Visscherij. TELLUS-HORLOGE VAN DINSDAG 10 NOVEMBER 1931 TWEEDE EN LAATSit BLAD. STADSNIEUWS Luchtpost - Holland - Indië. Er ligt een buitengewone waar deering in opgesloten, wanneer ie mand voor geschenk een Ernstige aanrijding. .JULIA^ADORP. Concert „kunstzin". 0ALLANTSOOG. BREEZAND. BALLONNEN! AVIA BALLON CADEAU. ANNA PAULOWNA. WEERINGEN. Licht op voor a'.le voertuigen: Wintertijd. t.. j 10 Nov16.46 uur. Dinsdag Woensdag D 16.45 TAPTOE. Hedenavnd 8 uur zal bij gunstig weer taptoe worden gehouden. BAZAR „TESSELSCHADE". Hoewel tot onzen spijt de opening der „Tesselschade"-bazar wegens onvoorziene omstandigheden één dag is uitgesteld moeten worden, hoopt het bestuur, dat dit uitstel op het bezoek geen invloed zal heb ben. 't Is natuurlijk altijd onaangenaam als iets op een anderen dag plaats vindt, dan waarop men heeft gerekend, doch wij hopen, dat ieder inplaats van Dinsdag 10 Nov. nu Woensdag 11 Nov. a's< aanwezig zal kunnen zijn. En voor dege nen, die Woensdag verhinderd zijn, is üe bazar Donderdag nog open. Zooals wil' Zaterdag reeds schreven „t ls voor een goed doel en er zijn z^er veel mooie en nuttige handwerken aanwezig. Mevr. Brutel de la Rivière—Deseovich, Voorzitster. Mevr. Feenstra Kuiper—van der Chijs, Secretaresse. Mevr. Teune—van der Vijgh, Penningmeesteresse. f PROPAGANDA-VERG ADERING. Geref. Evang. Commissie. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie heeft de Geref. Evang. Commissie op Donderdag a.s. een propa- ganda-vergadering belegd in het Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg, met mede werking van het zangkoor „Ora et labora". Gesproken zal worden door ds. Tollenaar en ds. Meijnen, terwijl ter afwisseling voordrachten zullen worden gehouden. Voor bizonderheden zie men de adver tentie. BEKNELD GERAAKT. Gisteren (Maandagmorgen) geraakte de heer Mos, stuurman op een motorboot, tusschen een sleeptros van een modder bak bekneld, waardoor hij inwendige kneuzingen opliep. Na door dr. Beeker te zijn verbonden, werd de patiënt naar zijn woning vervoerd. GEMENGDE ZANGVEREENIGING „MORGENROOD". Naar wij vernemen geeft de Zangver eniging „Morgenrood" haar eerste con cert in dit seizoen op Zaterdag 14 Nov. a.s. in „Casino". De heeren Joh. F. Pala, viool en A. v. d. Weg, piano zullen hunne welwillende medewerking verleenen. Na de pauze wordt een blijspel in één bedrijf opgevoerd, terwijl na afloop een gezellig bal zal worden gehouden. Voor verdere bizonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. DE HELDERZIENDE KAATJE. Kaatje, de sprekende en helderziende pop, waarmede gisterenavond door haar uitvinder en exploitant, den heer inge nieur Cook, geëxperimenteerd werd, mocht zich in de warme belangstelling verheugen van het aanwezige auditorium. Zij had al dadelijk contact met het pu bliek, en zoowel de volwassenen als de kinderen amuseerden zich kostelijk met haar. Want Kaatje geeft geestige ant woorden en laat zich geen knollen voor citroenen verkoopenze maakt een praatje met de aanwezigen, beantwoordt gemaakte opmerkingen en gedraagt zich volkomen als een mensch. Als iemand haar vragen stelt, worden ze door Kaatje prompt be antwoord, slagvaardig en geestig. Ook nu weer werden tal van kaartjes, ansich ten en briefjes in gesloten couverts gelezen. Er werden, zooals was aangekondigd, drie voorstellingen gegeven en heden avond zal dat wederom het geval zijn. En aangezien men niet langer dan een half uurtje wordt beziggehoudeh, zal menigeen nog wel eens even willen uit breken om Kaatje en haar praatje aan te hooren. Naar wy nog vernemen, zal ir. Cook, op veler verzoek, behalve heden (Dins dag) ook nog Donderdag en Vrijdag demonstreeren. Men zie de advertentie. DE BADINRICHTING OP DE MARINEWERF. Wanneer wij zoo eens het gebruik na gaan, dat. van de badinrichting op de Ma rinewerf wordt gemaakt, dan valt het ons op, dat van deze inrichting, die tot de mooiste van ons land behoort, nog betrek kelijk weinig wordt geprofiteerd. En een reden hiervoor kunnen wij niet opgeven. v oör den prijs behoeft men het niet te mten. Wanneer men lid is van het „Witte nus is er slechts een zeer klein bedrag mee gemoeid. Een bad kost dan slechts f!; centt Per keer, waarbij per maand dan cent voor administratiekosten komt. f"n^er ,men dezen prijs vergelijkt met a.n(iere steden voor het baden dan moet men onmiddellijk tot de erken ning komen, dat het baden hier zeer goed koop is. En wat men daarvoor krijgt. Ten eerste kan men zich heerlijk onder een douche wasschen, warm of koud naar believen, terwijl men daarna nog een bad kan nemen. De Heldersche Zwemvereeniging heeft thans een plan in overweging om aan de inrichting meerdere bekendheid te geven. Deze vereeniging heeft dezen winter het bad weer voor anderhalf uur per week gehuurd, gedurende welken tijd het zwem men, zoowel snel zwemmen als zwemmend redden serieus wordt beoefend. Zij heeft ook de mogelijkheid van een I wedstrijd en demonstratie onder het oog gezien en de besprekingen hiervoor zijn reeds flink gevorderd. Het ligt in de bedoeling dat de Hv demonstraties geeft in zwemmend redden en behendigheidszwemmen, terwijl ook wedstrijden zullen worden gehouden om het kampioenschap voor Den Belt ei, waarvoor contact gezocht zal worden met andere vereenigingen, zooals de M.S.V. „Zeemacht" e.d. Ook een estafetteploeg van de H.Z.V. zal eventueel tegen andere ploegen uitkomen. Het is te hopen, dat het beoogde doel wordt bereikt en dat het publiek hoe lan ger hoe meer gebruik van deze piachtige inrichting gaat maken. „DE ROTTERDAMMERS". Karl Schbnherr's „De Duivel in de vrouw". Bovengenoemd gezelschap gaf Zondag avond de in ons blad reeds eenige malen vermelde opvoering van Karl Schönherr's tooneelspel „Der Weibsteufel". Nieuw is dit stuk niet, zooals men weet, ook hier ter stede is het al eens opgevoerd door wijlen dr. Royaards met Magda Janssens in de vrouwenrol. Maar misschien juist omdat het niet nieuw meer is, boeit het, want met ons tegenwoordig tooneel is het treurig gesteld, en sterke speelstukken zooals we ze een twintig jaar terug nog hadden, kennen we thans niet meer. Het hierbedoelde stuk is er een van; de han deling strekt zich uit over niet minder dan vijf bedrijven en in al die bedrijven zien we slechts drie menschen: de vrouw, den man en den grenswachter. De span ning in het scherpe conflict, door den I auteur geschapen, zet zich in onvermin derde kracht voort het geheele stuk door, tot het navrante vijfde bedrijf de reeds verwachte oplossing brengt. Dat voor een dergelijk stuk ook sterk spel ver- eischt wordt, ligt voor de hand. Het is vooral de vrouwenrol, die hier groote I eischen stelt; het innerlijke conflict, dat deze vrouw verscheurt, haar gemoedsrust j rooft e n haar slechte instincten naar boven doet komen, had sterker en vooral tragischer kunnen worden uitgebeeld dan door Sophie Stein geschiedde. Toch viel haar spel te prijzen, evenals dat der beide mannen; de minst dankbare rol was die van Alex Faassen als de man, waartegen over Henri Morriën, als de grensjager, de tegenspeler was. Een vrij groot publiek luisterde aan dachtig naar het verloop van dit aangrij pend, tragisch en vooral knap geschre ven stuk, maar zooals steeds in zulke ge- j vallen gaf het blijk van de geweldige zielsconflicten, die deze drie menschen uit elkander scheurden, niet de minste Ahnung te hebben. Wel was men erg lachvaardig, ook voor situaties die dat niet wettigden. Eenigszins lachwekkend was de door den vertaler gegeven toelichting, aan de achterzijde van het programma afgedrukt. Hij vertelt daarin niets omtrent het psy chologisch conflict, waardoor dit stuk be- heerscht wordt, maar zijn laatste slotzin luidt: „Men leere dus hieruit, hoe men niet moet doen". Ieder die het stuk kent zal het humoristische van deze moraal- j predikatie inzien. Verder werd ons op het programma medegedeeld (ook door den vertaler?) dat de plaats der handeling is „een woonplaats". Vrage: zijn er dan ook tooneelstukken, die niet in een „woon plaats" spelen? Gister sprak ik met een juffrouw, j IOie een zoon in Indië had: 't Kwam ook over brieven schrijven: „Nee, mijnheer, 't is niet „je dèt" Brieven schrijven is wel aardig. Maar het duurt zoo vreeslijk lang ('k Heb zoo juist weer wat geschreven) Voor ik antwoord terug ontvang; Was de afstand maar wat korter, Tusschen HelderBengkalis, Want er is een maand verstreken, Eer zoo'n brief daar eenmaal is." „Maar, juffrouw," zei ik verwonderd, „Geef hem met de luchtpost mee, i 't Kan U maar een paar cent kosten. En 't verschilt een week of twee." 't Goede mensch wist haast geen woorden Voor die heel eenvoud'ge raad: Dat had z' heusch nou niet geweten, Dat naar Indië luchtpost gaat. Als U 't ook niet wist soms, lezer: j Woensdagavonds negen uur Wordt de luchtpostzak gesloten: I Het gaat snel.... en kost niet duur! Th. J. V. In overAp'-tp jurjphtin pren worden betaald, Hoewel het weer hier op den Maandag ochtend goed was, koerste de vloot toch nog niet zeewaarts, omdat de barometer, die ook den vorigen dag al niet te best stond, nog neiging had tot dalen. Om toch werkzaam te zijn en te trachten een dag geld te maken, wierp men zich op de sar dienvangst, omdat de prijs, die vorige week tot onverkoopbaarheid was gezakt, neiging toonde tot stijging en tot ongeveer drie gulden per mand werd besteed. Ge vreesd wordt echter, dat bij grooten aan voer zich hetzelfde der vorige week weer zal herhalen en dus de prijs weer zal kel deren. Maar ja, garnalenvangst is ook niet loo- nend en voor het z.g. garnalenzaad, be stemd voor dp drogerij, wordt ook veel minder reeds per mand betaald en boven dien schijnen de garnalen, die, in onge kende hoeveelheid, zich wekenlang op hielden, op Texelstroom en de Wadden zee, afgetrokken te zijn naar de Noordzee. Men vangt althans veel minder dan eeni- gen tijd terug, zoodat door den gedaalden prijs per mand „zaad" ook dit bedrijf thans moeilijk loonend kan worden ge maakt. Buitenland schijnt voldoende voorzum te worden van garnalen, want de naar die markt gezonden schaaldieren kunnen geen flinke prijzen opbrengen. Daarmede stropt het dus wat. Nu is dat wel meer lift verschijnsel geweest om dezen tijd van het jaar, maar in verhand met de tegenwoor dige handelsomstandigheden, is er de ver wachting, dat het helaas niet veel beter met de prijzen zal worden. Nu is het nog altijd zóó geweest, dat, in dergelijke ongunstige tijden, gezocht werd naar een weg om daaraan het hoofd te bieden en andere banen te betreden. Denken we ons de situatie goed ir». Ondanks de pogingen, die vanuit Zui derzee worden gedaan, om, nu met de in- :anct. poldering voorloopig niet zal worden voortgegaan, ook de verdere afwerking van den afsluitdijk stop te zetten, wijzen de uitspraken van regeeringswege erop, dat toch doorgegaan zal worden met de af sluiting. Het gevolg is dus, dat de Zuiderzee zal hebben afgedaan als visscherijgebied voor zeevisch en, in dit geval, voor garnalen. Voor de onderscheidene garnalenpelle- rijen, die zich, in den loop der jaren, rond de Zuiderzee hebben gevestigd, zal dus geen grondproduct meer in het eigen ge bied te verkrijgen zijn. Wil men toch die pellerijen in stand houden, dan zal aanvoer van het product uit het Noordzeekustgebied moeten plaats hebben. Daarvoor in aanmerking zal dan ook komen ons visscherijgebied, omdat hier (het is dit jaar bewezen) het geheele jaar door garnalen te vangen zijn. Ver moedelijk zullen dan de garnalen in ge- kookten toestand (zooals trouwens nu en dan ook reeds gebeurt) naar de pellerij oorden moeten worden gezonden. In de zomermaanden zal dat bezwaar ontmoeten, omdat liet product dan niet altijd houdbaar zal zijn. De snelbevriezingsmethode, die, vooral in het buitenland reeds veel wordt toe gepast, zou dat bezwaar kunnen ontgaan. In het Zuiden heeft men de garnalenpel- industrie en waar die bedrijven daar in stand kunnen blijven, doet zich de vraag voor of een dergelijke industrie zich hier ook niet zou kunnen ontwikkelen. Wat zou zich daartegen verzetten? De bestaande pellerijen zullen natuur lijk trachten hun afzet te behouden. Maar daarnaast ligt nog veel terrein braak, dat niet door de bestaande pellerijen wordt bestreken en, een flink opgezette propa ganda zou nog heel wat terrein voor gar- nalenverbruik kunnen winnen. Waar hier de grondstof, zonder onder breking, aanwezig is, terwijl het Zuider zeegebied, waar in hoofdzaak de pellerijen zijn, geen winning van het grondproduct meer zal toelaten, lijkt het ons haast van zelfsprekend, dat men hier tracht voor deel te trekken uit de dan sterk gewijzigde omstandigheden. Men overwege dit vraagstuk goed. Niet alleen zal het een weg aangeven voor het loonend blijven der garnalenvisscherij, doch daarnaast zou zich kunnen ontwik kelen een f loreerend garnalen-pellerij be drijf met den handel, die daaraan vastzit. Hebben we onlangs bericht, dat er ge slaagde proeven waren genomen vanaf de nieuwste trawlers, „Antje", „Betje" en „Wielingen", vanuit zee te telefoneeren met net-abonné's aan land, thans melden de bladen, dat officieel wordt aangekon digd, dat het telefoonverkeer met ingang van Maandag 9 Nov. werd geopend tus schen alle kantoren in Nederland en de Nederlandsche schepen,, voorzien van een concessie voor een radio-telefome-instal latie. Het verkeer omvat voorloopig alleen de trawlers „Antje", „Betje" en „Wielingen". Dit is de eerste stap voor het openbaar radiotelefoonverkeer met schepen in zee en al bepaalt liet zich voorloopig tot de Nederlandsche schepen, het is niet denk baar, dat het daarbij zal blijven en ten slotte zal ook deze aangelegenheid uit breiden tot het- internationale verkeer. Het is reglementair volgen van de mo gelijkheden door de techniek verkregen en zeer zeker zal deze radio-telefonie aan stonds een groote vlucht nemen. Het gevolg zal dus zijn, dat, met weinig vakkennis, telefonisch verkeer tusschen den wal en het schip, kan worden onder houden, en dat vermoedelijk ook een om mekeer zal komen in de wijze van recru- teering van bedienend personeel voor de radio-verbindingen. Als zoovele andere dingen kan men, vooral in dezen tijd, dat betreuren. Daar tegenover staat, dat ook kleinere schepen, die tot dusverre door de exploitatiekosten van radioverkeer waren uitgesloten, thans waarschijnlijk -van zoo'n radio-telefoon installatie zullen kunnen worden voorzien. Welke mogelijkheden daaruit voort vloeien laat zich denken. We wezen daarop reeds en de dag zal niet ver meer zijn, dat ook onze motor- kotters zich zoo'n installatie zullen aan schaffen. Het bijblijven met den tijd dwingt daar toe om het bedrijf staande te houden. Een doode en een zwaar gewonde. Gisterenmiddag heeft op den Rijksweg I alhier een ernstige aanrijding plaats ge- I had, welke aan een zekeren H. van 't Hert, [oud 23 j., en wonende in de Nieuwstraat, l het leven kostte; terwijl het tweede slacht- 1 offer van deze aanrijding, mej. Hendrikse, zwaar werd gewond. an 't Hert, wei'kz. als landarbeider nabü het vliegkamp „de Kooij", reed, nadat zijn werkzaamheden om vijf uur waren afgeloopen, huiswaarts, links van den weg. Van Den Helder kwam het veertienjarige meisje Hendrikse, wonende bij het vliegkamp, eveneens op een rijwiel, en aan den rechter kant van den weg, doch zonder licht. Ter hoogte van de gemeente-reiniging kwam het tot een botsing. Daar Van 't Hert hard reed, kwam de aanrijding zoo aan, dat I beiden bewusteloos bleven liggen. De I ziekenauto van „de Kooij", die spoedig ter plaatse was, heeft beiden naar het hospi taal vervoerd. Van 't Hert die met een ernstige hoofdwond werd opgenomen, is tijdens het vervoer overleden. Naar we vernemen is de toestand van het meisje, dat een hersenschudding heeft opgeloo- pen, redelijk. OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. De 22-jarige Maarten de Boer, deel uit makende van de bemanning van den bot ter „H. D. 139", is gisterenavond, onge veer zéven uur, ter hoogte van den Ring muur bij het sardienvisschen over boord geslagen en verdronken. De Boer was bezig met het aangeven der netten toen het ongeluk gebeurde. Van den botter heeft men hem nog de loodlijn toegeworpen, doch door de duis ternis heeft men niet kunnen zien of de drenkeling deze nog gegrepen heeft! De botter is nog een tijdje in de buurt gebleven, doch heeft geen spoor meer van het slachtoffer gezien. De Boer was ongehuwd en woonde in bij zijn ouders in de Jan in 't Veltstraat. Zondagavond gaf de Harmonie „Kunst zin" een concert in de zaal van het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen, onder leiding van haar Directeur de heer J. van Glabbeek. De zaal was tamelijk goed mèt belangstellende luisteraars be zet, want het valt in vele gevallen wel eens niet mee, om behoorlijk wat publiek bij elkaar te krijgen. Onder de bekwame leiding van den Directeur, werden de ver schillende nummers muziek op voortref felijke wijze ten gehoore gebracht, iets waar wij in ieder geval niet aan twijfelden, dat dit anders wezen zou. Tot afwisseling werd een kluchtspel in één bedrijf, ge titeld „Dolle Dries", opgevoerd. Dat viel in den smaak van het publiek, vooral bij de jongere generatie. Het werd dan ook vrij goed voorgedragen, zoodat de dilet tanten aan het einde een dankbaar applaus in ontvangst hadden te nemen. Zoo alles bij elkaarwas het een genoegelijken avond, die met het gewone bal na besloten werd. Voor !de betrekking van hoofd der o. 1. school alhier hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. OEFENING REDDINGSBOOT. Zaterdagmiddag j.1. werd een oefening gehouden met de alhier gestationneerde reddingsboot. Boot en bemanning waren in prima conditie. FILMVOORSTELLING. Zondag j.1. gaf de „Centraal Bioscoop" uit Noord-Scharwoude, in de zaal van hotel. „Duinzicht" een voorstelling. Des mjddags werd een kinderfilm ver- toond, met eenige kluchtige nastukjes. Des avonds een gedeeltelijk „zwijgen de" en „musiceerende" voorstelling, die zeer in den smaak viel. Ieder op het plat teland, die in de gelegenheid komt de „Centraal Bioscoop" te gaan zien, kun nen we dit in elk opzicht aanbevelen. Naar wij vernemen is de heer G. Bak ker, die de vorige week op den Kerkweg door een vrachtauto werd aangereden en l mét zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Den Helder werd ver- j voerd, in den nacht van Zaterdag op Zon- I dag aldaar overleden. De heer B. laat een vrouw en vier, nog jeugdige, kinderen achter. AANGEREDEN OF AANGESCHOTEN? Met een gezicht, waarop groote ver- j wondering was te lezen, omdat „de pers" ontkennend moest antwoorden op een vraag, of we gehoord hadden van de ern- stige- aanrijding, die plaats had in den nacht van Zondag op Maandag, werd ons het volgende verteld: De hoer A. D. H. is bij de Driebruggen door den auto van den heer Van den Berg aangereden en werd zoo ernstig verwond, dat li ij naar bet ziekenhuis in Den Helder 1 moest worden vervoerd. Nu is „de pers" altijd een beetje wan trouwend en verslaat liefst alleen dingen, die zelf beleefd en gezien worden. Daar niemand echter van te voren kan weten of er ergens een ongeluk gaat gebeuren, kan zelf de pers niet overal zijn. Dan moe ten we het van hooren zeggen hebben, maar gaan dan, als 't eenigszins kan, niet over één nacht üs en informeeren nog eens links en rechts. Dat deden we ook thans en we kregen nu wel een heel an dere lezing van het „ongeval". De zoon van den heer A. v. d. B. ver telde, dat hij bij de Driebruggen werd aan gehouden door eenige jongelui. Hun ka meraad, dat was dus H., was door een auto aangereden en de heer v. d. B. werd ver zocht hem naar zijn woning te vervoeren. Van den B. maakte daar aanvankelijk be zwaar tegen,, omdat hij op z'n vraag, of de dokter en de politie er al bij geweest wa- ron, geen bevestigend antwoord kreeg. Toen hem, den in een auto rijdenden „kapitalist", echter verweten werd, dat hij niets voor een „arbeider" over had, gaf de heer v. d. B. toe en vervoerde H. naar zijn woning. Het bleek hem echter, dat deze heelemaal niet gewond was, doch al leen wat al te diep in het glaasje had ge keken. Zijn kameraden hadden blijkbaar geen kans gezien hem naar huis te trans porteeren en daarom deze list verzonnen. Laten ye hieraan direct toevoegen, dat het geen aanbeveling verdient, dit prach tige voorbeeld te volgen, daar de politie zoo'n grap wel eens minder aardig zou kunnen opvatten en het aandringen op een gratis ritje den naam van „oplich ting" kon geven. Dat onze eerste zegsman geheel te goe der trouw was, blijkt hieruit, dat meer deren in de overtuiging verkeerden, dat ei werkelijk een ernstig ongeluk was ge beurd. We hebben zelfs hooren mompe len, maar willen niet voor de waarheid instaan, dat een broer van H. onverwijld een auto heeft genomen en naar Den Hel der is gereden om te informeeren hoe erg het met „het slachtoffer" was! Bij aankoop van f 1.00 of hooger geven wij zoolang de voorraad strekt onze schitterende OUD, MAAR NIET WIJS. Zondagmiddag, 't was in het schemer uurtje, zat onze gemeente-veldwachter H. te genieten van den gezelligen tijd, dien hij in den huiseliiken kring kon door brengen, vóór zijn nachtelijke dienst een aanvang zou nemen, toen hij een man zag aankomen, hoestende en niet al te vast ter been, den indruk gevend niet geheel wel te zijn. De oude heer, de ongeveer 80-jarige H., liep het loopbruggetje over de Zand- vaart over. ging in de richting van de halte, bleef staan om nog eens zwaar te kuchen en schoot toen plotseling den hoo- gen kant af. De veldwachter schoot na tuurlijk direct ter hulp en samen met den heer J. Hooimeyer werd de oude baas, die in de rietschoot lag en aan een kant flink nat was, op het droge'geheschen. De ongesteldheid bleek een gevolg te zijn van het innemen van meer geestrijk vocht, dan de 80-jarige beenen verplaat sen konden, Met een auto, het was geen Rolls Royce, werd H. naar zijn woning vervoerd. DE POLDER NOG NIET DROOG. Neen, we behoeven niet bang te zijn voor natte voeten, want de bemaling is best in orde. Daar hebben we nooit anders dan met lof over hooren praten, al zal misschien onze dijkgraaf, als u 't hem vraagt, zeggen wel eens een andere onder vinding opgedaan te hebben, n.1. wanneer 't hem niet mogelijk was, het iedereen naar den zin te maken, omdat de een een hoo- gen en de ander een lagen waterstand wenschte. Als we zeggen, dat de Polder nog niet droog is, bedoelen we, dat het hier nog niet is zooals in Amerika, of lie ver zooals het daar eigenlijk behoorde te zijn. Behalve de beide gevallen toch. die we uit Breezand meldden, schijnt ook in het volgende ongelukje de drank een woordje mee te spreken. De heer P. Keppel werd n.1. op de Mo lenvaart door den motorrijder W. aange reden, terwijl twijfel bestaat of de laatste niet in meerdere of mindere mate aan Bacchus geofferd had. De politie althans vond aanleiding, hoewel het ongeval aan beiden slechts enkele kleine verwondin gen en gescheurde kleeren bezorgde, proces-verbaal op te maken en het motor rijwiel in beslag te nemen. Bij den heer C. Schrama in de Spoor- buurt speelden Zondagavond de prof. Koehof en de heer P. Rozenbroek een partij biljart, welke heel veel belangstel ling trok. Tot het laatst bleef de spanning er in, want de heer R„ die 100 punten moest maken tegen Koehof 500, miste op 99 toen K. er 447 had.. K. maakte echter geen fout en speelde de 500 uit. De hoogste serie van don heer Koehof was 75, die van den heer Rozenbroek 27. De heer R. had voor zijn kranig partij- geven een aardig klein, koperen biljart als aandenken in ontvangst te nemen. In den loop der maand October is de bevolking van Wieringen tot boven de 6000 zielen gestegen. Naar wij vernemen, heeft de N. C. A. (Nationale Commissie tegen het Alcoho lisme), waarin vrijwel alle drankbestrij- dingsvereenigingen zijn vertegenwoor digd, zich met een adres gewend tot de gemeentebesturen, onder wie deelen van den Wieringermeer ressorteeren, waarin wordt aangedrongen op het vaststellen van een verordening ingevolge art. 7 der Drankwet, om zoo te verhinderen, dat in het nieuwe gebied vergunningen worden gevestigd. J. V. O.-BERICHTEN. Donderdagavond 7 uur bijeenkomsten voor alle adspirantengroepen, als gewoon. Of het meisjeskoortje deze week repeteert, is nog niet zeker; nader bericht hierover volgt. Vrijdag half acht gymnastiek, alleen voor leden. Zondagmiddag half drie bijeenkomsten voor leden en adspiranten. PROPAGANDA-AVOXD. Vereeniging van Zuiderzee-per- soneel „Tot Ontspanning Ver een igd". Als inzet van haar winterprogramma heeft bovengenoemde vereeniging Zater dagavond een propaganda-avond gehou den in de concertzaal „Concordia", te Hippolytushoef. Deze vereeniging beoogt het doel hare leden welke bij de directie Zuiderzeewer ken in dienst zijn, bij tijd en wijle goede ontspanning te geven. Om hen, welke nog geen lid zijn meer met het werk der vereeniging in kennis te doen komen, had men dezen avond speciaal georganiseerd. De bekende voordrachtkunstenaar, rnr. A. W. Kamp, trad dien avond op voor de vereeniging, bijgestaan door den pianist Walther Matthies. In een kort openingswoord zette ir. J. C, N. Ringeling, doel en streven van „T. O. V." uiteen. Mr. Kamp die hierop het woord ver kreeg, en verder den geheelen avond hield, heeft de roem, die hem vooruitging, niet beschaamd. In een zeer afwisselend programma, heeft hij de aanwezigen den geheelen avond weten bezig te houden. Het geheele programma op te sommen heeft geen zin, doch enkele dienen ge noemd te worden. De satire „De Jong of de mensehelijke wijsheid was direct al een begin, wat ons veel deed verwachten. Wij noemen verder „Vacantie", en „Frederik". In het laatste vooral was de heer Kamp schitterend in zijn mimiek. De onbekende „Frederik" werd ons als het ware ten voeten uit voorgesteld. Dan het liedje „Nieuwe Haring" was kosteli,jk van voordracht, het water kwam ons aan de lippen bij dit smakelijke liedje. Ook „Een vergeten muziekstuk" was een prachtig stuk humor. Een hartelijk en dankbaar applaus be wees de appreciatie van het publiek. Dat dit met het laatste nummer wat gematigder was dan met overigen, zit hem o.i. hierin dat „De opening van de Kamers en de pechvogel" minder voldeed. Stellen wij daartegenover het applaus bij het liedje „Bacillen" dan zal de heer Kamp zeer zeker van oordeel zijn dat bij een andere indeeling van het programma, ook de waardeering bij zijn slotnummer zou zijn gebleken, die hij ten volle ver dient. Dit neemt evenwel niet weg, dat een toetje werd gegeven en alles was weer in het reine. De heer Walther Matthies kreeg met zijn eerste pianosolo niet de aandacht die hij verdiende, er werd nogal gekakeld. Bij zijn tweede optreden was dit anders en speelde hij een wals door hem zelf ver vaardigd, wat meer een potpourri van be kende motieven was. Als accompagneur is de heer Matthies heel goed, hoewel bij wijlen te sterk, zoo dat mr. Kamp onverstaanbaar werd. Overigens een mooie avond welke nog met een dansje werd besloten. R.-K. VOLKSBOND. Zaterdag 7 Nov. jl. des avonds 71,s uur hield bovengenoemde bond een algemeene vergadering in 't café van den heer S. V. Veerdig, met aanwezig ruim 20 leden. De voorzitter de heer A. Zwanink opent de vergadering en deelt mede dat de geestelijke adviseur niet aanwezig kon zijn om zijn spreekbeurt te vervullen. Hierna volgde lezing der notulen van de twee voorgaande vergaderingen, welke na een kleine opmerking worden goed- gekeurd. Een door het bestuur opge- maakt winterprogramma wordt eveneens voorgelezen en goedgekeurd. Dan volgde een ingekomen schrijven van het R.-K. Werkliedenverbond aangaande een te voeren actie voor ontwapening. Besloten werd aan deze actie, door het laten cir- culeeren en teekenen van lijsten krachtig deel te nemen. Vervolgens bespreking om de leden vergaderingen in 't vervolg niet meer op Zaterdagavond te houden, doch op een anderen dag, daar de Zaterdag voor sommigen nogal ongeschikt kwam wegens j hun zakenbedrijf. Vele discussiën zijn i hiervan 't gevolg, doch algemeen blijkt, [dat Zaterdag de aangewezen dag is,zoo dat deze met meerderheid van stemmen gehandhaafd blijft. Behandeling beschrijvingsbrief voor de op 14 Dec. a.s. te Amsterdam te houden Centrale Raadsvergadering en benoe ming afgevaardigde komt thans aan de orde, Besloten werd één afgevaardigde te zenden. Hierna stelt voorzitter aan de orde l het voorlezen en goedkeuren van de statuten van het Diosecanen Ziekenfonds [te Haarlem. Aangezien dit stuk elf blad zijden druks is, stelt hij voor dit tot een volgende vergadering aan te houden, hetwelk wegens het vergevorderde uur wordt goedgevonden. Een 4-tal onafgehaalde prijzen van de op 27 Sept. j.1. gehouden verloting worden onder de aanwezigen verkocht. Rondvraag. De rondvraag leverde niets op, zood# men overging tot het uitreiken van de bestelde boeken, getiteld „Rerum Nova- ruin". Hierna sloot voorzitter met een woord van dank voor de opkomst en medewer king en de gevoerde aangename bespre kingen deze vergadering met den christe- lijken groet, nogmaals er op wijzende, dat het ontwapeningspetitionnement door allen geteekend zal worden. Tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk werden j.1. Zondag herkozen de heeren P. Bruul, P. C. Kaan en D. Jb. Koorn. UITVOERING „O. K. K.". Voor een stampvolle zaal gaf de man- doline-vereeniging „O. K. K.", directeur de heer P. Jongkind, j.1. Zondagavond een uitvoering in „Concordia" te Hippo lytushoef. Het programma, dat j.1. Don derdagavond bij de vaandeluitreiking werd gegeven, werd ook deze avond met hetzelfde succes opgevoerd en viel ook nu bijzonder in den smaak, zoodat de aanwezigen een genoegelijke avond, welke met een gezellig dansje werd besloten, doorbrachten. Burgerlijke Stand over de maand October. GEBOREN: Hein, z. v. H. Veld en G. Hooiveld; Annie Ali, d. v. J. Laverman en T. H. Lubbers; (te Den Haag) Geerta Martha Georgine, d. v. W. K. v. Oppen en J. P. v. d: Goot; Maartje Johanna d. v. P. Kraak en N. Beukema; Frouwke d. v. K. Klein en A. Stevens; Jannetje, d. v. C. Peereboom en N. ZeemanMaria Cornelia, d. v. A. W. v. d. Walle en M. Ribbe; Willem, z. v. J. Niewieken C. Huis. OVERLEDEN: S. Wigbout, m., 62 j.; M. C. Boon, vr.; 68 j., wed. van G. Rump; C. v. d. Welle, m., 49 j., echlg. van G. Maats; G. Rengers,vr„ 3 j., d.v. J. Rengers en J. Ottens; A. Zomerdijk, m., 75 jaar, echtgen. van M. Mekken. Levenloos aangegeven: een kind van F. Bodewitz en G. de Boer. ONDERTROUWD: H. M. J. Penne- kamp en E. Lont; J. H. Oudt en G. Stadig; R. Eringa en J. Hietkamp; S. P. Half- weeg en D. Wit; G. Wisman en E.Tix; C. H. W. v. Rossum du Chattel en M. Kuilenburg; S. Zomerdijk en G. Modder; F. Mulder en G. H. Buntjer; G. Hekman en C. Knip; Ph. Deijs en D. Bakker;T. Bakker en M. Tijsen; J. C. Eays èn M. G. Veerdig. GETROUWD: J. Tijsen en B. van Heukelum; J. H. Oudt en G. Stadig; H. M. J. Pennekamp en E. Lont; J. Baijs en M. Schoonbeek; S. P. Halfweeg en D. Wit; C. H. W. v. Rossum du Chattel en M. Ruitenburg; S. Zomerdijk en G. Modder; F. Mulder en Gr. H. Buntjer; G. Wisman en E. Tix.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5