TQjpês$i KANNEWASSER'sST.NICOLAASFEEST DE DOLENDE MELEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitsnlandsch overzicht BINNENLAND. BEZOEKT OP 9 DECEMBER A.S. GEMENGD NIEUWS. KMACW Nr. 7048. EERSTE BLAD DINSDAG 1 DECEMBER 1931. 59ste^J AARGANG Droevig slot van een ontwapeningscongres. - ijdelde samenzwering te Boedapest. - De gespannen verhouding tusschen China en Japan duurt voort. De laatste bijeenkomsten van de Britsch-Indische con ferentie. jaap snor breit alles best. OOST-S^DiË. werkt als gorgelen Het Pond en de positie van de Nederlandsche Bank. FEUILLETON heudersche courant Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, Jdcm per mail en overige landen t 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4ct.fr.p.p.bct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewqsno. 4 ct. Het internationale ontwapeningscongres te Parijs heeft een droevig einde gehad- Hei congres, dat bijeengekomen was ter propageering van de vredesgedachte m verband niet de officieele ontwapenings conferentie te Genève, in Februari van het volgend jaar, had in Fransche 'iat lo" nalistische kringen al groote onrust ver oorzaakt en scherpe critiek was dooi ver schillende kranten geleverd. Doch daarin] is het alleen niet gebleven, doch de laatste bijeenkomst, die openbaar was en kroon zou moeten zetten op dit congies, is in een veldslag veranderd. Omtrent liet verloop van deze zitting laten we hier Vaz Dias aan het woord, die er o. m. het volgende van meldt: De groote zaal was tot de laatste plaats bezet, evenals alle galerijen en loges. On geveer 6000 personen waren in het ge bouw, onder wie, naar tijdens de bijeen komst bleek, vooral op de galerijen, vele communisten en nationalisten. Ruim der tig gedelegeerden uit Nederland, verte genwoordigers van edn groot aantal orga nisaties van verschillende richtingen, wa ren aanwezig. Herriot wees in zijn ope ningswoord op de groote beteekenis van deze conferentie in verband, met de in Februari te Genève te houden Ontwape ningsconferentie. De bijeenkomst te Parijs is uitsluitend bedoeld om den wil der vol keren naar vrede en ontwapening tot uiting te brengen. In deze plenaire vergadering werd ver volgens het woord gevoerd door Hélöise Weiss (Duitschland), Scialoja (Italië), Ro- bert Cecil (Engeland), Painlevé (Frank rijk), Houghton (Amerika), Maderiaga (Spanje) en de Jouvenel. Reeds de korte openingstoespraak van Herriot werd door protesten en inwaai minuten lang onderbroken. Van de galerij klonken voortdurend afkeurende kreten, die door groot rumoer weiden gevolgd. Het grootste gedeelte van de uitgespro ken redevoeringen ging in het tumult ver loren en eerst tegen het einde wisten de aanhangers met hun bijval den boventoon te voeren. Voortdurend poogden ordever stoorders, die de zaal waren uitgezet, door de zijdeuren der loges binnen te dringen en vergrootten het rumoer in de zaal door aanhoudend bonzen op de deuren. De toe spraak van den Parqschen aartsbisschop kardinaal Verdier was volkomen onver staanbaar. Nauwelijks een half uur na de opening ontstond reeds de eerste vecht partij in een zijloge, welke door het pu bliek met groote belangstelling werd ge volgd. De politie verwijderde eenige rad draaiers. Een oude heer werd door jonge mannen tegen den grond geslagen, waar na hij een toespraak hield tot de aanwe zigen. Toen de Duitsche rijksdagafgevaardigde Joos het woord nam, ging er een door spreekkoren ondersteund fluitconcert op; het tumult bereikte zijn hoogtegpunt. De vechtpartijen namen steeds grooteren om vang aan, geen mensch luisterde meer naar den spreker. Bijna even onvriende lijk werd de Italiaansche vertegenwoordi ger Scialoja ontvangen; de opwinding zak te toen echter langzaam. Lord Cecil werd met grooten bijval ont vangen, doch het feit, dat hij Engelsch sprak, wekte misnoegen. Met geweldig applaus werd Painlevé begroet, die de Vraagt onze Truien (IJzersterk) Resultaat v. eigen werk T ZUIDSTRAAT 19. e op den gelen winkel. - Onze vertegenwoor diger den Heer L. ZWART, komt U bezoeken. Fransche stelling inzake veiligheid en ontwapening had verdedigd. Groote oniust ontstond weer, toen Pichot een algemeene, gelijktijdige en gecontroleerde ontwape ning eischte, benevens het scheppen van een internationaal politieleger. Wederom klonk de Marseillaise en het tumult begon opnieuw. Ten slotte ging de conferentie uiteen. De Parijsche corr. van de „N. Rott. Ct." schrijft er nog over: Het zou van ongeoorloofde kort zichtigheid, zoo niet van zelfbedrog ge tuigen, te verbloemen, dat de ontevreden heid gisteren, bij velen in verbittering om geslagen, rechtstreeks tegen de Fransche ontwapeningspolitiek gemunt is. In zoo ver geeft zonder twijfel zoowel de keus van de plaats van samenkomst als van het tijdstip, kort vóór de ontwapeningsconfe rentie te Genève en de algemeene verkie zingen in Frankrijk, te denken. Te Boedapest zijn tal van arrestaties ge schied, niet minder dan 151. De juiste oor zaak van de arrestaties is niet bekend, evenals trouwens de namen van de gear resteerden, die streng geheim worden ge houden. Uit de omstandigheden echter, dat een aantal gewichtige figuren achter slot en grendel zijn gezet, van wie bekend is, dat zij de rechts-radicale denkbeelden zijn toegedaan, kan men met tamelijke stellig heid afleiden, dat de algemeene misdaad, waarvan deze heeren van officieuze zijde beticht worden, een misdaad die de politie eenige dagen geleden op het spoor kwam, en nog tijdig wist te verijdelen, een rechts- radicale politieke samenzwering is, ook al spreekt men de alarmeerende geruchten van een putsch-plan dan ook officieel tegen. Het is stellig dat er onder de arrestan ten personen zijn wier namen, indien zij in dit verband worden gepubliceerd, het grootste opzien zullen verwekken. De ar restaties waren oorzaak, dat zich te Boe dapest geruchten verbreidden, dat Otto von Habsburg in Hongarije zou zijn aan gekomen. Een ander bericht meldt, dat het mee- rendeel der gearresteerden ondergebracht is in de militaire gevangenis, welke om standigheid de meening vestigt, dat men te doen heeft met een samenzwering, waarbij tal van officieren betrokken zijn, en inderdaad zijn dan ook een tamelijk groot aantal jonge officieren gearresteerd. Interessant is dat ook generaal Bajcsi aan de beweging heeft deelgenomen. Waar de detectiven meer dan één persoon tegelijk hadden te arresteeren, werd door militai ren geholpen. De gespannen verhouding tusschen China en Japan wordt er niet beter op al komen er juist de laatste dagen wat gun stiger berichten, hoeverre die h&t gevaar van internationale verwikkelingen, naar aanleiding van het optreden van Japan in Mantsjoerije kunnen afwenden, blijft nog te bezien. De ster-cor. van de „Nw. Rott. Crt." schrijft over den toestand van de laatste dagen o. m. het volgende: De afwisselende goede en slechte be richten betreffende het oprukken of het niet oprukken der Japansche troepen te gen Tsjingtsjou kunnen daarin geen ver andering brengen. Men erkent nu alge meen, dat Tsjingtsou een shibbolet is ge worden voor een verder verloop der din gen. Zouden de Japanners Tsjingtsjou be zetten, dan zijn met groote waarschijnlijk heid ernstige internationale moeilijkheden te verwachten. Daarvan maakt men thans in de kringen van den raad volstrekt geen geheim meer. Voor Tsjingtsjou schijnt de de grens te liggen van het geduld der Amerikanen en daarom zeer zeker ook van de leden van den raad, die niet bij de Amerikanen achter kunnen blijven. Vandaag waren er tweeërlei berichten. In de besprekingen van den raad bracht Briand ongunstige mededeelingen ter ta fel over de marschrichting der Japansche troepen; de Engelschen en Amerikanen hadden echter juist weer meer geruststel lende berichten omtrent stilstand in de actie van hun waarnemers ter plaatse ont vangen, en men kwam tot de conclusie, dat de hetere berichten ook de jongste wa ren. Dit echter bracht nog volstrekt geen opluchting. Niemand durft reeds hopen, dat het gevaar voor Tsjingtsjou overge dreven is. Men heeft het gevoel, dat de strijd over het lot van den laatsten stad van beteekenis in Mantsjoerije, waar een nog van de Japanners onafhankelijk Ghi- neesch bestuur is, te Tsjingtsjou, nog niet is beslist. Men hoort de meening verkon digen, dat dit lot niet meer twijfelachtig zou ziin als de raad zijn zitting reeds ge sloten Lad, daarom hebben alle betrokke nen, met .uitzondering van de Japanners, op het oogenblik heel weinig haast met de slotzitting. Men zou haast kunnen zeg gen, dat men op het oogenblik Sze dank baar is, dat hij de dingen wat heeft op gehouden. Gunstig ziet het er dus nog allesbe halve uit. Elders in dit blad laten wij nog eenige telegrammen volgen. De laatste voltallige vergaderingen van de Britsch-Indische conferentie zijn Zaterdag begonnen. Lord Sankey en MacDonald begonnen met formeel de aanvaarding van de rap porten van de commissies voor de federale structuur en voor de minderheden voor te stellen. Lord Sankey gaf daarna een uiteenzet ting over het werk van de commissie voor de federale structuur. Hij bracht in herin nering, dat de mohammedaansclie leden van de commissie en ook vertegenwoordi gers van eenige andere kleine minder heden hun houding ten aanzien van de vraagstukken der verdediging, buiten- landsche aangelegenbeden, financieele waarborgen en commercieele voorkeur hadden voorbehouden, totdat een bevredi gende oplossing zou zijn gevonden voor het minderhedenvraagstuk. MacDonald gaf aan zijn vaste overtui ging uiting, dat het minderhedenvraag stuk opgelost zou kunnen worden, indien de Indische gedelegeerden de feiten onder oogen wilden zien en hun best zouden doen. BELGISCHE INVOERRECHTEN. De afdeeling handel en nijverheid van het departement van arbeid, handel en j nijverheid maakt bekend, dat volgens be-1 richt van Hr. Ms. gezant te Brussel, dei Belgische regeering op 27 November een) besluit heeft uitgevaardigd, waarbij de invoerrechten verhoogd worden voor: boter van frs. 0.20 tot frs. 1.40 per kg.; margarine van fr. 0.60 tot fr. 1 per kg.; en onbewerkte tabak van fr. 240 tot frs. 350 per 100 kg. Verder wordt ook be vroren vleesch, dat tot dusver vrij van rechten was, door een invoerrecht ge troffen. De hier bedoelde verhoogingen zijn onmiddellijk, d.w.z. op 27 November in werking getreden. NOODLOTTIG AUTO-ONGEVAL BIJ OVERWEG TER WESTKUST VAN SUMATRA. Donderdagmiddag is de auto van den Gouvernements Indische arts Mohamad Sen, komende van Sidjoendjoeng, bij den overweg te Tandjong Amaploe in botsing gekomen met den trein. De arts is onmid dellijk gedood. Een inzittende verpleger en een passagier zijn zwaar gewond. De chauffeur bleef ongedeerd. ONTSLAG VAN 10.000 ARBEIDERS. Op een congres van arbeiders te Kat- towitz werd een algemeene staking ge- eischt, daar de werkgevers 10.000 arbei ders willen ontslaan. Er werd besloten een delegatie naar de hoogste Poolsche autoriteiten te zenden om tegen dezen maatregel te protestee ren. Indien dit geen gevolg heeft, zullen de arbeiders een algemeene staking pro- clameeren. Ook de gemeenteraad van Kattowitz heeft dit conflict besproken en is tot den slotsom gekomen, dat een ontslag van 10,000 arbeiders een groote schade voor de gemeente zou beteekenen, daar deze menschen dan geen belasting zouden kunnen betalen, waardoor de inkomsten der gemeente sterk zouden worden be nadeeld. 25, 45 en 65 ets. "et vc voorkomt verkoudheid. HET NATIONALE CRISISCOMITE. 30.000 van Prinses Juliana. I Prinses Juliana heeft aan het nationale crisiscomité een gift van 30.000 doen toekomen. Het personeel van het Nederlandsche Technicum P. B. N. A. te Arnhem, be staande uit ongeveer 75 personen, heeft besloten, elke maand 1 pet. van het salaris ter beschikking van het nationale crisis comité te stellen. NATIONAAL CRISIS-COMITE. De Koningin-Moeder heeft een gift van 2000 aan het comité doen toekomen. De firma John Quality te Rotterdam beeft 1000 bons, elk recht gevende op een half pond preskup, ter beschikking van het comité gesteld. ZUIDERZEEPEIL NA AFSLUITING. Bezwaren voor de afwatering. Naar het Hbl. verneemt ontvangt de kweekersvereeniging „Naarden-Bussum" van land- en tuinbouwcorporaties uit de Zuiderzeeprovincies en zelfs uit het ach terland vele adhaesie-betuigingen met haar aan de regeering verzonden adres inzake het peil der Zuiderzee na de vol tooiing van den afsluitdijk. Overwogen wordt om een algemeene actie op touw te zetten tegen het vasthouden aan een peil van —30 N.A.P. bij Urk, waarvan voor de afwatering groote bezwaren te duch ten zijn. HET ONTSLAG VAN EEN LOODS. Het Tweede Kamerlid Drop heeft den minister van defensie gevraagd: I. Kan de minister mededeelen of en in hoeverre gevolg is gegeven aan de con clusie van het verslag der commissie om trent de inlichtingen op het adres van J. Bruin, eervol ontslagen loods te IJmui- den, aangenomen in de vergadering der Tweede Kamer van 16 Juni 1931, waarbij de minister is uitgenoodigd alsnog een speciaal onderzoek te doen instellen naai de gronden, waarop het gegeven ontslag steunt? LEEST ONS RECLAMEBOEKJE II. Indien een onderzoek reeds is inge steld, door welke personen is dat dan ge daan, op welke wijze en wat is het resul taat? III. Indien het onderzoek nog niet is ingesteld, waarom heeft het dan, waar het immers moest leiden tot beantwoor ding van de vraag of het ontslag moest worden gehandhaafd, nog niet plaats ge had? DE WEGEN IN ONZE PROVINCIE. In het provinciale wegenplan zullen volgens voorstel van Ged. Staten belang rijke wijzigingen en aanvullingen komen, waarvan wij vermelden: De Eeuwigelaan en Komlaan in de ge meente Bergen worden op het wegenplan gebracht; de weg door het Bergerbosch wordt afgevoerd. De weg SchagenHet WadOude Sluis wordt vervangen door den weg SchagenDe KeinsOude Sluis, in hoofdzaak loopende langs de spoor baan SchagenAnna Paulowna. De weg SchagenWognum zal kunnen worden vervangen door een weg langs het ge- geprojecteerde kanaal StolpenSchagen. De weg van Niedorper Verlaat naar den Rijksweg HoornLambertschaag wordt gewijzigd, voor zoover deze langs de baan van de opgeheven tramweg SchagenWorgnum zal kunnen worden verlegd. De Twuiverweg wordt van het provinciaal Wegenplan afgevoerd. In de wegen om Alkmaar worden en kele wijzigingen aangebracht. De Bank van Engeland niet be reid de aanspraken uit hoofde van het pondenbezit te erkennen. Maatregelen tot beperking van het koersrlsico en tot bezuinigin gen. Een nadeelig saldo ver wacht. Geen invloed op de geudwaarde van den gulden. De Directie van De Nederlandsche Bank deelde in haar communiqué van 27 Sep tember 1931 mede, dat zfj alle reden meen de te hebben om aan te nemen, dat voor de Bank in de toekomst geen verlies op haar pondenbezit zou te duchten zijn. Het daarna mondeling en schriftelijk gepleegde overleg heeft uitgewezen, dat de Bank of England niet bereid is de aanspraken te erkennen, welke De Neder landsche Bank naar billijkheid meende te kunnen doen gelden. Hoewel De Nederlandsche Bank haar standpunt handhaaft en hare pogingen voortzet, meende zij onder deze omstan digheden het koers-risico, aan haar pon den-bezit verbonden, niet verder te mogen loopen. Zij heeft derhalve naar eene op lossing gezocht, welke haar in staat zou stellen het grootste deel van haar ponden bezit zonder verder koersrisico aan te houden. In samenwerking met de Regeering is deze oplossing hierin gevonden, dat de ponden, voor zoover deze bestemd kun nen worden voor aflossing van de twee Nederlandsch-Indische, in ponden lui dende, leeningen, welke aflossing in haar geheel te beginnen met resp. 15 Juli 1933 en 15 Augustus 1933 kan geschieden, op latere levering aan de Nederlandsch-Indi sche Regeering verkocht zijn. De ponden, welke niet voor bovenstaand doel konden aangewend worden, zijn be reids gerealiseerd. De hieruit en uit den bovenomschreven termqnverkoop voor De Nederlandsche Bank voortvloeiende verliezen zullen er toe leiden, dat het boekjaar 1931—32 met een belangrijk na deelig saldo zal sluiten. Maatregelen ten einde zoowel op materieele als op perso- neele uitgaven te bezuinigen, zjjn ten deele reeds genomen, ten deele in bewer king. De voorzieningen, welke overigens, in verhand met de zooeven bedoelde ver liezen, zullen getroffen moeten worden, zijn in voorbereiding. Te allen overvloede wordt hierbij met nadruk geconstateerd, dat, na de hier boven omschreven transactie, uit het pon denbezit van De Nederlandsche Bank geen nadeelen te duchten zijn voor de ver vulling van hare taak om de goudwaarde van het Nederlandsche ruilmiddel te handhaven. De gouddekking van alle op- eischbare verplichtingen der Bank be draagt volgens de laatste weekbalans 70.22 pet., of 30.22 pet meer dan de voor geschreven minimum metaaldekkir.g van 40 pet. Hierin is hare kracht voor de ver vulling van de zooeven bedoelde taak ge legen en deze kracht blijft geheel onver zwakt. DE BEGROOTING VAN NOORD HOLLAND. Een voorstel om de belasting niet te verhoogen. De tot den Vrijheidsbond behoorende Statenleden A. Asscher, J. J. Korff, M. BoissevainPijnappel, mr. C. H. Guépin en P. Stapel Czn. hebben een "voorstel bij de Prov. Staten ingediend niet over te gaan tot belastingverhooging, en mits dien het aantal opcenten, door de pro vincie te heffen op de hoofdsom de: Rijks-Inkomstenbelasting en der Ver mogensbelasting, ook voor den dienst 1932 te.bepalen op elf; van de in het jaar 1930 extra in het Wegenfonds gestortte 2.000.000 een bedrag van 1.000.000 terug te storten in het Fonds tot re serveering van het batige saldi; en uit laatstgenoemd fonds, ten bate van de inkomsten van de begrooting-1932 te brengen een bedrag van 1.084.840, zijn de het geraamde bedrag der belasting verhooging. Binnenland. HET 10.000STE SCHIP IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Het Engelsche stoomschip Lanrick, dat 26 November van Leith is aangekomen, was het 10.000ste schip dat in 1931, den N. Waterweg met bestemming Rotterdam binnenliep. In 1930 is het 10.000ste schip op 21 October aangekomen. Een beslagen tong Is een vrij zeker bewijs van slechte spijsvertering en verstopping. Ook voor kinderen zijn Foster'i Maagpillen, het bekende laxeermiddel, uitstekend. f 0.65 pa flacon. door K. R. G. BROWNE. 7) HOOFDSTUK III. Het is een soort van ongeschreven wet dat iemand, die zich een competent chauf feur noemt wanneer hij achter het stuur zit zich door niets, maar dan ook niets an de wqs mag laten brengen. In c?e- n0msta"id.igheden liet de beheersching ran George M. A. Carr niets te wenschen Maar de onvoorziene materialisatie van een knap jong meisje op de achterbank van een auto, die met een vaart van vwr tig kilometer langs een laan in Surrev voortreed, zou iemand, die het vleeschee- worden phlegma is, uit zijn evenwicht ge- na* ht hebben, laat staan dan George, een doodgewoon jongmensch. Een feit is het, dat het zonderlinge na tuurverschijnsel George zóó ontzenuwde, «at hij pas door een tweeden noodkreet van Mr. Todd, gevolgd door een plotseling Hinken van een dichte meidoornhaag ontdok kin Kl?nzende motorkap uit tot de cahsfrnni jWam' dat er een ernstige frophe dreigde. Nu volgde er een korte periode van hard werken met han den en voeten tegelijk, tot de Weston- Winchester zijn plan om een cross coun try te houden schoorvoetend opgaf en er in toestemde om zeer prozaïsch den bree- den' weg te blijven berijden. Toen George een George, wien het zweet langs het gezicht biggelde en die hoorbaar door zijn neus snoof, hem zoo ver had, schakelde hij den motor uit, zette de remmen aan, keerde zich in zijn plaats om en staarde. Bet is reeds geboekstaafd, dat het meisje met de donkere oogen de moeite van het aanstaren waard was. En nu Ge orge, door haar plotseling ten tooneele verschijnen, een excuus had om te staren, maakte hij terdege van de gelegenheid gebruik. Het meisje knikte hem vriend- mppclijk-glimlachend toe, met het ge- ho cïat dezelfde ongewone emoties, die hJï!i0p d-e stoeP van bet Regal overvallen M m zi 1111 ook weer «eden gelden. r'odd was eerste, die het gebruik ai1 zIin tong terugkreeg. teekenen?'' "Wat heeft dat te be' Het meisje keek hem aan en glimlachte op een manier - vriendschapSen toch met een zekere waardigheid - die haar uitwerking op Mr. Todd niet miste »Spijt ine, dat ik u zoo aan het schrik ken gemaakt heb", zei ze, en weer viel het Geoige op, hoe zacht en welluidend haar stem was. „Maar ik moest me S verstoppen en een andere plaats waf er Met inspanning van krachten lukte het George zichzelf aan het praten te krijgen. „Maarre hoe lang zit u daar al?" Het meisje keerde zich weer naar hem toe. Bij het zien van haar donkere oogen voelde hij de palmen van zijn handen klam en zijn ooren warm worden. „Ik ben ingestapt toen u met u beiden in die uitspanning was. De tweeling zat me vlak op de hielen, dus ik moest han delen". „Jeminee!" riep Mr. Todd uit. „Die twee kereltjes met hun handvat-ooren en zons ondergang-dassen! Dus dan bent u het meisje dat ze hebben moesten?" Ze knikte. „Ja. Ik hoorde u met hen praten. Ik zat hier op den grond schietgebedjes te doen". „Maar waarom.^" begon George. „Dat is een heel verhaal!" zei het meisje., dan vroeg ze: „Gaat u naar Lon den terug?" „Ja", gaf George zonder zich een oogen blik te bedenken t§n antwoord. „Als u mee wil rijden..?" Een sarcastische glin stering in de oogen van Mr. Todd bracht hem tot de werkelijkheid terug. „Dat wil zeggen., als., eh „Ga je gang, jong", zei Mr. Todd wel willend. „We zijn hier in een vrij land. Iedereen is welkom. Wil u meerijden, juf frouw?" „Graag, als ik mag. Ik moet naar het Regal Hotel.." „Het Regal!' herhaalde Mr. Todd. „Je minee, nou weet ik, waarom u me zoo be kend voprkomt. Daar logeer ik ook". „O, des te beter". Ze keek hem zoo strak aan, dat hij begon te blozen. „U bent een Ier of ik moest me al heel erg vergissen". Mr. Todd straalde. „Een Ier? Ja, dat ben ik, zoowaar als ik hier zit. Geboortig uit Ballygunnion, County Kildare. Maar ik ben van dat ik jongen was af in Amerika geweest". „Ik ben een Iersche", zei het meisje. „Dat wil zeggen: mijn vader was een Ier. Mijn moeder was een Spaan'sche. Ik ben geboren in Zuid-Amerika, maar ik ben hier in Engeland op kostschool geweest. Wat prettig, dat u een Ier bent.." George kuchte bescheiden. „Ik heb een Iersch kindermeisje ge had", vertelde hij hoopvol. „En ik heb een tante die een Ierschen terrier heeft en wanneer ik 't krijgen kan eet ik Irish stew. Kom ik in aanmerking voor eerelid by deze nieuwe Iersche vereeniging?" Het meisje keek hem aan op die speci fiek vrouwelyke manier, doordringend en toch met iets streelends in haar oogen, die haar eigen was. Dan lachte ze. „Welja, waarom niet! Hoe meer hoe.. Wat is dat?" Ze keerde zich met een ruk om en keek door het raampje in den ach terwand. „Genade! Daar heb je ze!" Daar hadt je ze werkelijk! Dophoed en Deukhoed in een grooten, groenen, open wagen, die met een vaart, alsof er geen snelheidsvoorschriften bestonden, op hen af kwam stuiven. En terwijl George, die in het spiegeltje naast de voorruit al deze feiten geconstateerd had, instinctmatig zqn remmen afzette en naar de inschake ling greep, kwam de groene auto een an- derhalven meter aan bakboord knarsend tot stilstand, sprongen de twee paar hand- vatooren, zooals mr. Todd hen al vaak ge noemd had, eruit en kwamen ze, nu weer in galop, op den Weston Winchester af. Opeens hoorde George een stem vlak by zijn oor: „Vooruit! Ik moet die twee zien kwqt te raken, anders hang ik. Pak aan, asje blieft!" En George pakte aan. Want de per- sooniy'kheid van de onbekende jonge dame was van zoo'n gehalte, dat het een- voudig-weg niet bq hem opkwam om niet te gehoorzamen. Ze had hem in haar zak, zooals Mr. Todd het noemde. Eerst doen, dan praten was haar motto blqkbaar. Maar op het oogenblik, dat de Weston Winchester zich in beweging zette, verscheen er voor het raampje naast hem een rood, bezweet en verontwaardigd gezicht met een dophoed er bovenuit. En gelijktydig hiermee werd het open vier kant naast Mr. Todd door een dergelqke versiering, met dit verschil, dat de be kroning een deukhoed en geen dophoed was, verduisterd. „Hei! Niet zoo haastig!" zei de dop hoed. „Ik mot dat meissie daar hebben". „Ruk-op!" zei het meisje niet zeer par lementair. Dan tegen George: „Doorrq- den, alsjeblieft". „Luister 's hier.." begon de deukhoed dreigend. Verder dan die drie woorden kwam hq niet, want op dat oogenblik plantte Mr. Todd z'n reusachtige rechter hand plat tegen het indringerige gezicht voor liet raampje en duwde. De deukhoed uitte een half gesmoorden noodkreet, wankelde, verloor zjjn evenvhht, greep in de lucht naar steun en verdween met overbluffende plotselingheid van de tree plank. Een serie van kraak-geluiden ver telde van ziin aankomst in de greppel. In één verbazing over het feit, dat hij zoo dom geweest was om niet aan iets dergelqks te denken, nam George z'n eene hand van het stuur om den dophoed het voorbeeld van zqn andere helft te doen volgen. Maar de dophoed was hem te vlug af. „Goed", snauwde hq. „Wacht maifr. Ik krijg jullie wel". Bq het laatste woord sprong, hq van de treeplank, zonder er bq te denken, dat de auto, tijdens de conver satie, harder was gaan rijden. Hq kwam onhandig neer, draaide als een danseres op zqn eene been een slag in de rondte en ging met een smak, die aankwam, zit ten. „Ziezoo, dat 's klaar", zei de jonge dame in quaestie tevreden.,, Dank u allebei wel!" Na een aanloqp van een honderd meter kreeg de Weston Winchester den smaak van het racen beet. George zat gebogen over zqn stuur, met één oog op den snel heidsmeter en het andere op den ronden spiegel, die een film te zien gaf van twee korte, dikke kereltjes die naar een groote, groene auto toeliepen en gesticuleerend als gekken ieder aan een kant naar bin nen tuimelden. „Daar komen ze aan", zei het meisje, van haar observatiepost af voor het raampje, in den achterwand. „Hoe raken we ze kwqt?" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1