KANNEWASSER'sST.NICOLAASFEEST l/ariMkiülclk Ef H PAAR GeoOTE DWAZEN. {Fijne Kaas. KONINGSTRAAT 76 NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND. BEZOEKT OP 9 DECEMBER A.S. RugpijnNierenPillen EERSTE BLAD ZATERDAG 7 NOVEMBER 1931. 59ste JAARGAr'5 BuitenÉandsch overzicht De nieuwe Engelsche regeering. - Critiek op de Fran- sche militaire uitgaven. - Een aanval op de herziening of kwijtschelding van de oorlogsschulden. - De onrust in Kasjmir. - Het Japansch-Chineesche gescu. China en Japan. HOOFDKANTOOR: De noodtoestand in de tuin bouwstreek van West-Friesland. Suchtvaart. Lympne-Kaapstad in 5dag. Postvluchten van en naar Indië. FEUILLETON ■4» keSl,naï^e„pb,ennkbk1S"' tdde gen-" COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel! 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4 ct.; fr.p.p.öct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Za er lagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De reconstructie van het Enqelsche kabinet, die na de geweldige nederlaag van de arbeiderspartij en de overwinning van de conservatieven, noodig was gewor den, is Donderdag bekend geworden. Er zijn in het nieuwe kabinet eenige belang rijke wijzigingen gebracht. Chamberlain is benoemd tot kanselier van de schatkist, welke benoeming trouwens reeds vooi- speld was. De liberaal Runciman is aan het hoofd van het zeer belangrijke G®0™1 in dezen tijd) departement van handel ge komen. De derde belangrijke wijziging de overgang van het departement van buitenlandsche zaken uit de handen van Lord Readimg in die van Sir John Simon, den leider van de zoogenaamde nationale liberalen. Met MacDonald behouden de volgende ministers de portefeuilles, die zij in het kabinet van tien beheerden, dat eind Augustus is opgetreden: Baldwin, de lei der van de conservatieve partij; Samuel, de leider van de liberale partij; Sankey, die eveneens lord-kanselier in het labour- kabinet is geweest; Hoare, de conservatief, die met Sankey zich speciaal heeft bezig gehouden met de Br.-Indische conferen tie; voorts Thomas, de trouwe metgezel van MacDonald, en de liberaal Maclean. Het- nieuwe kabinet, dat uit twintig leden bestaat, tegenover tien in het vorige kabinet, is samengesteld uit 11 conserva tieven, 5 liberalen en 4 nat. arbeiderspartij. Critiek op de Fransche militaire uitqa- ven is al eens meer geleverd en het is niet voor den eersten keer, dat Frankrijk van militaristische neigingen beschuldigd wordt. Bij de critische opmerkingen over de uitgaven, besteed aan het militaire in stituut, is er deze week weer een gekomen, die wij hieronder laten volgen, zooals wij haar in de groote bladen aantroffen. De voorzitter van de radicale partij, Da- ladier, heeft Donderdagmiddag op het partijcongres verklaard, dat ook Frankrijk in de algemeene crisis begint te drijven. De afweermiddelen, die de huidige regee ring voorziet, beschouwt hij als bedriege- Uik. Hij brandmerkt, dat voor de nood lijdende belangrijke takken van het econo mische leven niets gedaan wordt, dat daar entegen het ministerie van oorlog, het ministerie van luchtvaart en dat van ma rine in dit jaar van wapeningsvacantie een verder crediet van 1300 millioen fr. krijgen. Ongetwijfeld mag Frankrijk niet alleen ontwapenen, maar een gemeen schappelijke, gelijktijdige en gecontro leerde ontwapening is noodzakelijk. Op een oogenblik, waarop in Frankrijk de machtsmiddelen voor de nationale verde diging en voor het leger veel sterker zijn dan die van andere landen, zij het met uitzondering van Rusland is het geens zins bewezen, dat Frankrük's militaire in spanning, van technisch standpunt bezien, tot resultaten heeft- geleid', die te vergelij ken zijn met die van andere landen. De kwestie van de oorloqsschulden staat natuurlijk ook in nauw verband met de toerusting voor een nieuwen oorlog en in Ameirika gaan stemmen op om, wanneer Europa door blijft gaan met de geweldige uitgaven voor bewapening, er geen sprake van mag zijn, dat de schulden aan Ame rika zullen worden herzien. En dat lijkt ons ook zeer logisch. Mac Fadden, de Amerikaansche voorzit ter van de commissie voor bank- en munt- zaken uit de Kamer van afgevaardigden, heeft in een redevoering heftig de voor stellen tot herziening of kwijtschelding van de oorlogsschulden aangevallen en verklaard, dat de Vereenigde Staten geen enkele nieuwe leening aan Europa moes ten toestaan en zich eruit terugtrekken. Hii veroordeelde eveneens het plan tot uitgifte van bons op grond van het plan- Young en voegde eraan toe, dat het ont werp-accoord met Frankrijk, waardoor de onvoorwaardelijke annuïteiten aan de werking van het moratorium onttrokken worden moet worden verworpen. We moe ten ze-ide hii, algeheel ophouden al der gelijke Europeesche plannen te steunen, die beoogen de Duitsche oorlogsschade vergoeding uit te buiten en de Amerika nen, die fondsen te beleggen hebben, beet te nemen. Onrust in Kasjmir. Terwijl te Londen op de conferentie voor Britsch-Indië de tegenstelling tusschen Hindoes en Mo hammedanen een onoverkomelijke moei lijkheid blijft vormen schrijft de „Nw. Rott.. Crt." heeft die tegenstelling in het noordelijkste der Indische Vorsten landen, in Kasjmir, aanleiding gegeven tot een zoo hevige botsing tusschen be volking en heerscher, dat Woensdag Brit- sche troepen, op verzoek van den vorst, uit Lahore het gebied van Kasjmir zijn binnengerukt. Bijna 90 jaar is het geleden, dat Engel sche soldaten dat gebied hebben betreden. De toestand moet wel heel ernstig zijn als Sir Hari Singh, de Maharadja van Kasj mir, zich genoopt zag Engelsche hulp in te roepen een daad die op velerlei wijze indruk zal maken op de wereld der confe rentie van de Ronde Tafel. De opstand draagt het karakter van een uitbarsting van ontevredenheid1. De mo hammedanen beklagen zich bitter over de zware lasten, die eenzijdig op hen zouden drukken en over een onbillijke behande ling in het algemeen, Zij verlangen o. a., dat een Engelschman zal worden opgeno men in het kabinet van den Maharadja. Verder eischen zij volle godsdienstvrij heid. Het qeschil tusschen China en Japan blijft de aandacht vragen, temeer waar het nu zoo langzamerhand tegen den tijd be gint te loopen, dat de Volkenbond weer bijeen komt tot verdere behandeling van het geschil en de dag waarop Japan uit China teruggetrokken moet zijn. Het ziet er niet erg naar uit, dat Japan aan dien wensch zal hebben voldaan. Integendeel, er komen steeds meer berichten over ge vechten, zoodat China wanhopig begint te worden door de Japansche houding. Donderdagavond werden wederom twee Chineesche nota's gepubliceerd, waarin een groot aantal aanvallen van de Japan sche troepen in Mantsjoerije en vooral incidenten naar aanleiding van de ver nieling van de brug over de Noni-rivier worden uiteengezet. Deze nota's zullen op verzoek van den Chineeschen gedelegeerde te Genève onmiddellijk aan den voorzitter van den Raad, Briand, worden voorgelegd met het verzoek zich persoonlijk tot de Japansche regeering te wenden, teneinde eeo einde te maken aan de manoeuvres van de Japansche troepen, die de ernstig ste gevolgen zouden kunnen hebben, voor welke gevolgen de algeheele verantwoor delijkheid volgens de Chineesche regee- rinc on de Japansche *"-~roring zou ko men te /allen. Van biieenroeping van den Raad vóór 16 November wordt in de nota's nog niet gesproken, doch dit blijft natuurlijk niet uitgesloten. Bieden aan zeer goedkoope prima Edammerkaas in verschillende soorten. Verpakt in doozen van 6 stuks. Vraagt heden offerte. Coöp. Zuivelfabriek Eendracht - Oen Burg j Vijftien Japanners zijn bij een brug over de Nonni-rivier in een schermutse ling tusschen Chineezen en Japanners ge dood. Een officieel telegram van dezen inhoud werd ontvangen aan het departe ment van oorlog te Tokio. Dit departe ment publiceerde de mededeeling, dat de Japanners in een val werden gelokt door den Chineeschen generaal Ma Tsjang-sjen. De mededeeling behelst ook nog, dat posten aan den noordelijken over van de rivier door Japansche soldaten zullen wor den betrokken, ten einde den Chineezen te belett-pu te schieten op degenen, die de brug herstellen. Communistische demonstraties verboden. De Chineesche regeering heeft alle op 7 November vastgestelde communistische demonstraties verboden. Daar de commu nisten ondanks het verbod der politie te Sjanghai een demonstratie willen houden, zullen extra-maatregelen genomen worden. Boycot van Japansche goede ren in Sjanghai verscherpt. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de boy cot van Japansche goederen aldaar weder om is verscherpt. In den loop van Septem ber hebben de Japanners niet meer dan 20 pet. van hun gewonen invoer kunnen afzetten. In October zijn zij nog zelfs onder dit percentage gebleven. Aflossing van Japansche troe pen in Mantsjoerije. Om de door de vele inspanningen uit geputte Japansche troepen in Mantsjoe rije af te lossen, hebben de militaire auto riteiten besloten het kabinet het zenden van weer 4000 man troepen uit Japan voor te stellen. Bovendien zullen zy er op aandringen, dat de recruten, die zich in Mantsjoerije bevinden en wier diensttijd in December afloopt, daar voorloopig blijven. Engeland en het conflict. Te Tokio wordt in officieele kringen de officieele tegenspraak van Engeland, dat het zou pogen om door onderhande ling met China resultaten te verkrijgen, die ongunstig zouden zijn voor Japan, een geruststelling genoemd van de openbare meening in Japan. De strijd om de brug over de Nonni-rivier. Donderdag hebben Ohineesche troe pen, ter sterkte van 5000 man, welke be wapend waren met machinegeweren en kanonnen, Japansche troepen aangeval len, die ter bewaking van de spoorweg brug over de Nonni-rivier, welke thans' hersteld wordt, in de buurt van de spoor brug waren gelegerd. Na een hevig gevecht, dat eenige uren duurde, is het de Chineezen gelukt de Japanners terug te slaan en de de brug j te bezetten. Het is andere Japansche] troepenafdeelingen gelukt, na een flank- aanval verschillende Chineesche stellin gen langs de rivier te bezetten. BB UNIE-OBLIGATIEN De vraag omtrent hnlpverlee- -Jng van regeeringszijde is in onderzoek. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kortenhorst: I. Heeft de minister ervan kennis ge nomen, dat in de tuinbouwstreek van West-Friesland sinds geruimen tijd een noodtoestand is ingetreden tengevolge van de mislukking van den aardappeloogst en vaa het feit, dat de bloemkool tenge volge van handelspolitieke maatregelen in Duitschland voor het grootste deel onver koopbaar is geworden? II. Is de minister bereid om met den meesten spoed aan deze streek hulp te bieden; in de eerste plaats door te trach ten het thans afgesloten afzetgebied in het buitenland heropend te krijgen en in afwachting daarvan maatregelen te nemen om te voorkomen, dat door den handel van den bestaanden nood misbruik wordt ge maakt? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: I. Het is den ondergeteekende bekend, dat de tuinbouwstreek van West-Fries land sinds geruimen tijd met ernstige moeilijkheden te kampen heeft, alsook dat door het mislukken van den aardappel oogst en het onverkoopbaar zijn van het grootste deel van de bloemkool gedurende de laatste weken de toestand nog aanmer kelijk ongunstiger is geworden. Dat ech ter het voor het grootste deel onverkoop baar zijn van die bloemkool een gevolg zou ziin van handelspolitieke maatregelen in Duitschland acht de ondergeteekende niet juist. Als zoodanige maatregelen zijn hem echter geen andere bekend dan het heffen van een invoerrecht. Ongetwijfeld heeft dit invoerrecht, dat in 1925 werd in gesteld en sindsdien ongewijzigd 2.50 Mk. per 100 kg gedurende de maanden No vemberMei en 5 Mark gedurende de overige maanden van het jaar bedraagt, ten deze een ongunstigen invloed, te meer, daar Duitschland van alle vreemde landen verreweg de grootste afnemer van dit pro duct pleegt te zyn. Maar veel meer dan van dit invoerrecht is de onverkoopbaar heid van een deel der bloemkool een ge volg van andere factoren. Als zoodanig dient in de eerste plaats te worden ge noemd de plotselinge groote aanvoer van bloemkool op de veilingen, als gevolg van de voor de ontwikkeling van dit gewas in het begin dezer maand ingetreden zeer gunstige weersgesteldheid. In Duitsch land, waar bovendien de teelt van deze groente, ongetwijfeld mede in verband met de bescherming, welke het invoer recht verleent, maar ook als gevolg van direeten overheidssteun, in de laatste ja ren sterk is toegenomen, werden ten zelf- der tijd en door dezelfde oorzaak de mark ten met het binnenlandsch product over voerd. In de tweede plaats heeft de uitbreiding, welke de bloemkoolteelt hier te Lande heeft verkregen, doordat ook landbouwers zich in den laatsten tijd, in verband met de ongunstige resultaten van den akkerbouw, op de teelt van grove tuinbouwgewassen, o.a. voor late bloemkool, hebben toege legd, er toe bijdragen, dat de productie van bloemkool in ons land dermate is toe genomen, dat het aanbod in de laatste weken de vraag herhaaldelijk overtrof. In de derde plaats is ook de daling van de koopkracht van breede scharen van consumenten zoowel hier te lande als in Duitschland een belangrijke factor, welke de prijzen ongunstig beïnvloedt. II. De vraag, in hoeverre en op welke wijze het mogelijk is deze streek hulp te bieden, maakt nog een punt van onder zoek uit; zooveel mogelijk zal worden be vorderd, dat spoedig een beslissing kan «orden genomen. Aangezien van een slui ting van het afzetgebied in het buitenland niet op goede gronden kan worden ge sproken, althans niet van een sluiting LEEST ONS RECLAMEBOEKJE door middel van handelspolitieke maat regelen, zal die hulp niet in de door den vragensteller aangegeven richting worden gezocht. Peggy Salaman en Gordon Store te Kaapstad aangekomen. Glen Kidstone's record gebroken. Peggy Salaman en Gordon Store zijn Donderdagochtend te Kaapstad aangeko men. Zij waren Vrijdagavond om 11 uur uit Lympne vertrokken. Als tijd van aan komst wordt 7 uur 37 G. T. genoemd. Zij hebben hun reis dus volbracht in 5 dagen 8 uur en 37 minuten, d.w.z. dat zij het re- oord van wijlen overste Kidston van 63/„ dag met bijna anderhalven dag geslagen hebben. Zij vlogen met een Puss Moth. Zooals wij al gemeld hebben zijn zij Woensdagavond te Kimberley aangeko men. De laatste 900 K.M. hebben zij vlug ger afgelegd, dan verwacht werd, zoodat slechts weinig menschen in Kaapstad ter begroeting aanwezig waren. Alleen den laatsten nacht hebben zij een vollen nacht slaap genoten. Den nacht tevoren hadden zij een noodlanding moesten doen in het kreupelhout van de Rhodesiaansche wil dernis, waar het noodig was wacht te hou den tegen rondsluipende roofdieren. Het had moeite gekost daar goed neer te ko men en den volgenden morgen moesten zy een olifantenpad glad maken om te kunnen opstijgen. Gelukkig slaagden zij daarin en konden Mpika bereiken, waar zy benzine innamen, en doorgingen naar B-oeowaya. Het eerste wat juffrouw Sala man zei toen ze daar aankwam was: „Ik heb hier een paar leeuwenwelpen, de ar me beestjes hebben het afschuwelijk ge had." Zij had de diertjes gekocht te Joeba en ze Joeba en Joker gedoopt. Van Boe- loway zijn ze naar Kimberley gevlogen, waar ze Donderdagochtend al heel vroeg moeten zijn opgestegen om om half acht te Kaapstad aan te komen. Toen juf frouw Salaman Donderdagochtend uit het vliegtuig stapte, maakte zij volstrekt geen vermoeiden indruk. Zy zeide, dat de vlucht heelemaal niet buitengewoon inspannend was geweest en dat zy na een bad te hebben genomen, bereid zou zijn opnieuw te beginnen. Ongetwijfeld komt een belangrijk aan- deeli n het welslagen van haar tocht toe aan Gordon Store, den 26-jarigen Zuid- Afrikaanschen vlieger, die wel verant woordelijk zal zijn voor het in goeden staat blijven van het toestel en wiens be kwaamheid als navigator tevens tot ie bespoediging van den tocht moet hebben bijgedragen. Bij haar aankomst te En- lebbe, twee dagen geleden, was juffrouw Salaman dan ook vol lof voor „good old Gordon". Dat zij er in geslaagd zijn, Kid- ston's record zoo belangrijk te verbete ren, moet in hoofdzaak worden toege schreven aan het feit dat deze over den afstand BoelowayoKaapstad, die zij in U/4 dag hebben afgelegd, een dag langer heeft gedaan doordat hii op deze laatste etappe twee keer tot een noodlanding voor herstellingen van znii toestel ge dwongen was. Men heeft in Engeland, zooals men weet, zeer veel belangstelling aan den dag gelegd voor dezen tocht van het rijke jonge meisje. En haar wel bij Amy Johnson vergeleken. Hoewel wij aan juffrouw Salaman's geestkracht en lichamelijke flinkheid niets te kort wil len doen, moet ons toch de opmerking van het hart dat het een heel verschil is of men, gelijk Amy Johson, een derge- lyken, inspannenden tocht alleen vol brengt, dan dat men vergezeld is van een ervaren luchtman, die niet alleen met raad, maar ook met daad terzijde kan staan. Amy Johnson was haar eigen me- ohanicien en dat vereischt ook heel wat inspanning. Niettemin mag men eerbied hebben voor wat Peggy Slaman bereikt heeft. Het merkwaardigste .is wel, dat haar berekening dat de tocht in 5 dagen volbracht kon worden, bijna is uitgeko men. Zonder de noodlanding tusschen Tabora en Broken Hill zou zij haar doel inderdaad in den vastgestelden tijd heb ben kunnen bereiken. Nu scheelt het ech ter 8V2 uur. (Nw. Rott. Crt.) DE GESLAAGDE VLUCHT NAAR AUSTRALIË MET DE ABEL TASMAN. De vlucht naar Australië van de Abel Tasman heeft een batig saldo opgeleverd van 17,000. De Kon. Ned.-Ind. Ver. voor Luchtvaart geeft herinneringsmedailles uit. Heen. Het postvliegtuig de „Ooievaar" is Don derdagochtend 6.45 uit Amsterdam ver trokken. De bemanning bestaat uit de heeren Th. Wiersma, eerste bestuurder; J. van Steenbergen, tweede bestuurder; K. F. C. W. Kotte, werktuigkundige, en P. H. Pestman, radiotelegrafist. Een passagier maakt de reis tot Caïro mee. Het vliegtuig heeft aan boord 26 zak ken luchtpost. De zending bevat: 12.792 brieven beneden 5 gram, 5026 stukken zwaarder dan 5 gram, 1671 stukken be stemd voor tusschenliggende landen, totaal 14.489 stuks. Voorts heeft het 17.4 kg goederen aan boord. Heen. De Uil is Donderdag te 5 u. 48 uit Jodpoer vertrokken en om 10 u. 39 in Allahabad aangekomen. De Ooivaar is Donderdag om 14 u. 50 te Boedapest geland. Terug. De Raaf is Donderdag om 4 u. 33 uit Bagdad vertrokken en na tusschenlan- dingen te Gaza en Caïro om 15 u. 36 te Mersamatruh gearriveerd. Rheumatiek komt noodeloos veel voor Weersveranderingen zijn er gedeeltelijk schuld aan, doch dikwijls zijn verzwakte nieren de oorzaak. De pijn wordt ver oorzaakt door afzettingen van urinezuur in de gewrichten, en deze afzettingen kunnen niet geschieden, als de nieren behoorlijk werken en het urinezuur afscheiden. Pas daarom op! Tocht, een gevatte kou en te zwaar werk kunnen de nieren hinderen in hun taak tot zuivering van het bloed Geef aan de nieren de hulp, die zij behoeven, bij het eerste teeken van rheumatische pijnen. Gebruik Fos- ter's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale nisrmiddel tegen rugpijn, urinekwalen, hoofdpijn, duizeligheid, rheumatiek, ischias, spit en gewrichtspijnen. Tijdig gebruik voorkomt veel narig heid. Bij alle drogisten enz. 1.75 p. flacon. Naar het Engelsch' van LIONEL BROWN. (Nadruk verboden). c„iTi?k- ben bang dat he* mijn domme stmn IkS}mheyeer! hy met eon effp|i w7, n 18 twinti« P°lld- meneer Lycett M e zullen er maar niet verder over 'sprp ken, maar als jullie jongelui waf £v ten zouWhet fn,minder aan.yacantie dach- len, zou net w *1 zoo goed zijn. Er viel een lange stilte,'ik kookte in- w end tg van woede. Als ik bedenk hoe vreeselyk hard Tim werkt en hoeveel hii dan erg dat hii z" "T"1' was het me<* een Heinïheïd T Ultg8maakt ™rd om toen oom vervolgde: ''U'St iets Zeggen Gaat u maar heen, meneer Lycett. Ik hoop, dat u een prettige vacantie hebt, Tim zei geen stom woord en keek mij niet eens aan toen hij wegging. Een week lang gebeurde er niets bij zonders. Ik was er tenslotte toe gekomen om Gerald te schrijven, dat ik geen geld had en hem iedere maand twee pond zou sturen tot we quitte waren. Ik schreef Muriel ook, maar kreeg van geen van beiden antwoord. Tim schreef evenmin en ik had danig het land. Een dag of tien na de scène over de vermiste twintig pond riep oom mij weer in het privé-kantoor. Lees dat! brulde hij met uitpuilende Oo&°."- En zeg me dan je meening. Jy,1:1..,smeet me een groezelig velletje j,,, b papier toe waarop in slordige let- s dlt geschreven stond: DepQ?u?r Hcnry Foljamb. Geachte Heer! weg. 'lkUvV|Z^ °ntvangt, ben ik veilig wedden en frfRRun'*k dol ben op b, re.™ zit'; S,,""WS pond van u U kon !enf,e ik tw5ntig kreeg de kans Ze missen' en ik langd heb ik' heb"'laar lk zoolang ver- Star gezet hebJie.°» .-Wanderlng weg naar een nieuw land en hoop even veel succes in het leven te hebben als u. Met beleefde groeten, Hoogachtend, JOSEPH SALT." Salt was de conciërge. Maar, hijgde ik, Tim heeft die twintig pond in zijn kas gevonden. Juist! En Salt geeft me twintig pond terug schreeuwde hij, terwijl hij 't bank- pier over de tafel smeet. Ik moet van dat gegoochel en geknoei niets hebben op myn kantoor. Waar is Lycett? Wanneer komt hij terug? Ik moet het naadje van de kous'weten. Met een schok stond de afschuwelijke waarheid voor mijn geest en ik was te veel van streek om te schreien. Tim, die gezegende idioot.... moet gedacht heb ben dat ik ze weggenomen had en ze van zijn eigen geld hebben terugbetaald! Ik had lust om te gaan gillen en de boel kapot te slaan. Dus zoo'n mooi idee had hij van mijdat hij mij tot zoo iets m staat achtte! Ik was dol van woede. Oom praatte aan één stuk door, maar ik hoorde niets van wat hij zei. Ik zat op heete kolen tot het eindelijk lunchtijd was en toen de fluit ging, holde ik weg om te trachten Tim's adres gewaar te worden. Zijn adres is, de tuin! antwoordde zijn kostjuffrouw glimlachend. _l!ii is héeJauiaai niet op reis geweest, hy doet hier een rustkuur. U weet de weg wel. En vertrouwelijk voegde ze er aan toe: Meneer is niets in zijn humeur den den laatsten tijd. Het was een oud huis met een grooten, diepen, lommerrijken tuin en toen ik met opgestoken zeil over het grasveld liep, was ik overtuigd, dat Tim inderdaad be hoefte zou hebben aan een rustkuur als ik mijn hart gelucht had. Hij zag mij aankomen en stond op uit een luien stoel. Het spijt me vreeselyk voor je, Ann! Het is vreeselyk voor je. Dat was een begroeting die ik heele maal niet verwacht had en het werkte als een koude douche. Wat is vreeselyk voor me? vroeg ik verbluft. Hij zwaaide met het blad dat hij in de hand had. Heb je dit gelezen? Neen, wat? Hy gaf me de krant zonder iets te zeg gen. Op de eerste pagina stond een foto van Gerald Hardwick; met een onder schrift in vette letters. Ik las het en stond als aan den grond genageld. Ik hoorde, dat Tim wegliep. dat is het liefste wat iemand ooit voor me heeft gedaan.en ik ging zitten om nog eens te lezen. Er stond: Snappe, zich noe- m?nde_ Gerald Harwick en zijn vrouw, die zich uitgeeft voor zijn zuster Muriel, zijn gisterenavond gearresteerJ in verband met den juweelendiefstal in Hotel Bristol. Ik ging naar Tim toe en pakte zijn mouw. Tim, fluisterde ik, geloof je beusch dat ik die twintig pund genomen heb. Hy keerde zich om en ke:k mij recht in het gezicht. Je zat in het nauw en je hield van... Harwick. Het was mijn bedoeling om je het geld te leenen en dus maak je er geen zorg over. Met moeite slaagde ik er in me een beetje in bedwang te houden. Je bent een ezel, raasde ik. Een idiote ezelt Ik.ik ben door die lui bedrogen, maar ik ben geen gemeene dievegge en het was schandelijk van je om me van zooiets te verdenken. Zijn gezicht werd bleek en hij wendde zijn oogen van mij af. Ik heb het goed bedoeld, Ann! sta melde hij, en het spijt me meer dan ik zeggen kan als ik je gekwetst heb, maar... het scheen me de eenige oplossing. Daarop vertelde ik hem, wat er dien morgen op het kantoor gebeurd was. Wat een gruwelijk misverstand, ze hy gesmoord. Ann kun je me ver- geven? óom Foljamb zal je niet vergeven zei ik ontwijkend. - Als je terugkomt zul ie wel meteen je ontslag krygen. Dat is niet zoo erg, ik ga toch weg. Zeker naar Sheffield, zei ik hoonend. Sheffield? Goede hemel, neen. Ik heb een goede baan gekregen bij Parson's Canadian Engineering Coinp. Ik had geen zin om hier te blijven. De volgende maand ga ik weg. O! hijgde ik.... O.... Nu pas stond het me helder voor de geest wat Tim voor mij beteekende, dat ik hem zoo vreeselyk zou missen, als hij zoover van me wegging. Ik keek hem niet aan ik dorst niet. „Nu, ik wensch je veel geluk," zei ik heesch. „En als je het weten wilt, ik hield heelemaal niet van Gerald Hard wick, neen, dat was maar verbeelding, dus ie hoeft heelemaal geen medelyden met mij te hebben." Ik was al half den tuin uit, toen Hm me greep. „Ann," zei hii schor, terwyl hy myn armen stevig vasthield. „Ik laat je zoo niet gaan. Je moet mij eerst vergeven. Ik houd van je; ik heb altijd van je ge houden, maar ik durfde het nooit zeg- Die brutale aap van een longen zoende me zoo wild, dat ik niets terug kon zeggen! Waarvan ik achteraf geen spijt heb, want Canada is zalig. EIND E.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1