverkiezingen in En geland hebben de arbeiderspartij ook zware verliezen gebracht en het blijkt daaruit wel, dat de partij een massa van haar populariteit heeft ingeboet. In meer dan 300 steden en landelijke districten zijn Maandag verkiezingen gehouden en Dinsdag waren van 80 districten de resul taten bekend, die wij hier laten volgen. De Conservatieven winnen 149, verlie zen 5 zetels. De Liberalen winnen 26, ver liezen 5 zetels. De Arbeiderspartij wint 5, verliest 206 zetels. De Onafhankelijken winnen 46, verliezen 10 zetels. In Birmingham namen de Conservatie ven den Socialisten 9 zetels af. Alle 24 socialistische candidaten leden hier de nederlaag. In Sheffield werd de Arbei- j j j r- ij qeest van wantrouwen bestaat er toch al. derspartu door de Conseratieven 7, door ijc i l t j n -i j cl i 1- i x Z,oo sprak de bnqelsche Lord Cecil in de Onafhankelnen 1 zetel ontnomen. r ,T pf>n vprnanprinn rtpr Vo k^nhondsvereeni- tijen heeft dus gras over de dingen laten groeien. Mogen daden in gelijk tempo op dit doortastende begin volgen! De beteekenis der ontwapeningsconfe rentie, die over eenige maanden te Genève zal worden gehouden, is al meer malen door staatslieden van beteekenis in het licht gesteld en de moeilijkheden voor het slagen van deze, voor de wereld zoo beteekenisvolle conferentie, hopen zich steeds op. In dit verband is het ook van zoo groot belang, dat de besprekingen tusschen Laval en von Hoesch, waarover wij hierboven schreven, slagen, opdat men althans niet met een wrok tegen el kaar ter conferentie komt. Warit een In Derby verloren de Socialisten 10 ze tels, in Birkenhead 12 en in Stoke fl en moesten daarmede in deze drie steden hun meerderheid prijs geven. In Bradford be droegen de verliezen der Socialisten 11 en in Liverpool en Manchester elk 9 zetels. De zwaarste verliezen leden de arbei ders in de steden, waar de conservatieven, liberalen en gematigde onafhankelijken samengingen. De taak van Laval, na zijn terugkeer uit Amerika, is geen benijdenswaardige, zooals wij in ons vorig overzicht reeds hebben gezegd. Er rust nu op hem een groote verantwoordelijkheid voor den ver deren gang van zaken. Men zou zegt de Nw. R. Crt. het groote woord kunnen gebruiken dat op hem nu de hoop van Europa gevestigd is, als Europa niet te sceptisch was geworden om zich nog aan verwachting te buiten te gaan. Het blad vervolgt dan: Fransch-Duitsche onderhandelingen zijn nu het eerst aan de orde. En er is ook niet geringe haast bij. Want het einde van de Stillhalte-periode nadert snel, en daar mede nieuw gevaar voor een bankroet, zooals de wereld er nog geen gekend heeft. Het zou weinig effect hebben, de korte credieten aan Duitschland op te zeggen; men kan ze nu eenmaal niet los breken uit den bodem der samengevroren massa van het „vergletsjerde" oeconomi- sche en financieele leven van Duitsch land. Het wereldcrediet zou wellicht „the shock of its life" krijgen als bleek, dat de internationale banken tenminste 4 milliard gulden oninbare vorderingen op een bank roet verklaard. Duitschland bezaten. Het is duidelijk, dat slechts een voorzichtig en geduldig ontdooiingsproces zoowel Duitschland als zijn crediteuren voor nieuwe financieele rampen van ongeken- den omvang kan redden. Dat proces zal nu worden ingeleid met de besprekingen, waartoe Laval onmiddellijk na zijn komst het initiatief heeft genomen. Op zijn, zonder verwijl begonnen beraadslagingen met den president en den ministerraad der Fransche republiek heeft hij een ge sprek met von Hoesch, den Duitschen ge zant, in één adem laten volgen. Von Hoesch, blijkbaar te voren gewaar schuwd, had reeds te Berlijn nadere in structies gehaald. Geen van beide par- Voor zijn St. Nicolaas een paar Voetbal kousen, eigen gebreid, van een vergadering der Volkenbondsvereeni ging en bracht daarin naar voren, dat in Engeland algemeen den indruk bestaat, dat de Fransche natie militairistisch is. Lord Cecil verklaarde geen woordvoer der van Franrijk of van eenig ander land te zijn; echter wilde hij slechts er op wij zen, dat Frankrijk's verklaring voor de aanwezigheid van zijn strijdkrachten, in wezen dezelfde is, welke Engeland geeft voor de aanwezigheid van zijn vloot, n.1., dat men zonder deze niet veilig zou zijn. Wanneer het nu echter gelukt de wa peningen over de geheele wereld in ge lijke mate te verminderen, zal de veilig heid der enkelingen en van het geheel niet verminderd worden. Van het resultaat der ontwapenings conferentie, aldus Lord Cecil, hangt de toekomst der geheele wereld af. Het geschil tusschen China en Japan heeft nog niets van zijn scherpte verloren. Men leze slechts: De opperbevelhebber van de Japan- sche troepen in Mantsjoerije heeft den beiden Chineesche generaals Ma Tsjan- sjen en Tsjang Hai-pang, die in de pro vincie Heiloengkiang met elkaar burger oorlog voeren, een ernstige waarschuwing doen toekomen, dat zij in strijd met hun belofte de vernielde spoorwegbrug bij Taonanangansji, aan de Nonni, niet her steld hebben. De bevelhebber deelde ver volgens mede, dat hij van plan is, morgen door genietroepen de brug te laten her stellen. Hij verlangde van de beide Chi neesche generaals, dat zij hun troepen op een afstand van 10 km van de betrokken brug zouden terugtrekken, opdat tijdens het herstellingswerk botsingen tusschen Chineesche en Japansche troepen ver meden zouden worden. Binnenland. MEISJE VERBRAND. I voor de hand, dat de juffrouw zich ver- i giste. Intusschen bleek ook, dat het niet heelemaal onwaarschijnlijk is, dat de I juffrouw, die geheel van streek was ge raakt door de consternatie, inderdaad 18 jaar geleden een zoon heeft gehad, die ontvoerd is geworden. Zij verklaarde De ltleeren vatten vlam bij een langs mediamieken weg de mededeeling t i te hebben ontvangen, dat het vermiste kind in het circus Sarrasani was. Zij De dochter van den landbouwer C. J. was daarom naar het circus gegaan en Poel te Zevenhoven kwam te dicht bij een zy meende in een van de portiers haar gasstel, waardoor haar kleeren vlam vat- zoon te herkennen, ten. Hoewel spoedig familieleden toesnel den, bleek het meisje zoodanige verwon dingen te hebben opgeloopen, dat zij naar het ziekenhuis te Leiden moest wor den overgebracht. Daar is zij spoedig na aankomst overleden. EEN INTERNATIONALE ZAKKEN ROLLER GESNAPT! 't Gebeurde Dinsdagmiddag omstreeks 11 uur. Op de koemarkt te Alkmaar lieerscht een drukte van je welste. Boeren j trachten hun vee te verkoopen, kooplie- Ten verzoeke van den commissaris van probeeren een voordeel!* zaakje te VERDUISTERING? politie te Haarlem is te Amsterdam aan gehouden een 27-jarige vertegenwoordi- ?.iet alleen e€WOne ter wmmnd* te iwie.™ verdacht van marktbezoekers, die een goeden dag wen ger, wonende te Haarlem, verdacht van verduistering van 5000 ten nadeele van sehen. Er zyn anderen ook, menschen, de Sinclair Petroleum Maatschappij in 1,16 men Lover 11 ie^ ziet. Den Haag. Hij wordt er van verdacht, de LEEST ONS RECLAMEBOEKJE En kijk, op een "-egeven oogenblik ge- DE Z.G. WORSTVERGIFTIGING TE ERICA. laatste twee of drie jaar quitanties te heb- beurde het. ben geïnd, zonder de bedragen af te dra- Terwyi een groepje „gewone markt- gen. De aangehoudene geeft toe onregel- bezoekers druk aan t praten is, komt ei- matigheden te hebben gepleegd, doch Plotseling een gedrang van achteren. Door ontkent zich aan verduistering te hebben een onzichtbare wordt het publiek te~°n schuldig gemaakt. Hij is in het huis van elkaar aangedrukt op eenigszins vreemde bewaring opgesloten. manier. En terwijl iedereen rond kijkt, wat er toch gebeurt, verdwijnt plotseling een hand in den binnenzak van een boer en een paar seconden later ontdekt deze, dat zijn „boekje met 165 gulden" verdwenen De heer H. Doevendans, de slager te is. Hij begint te roepen, dat hem zijn geld Erica, die indertijd worst heeft verkocht-, ontstolen is en h" wiist een vluchteling waarvan driehonderd menschen ziek zou- aan, die van deze handigheid verdacht den zijn geworden, van wie er één is ge- wordt. storven, heeft thans van den officier van gen andere boer, de heer J. de Waal, justitie te Assen het bericht gekregen, dat jjriint den vluchteling en haalt'het boekje na het onderzoek geen vervolging zal te voorschb'n. En even later is de besto- worden ingesteld. Gebleken is namelijk, lenet de heer p Henning uit Z.- en N.- dat zich ook ziekteverschijnselen hebben Schermer, weer in het bezit van ziin voorgedaan bij menschen, die geen worst eigendom. hadden gegeten. De zakkenroller werd overgeleverd aan De heer Doevendans is van plan een den hoofdagent Feiten, die den knaap actie tot schadevergoeding in te stellen, meeriarn liaar het bureau en daar bleek daar zijn bedrijf door deze beschuldiging a, rag> dat men met een internationalen ernstig heeft geleden. i d.ief te doen had, die in het politieregister al lang gesignaleerd stond. Het bleek een zekere G. F. uit Brussel te ziin, die hiv met een makker trachtte een goeden slag te slaan. Het gemeentebestuur van Wisch, dat in plaats daarvan mag hij voorlook" niet over voldoende kasgeld beschikte om tusschen vier muren zuchten en nadenken zijn verplichtingen te kunnen nakomen, 0ver ziin zenden! („Alkm. Crt."). heeft van het rijk gelegenheid ontvangen. DE FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN DER GEMEENTEN. 230.000 tegen 43/4 pet. te leenen, onder voorwaarde, dat eveneens gebruik ge maakt werd van het aanbod van een par ticulier om 50.000 tegen 6 pet. te ver strekken. TOLBESTORMING TE MAARTENSDIJK. Aan den tol te Maartensdijk heeft zich De raad heeft voorstel in dien geest Dinsdagmiddag een incident voorgedaan In de omgeving van het dorp Obejuna in de provincie Cordoba zijn, zoo meldt V. D. uit Madrid, verscheidene honder den, zwaar gewapende boerenarbeiders, onder communistische leiding, op het ge bied van het grootste landgoed aldaar bin nengedrongen, waar zij al het vee dood den en het jonge zaaisel verwoestten, terwijl zij voortdurend de eigenaars, die poogden bereden politie te halen, onder bedreiging met den dood in bedwang hielden. De rebellen ontvingen de politie met hevig vuur, dat op gelijke wijze werd beantwoord. Eerst na een strijd, die ver scheidene uren duurde, konden de rebel len verdreven worden. Behalve drie dooden bleven nog verscheidene gewon den op het slagveld achter. aanvaard. DE VERLOREN ZOON. Zondagmiddag heeft een juffrouw voor den ingang van het circus Sarrasani te Rotterdam heel wat consternatie verwekt, door op een jeugdigen portier toe te loopen, onder het roepen van de kreet: mijn zoonl mijn zoon! Hij is het! De jonge man, een Duitscher, kende de juffrouw heelemaal niet en hij wildeniet veel van haar weten, maar de juffrouw beweerde, dat het moederhart sprak, dat de stem des bloeds zich deed hooren, en dat de jonge man haar zoon was. Per slot van rekening is de politie er bij te pas moeten komen. Uit het onderzoek van de papieren van den jongen man bleek, dat hij Duitscher is en dat zijn ouders in Duitschland wonen en aangezien iemand nu eenmaal niet twee moeders kan hebben, lag het Omstreeks kwart over drie wilde de heer A. M. uit Den Haag de tol passeeren zon der te betalen. De tolgaarder wenschte hem niet door te laten en hield den tolket- ting gesloten. Spoedig stond aan weers zijden een file van automobielen, totaal een veertigtal. Twee autobussen van den dienst UtrechtHilversum vice versa wisselden hun passagiers om den dienst niet te on derbreken. Toen de secretaris van Maar tensdijk met de bus vertrok in de richting Utrecht riep hij den tolgaarder toe: de ketting ervoor houden en de sloten erop! Tegen 4 uur maakte een inspecteur van den autobusdienst er een eind aan dooi de 20 ets. te betalen, die de eerste automo bilist nog steeds schuldig was. Tot de ge dupeerden behoorde iemand, die op weg was naar zijn vader, die te Hilversum op sterven lag. Toen de tolgaarder niet bereid bleek hem door te laten, hebben automo bilisten plaats gemaakt, opdat hij via UNIE-OBLIGATIEN UtrechtZeist Hilversum kon bereiken. De burgemeester van Maartensdijk deelt mee, dat de gemeentelijke politie wegens werkzaamheden elders in de gemeente niet aanwezig kon zijn. De kwestie van de tol staat op het oogenblik zoo, dat de tol gaarder op zijn recht van tolheffing blijft staan, daar Gedeputeerde Staten onlangs hebben medegedeeld, dat de weg niet op het provinciaal wegenplan zal worden gezet. De gemeente Maartensdijk moet dus in de onderhoudskosten van den weg blijven voorzien. De inkomsten van den tol be dragen 80.000. Naar het zich laat aan zien zal deze tolkwestie eerst van de baan zijn indien de ontworpen weg van Utrecht via Hilversum naar Laren aan de over zijde van den spoorweg gereed zal zijn. Hiermede zal nog ca. 4 5 5 jaar gemoeid zijn. Buitenland. DE GEBROEDERS SASS. Weer aangehouden. De gebroeders Erich en Franz Sass, die twee jaar geleden geruimen tijd in voor- loopige hechtenis gezeten hebben in ver band met de groote inbraak in de safe van de Disconto Gesellsehaft, zijn Maan dag opnieuw gearresteerd op aangifte van een cliché-fabriek in Wilmersdorf, waar twee heeren, die later de gebroeders Sass bleken te zijn, een paar cliché's hadden besteld, die waarschijnlijk moesten dienen voor het maken van valsche bankbiljet ten. Bij huiszoeking in hun woning in de Birkenstraat heeft de politie veel chemi caliën, loupen en foto's van hoeken van bankbiljetten in beslag genomen. VIER OVERVALLEN TE BERLIJN. Maandagavond zijn in verschillende dee- ,en van Berlijn niet minder dan vier over vallen gepleegd In de Steinbruch drasse werd zekere Neumann door twee jonge mannen onder bedreiging met pistolen van R.lvl. 2700 aan gr incasseerde huur beroofd. De huiseigenaar Weiss werd in de por tierswoning van een huis in de FLvilaon- dische strasse door v:er jonge kerels even eens onder bedreig'ng met vuurwuoenen van R.M. 200 beroofd. In de GoJnow- strasse werd een bejaarde vrouw door twee mannen van RM 80 aan abonne mentsgelden van kranen beroofd. Twee gewapende kerels droegen een wo-.ing in do Skalitzerstrasse binnen De vrouw, die alleen ihuis was, werd evenals haar buren, die te hulp schoten, door slagen op het hoofd gewond. Slechts in het laatste geval kon één der daders worden gearresteerd. In alle andere gevallen tast men omtrent de daders nog volkomen in het duister. EEN HALF MILLIOEN FRANKEN GESTOLEN. Ten nadeele van den hertog van Gu'se. De hertog van Guise-Hite, Amerl- kaansch onderdaan, een neef van den Franschen troonpretendent, is te Dieppe bestolen voor een bedrag van een half millioen franken aan juweelen en geld. De diefstal is met groote driestheid ge pleegd. De als kunstvriend en verzame laar bekende hertog had zich in een ouden slottoren een woning ingericht, waar hij kostbare kunstvoorwerpen had ondergebracht. Op de derde verdieping bevond zich een zware geldkist, waarin sierraden, 50,000 franken en 50 Engel- sche ponden in bankpapier werden be waard. Zaterdagmiddag hebben dieven van de afwezigheid van den hertog en zijn personeel gebruik gemaakt om zich toegang tot de burcht te verschaffen. Zij sleepten de geldkist de straat op en vervoerden deze per vrachauto. \an de inbrekers en hun buit ontbreekt ieder spoor. De vermoedelijke dader van een dubbelen moord uit handen der politie ontsnapt. Ruim negen jaren geleden heeft iemand, die met een jonge vrouw in een taxi van Oslo naar Nittedal reed onder weg den chauffeur en de vrouw met re volverschoten gedood en een groot be drag, dat de chauffeur juist opgc.m-r had, geroofd. Na een langdurig onderzoek hield de politie den 19-jarigen Tollefsen aan. Vlak bij de plaats waar de moord gepleegd was had men namelijk een groene jas gevonden, die aan Tollefsen toebehoorde en die volgens getuigen ge dragen was door den man, die de tari had gehuurd. Tollefsen verklaarde de jas aan een kennis, Gren geheeten, uitge leend te hebben, maar de justitie geloofde dit niet, o.a. omdat Gren onvindbaar bleek te zijn, en Tollefsen werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Donderdag heeft de politie te Kristian- sand een man aangehouden, die Gren heette en volkomen aan het signalement, dat Tollefsen van zijn kennis had ge geven, beantwoordt. Hij trad geruimen tijd in de omstreken van Kristiansand op als leeke-predikant en moet onlangs nog verklaard hebben, dat hij een groote zonde had begaan voor hij bekeerd werd. Gren zou Donderdag nog per stoomschip naar Oslo overgebracht worden, maar op weg naar de kade wist hij zich los te ruk ken en te ontsnappen. Overal in de om streken van Kristiansand doet de politie nasporingen. Tollefsen heeft steeds volgehouden, dat hij absoluut onschuldig was. Revisie van het vonnis is echter nooit toegestaan. HET HUWELIJK IN DE MOHAMMEDAANSCHE GROOTE WERELD. Eenigen tijd geleden hebben wij aan de Daily Express de aankondiging ontleend van de verloving van den oudsten zoon en erfgenaam van den nizam van Hyde- rabad, den rijksten man ter wereld, met de dochter van den ex-kalief van Turkije, Abdoel Medjid Effendi. Naar Reuter thans meldt, heeft de nizam zijn toestem ming tot het huweli.jk gegeven. Sahibzada Nawab Azam Jah, de jonge man is 24 jaar, prinses Doerri Sjehwar 18 jaar oud. De politie te Aalten heeft Maandag nacht twee Duitschers aangehouden, die in het bezit waren van geladen revolvers en een compleet stel inbrekerswerktuigen VERMINDERING VAN HET AANTAL HUWELIJKEN. Het aantal huwelijken in Pruisen is in het tweede kwartaal van 1931 met meer dan 20 pet. verminderd, vergeleken bij het jaar tevoren. Te Berlijn is de vermin dering bijna 33 pet. Een uitzondering vormen de provincies Opper-Silezië, Grensmark en Oost-Pruizen, waar de huwelijken zijn toegenomen. Het geboortecijfer in Pruisen is gemid deld met 1/10 achteruit gegaan. Het sterf tecijfer vermindert, hetgeen hoofdzake lijk aan den achteruitgang van de kin dersterfte wordt toegeschreven. Pruisen had in 1931 een kleiner geboorteover schot dan in 1930. Te Berlijn is het aantal sterfgevallen hooger dan het aantal ge boorten. Knipt zijn wekelijksche annonce uit. Naar het Engelsch van LIONEL BROWN. (Nadruk verboden). J) Dit is het verhaal van een paar groote dwazen, waarvan ik er één ben. Het was de dag, nadat ik van een meer aan verrukkelijke vacantie thuisgeko men was. Iemand, die dagelijks op kan toor zwoegt, weet wat dat beteekent. Om één uur ging ik een luchtje scheppen en uit narigheid besloot ik bij Emerson te gaan koffiedrinken. Het leek wel of heel Engeland daar lunchte, want het was er stampvol en ik was juist op het punt om weer weg te gaan, omdat ik geen tafeltje kon bemachtigen, toen Tim Lycett mij bij den arm pakte. ,K°m bij mij zitten, Ann, inviteerde hij; ik heb een tafeltje bij het raam. Ik was zooals te begrijpen in een vree s el ijk landerige stemming en dus blij dat ik hem ontmoette. Tim behoort tot het „vriend in nood"-soort, een jongen waar je op aan kunt... met donker haar en donkere oogen. Officieel is hij secretaris van de Foljamb Engineering Co. (Mijn i oom's goudmijn, waar ik ook zwoeg) maar •eigenlijk komt al het werk op hem neer, want oom Foljamb doet ongeveer niets dan in zijn kantoor zitten mopperen. Tim, begon ik nadat hij de lunch be steld had, ik ben geruïneerd. Hij grinnikte en vroeg een andere uit legging. Ik moet twee-en-twintig pond heb ben of ik ga dood! Ga verder, noodigde Tim aan. ging verder en vertelde hoe ik in de hatf11 16 f'6 rdwieks aan zee ontmoet en .zti.n zuster Muriel. Vree- selijk gezellige lui. Ik was eigenlijk een beetje verliefd op Gerald geworden ze inviteerden me op hun flat in de stad! het eenige vervelende was dat ze dachten dat ik net zoo rijk was als zij. Niet dat ik gedaan heb alsof, maar een maand ge leden was ik jarig geweest en had een paar mooie schoentjes en een paar mooie jurken gekregen. Op een avond, zette ik mijn verhaal voort, toen ze van een cabaretvoorstel ling thuisgekomen waren, hadden we vingt-et-un gespeeld. Eerst had ik aardig gewonnen, maar toen kreeg Gerald de bank en ik heb nog nooit iemand gezien, die zooveel geluk had. Kort en goed ik verloor twee-en-twintig pondik had natuurlijk niet zooveel geld bij me. Maar Gerald was reuzen geschikt; ik gaf hem een schuldbekentenis en beloofde hem het geld te sturen, zoodra ik thuis was. Het idéé! Ik verdien drie pond per week en daarvan moet ik leven. Moeder is weduwe zooals je weet en twee kleintjes zijn nog op school. Weet je zeker dat er eerlijk ge speeld werd? vroeg Tim. Absoluut; als jij de Hardwicks kende, zou je er evenmin aan twijfelen als ik. Ja, wat dan? Weet je wat. Vraag voorschot op je salaris. Je oom kan je dan iedere week wat inhouden. Wat ben jij een lieve ezel, gaf ik ten antwoord. Je kent oom toch immers ook! Bovendien als hij wist waarvoor het was ging ik subiet de laan uit! Bedenk eens wat beters, Tim. Tim staarde uit het raam, totdat ik dacht dat hij me vergeten was. Houd je... houd je van Hardwick. vroeg hij plotseling. Ik had hem wel een draai om zijn ooren willen geven, maar iets in zijn oogen waarschuwde mij me bedaard te houden. Ik weet het niet, stamelde ik, mis schien; hij is zoo anders dan de meesten. Tim keek 'weer uit het venster; toen zei hy opeens: Je hebt gelijk, Ann. Dat geld moet direct betaald worden. Laat ik het je leenen. Jij? vroeg ik verbaasd. Ik dacht dat jij blut was. Anders was ik er niet met je over begonnen. Ik ben ook blutmaar het gaat toch wel, lachte hij. Dan ga ik maar niet naar Jerseymijn familie in Sheffield heeft me graag te logeeren en dat kost me om zoo te zeggen niets. Daarom kan ik het je leenen. Zijn toon klonk te onverschillig en ik wist bovendien, hoe hij had krom ge legen om voor een vacantiereisje naar Jersey te sparen. Tim, verklaarde ik, dat offer neem ik niet van je aan, je kunt me niet voor de mal houden! Ik vind je een reuzenschat, maar dat doe ik niet. Enfin, we kregen ruzie erom den heelen weg naar het kantoor en later van het kantoor naar huis ruzieden we verder, maar ik hield voet bij stuk en nam het geld niet aan. Den volgenden morgen, toen ik aan de schrijfmachine zat, werd ik bij oom Fol jamb onlboden. Tel dit, Ann! snauwde hij, terwijl hij zijn voorhoofd afveegde, ik geloof dat ik mij vergist heb. Ik telde de bankbiljetten en de zak met zilvergeld, die op tafel lagen en gaf het totaal op. Hij spuwde haast vuur toen hij zei, dat hij ook dat bedrag gekregen had en dat er twintig pond mankeerde aan wat er had moeten zijn. Ik heb de bank opgebeld, zei hij, voor het geval, dat Lycett zich vergist had; maar ze zeiden dat hij het gewone bedrag gehaald had. Waarom laat u hem niet even halen; hij gaat pas met den trein van 11.20. Hij stuurde de boodschappenjongen op de fiets weg en het duurde niet lang of Tim kwam in een nieuw reispak het kan toor binnenwandelen. Ik begrijp niet, dat er iets van gesto len kan zijn meneer, zei hij, toen mijn oom hem op de hoogte had gebracht. Dan zou de dief de rest ook wel meegenomen hebben? Waar is het ontbrekende, als het niet gestolen is? vroeg oom. Tim fronstte het voorhoofd. Waar hebt u de sleutels gelaten, na dat ik ze u gisteren gegeven had, me- n6lr In mijn zak gestopt natuurlijk, blafte mijn oom. Dacht je soms, dat het mijn schuld was? Ze lagen op de schrijftafel, toen ik er de post neer legde om te teekenen, mom pelde ik. U was toen in de fabriek. Kun je daar een eed op doen? schreeuwde oom. Ja! antwoordde ik kalm. Iedereen kon door uw privékantoor binnenkomen, zonder dat het personeel in het kantoor het merktetenminste iemand, die met de situatie hier op de hoogte is. Oom blies als een locomotief, die op vertrekken staat en greep de telefoon. Ik zal de politie er van in kennis stellen! brulde hij. Daar zal die smerige dief voor boeten! Ik gaf Tim een knipoogje. Als oom zien zoo vreeselijk opwindt, ziet hij er zoo ont zettend grappig uit. Tot mijn verbazing knipoogde lim niet terug. Hij gaf mij een koelen blik en wendde zich tot mijn oom: Wacht u eens even, meneer, viel hij hem in de rede. Ik bedenk daar plotse ling iets. Hebt u wel in mijn kantoorkas gekeken? We zeiden dat dit niet het geval was en Tim haastte zich naar zijn kantoor. In twee minuten was hij terug met een pakje bankpapier. (Slot volgt).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1