B S --r Mzt Visitekaartjes Fa. W. Re ij, Lees- en Studieboeken Fa. W. Reïf, ,bsn'r"„.rie", a:°; m*** orkcS'Tuld^L ltnmc,''C°nr'lr Lakken of Spuiten van Uw auto is: JULIANADORP WEERINGEN. bouwplannen. De aannemer J. C. de Vries zal voor JULIANADORP. Speciaal ingericht voor spuitwerk. 1e klas werk tegen CONCURREERENDEN PRIJS. TEXEL. Uitslag stemming Polder Waalenburg. in diverse soorten en prijzen* Modellenboek ter inzage. Spoedige aflevering. Deni iurg - Texel. Voor de levering van alle bevelen wij ons beleefd aan. Levering binnen den kortst mogelijken tijd. Den Burg) - Texel. UITVOERING „DE STEM DES VOLKS" het einde met een dankbaar applaus beloond. Tot slot nog een gezellig bal na De eerstvolgende dagen, namelijk i.rszan"- Donderdag 3 Dec. is er in hetzelfde café Zondagavond gaf de ai-beuic idtvoe irysbiljarten om kqek en wild en Zondag vereeniging in 'Veerburg» eenVÜII(j Hec. komt Henri Drost daar een bil- ring. Heel sterk kwam op aez' jartsear,ce geven. Men kieze dus maar uit, dat men zich in kan in uit. Uil) uuu ui r»nk goeds te geven, daartoe auerIei bij staat is en da.i toen ineo wil. komstigheden niet beim inee. De Het liep de vereeIllT0bo, dat z'n mede- humoristen, het duoi- m eerst twart werking zou verleeuen,* BREEZAMD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. ave ptten, terwijl de aanvang Kooiman, slaagde op het te Arnhem ge- voor negen aanz ac{)t was gesteld. houden Esperanto-examen voor diploma B der uitvoering yeveer dus na een uur (onderwijsbevoegdheid), Om half negen ong^ dndelijk maar wachten, neg UITSLAG AANBESTEDING. Burg. en Weth. hebben, naar aanlei ding van de op 27 October 11. gehouden uvu»w 7 mat f"laa'tkomen was al geen 'goede tt voor het duo of trio Lobo (er beur toch ook nog een pianist bij) maar Jat men daarna nog zoo treuzelde en verschrikkelijk veel tijd noodig had om 1 uiiig V Uil uu V/- 1, zich klaar te maken voor het voordragen aanbeateding, thans aan P. Doves alhier van e'en paar liedjes, was wel heel bar. CTeeund perceel O (speelplein met Dij- behoorende werken bij de school te Wes- terland) en aan M. Groenendijk te ee- zand perceel A (glas- en schilderwerk onderwijzerswoning). Perceel B (onc e wijzerswoning) is nog niet geguiu Later, toen er een tafeltje en een paar stoelen op het looneel moesten zijn voor een onbenullig stukje, en er een beetje geschminkt moest worden, duurde het weer verbazend lang eer het gordijn op- gieg. Moet het Amsterdamsche duo Lobo in Anna Paulowna leeren wat tempo is We gaven al met een enkel woord ons -- oordeel over het éénactertje, dat de ejgen rekening aan den Mekkenstuinweg humoristen ons meenden te moeten voor-j een WOonhuis bouwen, naast zijn reeds zetten, 't Is moeilijk voor een buitenstaan- pestaande dubbele woonhuis der te oordeelen wat voor een bepaald ZUIDERZEESTEUNWET. Aan den heer M. Baijs te Westerklief is voor de voortgezette opleiding van zijn zoon aan de Ambachtschool te Den Helder opnieuw een geldelijke tegemoetkoming verleend voor den tijd van èén jaar. AUTOBUSDIENSTEN WIERINGERMEERPOLDER. Thans is bij het provinciaal bestuur de derde aanvrage ingediend om con cessie voor een autobusdienst in den Wieringermeerpolder, en wel door P. Deutekom Az. te Schagen voor een dienst van Schagen over De Kreil en Sluis I naar Den Oever en terug en tot het uitbreiden van den autobusdienst van Schagen naar Kolhorn over De Terp tot Den Oever en terug. J. V. O.-BERICHTEN. Voor de leden: Donderdagavond kwart over zeven meisjeszanggroep Oosterland; weer uitgehaald. Zondagmiddag drie uur bijeenkomst in Er was nog een ander trio. Dat moestjdeVoifk v00r maandvergadering; daarna voor de dansmuziek zorgen, doch het! k inleiding over „Een en ander publiek geschikt is. Maar als het duo hier nog eens komt (aan het eind van den avond werd daar van dien kant op ge zinspeeld) dan mag het er wel rekening mee houden, dat beroepshumoristen in onzen polder niet meer met stukjes van dat gehalte behoeven aan te komen. Het was goed voor een nutsavondje van vijftien jaar geleden, maar daar zijn we nu gelukkig bovenuit. Wat de liedjes aangaat dat ging beter. We hebben kunnen zien en hooren, dat de mannelijke helft van het duo goed kan voordragen. Als dat prullige stukje van het programma was geschrapt, was de hulp van de vrouwelijke helft vrijwel overbodig geweest. Op een kleine uitzon dering na konden de liedjes ook wel door één persoon worden voorgedragen en daar voordracht en geluid van de dame minder goed waren dan van den heer, zouden wij zeggenzonde van het reis geld. Enfin, dat is er misschien met het verkoopen van liedjes in de pauze wel vang moest wachten, maar alvast wat leven in de brouwerij te brengen. Ook liet het zich in de pauze hooren. Maar naar de meening van enkelen onder het alleen tooneelgroep om half vijf. Deze week geen gymnastiek. Voor de adspirantenWoensdagmiddag groep II (Oosterland) om drie uurDon- publiek was dat leven" net erg genoeg ^rdagavon^^^ Ons inHeim zeer terecht0 Hbt *trio ien 111 (Westerland). Vrijdag half acht speelde werkelijk zeer goed/maar bij een rustige zanguitvoeringf zelfs al wordengimddag komen de adsp. van dansgroep naast stemmige, ook wat vroolijke lie- JLTd overigen om deren gezongen, past zoo'n uitbundige une. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Woensdagavond 8 uur club ter bespre king pol. en econ. gebeurtenissen. Iets uit onze staatsinrichting en de verhou ding tusschen Rijk en gemeenten. Vrijdagavond cursus taal en rekenen. Alles in de oude school. AANRIJDING. In den nacht van 22 op 23 November j.1. is op den Afsluitdijk tusschen Van Ewijcksluis en Wieringen een fietser, afkomstig uit Den Helder en op wegnaar zijn werk, aangereden door een autobus. De man werd met een zware hoofdwonde vervoerd naar het Marine-Hospitaal te Den Helder; zijn toestand is rij ernstig. AANBESTEDING ZUIDERZEEWERKEN. Op Woensdag 23 December zal op het bureau der Zuiderzeewerken te Den Haag worden aanbesteed het onderhoud over 1932 van: I. de Rijkszeewerken op Wieringen, met uitzondering van het gedeelte tus schen de dijkpalen 114 en 132; II. de Rijkswerken op Wieringen; III. de nieuwe buitenhaven nabij Den Oever en andere voltooide Zuiderzee werken aldaar, alsmede verschillende grond- en kustwerken, behoorende tot de Rijkszeewerken, tusschen de dijkpalen 114 en 132, tot den afsluitdijk tusschen de Noordhollandsche kust en het eiland Wieringen en tot het Balgzandkanaal tusschen Van Ewijcksluis en Oostoever. Ramingen resp. 10200.f 7500. f 16000.-. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den eerstaanwezend ingenieur bij de Zuiderzeewerken Ir. J. F. R. van de Wall te 's Gravenhage en den technisch Ambtenaar bij de Zuiderzeewerken J.L. Schut te Hippolytushoef. Hippolytushoef. TOONEELVEREENIGING „NIEUW LEVEN". Opvoering van „M'n drie jongens". Voor een stampvolle zaal gaf de tooneel- vereeniging «Nieuw Leven» j.1. Zondag avond in 'Concordia» van den heer Bruul een openbare uitvoering. Reeds geruimen tijd had deze vereeniging in studie »M'n drie jongens», Oorlogsdrama in 5 bedrij ven, van H. Sbholtens. De leiding van j stuk was in handen van den heer Roeyens van Alkmaar. Thans werd dit de1hun taonegXgh7e0roïflink Sue'h niets. Er was hnJi t,erhaPerde het stuk als op rolletjes'Sin ïd' Z00dat een magnefleL optoer nJ ha^nT^! stuk in den smaat v d' Dat het de groote aandacht wa'ariMehefgé™?^ „NieSw Leven'?ïeeft »e.d3 k'""k- dan ook veel met de opvoering voldoening r.n Jge°ogst en kan met terugzien Het n5?ed geslaa8de «vond terwiil 't ™auze met muziek aan, besloten. met een dansie na werd afwisseling niet. We willen het den jongelui overigens niet erg kwalijk nemen, zij hebben zich om de situatie te redden, verdienstelijk willen maken, maar waren wat ongelukkig in hun op vatting hoe dat gebeuren moest- Gelukkig, dat we nu over de vereeni ging, van wie de uitvoering uitging, bijna alleen goeds te vertellen hebben. Begin en slot van de zangnummers waren een paar partij- of strijdliederen. Het altijd weer mooie „Morgenrood" van Otto de Nobel vormde den inzet van het programma, het krachtige „Ontwa pening" van H. de Vos was een mooi einde. De overige liederen waren dezelfde, die ook op het programma van elke ge wone gemengde zangvereeniging voor komen. De voor het meerendeel „gedra gen" liederen werden, behoudens een enkel stukje en een paar slotaccoorden, die niet al te vast waren, goed zuiver en beschaafd gezongen. Het aardige, maar wat nuanceering aangaat lastige „De spinster", kwam goed tot zijn recht, omdat zangers en zangeressen hun direc teur uitstekend volgden en ook met het vroolijke „Lied aan het gangsper' oogstte men succes. Het koor heeft sedert de vorige uit voering veel aan klankgehalte gewonnen de verhouding tusschen heeren- en dames stemmen was nu veel beter. Nu ons oordeel over den zang, onop geschroefd, goed kon zijn, vonden we net erg jammer, $at door de bovenge schetste omstandigheden tenslotte een deel van het publiek, integenstelling met wat we anders gewend zijn, aan het eind minder rustig werd en dat door de verschillende onaangenaamheidjes, zoo als het veel te laat beginnen, de lange pauzes en de onrust, onze totaal-indruk van dezen avond, zij het buiten de schuld der vereeniging, een minder prettige was, dan deze had kunnen zijn. CABARETAVOND. In het café „De Blauwe Keet" van den Blink werd Zondagavond jan N?r. TKlein« Tooneel" onder leiding fl j ^anz®n een vroolijke cabaret- in Sen B' net al8 slot de klucht jp een bedrijf „De vrouw des huizes" Zoowel de diverse zangnummers als het kluchtspel vielen zeer in den smaak van het publiek en werden de medewerkenden UW ADRES voor het laten T. SPEUR Beleefd aanbevelend. INSTITUUT VOOR A RBEIDERSONT WIKKELING. Afd. Wieringen. Zaterdagavond gaf bovengenoemde ver eeniging in «Concordia" wederom een filmavond. Het aanvankelijk aangekondigde film werk „De Krassin" kon wegens onvoor ziene omstandigheden niet vertoond wor den, hetgeen wel jammer was, aangezien de film „Het Leven en Sterven van een Heilige" (Jeane d'Arck) velen wel niet voldaan zal hebben. Hoewel wij persoonlijk echter van dit filmwerk hebben genoten. Aun de ver schillende stemmingen echter, rond ons; was merkbaar, dat men niet boog weg liep met deze rolprent. Vooraf was nog een korte verklaring gegeven door den heer J. de Wit, voor zitter van het Instituut, wat het volgen van dit moderne filmwerk aanmerkelijk verduidelijkte. Beter ging het met de film „Bont Allerlei uit de moderne arbeidersver- eeniging". Deze film, waar de belangrijke gebeur tenissen van de S.D.A.P. in worden ver toond o.a. de begrafenis van M. P. J- Troelstra viel zeer in de smaak van het publiek. ZAKENNIEUWS. Naar wij vernemen heeft de heer M. Kaptein zijn zaak in Manufacturen, Modes enz. enz. aan de Hoofdstraat te Hippo- lytushof, overgedaan aan den heer II. Klaver, die deze op denzelfden voet zal voortzetten. Oosterland. MUTATIES NED. HERV. KERKBESTUUR. Tot ouderling en diaken van de Ned. Herv. Kerk van Oosterland e.o. zijn her benoemd de beeren H. Bakker en J. Hegeman. Den Oever. GEVALLEN. De metselaar J. v. d. M. uit Julianadorp en werkzaam bij de M. Lr. Z. alhier had het ongeluk van een pl.m. 3 meter hoogte te vallen en bekwam daarbij inwendige kneuzingen zoodat hij na onderzocht te zijn, onmiddellijk naar zijn woonplaats werd vervoerd. BEKNELD GERAAKT. De arbeider E. van I. uit Bellingwolde en werkzaam bij de M. U Z. geraakte met zijn linkerhand zoodanig tasschen de steenen gekneld, dat zijn middelvinger er bijna werd afgakneld. De ongelukkige werd direct naar't ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar dit lichaamsdeel werd geamputeerd. VEREENIGING VAN M. U. Z.-PERSONEEL. (V.V.M.P.). Intieme kunst-avond. De feestavond van de Vereeniging van M.U.Z.-personeel, welke dit jaar wordt ge organiseerd op 19 December a.s., belooft weer een groot succes te worden. De vereeniging heeft voor de verzorging van het tooneel uitgenoodigd het zeer goed bekend staande Frits Bouwmeester en semble, terwijl de entre-act- en balmuziek in handen is van „The Happy Mixers", onder leiding van den heer Snaphaan uit Den Helder. De avond wordt ditmaal gehouden in de concertzaal „Concordia" van den heer J. Bruul te Hippolytushoef. OPENING NIEUWE ZAAK. De heer J. Gielis, de bekende Oeversche kapper, heeft j.1. Zaterdag 28 November zijn geheel naar de eischen des tijds inge richte kapperszaak aan de Voorstraat in gebruik genomen, waardoor Den Oever weder een moderne winkel is rijker ge worden. De étalage van de nieuwe zaak ziet er smaakvol en zéér aantrekkelijk uit, terwijl ook het gezellige interieur niets te wen- schen overlaat. De heer Gielis heeft een goed moment voor de opening uitgezocht, want de groo te sorteering toiletartikelen, zooals zee pen, parfums, enz., alsmede een ruime voorraad rookartikelen, zuilen velen doen besluiten met het oog op het a.s. St. Ni- oolaasfeest hier hunne inkoopen te doen. \Vü wenschen den heer Gielis veel succes met zijn onderneming. De verbouwing van 't betreffende pand alsmede de betimmeringen zijn uitgevoerd door den aannemer W. Hermans te Den Oever, terwijl de heer Bakker het schilder werk verzorgde. WIJZIGING VIS8CHERIJ-REGLEMENTEN. Afgekondigd is Staatsblad No. 437, hou dende wijziging van het Zuiderzeevis- scherijreglement en van het Waddenzee- visscherijreglement. Het Zuiderzeevisscherijreglement wordt aangevuld met eea nieuw artikel, lui dende: „Het is verboden te visschen met een wonderkuil of met een korent voorzien van borden, met behulp van vaartuigen, welke meohanisch voortbewogen worden of kunnen worden." HetWaddenzeevisscherijreglement wordt aangevuld met eenzelfde artikel. Het ver bod heeft hier echter alleen betrekking op het gedeelte van de Waddenzee, gelegen gezuiden den in aanleg zijnden afsluitdijk. Bij de Maandag j.1. gehouden stemming ter verkiezing van een Heemraad en een Hoofdingeland van 't waterschap Waa lenburg op Texel, aftredend de heeren S. C. Eelman (Heemraad) en K. W. Roe per (Hoofdingeland) werden 103 stem men uitgebracht. Hiervan verkregen voor Heemraad de heeren S. G. Eelman 27 stemmen, C. Keijser Hz.73 stemmen, K. W. Roeper 2 stemmen, blanco 1 stem. Alzoo gekozen de heer C. Keijser Hz. Tot Hoofdingeland werd met 86 stem men herkozen de heer K. W. Roeper, de heer Jb. Roeper Kz. kreeg 11 stem men, de heer C. Keijser Hz. 2, C. W. Roeper 1, L. Roeper 2, en Jb. Roeper Jbz. 1 stem. VERBETERING HAVENHOOFD OP TEXEL. Het noordelijk havenhoofd van de ha ven beoosten Oudeschild op Texel ver keert reeds sedert eenige jaren in een slechten toestand, zoodat het dringend gewenscht is te achten, dat tot vernieu wing van dit hoofd wordt overgegaan. In verband hiermede is vanwege het Rijk een plan voor de vernieuwing van het vorenbedoelde kunstwerk opgemaakt. Volgens de daarvan opgemaakte ra ming zal met de uitvoering van dit plan een bedrag van f 96.000 gemoeid zijn. Ged. Staten stellen thans aan de Prov. Staten voor om ten behoeve van deze werken een bijdrage te verleenen tot 5/12 der kosten, tot een maximum van 40.000. VERGADERING „IJSCLUB". Zaterdagavond vergaderde de ijsclub in de „Zeven Provinciën". De voorzitter, de heer C. Dijker, opende met een kort woord en herdacht den overleden pen ningmeester, den heer P. Dros. De secre taris, de heer J. Burger, las de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Het batig kassaldo bedroeg 58.36. De heeren J. Burger en P. Dogger moesten aftreden. De eerste werd her kozen, terwijl in de plaats van den heer Dogger de heer J. Blom Czn. kwam. In de vacature P. Dros werd gekozen de heer W. J. Mets. Het bestuur liet een paar schaatsen verloten, welke gewonnen werden door den heer J. Beumkes. De rondvraag leverde verder niets op, zoodat de voorzitter met een kort woord sloot, de beste wenschen uitsprekende voor den bloei der ijsclub. MARKTOVERZICHT. De handel ligt hier thans vrijwel ge heel lam, wel was 't marktbezoek druk, doch er werd meer aandacht geschonken aan de grappen, waarmede Jaap Kronen burg zijn waren aan den man trachtte te brengen dan aan den veeaanvoer, die dit maal bestond in wat rundvee, enkele korven biggen en pluimvee, een paard en een ram. Vermoedelijk is nog lang niet al 't aangevoerden verkocht ook. De aangevoerde vaarzen golden weder f 170, koeien f 230. Nuchtere kal veren f 11.biggen f 8.— f 9. In de varkenshandel op de boerderijen is in de afgeloopen week weinig te doen geweest; een handelaar van hier, die een poging heeft gewaagd om in Purmerend in dezen handel zaken te doen, heeft daarmede geen succes gehad. Slacht- varkens brengen hier dan ook thans niet meer dan 15ll2 16 cent op. Aan de eierei. veiling was de prijs ook ongeveer een cent per stuk minder, voor eieren van 60 K.G. werd ongeveer f 6.60 per 100 stuks betaald. ZELDZAAM VOGELNIEUWS. Naar de heer Kraai, als beheerder van het Tex. Museum, ons welwillend mede deelt, heeft hij gisteren van den heer Riteco kennis gekregen, dat in de duinen zich een Flamingo bevindt. Zoover wij ons kunnen herinneren, is deze vogel nog nooit op Texel waargenomen. Wel schijnt in ons land zich eerder een ver dwaald exemplaar te hebben vertoond, althans de vogelboeken van den heer Thijsen gewagen er van. 't Is echter een vogel, die hier niet thuis behoort, hij wordt veel aangetroffen in landen langs de Middellandsche zee en soms nog aan de Rhóne. De vogel is ruim 1 Meter hoog en ge heel ongedeerd, hij laat zich gemakkelijk benaderen, zoodat wel pogingen in het werk gesteld zullen worden, den reuzen vogel te fotografeeren. BUITENGEWONE LEDENVERGADERING. GEZINS-ZIEKENFONDS. De heer J. van 't Noordeinde stelt voor om pogingen in het werk te stellen de bijdragen voor de doktoren van 70 op 60 pet. te brengen; hetgeen door het bestuur als onmogelijk wordt verworpen. De heer Braam geeft in overweging om de brillen, breukbanden, kniekousen en specialités af te schaffen, hetgeen door het bestuur wordt bestreden, daar er dan veel personen, die het niet betalen kunnen, gedupeerd worden. De heer v. d. Grijn zou het fonds in drie onderdeelen te splitsen, n.1. dok tersfonds, verplegingsfonds en operatie fonds. Spr. meent dat deze splitsing groote voordeelen zullen opleveren, daar er al tijd parasieten zijn, die nu, als zij wat mankeeren, lid worden en naar het zieken- I huis gaan op kosten van de vereeniging daar ze dan eerst een keuring De heer van Heerwaarden deelde mede, dat men reeds om bijdragen bij het ge meentebestuur had aangeklopt, doch dat het voor de gemeente niet gemakkelijk is om subsidie te geven, daar de pogingen, moeten1 om de drie Fondsen in deze gemeente ondergaan voor de laatste 2 fondsen. Verder moesten drie afgevaardigden inéén te doen smelten op den onwil van Oosterend zijn afgestuit. De heer Michels Maandag 30 Nov. te Den Burg, waarin }nd- steeds niet in werking treden a ju. van de Ziekenfondswet in aansluiting op gestemd moet gorden over de bestuurs-1 Ziektewct- Het gemeentebestuur is niet voorstellen betreffende de fmanc:zelel mig Qm het steunen> dat regeling. Het Bestuur verlaat daarbij de ^eeft het bestuur reeds ondervonden, zaal; onderling wordt daarna vergadert. De heer y de Q.rjjn was van meening De heer v. d. Grijn stelt nogmaals voordat ket bestuur te weinig ruggegraat toon- het fonds in 3 deelen te splitsen en tevens de, in haar houding tegenover de dok- J een toeslag te heffen van 1.50 per gezin j toren. Het fonds heeft slechts over pl.m. en niet 50 cent per lid, waarmede de ver- 4500 te beschikken, terwijl de vier dok- 1 qadering accoord gaat, daar dit billijker is' toren met 14.000 gaan strijken. Hij stelde tegenover de groote gezinnen. Als afge-.daarom voor met die vier gene«sh«eren vaardigden worden benoemd allen met breken en desnoods 2 andere doktoren 59 stemmen, de heeren de Graaf, J. van 't Noordeinde en A. v. d. Grijn Laatstgenoemde dankte nog het bestuur, dat intusschen weder ter vergadering was gekomen, voor het goede nakomen van zijn verplichtingen tegenover de leden, er werden geen klachten vernomen over uit betalingen van gelden waarop de leden recht hebben. Bij de rondvraag stelt de heer C. de Graaf voor dr. Westbroek te verzoeken, de buitenwijken, waar de drie doktoren van Den Burg niet heen gaan, te bezoe ken, zoodat ook voor hen gelegenheid bestaat in het fonds opgenomen te wor den. Het bestuur oppert daartegen ern stige bezwaren. Eenige leden willen dit i dan echter nog buiten het bestuur om doen en zich tot dr. Westbroek wenden. De voorzitter, de heer W. v. Heerwaar- den sluit daarna de vergadering met dank j aan de aanwezigen voor de prettige zakelijke discussies. en Afd. De Cocksdorp. De bijeenkomst werd gehouden op Vrijdag 27 Nov. in hotel „De Hoop". De voorzitter opende ongeveer kwart over acht en deelde mede, dat wel vra gen konden worden gesteld, doch dat debat zooveel mogelijk zou worden ver meden; verder werd aller medewerking gevraagd voor een prettig verloop der vergadering. Hierna kreeg de penningmeester het woord om verslag uit te brengen over den finantieelen toestand van het fonds. Van de geheele ontvangsten komt slechts 30 I in de kas van het fonds, 70 wordt af gedragen aan H.H. doktoren. De ont vangsten bedroegen 4500, de uit gaven 4750, is dus een tekort van 250; dit bedrag is uitsluitend besteed aan operaties, specialiteiten, brillen enz. Voor verpleging: Ontvangsten 3000, uitgaven 3750 hierop dus een tekort van 750. Geschat wordt dat op 1 Dec. het tekort 1000 en op 1 Jan. 1200 zal bedragen. Toen vorig jaar met het fonds werd begonnen had men 500 reserve; dit bedrag is thans ook helaas bijna geheel verdwenen. Het bestuur stelt daarom voor de contributie met 2 cent per week en per lid te verhoo- gen en een bijdrage over het afgeloopen jaar te heffen van 0.50 per lid. Vergadering te Den Burg, Deze vergadering die Maandag in hotel „De Oranjeboom" is gehouden, werd door 88 leden bijgewoond. In zijn openings woord deelde de voorzitter, de heer W. v. Heerwaarden, mede, dat het bestuur deze algemeene vergadering had belegd omdat op een of andere wijze het vrij groote tekort, waarop men op 1 Januari kon rekenen, op een of andere wijze moest j worden aangezuiverd; het bestuur zou daarom voorstellen de contributie te ver- hoogen en heffing inééns te doen. Verder deelde de heer v. Heerwaarden nog mede, dat ook de andere ziekenfondsen op dit eiland tot een heffing inééns waren over gegaan, te Oudeschild moest zelfs 6 a 5 per lid extra worden bijgedragen. De heer Michels gaf vervolgens als pen ningmeester een uiteenzetting van den J financieelen toestand der vereeniging (die men in het verslag vergadering De Cocks- dorp kan vinden). i De heer A. Jonker stelde voor om tot af schaffing van specialité's, breukbanden en brillen over te gaan. Op zijn vraag aan den penningmeester bleek, dat daarvoor j pl.m. 1200 per jaar werd uitgetrokken. Spr. deed vooral dit voorstel omdat hij j vreesde dat bij contributieverhooging en j heffing inééns vele leden zullen uittreden, j Ook de heer Frank was deze meening toegedaan. De voorzitter wees er echter op dat toch I op één of andere wijze het tekort moest j worden gedekt. In het bestuur is ook reeds overwogen om de specialité's af te schaf fen, doch vele, minder gegoede leden zou den daarvan de dupe zijn. De heer A. Jonker was verder van mee ning dat bij contributieverhooging de con currente particuliere fondsen sterk zou den gaan concurreeren. Verder stelde hij de vraag wat het bestuur denkt te doen wanneer het bestuursvoorstel wordt ver worpen. De heer Van Heerwaarden wilde zich daarover nog niet uitlaten, wel is de ver werping van de bestuursvoorstellen onder het oog gezien. De heer B. Houtwipper was ook voor het voorstel om de breukbanden, etc. af te schaffen, daar hem onlangs was geble ken, dat deze zaak zich niet uitstrekt tot steunzolen etc. en op deze wijze te veel kost. Toen evenwel een betere uitlegging werd gegeven, wat onder specialité's moest worden begrepen, trok de heer Houtwip per zijn woorden in. De heer V. Grijn deed op een vraag van den voorzitter eenige mededeelingen over zijn bevindingen als lid van het Goudsche Ziekenfonds. Het eerste geval dat hij daarin had, werd geheel uitbetaald 150, doch toen zijn vrouw later ook in een zie kenhuis moest worden opgenomen, ont ving hij een schrijven, dat het fonds wel 150 uitkeert, doch dat zulk een bedrag nooit voorkomt. Het verdere gedeelte van het schrijven was daarmede geheel in te genspraak. Het slot was evenwel dat hij tot heden toe geen gelden van het Goud sche fonds ontvangen heeft. Ook sprak de heer van de Grijn nog even over een reke ning die C. A. Boon van het Ziekenfonds alhier heeft ontvangen, n.1. een bedrag van 10. De heer Michels deelde echter mede, dat dit een bedrag van gebruik van de operatietafel gold, dat niet in het Marine- Hospitaal te Den Helder behoeft te wor den betaald, doch wel elders, dan moet echter de patiënt zelf deze kosten betalen. Spr. had gepoogd op andere wijze dit geld van genoemden Boon los te krijgen; men was echter bij het Armbestuur vau mee ning dat hij zelf wel de kosten kan dra- ^De heer Frank gaf in overweging om voor het tekort bij de gemeente aan te kloppen; wanneer, zei spr., het gemeente bestuur de operatiekosten etc., die thans het fonds voor minder gegoeden heeft be taald, zou hebben moeten bijdragen, zou dit heel wat meer hebben gekost. aan te stellen. De voorzitter wees er op dat in werke lijkheid de doktoren niet te veel van het fonds ontvangen, van deze 14.000 gaat eerst de helft af, die in de steden aan de apothekers wordt betaald. Daarna moet men minstens 1500 onkosten voor een auto berekenen, met de fondsen te Oos terend en Oudeschild mede berekende de voorzitter dat de doktoren ieder niet meer dan 2000 per jaar voor geneeskundige hulp ontvangen. Daarbij komt nog dat de geneesheeren werken onder controle van den bond van geneesheeren, waardoor ook de mogelijkheid is uitgesloten om een eigen dokter aan het fonds te verbinden. De heer J. van 't Noordeinde drong nog aan om in dezen crisistijd te trachten met de geneesheeren een overeenkomst te tref fen waarbij geen 70 doch 60 pet. van de contributie moet worden afgedragen. De voorz. deelde mede, dat over deze vaak reeds eerder met de doktoren is ge sproken, doch resultaten zijn in die rich ting niet te behalen. De heer Frank voeg de hieraan toe, dat hij van Dr. Boswijk had vernomen, dat de geneesheeren on mogelijk de fondsbijdragen konden ver lagen, en daardoor beslist niet zouden zijn te vinden. Tenslotte werd het bestuursvoorstel om de contributie te verhoogen met 2 cent aangenomen met 67 stemmen voor, 18 te gen en 3 blanco. De heer Michels liet zich daarbij ontvallen dat vele tegenstemmers reeds groote uitkeeringen van het fonds hadden ontvangen, welke woorden hij la ter evenwel herriep. Nu kwam de heffing van 50 cent ineens ter sprake. De heer v. d. Grijn stelde voor om 200 per gezin te heffen. De heer Polak om 1 per persoon boven 18 jaar. Een ander voorstel werd gedaan, om vanaf heden 10 cent extra per week te heffen tot 1 Ja nuari. Oook werd nog door den heer Frank voorgesteld om een Fancy-fair te houden, terwijl de heer P. Boon een bloempjesdag wilde organiseeren. Tenslotte werd echter het bestuursvoorstel, om 50 cent per lid ineens te heffen, gecombineerd met het voorstel om de komende vijf weken 10 ct. extra per lid te innen en zonder stemming aangenomen. Bü de rondvraag stelde de hedr v. d. Griin voor om een bestuurslid uit Eier- land te benoemen. De voorz. wees er op, dat de bestuursbenoeming geheel in han den van d" leden is. Gewezen werd er evenwel op. dat De Waal, Den Hoorn en De Koog dezelfde rechten op bestuurs leden hebben. In de vergadering werd het evenwel niet wenschelijk geacht, dat be stuursleden zoo ver af wonen. Het bestuur heeft getoond, met de voorvergadering te De Cocksdorp. dat men gaarne de meening der verafwonende leden eens wilde hooren. Verder stelde de heer v. d. Grijn de vraag, wat met de leden gebeurt, die' de 50 cent extra heffing niet willen betalen. De voorz. antwoordde, dat deze na een aanmaning worden geroyeerd. Verder gaf de heer v. de Grijn in over weging om een keuring in te stellen voor nieuwe leden toetreden. De voorz. was daar niet voor, wel waren hem gevallen bekend, dat personen gezegd hadden: „Ik begin miin blinden darm te gevoelen, het wordt tijd, dat ik lid wordt van het fonds", doch de keuring zou meer kosten dan ze voordeel voor het fonds zou brengen. Na eenige bespreking verklaarde hij zich wel bereid om in de bestuursvergadering te overwegen; het voorstel om de eerste drie maanden geen verpleging elders te be talen. De heer Joh. de Graaf deed nog buiten het bestuur om het voorstel om de genees heeren buiten Eierland te dwingen, ook de verafwonende patiënten in het fonds op te nemen, dit ziu gaan door b.v. als geneesheer Dr. Westbroek te vragen, die in Eierland wel de verafwonenden in het fonds opneemt. Het bestuur wenschte zich daarmede niet in te laten. De leden zijn evenwel vril in hun keuze van geneesheer. Daar het intusschen elf uur was ge worden en de zaal moest worden ont ruimd, sloot de voorz. de vergadering met den wensch, dat het volgend jaar een ge heel ander voorstel zal kunnen worden gedaan, n.1. een contributieverlaging. Burgerlijke Stand van Texel van 2730 November. GEBOREN: Janna, d. v. Dirk Vermeu len en Trijntje Martina Houtwipper.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7