KANNEWASSER'sST.NICOLAASFEEST KONINGSTRAAT 76 NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BEZOEKT OP 9 DECEMBER A.S. Buitenlandsch overzicht NP. DONDERDAG 12 NOVEMBER 1931. 59ste JAARGANG Hef Zuïderzeevraagstuk en de hezuinigings maatregelen der regeering. Magazijn „Insulinde", Spoorstraat 95. HOOFDKANTOOR 7039. EERSTE BLAD Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Za erdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4 ct. Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65binnen land f 2.—, Nederl. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f i._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Peking de staat van beleg zou zijn afge kondigd. Volgens een bericht in de Daily Ex- Press zouden bij een gevecht nabij Haitsjing in Mantsjoerije eenige honder den Chineezen gedood en gewond zijn, terwijl twee Japanners zouden zijn ge sneuveld. Dit laatste bericht is weer tegengespro ken, doch hoe het zij, de rust is er n.og verre van teruggekeerd. zooals wij in vorige overzichten schre ven Duitschland beschouwt zich in een toestand van volkomen onvermogen om te betalen, en eischt niet alleen een mora torium, zelfs voor de onvoorwaardelijke annuïteit, doch eveneens ontheffing van de herstelbetalingen. Het hoopt daartoe op den steun van Engeland, waarvan de positie sinds den val van het pond veranderd is. Engeland zou vap Duitschland slechts gedeprecieer- de ponden ontvangen doch aan Amerika gouden dollars blijven betalen. Op die ma nier wordt zijn crediet-saldo een debet saldo en geen enkel belang zet Engeland meer aan om het herstel te verdedigen, terwijl veeleer zijn bankiers en zaken- menschen beweren, dat het definitieve ophouden met reparatie- en oorlogs schulden alleen in staat zou zijn den toe stand te herstellen. LEEST ONS RECLAMEBOEKJE De president heeft een beroep gedaan op het land om mede te werken om de be grooting in evenwicht te brengen. Vele voorstellen, hoe wenschelijk ook; moeten op het oogenblik terzijde worden gelegd. HET JAPANSCHE ANTWOORD AAN DE VER. STATEN. Uit Tokio wordt gemeld, dat het Ja- pansche antwoord op de Amerikaansche memorie Dinsdagavond verzonden is. Naar verluidt moet de Japansche minis ter van buitenlandsche zaken, de bijzon deze omstandigheden in aanmerking ge nomen, besloten hebben, de publicatie van de correspondentie tusschen beide regeeringen niet te verlangen. Wanneer Stimson dit echter zou wenschen, zal Japan zich er niet tegen verzetten. met de inpolderingen zou worden aange vangen, onmiddellijk na het gereedkomen van den afsluitdijk, dus in 1933. Men is daarvan afgeweken. Zooals bekend, is de Wieringermeer 't vorige jaar reeds droog gekomen. Met deze landaanwinning van rond 20.000 ha. heeft men niet willen wachten. De ontginningswerkzaamheden zijn in vollen gang. Binnenkort zal ons land 20.000 ha. cultuurland meer bezitten. Intusschen is dit ten aanzien van de landaanwinning pas een begin. Nog geen 10 pet. van het totaal. In Februari 1933 heeft men de keuze tusschen beëindiging van de Zuiderzee werken, of aanvangen met de Noord-Oos telijke inpoldering. In dit licht gezien, kan de voorgenomen opschorting van de Zuiderzeewerken niet anders beteekenen, dan dat men aanvang 1933 niet zal beginnen met de Noord-Oos telijke inpoldering. Is dit een verstandig besluit? Het maken van den grooten afsluitdijk in zy'n laatste phasen, is het best te ver gelijken met het onder trommelvuur ne men van een aanstonds te berennen ves ting. Hoe meer geschut men kan concen- treeren, des te grooter is de kans, om met weinig verliezen het doel te bereiken. Vandaar dat nu bij de Zuiderzeewerken een enorme massa materieel is geconcen treerd. Ik meen te weten, dat de bouw- waarde daarvan geschat wordt op 18 a 20 millioen gulden 1 Deze groote hoeveelheid materieel maakt het niet alleen mogelijk, om twee jaren eerder dan oorspronkelijk geraamd werd, het werk te beëindigen, maar tevens wordt daardoor de kans op onaangename verrassingen in het komen de jaar tot een minimum beperkt. Het is nauwelijks aan twijfel onderhevig, dat een zeer groot deel van dit materieel geen em plooi zal vinden als de Zuiderzeewerken worden opgeschort, hetgeen dus een aan zienlijke vernietiging van kapitaalswaarde beteekent. Bjj de Zuiderzeewerken zijn duizenden arbeiders werkzaam, zoowel direct als in direct. Het aantal directe arbeiders klimt in het drukst van het seizoen tot wel 7500. H'et aantal indirect te werk gestelden, al zeer bezwaarlijk met eenige nauwkeurig heid te ramen, maar dit aantal zal ook wel in de vier cijfers loopen. Waar moeten deze arbeiders werk vinden, wanneer de Zuiderzeewerken worden stop gezet? De vraag, wat de waarde is van 50.000 ha. grond uit nationaal-economisch oog punt, is zeer belangrijk. Deze waarde ligt ver boven de waarde uit privaat-kapitalistisch oogpunt. Dit is trouwens de verklaring, waarom droogma kerijen in den regel weinig voordeelig, ja zelfs beteekenend nadeelig zijn geweest voor dengene, die de droogmakerij tot stand bracht en bijna zonder uitzondering van hooge waarde voor den Staat, Hoe on bewoonbaar zou ons land nu zijn, indien onze voorouders niet met onverdroten ijver en toewijding land gewonnen hadden? Wanneer de Staat overweegt om grond te winnen, dan zij voor hem het productie vermogen van den grond en de normale waarde van de te verkrijgen landbouw- SCHRAPPING VAN 350 MILLIOEN DOLLAR VAN DE AMERIKAANSCHE BEGROOTING. Om gevolg te geven aan zijn aangekon digd voornemen de regeeringsuitgaven te beperken door het niet doen uitvoeren van sommige openbare werken, zal pre sident Hoover een bedrag van 350 mil lioen dollar laten schrappen van de be grooting voordat deze in December aan het congres zal worden voorgelegd. Pre sident Hoover heeft verder medegedeeld dat op de uitgaven van het loopende jaar volgens de geraamde cijfers een bedrag van 280 millioen dollars moet worden bezuinigd. Het debat over de Enigelsche troonrede werd direct na het uitspreken geopend en wel door den nieuwen leider der op positie, Lansbury, die zeide dat uit de troonrede duidelijk bleek, dat de regee ring slechts woorden maar geen plannen had voor verbetering van den economi- schen toestand. De oppositie wenschte deze regeering, ondanks haar ontstel lende meerderheid niet te erkennen als een waarlijk nationale regeering. Spr. wees op de 63I* millioen kiezers, die on danks ongehoorden druk, bangmakerij en intimidatie op de candidaten der ar beiderspartij hebben gestemd, zoodat de regeering in het land slechts een meer derheid bezit van twee tegen een, tegen de tien tegen één hier in het Huis. De arbeiderspartij zou spoedig eigen voor stellen indienen tot bezwering van de crisis en het zou haar zeker niet moeilijk vallen de kiezers spoedig te doen inzien, hoezeer zij om den tuin waren geleid. MacDonald antwoordde, dat het een beleediging' voor de kiezers was om te veronderstellen, dat zij niet zouden ge weten hebben wat ze deden, toen zij de nationale coalitie haar groote meerder heid hadden geschonken. Slechts afgunst en njjd konden de valsche voorstelling van Lansbury hebben doen geboren worden. De industrieele positie van het land vertoonde krachtige teekenen van her leving en Engeland had een grooter aan deel gehad in de wereld-handelsbewe ging in October dan in eenige andere maand van het jaar maar men mocht hierbij toch niet uit het oog verliezen, dat de totale cijfers van den wereldhan del nog ver waren gebleven beneden het gemiddelde van 1930. Er was dus alle reden om hard op den ingeslagen weg voort te gaan. Wat de oorlogsschulden en hertelbe talingen betrof, merkte de premier op, dat hiervoor geen oplossing was te vin den, zoolang een deel der menschheid een onnatuurlijke oplossing, omdat zij een maal aanvaard was, niét wilde herzien. Ir. A. A. Mussert schrijft aan de „N. Rott. Crt.": Een van de bezuinigingsmaatregelen, welke de regeering voorstelt, is opschor ting' van de Zuiderzeewerken. Bezuinigingsmaatregelen ondervinden in den regel weinig sympathie. Deze zul len hierop geen uitzondering maken. Mag men dus aan een dergeliiken maatregel niet den eisch stellen, dat hij sympathiek is. verstandig moet hij toch in ieder geval zijn. Dat opschorting van de Zuiderzee werken verstandig zou zijn, is, zacht ge zegd, allerminst bewezen. Integendeel lijkt het geenszins onwaarschijnlijk, dat de verliezen, welke daardoor zullen ont staan, aanmerkelijk grooter zullen zijn dan het voordeel van tijdelijke vermindering der begrooting van uitgaven. Bjj de Zuiderzeewerken gaat het om twee zaken, n.1. om den afsluitdijk en om de inpolderingen. De afsluitdijk brengt o. a. het voordeel van een groot zoetwater- meer (IJselmeer) in het hart des lands, waardoor in droge tijden o. m. Friesland en Noord-Holland van zoet water zullen worden voorzien. Deze voordeelen zijn door de alleszins deskundige commissie-Lovink geraamd van zoo groote waarde te zijn, dat de af sluiting een rendabel werk op zichzelf ge acht moet worden. De werken voor den afsluitdijk zijn zoover gevorderd, dat de voltooiing daarvan in het volgende jaar tegemoet gezien kan worden. Van stop zetting of opschorting van dit groote wa terbouwkundig werk kan dan ook geen sprake zijn en is metterdaad geen sprake bü verantwoordelijke personen. Bij de rentabiliteitsreken'ing van den afsluitdijk heeft de Commissie-Lovink echter niet in de weegschaal geworpen het nadeel van aantasting van de bron van in komsten, gevormd door de Zuiderzeevis- scherij. De besomming, welke door de vis- schers in het zeer gunstige jaar 1930 is gemaakt, bedroeg bijna 5 millioen gulden, hetgeen omstreeks het dubbele is van een normale opbrengst. Het door de commissie-Lovink negee- ren van de opdroging, althans aanvanke lijke vermindering van deze bron van in komsten, lijkt onjuist. Dit is het echter niet, wanneer de inpolderingen binnen den afsluitdiik tot stand komen. Immers de 360.000 ha. zoutwater vischgebied zul len tenslotte vervangen zijn door 224.000 ha. vruchtbaar land en 136.000 ha. zoet water vischgebied. De besomming van dit zoetwater vischgebied laat zich niet ra men; wanneer het behoorlijk geëxploi teerd wordt kan vermoedelijk de vischop- brengst ook op dit meer van beteekenis zijn. De orde van grootte van „de besom ming", d.w.z. de bruto opbrengst, van de 224.000 ha. land, is met meer nauwkeurig heid op te geven. De bruto opbrengst van goed bouw- of weiland placht in normale jaren hier te lande 400 a 600 per ha. per jaar te zijn. Bepalen wy ons tot dit laagste cijfer, dan is de besomming van het land te stellen op 90 millioen 's jaars. Daartegen valt de besomming van de huidige visscherij in het niet. Het is dus juist, dat de com missie-Lovink, bij de berekening van de rentabiliteit van den afsluitdijk, het na deel aan de visscherij toegebracht, buiten beschouwing liet. Zij mocht verwachten, dat dit vele malen zou worden overtroffen door het voordeel van de inpolderingen. Het zijn echter juist de inpolderingswer- ken, welke de regeering wil opschorten. Het is niet de eerste maal, dat een aanval op den voortgang van de Zuiderzeewerken wordt gedaan. Prof. dr. Van Gijn is einde 1920 begonnen met zijn geruchtmakend artikel in de ..Haagsche Post", waarin „berekend" wordt, dat- de werken een ver lies van 924 millioen zouden opleveren. Deze aanval heeft wellicht medegewerkt tot het besluit om in het vierjarig tijdvak 1922 tot en met 1925, met vertraagd tempo te werken. Van 1925 dateeren de wetsont werpen, "oeoogende snelle voortzetting van de afsluiting van de Zuiderzee en droog making van de Wieringermeer. De nor male gang van zaken zou geweest zijn, dat Verhooging der tolmuren in Engeland. Hooger, steeds maar hooger, tot in den conservatieven hemel. De berichten uit China en Japan zijn meerdere malen tamelijk tegenstrijdig en een juist beeld van den toestand in het vei*re Oosten kan men zich dan ook moei lijk vormen. Wij laten hieronder nog eenige telegrammen volgen, die nog een allesbehalve rooskleurig beeld van den toestand geven. Volgens de laatste berichten uit Tient- sin dpn zijn daar Maandagavond opnieuw gevechten ontstaan tusschen Chineesche opstandelingen en politie. Voldoende aan den eisch der Japanners werd de neu trale zone voor de Japansche concessie Maandag door de Chineesche politie ont ruimd. Daarbij zou van Japansche zijde op de Chineezen geschoten zijn. De Britsche consul heeft in een te Lon den ontvangen telegram medegedeeld, dat de commandant van de Japansche concessie een bespreking heeft georga niseerd tusschen de commandanten van alle buitenlandsche concessies te Tientsin over eventueel gemeenschappelijk optre den bij verdere onlusten. De bezetting der Britsche concessie bestaat uit een batal jon infanterie en eenige compagnieën pioniers. De News Chronicle meldt, dat ook te Bij de opening van het Engelsche par lement heeft de koning een troonrede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontleenen: Mijn betrekkingen met de vreemde mogendheden blijven vriendschappelijk. Mijn regeering is voornemens de politiek voort te zetten, die bestaat uit het aan moedigen van den vrede en de weder- zijdsche bereidwilligheid en het zich bij voortduring ijverig bezig houden met het werk van den Volkenbond. De regeering schenkt met name sterke aandacht aan De Fransch-Duitsche besprekingen zijn in het acute stadium gekomen schrijft de Parijsche corr. van de Nw. Rott. Crt. Na den Duitschen gezant te Parijs heeft de Fransehe gezant te Berlijn overlegd met Berlijn. Een oplossing van het probleem zal nog wel niet zoo gemakkelijk zijn, Voor Jaeger-Ondergoederen is Uw adres: W. BIERENBROODSPOT. „Ten slotte", vroeg ze toen, met een scherp klankje in haar stem, „wat voor bewijs heb ik, dat die Doris uw zuster is?" Jack staarde haar met wijd-open oogen aan, „Ja, ze kan immers best uw vrouw zijn!" -en keerde ze zich om en het hem staan, verwezen, zielig in zijn verbijste- maken met Phyllis Gordon, maar hij be greep drommels goed, dat hij in de hui dige omstandigheden zich van die kennis making niet teveel moest voorstellen, ter wijl de familiebetrekking, waarin ze tot ziin patroon stond, de zaak niet weinig compliceerde. Jack begreep, dat Gordon, die van nature nogal kort aangebonden was, hem niet veel gelegenheid tot expli catie zou geven; hij zou hem na de eerste vijf woorden het zwijgen opleggen en dan.. Jack maakte zich niet de minste illusies., zou hij het meisje èn zijn be trekking kwijt zijn! Opeens sprong hij op: hij had het ge vonden: den uitweg uit het labyrinth. Doris moest, het koste wat het wilde, in Chalmouth komenze zou komen, al moest hij haar bij de haren hierheen slee pen 1 Hij zou naar Londen gaan en haar mee terug brengen. Hij ging haastig terug naar zijn pen sion en raadpleegde een spoorboekje. Hii had voldoende tijd om met een laten trein naar de hoofdstad te reizen, maar kon niet voor morgen in de badplaats terug zijn. Een half uur later, op weg naar het sta tion, ontdekte hü Phyllis Gordon in het kleurige menschengewemel van den bou levard. Hü zamelde al ziin moed bijeen, stak den weg over en sprak haar aan. „U moet mij nog één kans geven", drong hij aan. „Ik ga met den volgenden trein naar de stad om mijn zuster te ha len. Als ik haar meebreng en u uzelf kunt overtuigen, dat mijn vergissing begrijpe lijk was, wilt u mij dan gelooven en mij vergeven?" „Dat hangt p>' vanaf", was liet raadsel achtige antwoord, „misschien.." Uit het Engelsch P. MORTON HOWARD, Jack zat d-ien middag op een klapstoel aan den kant van den boulevard; zijn stemming was allesbehalve rooskleurig. Opeens zag hij een grooten, welgedanen man van middelbaren leeftijd aankomen. „Deksels, als dat de baas niet is!" mom pelde hij. „Ik had er geen flauw idee van dat Gordon hier uithing!" De forsche heer, die op zijn beurt ook Jack in 't oog kreeg, begroette hem met opgewekte verrassing en kwam naast hem zitten. „Zoo Lynton, heb je ook Chalmouth als vacantleverblijf uitgezocht?" begon hii joviaal. „Ja, metleer. Ik ben van plan de heele drie weken hier door te brengen." „Je had een slechter keus kunnen doen. Wanneer ben je gekomen?" „Eergisteren, meneer." „Ik hoop, dat je een prettigen tijd zult hebben. Wij zijn hier nu veertien dagen en ik heb juist nog voor een maand pen sion besproken. Het bevalt me hier uitste kend. Het publiek is misschien 'n beetje gemengd, maar dat heb je tegenwoordig op alle badplaatsen, nietwaar? Ik geloof, dat mijn dochter er nogal het land over heeft, maar dat kan ik me wel voorstellen. Ze heeft tenminste gisteravond aan het station een alleronplezierigst avontuur ge had." Jack Lynton wandelde in snel tempo eenige kilometers langs het strand om zich ten slotte op een duin neer te zetten, ten einde de pijnlijke en hachelijke situa tie waarin hij was geraakt, te overdenken. Hii verlangde niets vuriger dan kennis te (Slot volgt).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1