KANNEWASSER'sST.NICOLAASFEEST I verwende huisvrouw tot volle tevredenheid hedient DE DOLENDE MEELED. «s*> NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, wieringen en anna paulowna Fijn© Kaas. v* bezoekt december a.s. N.V. STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" Buitenlaitdsch overzicht Waarom verder sukkelen Nr. 7044. EERSTE BLAD ZATERDAG 21 NOVEMBER 1931. 59ste JAARGANG j)e I ransch-Duitsche onderhandelingen voltooid. - De anti-dumpingwet in Engeland. - Het Italiaansche bezoek aan Amerika. - Een internationale betooging voor ontwapening. - De strijd tusschen China en Japan. niet„ Jriesche Heerenbaai "maar Coöp. Zuivelfabriek Eendracht - Den Burg v%/ V OOST-INDüË. GEIWBENGD NIEUWS De bloembollenzwendel. gf Hem Revolutionaire knuppelpartij. Inbraak te Wijk aan Zee. De gentleman-inbreker. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en iexelf 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, 11.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 lelefoon: 50 en 412 Post-Girorckening No. 16066. AD VERTENTIËN 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekstl dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres uieau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. ambassadeur' te P»* CXTJn rrr-fdenA-al. Hierbij ziju de het bijeenroepen van de consultatieve commissie volgens bet plan-Young, waar over wij in het 'vorig overzicht reeds schreven, ten einde gebiacht Het officieele Duitsche verzoek, tot bq- eenroeping der commissie, kan nu ver wacht worden. Naar Wolff nog meldt, heelt de com missie van Duitsche debiteuren zich tege lijk tot de bii de Stillhalte-oyereenkomst betrokken commissies der buiteniandsche crediteuren gewend en met het oog op het, op 29 Februari eindigen van de overeen komst spoedige onderhandelingen over een nieuwe regeling verzocht. De Engelsche anti-dumpingwet is Don derdag in het Lagerhuis in derde lezing aangenomen. Bq de behandeling in tweede lezing heelt Runciman gezegd, dat de wet na zes maanden zou vervallen, evenals alle besluiten voortvloeiende uit de wet. De waarde der goederen, waarop de rechten zouden worden gebaseerd, zou na tuurlijk zijn de waarde vóór de afkondi- ging der wet. De wet bevatte niets, dat inbreuk maakte op eenig door Engeland geslotmi handelsverdrag, maar Engeland maakt aanspraak op dezellde vrijheid betreffen- de zijn fiscaal stelsel als andere landen bezitten. De regeering zou van de door haar ver langde macht geen misbruik maken. —De regeering waakt even krachtig voor de Britsche handelsbelangen als de op positie. Het bezoek van Grandi aan Washing ton heelt tot nog toe niet veel opgeleverd, dat voor Europa van belang is. Volgens een bericht van de „Times" uit Wash ington is Grandi waarschijnlijk niet in staat geweest bij zijn besprekingen met Hoover en Stimson iets te berde te bren gen ol ie doen dat de verdwijnende hoop op een succes van de ontwapeningsconle- rentie weer zou kunnen doen opleven. Waarschijnlijk heelt men over de mo gelijkheid van een vlootovereenkoinst voor de mogendheden aan de Middellandsche Zee gesproken en voorts over de rol, wel ke de bepalingen van het Volkenbonds statuut bij een herziening van de vredes verdragen zouden kunnen spelen. Van Amerikaansc-he zijde is echter het voorbe houd gemaakt, dat deze kwesties de Ver- eenigde Staten niet direct aangaan. Een internationale betooging voor ont wapening te Parijs. Al hechten we niet veel waarde aan betoogingen, omdat ze meestal door de heeren diplomaten „voor kennisgeving worden aangenomen", ma ken wij hier melding van een demonstra- tie die de aandacht van de wereld toch wel even op zich zal vestigen. Senator de Jou venei en lord Cecil hebben de ver tegenwoordigers van de binnen- en bui teniandsche pers ontvangen om hun in lichtingen te geven over deze betooging. Wij ontleenen daaraan het volgende: De Jouvenel, de voorzitter van de orga nisatie-commissie verklaarde, dat het er om gaat de stemmen der volkeren van alle landen ten gunste van een werkelijke ver mindering der wapeningen te laten hoo- ren. Ten einde dit doel te bereiken heelt men de bestuursleden uitgenoodigd van alle groote politieke, sociale, religieuze, en intellectueele vereenigingen van alle lan den tot een buitengewone internationale bijeenkomst. Aan deze vergadering zal een motie worden voorgelegd, welke is uitge werkt op een vergadering tot het geven van prae-advies op 25 Juli in Parijs. Vervolgens deelde spr. den journalisten mede, dat de organisatiecommissie slechts twee weigerende antwoorden had ontvan gen en wel een uit sowjet-Rusland, van Loenatsjarski en een van de Duitsche nationaal socialisten. De strijd tusschen China en Japan schreven we in den kop van het overzicht, want al is er nog steeds geen „officieele oorlog" tusschen de beide landen, er wordt in Mandsjoerije hevig gevochten en door de Japanners is dezer dagen Tsitsichar, de hoofdstad van de Noord-Mandsjoerij- sche provincie Heiloengkiang, bezet. Zij bevinden zich daardoor ten noorden van den Chineeschen Oosterspoorweg, in het gebied dat de Russen door hun belangen bij den spoorweg, die de snelste verbin ding van Siberië met de Russische haven Wladiwostock vormt, tot hun invloeds sfeer rekenen. De toestand kan dan ook als zeer ernstig beschouwd worden. Wij lezen in het „Handelsblad": „De Japanners, die ook Angantsji heb ben bezet, zitten nu a cheval op dezen spoorweg. De Chineesche generaal Ma, die volgens Chineesche berichten aanvanke lijk tegenover de Japanners succes zou hebben gehad, zou naar berichten van Ja- pansche zijde volkomen verslagen zijn en met een restant zijner troepen in noorde lijke richting terugtrekken. Uit de berichten omtrent de gebeurte nissen in Mantsjoerije blijkt, dat er om Tsitsichar stevig is gevochten. Niettemin blijven de Japanners op het standpunt staan, dat er hier van een oorlog geen sprake is, maar slechts van een politioneel optreden. Zij verklaren hun troepen naar het zuiden, naar Taonan en Tsjangtsjoen te zullen terugtrekken, zoodra de Chinee- zen onder generaal Ma volkomen zullen zijn verslagen en van den Oosterspoor weg zullen zijn verdreven, van dezen spoorweg, langs welken zij, naar Japan- sche bewering, krijgsmateriaal uit Rus land toegevoerd krijgen. Het is trouwens de meening der Japanners, dat generaal Ma ook op andere wijze nog door de Rus sen wordt gesteund, o.a. door Russische officieren. De Russische volkscommissa ris, Litwinow heeft in tot Japan gerichte nota's nadrukkelijk tegen deze Japansche beschuldigingen geprotesteerd en ver klaard, dat Rusland zich van elke inmen ging in het Japansch-Chineesche conflict zou onthouden, zoolang zijn eigen belan gen niet bedreigd zouden worden. Intusschen zet de Raad van den Vol kenbond te Parijs zijn besprekingen voort, waaromtrent echter elk houvast ontbreekt, nu deze besprekingen in het geheim worden gevoerd. Maar daaraan zal waarschijnlijk spoedig een einde ko- Bieden aan zeer goedkoope prima Edammerkaas in verschillende soorten. Verpakt in doozen van 6 stuks. Vraagt heden offerte. Het Bataviasche blad merkt op, dat het hier een eenvoudigen maatregel van voorbereiding betreft. men, omdat vandaag een openbare verga dering zal worden gehouden. Berichten over het tooneel van den strijd vindt men elders in dit nummer. DE BEZUINIGINGEN BIJ DE DUITSCHE GEMEENTEN. Dr. Muot, de president van den Duit- schen Stedendag, heeft te Darmstadt aan journalisten mededeelingen gedaan over de bezuinigingsmaatregelen bij de ge meenten. Het totale deficit van de Duit sche gemeenten moet door eigen maat regelen in dit begrootingsjaar van 800 millioen tot ongeveer 325 millioen ver minderd worden. Met uitzondering van 25 millioen, die tengevolge van bet uit blijven van de machtiging van het rijk niet geschrapt zullen kunnen worden, zal dit doel waarschijnlijk bereikt worden. Maar daartoe heeft men dan ook op ver schillende gebieden van gemeentelijke werkzaamheid tot het uiterste moeten be zuinigen. Op het onderwijs, waar de be sparingen in hoofdzaak pas in 1932 tot uiting zullen komen, kan in dit begroo tingsjaar 50 millioen bezuinigd worden. Op den woningbouw is voor de rest van het begrootingsjaar 125 millioen bezui nigd, op het gebied van cultureele dien sten 25 millioen en op openbare gezond heid 75 millioen. De salariskortingen zul len 25 millioen opbrengen. ffif® mp? c*. v-- o j v O i GEVAL VAN KINDERVERLAMMING TE SOERABAJA. Te Soerabaja heeft zich het eerste geval van kinderverlamming met doo- deljjken afloop voorgedaan bij een Euro- peesch jongetje. RESERVE-OFFICIEREN DER MARINE OPGEROEPEN. Naar het Bat. Nbl. verneemt, is een deel van het corps der reserve-officieren der marine opgeroepen voor werkelijken dienst. Zij zijn met het oog op den ge spannen internationalen toestand in drie categorieën verdeeld, waarvan de eerste thans is opgeroepen en de tweede en derde eventueel naar gelang van de om standigheden eveneens zullen worden opgeroepen. Binnenland. Betreffende den zwendel in bloembol len wordt nader gemeld, dat zich onlangs bij een landbouwer te Koudekerke (Wal cheren) een bloembollenhandelaar R. uit Sassenheim vervoegde en hem aanbood, voor hem bloembollen te verbouwen onder voor dien landbouwer vrij gunstige plant- condities. Daar R. reeds eerder een partij gladiolenbollen door den landbouwer had laten verbouwen, doch geweigerd had ze te aanvaarden, wilde deze er aanvankelijk niet in treden, doch ten slotte liet hij zich door R. overtuigen en werd besloten, dat er 100 roeden grond beplant zouden wor den. De landbouwer ontving eenige dagen later 20 hl tulpenhollen, die 45 per hl waard zouden zijn. Hiermee zou de land bouwer 800 kunnen verdienen. Zeer verbaasd was deze, toen hem kort daarna een wissel van 1200 werd gepresenteerd, niettegenstaande was afgesproken, dat de algeheele afrekening het volgende jaar na het opleveren van de bloembollen zou plaats hebben. Toen de wissellooper met den wissel kwam, vervoegde zich juist ook weer R. bii zijn slachtoffer en deze be weerde, dat alles op een vergissing be rustte en de wissel voor een ander was bedoeld. Maar de wissel werd nog twee maal aangeboden en de landbouwer vond aanleiding, zich tot de justitie te wenden. Dezer dagen liet deze R. arresteeren en deze bekende den wissel te hebben ver- valscht en op de handteekening van den landbouwer voor accept te hebben ge plaatst. V-" V - ;y rWÊÊ WILHELMiNASTRAAT 63—67 TEL. 524 Ook in andere deelen van Zeeland zijn personen, die van het lichtvaardig plaat sen van hun handteekening de dupe zijn geworden. Het raadslid Menist der Rev. Soc. P. neergeknuppeld door communisten. Een der aan vallers op zijn beurt afgedroogd. Woensdagavond om 6 uur is liet Rot- terdamsche raadslid Menist van de Revol. Social. Partij, secretaris van het Nat. Arb. Secretariaat (N.A.S.), bii zijn woning op het Maasland (Linker Maasoever) te Rot terdam, door een aantal communisten onder aanvoering van Klinkhamer, dis trictsbestuurder der Gomm. Partij voor Zuid-Holland, opgewacht en in het donker onverhoeds met stoelpooten neergeknup peld. De aanvallers namen het slachtoffer ziin tasch af, die later een tiental huizen verder geopend in een tuintje is terug gevonden. Men had dus blijkbaar ver wacht daarin iets te zullen aantreffen, maar er zaten slechts kranten in en de volgelingen van Stalin moeten in dit op zicht hot gevangen hebben. De heer Menist is later met veel moeite weer op handen en voeten gekomen en zoo naar zijn huis toe gekropen. De partijgenooten van den aangevallene hebben er geen politiezaak van willen maken en naar de regelen van de bloed wraak. die ook door de Chicagosche ban dieten in eere worden gehouden, beleefd heidshalve een oontra-bezoek gebracht aan den heer Klinkhamer, dezen uit zijn huis gehaald en flink afgedroogd, zooals dit in de arbeidersterminologie heet. Het ex-oommunistische raadslid van Burink, tegenwoordig lid van de Rev. Soc. P., was ook bij deze knokploeg. Bovendien hebben zij er dit slaatje uit gehaald, dat vijf communistische leden van het N.A.S. een verklaring tegen den terreur van hun eigen partij, de Conim. Partij, hebben geteekend, waarin zij tevens hun bereidheid hebben te kennen gegeven om mede te werken aan de uit breiding van het revolutionaire, maar met-communistische N.A.S. Alles overhoop gehaald. In het pension Kennemerduin te Wijk aan Zee, dat gedurende de wintermaan den onbewoond is, is ingebroken. Inbre kers hebben in de woning drie dagen verblijf gehouden, zonder dat de politie of de omwonenden iets van het bezoek hebben bespeurd. De inbrekers hebben alles overhoop gehaald en wat van hun gading was, zooals zilveren en alpaoca lepels en vorken, biljartballen, linnen goed enz. meegenomen. Een groot aantal voorwerpen stond ingepakt om te worden vervoerd. De onverwachte thuiskomst van den pensionhouder voorkwam dit echter. De „gasten" hadden het zich ove rigens zeer behagelijk weten te maken. Alles wat eetbaar was heeft men ver orberd. De welvoorziene wijnkelder was duchtig aangesproken. In de slaapkamers waren drie ledikanten beslapen. BEROOVING. De rechtbank te Groningen heeft Donderdag tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden veroordeeld J. B. te Hoogezand, die, toen hij met een ande ren man op stap was geweest in Gronin gen en daarbij met dezen vrij wat café's had bezocht dezen van een portefeuille met inhoud had beroofd. De andere man is op weg naar huis in het water terecht gekomen. Toen hij op het droge was ge bracht en op het politiebureau weer bij kwam, ontdekte hij den diefstal. Op zol der bij B. te Hoogezand is het geld den volgenden morgen verstopt gevonden. De eisch tegen dezen verdachte was eveneens l1/, jaar gevangenisstraf. De verdedigster, mej. mr. Knap, had een psychiatrisch onderzoek gevraagd. DE OVERVAL IN DE LAAN VAN NIEUW OOST-INDIË TE 'S-GRAVENHAGE. Het is de Haagsohe politie gelukt den tweeden verdachte van den overval aan de Laan van Nieuw Oost-Indië te 'sGra- venhage te ontmaskeren. Zooals men zich zal herinneren, hebben twee mannen op 5 dezer getracht, met gebruikmaking van een alarmpistool, een winkelhoudster aan de Laan van Nieuw Oost-Indië geld af te persen. Verdacht van deze poging tot diefstal is in den loop der vorige week een buffetbediende aangehouden: Er is ech ter komen vast te staan, dat de tweede dader een 20-jarige slager, zonder vaste woonplaats, moest zijn. Deze had zijn identiteit steeds zorgvuldig verborgen ge houden, ook voor zijn „compagnon". Een rechercheur en een inspecteur van de Haagsche recherche hebben te Rotter dam echter kunnen vaststellen wie hij eigenlijk was. Het bleek, dat hij te Delft reeds was gearresteerd wegens rijwiel diefstal en dat hij later naar Ede was overgebracht, waar hij door den garni zoenscommandant ter zake van desertie werd gezocht. Donderdag is hij van Ede naar Den Haag overgebracht. Beide ver dachten hebben, na verhoor, bekend zich aan deze poging tot diefstal te hebben schuldig gemaakt. Buitenland. Serge de Lenz. Serge de Lenz, de beruchte gentleman- in- en uitbreker, die gezocht werd in ver band met zijn laatste fnbraak te Dieppe, is, naar dezer dagen is gemeld, te Brussel gepakt. Het „Journal des Débats" weet over zijn aanhouding enkele bijzonder heden mee te deelen. Maandagavond is De Lenz, in gezel schap van een jonge, Belgische vrouw, in Voelt gij u terneergeslagen, vermoeid en afgemat hebt gij last van pijn in de lende nen, ledematen of spieren? Lijdt gij aan urine- stoornissen, aanvallen van duizeligheid, hoofd pijn of rheumatische pijnen? Zoo ja, hebt gij er dan over nagedacht wat de oorzaak van uw noodeloos lijden is? Als uw bloed niet op de juiste wijze gefil treerd wordt, doordat uw organen verzwakt zijn, blijven urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden in het gestel achter. Zij zetten zich af en veroorzaken verschijnselen als de bovenstaande. Iedere dag uitstel maakt de zaak erger en dient gij onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Reeds jaren bleek de afdoende werking van dit speciale middel tegen spit, rugpijn, ischias, rheumatische pijnen, waterzucht, urinekwalen en blaaszwakte. Foster's Pillen werken niet op de ingewan den en passen mannen en vrouwen van eiken leeftijd, 1.75 per flacon bij alle drogisten enz. FEUILLETON door K. R. G. BROWNE. 8) Een paar oogenblikken lang bleef George haar, met zijn mond wel anderhal- ven centimeter open en een stompzinnige uitdrukking op zijn anders toch wel intel ligent gezicht, staan nakijken. Dan zuchtte bii diep en keerde zich op zijn beurt om. De veldmaarschalk deed taktvol een kleine nooddeur, die verborgen in een nis naast haar onbetrouwbare collega bescheiden haar beurt afwachtte, voor hem open. George ging er door en kwam juist op het oogenblik, dat ziin gastheer zich omge draaid had om naar zijn gast te gaan zoeken zóó vlug had de deur-episode zich afgespeeld de reusachtige hal van het Regal binnen. Neem me niet kwalijk," zei George "I L a a m?i die Iamnie deiu' aa'1 den «tok gehad Ik wou niet zooals zii won en toen heeft zq me weer er uit gegooid De corpulente man knikte. suulu- „Tjade kunsten, dié ?n«v, a- heeft! ik voor mq zou telkens «tolk thuis kom. liever door een van nf «aar binnen klimmen Sr tv ["f" meneer ]n z'n ïmSftT 1 lk durf dien ken, dat ik' ham? v!2 DXeï te laten n,er" ben Dezenkant op!mallemole" 1 Hq loodste zijn gast dwars de hal door en ging met hem den wintertuin binnen. Daar liet hii zich behoedzaam in een van de rieten fauteuils, die luid-krakend z'n ongenoegen over deze behandeling te ken nen gaf, neerzakken en wees zijn gast uitnoodigend op een tweeden,' aan den anderen kant van het kleine tafeltje. „Buitengewoon vriendelijk van je, jong- mensch...om een ouwe man gezelschap te houënMaar laat ik me eerst voor stellen: Decimus Todd." „Aangenaam", zei het jongmensch. „Ik heet Carr George M. A. Carr." „Goed," knikte de corpulente man te vreden. Hij keerde zich met moeite om en wenkte een kellner. „U zeker thee, hè, mr. Carr? Ik ben nog niet erachter, hoe 't hier precies gaat, maar ik heb een voorgevoel dat thee 't eenige is, wat je op dezen tijd van den dag kan krijgen." „Ja, graag een kop thee. Tot zes uur ben ik geheelonthouder." Mr. Todd gaf den hotel-lijfeigene de noodige bevelen en keerde zich weer tot zijn gast. „Jongmensch," zei hq ernstig, ,,'t is geen pretje om ergens in een groote stad alleen te zq'n! Ze zeggen, dat dit gehuchtje zeven millioen inwoners heeft en ik ben er toch al een poosje, maar ik heb met niet meer dan vijf een woord gewisseld... en daar is de piccolo dan nog bij." „Ik zou gedacht hebben," zei George, „dat het een klein kunstje was, om in een hotel als dit met menschen kennis te maken.Hq sprak verstrooid, want hij zat zich af te vragen of het meisje met de donkere oogen terug zou zq'n vóór hq' zijn gastheer begon te vervelen en zoo ja, wat dan de beste manier was om de kennis making voort te zetten. Mr. Todd knorde. „Daarin heb je gelijk, jong. 't Is een klein kunstje, maar een kunstje, dat geld kost. Nee, dat soort bedoel ik niet. Heb ik je al verteld, dat ik uit Amerika kom?" „Nee," zei George, „maar ik had zoo'n idee dat het zoo was." „Ja. En oorspronkelijk uit Ballygun- nion, County Kildare. Op me zestiende jaar naar Amerika gegaan en tot voor veertien dagen er gebleven...." „Zoo," zei George, „dan verwed ik m'n hoofd eronder dat u met een halve crown gegaan bent en met een half millioen bent teruggekomen... Mr. Tod staarde hem aan. „Hè. Ja, waarachtig, zoo is het! Hoe ben je dat te weten gekomen?" „Wel, dat is de gebruikelijk manier, niet? Ik ben dikwijls van plan geweest 't zelf te doen, maar op het psychologi sche moment heb ik nooit een halve crown over." Nog een paar oogenblikken lang ging Mr. Todd met staren door; dan sneed een glimlach zijn vollemaans-gezicht in twee- en. Die glimlach verbreedde zich in een grijns en die gi'il'ns werd een lach.... een gebulder, een explosie, die de ruiten van den wintertuin deed trillen, die ten gevolge had, dat een oude dame zich in haar thee verslikte, die zq'n embonpoint zoo hevig in beroering bracht, dat de rieten stoel noodig vond om verontwaar- digd-krakend te protesteeren. En toen de aanval wat begon af te zakken.... „Die is goed!" sputterde en hijgde Mr. Todd. „Die is bliksems goed. Je bent me een origineele, jongmensch! Om me in vijf minuten door te hebben! Alleen was het 'n stuk minder dan een halve crown en is het een stuk meer dan een half mil lioen. Vaste eigendommen, snap-je?" „Nee, niet heelemaal." „Land, jong. Je koopt 't als 't goedkoop is en je verkoopt 't, als 't niet meer goed koop is, anders niet. ,,'t Klinkt zoo eenvoudig als wat." „Is 't ook als je maar weet, hoe je 't aanleggen moet. Ofschoon, als ik die olie in dat stuk in Arkansas niet gevon den had, zou ik nou ook niet degeen zijn, die ik ben. Daarmee heb ik me scheepjes op het droge gehaald. En toen dat zoo was, dacht ik, ik ben een-en-vijftig, of liever, word ik, met Maart.... en ik heb kip nog kraai, altijd verstandig ge noeg geweest om niet te trouwen, dat ik nou weer-es in 't goeie vaderland een kijkje most gaan nemen. Maar jeminee," ging Mr. Todd hoofdschuddend voort, „wat was dat Ballygunnion veranderd! Je kende 't niet meer terug. Eén dag was meer dan genoeg. Niet een van me vroegere kennissen meer.... allemaal op het kerkhof opgeborgen. En me huisje afgebroken en op de plaats een bioscoop. Eén dag ben ik er gebleventoen ben ik er vandoor gegaanom de bloeme tjes buiten te gaan zetten, zoolang ik ei nog gezond en sterk genoeg voor was. Maar 't lamme is, dat je dat in je eentje gewoonlijk niet lukt 't Is, om zoo te zeggen, net of je een heelen tijd trek in een ei gehad hebt en of je 't dan krijgt, maar zonder zout," beëindigde Mr. Todd met een grafstem zijn monoloog. „Nog een kop thee, jongmensch?" Mèt de hoeveelheid thee, die George consumeerde steeg zijn sympathie voor den corpulenten man. 't Was verduiveld verstandig van hem geweest, op dien hoed te trappen! De gerepatrieerde ban neling was kinderlqk-eerlqk, en daarbij zoo zielig in zijn isolatie van schatrijken vreemdeling en zoo pathetisch in zijn pogingen om een vriendschappelijk-ge- stemden bewoner van dit ondermaansche te vinden, dat George hem grqag een niet-zoutelooze manier 0111 de bloemetjes buiten te zetten, aan de hand gedaan zou hebben. Hij zat juist zóó dat hq de glazen draaideur goed in het oog kon houden over het probleem na te den ken, toen zijn gastheer weer het woord nam. „En wat doe jij voor je broodje, jong mensch?" George gaf niet dadelijk antwoord. Hq hield er niet van zijn persoonlijke aan gelegenheid met den eersten den beste of met wien ook! te bespreken. Maar Mr. Todd vroeg het zoo eenvoudig en hij was Zoo kinderlijk-openhartig, wat zijn eigen privé-aangelegenheden betrof, ge weest, dat het zeer zeker niet beleefd zou zijn om een antwoord te weigeren of te ontwijken. „Op het oogenblik niets", biechtte hij dus op. „Zoo!" zei Mr. Todd lied gewoon. „Een poosje vacantie genomen?" George grinnikte 0111 de keurige en toch rake omschrijving van zqn omstan- ''i^'.Ja^esómmige mengcjien ]leq}jen }]un heeie leven vacantie, anderen verdienen hun vacantie, weer anderen krijgen va cantie. Ik behoor zeer nadrukkelijk tot de laatste categorie. En zooals de zaak zich laat aanzien, wordt deze mijne va cantie meteen een rustkuur. Zeer een voudig diëet en geen geestesinspanning." Mr. Todd keek hem oplettend aan. Voor de tweede maal viel het George op, hoe verstandig die kleine blauwe oogen m dat vollemaansgezicht waren. „Met andere woorden? Als je beter vindt van niet, hoef je me geen antwoord te geven." „Met andere woorden dat ik nog g.-en uur geleden een hardwerkend lid van de samenleving of iets duidelijker, bediende op een makelaar-in-theekantoor was. E11 np ben ik 't niet meer." „Hoe komt dal?" „Ik heb mijn patroon aan zijn neus getrokken," legde George hem uit. „Heb ik van mijn leven! Waarom? „O. ik had er al maanden een soort van aanvechting toe gehad, t V as leu eerste een onbehoorlijk groote neus zoo een, die op den duur een obsessie wordt. En dan zei hq', dat ik loog „En toen heb je 'em aan zqn neus ge trokken," zei Mr. Todd met z'n heele ge zicht één glimlach. „Bravo, jongmensch! je nou te gaan doen?" denk je nou te gaan doen?" „O... ik heb hooren zeggen, dat kran- tenverkoopen nogal lucratief is en dan is de orgeldraaiersmarkt op het oogen blik niet overvoerd. Er zqn zooveel dingen.De eenige moeilijkheid is m'n dure opvoeding. die maakt me zoowat voor alles ongeschikt." (Wordt vervolgd). f*

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1