'I AM STER DAM SC HE 1 BRIEVEN Astrakan, de groote mode, I. a. mantel van groen duvetine met ingezette deelen, die een vestvorm laten zien. Origineele kraag in pellerinevorm met zwart astrakan garneering, waar de groote pofmouw en manchet ook van gemaakt zijn. b. Japon van donkergroen velvet, z.g. flesschengroen; rok met rond ge- knipten volartt, die op heuphoogte een ingezet bies- laat zieft, die dezelfde lijn volgt van de volant. Het lijfje is met grijs astrakan gegarneerd evenals de kraag en schouderstukken. Een nieuw ei van Columbus! We kennen nu langzamerhand reeds vele nood-maatregelen, nood-verorde ningen, nood-wetten. Maar al te goed, helaas!Men Zou ze in zekeren zin negatieve gevolgen der malaise kunnen noemen in zooverre zij door den nood der tijden geslagen gaten trachten te dichten en achteraf, daar waar kennelijke leemten zich als gevaarlijke afgronden gaan vertoonen, bruggen slaan die een normaal verkeer weer eenigszins mogelijk maken. Weinig of niet hoort men echter van nieuwe initiatieven, die niet achteraf iets willen herstellen of helen, maar direct, positief als 't ware, een nieuw arbeidsveld openen en tot krach tige activiteit aanzetten. Velen zitten bij de pakken neer en bepalen zich tot het zoo goed mogelijk opzetten van een lap, dlér waar in die pakken gaten vallen en scheuren zich gaan vertoonen... Dubbel te waardeeren valt 't dan ook als men, op een goed oogenblik, bemerkt, dat de energie er tóch nog niet geheel uit is, dat de lust voor, en het vermogen tot het bereiken van de... nieuwe vondst nog bestaat! Met zulk een nieuwe vondst kregen wij dezer dagen in de hoofdstad te maken; en het was een goede, en zij had dus, zooals alle goede vondsten, iets van den een voud en het je-moet-er-maar-op-komen karakter aan zich van het beroemde en klassieke Ei van Columbus. Met één slag werd die vondst zóó populair, maakte zij talloos velen (talloos vele huismoeders in de eerste plaats) plotseling zóó fel bewust van het be staan van een behoefte waarin tot nu toe nog nooit behoorlijk voorzien was, dat er thans haast geen dag meer voorbij gaat of er wordt wéér een nieuwe maatschappij opgericht, die deze vondst exploiteert! en de oor spronkelijke initiatief-nemers concur rentie gaat aandoen. Die initiatief nemers behouden echter, - en dit zal hun altijd een, gerechtvaardigden voor sprong blijven geven, den oor- spronkelyken naam die ons inderdaad met een woord, de vondst in heel haar (eenvoudigen) omvang voor oogen stelt »De kattenbak-Centrale»Daar behoeft eigenlijk niets meer bij. U begrijpt aanstonds de bedoeling! Poes ip, vooral onder de breede lagen der Amsterdamsche bevolking, een geliefd nuisgenööt. Maar er was, tot nu toe, 'l1d nog één bezwaar: die onaange name bezigheid van het schoonhouden n haar »bak». Dat bezwaar kan onze huismoeders nu, door genoemde Centrale, tegen een minimum be drag per week, uit handen worden genomen. Voor een luttel aantal centen bezorgt die Centrale, of een van de in haar zogvarende 'maatschappijen», u thans op gezette tijden een hy giënisch gereinigden kattenbak, ge vuld naar verkiezing met zand, molm, mot of zaagsel en neemt de gebruik ten mede», zooals de strooibiljetten vermelden. De hoofdstedeli k katten- familie zal er ongetwijfeld wèl bij varen en zoo ook de Centrale, waar van de oprichters het, voor hun goede vondst en frissche aanpak, overigens tenvolle verdienen Nu de gedachten dan, naar aanlei ding van dit gelukkig initiatief, den kant opgingen van een gecentrali seerde vereenvoudiging in het ver zorgen van onze huisdieren, mag het verwondering baren, dat niet dade lijk ook op honden-gebied de nieuwe vondst gedaan werd en in werking gesteld. Waarom b.v. niet iets als een «Centrale Honden-Uitlaterij» Toegegeven: de kansen op succes zijn hier niet zóó groot: de hond uit laten immers is lang niet altijd, zooals dat bak-schoonhouden, een onaangename bezigheid! Integendeel: dikwijls is het eengoed excuus in de lange avond-uren althans een oogenblik te ontkomen aanver velende visite of een, laat ons zeggen, minder prettige stemming in het ge zin!... En dan óók: onze honden familie zal binnenkort, gezien de zoo juist aangenomen verhoogde hon denbelasting, wel aanzienlijk ver minderen. Maar toch zou er mis schien, ook in deze hondenrichting, wel iets te probeeren vallen De nieuwe belastingen! De oppositie daartegen. Tot de in den aanhef genoemde, min of meer negatieve noodmaatregelen zou men ook kunnen rekenen de in stelling van een Crisisfonds waartoe de Gemeenteraad dan deze week besloot en dat men zich voorstelt te vormen, behalve uit de baten van de reeds genoemde verhoogde honden belasting, uit de opbrengst vande verhoogde opcenten op de personeeie belasting, de verhooging van het straalgeld, de wederinvoering van de zakelijke bedrijfsbelasting, de hand having van het bruggeld en de nieuwe brandverzekeringsbelasting. Een en ander kwam er in den Raad tegen de aanvankelijke verwachtingen in 1 vrij vlot en met vrij grooten spoed 1 door. Na een verward en slecht* debat overigens, dat, zooals mr. van den Bergh het uitdrukte, »een einde was, den hoogstaanden algemeene beschouwingen onwaardig*. Deze vlotte en snelle gang van zaken, dit, zonder veel ernstigen tegenstand aanvaarden van de voor stellen van B. en W., kon men eigen lijk reeds verwachten toen bleek, dat de felle critiek en tegenstand vooral van liberale zijde tot uiting gebracht in vergaderingen buiten den Raad, in de zaal op het Prinsenhof aan zienlijk geluwd was, zóó zelfs dat 's-wethouders Polak verdediging van het gemeentelijk financieel beleid door de oppositie althans gewaardeerd werd, zij het dan ook natuurlijk niet ten volle onderschreven en toegejuicht. Zelfs werd een »motie van vertrouwen* ingediend, die niet alleen onderteekend was door de R.-K. heer Romme en de C.-H. heer Ter Haar, maar ook door den liberalen heer Boissevain, die zich de laatste maanden buiten den Raad juist een vooraanstaand woordvoerder getoond had van degenen die vinden 'dat het nu toch wel meer dan tijd is alle vertrouwen in het rood-getinte financieel beleid der hoofdstad op te zeggen. Toen eenmaal deze motie van vertrouwen met groote meerderheid 35 tegen 7 stemmen was aangenomen, liep de restvanzeli, vlot en snel, gelijk gezegd. Genoemde motie spreekt uit, dat de Raad vertrouwen heeft jegens B. en W. »in hun streven naar bezuiniging» en dat hij dit streven zal steunen. Het wonderlijke van de zaak was dat, terwijl wethouder Polak vooraf ver klaard had, dat het aannemen van een dergelijke vertrouwensmotie hem »welkom zou zijn*, zijn S.D.A.P.-sche partiigenooten in den Raad desalniet- ternin geweigerd hadden deze motie mede te onderteekenen. Alhoewel zij er dan ten slotte wèl voor stemden. Hun woordvoerder trachtte dit te verklaren met de opmerking, dat zij een dergelijke motie (anders blijkbaar dan hun partijgenoot wethouder Polak) 'overbodig» vonden, maar dat men 'daarom nog wel voor ietsoverbodigs.... stemmen kon»! Waarmede dan het wonderlijke geenszins wég verklaard is.... Zooals trouwens, over't algemeen, in de politiek altijd veel wonderlijks blijft, dat nooit wég-verklaard kan worden Deze snelle gang van zaken mede ten gevolge van een zich, min of meer, neerleggen der oppositie in den Raad dit schielijk aannemen van de nieuwe, hernieuwde en verhoogde belastingen, heeft intusschen klaarblijkelijk de oppositie buiten den Raad speciaal fel in de kringen van handel en nijver heid ietwat verrast. Vanuit die kringen komen tenminste nog steeds adressen binnen met het verzoek de beslissing omtrent een en ander in alle geval nog aan te houden. Dat is dan in de eerste plaats het geval inzake de nieuwe brandverzekerings belasting, waarover o.m. geadresseerd werd door de Kamer van Koophandel, die van oordeel is, dat deze nieuwe heffing een 'geheel nieuw bestand deel* aan het stelsel der gemeentelijke belastingen toevoegt, en dat er daarom >alle aanleiding geweest ware het bedrijfsleven, bij de voorgestelde diffe- rentieering van het tarief, in het bijzonder bij de hoogere en hoogst belaste rubrieken betrokken, in staat te stellen de werking en consequenties der nieuwe heffing te overzien en desgewenscht van zijn meening daar omtrent te doen blijken. Ook het Verbond van Ned. Werk- gevers kwam, in een adres, tegen deze brandverzekerings-belasting op. Als practisch voorbeeld hoe zwaar deze nieuwe heffing vooral op de groote bedrijven zal komen te drukken, haalt hij het geval van de Centrale Suiker- maatschappij aan. Vermoedelijk zal deze Maatschappij voor haarbezittingen te Amsterdam, aan brandverzekerings belasting, jaarlijks niet minder dan f 33.000.— hebben te betalen, hetwelk driemaal zoo veel is als indertijd aan zakelijke bedrijfsbelasting betaald werd en in de toekomst (nu die laatste be lasting de helft van eertijds zal be dragen) zelfs... 6 maal zooveel, wat ..in wezen •■""rkomt", ''"el het dan) >p een belas ng van i 3 a f 35 S» jr werkni... i', die in liet bedrijf zijn bestaan vindt"! Maar of men nu, bij de (korte) voorbereiding en bij de teveneens korte) behandeling in den Raad, wel al fleze, vooral voor onze groote be drijven inderdaad ernstige, consequen ties voorzien heeft, of men inder daad wel voldoende overwogen heeft het gevaar, dat een aantal van derge lijke bedrijven ernstig aan een ver plaatsing naar elders zullen gaan den ken, het blijft, nu de beslissing dan eenmaal gevallen is, niet veel meer dan onvruchtbaar napraten. Want de betrokkenen zullen ook van Gedep. Staten wel geen vernietigingsbesluit kunnen uitlokken, nu de mogelijkheid tot het toevoegen van zulk.een „nieuw bestanddeel" aan het gemeentelijk be lastingstelsel, in principe, reeds met de wijziging van de Gemeentewet van 30 Dec. 1920 geopend was. En ook wat zich thans nog aan oppositie tegen de wederinvoering der (gehalveerde) zakelijke bedrijfsbelas ting vertoont, zal wel niét veel meer dan mosterd na den maaltijd blijken te zijn De „doode" Dinsdagmiddag. Protesteerende winkeliers. Niet alleen het grootbedrijf, maar ook het kleinbedrijf, onze nijvere win keliersstand, verkeert op het oogen blik in gisting en oppositie. Voorna melijk wel naar te voorspellen viel naar aanleiding van het onlangs in den Raad gevallen besluit waarbij bepaald wordt, dat op Dinsdagmiddag algemeen door de zaken gesloten moet worden. Intusschen kunnenzij anders dan de opposanten van het grootbe drijf inderdaad wél eenige hoop koesteren dat hun fel protest (o.m. dezen Woensdagavond, in een druk bezochte vergadering der Algemeene Winkeliersvereeniging in „Bellevue", tot uiting gekomen), nog practisch resultaat zal hebben. Het gewraakte besluit kan immers nog aldus rede neerden zij mede door hun toedoen, bij de tweede lezing in den Raad (die nog moet plaats hebben) „tengoede gewijzigd" worden. En gebeurt dat niet, dan zijn zij er aldus Voor zitter Korff zeker van, dat de Kroon dit „monstrum" op het gebied der wetgeving niét zal goedkeuren en het „zeker wel in de prullemand zal depo- neeren". En er zijn er velen ook buiten de kringen van den handel- drijvenden Middenstand die dit helpen hopen. Die velen zouden dat niét, in die mate, doen als zij niet van oordeel waren, dat de personeelsbelan gen bij het Winkel-werktijdenbesluit van 1 Jan. 1930 reeds goed beschermd en afdoende geregeld waren. Nu dat echtrr wél zoo is,is de Winkelsluitings- w' in hoofdzaak een winkeliers- en en ver u-uikers-belang geworden. En waar en die winkeliers én die ver- o.ujKers in groote meerderheid die Dinsdagmiddagsluiting niet alleen niet gewenscht maar een onding, een „paskwil" vinden daar bestaat er geen enkele reden zulk een „doode" middag te gaan invoeren. Misschien zal St. Nicolaas ja, hij vertoont zichdantóch,niettegenstaande malaise en hen die zeggen „er dit jaar jaar niet aan te doen" reeds in velerlei gedaanten in de stad en de winkelstraten waren dezen Woensdag middag rjeds tot barstens toe vol! de „groote ontstemming en diepe ver ontwaardiging" onder onze winkeliers wat verzachtenMaar op hun stuk Dinsdagmiddag open! zullen zij ongetwijfeld blijven staan MUNTMETALEN door Joseph Caillaux). (Ex-Minister van Financiën in Frankrijk). Alle muntstelsels van de wereld kun nen vergeleken worden met pyrami- des, die op hun top staan. De top is van goud, de basis bestaat uit bankbil jetten, Als men dien gouden top, dat goudpunt, een beetje heen en weer schudt, komt het geheele muntstelsel in gevaar. Wat een mooie kans is dat niet voor de speculanten! Er is slechts één middel tegen. Het goud moet niet opnieuw verdeeld wor den, zooals wel eens op naïeve wijze wordt voorgesteld. Het goud heeft een eigen wet, waaraan het gehoorzaamt. Al wat gedaan moet worden, is het aan nemen van een ander muntmetaal. Als zoodanig heeft men wel eens het pla tina genoemd. Het lijkt mij echter veel eenvoudiger om het zilver, dat dwaas genoeg van zijn plaats is verdrongen, weer als muntmetaal te herstellen.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 17